EiiivriDEri-niEuws Boven Wassenaar bleef het droog TAPIJT Den Hertog medewerkers automatiseren massaal Wie schrijft er mee van en over Flakkee? vANZIELST Studeren is meer... van besouw pimpernel Mooie reis van ouderen en alleenstaanden van de Herv. Gem. Dirksland „En God liet Zich door hen verbidden .VONEN Donkere wolken pakten zich samen boven het Koninklijk landgoed 'Raap horst' te Wassenaar. Het was kort na Pinksteren 1927. De eerste grote druppels begonnen al te vallen op een 'zee' van zwarte paraplu's. De vele honderden openlucht zendings feestgangers dreigden te worden weggespoeld. Juist toen de eerste spreker dr. J. H. Bavinck, was begonnen met zijn toespraak over 'De boodschap van het Westen aan de volkeren van het Oosten', storm de zendeling Albert de Neef naar het spreekgestoelte en riep: „Laten we bidden, dat het droog blijft." En God liet Zich verbidden Medeleven thuisfront Onderscheidingen Als je gaat studeren: Mondbehoeften Samenzang Zendeling Albert de Neef en andere merker. vakkundig gelegd Heengaan zendeling De Neef „ifVet ^inifetïkmé I 3e Blad VRIJDAG 31 MEI 1991 No. 6003 Terstond' geschiedde daarna het won der. De regenschermen konden worden opgeborgen. Een stralende zon overgoot de aanwezigen. Het bleef de gehele dag droog en zonnig. Deze direkte gebedsverhoring maakte op mij toen een diepe en onuitwisbare indruk. Ben daar nooit van los geko men. Heb daarna namelijk één en andermaal mogen ervaren, dat het waar is wat we in Mattheüs 7:7 kunnen lezen: ,,Bidt en u zal gegeven worden. Zoekt en gij zult vinden. Klopt en u zal openge daan worden." Moet toegeven weliswaar niet altijd 'ter stond' maar wel op Gods tijd. Soms zelt~s na tientallen jaren, zo schreef eens een Duitse dominee, die 37 jaar voor iemand gebeden had en eerst toen zijn gebeden verhoord zag. Zulk een zendingsdag was voor de meeste mensen hun jaarlijks uitstapje. Ze genoten intens van alles wat er te zien, te horen en te beleven was. Vooral de kennismaking en het leggen van per soonlijke kontakten achtte men van groot belang. Er werden vaak banden gelegd, welke niet meer werden verbro ken. Het hartelijk medeleven en vooral ook de voorbede door het z.g. Thuisfront' was in die jaren optimaal. Daarnaast werden de brieven van de zendelingen gespeld. De zendingsdagen begonnen als regel om lO.OOuurv.m. en eindigden om 17,30 uur n.m. Inderdaad een hele zit. De mensen hadden toen nog geduld. Ze zaten gemoedelijk in één van de duin pannen of gebruikten een klapstoeltje, dat ze konden "lenen". Als 'onderpand" moesten ze een gulden betalen. Tevoren waren ze per fiets, dan wel per speciale feesttrein gekomen. Een retour Rotter dam D.P. kostte ƒ1.69. Van Dordrecht 2,36. Van Maassluis 1,94. De mensen moesten dan nog wel een stief kwartier tje wandelen 'onder lommerrijke bo men'. De leden van de regelingscommissie droegen een wit rozetje met een oranje kern. De terreincommissarissen een oranje. De sprekers een blauw. De art sen, die voor eventualiteiten mede aan wezig waren, een groen. De zendings fotograaf een 'roode cocarde'. "k Las een en ander in een boekwerk, dat mij in fotokopie werd toegezonden door de archivaris-bibliothekaris van de Raad voor de Zending der Nederlands Hervormde Kerk te Oegstgeest, me vrouw drs. M. H. Dirkzwagers. Ze bewees mij daarmee een onschatbare dienst. dan het verzamelen van