Toren Ned. Herv. Kerk Ooltgensplaat wordt door gemeente opgeknapt Raad Dirksland droeg geen verantwoordelijkheid voor liet vlaggen op zondag 'In d'Egelantier' te Middelharnis heeft nieuw adres Eigendomskwestie problematisch Koor- en samenzangavond Brielse Maasloop en Wallenloop Schaakkampioenschap Wijzigingen in de nieuwe dienstregeling van ZWN Orgelconcert Henk G. van Putten In Grote Kerk Maassluis van Goeree-Overflakkee 1991 Iets voor jou! werken en leren in de Akkerbouw Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 28 MEI 1991 De toren van de Nederlands Her vormde Kerk te Ooltgensplaat moet nodig worden opgeknapt. In augus tus 1989 trok de gemeenteraad van Oostflakkee er 33.000,- voor uit. Men rekende daarbij op 18.000,- subsidie monumentenzorg, maar dat gaat niet door. Enerzijds omdat het onderhoudskosten zijn die niet onder de subsidieregeling voor res tauratie van monumenten vallen, anderzijds omdat de toren niet het eigendom van de gemeente is. Het College van Burgemeester en Wet houders vindt het noodzakelijk dat de opknapbeurt op korte termijn uitge voerd wordt en stelde in de raadsverga dering van afgelopen week aan de Raad voor het geraamde bedrag van 1989 te verlagen tot 30.000,- en de 18.000,- waarop men had gerekend maar die men dus niet krijgt, voor rekening van de gemeente te nemen. De PvdA-fraktie was het er in principe niet mee eens en vond dat er iets fout zat in het voorstel. „De toren is van de kerk, daar schijnt geen misverstand over te kunnen be staan" zei de heer Poortvliet en hij stelde: „De gemeente knapt niets op aan andermans eigendom. De eigenaar knapt een eigendom op en dat kan gesubsi dieerd worden. Als het nodig is dat de toren wordt opgeknapt dan moet het zo zijn dat de eigenaar dat doet en als de eigenaar dat niet kan betalen gaat hij naar de overheid om subsidie". Burgemeester De Vos interrumpeerde; „Volgens het kadaster is de toren eigen dom van een ander. Die discussie heb ben we gehad". Aan de orde was nu voor een bedrag van 18.000,- achterstallig onderhoud in plaats van monumenten zorg. Over de eigendomskwestie wou hij het nu liever niet hebben. Het kerkgebstuur wil de toren graag bij zich hebben, zo wist de heer De Vos, maar niet in deze staat van onderhoud. Met de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente zijn gesprekken gaande over de kwestie van eigendom. Daar deed de burgemeester geen uitspraken over be halve: „We zullen er wel uitkomen". Op een vraag vanuit de SGP of hij een datum kon noemen dat de gemeente zich niet manifesteerde als eigenaar, reageerde de heer De Vos met enige stemverheffing. Hij vond dat de omge keerde wereld. „De gemeente heeft altijd betaald voor het eigendom van een ander en krijgt nu op zijn bord dat de gemeente de eigenaar is". In hoeverre de gemeente als feitelijke eigenaar van de toren kan worden aan gemerkt? De heer De Vos: „In de afgelo pen jaren heeft geen der beide partijen goed acht geslagen op de stukken. In Oude Tonge is de toren van de gemeente. In Ooltgensplaat is de toren volgens het kadaster van de kerk". Op de suggestie van de heer Poortvliet de eigenaar opdracht tot verbetering te laten geven en de gemeente subsidie te laten verstrekken, reageerde de heer De Vos: „Ik vrees dat er dan nieis gebeurt". Hij was bang dat de gemeente zich dan De raadsvergadering van j.I. donder dagavond, de tweede voor Dirks- lands nieuwe burgemeester Boon stra, bood de raad geen uitputtende agenda, maar desalniettemin kwa men er toch wat curieuze zaken aan de orde, waarvan het vlaggen op Zondag er één was. 