Gamma Vlissingen opent Uj w ^1 Van Weel-Bethesda ziekenhuis 1-1 f \i:%mm.mM' ffla 'Ö<'.,ti''^ ^iïjy tl' ff Witviswedstrijd HV Krammer Koffiebar Y.f.C. Publikatie effektieve rente maakt hypotheken beter vergelijkbaar H^H^bEI W1 Fietstocht voor 55-plussers Oud papier en lorren voor het kindertehuis in Tagari 't Is Holdert Op vrijdag 7 juni wordt de nieuwe Gamma Bouwmarkt Vlissingen op feestelijke wijze geopend. Deze is gevestigd aan de Govert Flincklaan 7, naast het nieuwe postkantoor en dicht bij het gebouw van de Konink lijke Marechaussee. hypotheek (g] op maat... nvm Makelaar Tamboer ^K wm^f^^H wp^m wj^iM BH w^^ 1 5. 1954-1963 De geschiedenis van het oude ziekenhuis van 1934-1984 door dr. J. L. Braber. (aflevering 12) 6. 1963-1970 7. 1971-1973 8. 1974-heden Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS'^ VRIJDAG 31 MEI 1991 Op 9 januari j.l. werd 'een paal'geslagen door wethouder T. R. K. Meijers. On danks de stagnatie t.g.v. vorst vindt toch de opening in juni plaats. De officiële openingshandeling zal worden uitge voerd door de burgemeester van Vlissin gen, de edelachtbare heer J. C. Th. van der Doef. Het pand is gebouwd in opdracht van Esselink Onroerend Goed B.V., een onderdeel van de Esselink Beheer Groep B.V. te Middelhamis. Deze groep exploiteert naast een bouw- materialenhandel te Middelhamis en Zierikzee ook reeds een Gamma Bouw markt te Ridderkerk. Het ontwerp is van Buro voor Architek- tuur en Ruimtelijke Ordening D. Vroeg- indeweij B.V. te Middelhamis. Het gebouw is uitgevoerd in 2 kleuren traditioneel metselwerk. Door hét aan brengen van de GAMMA signing kreeg het gebouw een eigen huisstijl. Bouwbedrijf Prince te Haamstede reali seerde in zeer korte tijd op een degelijke wijze dit pand. dat een oppervlakte heeft van bijna 2000 m^. De medewerkers voor de nieuwe Vlis- singse vestiging zijn zoveel mogelijk in de direkte omgeving aangezocht. Er zijn intussen 12 personen in deze ves tiging aangesteld. Zij zullen zich in de bekende GAMMA bedrijfskleding aan het publiek presenteren. De Vlissingse Gamma is geautomati seerd en voorzien van scanning-appara- tuur. Door middel van het streepjes code-systeem zal de kassa-afhandeling efficiënt en overzichtelijk zijn: uiter mate van belang voor de klant! Bij een feestelijke opening horen na tuurlijk feestelijke en spektakulaire aan biedingen, attrakties en traktaties. Als om 9.00 uur de deuren opengaan krijgt iedere bezoeker gratis koffie of limonade en ontvangt iedere bezoeker een feestelijke bos bloemen. Verder ontvangt iedere vijfde bezoeker tijdens de eerste twee openingsdagen een kadobon van vijf gulden en kunt u profiteren van diverse aanbiedingen. Zorg dat u er tijdig bij bent. want voor een aantal artikelen geldt: zolang de voorraad strekt. Zaterdag 8 juni maakt iedere bezoeker kans om een gratis rondvlucht met een helikopter te maken, want iedere vijftig ste bezoeker ontvangt op deze dag een bon voor een gratis rondvlucht boven Vlissingen en omgeving. Bovendien wordt dan iedereen getrakteerd op on der andere een portie overheerlijke flensjes of een suikerspin. Natuurlijk is er ook koffie en limonade. Voor de regio Vlissingen zal de nieuwe Gamma bouwmarkt een welkome aan vulling op het gebied van doe-het-zelf- materialen zijn. De nieuwe vestiging biedt een enorm assortiment dat op overzichtelijke wijze wordt gepresen