Afvalstoken is claridestien Mobil De Ouddorpse reddingsboot kwam langszij bij kleuterschool Trinses Margriet' Zaterdag 29 juni herdenkt School met de Bijbel te Dirksland het 100-jarig bestaan Landelijke brandweerploegen morgen naar Middelharnis Wcmmumfm :>b c Den Hertog Delica koopt bedrijfsgebouw 'Goeree Zeevis' te Stellendam KIEVIT WARMTE Rally Formula Garage Knöps B.V. Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Vertrektijden reisje 'De Christenvrouw' 63e Jaargang VRIJDAG 21 JUNI 1991 No. 6009 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Als muren spreken konden, dan zou den die van het sinds een halfjaar leegstaande bedrijfspand van Goe- ree Zeevis, op het industrieterrein bij de Stellendamse Deltahaven, van verbazing aan 't vertellen slaan. Het logo van het visverwerkende bedrijf zal van dit witte gebouw verdwijnen en ervoor in de plaats komen wel licht een kloeke boerenhaan en een bruine hen, het logo waarmee Den Hertog Delica z'n nieuwste produkt 'Tokkelroom' bekendheid geeft. Tokkelroom' wordt sinds een zestal weken door Den Hertog Delica op de markt gebracht. Het mag geen advokaat heten, omdat het alkoholpercentage de 5,5% niet te boven gaat. maar 'Tokkel room' presenteert zich als deze bekende dikvloeibare drank. Het produkt werd door Delica met grote zorgvuldigheid ontwikkeld en tot dusver in Dirksland geproduceerd. De fabriek van Goeree Zeevis is uitermate geschikt om de pro- duktie van 'Tokkelroom' over te nemen; na de nodige aanpassingen zal die over een zestal weken kunnen worden opge start. Het gebouw bevat twee produktie- Morgen - zaterdag - zal de brandweer ploeg van Middelharnis in verband met zijn 40-jarig bestaan, organisator zijn van zowel een selektie hulpverlenings wedstrijd als een selektiewedstrijd klasse I, in welke laatste categorie 13 ploegen deel zullen nemen waarvan de drie bes ten zich klasseren voor de landelijke wedstrijd in september a.s. Ook aan de selektie hulpverleningswedstrijd doen ploegen mee uit het hele land, zelfs één uit Delfzijl; ook uit deze categorie zullen de drie besten zich selekteren voor deel name aan de in september te houden landelijke wedstrijd. De enige flakkeese ploeg die aan de klasse I wedstrijd deelneemt is die van Dirksland. Middelharnis deed vorige week als enige flakkeese ploeg in Wouw mee aan de hulpverleningswedstrijd waar de ploeg als 6e eindigde. De wedstrijden worden morgen vanuit 'De Staver" gedirigeerd, de wedstrijdplek zal de deelnemers pas bij aankomst bekend worden gemaakt. De prijsuitrei king vindt- in 'De Staver'-vanaf half 7 's avonds plaats. hallen en een groot vrieshuis, dat overi gens niet voor de opslag van 'Tokkel room' zal worden gebruikt. Dat is een produkt dat vers wordt geleverd aan delicatessenzaken en de betere super markten, in potten van 1 liter, een halve liter en van 700 cl. De potten van 1 liter zijn, in tegenstelling tot de andere, niet van glas, maar van zgn. Pet-materiaal, zoals steeds meerdere limonadeftessen, gemakkelijker recyclebaar dan glas en derhalve vriendelijker voor het milieu. Het nog vrij nieuwe komplex aan de Deltahaven voldoet aan alle EEG- normen voor de produktiegebouwen voor de voedingsmiddelenindustrie. 