Afscheid van dhr. J. C. van Groningen te Nieuwe Tonge LA LECHE LEAGUE Intermezzo wint Fabert-cup ook aktief op Goeree-Overflakkee Old-Timers en modelboten bij De Samaritaan Duivensport Marathon Flakkee Anjeraktie 1991 gemeente Middelharnis Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 31 MEI 199 Na ruim 41 jaar bij hetzelfde bedrijf te hebben gewerkt, nl. het Elektro Techn. Install. Bedrijf Schipper te Nieuwe Tonge, vond dhr. van Groningen het welletjes. Hij besloot van de VUT- regeling gebruik te maken. Vorige week vrijdag werd het echtpaar van Groningen door de firma Schipper een receptie aangeboden, 's Avonds was er te zijner ere een feestje georganiseerd door de personeelsvereniging van de firma. Het werd voor dhr. van Groningen (pro- jektleider) een onvergetelijke dag. De receptie werd zeer druk bezocht en de feestavond was een groot succes. Onder het 40 man tellende personeel bleek veel talent aanwezig om van zo'n feest een succes te maken; bijv. de op karton gete kende karikaturen (maar liefst 22), die alle op dhr. Van Groningen betrekking hadden. Bij iedere plaat hoorde een humoristisch verhaal... Hij was 18 jaar toen hij in 1950 bij Schip per in dienst kwam (Later zou hij daar ook zijn vrouw Lenie leren kennen). Veel mogelijkheden om een beroep te kunnen kiezen, waren er toen op het eiland nog niet. Want wilde je verder leren, moest je naar de overkant en dat was voor de meeste, mensen niet weg gelegd. Dhr. van Groningen startte in een tijd dat de elektro-techniek aan het begin stond van een revolutionaire ontwikke ling. Het was nog het gaskousjes-tijd- perk. Al snel echter kwam de elektriciteit met alles wat dat daarmee samenhangt, in opmars. De radio, telefoon, wasma- Dhr. A. Schipper (r.) drukt zijn projektleider J. C. van Groningen, de hand ten afscheid. Mevr. van Groningen kijkt toe. chine, centrale verwarming, T.V. enz. deden hun intrede. Stuk voor stuk waren dit technische wonderen waar de men sen in het begin met open mond naar keken. Dhr. van Groningen weet nog goed dat hij bij het installeren van een wasma chine een halve dag bleef om uitleg te geven in de bediening ervan. „Dan was ik de wasman", lacht hij. Wat de T.V. betreft weet hij nog, dat als er b.v. een voetbalwedstrijd op de T.V. werd uitgezonden, er bij Schipper in de garage banken werden neergezet. Het halve dorp kwam dan kijken. Het echtpaar van Groningen heeft drie jongens, die op het gebied van de elektro-techniek alle-drie in het voet spoor van hun vader zijn getreden. Bij de firma Schipper zullen ze hun pro jektleider zeker missen. Andersom na tuurlijk ook, want de sfeer vond dhr. van Groningen uitstekend bij dit bedrijf. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih^ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. HAZCkOPKLOk Uit grootmoeders tijd stamt een koe koeksklok waarop een hazekop van hout snijwerk staat, maar het vogeltje roept wel 'KoekoekWat heejï die haas er dan mee te maken? Antwoord: Dat wil zeggen, dat deze klok uit het noorden van het Zwarte Woud komt. In andere gebieden ge bruikte men andere motieven, zoals een hertekop en, zoals u terecht veronder stelt, diverse zangvogels. Het was het eeuwenoud gebruik van de vele klok kenmakers in zuid-Duitsland om hun handwerk met het vaste motief van hun streek te bekronen. In grote delen van Duitsland is de haas altijd een vrucht- baarheidssymbool geweest. Wij danken er de paashaas met eieren aan. Natuur lijk vraagt u zich ook af waarom er juist een koekoek is gekozen voor het aange ven van de uren, maar dat houdt o.m. verband met het oude volksgeloof dat die koekoek een waarzeggende vogel zou zijn. Zoveel malen als de koekoek roept, zoveel jaren zou de toehoorder leven... In sommige streken noemde men hem een geluksbrenger. Overigens is het een vogel met een duidelijke roep en konden de klokkenmakers zijn stem gemakkelijk mechanisch nabootsen. SLAPPE