De luidrucht in Oostflakkees' gemeenteraad kwam ditmaal van buitenaf Originele sponsortocht YFC VERLOREN STRUD P.V. De Snelpost Mosselaanvoer begint vrijdag 19 juli P.V. De Luchtbode Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 16 JLILI 199] 't Was heel niet gek, aangenaam zelfs dat waarnemend Gemeentesecretaris V. d. Have j.l. donderdagavond tijdens de raadsvergadering de ramen van het monumentale Gemeentehuis te Ooltgensplaat openzette, maar wat er tóén is losgebarsten. „Erger dan op de ochtend van Koninnedag", zo vergeleek dhr. R. Maliepaard de herrie van passerende brommers waarvan er geen met deugdelijke knalpot leek te rijden. Grommende traktors kwamen voorbij, een galopperend paardje en een blaag die 't als dorpsomroeper ver zou schoppen, geluidsproducenten die verre werden gewenst. Het deed de raad hunkeren naar een rustige vergaderzaal waarvoor ruimte is naast het Ge meentekantoor te Oude Tonge. „Neemt u maar het initiatief', noodde de raadsvoorz. burg. drs. De Vos de raad. Tja, van de Emgo-spaarpot, de 6 miljoen die de Gemeente krijgt uit de verkoop van de Emgo-aandelen. zou "t makkelijk kunnen, maar daar hebben College en raad en bloc een andere bedoeling mee. die worden rentedragend uitgezet en dat wordt het appeltje voor de dorst voor als er kwader dagen komen en die kómen, zo moest worden vastgesteld, vandaar ook de evaluatie van de begroting "91. De 'tussenbalans" en de 'kaderbrief blij ken weinig goeds in petto, er zullen min der Rijksmiddelen beschikbaar komen, voor het lopend jaar al berekend op ƒ128.700,- maar dat heeft het College niet tot bijstelling van het beleid ge noopt, althans niet financieel voelbaar voor de gemeentenaren. Alhoewel, geen krediet voor de aanleg van een strandje bij Ooltgensplaat, dit jaar. En dat zou een van de leuke dingen zijn geweest. In augustus komt gedeputeerde mevr. Blok voor een werkbezoek naar Oostflakkee en dan zal over de aanleg van het strandje en uiteraard de financiële me dewerking daarin door de provincie ge sproken worden. Met nog wat verschuivinkjes zal "t luk ken het jaar financieel behoorlijk rond te breien, als zich tenminste geen grote tegenvallers zullen openbaren tengevol ge waarvan, zo zei hij. weth. v. d. Ree in zak en as terneer zou moeten zitten. Ach nee, maar liever niet, de weth. woont al aan de Voorstraat en daar. de herrie ge hoord hebbend, zou z"n fraktiegenoot Bax niet willen wonen, al verzekerde dhr. V. d. Ree dan ook zich aan die teke nen van levendigheid van de gemeen schap niet te storen. Opvallend trouwens hoe de raadsleden elkaar deze avond als collega's benader den. Nieuwe 'collega" werd mevr. P. J. van Dijke-van Dalen. Zij nam deze avond de plaats in die dhr. G. W. J. Poortvliet verlaten heeft, teneinde deze warme avond ambteloos, lekker in z"n achtertuin te kunnen zitten. Mevr. van Dijke kreeg trouwens mooie bloemen, rode rozen zelfs en veel belangstelling van PvdA bekenden van het hele eiland die haar kwamen supporten. De raadsvoorzitter bleef daarin niet achter, temeer omdat de intrede van een vrouw in de gemeenteraad van Oostfiak- kee 'een uniek gebeuren" mocht heten. Zover was "t tot dusver nog niet geko men; wel zat er in de vijftiger jaren een vrouw in de raad van Oude Tonge. maar dat is van slechts korte duur geweest, maar dat mocht mevr. van Dijke zeker niet ontmoedigen. Haar werd wijsheid toegewenst om de grote verantwoorde lijkheid te kunnen dragen in het nemen van beslissingen die voor de burgers soms verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Ambtelijke reorganisatie Het funktioneren van de bestuurlijke en ambtelijke organisatie is danig onder de loupe genomen, de inmiddels vertrok ken gemeentesecretaris v. d. Vegt heeft zich verdienstelijk gemaakt met een rap portage daarover. Heel nadrukkelijk werd daarin gesteld dat. niet maar alleen marginale wijzigingen, maar een duide lijke reorganisatie van het ambtelijk ap paraat zou kunnen leiden tot de nood zakelijke verbeteringen in het funktio neren van de gemeentelijke organisatie in haar geheel en dat bleek het gemeen tebestuur graag te willen bereiken. In stemming dan ook met de contouren van de nieuwe organisatie en met het voorstel een voorlopig krediet van ƒ450.000,- beschikbaar te stellen, te dekken vanuit de saldi reserve, om aan het voornemen uitvoering te kunnen ge ven. Ook werd ingestemd met het con cept voor een sociaal statuut, want 't gaat om de zorg voor mensen. De eenstemmigheid die bij de voorbe reidingen in het ambtelijk apparaat is gebleken werd ten zeerste toegejuicht, door o.a. dhr. Bax (VVD) en dhr. J. H. van Dam (SGP), ook dhr. M. D. de Wit (CDA) gaf van z'n instemming blijk. maar hij en 'collega" Maliepaard van de PvdA struikelden over het voorstel een 'voorlopig" krediet van 450.000.- be schikbaar te stellen, want waar, zo vroe gen beiden zich af. zou dat eindigen. ..Instemmen met dat deel van het voor stel staat gelijk met het afgeven van een getekende blanco cheque, een rijdende trein laat zich nu eenmaal niet makke lijk meer stoppen"', zo verwoordde dhr. de Wit z'n bedenkingen. Later zou hij toch nog voorstemmen en zou zijn fraktie- en naamgenoot C. L. M. de Wit zich tegen dit onderdeel verklaren. Ook dhr. Maliepaard verklaarde zich te gen de beschikbaarstelling van het ge vraagde voorlopig krediet, als enige uit de PvdA fraktie trouwens. Hij miste een voldoende onderbouwing. Weliswaar is het met de commissie doorgesproken maar de raad in z'n geheel is er te weinig in gekend, vond dhr. Maliepaard. Nou vond de raadsvoorzitter dat niet zo fijn gezegd, alsof het College wat on zorgvuldig met de raad zou zijn omge gaan. Daar nam drs. de-Vos dan ook stel ling tegen met de verwijzing naar de fraktievoorzitters die steeds over alle in formatie hebben beschikt teneinde die aan hun fraktiegenoten over te brengen. De geheimhouding die was gevraagd had alleen gegolden wanneer het om personen en hun omstandigheden was gegaan. „Er kan geen misverstand over bestaan dat de fraktievoorzitters niets in de weg heeft gestaan hun kennis aan de eigen fraktie over te brengen", verklaar de de voorzitter zeer beslist. Overigens gaat het grote reorganisatiewerk nu pas beginnen en zijn het - aldus de voorz. - niet meer dan de voorbereidende scher mutselingen geweest die tot dusver zijn gevoerd. Het vooriopig krediet lijkt redelijk goed te zijn geraamd, voor o.a. de betaling van de externe adviseur/projektleider. "t Is overigens niet de opzet dat de reorga nisatie grote bezuinigingen op gaat leve ren, noch dat het struktureel geld zal gaan kosten. Er dient een gestroomlijn- der. klantvriendelijker organisatie uit voort te komen. Met 10-2 stemmen stem de de raad daarmee in. tegenstemmers waren dhr. C. L. M. de Wit en dhr. Ma liepaard omdat hij zich onvoldoende bij de besprekingen betrokken acht te zijn geweest. Ontslag dir. Gemeentewerken In relatie tot de op handen zijnde reor ganisatie werd aan de dir. gemeentewer ken dhr. Oeie per I januari 1992 eervol ontslag