't Was nooit eer der vertoond dat Zondags vanaf de gemeentetorens en 't Gemeentehuis de vlag had gewapperd, maar dit jaar was 't gebeurd op Zondag de 5e mei ter herdenking van de bevrijding. Een van de burgers had er het gemeentebestuur over aangeschre ven, maar 't was de burgemeester die er alle verantwoordelijkheid voor nam. Dhr. van Houwelingen (Gem.belang) was er als de kippen bij geweest de raadsvoorzitter duidelijk te maken dat zijn fraktie wéét wilde hebben van de inhoud van het antwoord dat aan mevr. Grootenboer-van 't Geloof gegeven zal worden, maar de voorzitter maakte dui delijk dat de raad voor die brief géén ver antwoordelijkheid zal dragen. Met op Zondag te vlaggen heeft burg. Boonstra gehandeld conform de door de Regering uitgegeven 'vlaginstruktie', waarin die mogelijkheid geopend wordt. Enerzijds had dhr. Boonstra zich de 'gemengde gevoelens' van het orthodoxe deel van de bevolking gerealiseerd, anderzijds had hij overwogen dat een ander deel van de bevolking het uitste ken van de vlag op prijs zou stellen. Die laatste overweging had de doorslag gegeven temeer omdat de beleving van de Zondagsrust er niet door in gevaar werd gebracht. Er was dan ook geen spijt over de gevolgde handelswijze, het vol gen van de richdijnen van de regering waaraan dhr. Boonstra nog kortgeleden, bij zijn ambtsaanvaarding in Dirks land, trouw had gezworen. Monumentenverordening en -commissie 't Was voor de gemeente Dirksland tot dusver nauwelijks relevant geweest een Monumentenverordening en een Mo numentencommissie te bezitten, maar door het in werking treden van het Besluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten is daar verandering in gekomen, vóór 1 juli is de aanwezigheid van een Monumentenverordening en -Commissie gewenst om niet het jaar lijkse restauratiebudget a ƒ61.000,- in gevaar te brengen. De raad blijft graag in 't genot daarvan zowel als in de moge lijkheid zelfde besteding daarvan vast te blijven stellen. De suggestie van het College de Com missie Ruimtelijke Ordening als Monu mentencommissie te benoemen, leek de raad zeker niet verkeerd, maar wel gin gen er stemmen op geïnteresseerden uit de bevolking in de Commissie te benoe men, „één uit elk van de woonkernen", suggereerde dhr. van Prooijen. Dhr. van Nieuwenhuijzen (WD) was heel wat minder enthousiast omdat het hem toeleek dat met het betrekken van burgers ook verwachtingen zouden wor den gewekt alsof er voortaan meer aan de Monumenten zou gaan gebeuren: „en daar hebben we geen geld voor!!" stelde dhr. van Nieuwenhuijzen vast die daarom wilde volstaan met het benoe men van een Commissie in de meest simpele vorm, het leek dhr. van Nieu wenhuijzen dat het frustraties onder de aangezochte burgerieden zal voorko men. 't Werd, door o.m. dhr Kalle in twijfel getrokken of de deskundigheid in de Commissie zou moeten komen van de man die in Dirksland de Welstand beoordeelt, ook dhr. v. d. Vlugt had daar z'n twijfels over „omdat die man maar één keer per jaar in Dirksland komt", maar vooralsnog lijkt het de voorkeur van het College te hebben. Het College was overigens, bij monde van weth. Eshuis, voldoende soepel de mogelijk heid van het aantrekken van burgers in de Commissie mogelijk te maken waar na het aan de Commissie zelf is daar gevolg aan te geven, al naar behoefte. De triathlon... Op zaterdag 13 juli staat in Dirksland de kwart-triathlon gehouden te worden (er in de vingers snijdt met een slecht onderhouden toren: de gemeente zou de slechte naam krijgen. Besloten werd een krediet van 30.000,- beschikbaar te stellen voor het opknap pen van de toren van de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat. De heer Poortvliet legde een stemverkla ring af De PvdA verklaarde slechts met het collegevoorstel in te kunnen stem men enkel en alleen omdat de fraktie het niet voor haar verantwoordelijkheid wou nemen met een verwaarloosde toren het toeristenseizoen in te gaan, tegen de achtergrond van het recreatieve beleid van de gemeente. wordt zelfs het Nederlands Kampioen schap aan verbonden), met het mogen organiseren waarvan de Stichting Triath lon Goeree-Overflakkee zich vereerd voelt, maar de SGP raadsfraktie heeft daar een totaal andere mening over en dat zeker niet alleen omdat de Stichting van de Gemeente een garantstelling van ƒ19.367,- en een subsidie van 3.310.