'Tokkelroom' - een beschermde pro- duktnaam - vormt samen met slagroom ook de vulling van een nieuw soesje, een tokkeltoes geheten, die, voor 80% be doeld voor de export, geproduceerd wordt door het pas gestichte bedrijf Cul d'Or. DIRKSLAND Volgende week dinsdag, 25 juni, hoopt de afd. Dirksland van de landelijke ver eniging 'De Christenvrouw' haar reisje te maken. De vertrektijden van de bus zijn als volgt: vanaf de Rabobank Melissant om 7.50 uur; om 7.55 uur vanaf'Vroonlande'. om 7.58 vanaf'De Schakel' en om 8.00 uur vanaf 'Geldershof. Bij de kontroles in het kader van het afvalprojekt van de aktie 'Werk mee aan een schoon Goeree-Overflakkee' is ge bleken, dat nog steeds door partikulie- ren en bedrijven afvalstoffen worden verbrand en gestort. Inmiddels is door de politie in 11 gevallen verbaliserend opgetreden. Vooral doordat bij het opstoken van hout, meestal vermengd met ander afval, de verbrandingscondities niet optimaal zijn, komen er veel schadelijke stoffen in het milieu. Hoewel men vaak van oudsher gewend is, om zijn eigen afval te verstoken, moet duidelijk zijn, dat dit niet langer verantwoord is. Ook is gebleken, dat er in bijna iedere gemeente plekken te vinden zijn, waar op sluipende wijze, iedere keer wat, afval wordt gestort. Deze plaatsen schijnen een zekere aantrekkingskracht uit te oefenen op mensen, die van hun afval af willen. De één heeft wat snoeihout, de ander wat puin, dan volgt een oude piano enz. De gemeenten en het water- 3 tot 5 JAAR volledige GARANTIE* Wat houdt dat in? Dat wil zeggen, op alle duur zame apparatuur boven de ƒ500,- ALTIJD tot 3 jaar na aankoopdatum, bij evt. repara tie GEEN: - voorrijkosten - materiaalkosten - arbeidsloon Met een naar verhouding kleine bijdrage te verlengen tot 5 JAAR, met als extra een verzekering tegen brand, water, vallen e.d. Dus geen belofte, zonder of met ondoorzichtige voorwaarden. Maar met certificaat. Dus de volledigheid zwart op wit! Sanitair Centr. verwarming 01870 - 2609 COMBI Middelharnis Telefoon 01870-2222 schap ruimen deze rommel steeds zo veel mogelijk op. Dit gaat gepaard met de nodige kosten. Heel simpel kan dit worden voorkomen, door het afval gewoon met de gemeentelijke ophaal- dienst mee te geven. Werk mee aan een schoon Goeree-Overflakkee. OUDDORP De kleuterschool 'Prinses Margriet' in de Ouddorpse Geleedststraat ligt weliswaar niet direkt aan 't woelig water, maar dat heeft de snelle reddingsboot 'De Griend' uit Ouddorp niet belet woensdagmorgen tóch langs zij te komen. Dat kon, omdat 'De Griend' te land op een trai ler wordt verplaatst. Schipper Wil Flohil en twee van z'n bemanningsleden. Piet Sperling en Willem van Sighem. waren uitermate welkom bij de kleintjes die natuurlijk hoog hebben opgekeken tegen de mannen in hun overlevingspak- ken, die hen over hun werk vertelden en hen uitnodigden in de boot te komen. Het kleingoed heeft er bijzonder van geno ten en de reddingsboot-bemanning heeft er op slag heel wat supportertjes bij gekregen. Die hadden trouwens met z'n allen wat meegebracht, precies ƒ83,30 in kontanten die, opgeplakt op een vel papier, aan de schipper werden overhandigd. Het stichtingsjaar van het Christelijk Onderwijs te Dirksland is 1891 gewor den, maar 't zou bijna 10 jaar eerder zijn geweest, als de initiatiefnemers maar over voldoende financiële middelen zouden hebben beschikt. In januari van het jaar 1881 werd - voorgezeten door ds. E. J. Homoet - een oprichtingsvergadering belegd, maar door geldgebrek gedwongen zou het vooralsnog bij plannen blijven, totdat in 1891, toen inmiddels een betere financiële regeling tot stand was gekomen, het wonder geschiedde en er een nieuwe school kon worden gebouwd, aan de Kapoenstraat waarvoor een grote landbouwschuur werd afgebroken. Bij de opening van de school werd, zo verhalen de notulen, 'een krachtig en vurig gebed' opgezonden en werd Psalm 118:12 gezongen: „Dit is de dag, de roem