Waterschap Goeree-Overflakkee bouwt nieuw waterschapshuis in Middelharnis dO-bb -C Onderzoek naar haalbaarheid organisatie FiaJckeese Land- en Tuinbouwdagen 9.00 uur Gebakken vis voor aspirant zeevissers Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Voshaai in het net BEDRIJFSSLUITING OP 28 JUNI 1991 Pro-Prijsstop Goedegebuur donderdag 27 juni Staatssecretaris Wallage in Middelharnis SLUITING INFORMATIECENTRUM Zevende Haamstede predikantenconferentie CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ..:::::::.HMco N.V. ENERGIEMAATSCHAPPIJ ':<^.V:. GOEREE-OVERFLAKKEE MiDDELHARrS;**^!!:::::::. MIDDELHARNIS Op vrijdag 28 juni 1991 zal liet gehele bedrijf vanaf 12.00 uur GESLOTEN zijn. Voor STORINGEN is het bedrijf bereikbaar onder de nummers (01870) 22 12: afdeling elektriciteit (01870) 23 63: afdeling gas De directie N.V. E.M.G.O. De gemeente Oostflakkee, de Am- robank en de Veilig Zuid-Holiand- Zuid zijn voornemens begin april 1992 een beurs te organiseren, zijnde de 'Flakkeese Land- en Tuin bouwdagen'. Het doel van deze manifestatie is een kompleet beeld te geven van alle geledingen in de 'agri-business' van Zuid-West-Ne derland. De gehele produktiekolom zal in beeld worden gebracht; van voederbrok tot varkensschnitzel en van gras tot biogarde-yoghurt. Thema van de beurs zal zijn: 'Land bouw visie jaren '90 zicht op een ver anderende markt'. Opening: Voorstraat 21 - Melissant *='"""i::]^ B.V. FLAKKEESE C.A.I. MIDDELHARNIS Het informatiecentrum aan de Hoflaan 46 te Middelharnis zal op vrijdag 28 juni 1991 vanaf 12.00 uur GESLOTEN zijn. Voor STORINGEN is het bedrijf bereikbaar onder nunmmer (01870) 63 11. De directie B.V. Flakkeese C.A.I. Het Meester Snijder College te Stellendam houdt vrijdagmiddag 28 juni a.s. open huis voor jongeren, die opgeleid willen worden voor de zee visserij. De informatiemiddag duurt van 13.00 tot 15.00 uur. Bezoekers van de informatiemiddag zullen ont haald worden op gebakken vis. üQMiRi Bluspioeg Dirksland werd eerste! Het college van Dijkgraaf en Heem raden van het Waterschap Goeree- Overflakkee is zeker niet over één nacht ijs gegaan bij de zorgvuldige voorbereiding van de nieuwbouw plannen voor een nieuw water schapshuis. 't Was dan ook geen verrassing meer dat de Verenigde Vergadering j.l. vrijdagmiddag una niem instemde met het nieuwbouw- voorstel, een nieuw waterschapshuis op het perceel Oudelandsedijk- Dwarsweg-Industrieweg te Middel harnis, een plek waar alle drie de taken van het Waterschap worden gepraktiseerd; het wegbeheer, het waterbeheer en het dijkbeheer. Wel iswaar had de Ver. Vergadering daartoe al in een eerdere vergade ring besloten, zo zou blijken nu de toen gegeven zwijgplicht werd opge heven, de hamerslag waarmee dhr. Van Kampenhout het besluit be krachtigde was een ongemeen forse: „Daar gaat de nieuwbouw!", was 's voorzitters uitroep om klokslag 4 uur...! Verontreinigde waterbodems Loslopende honden Ruilverka velingsren te Verkiezing heemraden 63e Jaargang No. 6010 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De Flakkeese Land- en Tuinbouwdagen zullen worden georganiseerd met het oog op de grote verandering die zich in de agrarische sektor afspeelt. De agri business is langzamerhand van een aanbodmarkt veel meer in de vraag markt terechtgekomen: een ontwikke ling die alle geledingen in de bedrijfs kolom raakt. De konsument stelt andere eisen aan het huidige voedingsmidde lenpakket. Light-produkten zijn in trek, evenals gemakkelijk te bereiden maal tijden en kant-en-klaar produkten. Ook wil de konsument meer informatie over de herkomst van het produkt en de grondstoffen die ervoor zijn gebruikt. De bevolking heeft steeds meer oog voor milieuvriendelijke landbouw. Daar naast zijn er enorme ontwikkelingen gaande in de informatie- en biotechno logie die direkt hun weerslag zullen heb ben op de gehele agri-business. Ook