- vraagt. De bedenkingen van de SGP fraktie, zoals verwoord door dhr. Dijkgraaf zijn meer gericht tegen het lauweren van de mens vanwege een sportieve prestatie. Van de SGP dan ook geen instemming met sommiger vreugd en trots over een ■positieve uitstraling op de gemeente Dirksland', maar daarentegen zorg over wat dhr. Dijkgraaf noemde 'het gedeel telijk lamleggen van het publieke leven' op de triathlon-dag. „Vooral mensen die slecht ter been zijn worden een groot deel van die dag achter een hekje gehou den", verweet hij. Van weth. A. J. Schouten weliswaar res- pekt voor de mening van de SGP, maar uit eigen visie verdedigde dhr. Schouten toch de stelling dat het evenement de naamsbekendheid van Dirksland in den lande zeker zal vergroten. Hinder zal zo beperkt mogelijk worden ge houden. Ambtenaar Burgerlijke Stand Met alle 13 stemmen werd burg. Boon stra benoemd tot Ambtenaar van de Burgerlijke Stand. KAPELLE - Op D.V. vrijdag 7 juni wordt er een koor- en samenzangavond gehouden in de Nederlandse Her vormde Kerk te Kapelle (Zld.). Medewerking verleent het mannenkoor 'Ethan' van de Gereformeerde Ge meente te Yerseke. Ds. W. Harinck te Kapelle leidt deze avond, die is belegd door de Gerefor meerde Landelijke Instelling voor Am bulante Geestelijke Gezondheidszorg 'de Poort'. Deze instelling biedt hulp bij psychi sche nood en richt zich daarbij in het bijzonder op de gereformeerde gezindte. De opbrengst van de kollekte is bestemd voor het werk van de GLIAGG. De toegang is gratis. De avond begint om 19.45 uur. Uitslagen van de zesde ronde, gespeeld op 21 mei in Stellendam: 1. J. Boeter - M. Doornheim ....remise 2. D. E. Botma - C. V. d. NieuwendijkO - 1 3. R, van Doom - W. J. van Rossumremise 4. W. Douw - M. L. V. d. Waal ...O - 1 5. J. van Genderen-J. Noordijk...O - 1 6. D. Hameeteman - J. Gottschalremise 7. A. van Huizen - A. VisserO - 1 8. W. Knops - H. K. Smitremise 9. I. Lagendijk - A. DouwO - 1 10. P. Lesuis - J. van Huizen1 - O 11. J. L. Minnaar - D. Wolfert ...remise 12. J. du Pree - J. SantifortO - 1 13. T. C. van Prooijen - E. Verbeek1 - O 14. C. Tivis - A. L. MourikO - 1 15. F. Troost - MHR. v. d. Waal...O - 1 16. M. Verolme - R. van Hooffremise 17. K.W.Wijnands-J.W.Tanis1 - O 18. GJW. Zonneveld - C. Bakelaarremise Ook na de zesde ronde staat Ruud van Hooff nog steeds op kop. Dankzij een zwaar bevochten remise tegen naaste concurrent Martin Verolme blijft het jonge Oude Tongse schaaktalent een half puntje voor. In de zevende en laatste ronde moet nu de beslissing vallen. Ruud met wit tegen Ceasar van Prooijen en Martin met Zwart tegen Bram Mourik. Hoewel het Zwitsers systeem vaak een grote loterij wordt genoemd, spelen toch de kampioen van 'Oostflakkee" en de nummers een t/m drie van 'De Zwarte Pion' in de finale de hoofdrol! In de schaduw van deze twee big- matches spelen Addy Visser en Tony Douw om een ereplaats. En wie weet: als twee honden vechten om een been. Cesar van Prooijen liet weinig heel van clubgenoot Eddie Verbeek, Tony Douw evenmin van zijn jonge clubgenoot Ivo Lagendijk. Bram Mourik had heel wat meer moeite met de Roemeen Constan- tin Tivis en mocht niet mopperen met de uiteindelijke overwinning. Addy Visser, derde in de rangschikking door zijn hoge aantal weerstandspun- ten, sloeg op kundige wijze een hevige koningsaanval van Van Huizen Sr. af Laatste ronde 27 mei a.s. in 'De Parel van de Delta'. Op 2 juni 1991 gaat de nieuwe dienstre geling van ZWTM.in. Deze dienstregeling is op belangrijke punten gewijzigd. In dit overzicht willen wij u op de hoogte brengen van de belangrijkste wijzigin gen op de Zuid-Hollandse eilanden. Voor een volledig overzicht verwijzen wij u naar het nieuwe busboekje, dat voor 4,50 te koop is bij de buschauffeur en bij alle postkantoren. Voor informa tie kunt u ook bellen met ons informa tienummer 