der dagen, dien Israels God geheiligd heeft, laat ons verheugd, van zorg ontslagen, Hem roemen Die ons blijdschap geeft". Financiële zorg echter zou de school in de beginjaren blijven achtervolgen; een chronisch geldtekort heeft zelfs het voortbestaan bedreigd, waarom het meermalen gebeurde dat de bestuursle den uit eigen zak de schoolvereniging bedachten en vermogende inwoners leningen ter beschikking stelden. Kin deren van mindervermogenden moch ten daarentegen het onderwijs gratis volgen of kregen 's winters, als er nauwe lijks verdiensten voor de gezinnen wa ren, vrijstelling. Zeventien en een halve cent per week was voor meerdere ouders te veel; voor de bewaarschool betaalden ze slechts een dubbeltje, maar waar haalde je dat wanneer de inkomsten waren weggevallen? Die beginperiode, het was een tijd waarin de meisjes, nog bij het licht van olielampen, ijverig aan lange zwarte kousen breiden en jongens zochten naar een sappige peen die op weg naar school werd verorberd. Meerdere leer lingen brachten 's morgens van thuis een zakje meel mee om daar bij de bak ker een broodje van te laten bakken, waarvan ze steevast de korstjes knabbel den eer ze ermee thuis waren, 't Was ook de tijd waarin met groot respekt over de meesters en de juffrouwen werd gespro ken, zoals over die meester uit de begin periode die zó zuinig met het school materiaal omsprong, dat moest ook wel, dat'ie de krijtjes zó lang gebruikte dat tenslotte z'n nagels over het schoolbord krasten! Er komt dezer dagen een prachtig her- denkingsboek van de persen waarin de geschiedenis van de school chronolo gisch terug te lezen is. In het begin van de nieuwe eeuw ging het de school wat beter, in 1912 solliciteerden zelfs 80 sollicitanten naar een vakant geworden onderwijzersplaats en in 1914 kwam de schoolvereniging bij legaat - van de weduwe Kooman-Lodder - in 't bezit Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 van 40 ha bouwland, met de opbrengst waarvan de hypotheek op het schoolge bouw en de renteloze voorschotten kon den worden afbetaald. Het schoolbe stuur is bijzonder inventief geweest, zo mag worden gekonkludeerd, er werd al gauw een bewaarschool opgericht - twee daartoe geschikt gemaakte kamers van het Weeshuis aan de Ring - en zelfs heb ben er plannen bestaan om een MULO en ook een Landbouwschool te stichten, maar 't is om meerderlei redenen bij plannen gebleven. De schoolvereniging, die zo armlastig begon, mocht zich in de dertiger jaren in een gezonde financiële positie verheu gen, ondanks het grauwe ekonomische beeld uit die jaren. Dankzij een legaat van Paulina van Weel, schenkster van het legaat waarvan het ziekenhuis kon worden gebouwd, kon in 1935 de be waarschool gehandhaafd blijven; bijna zou die gesloten hebben moeten worden in verband met toe te passen bezuinigin gen. De bezuinigingen werden overi gens wel doorgevoerd, de bewaarschool houdster moest worden ontslagen, maar in haar plaats kon een goedkopere kracht worden aangesteld. In de oorlogsjaren lieten zich de door de bezetter opgelegde beperkingen gelden. Ouderavonden werden in het koor van de kerk gehouden, zo mogelijk op een maanverlichte avond omdat dan (i.v.m. het ontbreken van straatverlichting) gemakkelijker de weg kon worden ge vonden. Het 50-jarig bestaan van de school kon niet worden gevierd. On menselijk was de Duitse vraag opgave te doen van het aantal Joodse leerlingen, die medewerking werd trouwens gewei gerd. Er waren trouwens geen Joodse kinderen, en eveneens werd geweigerd in de school wervende pamfletten voor de