flAMINGO Wat kan er aan het ingesloten blad van mijn jïamingoplant mankeren? Ik geef haar veel kamermest en water, maar de bloemstelen knakken vanzelf Antwoord: Gezien uw uitvoerige brief geeft u deze plant juist te véél mest en krijgt ze te weinig licht bij dat raam op het noorden. Met kamerplantenvoeding moet u mondjesmaat doen! Ook het water moet net voldoende zijn. Geef eens enkele maanden géén mest en zet de plant op de vensterbank, dan krijgt ze op de duur weer sterkere stelen. AAHGtBRAMP tN HALf GAAR Hoe zou 't komen, dat mijn braad- en koe- kepannen van buiten een dikke zwarte roet- laag krijgen als het vlees of de pannekoek daarin nog niet eens halfgaar zijn? Antwoord: In zulke gevallen moet een vakman naar uw branders komen kij ken. Uw energiebedrijf beschikt over voorlichters die kunnen nagaan of for nuis dan wel kookplaat goed is afge steld. Versleten branders kunnen de oorzaak zijn van overmatige roetafzet- ting. Zelfkant u het nare verschijnsel al temperen door een pan eerst op een lage pit warm te laten worden, en daarna pas 'vol gas' te geven. Maar omdat dit niet met alle spijzen kan gebeuren, moet er wel iets aan de branders, veranderen. PISSSSeODEN IN HUIS Ik heb al geruime tijd last van pissebedden in huis. zodat ik in de avonduren in aktie moet komen om deze te verwijderen. Geen leuke bezigheid. Weet u een afdoend middel hier tegen? Antwoord: Die grijze pissebedden, ook wel steenmotten en elders keldermotten of platte zeugen genoemd, kunnen niet wegvliegen. Het zijn nachtdieren en ze houden als zoveel ongedierte van een kille en vochtige omgeving. Bied ze dus donkere schuilplaatsen door uitgeholde aardappels of rapen, -dan wel lege bloempotten e.d. neer te leggen. Daar kruipen ze in. Haal de planten weg uit kamers waar u pissebedden aantreft. Schijn zonodig met een sterke looplamp op de donkere plaatsen en na enige uren kunt u al een aantal gevangen beestjes naar buiten brengen. Grijp niet naar een bestrijdingsmiddel, want doden is niet nodig, daar ze u geen kwaad doen. Ze eten namelijk uitsluitend verrotte plan ten en zachte wortels en zullen niet gauw aan levensmiddelen komen. Ver moedelijk zijn die keldermotten in huis gekomen doordat er iets van hun gading te vinden was. Wij adviseren u daarom gelijk grote schoonmaak te houden. Groente-afval, niet goed leeggemaakte bloempotten en andere plantedelen, restjes van een aardappelvoorraad, ge snoeide takken uit de tuin, maar ook een oude matras kunt u maar beter verwijde ren. Bewaar vooral het brandhout voor de open haard buitenshuis, want daaruit komen nog andere insekten die bijv. aan het houtwerk in huis, inclusief de bal ken, gaan knagen en ernstige schade kunnen aanbrengen. UITGESLAGEN KUISTAL In de loop der jaren is een kristallen vaas aan de binnenkant helemaal grijzig aange slagen. Ik heb van alles geprobeerd, maar het lukt mij niet om hem weer helder te krij gen. Weten jullie daar soms een oplossing voor? Antwoord: Alleen maar spoelen met een scheutje van een schoonmaakmid del is in de regel niet voldoende om zo'n grijswitte aanslag te verwijderen en een echte, resp. antieke kristallen vaas of karaf weer volkomen helder en ook blin kend te krijgen. U kunt haar beter tot de rand vullen met pure azijn, of anders met citroensap, en haar een nachtje zo laten staan. De volgende ochtend kunt u de vaas leeggieten en vervolgens flink naspoelen met lauw water. Is het kristal dan nog niet helemaal schoon, haal dan wat citroenzuurblokjes bij een drogist en maak daarvan een sterke oplossing. Daarmee zal de aanslag na een nachtje weken wel weg zijn. Wilt u het glas mooi laten blinken, dan kunt u zo'n vaas of karaf na zo'n grondige schoonmaak beurteen aantal malen doorspoelen met koffiedik. En hebt u haar voor bloemen gebruikt, dan moet u haar daarna nog de zelfde dag met een heet sopje uitwassen, zodat niet alleen de gauw rottende plan- tedeeltjes. doch ook