„Draaginsigne Gewonden" voor Cor van Oostenbrugge te Ouddorp Waarschijnlijk 14 windturbines langs dijlc Van Pallandtpoider Middelharnis I Diamanten bruiloft voor Dirkslands I echtpaar Robijn-v. d. Sluijs Fietstocht door Ouddorps' dreven 3%6 6 C Een stinkend gebeuren! Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond COMEU Mét burgemeester van Velzen van Goedereede die hem de onderscheiding opspeldde was dhr. C. van Oostenbrugge te Ouddorp het eens dat de verkre gen erkenning wel érg laat werd verleend, niettemin verklaarde oud- indiëganger van Oostenbrugge zich gistermiddag bijzonder ingenomen met het gebaar van het „Comité draaginsigne gewonden" zowel als met 's burge meesters bereidheid hem het insigne uit te reiken. Het gebeurde in het woonhuis van de fam. van Oostenbrugge aan de Wilhe'minaweg waar het ge sprek tussen dhr. van Oostenbrugge, de burgemeester en de beide wet houders door de strijd in het toenmaUg Nederlands Indië werd beheerst. De N.V. Energiemaatschappij Goe ree-Overflakkee (EMGO) heeft aan de gemeente Middelharnis gevraagd medewerking te willen verlenen aan de realisatie van een windpark in de Van Pallandtpoider te Middelhar nis. Het projekt omvat de bouw van 14 windturbines, elk met een vermo gen van 500 kilowatt. Het plan past in het kader van de voornemens van de gezamenlijke energiedistributie bedrijven in Nederland om in 1995 in totaal 250 MW (Megawatt) aan vermogen te hebben gerealiseerd. Straks geboortekaartjes nodig? No. 6026 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Voor tapkwalileit. goeóe service en vooraeiigs D'H^en: FOTO FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER OTO-VIDEO-^ era C3 o FOTO-VIDEO-AUDIC cj C3 g Woslslraa] 35 - Molenweg i Ouddorp - Telefoon 01878-1613 en 21. Filiaal Renesse: Pflnlshop Hoge^oom I?2- Teleloon OTlJb-2400 Filiaal Sommelsdijli: Westkrakealslraal 8 - Sommelsdo'' - Telefoon O Burg. van Velzen speldt dhr. van Oostenbrugge het insigne op. Samen met broer Frans deed Cor dienst op Midden Java. Frans lag. zo wist hij, levensgevaarlijk gewond in een niet te ver gelegen hospitaal en broer Cor zou hem daar bezoeken. Op de tocht daar heen echter werd zijn groep beschoten en sneuvelden twee van zijn makkers. Vooral de gedachte aan hen werd deze middag weer levendig, want hun licha men zijn het geweest die Cor bescher ming boden, al werd hij toch in beide benen getroffen, gelukkig niet levensge vaarlijk; wél moest hij zes weken in een moordende tropenhitte worden ver pleegd. Broer Frans kreeg enkele weken geleden de draaginsigne, gisteren viel Cor die ten deel. De uitreiking was een handeling die burgemeester van Velzen verklaarde heel gaarne te verrichten, j'werigens met een veelheid van gedach ten over die periode aan het eind van de veertiger jaren die honderdduizend Nederlandse militairen naar Neder lands Indië had gevoerti, een missie die door duizenden niet is overleefd. Het was een politieke beslissing die door de militairen gehoorzaamd diende te wor den. Zo deden ook de twee broers van Oostenbrugge. Op 11 april 1949 raakte bren-helper van Oostenbrugge gewond bij een aanval nabij de kampong Soekahadje. Hij her stelde en werd gerepatrieerd. In Neder land heeft hij geen blijvend letsel onder vonden en Goeree-Overflakkee kent hem als oud-buschauffeur. Dhr. van Oostenbrugge werd geboren in Stellen- dam, maarverhuisde al op jeugdige leef tijd met z'n ouders naar Breskens. Na de uitreiking van speld en oorkonde heeft hij nog honderd-uit verteld over zijn Indië jaren waarover zij die het hebben beleefd niet raken uitgepraat...! Hij is nooit teruggeweest naar de plaats waar hij bijna z"n jonge leven verloor. De plannen op het gebied van wind energie maken deel uit van het Milieu Aktie Plan van de E.M.G.O. Het bedrijf ziet het als zijn taak een aktieve bijdrage te leveren aan het ver minderen van de uitstoot van milieube lastende stoffen. Het reeds gerealiseerde windpark in Herkingen maakt eveneens onderdeel uit van deze doelstelling. De plannen die worden ontwikkeld voor de Van Pallandtpoider zijn een logisch vervolg hierop. De E.M.G.O. is voornemens in goed overleg met de betrokken overheden en andere belanghebbenden deze voorne mens te realiseren. Aan de keuze van lokaties voor wind- parken op Goeree-Overflakkee is een uitgebreide onderzoeksfase vooraf ge gaan. De Van Pallandtpoider kwam daarbij als een van de beste naar voren. Dit ondermeer vanwege de gunstige ligging t.o.v. de