de regelgeving van de overheid noopt de agrarische ondernemer tot het bijstellen of wijzigen van zijn koers. Het ligt in de bedoeling dat de bezoeker van de dagen de agrarische ondernemer zal zijn, die een uitdaging ziet in de nieuwe toekomst voor de land- en tuinbouw. Daarnaast richt de manifestatie zich zeker ook op de konsument met voorlichting en in formatie. Momenteel wordt een aanvang gemaakt met het werven van potentiële deelne mers. Aan het eind van deze fase, half september 1991, zullen ongeveer 50 bedrijven en instanties een definitieve toezegging tot deelname moeten hebben afgegeven. Als die toezeggingen binnen zijn, zal de manifestatie definitief door gaan. Voor de eerste fase wordt een bedrag nodig geacht van ƒ25.000. De kosten worden veroorzaakt door het maken van een full-color folder, verzen ding ervan en andere organisatorische kosten. De organisator is bereid 5.000 te investeren en daarvoor risiko te lopen. Er zal dus nog voor 20.000 aan garan tie moeten worden afgegeven. Organisa- tieburo Reinink té Meppel zal het projekt gaan uitvoeren. Aan de flakkeese gemeentebesturen wordt het volgende voorgesteld, eerstens a.s. donderdagavond aan de raad van Dirksland: Omdat de initiatiefnemers optimistisch zijn over de haalbaarheid (als de mani festatie doorgaat, komt het genoemde bedrag terug uit de exploitatie), vragen zij geen officiële garantie. Wat wel wordt gevraagd is een intentie van 2.500 bij te dragen in de kosten, indien half septem ber 1991 wordt besloten de manifestatie niet door te laten gaan. Gelet op het breed opgezette karakter van de beurs kan naar onze mening de regio Goeree-Overflakkee zich in zijn volle omvang manifesteren als een regio, waar de agrarische sektor één van de belangrijkste ekonomische sektoren is. De manifestatie kan zeer wel bijdra gen aan een positief beeld van de regio. Gelet hierop stelt het college van Dirks land de raad voor de gevraagde garantie van 2.500 te verstrekken. Morgen, woensdag 26 juni, hoopt drs. J. Wallage, staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, in Middelharnis de overeenkomst te ondertekenen waarin het besturen van de Rijksscholenge meenschap Goeree-Overflakkee aan de gemeente Middelharnis wordt overge dragen. Ook zal in een overeenkomst het be stuur van de L.H.N.O.-school 'De Molenwiek' aan de gemeente Middel harnis worden overgedragen. Een en ander \indt plaats vanaf 3 uur in het gemeentehuis. B.V. Flakkeese CAI De opleiding aan het Meester Snijder College kan gevolgd worden door jonge ren vanaf 16 jaar. Zij dienen dit kalen derjaar, 1991, minimaal deze leeftijd te hebben bereikt. De opleiding duurt twee jaar en bestaat uit theorie-onderwijs en uit praktijk-onderwijs onder meer op zee. Voor het deelnemen aan de oplei ding is geen vooropleiding vereist. Het Meester Snijder College maakt deel uit van de Stichting Scheepvaart en Transport Onderwijs. De afgestudeer den van deze school hebben allemaal een baan gevonden in de zeevisserij. De school bevindt zich al sinds 17 jaar in Stellendam en ligt aan de Deltahaven 4. Tijdens de informatie-middag kunnen de bezoekers niet alleen de geur opsnui ven van het zeevisserij-onderwijs, maar ook een bezoek brengen aan de visafslag en aan een vissersschip. Voor de conferentie, die D.V. 3, 4 en 5 september a.s. in 'De Burght" te Burgh- Haamstede zal worden gehouden, is het programma als volgt samengesteld: Ds. C. J. P. v.d. Bas: De Pastor in de tweede Korinthebrief Dr. R. Seldenrijk: Dilemma 's rondom pril leven Ds. A. Beens: Roeping en verkiezing vastmaken (2 lezingen) Ds. D. Rietdijk: Timotheüs, een dienstknecht van Christus (2 lezingen) Ds. P. D. J. Buijs: Robert Murray Mc Cheyne Drs. W. van Vlastuin: Opwekking: haar fronten Ds. M. C. Tanis zal de conferentie ope nen; ds. P. den Butter zal het slotwoord spreken. Eventuele inlichtingen worden verstrekt door