06-8991119 (40 ct/min.). Ten zij anders vermeld hebben alle wijzigin gen betrekking op werkdagen. Voorne-Putten Van Brielle naar Spijkenisse worden zes extra sneldiensten geboden, die vanaf 10.14 uur ieder uur rijden. Van Spijke nisse naar Rozenburg worden drie snel diensten meer gereden." Deze uitbrei dingen zijn alleen op werkdagen en bui ten de schoolvakanties. Goeree-Overflakkee Uit Rotterdam wordt een extra rit gere den naar Dirksland om 19.06 uur op werkdagen. Uit Dirksland worden op zondag drie extra ritten gereden richting Rotterdam. Hoekse Waard De dienstregeling op de lijn Rotterdam Zuidplein-Oud Beijerland is met twee zeer vroege ritten uitgebreid. Lijn 167 rijdt voortaan door de wijk Molenvliet in Barendrecht. Lijn 168, die rijdt tussen Strijen-Sas en Oud-Beijerland doet wat minder haltes aan, waardoor de rijtijd is bekort. Niet meer alle ritten van lijn 176. Rotterdam-'s-Gravendeel zullen stop pen te Maasdam. De sneldiensten stoppen niet meer op de Vaanweg in Rotterdam. Met ingang van de nieuwe dienstrege ling is ons lijnennet uitgebreid met lijn 187, die de industrieterreinen van Baren drecht zal ontsluiten. Inmiddels zijn 4000 folders gedrukt om de werknemers van de bedrijventerrei nen Dierenstein en Ziedewij te bewegen de bus te nemen. De werknemers wor den via de werkgever benaderd. De eer ste reakties zijn enthousiast. Om de introduktie van de nieuwe lijn te bevor deren wordt een probeer-het-aktie ge voerd. Tussen 3 juni en 15 juni wordt aan de werknemers die via hun werkgever de vrijkaartjes aanvragen, gedurende vijf dagen gratis reizen aangeboden. De kaartjes zijn ook geldig op onze bussen op Voome-Putten, de Hoekse Waard en Goeree-Overfiakkee, op de metro en bussen van de RET en de meeste bussen van Westnederland. Om misbruik te voorkomen, zijn de kaartjes slechts gel dig voor 8.48 uur en tussen 16.08 en 18.30 uur. In de concertserie 1991 zal Henk G. van Putten op zaterdag 1 juni a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het Gar- relsorgel van de Grote Kerk te Maas sluis. Het programma van Henk G. van Putten luidt als volgt: 1. Preludium en Fuga D. Buxtehude D dur (1637-1707) 2. Koraalvoorspel: J. S. Bach 'Meine Seele erhebt (1685-1750) den Herren' (BWV 648) 3. Preludium en Fuga J. S. Bach Es dur (BWV 552) 4. Koraalvoorspel: M. Reger 'Straf mich nicht (1873-1916) in deinem Zom' 5. Preludium op 65 d-moll M. Reger 6. Koraalvoorspel: M. Reger 'Jesu, meine Zuverzicht' opus 67 7. Scherzo opus 65 d-moll M. Reger 8. Cantabile C. Franck (1822-1890) 9. Toccata alle Ruba P.Planyavsky (1947) 10. Uit 'Sept C. Saint-Saëns Improvisations pour (1835-1921) orgue': Allegretto 11. Preludium und Fuge Fr. Liszt überB.AC.H. (1811-1886) Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 6,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS 65 ƒ4,50. Zaterdag 1 juni 1991 organiseren we de 14e Brielse Maasloop over 25 km door het prachtige stadje Brielle en langs de oevers van de Brielse Maas door het schitterende recreatiegebied. De start van deze KNAU-wedstrijdloop is om 12.30 uur bij het sportcomplex van S.C. Voorne aan de Van Almondeweg. Elke 5 km een verversingspost met water en sportdrank. Onderweg sponsposten. Tijdwaarneming op elke 5 km. Ruime kleed en douchegelegenheid aanwezig. Prijzen: Ereprijzen in alle categorieën. Prijzen in natura. Prijzen verbetering parcoursrecord dames en heren. Voor elke deelnemer een fraaie herinnering. KNAU-atleten kunnen voorinschrijven via hun vereniging. Na-inschrijven is mogelijk tot een half uur voor de start. Voorinschrijving 7,50 en na-inschrij ving 10,-. We houden die dag ook de 20e Wallenloop d.w.z. prestatielopen over 3 km, 5.3 km en 8 km. De prestatie- lopen gaan over de wallen en door de straten van Brielle. Starttijden en in schrijfgeld: 3 km. 10.30 uur f2.SQ\ 5.3 km. 11.00 uur 3,50; 8 km. H .30 uur 5,- Alle deelnemers ontvangen een herin nering. Uiteraard is er