Medailles voor het Streekmuseum Dhr. Kees Jongbloed schilderde zich in 40 jaar in 't Koninklijk Zilver Naam en wapen op gevel 'Gemaal Smits' Dirksland GEMAAL 32(36 c Eilanden-Nieuws familieberichten Milieubericht Goeree-Overflakkee Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten CNV bijeenkomst Middelharnis Burgemeester Dirksland gaat wonen in l\/lelissant Vissersbond inventariseert havenontvanginstallaties 'Een opleiding op maat voor de jonge akicerbouwer!' Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Jongstleden dinsdag 28 mei, op de dag dat het 47 jaar geleden was dat achter het boerderijtje van de fami lie Van der Meide aan de Molenweg in Sommelsdijk een Lancaster bom menwerper neerstortte, bracht de heer F. H. Allen uit Engeland een kort bezoek aan Sommelsdijk. MELISSANT De man die vrij dagavond in Melissant verrast werd met de toekenning van de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau kon niet bogen op een lange staat van verdiensten binnen de Melissantse gemeenschap, nee, hij heeft 40 jaar geschilderd en niet meer dan dat, maar hij deed dat met zóveel trouw en plezier, dat z'n werkgever, W. de Vogel, vond dat dat met een koninklijke waardering gehonoreerd mocht worden, en zo gebeurde het, vrijdagavond in 'Me lishor. 'il Beetje ontdaan... AOMBi Iets voor jou! werken en leren in de landbouw. Je bent bv. zoon van een akkerbouwer, ouder dan 16 jaar. Je wilt gaan werken, maar ook nog ken nis van zaken krijgen. Het AOC Zeeland e.o. biedt je de mogelijk heid om in de vakopleiding akker bouw deze kennis op te doen die je zelfs pachtrecht verstrekt na een met goed gevolg afgelegd examen. De opleidingsduur is twee jaar. No. 6004 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT ƒ50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Monument met de vleugelpunt op de Algemene Begraafplaats te Sommelsdijk. De familie Allen heeft in het verleden goede kontakten onderhouden met wij len de heer J. Knape Mzn. uit Sommels dijk. Dinsdag was de heer Allen speciaal gekomen om de verkregen medailles van zijn broer Thomas Arthur, de pilot- officer van de Lancaster bommenwer per af te staan aan het Streekmuseum te Sommelsdijk. De heer J. C. Both mocht de drie medailles uit handen van de heer Allen in ontvangst nemen. De medailles 1) 1939-1945 Star, 2) Air Crew Europe Star, 3) War Medal, werden door het Britse ministerie van Defensie na de oorlog posthuum uitge reikt aan de vrouw van de omgekomen piloot, mevr. J. Allen-Mc. CuUoch. Haar man was op 28 mei 1944 op zijn zesde vlucht met zeven andere beman ningsleden op weg naar Leopoldsbrug in België om de spoorwegverbindingen aldaar te gaan bombarderen. Aan boord van het toestel waren 18 bommen van 500 lbs ingeladen. In de nacht van Ie op 2e Pinksterdag van 1944 kwam het toestel in moeilijk heden en raakte in brand. De bommen werden gelost.... Het toestel vloog enige malen, al brandend, over Sommelsdijk heen waarna het tenslotte met een enorme dreun op de genoemde lokatie neerstortte. Enige minuten later ontplofte echter nog een in dat toestej aanwezige bom! Wie in Sommelsdijk die nacht nog niet wakker was, was het na die explosie van de 500 ponder zeker wel! Dit is overigens in de serie over 'Neerge storte vliegtuigen' in Eilanden Nieuws beschreven. De heer Joh. Roetman die destijds op de Oudelandsedijk op zo'n dertig meter afstand van het gebeurde woonde, heeft is het blad voor uw de heer Allen precies verteld wat in die nacht daar plaats vond. Ook is hem door ooggetuigen L". v.d. Broek en M. Buth de plaats aangewezen