Jongeren verstoren openbare orde Beloond voor dappere daad Andrew Carnegie en het heldenfonds t((B> Ontwikkeling Haringvlietgebied Politieberichten Inspringen op verkiezingen in India Winnaars strandloop Middelharnis Stephan van Driel redde zusje Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Amnesty in aktie: Natuur- en Recreatieschap Haringvliet spreekt bezorgdheid uit CQMBi Overlast sproeivliegtuigen Afbranden grasland Diefstal autoradio Aanrijding met gewonde Ongeval Inbraak in woning Inbraak in auto's Brand in tuin DIERENBESCHERMING DINSDAG 6 AUGUSTUS 1991 No. 6022 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm: bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De laatste tijd komen bij de gemeente Middelharnis regelmatig klachten binnen over Jongeren die zich, met name aan het Vingerling, te goed doen aan diverse soorten alcoholica en vervolgens passanten lastig vallen. Het is niet ongewoon als iemand een glas naar zijn hoofd krijgt. Vakantiegan gers die met hun boot in de haven liggen wordt het met mooi weer onmo gelijk gemaakt op de kade een biertje e.d. te drinken. Het handhaven van de openbare orde is in dergelijk geval voor de politie geen eenvoudige opgave. Ze kunnen een bevel tot verwijdering geven en voorts is optreden mogelijk als b.v. glazen of flesjes worden stuk gegooid. Om verdergaande maatregelen te kunnen nemen, o.a. het afgrendelen van een bepaald gebied, stelde het College de raad voor een nieuw artikel toe te voegen aan de Algemene Plaatselijke Verordening. In dit artikel is het ver boden om op de weg, die deel uit maakt van een door B en W aangewezen gebied, alcoholhoudende drank te nuttigen of aangebroken flessen, blik jes e.d. met alcoholhoudende drank bij zich te hebben. Uitzonderingen gelden voor horecabedrijven e.a. De gemeenteraad ging unaniem met dit voorstel akkoord, al waren er bij verschillende frakties twijfels te bespeuren over het effekt van een derge lijke aanpak. De werkdruk bij de politie heeft tot gevolg dat ze niet overal tegelijk kunnen zijn. Burg. Sleurink maakte de raadsleden duidelijk, dat bovengenoemde een zeer ernstige en spoedeisende zaak was. De rapportage van de politie in deze loog er niet om. „Ik vaar blind op wat de politie rapporteert". Het is zelfs voorgekomen dat er glas voor een politie-auto lag en de politie in het uitoefenen van haar taak werd belemmerd. „Die verantwoording is mij te groot", aldus de burgemeester. Eén van de akties die Amnesty Interna tional onderneemt is het zogenaamde Regionale Aktie Netwerk (RAN). Als er in een bepaalde regio in de wereld men senrechten geschonden worden, en voor al op grote schaal, springt Amnesty daar direkt op in. De groep van Goeree-Overflakkee heeft een RAN in de regio Zuid-Oost Azië (SARAN). Hiertoe behoren de landen Pakistan, Bangladesh, Nepal, Sri Lanka en India. Op dit ogenblik is de groep bezig met het schrijven van brieven naar India. Sinds India in 1947 van Groot-Brittan- nië de onafhankelijkheid verkreeg, zijn er voortdurende spanningen tussen de centrale regering en de verschillende deelstaten. Daarnaast zijn er diepgewor telde etnische en religieuze konflikten binnen de meeste deelstaten. Dergelijke konflikten lopen regelmatig uit op bloed baden. De afgelopen jaren hebben zich in de deelstaat Punjab grote ongeregeld heden afgespeeld rond de eis van de sikhs voor regionale autonomie. Zestig procent van de bevolking van Punjab bestaat uit sikhs. Amnesty heeft de laatste jaren regelma tig berichten ontvangen over schendin gen van mensenrechten door politie, met name in gebieden waar gewapende konflikten zijn zoals in Punjab, maar ook in delen van Andhra Pradesh en Noordoost-India. Schendingen van mensenrechten zijn vooral gericht tegen de sikhs, tegen leden van bepaalde stammen en tegen de laagste kaste, de 'onaanraakbaren'. India is een hiërarchische samenleving waarin het hindoeïstische kastenstelsel een grote rol speelt. Dit is een vorm van rangenstelsel en deze rangen liggen bij het leven vast. De mensen van de laagste kaste zijn vaak doelwit van mensen rechten schendingen. De vormen van schendingen waar het hier om gaat betreffen voornamelijk martelingen tijdens politiehechtenis en buitengerechtelijke executies. Deze schendingen zijn vaak oorzaak van 'ver