Politieberichten Koninklijk Goud voor dhr. J. Vlietland ekonomisch adjunkt-direkteur EMGO Jubileumweek op school idLb BC De oudste reünisten Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Ook molen van v. Reijen in bezit van l\/lolenstichting Minstens duizend reünisten zagen elkaar terug Eerste herdenkingsboekjes voor oud-gedienden CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GOEDEREEDE Dodelijk verkeersongeval Illegale recreatie Autokraker betrapt In 't bedrijf van z'n vader, Ouddorps commissionair itï land- en tuinbouw- produkten, zou de enige zoon, Jan Vlietland, best z'n boterham hebben kunnen verdienen, maar hij bleek uit ander hout gesneden, léren wilde hij. Vrijdag j.l. zwaaide dhr. Vlietland af als ekonomisch adjunkt-direkteur van de energiemaatschappij EMGO en direkteur van de Flakkeese CAI, een afscheid dat in 'Het Prieel' werd gemarkeerd met de uitreiking van de Gouden Eremedaille, een Konin klijke waardering, hem door burg. mevr. Sleurink opgespeld. Met over tuiging deed ze dat, ingenomen als ze was over de manier waarop dhr. Vlietland z'n carrière had gemaakt. Ze zullen j.l. zaterdag voornamelijk t.g.v. de verjaardag van Prins Bernhard uitgestoken zijn geweest, de vlaggen langs Dirkslands straten, maar ze heb ben evenzeer een feestelijk cachet gegeven aan de viering van het 100-jarig bestaan van de School met de Bijbel. Dat speelde zich voornamelijk afin een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, gevolgd door een receptie en reü nie in 'De Gooye', tussen welke beide lokaties een legioen betrokkenen een genoeg'lijke zomerwandeling heeft gemaakt. Zo ook bestuursvoorzitter R. van Putten, die voor de door hem waargenomen dreiging boven 't schoolbe- staan niet omhoog -, maar om zich heen moest kijken. Gelukkig is er het onveranderd Richtsnoer waarop in vertrouwen wordt voortgegaan; dat voor nemen heeft deez' dag de boventoon gevoerd. Terugblik De toekomst Meditatie Receptie ülOMBi 63e Jaargang No. 6012 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Vrijdag j.l. zijn rond half tien 's morgens drie mannen dodelijk verongelukt bij een auto-ongeluk op de N57 tussen Ouddorp en de Brouwersdam. De aan rijding ontstond, omdat één van de bestuurders na een inhaalmanoeuvre niet meteen naar rechts ging. Hij botste frontaal op een tegenligger. De slacht offers waren op slag dood. Omdat ze bekneld zaten, moest de brandweer ze uit de wrakstukken bevrijden. Twee van de slachtoffers kwamen uit Heemstede en waren 44 en 58 jaar oud. Het derde slahtoffer kwam uit Vlissingen en was 40 jaar oud. Auto-inbraken Zaterdag j.l. werd ingebroken in drie geparkeerde auto's op de parkeerplaat sen van de Langedijk en het Flaauwe Werk. De buit bestond uit een radio cassette-recorder, zonnebril, zaklan taarn en twee kinderportemonnees met een totaalbedrag van ongeveer 180,-. Op zondagmiddag werd ingebroken in een geparkeerde auto op het Flaauwe Werk. De buit was dit keer alleen een radio-cassette-recorder. Rijden onder invloed Een 45-jarige inwoner van Dirksland bleek zaterdag bij een alkoholkontrole op de Westerweg wat teveel gedronken te hebben. De ademtest gaf 405 ug/1 aan (max. 220 ug/1). Langs de noordkant van Ouddorp zul len deze week borden worden geplaatst met de aanduiding, dat het overnachten met kampeermiddelen daar verboden is. De borden staan al op de Brouwers- dam. De politie kan op plaatsen waar geen borden staan, uitsluitend een pro ces-verbaal opmaken. Maar als de bor den geplaatst zijn. kunnen de over treders de bekeuring van 150.- meteen betalen. De Molenstichting Goeree-Overflakkee heeft recentelijk overeenstemming be reikt over de aankoop van molen 'Wind- lust" van de fam. Van Reijen te Acht- huizen. welke als 10e molen aan het bezit en de zorg van de Stichting wordt toegevoegd. De uit 1852 daterende "Windlust" zal vol gende week dinsdag aan de Stichting worden overgedragen. Aan de koopprijs a 35.000 wordt door Provincie, het Prins Bernhardtbnds en de aemeente Oosttlakkee voor resp. 17.500^. 10.000 en 7.500 bijgedragen. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Gouda. MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. OUDE TONGE dinsdagavond (he den) 7.30 uur ds. B. van der Heiden van Hardinxveld-Giessendam. Stenen gooien Een tweetal meisjes van ongeveer 10 jaar gooiden zaterdagavond een handvol stenen vanaf het viadukt over de Vrij- heidsweg op een passerende auto. De voorruit van de auto zit nu vol met ster ren. De dadertjes zijn onbekend geble ven. Zondagavond werd op strand Noord een autokraker op heterdaad betrapt door de politie. De man vernielde een ruit van een auto, maar toen hij de poli tie zag komen, slaagde hij erin om er met de fiets vandoor te gaan. Na een onder zoek bleek hij op een camping in Oud dorp te verblijven, maar werd daar niet aangetroffen. Hij zal later worden aan gehouden. Hij is een zeergoede bekende van de politie. Geboren in 1929, was hij tot 1953 werk zaam in 't ouderlijk bedrijf, ondertussen met succes studerend voor het Midden stand- en boekhouddiploma, een goede opstap naar de betrekking van admini stratief medewerker bij de EMGO in juni 1955. Het vaderiand had hem toen al enkele jaren naar Indonesië geroe pen, het land dat hij samen met z'n echt genote Gré Meijer in september terug hoopt te zien. .,U bent een self-made mafi", konsta- teerde burgemeester Sleurink, „iemand die zich door zelfstudie (MBA, SPD I en 2 en Handelscorrespondentie) heeft ont wikkeld tot vakbekwaam medewerker en die aldus opklom van administratief medewerker tot ekonomisch adjunkt- direkteur", zei ze bewonderend over 't getoonde doorzettingsvermogen van de man die aanvankelijk zo honkvast aan Ouddorp verbonden leek; de verhuizing, in 1957, naar Middelharnis. een dorp met een andere kuituuren samenleving had geen problemen gegeven. Middel harnis kreeg een inwoner met persoon lijkheid en groot verantwoordelijkheids gevoel, ook buiten de dagelijkse werk kring. Onder andere het bibliotheek werk en de woningbouwver. 'Sommels dijk' hebben daarvan geprofiteerd. In EMGO-verband begeleidde dhr. Vliet land o.a. de fusie (in 1956) tussen Emgo en Ebof, de fusie met de Gascentrale in 1970. de automatisering van de finan ciële en de voorraadadministratie, de komst van de CAI en de overdracht van de EMGO-aandelen aan het RED te Dordrecht per I januari van dit jaar. Een Koninklijke Eremedaille in Goud voor deze autodidakt en bloemen voor de vrouw die steeds achter hem heeft ge staan. Een integer mens, bekwaam en betrouwbaar, zo voegde dir. La Fleur daar later aan toe, iemand met wie het voor treffelijk samenwerken was geweest. Ingetogen herdenking 100 jaar christelijk onderwijs te Dirksland Uit Canada, uit Frankrijk, uit Libanon, stellig uit meerdere landen en zeker uit heel Nederland waren ze gekomen, de oud-leerlingen en, begeleid door 't fan tastisch orgelspel van Krijn Kieviet heb ben ze 't meegezongen, de verwondering over Gods daad een verachte steen ten hoofd des hoeks te hebben gelegd, de Psalm (118:11) die destijds ook bij de eerste steenlegging van het schoolge bouw werd gezongen. Schoolleider dhr. J.W. Bruggeman heeft de stampvolle kerk verwelkomd en in z'n openingsgebed gedankt voor de trouw die God heeft betoond, ook gedankt voor de wetenschap dat het lot van de school nooit zal liggen in de hand van enig mens maar dat die ligt in de hand van de Grote Meester. Om de kinderen behalve de dingen van tijdelijke waarde ook te leren van de eeu wige dingen, het was ruim honderd jaar geleden die intentie van de mannen die in Dirksland het voortouw tot stichting van de school hadden genomen; de naam van de Hervormd predikant ds. Homoet werd met erkentelijkheid ge noemd. Een prachtig uitgevoerd herdenkings boekje - dat op de jubileumdag met grote graagte werd gekocht - geeft de geschiedenis uitvoerig weer, kompleet met alle materiële problemen die er zijn geweest, ook van de 'eenparigheid' waar in werd gewerkt en gestreden. Een school te hebben waar - zoals ds. Bout hoorn het bij de opening van de nieuwe school zei - het Woord des Heeren in acht kan worden genomen om de kinde- '*ren tot Hem te laten komen. Daar maak ten schoolbestuur en onderwijzend personeel zich toe op; alles te doen strekken tot Gods eer en het heil van de jeugd. Voorzitter Van Putten voerde in z'n terugblik zijn gehoor langs al die punten die het schoolbestaan hebben gemar keerd, vreugdevolle en treurige; langs de meest markante onderwijzers en onder wijzeressen ook, van wie met name het schoolhoofd dhr. A. A. Jansen werd genoemd, een man die, naar de stellige overiuiging van dhr. Van Putten, „in de 37 jaar van zijn funktioneren een mid del in Gods hand is geweest om via de school een goed getuigenis van Christus naar de, totale Dirkslandse gemeen schap te geven." Heel subtiel heeft dhr. Van Putten de meest recente ontwikkelingen in zijn overzicht betrokken, met name het stre ven van een daartoe opgerichte vereni ging in