NCRV's 'Kerkepad' in Goêree-Overflakkee Mobil Op bezoek bij de bewoners van Ouddorps Weststraat anno 1920 Rally Formula Dienstverlening aan het onderwijs r VERWERS auto's Nieuw tel.nr. HDG Sommelsdijk Garage Knöps B.V. Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Trouwringen in flessepost Prachtig boekje in 't dialect: Hervatting repetities Goeree-Overflakkee Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Op vrijdag 30 augustus (Nederland 1, 19.17 uur) staat een route in Goeree-Overflakkee centraal in de achtste aflevering van het NCRV- televisieprogramma 'Kerkepad'. In het programma worden Dirksland, Sommelsdijk, Oude Tonge en Oolt- gensplaat bezocht. Goeree-Overflakkee AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Bezoekzaterdagen (01870) 8 82 00 (01870) 8 83 00 .COMBi Middelharnis Telefoon 01870-2222 Dirksland, 01877-1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt Velen zijn er die beweren over hun jeugdherinneringen wel een boek te kunnen schrijven, maar weinigen zijn er ooit toe gekomen. Ook de geboren Ouddorper George Tanis moest eerst de zeventig levensjaren passeren vooraleer hij naar de pen greep om 't allemaal vast te leggen wat hij had beleefd in zijn geboorte dorp en, nader nog, in z'n stukje Weststraat uit de twintiger jaren. „Leuterverhaelen", heeft hij ze zelf genoemd maar daar heeft'ie z'n pen- nevruchten wat oneer mee aange daan. Waardevoller zijn ze immers, die met smaak geschreven beschou- winkjes op Weststraatbewoners wier beeldtenis velen van ons nog bij staat. Bovendien schreef dhr. Tanis ze in 't Ouddorps dialect...! Abonneert U op Eilanden-Nleuws Chauffeursbehendigheidswedstrijd zaterdag 31 augustus 'Geen tijd voor tranen', 2e druk RENAULT-dealer No. 6027 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 KERKEPAD '91: v.l.n.r.: Carta Jansen (projekt-coördinatie). Gé Verheul (bedenker van Kerkepad) en Niek Heizenberg (prodiiktie en eindredaktie). 'Kerkepad' viert in 1991 haar derde lus trum. Voor de vijftiende maal heeft de NCRV een reeks routes langs kerken en monumentale gebouwen samengesteld. Na de televisie-uitzending op vrijdag avond volgen er twee zaterdagen waar op de getoonde kerken bezocht kunnen worden. De voorgaande jaren bezoch ten drie- tot zesduizend mensen de 'Kerkepad'-dagen. Het derde lustrum krijgt speciale aandacht op de laatste bezoekzaterdag, 14 september, in de Vesperdienst in Den Haag. Tevens is er een fotowedstrijd. De opdracht is het verschijnsel 'Kerkepad' in de breedste zin - kerken, maar vooral de aktiviteiten en mensen eromheen - vast te leggen op een foto van minimaal 13 bij 18 centimeter. De inzendingen moeten na 14 september en voor 15 oktober 1991 worden gestuurd naar NCRV, Fotowedstrijd 'Kerkepad', Post bus 2747. 1200 CS Hilversum. Een des kundigejury beoordeelt de inzendingen en kent prijzen toe. Bovendien wordt er een selektie gemaakt uit de foto's die in de hal van het NCRV-gebouw wordt geëxposeerd. In 1481 werd in Ooltgensplaat de eerste kerk gesticht. Meer dan een houten gebouw zal het niet geweest zijn. Uit bronnen blijkt, dat vanaf 1527 zesen twintig jaar lang aan een kerk is ge bouwd, die zwaar te lijden kreeg onder overstromingen. In 1847 sloopte men de oude kerk en kwam er een zogenoemde waterstaatkerk op de fundamenten van het oude gebouw. In deze kerk zijn nu enkele bijzondere interieurstukken te bewonderen, waaronder drie koperen lichtkronen uit 1640 en delen van een herenbank uit 1743. In Oude Tonge moet al in de 15e eeuw een aan Maria gewijde kruiskerk heb- De elfjarige Danny Ligthart uit Loos- drecht maakte met twee vriendjes er langs de Brouwersdam bij Scharendijke een spelletje van om zoveel mogelijk aangespoelde plastic flessen kapot te Peugeot Talbot Peugeot Tall>ot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 ben gestaan. In het begin van de 16e eeuw werd deze kerk sterk vergroot. In 1812 haalden de Franse bezetters de kroon van de toenmalige toren en gebruikten de platte bovenzijde voor het geven van vuursignalen. De kerk onderging in 1961 een grondige restauratie. Binnen hangen twee fraaie kroonluchters, die geschonken zijn door de gilden van Sint