dwijningen'. Mensen overlijden als ge volg van marteling of er vinden ge- ensceneerde buitengerechtelijke execu ties plaats. Tijdens transport van gevan genen bijvoorbeeld wordt een gevan gene doodgeschoten omdat deze zoge naamd 'een vluchtpoging ondernam". India is nu in de belangstelling omdat er pas verkiezingen zijn gehouden. Am nesty probeert nu via de nieuwe parle mentsleden de mensenrechten als vast punt op de agenda te laten plaatsen. Ook probeert Amnesty zo nieuwe instrukties voor de politie vast te leggen, zoals bij een aanhouding legitimeren en betrok kenen de reden van aanhouding aange ven. Amnesty hoopt zo preventief te werken. Ook verzoekt Amnesty Interna tional een onderzoek in te stellen naar gevangenen die zonder proces vastzit ten. Wanneer niet bewezen kan worden Bij brief van hjden heeft het Dagelijks Bestuur van het Natuur- en Recreatie schap Haringvliet bij de staatssecretaris van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij, de heer Gabor, haar bezorgdheid uit gesproken over een door de direktie Natuur, Milieu en Faunabeheer van zijn ministerie in gang gezette ontwikkeling voor het Haringvlietgebied. Het betreft hier een in opdracht van deze direktie op te stellen notitie, waarin te beschermen natuurwaarden op en aan het Haringvliet dienen te worden beschreven. Uitgangspunt van deze notitie zal zijn het beschrijven van de hoofdfunktie natuur met slechts een ondergeschikt belang voor andere aan wezige funkties, als recreatie en toe risme. Het Dagelijks Bestuur heeft de staats secretaris er op gewezen, dat het Haring- vlietschap een bij Koninklijk besluit goedgekeurd orgaan is, dat tot taak heeft de belangen te behartigen op het gebied van openluchtrecreatie, landschaps- zorg, natuur en natuurbescherming, als mede toeristische waarden. Hiertoe heeft het Haringvlietschap een Beleidsplan vastgesteld, dat uitgaat van een evenwichtige groei van de sektoren natuur, recreatie en toerisme. Dit be leidsplan is overigens tot stand gekomen dankzij subsidie van het ministerie. Voorts heeft het Dagelijks Bestuur de bewindsman gewezen op het beleid ten aanzien van het Haringvliet in relatie tot de overige Delta-wateren, waarbij aan het Haringvliet een belangrijke rol is toebedacht in het kader van een opvang capaciteit ter ontlasting van de andere Delta-wateren voor wat betreft recreatie en toerisme (Ministerie van Economi sche Zaken), alsmede het Bestuurlijk Overleg Voordelta (geïnitieerd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat) waar ter bescherming van de in de Voor delta aanwezige natuurwaarden de re creatieve druk wordt afgeleid naar wa teren gelegen aan de kustlijn, waaronder het Haringvliet. Het Dagelijks Bestuur verzoekt de be windsman te bevorderen dat de nodige informatie wordt verstrekt en betrokken te worden bij de in gang gezette aktivi- teiten. Voo' MphwaMe:!, goede service en voorOalige pn/zen FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER C3 C3 FOTO-VIDEO'AUDIC t=3 C3 lU CJ C3 Teleloon OiaTB-JS12 en 2120 '72- Tolefoon 0I1I6-21C0 Sommolsdijk - Teleloon 01870-61 dat een gevangene schuldig is. wordt om vrijlating verzocht. Wilt u meer weten over mensenrechten en mensenrechtenschendingen dan kunt u zich richten tot G. v. d. Luit, Reiger 17. Sommelsdijk, (01870) 47 55. De laatste weken bereiken de politie veel klachten over sproeivliegtuigen. Bij on derzoek stuit de politie dan meestal direkt op een aantal problemen. Om gericht iets aan de klachten te kunnen doen wordt verzocht om de volgende punten in acht te nemen: 1. wat is het registratienummer van het sproeivliegtuig; 2. wat is/was het tijdstip van de besproeiing; en 3. waar ligt het betreffende perceel wat bespoten is/wordt. Maandag 28 juli omstreeks 15.00 uur was een enorme rookontwikkeling waar te nemen in de van Pallandtpolder. Van diverse zijden werd geklaagd over rook- en stankoverlast. Onderzoek wees uit dat een groot perceel grasland in brand was gestoken. De verantwoordelijke boer werd proces-verbaal aangezegd. Een geparkeerde Ford Escort werd opengebroken. De auto stond gepar keerd op het strandje 'De Banaan' bij de Haringvlietbrug. Het portier werd open gebroken waarna toegang tot de koffer bak werd verkregen. De hierin geborgen autoradio en portefeuille werden ge stolen. Donderdag 