teerd. Zo kan de dce-het-zelver terecht voor elektrische- en handgereedschappen, dekoratieve materialen {verf, behang etc), sanitair, zelfbouwkeukens, hout-en plaatmateriaal, bouwmaterialen, elektra (verlichting, schakelaars etc), auto- en fietsmaterialen en een uitge breide kollektie wand- en vloertegels. Naast dit enorme assortiment vindt de konsument bij de Gamma bouwmarkt een goed verzorgd service-beleid. Aan de basis staat een team Gamma medewerker(ster)s, dat de nodige infor matie kan geven over produkten en hun gebmik. Als aanvulling op de mondelinge infor matie beschikt Gamma over talrijke klus- en produktinformatiefolders, die net als het magazine 'Gamma Zelf Doen' (met ieder kwartaal enkele grote klussen en veel informatie) gratis in de bouwmarkt verkrijgbaar zijn. Hiermee houdt de service echter nog niet op. U kunt bij de Gamma bouwmarkt pro fessioneel gereSj^schap huren voor wei nig geld (boorhamers, parketschuur- machines, behangafstomers etc); bij de info/verhuurbalie vindt u de uitgebreide verhuurfolder met prijzen en assorti ment. Verder kunt u bij Gamma tegen geringe vergoeding plaatmateriaal laten zagen en moeilijk vervoerbare artikelen thuis laten bezorgen. Ook klusvideo, videobanden waarin in ongeveer 20 minuten op duidelijke wijze een grote klus behandeld wordt, zijn een voorbeeld van de uitstekende service die Gamma haar klanten biedt. Tot slot zal Gamma de konsument mid dels de eens per 14 dagen huis-aan-huis verspreide Gammakrant op de hoogte houden van de diverse artikelaanbie dingen en speciale aktiviteiten (als pro- duktdemonstraties) in en om de bouw markt. kritisch selekteren Tel. 01870-3477 Hypotheekprijzen zijn voor de consu ment tegenwoordig beter vergelijkbaar. Tot voor kort werd in de meeste hypo theek-advertenties alleen de nominale rente gepubliceerd. Nu wordt ook de effektieve rente genoemd. Dat is het bedrag - uitgedrukt in een percentage - dat de woonconsument over een be paalde periode werkelijk in rekening wordt gebracht. Een en ander vloeit voort uit afspraken tussen de grote hypotheekverstrekkers, de consumen tenorganisaties en de overheid. De aan bieders van hypotheken hebben een speciale gedragscode opgesteld die on der andere regels bevat over de bereke ning en de publikatie van de effektieve rentepercentages. De wijze waarop de effektieve rente wordt berekend is de zelfde Hs die welke is vastgelegd in de wet die volgend jaar voo rhet consumen tenkrediet gaat gelden. De gedragscode komt tegemoet aan de kritiek van consumentenzijde dat er in het grote aanbod van hypotheken op basis van de nominale rentepercentages geen goede vergelijking van de werke lijke kosten te maken is. Op het oog gelijksoortige hypotheken van verschil lende banken tegen eenzelfde renteper centage kunnen in het ene geval duurder uitpakken dan in het andere. Dat komt, omdat in het nomiale percentage geen rekening wordt gehouden met allerlei faktoren die de werkelijke kosten van de hypotheek beïnvloeden. U moet dan bij voorbeeld denken aan de afsluitprovisie die vaak 1% bedraagt. Een andere faktor die de prijs beïnvloedt, is het tijdstip waarop de (nominale) rente moeten worden afgedragen. Dat kan over een periode van zes maanden achteraf zijn, maar ook over één maand bij vooruit betaling. Wie in het eerste geval maandelijks reserveert, ontvangt daarover gedurende een halfjaar rente en betaalt per saldo dus minder dan in het tweede geval. Als 1 s 1 1 ^ff% 1 1 i 1 1 1 1948. Koffiepauze op het balkon. V.l.n.r. voorste rij: L. Weltevrede, M. Broekhoven, N. N., H. de Jong, G. Zuidendorp, W. den Hertog, A. Vrij, C. van de Rotte, C. Middelburg, A. Kanman, L. Bolle en J. van de Klooster. 