ds. K. ten Klooster, (01870) 25 29, en ds. C. G. Vreugdenhil, (01184) 7 84 98. Voor lopl(walileil, goede service en voordeliga pn/zen: FOTO FJLM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER ^3 ^D ca ^3 FOTO'VIOEO-AUDIO WBSIsiraat 35 Molenweg 4 - Ouddoro - Telefoon 01873-1612 en 2120 Filiaal Rgnosse. Prlntshoo - Hogezoam 17S Telefoon CV 16-2400 Filiaal SommelsOUk. WeslkrakeBlsuaal 8 - Sommelsdllk - Telefoon 01370-6811 In de buurgemeente Middelharnis heeft de brandweerploeg van Dirksland de eerste prijs weggehaald in de j.l. zater dag gehouden brandweerwedstrijd Ie klasse. Dirksland, die Ie werd, zal samen metBlaricum deel mogen nemen aan de landelijke wedstrijd die 7 sep tember in Baarn gehouden zal worden. De ploeg van Dirksland was de enige flakkeese ploeg die j.l. zaterdag deelnam aan de wedstrijd die door de brandweer van Middelharnis was georganiseerd. Tegelijkertijd werd in Middelharnis de wedstrijd Technische Hulpverlening gehouden; de drie best geëindigden. Oud Beijerland, Monster en Veenen- daal, nemen op 28 september deel aan de landelijke wedstrijd in Zaltbommel. De brandweerploeg van Herkingen heeft zicht in een eerder gehouden selektiewedstrijd geplaatst voor deel name aan de landelijke wedstrijd voor klasse II die op 21 september in Ame- rongen gehouden zal worden. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater, Krabbendijke. DIRKSLAND dinsdagavond (heden) 7.30 uur ds. G. M. de Leeuw. Barne- veld. MIDDELHARNIS dinsdagavond (heden) 7.30 uur ds. J. J. Tanis, Lisse. HERKINGEN woensdagavond 7.30 uur ds. W. Harinck, Kapelle-Bieze- linge. W^i „„-,^v,..v,-/....v,-.*.v./.7^. -V- --aN Van de noodzaak tot nieuwbouw be hoefde de Verenigde Vergadering niet meer te worden overtuigd, al liet de dijk graaf het ook nu niet ongenoemd, de krapte van de tegenwoordige behuizing waarin de inzet van het personeel groot -, en de sfeer goed is, maar waarin veel moet worden geïmproviseerd, teveel om efficiënt te kunnen werken, terwijl de taken zich vermeerderen. „We moeten dan ook nü spijkers met koppen slaan!", wekte de dijkgraaf op; zo deed dan ook de Vergadering die besloot een bouw plan met begroting op te laten maken en dat te laten verrichten wat nodig is om de lokatie, eigendom van het Bisdom, in bezit te krijgen. Er mag op die plek wor den gebouwd, zij het dat de gemeente Middelharnis de bouw in het buitenge bied tot 4 januari volgend jaar heeft stil gelegd. Intussen kunnen alle voorbe reidingen worden getroffen en zal zo kort mogelijk na die datum de eerste paal kunnen worden geslagen. Aanvankelijk was ook studie gemaakt van een mogelijke lokatie bij de Dirks- landse watertoren, maar dijkgraaf en heemraden verklaarden te opteren bij de thans gekozen Middelharnisse loka tie. De lokatie bij de watertoren had wel iswaar een voordeel, als bereikbaarheid met het openbaar vervoer, en de ligging aan een doorgaande route op het geo grafisch middelpunt van Flakkee, an derzijds was de beschikbare ruimte niet overmatig en de toekomstige bebouwing nog niet planologisch geregeld, terwijl Fogem te Middelharnis optie heeft op het perceel. De planologische regeling zou bij de gemeente Dirksland niet op bezwaren stuiten, zo leek het college van dijkgraaf en heemraden, ze zijn niet bij voorbaat overtuigd van de bereidheid daartoe van Gedeputeerde Staten, waarom de bouwlokatie Middelharnis werd voorgesteld. Zeer tot spijt van hoofdingeland G. W, Robijn die de Middelharnisse plek in vergelijk met wat Dirksland had kun nen bieden maar een 'achteraf gebied' vond. Hij zou mede terwille van de bereikbaarheid met het openbaar ver- Het huidige waterschapshuis dat dateert van de jaren na de ramp in 1953. Eens fotografeerden we dhr. Van Kampenhout op een braak stuk bouwgrond in Sommelsdijk. waar hotel Spee had gestaan: er kwam een funktioneel appartementengebouw voor. in de plaats. Op de