de achtergebleven voedingsstoffen volledig verwijderd wor den, want die kunnen een nieuwe aan slag veroorzaken. Eilanden-Nieuws is het blad voor uw familieberichten DOORZAKKEN EN NATHOUDEN De zitting van een oude rieten tuinstoel begint een tikkeltje slap te worden. Voor die helemaal 'doorzakt', wil ik de biezen graag weer strak trekken. Hoe doe ik dat? Antwoord: Nu u er tijdig bij bent, kunt u volstaan met het nat maken aan de onderkant van de zitting, maar dan met héét water waarin een flinke hoeveel heid azijn. Naspoelen en bij gunstig weer in de open lucht en zon laten dro gen. Ook een zeepsopje met een scheut spiritus kan de gewenste krimp ver oorzaken. VEL OP VERF Hoe voorkom ik vellen op overgebleven verf in aangebroken blikken? Ik weet nooit wat ik daar mee aan moet? Antwoord: Als u na uw schilderwerk zo'n blik weer goed sluit en dan omge keerd wegzet op een koele, maar vorst- vrije plaats, zult u van dgl. vellen geen enkele last meer hebben. Blijkt zich na verloop van tijd bij opening van het dek sel toch een vel te hebben gevormd, dan bevindt zich dat door het omdraaien onderin. Giet in zo'n geval de verf voor zichtig over in een leeg blik en laat dat vlies achter in het oude. Eventueel mee gekomen stukjes vel kunt u met een stokje verwijderen. KRIMPENDE ZON Hoe komt het, dat de zon 's morgens vroeg als hij juist zichtbaar wordt, een grote vuur bol is en 's middags omstreeks 12 uur heel klein, maar 's avonds bij het ondergaan weer precies 20 groot als 's morgens is? Staat hij bij opkomst soms dichter bij de aarde, of is onze wereldbol eivormig en niet hele maal rond? Antwoord: Dat de zon groter lijkt als ze laag aan de hemel staat, berust op het psychologische gegeven, dat het mense lijk oog voortdurend de grootte van voorwerpen in de buurt van de grond schat, door ze met andere zaken op aarde te vergelijken. Indien zon en maan hoog boven ons hoofd staan en nergens mee te vergelijken zijn binnen ons blikveld, lijken ze vrij klein. Houd tijdens een zonsondergaan maar eens uw jas of een stuk karton zodanig onder ooghoogte, dat u de voorwerpen op de aarde niet meer kunt waarnemen. U zult ervaren, dat de zonneschijf er dan vrij wel even klein kan uitzien als tijdens de middaguren. De maan zou eigenlijk groter moeten lijken als ze hoog aan de hemel staat, omdat ze dan zo'n 6000 km dichter bij onze aarde komt dan wan neer zij zich voor ons oog aan de hori zon bevindt. Passeert zij in haar baan het punt met de kortste afstand tot onze positie op aarde, dan zou zij ongeveer een zestigste groter schijnen te zijn, doch dit is een te gering verschil voor een niet-professionele waarnemer en bovendien worden dgl. minimale afwij kingen geheel gemaskeerd door het eer der genoemde optisch bedrog. Wat onze aarde betreft: die is niet eivormig, maar heel lichtelijk peervormig, omdat zij door het draaien aan de polen is afge plat, maar aan de noordpool weer enigs zins uitstulpte, en ook het zuidelijk halfrond door de rotafie een beetje uit boog, dus ter hoogte van de zuidelijke keerkring ietsje dikker is dan het noor delijk halfrond. Maar dat heeft allemaal geen invloed op uw waarnemingen. De welzijnszorg van het verpleeghuis De Samaritaan organiseert a.s. zaterdag (morgen dus) een kleine '1 JUNI- MARKT' rond het verpleeghuis. Tijdens deze markt worden diverse arti kelen verkocht die door de bewoners van het verpleeghuis zijn gemaakt. Ook voor de inwendige mens wordt gezorgd met een fruitkraam, snoepkraam, er worden kruudplaetjes verkocht, poffer tjes gebakken en er is een ijskar. Er is een 'dierenkraam' waar veel kleine artikelen verkocht worden die alles te maken hebben met dieren (van speel goed tot theemuts). Op het terrein zullen een aantal Old- Timers komen te staan en in de vijver is er een demonstratie van de model- botenvereniging. Bij mooi weer staan de kramen buiten voor de hoofdingang. Mocht het wat minder zijn dan