2e rij: A. C. van der Kooij, zr. C. M. Tobi, M. Petiet en A. Zoetermeer. Op 1 september 1951 kwam zr. Uyl in dienst, maar zij vertrok reeds in jaftuari 1952. Zr. Traas, op 1 april 1953 hoofdver pleegster geworden, emigreerde 1 mei 1956 naar Canada. Toen werd zr. De Harder hoofdverpleegster en zr. Snijders eerste verpleegster. Omdat de verstandhouding van zr. Van der Kooij met het verplegend personeel en ook met de andere disciplines reeds lang te wensen overliet, vertrok zij per 1 mei 1954. Diacones C. E. Korver werd de volgende besturende zuster. Het personeel was weer op sterkte toen zr. Van Koppen in maart 1957 in dienst trad. In 1957-1959 vonden veel mutaties plaats. In 1957 kreeg zr. Van Woensdrecht eervol ontslag. In 1958 kwam zuster G. Koole, later hoofd van het paviljoen en zuster Van de Giessen, later hoofd van de interne afdeling. Zr. Olsen werd in 1959 benoemd, en ook weer zr. Stolk, die na het overlijden van haar verloofde opnieuw in het ziekenhuis ging werken. Zr. C. E. Korver Omdat zr. Korver, in de wandeling waarderend betiteld als protestantse non, tot besturend zuster van het Diaconessen- huis 'De Wijk' te Gouda was benoemd, kreeg zij per 1 april 1963 eervol ontslag, na een voortreffelijke staat van dienst. In al deze faktoren door de verschillende banken op eenduidige wijze met de nominale rente worden verrekend, komt er een effektieve rente uit de bus die ver gelijkbaar is. De consumentenorganisaties zouden het liefst nog een stapje verder willen gaan. Zij vinden dat in de berekening van de effektieve rente ook andere kos- tenfaktoren (taxatie, notaris, premie overlijdensrisicoverzekering, fiscale af trek) moeten worden meegenomen. De hypotheekverstrekkers achten de wens van de consumentenorganiasties niet goed uitvoerbaar, omdat deze kosten- faktoren sterk individueel bepaald zijn. Zij stellen dat deze zaken het beste aan de orde kunnen worden gesteld in de gratis hypotheeklastenberekening die iedereen bij zijn bank kan laten maken. De hypotheeklastenberekening is op ieders persoonlijke situatie toegesneden en levert daardoor aanzienlijk meer informatie op dan in het effektieve ren tepercentage ligt opgesloten. In de eer der genoemde gedragscode is bepaald dat deze lastenberekening door alle hypotheekaanbieders zoveel mogelijk op dezelfde wijze zal plaatsvinden. Daardoor wordt ook in dit opzicht een goede vergelijkingsmogelijkheid ge waarborgd. Met de keuze voor een bepaalde hypo theek legt u zich jarenlang vast. Vaak is het uw grootste maandelijkse uitgave. Het is dus zaak dat u zich goed laat informeren en op de hoogte bent van de vele mogelijkheden. De Rabobank heeft, als grootste hypotheekverstrekker, een ruime keus. U kunt daar altijd rekenen op een deskundig advies. Op woensdag 12 juni 1991 organiseert de plaatselijke commissie welzijnswerk voor Ouderen te Oude Tonge een fiets tocht voor 55-plussers. Er wordt een bezoek gebracht aan de Grevelingendam. Er wordt koffie ge dronken met gebak natuurlijk. De kos ten zijn 3,00 per persoon. Vertrek vanaf het