verieend. Het College verklaar de met dhr, Oele de mogelijkheid te heb ben bekeken of in onderling overleg tot beëindiging van het dienstverband zou kunnen worden gekomen. Dat kon, dhr. Oele hoopt z"n carrière in het bedrijfsle ven voort te zetten. Hem werd nu alvast dank gezegd voor de grote positieve in zet die hij ten behoeve van de gemeente Oosttlakkee heeft betoond. Eendracht... ..Ee)\dracht maakt macht", heeft dhr. C. Breeman nog'es benadrukt bij het voor stel als gemeente lid te worden van de Landelijke Vereniging voor kleine ker nen. Ook dhr, Bax vond het een uitste kend idee om samen bij de Overheid de belangen van de kleine kernen te ver dedigen. Een historisch besluit, zo betitelde de voorzitter de belissing de woonruimte verdeling te liberaliseren. De gemeente trekt zich uit die verdeling terug om dat beleid voorts aan de woningbouwver enigingen over te laten, mogelijk nu de woningbehoefte niet al te nijpend meer is. Een krediet van ƒ661.000,- werd be schikbaar gesteld voor de rekonstruktie en aanleg van een drukriolering Dorps weg. Voorts werd een krediet van 60.000.- gevoteerd voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Beneden Mo lendijk en nog eens 60.000.- werd uit getrokken voor sanering van de bodem- veroiitreiniging aldaar. College en raad kenden 't beginsel dat de vervuiler dient te betalen, maar in dit geval moest Jaarvan worden afgezien omdat de vervuiler niet te achterhalen is. Van de Overheid is geen tegemoetko ming te verwachten omdat de lokatie niet valt onder de interim wet bodem sanering. IZ U I i Kabel t.v. Voor de Langstraat en de Zuidzijde zit het er nog niet in dat ze op de kabel t.v. aan zullen kunnen sluiten, de gebieden zijn daar te onrendabel voor. Dhr. Ma liepaard wees op "t gemis daarvan in die buurtschappen nu de raad akkoord ging met een uitbreiding van het CAI televi sie en radiopakket. Graag zou hij de in woners van Zuidzijde en Langstraat daar eveneens van willen voorzien, maar "t lijkt er vooralsnog niet op. al zal de voorzitter de wens wel bekend maken op de eerstvolgende vergadering van de fiakkeese CAI. Sloop school Achthuizen De Jozephschool te Achthuizen, onge bruikt en in vervallen staat, gevaarlijke speelplaats voor de jeugd, gaat binnen kort tegen de grond. Met de grondeige naar, het Bisdom, is daarover overeen stemming bereikt, wel blijft nog een grondoppervlakte van 414 m- ter be schikking van het bisdom, maar daar zal in een later stadium nog over kun nen worden onderhandeld als toch over nog resterende grond moet worden ge sproken. Nu was het zaak tot sloop over te kunnen gaan en zo zal "t ook gebeu ren, tot blijd.schap van dhr. v. d. Mast (PvdA) en uiteraard van dhr. P. Hein tjes, lijst 5. ..In Achthuizen zal de vlag uitgaan, vooral vanwege de gedachte die er achter zit dat op de vrijkomende grond woningen zullen kunnen wor den gebouwd", aldus dhr. Heintjes. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 12 juli 1991 Doré gewone f031 - f 0,55. Doré bonken /a21, Doré drielingen 0.21 - 0.28. Doré kriel 1,51 - 1,56. Première gewone /■().25 - /■().36. Première bonken /•0.81 - /■(),82. Premièredrielingen 0,26. Première kriel 1,52 - 1.57. Gloria gewone /■(),28 - /■0,37. Gloria bonken /■0.82 - /■0,91. Gloria drielingen /■0,25 - /■0,37. Gloria bonken /■0.82 - ƒ0.91. Gloria drielingen /■(),25'- 0,26. Gloria kriel 1.52 - 1,58.' Frieslanders gewone /■0.24 - f()35. Frieslanders bonken /■(),86 - /■0,91. Eigenheimers gewone ƒ0,68. Bildstar gewone ƒ0.59. Aardap pelprijs per kilogram. Aanvoer: 562 ton. Uitslag wedvlucht St. Ghislain 13 Juli 1991. In concours 663 jonge duiven, afstand 146 km. Gelost om 7.50 uur. Ie duif 9.36.31 1380,65 m/min. Laatste duif 10.11.57 1034,59 m/min. Joh. van Rutten 1, 6, 7, 27, 28, 34, 50, 62, 63, 73, 78, 79, 83, 101, 116, 118, 158: T. Winkels 2,11,14,15,26, 35,45,56,64,65. 