kennis door hard blokken. Studeren is meer dan het behalen van een titel of het verkrijgen van een waardevol diploma. Studeren is meer. Da,t zul jij binnenkort, als je aan universiteit of hogeschool gaat studeren, zeker ontdekken. Je wordt gekonfronteerd met denken dat vreemd is aan de Bijbel. Overal om je heen tref je mensen aan die er een totaal andere visie op na houden dan jij. Zij begrijpen niet waarom jij christen bent, omdat het Woord hen een dwaasheid lijkt of omdat zij er weinig van gehoord hebben. He komt in een omgeving terecht waar bijna niemand je kent en andersom. De vertrouwde groep mensen thuis raakt wat uit het gezichtsveld. Dit is zeker het geval wanneer je op kamers gaat. Alks je je die bedenkt, begrijp je wel hoe belangrijk hjet is studenten te kennen die op hetzelfde fundament staan als jij. Samen met hen kun je, stap voor stap, ontdekken wat voor jou als christen de juiste plaats is in het wetenschappelijke wereldje. Samen zul je beter met het spanningsveld van geloof en weten schap om kunnen gaan. Ook kun je met elkaar van Gods gaven genieten. Het is „De cantine is niet verpacht maar in eigen beheer van het zendingsfeest. Alle winsten, ook van niet teruggevraagd sta tiegeld, komen aan de zending", zo luidde het programma. Koffie en thee ƒ0,25; chocolade ƒ0,35; melk ƒ0,10; ranja 0,20; victoriawater 0,50; broodje boter 0,10; broodje kaas 0,15; broodje ham 0,30; een zak kersen 0,25 en twee bananen ƒ0,25. Er ging geen zendingsfeest voorbij of Koningin Wilhelmina dan wel regentes Emma waren de gehele dag aanwezig. Ze zaten dan heel gewoon tussen de andere mensen. Er werd naar hartelust gezongen. De samenzang op 'Raaphorst' werd die dag begeleid door de harmonievereniging van de CJMV Obadja te Rotterdam centrum (Prinsenstraat) en door het harmoniegezelschap Sonorita van de CJMV Den Haag. Ik was toen 17jaaren blies zowel in Obadja als in de harmo nie Oranje Nassau, welke in de Delftse Poort repeteerde. Er werd altijd gezongen uit de zendings liederenbundel. Er stonden 124 liederen in. Zo bijvoorbeeld 'Waak op, gij geest der oude helden'; 'Geef zaaiers, die van geestdrift brandè'; 'Uw heilig Woord zal triompheren'; 'Gord u aan, volk van God waarop gewacht? Sla ineen de broederbanden. Dring in 's Heeren Jezus kracht door tot in de heidenlan- den... Op Hij zelf bereid voor u de baan'; en 'Roept uit aan alle stranden, verkon digt alle landen het Evangeliewoord.... Herinner me nog goed, dat zendeling De Neef alias Albert Zaaier of Oom Bert op spreekplaats III zou vertellen. Daar zaten al vele jongeren, die gekomen waren om te luisteren naar twee be kende sprekers en wel ds. C. Ferguson en ds. P. G. de Vey Mestdagh. die in latere jaren in Rotterdam stampvolle kerken trok. Hij was daar ook nog jaren voorzit ter van de Federatie van Rotterdamse CJMV-ers. Het waren erin die jaren niet minder dan 23 met 3000 leden. Alle sprekers en spreeksters - het waren er 15 - kregen 30 minuten. Als hekken sluiter fungeerde Albert de Neef Wat kon die man vertellen. De mensen hin gen aan zijn lippen. Jarenlang werkte hij op Nieuw Guinea. Vaak onder slopende omstandigheden als malaria en andere tropenziekten. Dag in dag uit onder een afmattende gloeiende tropenzon. Het ging hem allesbehalve voorde wind. Hij ondervond veel tegenwerking, ver dachtmakingen, tegenslagen. De motor boot