Dienstencentrum om 13.30 uur. De fietstocht is alleen bestemd voor per sonen uit Oude Tonge. Zij die niet kunnen fietsen en toch mee willen worden met auto's erheen ge bracht. Voor de organisatie de vraag, wilt u zich opgeven voor 7 juni 1991 a.s. op tele foonnummer (01874) 15 78 tussen vijf en zes uur 's avonds. OUDDORP D.V. zaterdagmorgen 1 juni om half negen komen wij weer langs om uw oud papier en lorren op te halen, en tevens uw gedragen kleding die u op wil ruimen. Dit alles is weer bestemd voor het kin dertehuis in Tagari in Indonesië. En maandagavond 3 juni na 18.00 uur wordt de kom van de gemeente op gehaald. Wilt u alles vroegtijdig aan de weg zetten en ook goed verpakt om het normaal te kunnen verwerken. Wie ons a.s. zaterdagmorgen wil helpen is van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. U mag het ook zelf brengen op de Duin kerkerweg 6. Wij zijn iedere dag open behalve zondags. De vorige maand heerft u 25 ton opge spaard. Onze hartelijke dank hiervoor en ook de ophalers die dit alles weer goed verzorgt hebben vorige maand. De zendingscommissie Zaterdag 25 mei was de op een na laatste witviswedstrijd van het seizoen. De vangsten waren van uitstekend tot matig. De uitslag: 1. W. van Welie984 cm. 2. J. Volwerk671 cm. 3. T. V. d. Poel365 cm. 4. A. van Dijk316 cm. 5. P. Belder300 cm. Zaterdag 1 juni is de laatste witviswed strijd van het seizoen 1990/1991. In schrijven café Zaaijer te Middelhamis van 7.30 tot 8.00 uur. Vissen van 9.00 tot 12.00 uur. Voor eventuele vragen en informaties hiervoor en over: W. van Welie, Gerard- doustraat 15, 3331 VC Zwijndrecht, tel. (078) 12 75 73. Y.f.C. houdt zaterdagavond 1 juni a.s. weer een bijeenkomst op de boot 'de Windkind'. Iedereen is weer van harte welkom op deze avond die om 20.00 uur aanvangt. De boot ligt aan het Haven hoofd in Middelhamis. de ontstane vacature nam eerst zr. Snijders en daarna zr. Tobi uit Beverwijk waar. In 1955 werd in de vacature hoofd van de keuken voorzien door de benoeming van de kok J. A. H. Bos. 1956. Sint gaat op bezoek bij het verplegend personeel. Zuster T. Spanjer, hoofdverpleegkundige van het Prinses Irene Ziekenhuis te Almelo, kwam 1 januari 1964 als bestu rend zuster in dienst. Zr. K. A. van Koppen vertrok 1 november 1963 naar Gouda. Zr. Hameeteman kwam 1 april 1965 in dienst en op 1 mei van hetzelfde jaar werd zr. Van de Klooster eerste verpleegster. In september 1964 werd BCG-enting voor het personeel ver plicht gesteld. Hiervan zou melding worden gemaakt bij sol licitaties, omdat werd verwacht dat hiertegen van bepaalde zijde bezwaren zouden zijn, hoewel de opvattingen hierover ruimer werden. Door de uitbreiding van het verpleegsterskorps ontstond er in het ziekenhuis gebrek aan woonmimte. Door de bouw van 12 zustersflats met garages aan de Boezemweg, overge dragen op 25 juni 1968, werd hierin voorzien. Het personeel kreeg hierdoor meer privacy in de flats, die de echte Flak- keese naam "t Is Holdert' gingen dragen. Doet men de hele dag zijn plicht en 't eind der dagtaak is in 't zicht „vooral als men zwaar werk verricht" dan zucht zo'n werker zeer verlicht... 't is Holdert. Maar tevergeefs zoekt men dit woord in woordenboeken en zo voort of wat voor bron ook aangeboord, slechts op Flakkee wordt het gehoord... 't is Holdert. Men duidt hiermede aldus aan, het werk is voor die dag gedaan, door allen wordt het ook verstaan, en niemand zal die roep ontgaan... 