93, 121. 135, 162; A. de Lange 3.4, 25, 59, 112, 157; H. Klink 5. 103; Joh, Koppel- man 8, 31, 33, 77, 95; J. Guldemeester 9, 38, 46. 102, 115, 151, 152; A. M. v. d. Kroon 10, 29, 40, 125, 132, 163; A. Zoon 12,24,42,48,49,53,67,92. 141, 145, 155: G. Bakker 13. 20, 21, 68, 97, 98, 106, 136, 144; B. van Es 16, 19,22,32. 39,41.43,44. 7172. 74, 84, 86,87, 88, 109, 110, 113,119, 120, 124, 129, 130, 160. 161, 164, 166; L. Tijl 17,30.51.52.54.80,82,85,89,99,100, 131, 139, 140, 146, 147.148. 153; L. Arens- man 18.23,47,96, 104, 107, 108, 122, 137, 138; D. Klootwijk 36, 133, 134, 154; Doorn en Zn.: 37, 69. 70, 76, 81, 90, 91, 105. 114. 126, 127, 128, 149, 150; R. de Jong 55; A. Bestman 57. 58, 66,94,165; J. Feleus 60, 111, 117, 123, 142, 143; C. de Jong 61; A. P. de Vogel 75, 156. De mosselkwekers willen graag met de levering beginnen en hebben daar hun ■irgumenten voor, maar ook de mossel- handelaren hebben hun argumenten om nog even te wachten. Een bespreking tus.sen kwekers en handelaars had lot resultaat, dat op vrijdag 19 juli de eerste mos-selen zullen worden geveild, maar dat eerst op 2 augustus de levering aan visrestaurants en horecazaken zal bc- ginnen. In België en andere veel mosselen con sumerende landen komen thans mosse len aan de markt uit Italië en Spanje, maar de kwaliteit is veel minder dan men van de Nederiandse mosselen gewend is. Vooral het niet blanke vis vlees van de mosselen uit Zuidelijke lan den beperkt de kooplust en men ziet reikhalzend uit naar de Nederlandse mosselen en hun goede kwaliteit. De argumenten die voor- en tegenstan ders van vervroegde leveranties aan voerden waren hoofdzakelijk van fi nanciële aard. HERKINGEN Bovenstaande postduivenvereniging nam op 13 juli 1991 deel aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence. Afstand 288 km. In concours waren 105 duiven die om 07.00 uur met Z.W.-wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.22.17 uur en haalde een snelheid van 1426.10 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt; J. den Boer 1, 6, 7, 10, 16, 19, 20, 26: H. Kievit 2; Molenaar en Zn. 3, 5, 21, 23; C, Logmans 4, 13, 18, 22; A. J. A. Volaart X. 25; J. Kievit 9,14; J. Molenaar 11D. Kie vit 12; B. van den Ochtend 15. 24: A, hel Jonk 17. Jongeren van de Youth For Christ-afdeling Middelharnis hebben zaterdag 6 juli j.l. wel een heel originele sponsortocht georganiseerd. Zestig kilometer legde men af op een driepersoonsstep, een waar kunstwerk, gefabriceerd door een van de leden. De tocht begon 's morgens om 10.15 uur op het Havenhoofd van Middelharnis, waarna de plaatsen Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat werden aange daan. Liters melk werden er aangevoerd om de 'motor' draaiende te houden! Men stepte langs Oude- en Nieuwe Tonge. Herkingen en Dirksland om tenslotte 's mid dags weer op het Havenhoofd van Middelharnis te arriveren. Doel van deze sponsortocht was om geld in te zamelen voor het opknappen van de YFC-boot. wat door de leden zelf gedaan zal worden. Er moet dan ook nog heel wat gebeuren. De boot moet geverfd worden, enkele ramen moeten vernieuwd worden en ook binnen is er nog het een