Joris en Sint Sebas- tiaan. De preekstoel dateert van 1633. In Oude Tonge staat ook de rooms katholieke kerk, gewijd aan de hemel vaart van Onze Lieve Vrouwe. Architect was Jos Cuvpers. De kerk werd gebouwd in 1897. De Hervormde Kerk van Sommelsdijk werd in 1500 voltooid als driebeukige kruiskerk. In 1624 brandde de kerk af doordat de bevolking al te uitbundig vreugdevuren ontstak toen Piet Hein de Zilvervloot veroverde. De kerk werd weer herbouwd, maar in 1799 raakte het gebouw weer in brand. Dankzij een gift van koning Lodewijk Napoleon kwam er een nieuwe kerk op de oude plaats. Dit gebouw is in 1980 gerestaureerd. Het eindpunt van de route, Dirksland, heeft een prachtige kerk, die midden in het dorp ligt. In 1415 wordt de omgeving van Dirksland drooggelegd. Aanleiding om er een kerk te bouwen. De vorm van de huidige kerk is die van een driebeukig schip. In 1970 werd de kerk in de meest pure vorm hersteld na een restauratie. De koperen kronen in de kerk zijn in 1776 geschonken door de burgerlijke gemeente. De kanselbijbel dateert uit 1756 en is gemaakt door Jacob en Pieter Keur. Op 31 augustus en 7 september vinden de bekende bezoekzaterdagen plaats. Bij het busstation in Oude Tonge staat op beide dagen de witte fietsenbus van de ANWB. Op beide zaterdagen is er om 17.00 uur een vesperdienst in de NH- kerk in Dirksland en in de RK-kerk in Oude Tonge. Ook is het Streekmuseum in Sommelsdijk geopend voor Kerke- padgangers (intree 1,-). De VW Over- flakkee verzorgt op beide dagen om 11.00 en 14.00 uur een rondwandeling door Sommelsdijk en Middelharnis. trappen, toen hij in een der flessen tus sen de brokstukken iets zag glinsteren. Er bleek ook een briefje bij te zitten en daarin gevouwen twee gouden ringen. Uit het briefje, door de vader van Danny, de heer D. Ligthart vertaald, bleek dat een zekere Chris Bently uit Engeland de fles op 7 augustus in de Noordzee had gegooid. Hij vertelt in het briefje, dat na negen jaar zijn huwelijk op de klippen was gelopen. Verkoop de ringen, en drink van de opbrengst een glaasje op mij, aldus Bentley, die ver zucht: Ik hoop dat je meer geluk in je leven hebt dan ik heb gehad en schrijf mij terug wat u hebt gedronken. Dit advies is door Ligthart Sr. niet op gevolgd. Misschien is de verbroken huwelijksre latie nu of in de toekomst nog wel eens hersteld en wij zullen een brietje schrij ven naar meneer Bentley. dat zijn ringen in goede handen zijn. De Engelsman schijnt een geheim telefoonnummer te hebben, want de Loosdrechter kon geen telefonische verbinding krijgen. Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Verkoop van nieuwe auto's en occasions Schadeherstel APK KEURINGSSTATION Met ingang van 28 augustus 1991 wordt het telefoonnummer van: Verpleeghuis 'De Samaritaan' en van het Verzorgingstehuis 'De Goede Ree' Deze nummers komen in de plaats'van het huidige nummer (01870)25 00. Voor ropkwaliiBit, goede service en voordelige priizen FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 ^3 FOTO-VIDEO'AUDIO C3 CJ CJ C=3 C3 Wesistraal 35 - h/lolermeg 4 OuMorp - Teleloon 01S7S-'IS12 en 2120 Filiaal panesse' Pnnlshop - Hogezoom T72 - Teleloon 01116-2100 Filiaal Sommelsdijk: Wesikrakeelsirasi 8 - Sommelsdilk - Teleloon 0I870-63'I stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 De Schoolbegeleidingsdienst Zuid-Hol land Zuid begeleidt nagenoeg alle scho len voor Basis- en Speciaal Ondei"wijs in het werkgebied op het eiland van Dor drecht, West Alblasserwaard, Oost IJs- selmonde. de Hoeksche Waard en Goe ree-Overflakkee. Het is een samenwerkingsdienst waarin het Openbaar, het Protestants Christe lijk, het Rooms Katholiek en het Bijzon der Neutraal Onderwijs met elkaar samenwerken. De Schoolbegeleidingsdienst is een dienstverlenende instantie, voorde helft gesubsidieëerd door het Rijk, voor de andere helft door 17 samenwerkende gemeenten. Er worden vele vormen van dienstverlening aangeboden. De be kendste daarvan zijn de individuele leerlingbegeleiding en de systeembe geleiding. Bij individuele leerlingbegeleiding onder steunt de Schoolbegeleidingsdienst door middel van onderzoek, advies en hulp programma's leerkrachten en