95-jarig echtpaar uit Oude Tonge 71 jaar getrouwd ^b fi. c Opstoken van afval Zingen bij gitaren in Ouddorp Een andere landbouw Omloop Goeree-Overflakkee KIEVIT WARMTE Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart Grote Kerk Dordrecht Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee KNMI maakt verwachtingen voor luchtvervuiling door oliebranden in Golfgebied Citroen-Hesselink Make Way Goeree-Overflakkee 1991 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Landbouwpraatje Het wordt allemaal anders in de landbouw. Het veranderingsproces is ingrijpend; aanpassingen op en rond het boerenerf vragen inzicht, energie en tijd. Boeren redden het niet met afwijzingen, protesten en openlijk verzet. De boer van morgen toont oog voor de werkelijkheid, is kritisch en tegelijk vindingrijk. Er is toekomst voor een andere land bouw. Verandering Kreatief i:OMBi Sanitair Centr. verwarming 01870 - 2609 EKwUni AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER RENAULT-dealer voor Dirksland, 01877 - 1357 64e Jaargang No. 6025 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT ƒ50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De landbouw anno 1991 heeft heel wat anders aan zijn fiets hangen dan tien, twintig of dertig jaar geleden. De na oorlogse ontwikkelingen hebben op het platteland tot explosies geleid. Via me chanisatie, automatisering, computeri sering en robotisering is de Nederlandse landbouw uitgegroeid tot een hoog pro- duktieve, kennis intensieve bedrijfstak die internationale faam heeft verwor ven. Maar het proces van de afgelopen decennia kent ook schaduwkanten. Be geleid door een beschermd Europees landbouwbeleid (met garantieprijzen en tal van subsidies!) is de agrarische sektor verstrikt geraakt in zijn eigen suc cessen: een produktiegroei die de koop krachtige vraag verre overtreft, agrari sche overschotten, grote claims op het Europees huishoudboekje en een on aanvaardbare belasting op het milieu (bodem-, water- en luchtkwaliteit). De schaduwkanten van een al te armoe dige landbouw dwingen tot korrekties. Dat is niet leuk voor de hardwerkende boer, zeker niet wanneer zijn inkomen geen afspiegeling is van de recente agra rische successen. Wat staat de boer te wachten? Vanuit het internationale front zal het landbouwgebeuren worden geliberaliseerd. Boeren zullen op basis van eigen kracht moeten 'vermarkten', dus hun produkten worden gewaar deerd en geprijsd door het vrije markt spel van vraag en aanbod. In wereld- verband wordt dit liberaliseringsproces gestimuleerd door de GATT, een ver band van ruim honderd landen die het wereldhandelsverkeer willen ontdoen van belemmeringen (zoals tarieven en andere hinderpalen). Europese boeren die drie decennia lang 'in de watten zijn gelegd' door de beschermende EG-land- bouwpolitiek zullen het voortaan zon derbescherming moeten doen. Zelfs het doekje voor het bloeden (Europese beleidsmakers spreken van inkomens compensatie) doet niets af aan de markt gerichte koers die de landbouw za' moeten inslaan. Wat zal de boer merken van deze veran deringen? Eerstens zullen alle boeren tezamen hun produktie-omvang moe ten verminderen, zeker zolang dure agrarische overschotten niet meer wor den getolereerd. Vervolgens zullen de boeren hun produkten in volledige kon- kurrentie moeten aanbieden op de markten. Dat betekent dat grenzen ver vagen en dat de Nederlandse boer wel degelijk de hete adem van Amerikaanse, Australische, Nieuw-Zeelandse en an dere collega's in de nek voelt. Dit markt- tafereel is alleen te overleven door op het juiste ogenblik en op de juiste plaats met de beste kwaliteit voor de draad te komen. De Nederlandse boeren zullen zich moeten werpen op hun kasstukken, hun exclusieve produkten, hun teelten of produkties die zeer kennisintensief zijn. Behalve de internationale verande ringen doen zich in eigen land ook ingrijpende verwikkelingen voor. Boe ren leven en werken in en met de natuur en belasten het milieu. Een al te ver gaande belasting van de bodem-, water en luchtkwaliteit zal gekorrigeerd moe ten worden. In