Geschoffel in subsidieland 500 m^ boüwvoorlichting, dat mag gezien worden Gezellige Havendag in Den Bommel Politieberichten Radio Flakkee vanaf de Donau Open repetitie Sluiting dagverblijf Wernernerlaan Landbouwpraatje Goedereede Rommelmarkt Stellendam Ernstig verkeersongeval POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Het subsidiebeleid in ons land dreigt te ontsporen. Overdaad in subsidie- land schaadt, maar bij een schoon maak mag men niet het kind met het badwater weggooien. Worden subsi dies aan de landbouw vaak al te gemakkelijk op één hoop geveegd? De Nederlandse overheid tobt met grote tekorten in haar huishoudboekje. Het financieringstekort is veel te groot en moet daarom worden bedwongen. Het ligt dan ook voor de hand dat langs alle wegen wordt gezocht naar besparingen en bezuinigingen. Vandaar dat de re kenmeesters op het ministerie van Fi nanciën, hun ijver botvieren in het uitgedijde subsidiebos, waaraan Neder land al jaren gewend is geraakt. Is het subsidiebeleid in ons land nog wel juist en zouden niet vele miljarden worden gewonnen als de stofkam door het subsi diewoud gaat? Bij Financiën hebben ze ongeveer 25 subsidieregelingen op de korrel genomen; daarmee is een slordige 28 miljard gulden gemoeid. Behalve de subsidies voor volkshuisvesting, open baar vervoer en sociale dienstverlening zijn ook de gelden die naar de land- en tuinbouw vloeien onder de loep geno men. Terecht gaat men bij het onder zoek uit van een reeks criteria, zodat het bekende natte vingerwerk achterwege blijft. Het gaat om normen als doelstel ling, effekt van een subsidieregeling, doepgroep, neveneffekt, aanjaagfunktie of permanent gebruik, open-eind rege ling, enz. Bedrijfssubsidie Geen boer of tuinder zal het wagen om de subsidietraditie in ons land te verde digen. Eigenlijk draagt een subsidie iets kunstmatigs in zich mee. Gezond boe renverstand leert dan ook dat subsidies in beginsel uit den boze zijn. Maar de praktijk toont dat beginselen er ook zijn om er vanaf te wijken. In bepaalde gevallen is de praktijk afwijkend van de leer of theorie. Als dat gebeurt - en ook in de land- en tuinbouw wordt op subsi dies ingespeeld - is er nog wel wat te zeg gen over de systematiek van subsidies. Als de overheid bezuinigt op subsidies maakt het verschil of er sprake is van consument- dan wel producenten- of bedrijfssubsidie. De laatste kategorie heeft een uitstraling en werkt verder door als aanjager van bedrijvigheid. In vaktermen spreekt men van subsidies met een multiplier-effekt. Juist de subsi dies aan de boeren zijn bij uitstek bedrijfsgerichte injekties met veen uit straling. Subsidies aan agrarische be drijven dragen bij aan de inkomens vorming, de werkgelegenheid, de inves teringen en ook de konkurrentiepositie van de land- en tuinbouw. De uitstra- lingseffekten zijn niet exakt te meten, maar het subsidiebeleid is daarmee wel medebepalend voor de sociaal-ekono- mische positie van de land- en tuin bouw. Het subsidie-onderzoek van het minis terie van Financiën gaat helaas voorbij aan het sociaal-ekonomisch kader van subsidies. De eenzijdige studie richt zich louter op het kostenaspekt voor de overheid. Van eventuele baten - en die zijn er - wordt niet gesproken. Een gezonde agrarische sektor levert toch rendement of baten op, levert dus ook een bijdrage aan de nationale balans (de export-georiënteerde sektor brengt ruim 16 miljard gulden per jaar op aan deviezen!). Politiek van de koude grond De kritische kijk op het subsidiebeleid is verwoord in een subsidieboek, waarvan de heren van het ministerie van Finan ciën de auteurs zijn. Op zichzelf is zo'n subsidieboek te waarderen, want er kan best gewied en geschoffeld worden in subsidieland. Meer moeite hebben ze in de landbouw met de filosofie die onder dat boek is geschoven. Het ministerie van Financiën verraadt een gevaarlijke kijk op de landbouw van de toekomst. Juist met deze