Dirksland een reformatorische school voor basisonderwijs te stichten: Opvallend is dat zulke kritische periode's bijna altijd verband houden met de komst van een nieuwe predikant in één van de kerken", zo had hij nage gaan. Kort na de stichting had een nieuwgekomen Herv. predikant zich vij andig tegen de school gedragen, en een 'treffend gelijk' van z'n bewering nam dhr. Van Putten nu in de Geref Gemeente waar (al noemde hij het kerk verband niet met name), nü zelfs met een kritiek die als uiterste consequentie zou kunnen leiden tot het uiteenvallen van het christelijk onderwijs en het zo moeizaam verworven christelijk voort gezet onderwijs op ons eiland. Het stre ven naar een reformatorische school noemde dhr. Van Putten geen herhaling van de geschiedenis, maar „een verbij zondering van het bijzondere". Met Prof Velema vroeg dhr. Van Putten zich af of het christelijk onderwijs het jaar 2000 halen zal. Weinig perspektief zag hij bij 't bezien van dat wat voor ogen is, de zuigkracht van de tijdgeest, de barrières die worden opgeworpen en de polarisatie tussen de kerken, maar wat meer is, er is het vertrouwen op Gods beloften, waarin 100 jaar geleden de stichting van de school werd aange durfd en waarop de school hoopt voort te gaan. De belofte ook dat Zijn Woord niet ledig wederkeren zal, maar zal doen wat Hem behaagt. Geloofd mag dan ook worden dat het 'zaai-werk', zoals op de School met de Bijbel verricht, wortel heeft geschoten en niet tevergeefs is geweest. Het was sprekers innige hoop dat dat werk zal worden voortgezet en dat de Almachtige God daartoe geloof wijs heid en kracht zal schenken. De meditatie werd gehouden door Prof drs. C. G. Baart, oud-leerlingen. thans hoogleraar aan de Theologische Hoge school in Beiroet (Libanon). Prof Baart baseerde zich met name op de verzen 13-19 van 1 Petrus 1 en l Petrus 2:21, een oproep de voetstappen van Christus te volgen, niet gelijkvormig te worden aan de wereldse begeerlijkheden maar een heilige wandel aan te nemen, verlost door het dierbaar bloed van Christus. Daarin te volharden in alle omstandig heden, wetend dat Christus onderweg is. Prof Baart benadrukte ook dat een christen geen verdeelsleutel toe zal kun nen passen maar onvoorwaardelijk dient te kiezen voor de ene God. In 'De Gooye' werd vervolgens gereci pieerd, zonder toespraken, zo had de commissie laten weten en dat zou ook nauwelijks anders hebben gekund, zó geanimeerd waren de ontmoetingen die er spontaan hebben plaatsgevonden. Voor lopkwfl'ile". goede senice en voorOelige prqzef FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER FOTO'VIDEO'AUDrO ^3 CU C3 CZ3 C3 FOTO'VIDEO'AUDrC CU CJ C3 CU CJ a/ Sommelsdiik Weslliialieelsf Het is van het huidige bestuur een bijzonder sympathiek gebaar geweest j.l. vrijdag middag de eerste exemplaren ran het herdenkingsboekje te hebben bestemd voor twee oud-gediénden, dhr. L. Bestman (79) die 25 jaar lang bestuurslid, waarvan 11 jaar voorzitter, is geweest en mevr. Matsinger (73) die vanaf 1939 veertig jaar onderwijze res aan de School met de Bijbel was. De geste werd door beiden bijzonder op prijs gesteld.Een zon nestraaltjenoemde mevr. Matsinger het, hel jubileum, .samen met haar echtgenoot, mee te mogen maken. Ook dhr. Bestman gaf blijk van z'n blijdschap over de goede vooiigang van de school. de ruime zaal van 'De Gooye'. onder het bordje met het jaartal 1900 - 1920, hadden, begrijpelijkerwijs, niet zoveel reünisten meer plaatsgenomen: de mee.sten van de leerlin gen uit die periode zijn heengegaan, zo moest worden betreurd. Toch troffen we er de 80'ers Geertje Oorbeek (Sommelsdijk). Dien 'Witvliet (Sommelsdijk) en Sien v.d. Ham (Dirksland). .Ja. ze herinnerden zich zelfs nog meester H. J. Jansen wiens begrafenis ze als schoolkind hebben bijgewoond. ..Houdt Gij mijn handen beide", wisten ze toen gezongen te hebhen. Gistermorgen is op school eenfeestweek begonnen. Ju/'s. meesters en leeriingcn waren prachtig verkleed en dat zal voor de re.si van de week zo blijven. De week begon met het hijsen van de vlag, waarbij de jongens keurig de petjes hebben afgezet! De leerlingen zullen onder meer een bezoek brengen aan het Schoolmmeum in Rotterdam, in de sporthal zullen spelen worden gedaan, er komt op het schoolplein eenjubileummarkt. erworcheen bezoek gebracht aan het ziekenhuis en aan de tehuizen, en vrij dag wordt de week besloten met een ril met de museuinstoointram te Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1