ouders die problemen hebben met hun kinde ren in de schoolsituatie. Bij systeembegeleiding ontvangt het schoolteam steun bij de organisatie en vormgeving (didactiek) van het onder wijs. De dienstverlening varieert van zaken als hulp bij de keuze van een nieuwe methode en leermiddelen tot de invoering van een geheel nieuwe werk wijze of steun bij het schrijven van het Schoolwerkplan. Met name de invoe ring in de praktijk van de Wet op het Basisonderwijs brengt nogal wat werk met zich mee: nieuwe vakken zoals Z"n deftige naam George Tanis heeft dhr. Tanis dan ook afgelegd en als auteur heert hij 'Sors van Piejt van Sors' te zijn, een van de zonen van schilder Piet Tanis uit de Weststraat, leraar Engelse taal en letterkunde geworden op een Haagse school en inmiddels gepen sioneerd en daardoor in de gelegenheid zich toe te leggen op het schrijven van het Ouddorpse dialect dat hem uiter mate dierbaar is, vandaar ook z'n lid maatschap van de Werkgroep dialect onderzoek 'Uus Ouddorps'. In z'n voor woord zegt dhr. Tanis dat het hem zelfs in de eerste plaats om het dialectgebruik gaat en vervolgens pas om 't verhaaltje, maar al lezend worden die beiden in één gang gekonsumeerd, een smakelijk boekje voor wie aan Ouddorp herinne ringen heeft, want leest u'es mee, over schoenlapper Bakkertje en over... Pietje Pekuut, die wij in onze kinderjaren ove rigens altijd Peijtje Bekuut hebben genoemd, mis natuurlijk, want dhr. Tanis heeft het zoveel intenser beleefd. Bij meerderen in de Weststraat was hij kind aan huis. al hebben sommige buren hem ook wel'es achter de broek gezeten...! 't Zijn stuk voor stuk sfeerbeelden die dhr. Tanis heeft getekend, van Bakker tje, de schoewmaeker, over Cor de Móój, z'n kammeraods, over d'n ouwen Jaones Knaepe mit de jongens, over Dimmen Koek en dienst besluit de Gerefor meerde Kerk te verlaten. Het zijn er zoveel die de milde revue passeren, Klaertje in Jas Knaepe, Jan d'n Bakker, de meisjes van Krien Kaslein, Arjaon Grinnewis, oud-dorpsgenoten bij wie we aan de hand van het boekje zo goed als thuis zijn geweest, want dhr. Tanis heeft het gevoelig neergeschreven, het verhaal van al die mensen, hun mate riële-, en soms hun godsdienstige om standigheden die hij, als kind al wist te analyseren. In huize Tanis werd daar dikwijls over gepraat, „over 't geloaf in over de polletiek" en daar gonsde het van, in die jaren. Het boekwerkje bevat ook tal van inte ressante foto's, kennelijk voor een deel door de auteur zelf geschoten want hij was nog maar jong toen hij al fotogra feerde en voor Peitje Pekuut zelfs an sichten maakte. Zelf doet dhr. Tanis niet hoogdravend over z'n boekje waarvan hij hoopt „dat er misschien wel meansen op Ouddorp binne die 't wille leeze", maar natuurlijk..., zeggen we dan. Na tuurlijk moet dat boekje, uitgegeven door de eerdergenoemde werkgroep en uitgeverij Kees van Koppen gekocht en gelezen worden. Zo 'onnorrem gezellig" als de auteur het in z'n jeugdjaren vond buurpraatjes bij te wonen en nieuwtjes te horen, zo vreselijk leuk zal 't voor velen zijn nog eens te lezen over hen die Engels en Geestelijke stromingen en een organisatie die het mogelijk maakt pro bleemleerlingen zoveel mogelijk binnen de school op te vangen. (Zorgverbre ding). De Schoolbegeleidingsdienst heeft als taak scholen en besturen bij te staan bij de invoering van nieuwe ontwikkelin gen die op de scholen afkomen. Recente voorbeelden daarvan zijn: invoering van computers in het onderwijs, milieu educatie, managementcursussen voor schoolleiders en invoering van het For matie-budget-systeem. al lang zijn heengegaan maar aan wie nog zo dikwijls wordt teruggedacht, 't Zal u dan mét dhr. Tanis wel eens over komen dat u 't harte 'ommedraoit' als u ziet hoe Ouddorp eens was en hoe 't geworden is. Voor 24,90 haalt u het bij u thuis, een stukje geschiedenis van Ouddorp in de twintiger jaren. Woensdagmiddag werd, tijdens een bij eenkomst in het Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis', het eerste exem plaar aan burg. van Velzen overhan digd, door de schrijver die daar een allerkostelijkst verhaal aan verbond. Hij vertelde zoals hij geschreven heeft, ver makelijk en alleszins waard om het aan te schaffen. 