1 augustus omstreeks 17.00 uur werd een fietser aangereden. De bestuurder van een personenauto reed vanaf de Groeneweg te Nieuwe Tonge rechtsaf de Duivenwaardsedijk op. Door te hoge snelheid en op de weg lig gend grind, kwam de bestuurder op het weggedeelte voor het tegemoetkomende verkeer. Hierbij reed hij de fietser aan. Door deze aanrijding werd de fietser zwaar gewond. Hij werd afgevoerd naar het ziekenhuis in Dirksland waar men een dubbele beenbreuk van het linker been, diverse verwondingen aan het rechterbeen en enkele kneuzingen kon- stateerde. De naast het slachtoffer fiet sende echtgenote kwam ook ten val, maar liep alleen blauwe plekken en wat schrammen op. Tegen de bestuurder van de auto wordt proces-verbaal op gemaakt. Vernieling auto Tussen vrijdag 2 augustus 22.00 uur en zaterdag 3 augustus 09.00 uur werd een personenauto vernield. De auto. een Mitsubishi Pajero, werd door de eige naar aangetroffen terwijl alle ruiten eruit geslagen waren en het linkerportier een paar flinke deuken vertoonde. Een onderzoek volgt. Zaterdag 3 augustus omstreeks 10.00 uur beleefde een invalide inwoner van Mid delharnis enkele angsfige uren. Hij raakte met zijn invalidevoertuig van de 2e Staverseweg en belandde in de er naast gelegen sloot. Eerst kwam hij onder de rolstoel in het wateren de mod der terecht. Hij slaagde er echter in om zich op eigen kracht uit zijn benarde sitautie te bevrijden en wachtte in de slootkant verdere gebeurtenissen af. Omstreeks 12.45 uur werd hij door voor bijgangers ontdekt. Middels een ge waarschuwde huisarts werd hij met de ambulance naar het ziekenhuis te Dirks land gebracht. Bleek dat er was ingebroken in een woning aan de Molendijk te Den Bom mel. De dader(s) verschaften zich de toegang via de achterdeur. Een groot aantal zaken, waaronder een diepvrie zer, een koelkast en een wasdroger wer den weggenomen. Zondagmorgen 4 augustus omstreeks 06.00 uur werd een autokraker aange houden. De eigenaar van een personen auto had deze even tevoren verlaten en bij terugkomst, in gezelschap van zijn schoonzoon, zag hij de verdachte in zijn auto zitten. Zij arresteerden de man en gaven hem over aan de politie. Onder zoek wees uit dat deze persoon eerder die nacht in drie auto's had inge broken. Maandagmorgen 5 augustus omstreeks 02.30 uur meldde een omwonende een felle brand in de tuin van een woning aan de Klinkerlandseweg te Nieuwe Tonge. Ter plaatse bleek een mestvaalt en een lading balken en ander hout in de brand te staan. De uitgerukte brandweer was het vuur omstreeks 04.00 uur mees ter. De brand was vermoedelijk ont staan doordat een houtskoolvuur in een Burg. Sleurink bevestigt het horloge om de pols van Stephan. Zijn zusje Andrea zit naast hem. Zoals dat bij een held past, werd donderdag j.l. de 8-jarige Stephan van Driel uit Sommelsdijk, samen met zijn ouders en zusje, op het gemeentehuis te Middelharnis ontvangen waar burg. mevr. Sleurink hem. namens de Stichting Carnegie Heldenfonds een horloge ten ge schenke gaf. Stephan had op 7 februari van dit jaar. toen het hard vroor, zijn zusje Andrea van vier jaar gered, die door het ijs was gezakt. Andrea was naar een wak gelopen om naar de eendjes te kijken en voor ze het wist lag ze er in. Ze heeft geprobeerd er zelf uit te komen maar het ijs brokkelde af. Haar broer Stephan schoot te hulp en trok haar aan haar handje uit het wak. Aan zijn snelle reaktievermogen is het te danken, dat ze gezond en wel, maar met een nat pak, even later voor de deur van haar ouderlijk huis stond. Het Carnegie Heldenfonds heeft deze dappere daad wil len belonen: In overleg met zijn ouders is voor een hor loge met inscriptie gekozen. Burg. Sleurink zei blij en trots te zijn om zo'n dappere jongen in haar gemeente te hebben. De eerste dame op de vijf kilometer was Greetje Smit uit Zierikzee. Zij deed dit in 20 minuten en 19 seconden. Bij de heren was de snelste Leo Nobel uit Oostvoorne in 16 minuten en 16 seconden. Tweede was Leonard van Put ten uit Herkingen met 17 minuten en 22 seconden. De derde plaats was voor Rowdy Voogd uit Vlaardingen die de klok op 17 minuten en 44 seconden liet komen. De Jeugdprijs die dit jaar voor het eerst werd gegeven bij de 5 km ging naar Rolph v. d. Heyden uit Hilvaren- beek. deze zette een tijd neer van 18 minuten en 41 seconden. Op de 10 km waren de drie snelste afkomstig van Goeree-Overflakkee. Ie werd hier Jan Hoek uit Oude Tonge met 33 minuten en 22 seconden. 