woonbebouwing, het windaan- bod, de landschappelijke aspekten, de vogeltrek en de kosten van netinpassing. In het Streekplan Zuid-Holland-Zuid staat deze lokatie ook aangegeven voor een mogelijk windenergieprojekt. Het plan omvat de plaatsing van veer tien windturbines in lijnopstelling, twaalf langs de Buitendijk bij het Haringvliet en twee haaks daarop langs de Brie- nensweg. De molens zullen via een 'eigen weg' bereikbaar zijn, terwijl de wieken niet boven openbare wegen zul len draaien. De buitendijk zal voor het publiek toegankelijk blijven. De uitkomst van het onderzoek naar de landschappelijke aspekten van het wind park geeft aan dat, hoewel de windturbi nes dominant zullen zijn, de lijnvor mige opstelling goed past binnen de visueel-ruimtelijke opbouw van het landschap. Aan het gemeentebestuur is verzocht het bestemmingsplan zodanig aan te pas sen dat de bouw van het windpark mogelijk wordt. Zodra er voldoende zekerheid bestaat over het verkrijgen van de nodige ver gunningen kunnen de plannen nader worden uitgewerkt, dit in overleg met alle betrokken instanties en belang hebbenden. Als het mogelijk is in de loop van 1992 over de benodigde vergunningen te kun nen beschikken, kan de bouw in de eer ste helft van 1993 zijn beslag krijgen. Gisteravond hebben Emgo en het on derzoekbureau Maas de raadscommis sie Ruimtelijke Ordening van alle infor matie voorzien, wat van de zijde van de raadsvertegenwoordigers bijzonder op prijs werd gesteld. Geen van de fraktie- vertegenwoordigers heeft zich afwijzend opgesteld, zodat verwacht mag worden dat de aanvrage van de Emgo door de hele raad gesteund zal worden. Zelfs vreest de commissie geen hori zontvervuiling omdat de molens goed deels in lijn zullen worden opgesteld. Zo'n liniaire opstelling verhoudt zich uitstekend met de strakke lijnen die de polder kenmerken. De molens worden derhalve in het grootschalige strakke landschap geen wegensvreemde ele menten verondersteld. Dlir. en mevr Robijn in hun gezellige bejaardenwoning. Weliswaar ging Adrianus (Arjaon) Robijn uit Dirksland op gezette tijden achter de meisjes aan, en op z'n 24e mocht'ie dat ook best, maar z'n finan ciële omstandigheden waren er niet naar. Toen hij de Sommelsdijkse Adriaantje v. d. Sluijs succesvol het koffiehuis had binnengeloodst bestelde ze tot z'n schrik een „affekoatje", de fijnproever, maar gelukkig heeft ze dat zélf betaald toen betaling door haar nieuwbakken Dirkslandse vrijer acher- wege blijven moest, 't Is tussen die twee tóch wat geworden en vandaag vieren ze zelfs hun 65 jarige diamanten bruiloft, in grote harmonie...! Hij ruim 92, zij „nog slechts" 87 levensjaren. Zij vijf jaar jonger dus en moeder v. d. Sluijs heeft haar schoonzoon in spé dat nog wel onder de neus gehouden. Ze vond "m „knap oud" voor haar 19 jarige dochter, „maar och", heeft'ie toen al gezegd: „As ik tachtig binne en Arjaentje is t'er vuufenzeventig. dan zie'je daer niks meer van". Leeftijden die ze inmiddels ver te boven zijn. na een gelukkig huwelijk van al weer vijfenzestig jaren die best ook weles zorgelijk zijn geweest, vooral 't begin en in de crisisjaren, al wisten ze zich met één kind aardig op de been te houden. Voor grotere gezinnen is 't armoe troef geweest, „die zagge zwart van armoe" herinneren ze zich. Mevr. Robijn erkent dat ze 't er eerst niet zo op had. op die'n Dirkslandse ..moppevreter", met bovendien nog een lege portemonnee. Moppen waren trouwens koekjes die niet alleen hard-, maar ook goedkoop waren en die aten ze daar, in Dirksland, zeiden ze in Sommelsdijk. „Ze hadden zelf ook niks. in Sommelsdijk", plaagde dhr. Robijn terug en ze had niet om hem heengekund. om ..die knappe kerel uit Dirksland", de Sommelsdijkse Adreiaantje v. d. Sluijs die helemaal Dirkslandse is geworden, zelfs tot haar zestigste de Dirkslandse kluiten heeft bewerkt, want ze heeft altijd dapper meegeholpen voor "t gezin. Los werkman, arbeider, is dhr. Robijn altijd geweest en dat betekent dat het nooit een vetpot was, integendeel. Mevr. Robijn herinnert zich nog precies de bedragjes waarvan ze in de crisisjaren rond moest zien te komen, 6,40 in de zomer en met wat kolentoeslag 7,80 in de win ter waarvan elke week een rijksdaalder huur moest wor den betaald, voor dat woninkje op de „luchtbal" aan de Geldersedijk. Ze hadden een luzze, een steil trappetje naarboven en een plee buiten. Eén keerper dag mochten ze een emmer water putten uit de gezamenlijke tras. vrij dags 2 en zaterdags 