kunt u in de rekreatie- zaal een bezoek brengen. In de hal van het verpleeghuis staan vitrines met diverse artikelen die herin neren aan de tijd dat Goeree-Over- flakkee nog afhankelijk was van de R.T.M, met de boot en de tram. Een aan tal modellen, op school nagebouwd, staan ter bezichtiging. De 1 JUNI-MARKT begint om 10.00 uur en duurt tot ca. 15.00 uur. in het doolhof van prijskaartjes de juiste tdXmie... NVM Makelaar Tkmboer Tel. 01870-3477 Het in 1990 door de Kring Flakkee geor ganiseerde kampioenschap Marathon Flakkee blijkt bij de postduivenliefheb- bers in de smaak te zijn gevallen. Uit de inschrijvingen blijkt dat dit kampioen schap zich in 1991 mag verheugen in een forse stijging van het aantal in schrijvers. Een goede zaak hierin is dat op dit gebied een samenwerking is ontstaan tussen de zogenaamde zaterdag- en zon- dagvliegers. Gezien het feit dat op Flak kee alleen op zaterdag wordt gevlogen eigenlijk een logische zaak. Voor een buitenstaander is het toch onbegrijpe lijk dat op Flakkee 2 vrachtwagens dui ven op komen halen voor de zelfde lossingsplaats, terwijl qua kapaciteit het gemakkelijk met één vrachtwagen zou kunnen. In deze dure tijd iets om over na te denken. Het marathon kampioenschap wordt gespeeld over de vluchten St. Vincent, Barcelona, Dax en Bergerac. Verleden jaar ging de overwinning naar de Gebr. Hagens uit Achthuizen. Zij krijgen dit jaar concurrentie van: Gebr. Vroegindeweij, C. Dubbeld, B. de Blok, A. de Blok, W. I. Peeman, E. Luij- mes, J. C. Polder, Comb. Slooter, D. Vroegindeweij en Zn., J. Jongejan, G. Kieviet uit Middelharnis; C. v. d. Boo- gert, Iz. Koese en Zns., L. Fabry, E. Groe nendijk, L. V. d. Baan, J, Groenendijk. P. v. d. Boogert, M. Kievit uit Sommelsdijk; P. van Alphen, Iz. van Zielst. Joh. van Heemst, L. Tijl, P. van Moort en A. van Alphen uit Nieuwe Tonge; Jac. Visser, Th. Winkels, J. D. Meiaard en Zn., C. Wagner uit Stad aan 't Haringvliet; Gebr. Hagens, Des Nobels, Joh. Kwist, J. G. Nobels en Zn., A. v. d. Velden uit Achthuizen; Peperstraten v. d. Berg uit Oude Tonge; W. Nieuwland, A. v. d. Hoek uit Dirksland; A. J. A. Vollaart uit Herkingen; A. Spuij en W. van Seters uit Stellendam; Comb. Kievit uit Ouddorp en K. Sturris, mevr. Sturris, A. Hokke, L. Hqkke en Gebr. Kreeft uit Ooltgens- plaat. Degene die met één van zijn twee eerst getekende duiven (de twee duiven welke bij het inkorven als eerste worden afge geven) mag zich in 1991 Marathon Kampioen van Flakkee noemen. VLEKKEND VARKENSLEER Vorige zomer kocht ik een paar beige schoe nen van gelooid varkensleer, maar het lukt me niet die schoon te krifgen. ledere regen druppel wordt een vlek. Ik heb schoensmeer vermengd met terpentine, maar ook deze handelwijze bleef zonder resultaat. Kunt u mij goede raad geven? Antwoord: De winkelier waar u dit schoeisel kocht, had u moeten vertellen dat pigskin (varkenshuid) eerst 'water proof moet worden gemaakt met een flinke laag was, of een speciaal daarvoor bestemd middel dat vaak in een spuit busje wordt bijgeleverd. Het is na een jaar te laat om ermee terug te gaan. Pro beer eens het volgende paardemiddel: prop deze schoenen vol met oude kran ten, maak ze dan met een schone werk- doek kletsnat met handwarm leiding wateren wrijf dat goed in. De bedoeling is, dat het varkensleer overal de zelfde tint aanneemt, dus sla geen enkel plekje over. Laat de schoenen erna rustig op natuurlijke wijze drogen, dus vér van zon en verwarming. Het pigskin wil dan wel eens in een egalere tint opdrogen. Pas als ze geheel droog zijn, mag u er een beschermend laagje blanke was op aan brengen. Laat dit een dagje intrekken alvorens deze stappers aan te trekken. Afgelopen zaterdag organiseerde volley balvereniging Intermezzo het jaarlijkse grote volleybaltoernooi met als inzet de Fabert-Cup. Vanaf negen uur 's och tends streden 12 teams verdeeld over 3 poules om een ereplaats. Bij de heren kwam