Jeugdstorm op te hangen. In de Tweede Wereldoorlog werden zowel de lagere school als de bewaar school door de Duitsers gevorderd. De leerlingen vonden op meerdere lokaties onderdak, onder andere in de Her vormde Kerk en in de consistorie van de Geref Gemeente, zelfs in het badhuis en in de winkel van de Joodse familie Cohen die door de Duitsers naar Duits land was afgevoerd. Vijf ondenvijzers werden voor de Arbeitseinsatz naar Duitsland gevoerd en 't was dan ook een enorme opluchting dat 5 mei 1945 de bevrijding daar was, al bleek de school verwaarloosd en beschadigd. In 1951, toen de oorlogswonden waren genezen, werd in dankbaarheid het 60-jarig jubi leum van de schoolvereniging gevierd. De watersnood van 1 februari 1953 die de meeste scholen op Goeree-Overflak kee heeft getroffen, ging aan Dirkslands school voorbij, het dorp werd gespaard De Prins Mauritsschool aan de Irenelaan. en was in staat veel flakkeese evacuees op te vangen; voor de leerlingen bete kende het dat ze een maand lang niet school konden gaan. Het schoolplein werd opgebroken omdat het zand onder de tegels nodig was voor het dijkherstel! Zuinigheid was ook in de vijftiger jaren nog troef, in de terugblik die in boek vorm zal verschijnen is te lezen over het gezamenlijk bezit voor beide scholen van één stofzuiger en voor de hele lagere school slechts één naaimachine die - tij dens de lessen nuttige handwerken - van lokaal naar lokaal werd gesleept. In de terugblik worden met ere de namen vermeld van bestuursleden en onderwij zend personeel die zich voor de school hebben ingezet. Onder hen zeker 'mees ter A. A. Jansen' die in 1935 tot hoofd werd benoemd en dat tot 1972 bij ven zou. In 1963 kreeg dhr. Jansen de eer de eerste steen voor het nieuwe schoolge bouw te leggen, op 5 november van dat jaar werd de nieuwe school in gebruik genomen. De huidige 'Prins Maurits school' aan de Irenelaan. Op 17 februari 1976 werd de nieuwe kleuterschool geopend door burgemeester H. Bos. Terwijl de schoolvereniging zich op maakt om het 100-jarig bestaan van de school te herdenken, herhaalt zich in Dirksland de geschiedenis. Was het 100 jaar geleden vanuit de Herv. Kerk dat'de noodzakelijkheid van 't stichten ener christelijke school' werd gevoeld, nu leeft zo'n gedachte bij de Geref. Ge meente. De geesten zijn inmiddels ge scheiden en vanuit de Geref Gemeente stelt men pogingen in het werk tot stich ting van een reformatorische basis school. Twee eerdere aanvragen van de 'Vereniging voor Christelijk basisonder wijs op reformatorische grondslag, op genomen te worden in het plan voor nieuwe scholen, zijn door de gemeente raad afgewezen, tegen welke beslissin gen de vereniging in beroep is gegaan. Inmiddels is bij de gemeente een derde aanvraag ingediend. De 'Prins Maurits' telt momenteel 370 leerlingen waarvan er, naar 't lijkt een kleine honderd naar een reformatorische school af zouden vloeien. Die dreiging gaat gelukkig niet ten koste van de verhoudingen in bestuur en op de school; het is dan ook in eenheid dat het 100-jarig jubileum gevierd zal worden. In de te houden herdenkingsdienst wordt een volle kerk verwacht, zo'n 900 reünisten hebben al laten weten zaterdag 29 juni op de reünie aanwezig te zijn en op de in 'De Gooye' te houden receptie worden zelfs twaalfhonderd gasten verwacht. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prii^en FOTO FIUM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER ^11 C3 CD ^3 FOTO'VIDEO'AUDIC fidaalSatnmels*!*:- Tetetoon Oie70-Gei1 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1