plaats waar hij hier werd gefotografeerd zal - achter hem - het nieuwe waterschapshuis verrijzen. voer voor de watertorenlokatie hebben gekozen temeer omdat steeds meer bur gers met het Waterschap te maken zuK len krijgen. Meer tegenspel werd niet geleverd en de onderdelen van het voorstel dat tot nieuwbouw zal leiden werden dan ook unaniem aangenomen. Daaronder ook de beslissing datgene te verrichten om tot verkoop van het huidige water schapshuis te komen. De Rijkspolirie wordt - in de wandelgangen - als poten tiële gegadigde genoemd. De Wet op Waterhuishouding komt er aan en te voorzien is dat de financiële consequenties niet gering zullen zijn. Bemonstering van bodems heeft uitge wezen dat ook op Goeree-Overflakkee zwaar verontreinigd slib (klasse 4) in sommige watergangen wordt aangetrof fen, waarvan de berging, naar een nog aan te wijzen lokatie zo'n honderd gul den per m' zal kunnen gaan kosten. De dijkgraaf raadde de Ver. Vergadering de inhoud van de later te bespreken plan vorming niet 'met een lucht hoadje" tot zich te nemen maar, in het besef dat het om ingrijpende beslissingen en finan ciële consequenties kan gaan, met sug gesties en ideeën te komen. In zijn openingswoord ruimde de dijk graaf ruim plaats in voor zijn klacht over het gedrag van hondenbezitters die hun dieren los laten lopen op de hoofd waterkeringen, ook terwijl daar schapen grazen. Soms gedragen de hondenbezit ters zich zelfs agressief wanneer hen op het losloop-verbod gewezen wordt, in welke gevallen de politie te hulp zou moeten kunnen worden geroepen. Een tekort aan manschappen verhindert dat en - zo betreurde de dijkgraaf - „een prompte klachtenbediening is in de praktijk dan ook onmogelijk gewor den". Spreker sprak de nadrukkelijke wens uit dat het publiek verzekerd zal zijn van een goed werkend gezagsappa raat wanneer op Goeree-Overflakkee metterdaad één polidekorps tot stand zal komen. En.... andermaal was de dijkgraaf van mening dat het een goede zaak zou zijn wanneer binnen het grondgebied van het Waterschap de grote waterschappers van verleden en heden middels straatnaamge- ving geëerd zouden worden. De ruilverkavelingsrente zal stijgen, dat staat buiten kijf, maar toen heemraad Stehouwer vorig jaar de vrees uitsprak dat die de tweehonderd gulden per ha zou overschrijden, werd hij door de ruil verkavelingscommissie danig gekapit teld. Opnieuw was er vanuit de Ver gadering de vraag in wiens bewering moet worden geloofd, in die van het Waterschap of die van de Landinrich- dngscommissie. Dhr. Stehouwer hield staande toen, met z"n vermoede ƒ204,- zeker niét ver mis te zijn geweest. De ruilverkavelingscommissie komt nu ook al tot een rente van 187,- die - zo moest dhr. Stehouwer vrezen - in de tien jaar die nog te gaan zijn, zeker nog zal wor den verhoogd met de gevolgen van stij gende lonen en prijzen. „We zullen wel aan de tweehonderd gulden komen", vreesde dhr. Stehouwer:de waarheid is immers de moeder van de tijd, de tijd achterhaalt alles...." Drie leden van het college van dijkgraaf en heemraden zullen per januari a.s. aftredend zijn. Het betreft de heren D. C. Goekoop, C. Stehouwer en Th. L. Jacobs die alle drie, met ruime meerderheid als eersten op de aanbevelingslijst werden geplaatst. De nummers 2 werden de heren J. Troost, G. C. Joppe en A. L. van Vugt. Een vier meter lange en 500 kg wegende voshaai kwam in de netten van de 0229 terecht, een Noordzeekotter van Joop Siereveld uit Colijnsplaat. Dit was ter hoogte van Westkapelle in de Noordzee, een ongewone lokatie voor de blauwgekleurde vis. Normaal komen ze in de Atlantische Oceaan voor en dan dikwijls in groepen. Makreel en haring is hun dagelijks menu. Het exemplaar dat in de netten kwam, was bij het binnenhalen van de netten al gestikt, het beest werd geschat op vijf of zes jaar oud.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1