3 emmers, maar daar moest alles mee worden gedaan. Eén keer heeft mevr. Robijn water uit de sloot gehaald om voor haar man een „bakje" te zetten maar zover is 't nét niet gekomen omdat de buurvrouw "t gezien had en haar wat water afstond. Maar ze hebben zich wel gewassen met 't water uit de sloot, ontdaan van 't kikkerdril... Echt arm hebben ze 't niet gehad, temeer omdat mevr. Robijn haar aandeel leverde. Ze hield haar hoekje uien schoon en later, toen ze in Egypte, aan de Wernerlaan woonden hadden ze hun hofje en hun keu. Dhr. Robijn heeft altijd z'n mannetje gestaan, hij was secretaris van de Bond, de landarbeidersbond en hij heeft mogen sma-. ken dat het de arbeiders beter ging. Nou wonen ze riant, m hun bejaardenwoning aan de Beatrixlaan 21, met pal voor de raam een grote blauwspar, een verjaardagsca deautje van twintig jaar geleden die het zonnetje buiten houdt. In de oorlog zou die er niet lang meer gestaan hebben. De schaarste aan brandhout deed dhr. Robijn toen besluiten van de Duitsers hout te pikken en dat kostte hem drie weken gevangenisstraf op 't Haagse Veer in Rotterdam. Toen hij eenmaal werd vrijgelaten is'ie op de klompen, lopend, teruggekomen en nog herinnert hij zich wat een afstand dat is geweest. Samen hebben ze veel meegemaakt, maar ze zijn zeker niet ontevreden. Jong zijn in déze tijd valt ook niet mee. zo overdenken ze en genieten van hun oude dag. elk in een nog goede gezondheid. Hun enige zoon en schoon dochter wonen in dezelfde straat en er bestaat een goed en intensief contact. Even hebben ze 't verkeerd zien gaan toen zoon Gerrit met een Rotterdamse thuiskwam. Dat zou niks worden in Dirksland, voorzagen de bezorgde ouders, maar ze zijn al 33 jaar getrouwd, en Gerrit had zich geen betere vrouw- en z'n ouders zich geen betere schoondochter kunnen wensen. ^jj^^^^-c^'^c^.-^^'.a^'^ÊC'^-ii:>^.c^'jy-~:c>^.'9^'-<c^'.f^ Bureau Maas maakte een montagefoto van het toekomstige beeld in de Van Pallandtpoider De turbines komen plm. 40 mtr. landinwaarts uit de dijk. Ingezonden: In een wereld die op het ogenblik bol staat van discussies over milieuproble men moet ik er helaas tóch nog een aan toevoegen, waar nog niemand bij stil heeft gestaan, maar die er wel degelijk is. Een probleem wat ik met eigen ogen en vol afschuw heb gezien. Ik vond het oneindig erger dan het opstoken van wat landbouwafval. Het gaat over het volgende. Rijdende, even buiten Oude Tonge, op de rijksweg rich ting Zeeland. Zag ik daar in de vrij brede berm, drie hele grote campers staan. Vanonder deze gevaartes kolkte een vieze bruine massa zó in het gras. Toen ik voorbij was drong pas goed tot me door wat het was. Ze waren daar, zo langs de kant van de weg hun opgesla gen, menselijke uitwerpselen, aan het lozen en dat was zo te zien niet van één dag! Mijn éérste gedachte was, terug gaan en vragen of dat zo wel mocht, maar mijn talenknobbel (het waren bui tenlanders) is niet zo uroot, en boven dien was het toch al te laat. Wat ik nu zo graag zou willen weten is dit... Zijn er regels voor het lozen van deze viezig heid. Er zit in deze opslagtanks toch ook een chemische vloeistof toegevoegd? Nu dit vervoermiddel steeds méér op de wegen komt, mag daar dan zeker wel aandacht aan worden besteed. Je zult op dit stukje toevallig met pech komen te staan, maar buiten dat is het een onsma kelijk gezicht, en is dit niet milieuvervui lend? Welke deskundige kan en wil mij via deze krant daarop eens antwoord geven? Met belangstelling wacht ik een reaktie af Naam en adres bij de redaktie bekend Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij! Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK Vanuit de Gereformeerde Kerk Oud- doip wordt op woensdagavond 28 augus tus a.s. de laatste fietstocht georgani seerd die de deelnemers door het fraaie landschap van de Ouddorpse omge ving voert. Onder aanvoering van ter plaatse be kende leden van de werkgroep, of aan de hand van een te verstrekken duidelijke routebeschrijving vertrekt men om 19.00 uur vanaf de ingang (aan de Dorpstien- den) van de Gereformeerde Kerk. Kinderen onder begeleiding van ouders of verzorgers. Na ruim een uur fietsen staat er bij terugkomst in de kerk een kopje koffie of een glaasje frisdrank klaar en is er gele genheid om nog wat na te praten. De deelname is gratis, echter bij de uit gang van de kerk staat een bus waarin een kleine bijdrage zeer op prijs wordt gesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1