benadering hebben de boeren veel moeite. De landbouw zal in de komende jaren moeten balanceren tussen markt en milieu. Wat de markt betreft zullen boe ren meer dan voorheen de politieke, prijs- en inkomenssteun moeten ontbe ren en meer op het kompas en konkur- rentie en kwaliteit moeten varen. Inter- nafionaal wordt de marktfilosofie meer en meer aangekaart vanuit de GATT (internafionale handelsovereenkomst, waarbij ruim 100 landen zijn aangeslo ten) en vanuit de Europese Gemeen schap. Op het gebied van milieu is de boerenaktiviteit meer en meer begrensd door grenzen die de belasting van bodem, water en lucht bepalen. Een milieubelasting die de samenleving niet tolereert geeft zeker in de komende jaren de limieten aan voor de land- en tuin bouw. Het ministerie van Financiën signaleert de begrenzing door markt en milieu, maar werkt dat vervolgens uit in een kille politiek: wie de markt- en milieu- faktoren niet weet in te passen in de agrarische bedrijfsvoering moet de poorten sluiten. Deze 'politiek van de koude grond' gaat voorbij aan de so- ciaal-ekonomische kansen voor de boe ren. Agrariërs fungeren niet alleen als voed selproducenten maar ook als beheer ders van het platteland, als producenten van natuur. Deze laatste faktoren zijn niet terug te vinden in het subsidieboek van Financiën. Dat heeft nare gevolgen voor de boer: elke subsidie die de zweem van kostenpost draagt, is taboe. Dat geldt zeker voor subsidies die moeilijk of niet zijn te herleiden tot rendement, nut of baten op middellange termijn. De boeren zullen het subsidieboek van Financiën goed moeten lezen en vervol gens nagaan waartoe zinnige en onzin nige bezuinigingen in subsidieland kun nen leiden. Wie het kind met het badwa ter weggooit, bespaart misschien wel geld, maar houdt geen boer en land bouw meer over. B. Schouwing ^OMBI Diefstal/inbraak Op aandag 20 mei werd er ingebroken in een parfumerie op Port-Zélande te Ouddorp. De toegangsdeur werd met grof geweld opengebroken, waardoor de scharnieren afbraken. Vermoedelijk wer den de daders gestoord door het alarm wat afging, want uit de winkel werd niets ontvreemd. Te Ouddorp werd een groen/witte da mesfiets, merk Future 1991 ontvreemd op de Dorpstienden. Op de Vliedberglaan te Ouddorp werd het embleem van een Opel gestolen. Op de Boompjes te Ouddorp werd een blauwe herenfiets merk Batavus ont vreemd. Aan de Preekhillaan te Ouddorp werd getracht om in te breken in het vereni gingsgebouw. Dooreen goede afsluiting werd de inbraak voorkomen. Aan de Halsweg te Stellendam werd de afgelopen week een fuik uit een vis water ontvreemd. Verkeerscontrole De rijkspolitie op Goeree-Overfiakkee heeft donderdagmiddag met diverse andere diensten, waaronder de gemeen tepolitie Hellevoetsluis, de verkeers- groep, de meldkamer, de douane, het korps controleurs gevaarlijke stoffen, het politieverkeersinstituut en de radio controledienst een grote verkeerscon trole gehouden bij de Haringvlietslui- zen. In totaal namen 25 ambtenaren eraan deel. Er werden 77 voertuigen gecontroleerd en 31 overtredingen ge- konstateerd. De meeste overtredingen waren: een technisch gebrek (16x) en de motorrijtuigenbelasting niet betaald (9x) en niet verzekerd (2x). Esselink B.V. te Middelharnis is een toonaangevende bouwmaterialenhan- del in de regio Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Zij biedt u een uiterst breed assortiment bouwmaterialen in de ruimste zin des woords (behalve keukens). Het bedrijf telt intussen 78-jarige erva ring op het gebied van bouwen en verbouwen. En dat ze meegaan met hun tijd bewijst de zojuist gereed gekomen en geheel gemoderniseerde en uitgebreide show room te Middelharnis. Op 500 m^ wordt een breed scala van zowel ruwbouw als afbouwmaterialen ten toon gesteld en gepresenteerd. Zo vind u er een kollektie gevelstenen van meer dan 300 soorten in alle moge lijke kleuren en formaten. Daarnaast zijn er wel honderd