waar één van de bemanningsleden beneden aan de Oudelandsedijk naast een stenen trap, ter aarde was gestort. Dat was de Engels man K. J. Power, 22 jaar, die als enige van de bemanningsleden kon worden geïdentificeerd. De Britse Lancaster was het enige toestel dat van die vliicht niet terugkeerde; het werd aanvankelijk als vermist opge geven. De heer Allen heeft op Engelse wijze, acht kleine kruisjes waarop rode kla- proosjes van kunststof waren bevestigd, vóór het monument met de vleugelpunt op de Algemene Begraafplaats te Som melsdijk geplaatst. Later op de dag wilde de heer Allen de vriendelijke Ad de Kok uit Sommelsdijk nog ontmoeten, omdat hij hem bij een eerder bezoek zo goed had geholpen. De heer Allen was die dag te gast bij de famihe D. Hoogzand, die hem aan de veerboot te Vlissingen heeft afgehaald en weer heeft teruggebracht. Voor de 6e maal dit jaar werd er op 28 mei j.l. boven Goeree-Overflakkee een milieuvlucht van enkele uren gehouden, met een helicopter van de Dienst Lucht vaart van het korps rijkspolitie. Het toe stel werd bemand met een wachtmeester uit Middelharnis en een opsporings ambtenaar van de Provincie, district de Delta te Brielle. Tevens was er een grondploeg aanwezig, ondermeer met als bemanning een opsporingsambte naar van het Zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden. Kort nadat met de vlucht was begonnen, werd vanuit de heli gezien, dat bij een bedrijf te Nieuwe Tonge juist een grote kunststof mestsilo was opengebarsten. De mest liep in flinke hoeveelheden weg, mogelijk ook in het oppervlaktewa ter. Door de grondploeg werd daar een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat er geen mest in de sloot terecht kwam. Dit ook dankzij het grondige optreden van de ondernemer, die snel veel groot materiaal in liet zetten, voor welk han delen waardering zeere op zijn plaats is! Het toestel zou daarop boven het mid den en westelijk deel van het eiland vliegen, waarbij een 7-tal gevallen wer den waargenomen, zoals: - 2x vermoedelijke overtreding van de Ontgrondingenwet, vanwege het gra ven in natuurgebied voor een vijver en een bouwwerk; - lx het aantreffen van een illegale mestopslag in het Grondwaterwin- gebied. - 4x overtredingen in het kader van het projekt 'Afval' door het vinden van brand- en opslagplaatsen. Verder werden opnamen gemaakt van plaatsen waar mogelijk een overtreding van de Bestrijdingsmiddelenwet plaats vond. De zaken worden in de komende da gen onderzocht. Enkele malen kwam bij het milieucoör dinatiepunt de klacht binnen over bruin tot rood gekleurde sloten in de omgeving van Oude Tonge. Een ernstige vervuiling werd verondersteld. Door het Zuive ringsschap werden de sloten onder zocht. Er bleek sprake van het op pompen c.q. het opwellen van ijzerhou- dend water, waardoor de slootbodem een soort van roestlaag krijgt, wat een natuurlijke reaktie is, die geen kwaad kan. Het water zelf bleek niet vervuild te zijn. Ondanks de waarschuwingen, die in de pers afgedaan zijn, wordt toch regelma tig gekonstateerd dat slootkanten wor den doodgespoten. In enkele gevallen werd de afgelopen weken dan ook proces-verbaal opgemaakt. Men houdt zich dan niet aan de gebrui kersvoorschriften op de verpakking van het middel, of werkt niet zorgvuldig genoeg. Thans is het de tijd dat op percelen de zogenaamde knalapparaten worden in gezet. Op zich een begrijpelijk hande len, maar dit begrip verdwijnt wel indien men het apparaat een gehele nacht door laat knallen, waardoor de nachtrust wordt verstoord. Het leverde dan ook enkele klachten op. Er wordt op gewe zen dat het verboden is om deze appara ten tijdens de nachtelijke uren in wer king te hebben. Ware dat niet het geval geweest dan zou werkgever Willem de Vogel z'n eigen onderscheiding hebben teruggegeven, zo verzekerde hij toen hij z'n inmiddels oud-werknemer komplimenteerde. 