van een collega, die hij eens moest vervangen, ging in vlammen op. Hij kon toen ternauwernood het vege lijf redden doordat hij een goed zwemmer was. Dat we hem kunnen vergelijken met een kaars, welke aan twee kanten brandt, zal niemand verbazen. Doodziek moest hij naar ons land repatriëren. Wie echter denkt, dat hij in ons goede vaderland op zijn lauweren zou gaan rusten, heeft het mis. Zodra hij enigszinds hersteld was en nauwelijks nog een blad kon wegbla zen, trok hij er op uit. Hield talrijke spreekbeurten of trok met een zelfge maakte film of tentoonstelling onder de naam ZENTO het land in. Werd zelfs ook nog voorzitter van de landelijke zendingscommissie van het NJV-CJMV waarvan ondergetekende toen sekretaris was. Samen zijn we 'groote gegroeid' in de CJMV Onesimus in Rotterdam- Kralingen. Zowel uit Onesimus als andere CJMV's in den lande zijn in de een goede zaak óm als christelijke stu denten een vriendenkring te vormen. Zo'n vriendenkring, waar je je thuis voelt en waar je grondig met de dingen bezig kunt zijn, is de CSFR. De CSFR (Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato) is een unieke studentenver eniging met als basis de Bijbel en de Drie Formulieren van Enigheid. De CSFR is een landelijke vereniging met in zeven steden (Amsterdam, Delft, Groningen, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Wageningen) een onderverdeling, een zogeheten dispuut. De meeste aktiviteiten vinden plaats binnen de disputen: de wekelijkse bij belkring, de maandelijkse studiekring, de lezingen, de weekenden en de ont spannende aktiviteiten als muziekavon den, sportdagen en het 's avonds na de studie even bij elkaar langsgaan om bijv. nog wat te praten. Wanneer onze vereniging je iets lijkt, kun je eerst eens een kijkje komen nemen. Aan het begin van het kursus- jaar is er een introduktieweek van het dispuut in de plaats waar jij gaat stude ren: dé mogelijkheid om kennis te maken met CSFR en stad. Heb je interesse, bel of schrijf dan naar: René Hollebrandse Gaesbeekstraat 89b 3081 NG Rotterdam Tel. (010)4848521 ZANDPAD64 MIDDELHARNIS loop van de jaren vele tientallen zen dingswerkers uitgezonden. Met velen werd regelmatig briefkontakt onderhou den. Zelfs op speciaal daarvoor gemaakt papier met eigen vignet. De Neef schreef daarnaast nog 16 boekjes. Hij overleed op 1 september 1948. Het Groene kerkje te Oegstgeest, nabij de begraafplaats, zat stampvol voordat hij ten grave werd gedragen. „Met De Neef ging een geboren predi ker, verteller, schrijver en tekenaar heen. Met die talenten heeft hij gewoekerd", zo schreef dr. W. F. Dankbaar in een memoriam. Zou daaraan nog willen toe voegen „en een pionier-zendeling in hart en nieren". Zendeling dr. F. C. Kamma, ook oud CJMV-er. schreef in dit verband nog: „Het zendingswerk groeit en wordt niet gebouwd. Bouwen hangt van ons af... groeien van God en.... het groeide." Aanstaande zondag luiden er weer tien duizenden klokken op vele plaatsen in de wereld. Wordt het Evangelie, de blijde boodschap, in ruim 1800 talen verkondigd in gehoorzaamheid aan de grote opdrachtgever Jezus Christus, Die gezegd heeft; „Gaat dan henen, maakt AL de volken tot mijn discipelen en doopt hen in de naam des Vaders, en des Zoons en des Heilige Geestes en leert hen onderhouden al wat Ik u bevolen heb." „En gij zult kracht ontvangen wanneer de