moge lijkheden om uw huis onder de pannen te krijgen, daarbij valt te kiezen uit betonpannen of traditioneel gebakken keramische pannen. In deze showroom gaan alle deuren voor u open. En dan kunt u denken aan allerlei binnen- en buitendeuren. Dit varieert van simpele boarddeuren tot de meest luxe eiken stijldeuren. Als garagedeuren vindt u er naast een eenvoudige stalen kanteldeur, ook een roldeur of een CRAWFORD geïsoleer de overhaeddeur met afstandsbedie ning. Voor in de slaapkamer zijn er schuifdeu ren, eventueel ook als spiegeldeuren leverbaar. Als kozijnen in uw woning, kantoor of praktijk, vindt u er de hardhouten Duitse kozijnen met isolerend glas en het unieke draaikiepsysteem. Deze zijn absoluut tochtdicht, energiebesparend en inbraakveilig. Wilt u een ander pla fond, dan zijn er maar liefst 75 mogelijk heden in systeemplafonds te vinden. U hebt daar een keus uit panelen in wit, grijs of diverse prachtige pasteltinten, terwijl de ophangprofielen wit, messing of chroom kunnen zijn.. As wandafwerking hebt u de keus uit houten fineerpanelen (eventueel in een vochtwerende uitvoering), of uit diverse mogelijkheden in sierpleisters. Overtuig uzelf van de vele mogelijk heden. Bij uw dakvensters kunnen er tegen woordig ook vele accessoires geleverd worden, zoals rolgordijnen, verduiste ringsgordijnen, buitenzonwering en nu ook rolluiken. Aan u de keus. Op het gebied van zonwering heeft Esse link zo'n 20 jaar ervaring. Zowel voor partikuliere woningen als voor grote projekten bent u daar ons aan het juiste adres. Geeft u toch meer de voorkeur aan rol luiken, ook dat kan. De presentatie wand- en vloertegels werd beduidend uitgebreid en aanzien lijk opgepoetst. Vele grote merken uit West-Europa kunt u bij Esselink vinden. De grote formaten wandtegels bijv. 20x25 of 25x44 ziet u in meerdere opstel lingen 'live'. Ook in plavuizen en vloertegels hebt u een enorme keus, waarbij de formaten 30x30 en 40x40 en 45x45 helemaal in de huidige trend passen. In de grote kollektie natuursteen treft u Noorse leisteen naast Grieks en Ita liaans marmer. Bekende namen hierin zijn o.a. Laperto, Ajax en Botticino. U haalt hiermee een oogstrelend en uiterst duurzame vloer in huis. Heel nieuw op de Nederlandse markt zijn de Flexstyle siergrindtegels voor woonkamer, hal, kantoor, praktijk en winkel. Deze zijn verkrijgbaar in 16 ver schillende kleuren. Trouwens de gehele showroom is ermee uitgevoerd. Het is gemakkelijk in onderhoud en... ver- huisbaar. In 12 gloednieuwe badkameropstellin gen vindt u een kombinatie van uiterst fraai sanitair met prachtige tegels. Ook hier treft u de topmerken uit West- Europa aan. Temidden van veel kunststof baden zijn er ook de aqua- en airsystemen in bedrijf Naast wastafels, duoblocs en douche- bakken zijn er douchewanden in ver schillende prijsklassen.. Op gebied van kranen liggen er moge lijkheden van de meest eenvoudige kraan tot de uiterst komfortabel ther- mostatische badmengkraan. En in vrijwel iedere badkamer past wel een fraai en praktisch badkamermeu- bel. Immers voor een enkelvoudig kastje hebt u slechts 35 cm breedte nodig. Kom dat zien en Iaat u er over voor lichten. Ook op kachelgebied zorgt Esselink er wel voor dat u er warmpjes bij komt te zitten. Naast de bekende inbouwkachels en voorzethaarden ziet u nu ook andere mogelijkheden. We noemen enkele mo derne voorhanghaarden die zowel fraai zijn als ook verhuisbaar. De Mercedes op het kachelgebied is de Altech spek- steenkachel. Grenzeloos goed en tijd loos mooi. Komt hem zien en ervaar de plezierige warmte-afgifte. Veel dingen zijn te beschrijven, veel din gen laten zich echter niet beschrijven. Daarom luidt het advies: Kom en zie met eigen ogen wat Esselink u te bieden heeft. 