dat verband kijkt de samenleving steeds zorgelijker naar boeren die het land bemesten en die soms vrijelijk met bestrijdingsmiddelen omgaan. Ook de uitstoot van kwalijke stoffen die de lucht en de flora en fauna beschadigen roept weerstand op. Van daar een milieu-aanpak die de boer tot grote aanpassingen op zijn bedrijf dwingt. Zal de boer op al deze signalen reageren met protest, verzet en afwijzing? Ge ïnspireerd door vaak succesvolle (wat heet succes eigenlijk?) demonstraties en advies hebben veel boeren soms de nei ging de beuk in alle ontwikkelingen te gooien, zulke neigen manifesteren zich in 'weg met de GATT, met MacSharry, met het Kabinet Lubbers' en wat al niet meer. Toch zet d..^e afwerende houding geen zoden aan de dijk. De uitdaging voor de boer van morgen is de realiteit onder ogen zien, weliswaar kritisch de ontwikkelingen volgen en kreatief zijn door alternatieven te be denken. Boeren van morgen tonen durf, initiatief en energie. De allesoverheersende vraag daarbij is hoeveel boeren deze uitgaging met succes oppakken. Een ding is zeker: ook voor de komende jaren is ruimte voor land- en tuinbouw in ons land. Het is wel een andere land- en tuinbouw en de grote uitdaging ligt er voor de boer van morgen. Hij zal het wis en zeker redden... ■^^HMü^^^iHMi^B. Schouwing waliteit, goede service en voordelige prijzen FOTO FILM - REPORTAGE VIDEO - ^3 ^3 C3 FOTO'VIDEO'AUDIO C3 C3 t=3 )<iadorp Telefoon 01378-1S12 an 2120 gezoom (72 - Telefoon 01116-2400 ■illasi Sommelsdlik. Weslkiakeelslraal 8 Sommelsdi/k - Jeleloan 0W70-684I Vrijdag 23 augustus om 19.00 uur is het zover! Dan gaan 200 wandelaars vanaf de Kaai te Ooltgensplaat van start om via de buitendijken het eiland Goeree- Overflakkee rond te lopen. Een niet geringe afstand van 110 km. die binnen 24 uur afgelegd moet worden. Het publiek wordt verwacht: van 18.30-19.15 uur op de Kaai te Ooltgensplaat. van 20.00-20.15 uur op de Kaai te Den Bommel. van 21.45-23.00 uur bij de Haven Middelharnis. van 00.20-3.00 uur bij de visafslag Stellendam. van 2.30-5.00 uur bij het Toppers hoedje Ouddorp. van 4.00-7.00 uur bij het bezoekerscen trum Grevelingen. van 5.00-8.00 uur bij de Haven Ouddorp. van 8.30-13.00 uur bij de Haven Herkingen. van 13.00-19.00 uur bij de finish te Ooltgensplaat. Bij de finish zullen div. kramen, cere moniemeesters, muziek, radio Flakkee etc. zijn. Verschillende lopers worden door parti culieren en bedrijven per afgelegde kilo meter gesponsord. De opbrengst is bestemd voor het te bouwen Onderhuis van het Sophia Kinderziekenhuis te Rotterdam. Op de publieksplaatsen zul len kollektebussen worden geplaatst waarin het publiek een bijdrage voor dit goede doel kan deponeren. Nieuw-Beijerland, 12 augustus 1991 Ingezonden: Geachte redaktie. Als Hoeksewaards lezer van uw blad zag ik gaarne het volgende geplaatst: Als tuinder-kleinfruitteler wilde ik graag mijn adhesie betuigen aan de heer Ste- houwer vanwege zijn pittig ingezon den stuk. Ook wij voelen ons tegenwoordig regel matig als opgejaagd wild. Elk jaar hebben we wel enkele malen een flinke stapel snoeihout, en wat altijd als normaal werd beschouwd, wordt nu als een misdaad geacht. Vanaf de schep ping heeft de landbouw zijn afvalhout, onderhoud windsingels, snoeihout enz. verbrand, dit is in die duizenden jaren nooit een milieubelasting geweest, dit is het nu ook niet! Dat gejakker met die helikopter over de eilanden, me dunkt, er kunnen behoor lijk wat stapels snoeihout verbrand wor den voordat die uitstoot van schadelijke stoffen geëvenaard is. De overheid moet met ditzelfde soort flauwekul eens aankomen bij bv. haven werkers, volgens mij vaart er binnen enkele dagen geen schip meer. Maar de landbouw, gemiddeld zeer gezagsgetrouw, moet alles maar slikken als zoete koek. Vandaar mijn hartelijke instemming met het stuk van de heer Stehouwer, en niet alleen de mijne, maar alle collega landbouwers-fruittelers-tuinders, die ik hierover sprak dachten er zo over. Hoogachtend. C. P. V. d. Weyden Langeweg 2a 3264 LA Nieuw-Beyerland Mochten er nog particulieren en bedrij ven zijn die de