Heilige Geest over u komt en gij zult mijn getuigen zijn te Jeruzalem en in geheel Judea en Samaria en.... tot het uiterste der aarde". Naar dit bevel willen helaas een aantal kerkelijke kopstukken niet meer luisteren. Met name ten aan zien van ZENDING ONDER JODEN. Ze vinden dit 'een achterhaalde zaak' maar hierover liever in een afzonderlijk artikel. IJsselmonde A. Apon Wie op Goeree-Overfiakkee kent niet het Hertog-ijs? Den Hertog diepvries specialiteiten b.v., is met ongeveer 130 werknemers een niet onbelangrijke werk gever in onze regio. Naast ijs worden nog vele andere diepvrieslekkernijen geproduceerd. Eind vorig jaar ontstond de gedachte om eens iets extra te doen voor de medewerkers. Daarbij kwam ook het begrip 'PC-privé' aan de orde. De computer wordt in steeds meer bedrijven en funkties gemeengoed. Ook bij Den Hertog staan deze ontwikkelin gen niet stil. Daarnaast ziet men in niet weinig gezinnen zo'n computer staat. Een PC (personal computer) heeft als voordeel dat ze voor werk, vereniging, studie en ontspanning gebruikt kan worden. Voor Den Hertog ontstaat een voordeel in de vorm van computer- gewenning van de medewerkers. De automatiseringsafdeling heeft onder zocht welke mogelijkheden er waren en tegen welke kosten. Besloten is om de medewerkers in de gelegenheid te stel len tegen gunstige voorwaarden een snelle en zeer komplete PC aan te schaf fen. Na een vooronderzoek werd geko zen voor de Bol-PC van de gloednieuwe vestiging Bol-Rijnmond te Nieuw Beyer- land. "Vooral de manier van service- Officiële overhandiging van de eerste 19 PC's: dhr. P. J. Voonhuijzen. bedrijfsleider van Bol Rijnmond (l) en dhr. M. J. Wilstra, hoofd automatisering bij Den Hertog diepvries specialiteiten b. v. verlening heeft zwaar gewogen bij de leveranciers-keuze. Zo kon Bol een service-kontrakt voor 6 jaar aanbieden. tijdens kantooruren toezeggen bereik baar te zijn en een 24-uurs aan huis- service geven. De in februari j.l. ge opende vestiging kon zo reeds voor de opening een mooie order van 19 PC's noteren, later aangevuld met nog eens 6 stuks. Levering kon in alle gevallen bin nen 14 dagen na bestelling plaatsvin den. Voor Den Hertog overtrof 25 deel nemers (20% van het totale personeels bestand) alle verwachtingen. Een deel name die normaal op banken en andere bedrijven met overwegend administra tief personeel wordt gescoord werd nu in een produktiebedrijf gehaald. De lage leeftijd van de medewerkers bij Den Hertog zal hier positief aan hebben bijgedragen. De 5 cursusavonden die gegeven wer den, zijn vooral door de minder ervaren PC-gebruikers met enthousiasme be zocht; met name b.v. de medewerkers van het diepvries-magazijn waren sterk vertegenwoordigd. Dinsdag 21 mei j.l. is de 25e computer overgedragen aan Den Hertog. ONTWERP ADVIES AANLEG ONDERHOUD Tel. (01876) 94 20, Herkingen Winarchitektuur hoveniersbedrijf b.v. Jeugdherinneringen, wie van ons heeft die niet. Allemaal denken we zaten we wel vaak aan de waterkant, aan de slootjes en plasjes. Schotejillen, salaman ders, 'meulenaers' enz. dat waren onze speuldingetjes. Nog geen milieu problematiek. Dank voor uw bijdrage 66-1- en tot nader horens maar weer ••"P^" ^«- Redaktie E.N. 