500 m^ bouwvoorlichting, dat mag gezien worden! Afgelopen zaterdag sont dit dorpje aan het Haringvliet volop in de belangstel ling. De groots opgezette braderie en de aktiviteiten in de haven, georganiseerd door watersportvereniging 'Het Bom- melse Gors', hadden veel mensen op de been gebracht. Eén van de maritieme aktiviteiten vorm de de veerboot naar Numansdorp. De terugreis kon met een bus (oud model) worden gemaakt. Een bijzonder leuk initiatief Weliswaar voer niet de origi nele veerboot, maar 't was tóch een bij zondere boot waarmee de passagiers werden overgezet. Met zijn geheel gerestaureerde sleep boot 'Saartje' deed dhr. Joh. Grinwis uit Ouddorp voor de gelegenheid dienst als veerman. Behalve het genoegen van een vaar- tochtje (met mooi weer), was het voor de passagiers ook leuk om een kijkje te nemen in het vooronder waar het kom- buisje met potten en pannen uit groot moeders tijd is uitgerust. 'Saartje' heeft een lange geschiedenis achter de rug. Dit geheel geklonken motorsleepbootje is gebouwd in 1921 te Akmaar. Het scheepje heeft, voordat het door dhr. Grinwis tot 'Saartje' gedoopt werd, de volgende namen ge voerd: 'Hilda', 'Petten', 'Ineke' en'Cla- zina'. Het schip deed indertijd dienst in de regio Amsterdam op de Zuiderzee (later het IJsselmeer genoemd). De voortstu wing bestond uit een 40 PK sterke Kromhout Dieselmotor, geschikt voor gebruik van ruwe olie. Verder was het schip voorzien van twee masten met in de voorste mast een fokzeil en aan de achtermast een steunzeil. Tot aan de oorlog van 1940 heeft er een schipper met zijn gezin op gewoond, die zijn brood verdiende met sleepwerk. Vooral op het IJsselmeer werd veel gebruik gemaakt van het steunzeil t.b.v. de stabiliteit. Het fokzeil werd ter onder steuning van de motor gebruikt. In de oorlogsjaren werd de Amsterdamse haven zwaar gebombardeerd. De toen malige 'Clazina' werd tijdens een van die aanvallen getroffen en verdween naar de bodem. Na de oorlog werd het scheepje gelicht en hersteld. De oor- spronkelijke masten verdwenen echter en werden vervangen door een lange dunne mast op het voordek. Mogelijk kwam dit door de houtschaarste die op dat moment heerste. De stuurhut werd vervangen door een grotere. De motor was onherstelbaar beschadigd en werd in 1953 vervangen door een Mercedes diesel van het type OM.325 (langzaam draaiend). Deze motor doet tot op heden nog dienst. Na veel omzwervingen kwam de boot in het bezit van de Amsterdamse Compag nie. Deze maatschappij wilde het scheep je inzetten als watertaxi, zodat het behouden zou blijven als varend mu seum op de grachten van Amsterdam. Na enige tijd bleek dit plan toch niet haalbaar te zijn en werd het bootje in belabberde toestand verkocht aan de heer P. Joosten uit Willemstad. Deze kocht het bootje voor de recreatievaart. Echter na jaren knutselen besloot hij het bootje weer te verkopen aan de huidige eigenaar, de heer Joh. Grinwis uit Oud dorp. Deze heeft het schip gerestaureerd en hersteld tot wat het nu is. Eén wens hoopt de schipper nog te vervullen: het herplaatsen van een Kromhout Diesel motor. Het is mogelijk om met de 'Saartje' geheel verzorgde vaartochten te maken. Maximaal 12 personen. Inlichüngen: (01878) 21 87. Vrijdagavond 31 mei vertrekken 6 avon turiers vanuit Terneuzen naar de Zuid- Duitse stad Regensburg om daar op zaterdag 1 juni aan te vangen met een vlotreis over de Donau naar de Zwarte Zee. Onder deze 6 mannen ook 2 inwoners uit Middelharnis, te weten: Marco Troost en Godert Overweel. Zij zullen probe ren in 3 weken tijd een afstand van 2.300 km. te overbruggen, waarbij het laatste stuk door een moerasachtig gebied voert. Bij het vertrek en bij dé eerste 100 km. zal ook Radio Flakkee aanwezig zijn in de persoon van Hans v. d. Meer en Fred Götzenberger. Zij zullen die dag live- verslagen brengen vanaf de Donau. Het ligt in de bedoeling om dagelijks in ons aktualiteitenprogramma 'Wissel' aandacht te schenken aan de voortgang van de reis. 