't is Holdert. In Dirksland, keurig tot en met. verrees een riant zusterflat, waarop in letters, o zo net, ook deze naam straks wordt gezet... 't is Holdert. De stand is daar ook reuze zeg, men bouwde wel met overleg, gaat d'afbouw verder zonder pech, dan klinkt spoedig aan de Boezemweg... 't is Holdert. Verpleegsters uit het Ziekenhuis, 't Zij blond of bruin; 't zij slank of struis, voelen zich straks bijzonder pluis, zij vinden hier een eigen thuis... 't is Holdert. Al is 't misschien in het begin, nu niet direkt naar ieders zin, men groeit geleidelijk er in, en spreken spoedig... ik bemin... 't is Holdert. Als zij hun taak hebben volbracht, 't zij op de dag of in de nacht, dan weten zij, waar rust hen wacht, herhalen in hun slaap nog zacht... 't is Holdert. Voor het verplegend personeel „soms dag en nacht in het gareel" in 't Huis Bethesda en Van Weel, staat nu reeds als een pronkjuweel... 't is Holdert. J. S. Sedert 1970 vindt de theoretische opleiding van de leerling- verpleegsters plaats in de Prinses Margriet-School te Rotterdam. Tot veler teleurstelling nam zuster Spanjer op 1 april 1970 'om persoonlijke redenen' ontslag. De oorzaak hiervan was wellicht, dat buiten haar om een lijst circuleerde met gewen ste verbeteringen. Tot 1 augustus van dat jaar werd de vaca ture weer waargenomen door zr. Snijders en daarna tot 31 december door zr. Korver, die de oude vertrouwde sfeer in het ziekenhuis weer wist te herstellen. Op 1 januari. 1971 werd zuster A. de Gier directrice. Wegens benoeming tot directrice van het bejaardenoord 'Maartenshof te Sint Maartensdijk, kreeg hoofdverpleeg kundige G. Koole, hoofd van de interne en kraamafdeling van 1958-1962 en sedert 1 september 1966 opnieuw hoofdver pleegkundige van de interne afdeling, per 1 febmari 1972 eervol ontslag. Haar opvolgster werd zr. J. L. Steenbergen van 'Zonnegloren' te Soest en vervolgens in 1973 zr. A. Bom. Zuster De Gier nam mei 1973 afscheid wegens benoeming tot directrice van 'Eudokia' te Rotterdam. Zr. Tobi, met haar rijke ervaring, verving weer. Zij was toen gepensioneerd als directrice van het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. Zr. De Gier en de heer Van Dam tijdens de viering van zijn 25-jarig jubileum als chauffeur tuinman. Zuster N. van Dommele deed haar intrede als directrice in maart 1974. Zij was voorheen hoofdverpleegkundige in alge mene dienst in 'Eudokia' te Rotterdam. In 1978 werden zowel A. C. K. van dèr Klooster als J. Koningswoud eerste verpleegkundige. Broeder L. N. Blom kwam in 1980 als hoofdverpleegkundige in algemene dienst. Op 30 juni van dat jaar vertrok hoofdver pleegkundige G. van Gameren. In hetzelfde jaar werd zuster J. van Vugt, reeds zes jaar waarnemend hoofdverpleegkun dige, dit definitief In 1977 werden zr. A. Maliepaard en zr. M. Terreehorst- Mulder tot eerste verpleegkundige bevorderd en in 1981 eveneens broeder A. Numan. Door de sterke, en nog steeds toenemende verkorting van de gemiddelde verpleegduur van de patiënten, zijn de werk zaamheden van het verplegend personeel verzwaard. De eerste dagen van een opneming eisen nu eenmaal de meest intensieve verpleging. Zr Van Dommele en de heer Van de Ridder tijdens het afscheid van dokter Den Hengst. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 6