lopers voor dit goede doel willen sponsoren dan kunnen zij kon- takt opnemen met Ada Peeman, tel. (01873) 12 16. Op woensdagavond 21 augustus a.s. wordt door de werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk Ouddorp de laatste zomerzangavond van dit seizoen georganiseerd. Omdat het in de vakantieperiode altijd moeilijk is om een kompleet koor te arrangeren en dat voor deze avond ook niet lukte heeft een aantal jeugdige gemeenteleden vol enthousiasme toege zegd om deze avond voor hun rekening te willen nemen. Hun programma ziet er globaal als volgt uit: Na de opening, die ook door één van hen zal worden verzorgd zingt de groep zelf het Youth-for-Christlied 'Er is een Heer', waarna er gezamenlijk zal wor den gezongen 'O Heer die onze Vader zijt', 'Wat de toekomst brengen moge' en bekende liederen zoals 'Abba Vader', afgewisseld door een korte overdenking. Na de afsluiting wordt tot slot samen gezongen 'Stilte over alle landen'. De begeleiding voor zichzelf en voor de samenzang verzorgen zij zelf op ver schillende gitaren. Het belooft een boeiende avond te wor den, deze laatste zangavond. Mis dit dus vooral niet! De avond begint om 20.00 uur en duurt ongeveer 1 uur. Na afloop is er koffie of een glaasje fris, terwijl de toegang GRA TIS is. De ingang van de kerk is aan de Dorpstienden. OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Opwoensdag21 augustus 1991,'savonds om 8 uur zal er in de Grote Kerk te Dor drecht een orgelconcert gegeven worden door Dirk Jansz. Zwart organist van de Simonstraatkerk te Rotterdam. Deze telg uit een wel heel bekende orga nistenfamilie wordt wel beschouwd als de nestor van het Nederlandse orga- nistengilde. Geboren in 1917 begon hij zijn muziek studie met lessen van zijn vader en regi streerde hij ook al vele van diens concerten. Hij vervolgde zijn studie bij Jan Felder- hof, Jacob Bijster en Ernest W. Mulder en voltooide zijn studie met het behalen \an het Staatsexamen orgel. Eerder was hij o.a. organist te Delft en Koog-Zaandijk. Naast een drukke concertpraktijk is Dirk Jansz. Zwart ook nog aktief als publicist, componist van koraalmuziek en als adviseur bij orgelbouw en -restauratie. Programma 1. Feestvoorspel Jan Zwart en koraal Psalm 47:1 (1877-1937) 'Juicht o volken, juicht' 2. Trio Sonate no. 4 J. S. Bach BWV528 (1685-1750) - Adagio-Vivace - Andante - Un poco allegro 3. Preludium en Fuga J. S. Bach in a-moll 4. Pastorale C. A. Franck (1822-1890) 5. Scherzo Maurice Duruflé (1902-1986) 6. Sonate no. 3 Alexandre Guilmant - Prélude (1837-1911) - Adagio molto - Fuga 7. Koraalfantasie D. Jzn. Zwart (geb. 1917) De toegang bedraagt 6,- of/'4,- (60-1-/ CJP) en voor kinderen t/m 12 jaar is de toegang gratis. Schaalkollekte aan de uitgang ten bate van het orgel. As. maandag hopen dhr. Aren van Noord en mevr. Marie van Noord-Luyendijk, in huiselijke kring, de dag te gedenken dat ze 71 jaar geleden elkaar het ja woord gaven. Beiden hebben de zeer hoge leeftijd van 95 jaar. „Dat mijn vrouw sterk is, wist ik vroeger al toen ik verkering met haar had", vertelt dhr. van Noord. „In 1918 was de Spaanse griep uitgebroken en Marie kreeg die ziekte ook. Wat was ze ziek. Vóór ik 's morgens naar het land ging, bracht ik eerst een bezoekje aan haar en dan hoopte ik onderweg dat ze nog in leven was. Gelukkig heeft ze het gehaald, maar veel mensen zijn toen aan die ziekte bezweken". Dhr. van Noord kan bijzonder goed vertellen. Zijn geheugen is uitstekend. Mevr. van Noord heeft daar wat moeite mee en het feit dat ze doof is maakt, dat ze aan het gesprek minder goed kan deelnemen. Maar dat ze a.s. maandag 71 jaar getrouwd zijn, weet ze heel goed. „Ik heb altijd een goeie man aan hem gehad", zegt ze overtuigend. In 1911 hebben ze elkaar leren kennen. „Het was het jaar van de grote droogte", weet dhr. van Noord. „We haden een meet bruine bonen, met de hand gelegd, en ondanks dat er geen regen was gevallen, waren de plantjes toch opgekomen. Nadat we ze geplukt hadden gingen we ze dorsen bij van Schouwen waar Marie'diende'. En ja... ze kwam nogal eens kijken en zodoende kregen we verkering". Eén-en-zeventig jaar getrouwd. Veel lief en leed hebben ze in die jaren gedeeld. Er werden vier dochters geboren, ze maakten twee wereldoorlogen mee, de ramp van 1953, waarin de moeder van dhr. van Noord verdronken is. Als kind maakten ze de aanleg van de tramlijn, in 1909, mee, ze zochten kruukels en mossels aan de hoek van St. 