'Wissel' wordt elke werkdag van 17.00 tot 18.00 uur uitgezonden. Radio Flakkee zendt uit via de Flak- keese kabel op 100.8 Mhz., via de ether op 104.9 Mhz en via de Kabelkrant Goeree-Overfiakkee, kanaal 60. Zaterdag I juni a.s., van 9 tot 17 uur, wordt in- en bij goed weer vóór het Haegse Huus een rommelmarkt georga niseerd door Fanfare-Orkest De Hoop. Tegelijkertijd zullen vele Hoop-leden deelnemen aan de jaarlijkse sponsor loop. De Boerenkapel De Hoop zal in ieder geval 's morgens met toepasselijke mu ziek de sfeer rondom deze markt verho gen. Er zijn dit jaar weer leuke spulletjes te koop. Kom kijken! MELISSANT Op vrijdag 24 mei 1991 omstreeks 08.50 uur vond er op de kruising van de Noorddij k en de Nieuweweg te Melis sant een ernstig verkeersongeluk plaats. De bestuurder van een vrachtautocom binatie van trekker met oplegger, reed over de Noorddijk richting Herkingen. De bestuurder van een bromfiets reed over de Nieuweweg in de richting van de Noorddijk. Op deze kruising reed hij links af de Noorddijk op en kwam hier bij frontaal in botsing met de vracht auto. Tengevolge van dit ongeval over leed de 17-jarige bestuurder (een inwo ner van Melissant) ter plaatse. NIEUWE TONGE - Op vrijdag 7 juni a.s. houden de gemengde Zangvereni ging Apollo en het kinderkoor Jong Apollo een open repetitie in 'Ons Dorps huis', Korteweegje 16 te Nieuwe Tonge. Aanvang 19.30 uur. Het doel van deze repetitie is een aantal nieuwe leden te krijgen want bij beide koren kunnen nog een aantal leden hun opwachting maken. De bedoeling is dat iedereen een stern- test ondergaat en tevens een aantal stemoefeningen te leren waardoor voor al de stem bij een goede ademhaling goed tot zijn recht zal kunnen komen. Tevens kunnen dan geproefd worden de sfeer op een koor terwijl men ook kennis kan maken met de jonge dirigent die nu ongeveer een jaar bij Apollo is en het tot grote tevredenheid doet. Hij is nog jong en dat is ook goed te merken aan het repertoir. Het is ook de bedoeling dat op die avond gezamenlijk een nummer zal worden geleerd en dat aan het eind van de avond zal worden uitgevoerd. Ingezonden: Dirksland, mei 1991 Geacht B en W van Dirksland. In verband met het voornemen om hier het dagverblijf aan de Wernerlaan bin nenkort te gaan sluiten wil ik u het vol gende laten weten. We zijn allemaal heel bedroefd. We zijn allen gehandicapt. Als we weer thuis komen te zitten vinden we dat heel erg. Ik ben nu zo gelukkig; ik kan niet meer lezen en in het dagverblijf heb ik weer leren breien, want ik kan bijna niets meer zien. Zoudt u alstublieft geen andere oplos sing weten. Dit is een kreet om hulp, we weten geen andere weg dan u dit te vra gen. We hebben altoos hard gewerkt en nu willen ze dit gelukkige restje van ons leven afnemen. We zingen veel, komt u eens kijken, we leven daar heel gelukkig met elkaar. Ik kan niet meer werken, want ik loop overal tegen aan en gooi alles om. Wilt u ons hierin alstublieft helpen. Met vriendelijke groeten, in naam van de dagbewoners van het dagverblijf Wemerlaan te Dirksland. M. van Prooijen-Verbiest Voor al de ouders van de kinderen van het kinderkoor kan het leuk zijn omdat men samen met uw kinderen kunt zin gen in een koor, want door het meer op te gaan treden met het kinderkoor zal het veel leuker zijn voor de kinderen als ook voor de ouders. Natuurlijk wordt u getrakteerd op een kopje koffie. Wij rekenen op een grote belangstelling voor beide koren. Voor lopl<walileit goede service en voordelige prifien. FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER FOTO* VIDEO'AUDIO C3 C3 C3 C3 C3 FOTO'VIDEO'AUDIO C3 CJ C3 WesfsJrasr 35 - Molenweg 4 - Ouddarp Telsfcon 01378-161? en 2120 Filiaal Renesse: Prinlsliop - Hogeioom 172 Telefoo Filiaal Sommelsdijk- Weslkrakeelsiu Sommelsdijk - Telel Kinderen aan 't kanovaren in de haven van Den Bommel. In de verte komt de 'Saartje' aangevaren, die voor deze dag als veerboot dienst deed. Op de achtergrond het eiland Tiengemeten. isS* 'Veerman' Joh. Grinwis uit Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1