'n Tiedje geleeje las ik wat over de zwemclub 'de Schotejil' in a' kan'k'r hoengderdduuzend guldens mee verdiene, 'k zou in de vaarste vaarte niet weete waer dat woord noe'vandaen komt. In toen 'k dat las was t'r net 'n kammeraod van mien in huus die gêên Flakkeejenaer is, in die vroeg 'k of 'n êénig idee had wat dat woord noe kon beteekenen, in hie had netuurlijk gêéii flauw benul van wat 'et weeze kon. 'k Hao 't'em verteld in toen docht 'k d'r an da' m'n vroeger schootejillen gienge vange op 't gors, in die kleine vloeislóótjes, in aok wel in die plasjes die d'r allied aok wel waere, waer waeter in bleef staen as 'et'es 'n haog tiej' wasa geeest, waerbie alles was oengdergelaope. Jae, schootejillen vange, zouwe ze d'r nog wel weeze, in die kleine slootjes op de gorzen, noe alles stil waeter is geworre? 'k Kan m'n eige nog goed her- innere, da' m'n ze mit de hangd vienge, je jaegende ze dan oengder 'n vaz- zetje, daer schoote ze dan oengder as je ze 'n beetje opjaegende, in ajje dan 'n beetje gelok had, had je ze in êên greep te pakken, wangt dan stoenge ze daer even stil in 't waeter. Je mos wel 'n beetje rap griepe, in 't was netuurlijk welles mis, mar dan joeg je'm marweer'nendjeop, in zoogiengdat tan. 't Mooiste was dan as je in die slootjes 'n róódborsje vieng, wangt die voengde wiele altied appart. In 'n gróóte pot, 'n gróót glas, had je dan die visjes in huus staen of op d'n tras buuten, in dan deeje m'n van die weerba- ompies d'r in, die wapperden dan zoolekker in die glaeze kom, as die schootejillen d'r langs zwomme, in aok wel angdere wateiplangten deeje m'n d'r in, wangt dat spul kojje in ielke slóót zoo lange, zoveul was t'r van anweezig. As 't zunnetje d'r op .schienende, dan kwamme d'r allemael van die kleine borreltjes of, wangt dan maekende die plantjes zuurstof. In soms a'm'n schootejillen an'et vangen waere, dan had je aok welles plekkies, waer sallemangders zatte. Wat waere dat aok 'n móóie diertjes, allerhangde kleuren, in zoo sierluk van bouw, mooi geteekend. A'je die in "n pot hieuw, dan mos je d'r altied 'n plankie in laage, wangt die konne niet ammar oeng der bluuve, die mosse soms nae booven om aedem te haelen. In dan mos je uutkieke, dat ze d'r niet uutkroope, wangt as dat plankie te kort bie de rangd kwam, dan gienge ze over 't randje heen d'r uut. 't Is me wel es over- komme, dat'k'r êên kwiete was, in dan voengd je 'm soms laeter achter de kachel verdraogd. Vanof dien tied, deeje m'n d'r fien gaes overheen, dan konne ze d'r nie mêêr uutkruupe. In kikkerdril, dat was aok altied raek in 't voorjaer, dan zag je die hêêle ontwikkelieng van dongderkopje tot kikker, in mooi was dat. In as ze wat gróóter wiere, deeje m'n ze weer in d'r eige slootje terug, 't Worre noe allemael schaerse artikelen, mit al dat land bouwgif, wat deurdrenst deur 't langd, in dan in de slóóten terecht komt. Vroeger vienge m'n in die slóóten, as ze niet al te klein waere aok nog wel vis, mêêst vooriengs, in aok wel paelieng, mar noe zie 'k nooit mêêr vissers zitte an die binnenslóóten. In wiele ha daer wat gevange vroeger. Waer mot 'et heen mit al dat smeerige spul in 't waeter. In as je 't niet doet, dan hei je weer aarmoei mit de juun in de aepels, wangt daer ka'je aok gêên kwaed in veele. 't Miljeu staet nie vo niks booven an op de liest. Lae m'n mar hoope, dat 'er geleerde maansen komme, die wat weete te vinden, zoodat deur de bestrijdieng van 't êêne, 't aore niet liejt. Je weet mar nooit zég 'k altied. 