en ander op te knappen. Zo hoopt men dan in sep tember weer te kunnen starten met het organiseren van koffiebar-avonden waarop onze jongeren van harte welkom zijn. De opknapweek van de boot is gepland van maandag 15 juli t/m vrijdag 19 juli. Wie deze week ook graag zijn of haar steentje wi Ibijdragen, is van harte welkom op hel havenhoofd Middelharnis waar de YFC-boot 'Het Windekind' ligt. Wil je meer informatie over deze week of over de organisatie bel dan even naar Johan Bom. tel. (01873) 19 68. VERVOLGVERHAAL - 17 - Teun Stam moet onmiddellijk weg, die duld ik geen uur langer hier als arbeider. Ik ga hem onmiddellijk zijn ontslag geven en ik zal mijn maatregelen tegen jou nemen". Adriaan schrikt geweldig. Dat vader het zó erg zou opnemen, heeft hij nooit kun nen denken. Maar het is niet eerlijk om de vader van Tonia er voor te laten opdraaien. Wat kan die er uiteindelijk aan doen en hij weet zelfs niets van de hele zaak af Neen. dat moet hij trachten te ver hinderen. Vader gaat veel te ver. Woedend wil de boer zich verwijderen. Hij zal... „Doe het niet vader!" roept Adriaan, „die man heeft niet de minste schuld tegenover u!" Hij wil zijn vader tegenhouden, maar met een krachtige duw weert deze hem af en daarna holt hij, zo hard zijn benen hem kunnen dragen, naar de hooiberg, waar Teun aan het werk is. Met ver bazing ziet Teun Stam zijn baas aankomen. Nou, die heeft haast. Er is zeker iets bijzonders. Hij zet zijn hooivork tegen de hooiberg en wacht op de dingen die komen. HOOFDSTUK 6 Om twaalf uur is Teun Stam al thuis en... ontsla gen als arbeider bij Van der Zande. Deze is voor geen rede vatbaar geweest. Teun meende eerst, dat het iets was, zoals wel meer bij de boer gebeurde, maar even spoedig weer verdwenen, en daarom had hij om de mede deling van de baas gelachen. Hij dacht dat het een grap was. Maar de opgewondenheid van de boer en het zwijgen van Adriaan. die even later bij hen was komen staan, hadden hem er van overtuigd, dat het ernst was. Neen. daar heeft hij nooit iets van geweten. Toch had de boer zich in Stam vergist. Hij had gedacht, dat deze als een geslagen hond zou zijn afgedropen en dat maakte hem nog bozer. Niet met gebogen hoofd hoorde Teun Stam de beledi gende woorden over hem en zijn huisgezin aan. Neen, fier en vrij keek hij de boer in de ogen. Hij heeft altijd eerlijk zijn brood verdiend en als de boer eerlijk was, dan zou hij moeten bekennen, dat hij geen betere kracht zou kunnen krijgen. Met krasse, doch beheerste woorden verdedigde hij de eer van zijn dochter en zijn familie. Daar moest de boer van afblijven. De onafhankelijke boer was in hem wakker geworden. Toen Van der Zande van ontslag sprak, was hij hem een slag voor geweest. „Direkt", had hij gezegd en hij zette zijn gereed- .schap weg en ging weg. Adriaan had nog geprobeerd zijn vader te kalme ren en gezegd, dat hij voorzichtig moest zijn om geen overhaaste besluiten te nemen. Zo is Teun Stam thuisgekomen met een humeur dat op storm staat. Moeder en dochter werden onmiddellijk ter verantwoording geroepen. Vrouw Stam stond te beven als een riet, toen haar man plotseling en veel vroeger dan anders naar huis kwam en vertelde dat boer Van der Zande hem had ontslagen. Tonia barst in snikken uit als zij de reden van het ontslag hoort. ..Wat erg man", zegt vrouw Stam, „wat moeten we nu toch beginnen?" De tranen staan in haar ogen. „Ik weet het ook niet", zegt Stam. ,.Na de middag ga ik op werk uit, misschien dat boer Schepel me kan