Intermezzo 1 als winnaar uit de bus. Nadat Heren 1 in de eerste wed strijd CW 1 verslagen had, moest gespeeld worden tegen de Old Stars. Dat is een team van oud-spelers van Inter mezzo die indertijd voor het eerste team uitkwamen. De strijd tussen de Old Stars en de blauw-witte formatie van coach Cor Makkes mocht er zijn, want het prestigegevoel was toch wel aanwe zig en de 'oudjes' wilden daarbij niet onder doen voor het huidige team. En dat gebeurde dan ook niet. want de twee sets werden eerlijk verdeeld. Doordat het door Hotel Duinzicht in Ouddorp gesponsorde team de overige wedstrij den met een groter puntverschil won, veroverde het tevens de Fabert-cup. Eindstand: 1. Intermezzo l 2. Old Stars 3. CW 1 4. DVO 1 Bij de dames behaalde Intermezzo 1 de meeste punten. Tegen de teams van Ber- nisse en Mevo moest alles uit de kast gehaald worden om uitzicht te houden op de eerste plaats. Coach Durk Visser moet zeker tevreden zijn geweest met het winnen van de Fabert-cup. Eindstand dames Ie klasse: 1. Intermezzo 1 2. Bemisse 1 3. Delphi-Mevo 1 4. VCO 1 De kersverse kampioen van de dames 2e klasse Intermezzo 2 moest genoegen nemen met de derde plaats, een half punt minder dan Yum en anderhalf punt minder dan DVO. Alleen het team van Vierpolders eindigde met nul pun ten op de vierde en laatste plaats. Na afloop van het toernooi van de hoog ste teams konden de overige senioren teams aan de slag. Bij de heren 2e klasse eindigde Heren 2 op de derde plaats. Een oud jeugdteam van Intermezzo spe lend onder de naam Haringvlietboy's werd winnaar, gevolgd door het tweede team van Mevo. Intermezzo 2 en Holy. Heren 3 veroverde de eerste plaats met een half punt verschil met Volley v. d. Zoals gebruikelijk wordt ook dit jaar in de gemeente Middelharnis de kollekte voor het Anjerfonds gehouden. In de periode van 16 tot en met 29 juni zal in Middelharnis, Sommelsdijk, Nieu we Tonge en Stad aan 't Haringvliet ten behoeve daarvan met gebruikmaking van lijsten worden gekollekteerd. De volgende verenigingen zullen dit jaar hun medewerking verienen: Middelharnis/Sommelsdijk: - Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo'. - Majorettenkorps 'Somi Giris'. - Dameskoor Toonkunst'. - Christelijke Oratoriumvereniging 'Middelharnis'. Nieuwe Tonge: - Muziekvereniging 'Apollo'. - Zangvereniging 'Apollo'. Stad aan 't Haringvliet: - Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo'. Van de totale opbrengst wordt 1/3 ver deeld onder bovengenoemde vereni gingen. Zoals bekend, verieent het Anjerfonds (Zuid-Holland) financiële steun aan verenigingen, sfichtingen en andere organisaties ter bevordering van aller hande culturele aktiviteiten. Ook in de gemeente Middelharnis zijn/worden in dat kader door het Anjerfonds regelma tig financiële bijdragen verleend. Stelt u de vrijwillige medewerk(st)ers niet teleur en maak ook dit jaar de AnjerkoUekte weer tot een succes. Berg. Derde werd het team van Vierpol ders en The Curtains eindigden als laatste. Bij de dames 3e/4e klasse waren de deel nemende teams verdeeld over 2 poules. Kruisfinales moesten daarna de uitein delijke winnaar aanwijzen. In de finale verloor Intermezzo 3 van Zwarte Waal. Eindstand: l. Zwarte Waal 2. Intermezzo 3 3. Delphi-Mevo 4. DVO 5. Intermezzo 4 6. Vierpolders Al met al kan Intermezzo terugkijken op een wederom geslaagd toernooi dat zeker ook volgend jaar weer plaats zal vinden. La Leche League, een organisatie die informatie én ondersteuning biedt aan vrouwen die hun baby borstvoeding willen geven, is sinds ongeveer een jaar ook aktief op Goeree-Overflakkee. Haar leidster. Joke Kamp uit Ooltgensplaat, orga niseert één keer per maand een ont moetingsavond voor moeders, waar in veel voorlichting gegeven wordt en aandacht besteed wordt aan vragen van moeders. Deze avonden worden gehouden in Sommelsdijk. Een ontmoeting van moeders, die graag wat ervaringen wilden uitwisselen over