2e Peter Jor- daan uit Sommelsdijk in een tijd van 34 minuten en 32 seconden. 3e plaats Toni Grinwis uit Goedereede met een tijd van 34 minuten en 53 seconden. De beste dame op de 10 km was Doortje Dam uit Papendrecht. Zij klokte op 46 minuten en 50 seconden. Een geslaagde avond ondanks dat de opkomst wat tegen viel. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. DIRKSLAND woensdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Nunspeet. MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. R. Boogaard van Leider dorp. STAD aan 't HARINGVLIET De dienst van woensdagavond, waarin zou voorgaan ds. M. J. van Gelder te Geldermalsen gaat NIET door. Opgevangen zwarte kater, draagt geel tuigje. Info: mevr. Hoek. Diependorst 145, Ouddorp, tel. (01878) 20 85. afvalhoop was gestort. Nadat dit afval vlam had gevat en door de bewoner uit elkaar was getrokken heeft het smeu lende vuur enkele uren later voor een nieuwe brand gezorgd. Andrew Carnegie werd op 25 november 1835 geboren in Dunfermline (Schot land) als zoon van een handwever. Als gevolg van de industriële revolutie emigreerden zijn ouders met hem - 13 jaar.oud - naar Pittsburgh. Als telegra- fist trad hij in dienst bij de Pennsylvania Railway Company, waar hij al spoe dig een leidinggevende funktie verwierf Met de invoering en exploitatie van nieuw materieel bij de spoorwegen, zoals slaapwagens, verdiende hij een ver mogen dat nog vermeerderde door grondspekulaties in verband met oliewinning. In latere jaren volgde de oprichting van een aantal staalfabrieken rondom Pittsburgh die verenigd werden in de Carnegie Steel Co. Tevens beschikte het concern over eigen steenkool- en ijzerertsmijnen. een spoorweg- en een scheepvaartmaatschappij. In 1901 werd het geheel opgenomen in de United States Steel Co.. de grootste staalonderneming ter wereld. Carnegie wijdde zich daarna uitsluitend aan het beheer van zijn reusachtige vermogen waarvan hij grote delen beschikbaar stelde voor het verschaffen van kapitaal aan instellingen van sociale en opvoedkundige aard. Zo werden openbare bibliotheken in de Verenigde Staten, Canada en Engeland bekos tigd, pensioenfondsen voor arbeiders gesticht en instellingen voor weten schappelijk onderzoek opgericht. In het bijzonder zijn geboorteplaats Dunfermlin werd ruim bedacht. Daarnaast bekostigde Carnegie ook verscheidene bouwwerken. Zo schonk hij in 1903, 1.5 miljoen dollar vooreen paleis voor het Permanente Hof van Arbitrage dat in 1913 als het Vredespaleis in Den Haag geopend werd. Zeer bekend is ook de Carnegie Hall in New York. een concertzaal voor bijna 3000 toehoorders. Het totaalbedrag aan door hem gestichte instellingen geschonken werd bij zijn dood in 1919 op 350 miljoen dollar geschat. In 1904 zond Andrew Carnegie een team van mensen om hulp te bieden na een explosie in de Harwick Collieries in de buurt van Pittsburgh, een explosie die aan 178 mensen het leven kostte. Bij terugkeer rapporteerden zij Andrew Carnegie onder meer over twee mannen die bij reddingspogingen het leven lieten, hun vrouw en jonge kinderen achterlatend. Naar aanleiding hiervan richtte hij onmiddellijk een nieuwe organisatie op ten gunste van hen wier leven in gevaar kwam bij zelfopofferende reddingsda den. Dit zijn, zo verklaarde Carnegie, de ware helden in een geciviliseerde maatschappij. Hij riep toen in het leven 'The Carnegie Hero Fund Commis sion' voor Noord-Amerika en schonk een sfichtingskapitaal van 5 miljoen dollar. Opdracht: hen, die met eigen levensgevaar anderen het leven hebben gered, of ernsdge pogingen daartoe hebben aangewend, te bevrijden van geldzorgen die het gevolg zouden zijn van hun heldenmoed door het verlenen aan hen of hun nabestaanden van tijdelijke ondersteuning. Met hetzelfde doel stichne hij in ded jaren 1908-1911 nog dergelijke, geheel zelfstandige fondsen in zijn geboorteland Engeland. Frankrijk. Duitsland. Noorwegen. Zweden, Dene marken, Nederland, België, Zwitserland en Italië. Het Carnegie Heldenfonds voor Nederland werd gesticht op 26 juni 1911 en bestond derhalve in 1986 75 jaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1