'Jaepe'. Met grote dankbaarheid zien ze op al die jaren terug. Een paar jaar geleden gingen ze van de Schoolstraat, waar ze woonden, naar 'Ebbe en Vloed'. Ze worden er uitstekend verzorgd vinden beiden. Dhr. van Noord leest nog af en toe, met behulp van een loupe, de krant. „Vroe ger was ik nog een tijdlang correspondent voor de Maas en Scheldebode", schiet hem te binnen als we over lezen en nieuws praten. Ook het nieuws via het TV-journaal volgt hij op de voet. Hij geeft een opsomming van de lan den waar het 'niet goed zit'. Ook de landbouw is weer in de warre, vindt hij. Hun lange leven lang hebben ze alle twee hard gewerkt en gezorgd. En dat deden ze met liefde. Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 ^|^*'^'^|^9■fl^'n^J^l^l^l^ln^i^l^J^^4.4.,n^ln^ Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Het KNMI is door de Wereld Meteoro logische Organisatie (WMO) gevraagd om dagelijkse verwachtingen te leveren voor de verspreiding van luchtvervui ling door de oliebranden in Koeweit. Dat is medegedeeld door de minister van Verkeer en Waterstaat, mevrouw J. R. H. Maij-Weggen, die politiek verant woordelijk is voor het KNMI. Deze spe ciale verwachtingen die de Bilt nu levert zijn bestemd voor alle landen in het Golfgebied en omgeving, die hinder ondervinden of kunnen ondervinden van de luchtverontreiniging. De verwachtingen worden gemaakt met behulp van een computermodel, dat wordt gevoed met gegevens van het Europese Weercentrum (ECMWF) in het Engelse Reading. Dit zogenoemde 'Puff-model' is een aantal jaren geleden gezamenlijk door het KNMI en het RIVM (Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne) ontwikkeld en is nu aangepast voor de huidige situa tie in Koeweit. Het model heeft zijn kwaliteiten eerder bewezen bij berekeningen van de ver spreiding van radio-activiteit door het kernongeluk bij Tsjernobyl. In de nieuwe versie van het 'Puff-model' worden berekeningen gemaakt van de verwachte roetconcentraties tot drie dagen vooruit in het Golfgebied voor verschillende niveaus in de atmosfeer. Dagelijks worden de verwachtingen in kaart gebracht en verstuurd naar de WMO in Geneve en de betrokken lan den in het Golfgebied. Behalve het KNMI zijn nog twee andere onder zoeksinstellingen in de Verenigde Sta ten gekozen voor de levering van spe ciale verwachtingen vanwege de olie branden in het Golfgebied. MIDDELHARNIS - Op vrijdag 6 sep tember organiseert radio-team 'Er is Hoop' een feestelijke dag op het Diek- huusplein. De aanvang is 14.00 uur en het eindgt om 22.00 uur. In samenwerking met het evangelisatie team 'Er is Hoop' wordt een groot scheepse evangelisatie-aktie georgani seerd. Er vinden diverse aktiviteiten plaats, waaronder een torch run onder het motto: 'Make Way Goeree Overtlak- kee 1991' langs alle dorpen van Goeree Overflakkee. kinderprogramma met pop penkast, zang. muziek en drama. Tevens verzorgt radio-team 'Er is Hoop' vanaf 14.00 uureen rechtstreekse uitzen ding via radio Superstar, te ontvangen via de kabel op 100.4 mHz en via de ether op 107.3 mHz. De aanleiding voor deze feestelijke dag is dat radio-team 'Er is Hoop' op 6 sep tember één jaar uitzendt. Omdat er veel werk verzet moet worden zijn wij nog op zoek naar enthousiaste medewerk(st)ers, die samen met ons de schouders er onder willen zetten om van 6 september een onvergetelijke dag te maken. Er worden mcdewerk(st)ers gezocht voor allerlei organisatorische werk zaamheden, zoals het bemannen van EHBO-posten, begeleiding van de torch run, kinder-opvang en huishoudelijke verzorging. Geïnteresseerd? Schrijf of bel voor 25 augustus naar radio-team 'Er is Hoop'. Postbus 156. 3240 AD Middelharnis. tel. (01875)24 52.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1