'Pijn' voelde dhr. De Vogel dat de naam van dhr. Jongbloed niet meer op de perso- neelslijst voorkomt en dat er aan de 40- jarige voortreffelijke samenwerking een eind is gekomen. Overigens wordt dhr. Jongbloed z'n welverdiende rust zeer van harte gegund. Ook door burg. Boonstra, die dhr. Jong bloed prees om de getrouwheid die hij 40 jaar lang had betoond; schildersbe drijf De Vogel had aan hem een ver trouwde en zeer betrokken kracht gehad en 't deed dhr. Boonstra goed dat H.M. dat weet te belonen, ook van iemand die geen grote bekendheid heeft. Op zijn wijze heeft dhr. Jongbloed z'n waarde volle plaats in de samenleving vervuld en graag speldde dhr. Boonstra de jubi laris dan ook 't Koninklijk Zilver op. Werkgever W. de Vogel was daar ook OUDDORP hedenavond (dinsdag) 7.30 uur ds. R. Kattenberg van Arnhem. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck van Rotterdam- Zuidwijk. DIRKSLAND donderdagavond 7.30 uur student C. Hogchem te Koot- wijkerbroek. MIDDELHARNIS hedenavond (dinsdag) 7.30 uur ds. W. Hage van Kruiningen. STAD AAN 'T HARINGVLIET don derdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Nunspeet. A.s. donderdagavond zal in het Herv. Verenigingsgebouw 'de Hoeksteen', Ring 13 te Middelharnis, 's avonds om half 8 een bijeenkomst van de CNV afdeling Goeree-Overflakkee worden gehouden. 't Was voor de vele passanten over de Provinciale weg wel duidelijk dat het gebouw aan de voet van de Westhavendijk, vlakbij het havenkanaal van Dirksland een watergemaal zou zijn, maar sinds kort is 't op de zijgevel ook heel duidelijk te lezen. Het gebouw is het 'Gemaal Smits', welke naam werd gegeven bij de opening op 19 mei 1987. Het was ing. A. D. Smits, tot 1985 verbonden aan de Landinrichtingsdienst die toen de ingebruikname verrichtte als telg uit de fam. Smits van wie meerderen in de Flakkeese waterbeheersing en het polderbeheer een verdienstelijke rol hebben gespeeld, o.a. de vader, de oom en de grootvader van dhr. Smits. De naam wordt extra luister bijgezet door het bijgeplaatste wapen van het Waterschap. gelukkig mee, zoals hij in z'n gelukwens liet horen. Hij verklaarde veel aan Jong bloed te danken te hebben inde voorbije 40 jaar, waarin ze samen waren opge trokken, in de beginjaren zelfs op de fiets door 't meest barre weer naar de nieuwbouw in Sommelsdijk, want zó was de expansie van het Melissantse schildersbedrijf begonnen. Kees had z'n werkgever dan meerdere ochtenden moeten wekken, want slapen dat die kon.... Kortom, 't deed dhr. De Vogel bijzonder genoegen dat nu eens Burgemeester en mevr. Boonstra, Dirks- lands nieuwe burgemeestersechtpaar, zal zich metterwoon in het dorp Melis sant vestigen. Rond 15 juli hopen zij vanuit Nieuwkoop naar hun nieuwe woonplaats te verhuizen. Bij het uitzien naar een geschikte wo ning heeft de fam. Boonstra het aanbod in alle drie de woonkernen van de gemeente Dirksland bezien en daaruit de bungalow Beukelaar 3 te Melissant het meest geschikt bevonden. De enkele kilometers afstand naar het gemeente huis in het dorp Dirksland vindt burg. Boonstra allerminst bezwaarlijk; wan neer het weer dat toelaat hoopt hij die dikwijls per fiets te overbruggen. Milieubeleidsplan voor de scheepvaart EMMELOORD. Zorgvuldig omgaan met het milieu. Dat vindt ook de