het geven van borstvoeding, heeft geleid tot de oprichting van deze nu internatio nale organisatie. Men is aktief in vijftig landen, er is een medisch adviescollege bestaande uit zevenenveertig specialis ten en men heeft maar liefst negendui zend geregistreerde leidsters, waarvan Joke Kamp er één is. De organisatie hecht veel waarde aan de moeder-kind relatie. Ze wil moeders bevrast maken van de behoeftes van hun baby. Dr. Grantly Dick Read schrijft in het boek 'Borstvoeding geven, een vrou welijke kunst' het volgende: „De pasge boren baby heeft maar drie wensen; dat zijn: - warmte in de armen van zijn moeder - voedsel uit haar borst - de zekerheid te weten dat zij in de buurt is. Borstvoeding komt aan al deze wen sen tegemoet." Daarom is niet alleen het geven van borstvoeding belangrijk, maar zeker ook de manier waarop je met je baby omgaat. Het kind vind het heerlijk om altijd dicht bij de moeder te zijn. Als je kijkt naar de moeders in bijvoor beeld Afrika, die vinden het heel van zelfsprekend dat ze hun kind bij zich dragen, maar hier wordt dat toch wel vreemd gevonden. Als je hier een rondje over de markt doet met je baby in de slendang (draagdoek), dan kijken de mensen hun ogen uit. Vaak willen moeders weten hoelang je door moet gaan met het geven van borst voeding. Het antwoord is heel eenvou dig: totdat het kind zelf aangeeft niet meer te willen. Maar ook dat is een moeilijk punt in onze maatschappij. Zes tot acht maanden zelf voeden wordt nog wel geaccepteerd, maar wil je het langer volhouden dan krijg je daar al snel com mentaar op. Soms hoor je wel eens dat vrouwen de voorkeur geven aan flesvoeding, omdat ze denken dat de vader er dan meer bij betrokken kan worden. Maar dikwijls is het dan niet alleen de vader, maar willen ook andere familieleden de baby zo graag de fles geven. Terwijl in een door snee gezin de moeder toch degene is die voor het eten zorgt, moeten hier zonodig anderen 'haar' taak overnemen. En het is echt niet zo dat de vader buitengeslo ten wordt, alleen omdat hij het flesje niet kan geven! Het kind vind het heerlijk om door de vader gewiegd te worden, of als het huilt, door hem getroost te worden. De houding van de vader kan bepalend zijn voor het wel of niet lukken van het geven van borstvoeding. Want zeker in het begin vraagt de baby veel tijd en aan dacht van de moeder. Dan is het onmo gelijk om strakke schema's te willen hanteren, want daar houdt het kind echt geen rekening mee. De vader kan zorgen voor een ontspannen sfeer in huis, door er begrip voor te hebben, dat het" huis houdelijk reglement drastisch is veran derd. Het zou natuurlijk fijn zijn, als de vader wat huishoudelijke taken over kon nemen, met de nadruk op 'zou fijn zijn', want vergeet niet dat de meubels er over tien jaar nog staan, maar dat je kind dan al groot is! Soms kunnen mensen heel negatief rea geren op het geven van borstvoeding, of over de manier waarop je met je baby omgaat. Dat kan de moeder erg onzeker maken. Zeker als ook de arts of kraamhulp aan merkingen maken over de gang van zaken, valt het voor de moeder niet mee om aan haar principes vast te houden. Want als de borstvoeding niet direkt op gang komt, wordt al snel geadviseerd om over te gaan op de fles. Terwijl een pas geboren baby echt genoeg reservevoed- sel heeft voor de eerste dagen. Maar helaas weten veel moeders dit niet, daarom is het zo leerzaam om van te voren al de moedergroepen te bezoeken. Daar kunnen moeders een heleboel kennis op doen, waar ze in het kraam bed en daarna veel profijt van zullen hebben. Als u meer informatie wil over de moe dergroepen (de eerstvolgende wordt gehouden op 5 juni a.s.), of vragen heeft over het geven van borstvoeding kunt u kontakt opnemen met Joke Kamp, tel. (Ó1873) 27 73. Zij zal u graag te woord staan. MAKELAUI ♦#♦*♦#**♦*♦♦♦^^♦^^.♦l^lf.ln^^n^JH^l^J».♦

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 10