'n 66-plusser De deelnemers achter hun nieuwe computers luisteren naar de uitleg. Ingezonden: Op 13 mei om 9 uur vertrokken 2 bussen van de firma Mijnders met 82 personen vanaf 'Onder de Wiek' uit Dirksland richting Stellendam, Goedereede, Oud- dorp, naar de Brouwersdam, langs Port Zélande, over het Noordzeestrand rich ting Renesse, Burg Haamstede naar Westerschouwen, langs de kleine ge meente Burgsluis om te stoppen in Dreischor. Daar werd een weeshuis bezocht dat geen dienst meer doet, maar wel te bezichtigen is en daar werd ons koffie met gebak aangeboden. We werden rondgeleid door een vrouw die veel wist te vertellen hoe of het er vroeger naar toe ging. Hierna gingen wij naar een oude school die was ingericht als landbouwmuseum waar allerlei landbouwwerktuigen en gereedschappen van vroeger werden tentoongesteld. Dit alles was zeer be zienswaardig, temeer omdat er ouderen onder ons waren, die konden aantonen hoe er vroeger mee werd gewerkt. Na nog wat rondgewandeld te hebben werd het restaurant opgezocht, ge naamd 'de Gouden Geit' waar ons een heerlijke maaltijd wachtte die goed in de smaak viel. Vervolgens werd de kerk bezichtigd waar ds. Kastelein nog een uiteenzetting gaf over het ontstaan van die kerk. Ook hebben wij nog enkele psalmen en gezangen gezongen, wat begeleid werd door de organist op het mooie orgel van die kerk. Dit alles werd afgesloten met dankgebed. Toen was het tijd om de bus op te zoeken die vlakbij stond, om de terugreis te aan vaarden. Wij verlieten dan Dreischor langs Schuddebeurs, Sirjansland, rich ting Bruinisse, Oude Tongeen half zes stapten wij uit de bus in Dirksland, allen voldaan van de mooie reis door Zee land. Hiervoor is dan ook een woord van Zandpad 36 Middelharnis Tel: 01870-2784 dank wel op zijn plaats voor alles wat wij gehoord en gezien hebben. In de eerste plaats dank aan de Heere die het alles weer mogelijk heeft ge maakt dat wij dit alles mochten beleven en meemaken, want wij hebben alles weer uit Zijn Vaderhand mogen ontvan gen, daarom Hem alleen de ere. Ook het comité hartelijk dank voor de organisatie van deze reis en voor alles wat in dit seizoen is gedaan en hopen in september bij leven en welzijn weer op dezelfde voet te mogen voortgaan. De gastvrouwen en mevr. Matsinger wil len wij ook niet vergeten, want die zijn altijd op hun post, om ons op de mid dagbijeenkomsten te voorzien van thee en koffie en niet te vergeten de Kerst middag en -avond, dan wordt er veel voor ons gedaan en dat wordt door ons dan ook zeer op prijs gesteld, en daarom voor dit stukje liefdewerk onze warme dank. Onze beide predikanten en een ouder ling die deze reis hebben meegemaakt, hartelijk dank voor uw bijdrage van deze dag. Want ook dat wordt door ons zeer gewaardeerd, want dat is een bewijs dat er van alle kanten met ons wordt meegeleefd. Tenslotte nog een woord van dank voor beide chauffeurs, die ons gebracht heb ben waar wij wezen moesten, geleid door smalle wegen en nauwe straatjes zonder risico te nemen, maar met alle rust en goede rijvaardigheid, ons weer veilig thuis gebracht en hiervoor onze hartelijke dank. Dit is dan weer het einde van dit seizoen en daarom namens ons allen onze har telijke dank voor alles, want wij kunnen hierop weer met dankbaarheid terug zien. A. Bruggeman Margrietlaan 4, Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 9