Neder landse Vissersbond. In navolging van het milieubeleidsplan 1991-1994 - wat voorziet in een gezond scheepvaartmi lieu - heeft de Vissersbond al haar 14 afdelingen gevraagd om hun mening te geven over de opvangmogelijkheden in de havens. Het gaat om afgewerkte olie en om scheepsafval. De Vissersbond vindt het belangrijk dat ook de visserij zorgvuldig omgaat met het milieu. Binnen de Bond wordt dan ook gedacht aan het opzetten van een netwerk van havenopvanginstallaties in alle visserijhavens. Een eerste opzet is mogelijk met finan ciële steun van de overheid en een hef fing op de aangevoerde vis. Volgens Johan Nooitgedagt, voorzitter van de Vissersbond, zou het niet alleen gaan om restanten olie, maar zou het voor alle scheepsvuilnis gelden. Ook de 'opge viste rotzooi' moet door de visserijha vens in ontvangst worden genomen. Het is volgens Nooitgedagt een vanzelfspre kende zaak dat de visserij zich zorgen maakt om het milieu. De vissers hebben er immers belang bij dat de verontreini ging van het zeewater tot een minimum wordt beperkt; zij verdienen er hun brood mee. De afdelingen van de Vissersbond zijn gevraagd om de huidige situatie in de havens in kaart te brengen en knelpun ten aan te geven. iemand onderscheiden is die 't met z'n handen heeft verdiend, een categorie die sUaar hij meent wel eens wordt vergeten als 't om toekenning van een koninklijke waardering gaat. Kees heeft die gekre gen mét nog een mooi afscheidscadeau van z'n werkgever die hem al dagen mist! Zo zal 't ook zijn met het personeel dat bij intreden in het bedrijf door dhr. Jongbloed wegwijs werd gemaakt en steeds van z'n lange ervaring gebruik heeft kunnen maken. l'QOf (op)(waH(ei(. goetfe service en voordelige prijzen; FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER ^3 ^3 ^3 CZi FOTO'VIDEO'AUDIO C3 m CJ C3 dl Wesisrraal 35 - f Ilias' Renesse. FiHaal Sommelsdijk: t - OuOdorp - Teleloon 01376-1612 en 2120 - Hogezoom 172- Teleloon 01116-2400 irakeelsirsai 8 - Sommelsdijk Telefoon 01870-S< Werkend leren: dat kun je in het leer lingstelsel. Van wie kun je beter leren dan van iemand die het vak goed kent? Waar kan dat beter dan op een bedrijf.' Leren op een bedrijf betekent datje van een vakman of -vrouw begeleiding krijgt: hij of zij laat zien wat je moet doen. Daarna mag jezelf aan de slag. Leren doe je niet alleen op het werk,; maar ook een dag per week op school. Je krijgt vakken die direkt met jouw werk te maken hebben. Je krijgt theorie- en praktijkonderwijs. Je leert waarom iets gebeurt. Tevens krijg je nog extra les om met machines en apparatuur om te gaan. Ook maak je dmv. excursies kennis met de voUegrondsgroente- en bloementeelt. Als leidraad tijdens de opleiding heb je een werkboek. Hierin staat de lesstof, maar ook opdrachten die je op het bedrijf moet uitvoeren. AOC Zeeland e.o. lokatie Groene School Kapelle geeft je dus de mogelijk heid je te bekwamen tot akkerbouwer. Wat heb je aan vooropleiding nodig? Met een diploma lager beroepsonder wijs (LBO) en drie vakken op B-niveau, kun je aan de primaire opleiding begin nen. Voldoe je niet aan deze toelatings eisen dan kun je via een speciaal voor jou gemaakt programma toch op deze primaire opleiding terecht komen. Als je denkt dat zo'n opleiding ook wel wat voor jou is, bel of schrijf dan eens voor informatie met mw. Anneke Ha rinck van AOC Zeeland e.o. lokatie Groene School Kapelle, Biezelingseweg 10. 4421 PM Kapelle. Telefoon (01102) 4 18 12. Voor aanmelding kun je op hetzelfde adres terecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1