't Ging woensdagmiddag allemaal op z'n Ouddorps, daar in de vroegere raad zaal waar Pau Heerschap namens de Werkgroep ieder welkom heette en uit gever Kees van Koppen duidelijk maak te met hoeveel plezier hij aan de ver schijning van het boekje medewerking verleent. Minstens zo begeesterd heeft dhr. Tanis eraan gewerkt, gedrongen eigenlijk om het dialect zo onvervalst mogelijk neer te schrijven vanuit de vrees dat het zien derogen verloren zal gaan. „Al die vreemde binne onger uus best welkom, maar uuze taele goat d'r an" stelde hij wat treurig vast. „'t Is de pries voor uuze welvaert". Nog hield hij staande dat z'n verhalen slechts leuterverhalen zijn, hem door naderende ouderdom ingegeven, „een ouderdomsverschiensel" dus, maar't is ook. zo bekende dhr. Tanis de liefde tot z'n geboortedorp en z'n dialect geweest Zaterdag 31 augustus houdt de chauf feursvereniging 'Flakkee' weer zijn jaar lijkse behendigheidswedstrijd op het terrein van de Haringvliet Expo te Stel- lendam. Zo'n wedstrijddag wordt om lijst met een feestelijke entourage van een veelheid van kraampjes en akrivitei- ten waarvan door de belangstellenden druk gebruik wordt gemaakt. Ook zal deze dag, op dezelfde lokatie de verkie zing plaatsvinden van de sterkste man van Flakkee, nu verdeeld in twee catego rieën, een tot-, en een boven een gewicht van 90 kilo. STAD AAN 'T HARINGVLIET Na enkele weken van rust wil de Chr. Gem. Zangver. "Soli Deo Gloria' weer gaan zingen. Het is de bedoeling om op dinsdag 27 augustus a.s. om 19.30 uur met o^ize repetitie te beginnen. Wij hopen dat alle leden die avond aan wezig zullen zijn, want er staat weer heel wat op het programma. Ook nieuwe leden, vooral bij de dames sopranen en bij de heren tenoren en bassen zijn natuuriijk van harte wel kom. Wij repeteren op dinsdagavond van 19.30-21.30 uur in het Trefpunt. Tanis leest voor-, uit eigen werk. die hem tot het schrijven hebben aan gezet. Ronduit erg vond dhr. Tanis het te heb ben moeten konstateren dat veel Oud- dorpers zich voor hun dialect schamen, maar, verzekerde hij, „het Ouddorps heeft nét zoveel recht van bestaan als elke andere taal in de wereld!" Z'n ver halen zijn, zo zei dhr. Tanis. .,aerst over de horre van de wèrrekgroep éweest", en het deed hem bijzonder deugd het eerste exemplaar van z'n gebundelde verhalen aan burg. van Velzen te kunnen over handigen, voor 't gemeente-archief zo dat over honderd jaar een of ander geleerde nog'es kan lezen hoe erin Oud dorp gesproken werd. 't Zal stellig anders gaan, zo hoopte ook burg. van Velzen, instemmend met de aktiviteiten van de Werkgroep en met waardering voor uitgever van Koppen die de investering heeft aangedurfd. Hij nodigde de enthousiastelingen dan ook uit door te gaan en naar verluidt staat er van o.a. de hand van Klaas Kastelein alweer een boek in 't Ouddorps dialect op stapel. De bijeenkomst werd besloten met 'een glaesje mit 'n diengesje d'r bie' en een allerkostelijkst verhaal over de verkoop van een po aan een dorpeling, door de meisjies van Krien Kaslein. Het publiek heeft zich tranen gelachen en dat is een van de karaktertrekjes van het boek werkje, 't is met veel humor geschreven zonder dat het ten koste gaat van de in tegriteit van de beschrevenen, 't Is te lezen hoeveel achting Sors van Piejt van Sors voor hen allen levendig wenst te houden. Romanschrijfster mevr. Lydia Vroegop- Zandbergen te Dirksland heeft bij druk kerij Gebr. de Waal te Middelharnis een 2e druk van haar tweede roman 'Geen tijd voor tranen' besteld. Ze nam die stap nadat de Nederlandse Bibliotheek dienst duizend exemplaren afnam om de roman over de Nederlandse bibliothe ken te verspreiden. Ook de eerste roman van mevr. Vroegop, 'Verborgen waarheid', viel deze erken ning ten deel. De schrijfster is inmiddels bezig aan haar derde boek. Ze heeft zich nog niet aan een uitgever verbonden. De uitgave van haar eerstelingen heeft ze dan ook - succesvol - in eigen beheer gehouden. voor Verkoop Service (H871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 «.««««««•««««««.««««««.««««.«^^v^i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1