gebruiken. Het is anders wel een vervelende zaak. Ik neem aan. dat de boer de waarheid sprak, anders was hij nooit zo boos geweest en was ik ook niet ontslagen. Is 't niet Tonia?" Tonia knikt. „Waarom heb je er nooit iets van verteld?" vraagt Stam nu en zijn stem klinkt scherp. „Moeder wist het, vader", klinkt het nauwelijks hoorbaar. „'t Is me wat moois", bromt Stam, „hoor ik er soms niet meer bij, omdat alles achter mijn rug wordt geregeld. Het is niet in orde mensen". Teun probeert zich kalm te houden, want met harde woroden kun je immers toch niets be reiken. Vrouw Stam zegt: ..je hebt gelijk, man, het is fout geweest". Zij voelt zich schuldig, omdat ze haar man geheel onkundig had gelaten van wat Tonia tegen haar had verteld. En Tonia? Nu eerst gevoelt zij het vérstrekkende gevolg van moeders woorden: ..Niets dan ramp en leed zal er uit voortkomen". Nu is het al zoveren staan ze al midden in dat leed. Maar terug kan ze niet. dat is onmogelijk. Dan vertelt ze. dat ze haar woord aan Adriaan van der Zande heeft gegeven. Het is haar schuld, dat vader geen werk meer heeft. Slechts tot haar verontschuldiging voert zij aan. dat ze niet anders had kunnen doen. „Het is toch een eerlijke zaak, vader?" Stam kijkt zijn dochter even peinzend aan. „Ja", zegt hij dan, „dat is het, maar dat wil nog niet zeggen, dat het toch door moet gaan. Ik zie er niets van komen kind, je ziet nu al de gevolgen". Tonia antwoordt niet. „Het is erg dat ik het moet zeggen, maar voor de goede gang van zaken verbied ik je alle omgang met Adriaan, Een beste jongen is het, die het zeker goed meent, maar geen partij voor jou. Ik kan het feitelijk nog steeds niet begrijpen, datje dit in je hoofd hebt gehaald". En met die woorden was de storm gaan liggen in het huisgezin van Teun Stam. Die avond volgt er echter nóg een onaangename verrassing. Juist na het avondeten, komt Kees, de daggelder, met de mededeling, dat de boer aan Stam de huur van het huis opzegt. Zij moeten zo spoedig mogelijk verhuizen. Ruim acht dagen later is Tonia druk aan het werk op de waterstoep. Nog de avond van dezelfde dag waarop Teun Stam als arbeider werd ontslagen, kreeg hij van boer Van der Zande bericht, dat hij het huis, waarin hij woonde, zo spoedig mogelijk moest veriaten. De boer wil totaal niets meer met de familie Stam te maken hebben. Weg moeten ze. weg uit zijn ogen. Adriaan heeft niets meer gezegd, maar in het grote huis van de hofstee is een dreigende sfeer ontstaan, een sfeer, die elk ogenblik weer tot een uitbarsting kan komen. In gewone omstandigheden zou Teun Stam zich niet gehaast hebben, wetend, dat de boer er toch niets aan zou kunnen doen wanneer hij de eerste tijd nog in het huis zou blijven wonen. Je kunt iemand toch zo maar niet op straat zetten? Maar nu wilde hij weg. liefst zo ver mogelijk uit de buurt van de hofstee van Van der Zande. Hij had er daarom geen gras over laten groeien en reeds de andere morgen een huis gehuurd, meer naar het andere eind van het dorp. Er stond daar een geschikte woning leeg en de eigenaar, die Van der Zande niet best kon zetten, verhuurde de woning met plezier. (wordt vervolgd) Lijst 5 .schuwde een stukje propaganda niet. 'Lijst 5 heeft gesproken, hier wordt gebroken stond dan ook in groot formaat op het .spandoek dat aan de bouwval werd bevestigd. *<^'^4■4■**'^*>^'t■4■*'^*>^•^4■>^*'^>^*4■'^*'^'f***'^*'^>^4■'^'^4■>^>^>^'^*4■'^'^'^'^'^>^■^■4■*>^'^*'^>^**'^'t■***** A.G,E6SEBEEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 2