ook een prestatie loop over 25 km gelijk met de wedstrijd loop om 12.30 uur en kost 10,-. Voor info: Adrie de Boe. (01810) 1 49 19 of Ton van Wageningen, (01883) 1 80 66. Je wilt gaan werken en je denkt erover om te gaan werken in de akkerbouw. Dat gaat niet zomaar: er is kennis voor nodig. Waar haal je die vandaan? Werkend leren: dat kun je in het leer lingstelsel. Van wie kun je beter leren dan van iemand die het vak goed kent? Waar kan dat beter dan op een bedrijf? Leren op een bedrijf betekent datje van een vak man of -vrouw begeleiding krijgt: hij of zij laat zien wat je moet doen. Daarna mag jezelf aan de slag. Leren doe je niet alleen op het werk, maar ook een dag per week op school. Je krijgt vakken die dire kt met jouw werk te maken hebben. Je krijgt theorie- en praktijkonderwijs. Je leert waarom iets gebeurt. Tevens krijg je nog extra les om met machines en apparatuur om te gaan. Ook maak je d.m.v. excursies kennis met voUegrondsgroente- en bloementeelt. Als leidraad tijdens de opleiding heb je een werkboek. Hierin staat de lesstof maar ook opdrachten die je op het bedrijf moet uitvoeren. O pde Groen school in Kapelle kun je je bekwamen tot akkerbouwer. Zeeland kent menig pachtbedrijf, waarde vakop leiding akkerbouw hoog aangeschre ven staat. Wat heb je aan vooropleiding nodig? Met een diploma lager beroepsonder wijs (LBO) en drie vakken op B-niveau, kun je aan de primaire opleiding begin nen. Voldoe je niet aan deze toelatings eisen, dan kun je via een speciaal voor jou gemaakt programma toch op deze primaire opleiding terecht komen. Examen Vakbekwaamheid stelt hoge eisen. Maar in twee jaar kun je veel leren. Dat moet ook nog worden bewezen, want er is geen opleiding zonder examen. Als dat gelukt is, heb je ook twee jaar werkerva ring op zak. Dat telt mooi mee in je salaris. lijkt je dit wat? Als je denkt dat zo'n opleiding ook wel wat voor jou is, schrijf of bel dan eens voor informatie met mw. A. Harinck van AOC Zeeland, lokatie Kapelle, Bieze- lingseweg 10, 4421 PM Kapelle. Tel. (01102)4 18 12. Op 31 mei a.s. wordt in het winkel pand Ring 126 te Middelharnis het schilderkunst/kunstnijverheidsatelier 'In d'Egelantier' geopend. Tot nu toe was het adres Hobbemastraat 11. Iedereen die een kijkje wil komen nemen wordt hierbij van harte uitgenodigd. En voor iedere klant die dit doet, ligt er van 31 mei t/m 8 juni een 'geschilderde' attentie klaar. De eigenaresse van het atelier is Annette Penninga-de Roo. Over haar werk vertelt ze onder meer het volgende: „In de aard van mijn werk zijn geleide lijk aan verschuivingen opgetreden, in die zin, dat het uitvoeren van opdrach ten nu meer en meer deel uitmaakt van mijn werkzaamheden. In 't begin werd veel van mijn werk uit voorraad verkocht. Het uitvoeren van de meest uiteenlo pende opdrachten zoals b.v. het beschil deren van kasten, reclameborden, melk bussen, alsmede het ontwerpen van menukaarten, geboortekaartjes enz. neemt tegenwoordig een groot gedeelte van mijn dagen in beslag. Het leuke van dit werk is dat mensen met de meeste uiteenlopende dingen aankomen, en vaak ook al met een heel eigen idee van hoe het eruit moet gaan zien. Dit is voor mij de uitdaging... omdat ik moet proberen om aan de ver wachtingen te voldoen. Veel geadverteerd voor de winkel heb ik niet. Bij alles wat ik verkoop gaat een zelfgemaakt visitekaartje, zodat als de ontvanger het door mij beschilderde artikel mooi vindt, het adres gelijk voor handen is. Zodoende heb ik 't altijd druk gehad. En het feit dat mijn werk alom wordt gewaardeerd, merk ik door de belang stelling die er wordt getoond, en de steeds groeiende klantenkring, uitstrek kend tot buiten on?e landsgrenzen". Openingstijden: Maandag: gesloten. Dinsdag t/m zaterdag: 10.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur Vrijdag: 10.00-12.00 uur 13.00-21.00 uur -^-««.AilSfc,.^;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 6