ElUVtlDEn-niEUWS De Schola Davidica zingt Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Nationale Motortoerdag MTCGO flakkee expresse bv 'Gezinsgids' gaat samen met 'De Schakel' Ledenbijeenkomst R.P.V. Grote landbouwschuur door brand volledig verwoest Fa. B. van Eek Zn. Zang- en orgelavond In de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam No. 6001 HET ^KIJKVENSTER blik op kerk -^P en samenleving O - De feestdagen - De betekenis van de hemelvaart - Volkomen zekerheid CD-recensie MIDDELHARNIS Zaterdag 1 juni kunnen zowel beginnende als ervaren motorrijders in en om 'De Sta yer' kennis maken met de Motor Toer Club Goeree- Overflakkee. Vanaf het recreatiecentrum in Middel harnis kunnen zij een korte toerrit maken over Goeree- Overflakkee. LINKS- or RECHTSOM? 3e Blad VRIJDAG 24 MEI 1991 Op de dag na Pinksteren, waarop ik deze regels aan het papier toevertrouw, dwalen mijn gedachten nog wat terug naar de feestdagen. De media hebben ons uitvoerig ingelicht over het toerisme tijdens het Pinksterweekend. Ze wisten op de avond van de Tweede Pinksterdag al exact dat een miljoen buitenlanders, van wie drie-kwart Duitsers, ons land met een bezoek hadden vereerd, en dat nogeens een miljoen Nederlanders in eigen land een korte vakantie hadden gevierd. En het was ook al vrij nauwkeu rig bekend hoe al deze uitjes waren ver deeld over strand, bos. Keukenhof, musea en pretparken. Dominees beginnen hun Pinksterpre- ken of -meditaties graag met de konsta- tering dat het zo moeilijk is zich bij Pinksteren iets vóór te stellen, want in tegenstelling tot Kerst en Pasen is Pink steren zo'n abstrakt feest. De grote massa weet niet eens meer wat de Kerk op Pinksteren viert. Voor verreweg de meeste mensen heeft het laatste van de christelijke feesten geen andere beteke nis dan een extra lang weekend. We kunnen ons daarover nauwelijks meer verwonderen. Als we bedenken dat de Kerk bijna geen raad meer weet met de christelijke feestdagen, dan hoeven we van de wereld zeker niets te verwach ten. En als je zo de kerkelijke pers wat nagaat, in de breedte van de christelijke kerken, dan wrijf je je ogen uit... In 1983 begonnen ds. F. Oussoren (inmiddels hervormd predikant te Bus- sum) en de musicus/musicoloog dr. Gert Oost aan hun z.g. 'Utrechts Psalmenpo- jekt'. Ds. Oussoren vertaalde alle psal men in het Nederlands, naar vorm en inhoud zeer nauw aansluitend bij het Hebreeuws; Gert Oost maakte van alle 150 psalmen koorzettingen, op basis van de Geneefse melodieën (dus de bekende psalmmelodieën die nog heden in de reformatorische kerken worden gezon gen). Deze koorzettingen zijn geschre ven in heel vertrouwde compositietech nieken; ze zijn dus voor iedereen een voudig te bevatten. Het stijlgemiddelde ligt dicht bij o.m. Goudimel (16e eeuw), alleen zijn de zettingen op zeer verschei den wijzen uitgevoerd: met orgel, a capella, met instrumenten erbij (b.v. viool, trombone, trompet). In afwisseling met deze koorzettingen schreef Oost z.g. 'chants', harmonische schema's, waarop de psalmvertalingen van ds. Oussoren (onberijmd) werden 'gezet'. Dit naar Engels voorbeeld, al horen we in de 'chants' allerlei motieven terugkomen uit de Geneefse psalmme lodieën! Zo ontstaan allerlei mengvor men tussen Geneve en Engeland, met zeer overtuigend resultaat. De combinatie van de toonzettingen door Oost en de vertalingen door Ousso ren levert het z.g. 'Nieuw Utrechts Psal ter' op. Op deze CD klinken hieruit Psalm 100, 13, 23, 61, 70, 121, 87, 123 en 150, soms afgewisseld met een stijlvol instrumentaal intermezzo. In afwisseling met deze psalmen bevat de CD nog andere werken van Gert Oost, onder meer Engelstalige liturgi sche gezangen, orgelwerken (eveneens naar psalmen) en een koorpartita op Psalm 96 (waarvan de 4e strofe zo boeiend is; een variatie met een zeer ori gineel voortdurend overgaan in klank kleur - a la de 'Klangfarbenmelodik' van Schönberg - waarboven een fraai gezongen sopraansolo als variant op de Geneefse psalmmelodie). Qua stijl zeer gevarieerd, deze CD. Grotendeels op renaissance-stijlen ge schoeid, maar af en toe (behalve Psalm 96 bijv. ook een wat impressionistische orgelimprovisatie op Psalm 65) wat anders getoonzet. Persoonlijk heb ik deze CD als uiterst boeiend ervaren. Een CD die nodigt tot meezingen, met zeker ook een medita tief karakter. De psalmberijmingen komen uit velerlei bronnen. We treffen de berijming uit het Liedboek aan ('nieuwe berijming'), maar ook die uit 1773 ('oude berijming'), het (vrijg.) Gereformeerd Kerkboek, en een aantal andere, waaronder die van ds. H. Hasper. Uitvoerenden zijn, naast Gert Oost Daags voor Hemelvaartsdag bevatte TROUW een artikel waarin gepoogd werd de betekenis van de Hemelvaart wat te duiden. Kennelijk wilde men toch de reputatie van een christelijk blad te zijn nog enigszins hoog te houden. Het was beter zich daaraan maar niet te wagen. Want het is volledig waar wat Dr A. Th. van Deursen een week later (in TROUW!) schreef: „Er zijn mensen die denken dat Trouw een gereformeerde krant is. Ze vergissen zich natuurlijk. Trouw is een blad, waarin vroegere gerefor meerden uitleggen waarom ze dat niet meer zijn. Hun geloof heeft afstand genomen van oude zeker heid en verkiest zoeken boven weten". Nu, ik denk dat Dr Van Deursen ook dat bewuste artikel had gelezen! Want daar in werd de Hemelvaart beschreven op een manier die iemand die wil vasthou den aan het heilsfeit zoals ons dat in de bijbel wordt beschreven, de haren te berge deed rijzen. „Een ballonvaart zon der ballon" - zo ongeveer zag men vroe ger de Hemelvaart. En de mensen die nog geloven dat Christus - zoals onze catechismus zegt - voor de ogen van de discipelen van de aarde naar de hemel is opgeheven, waren in de ogen van de auteur eigenlijk een beetje zielig. Zoiets kun je toch niet meer maken aan het eind van de 20ste eeuw. Het stond er zo niet, maar daar kwam het wel op neer... Dat niet alle lezers zo'n artikel in dank afnemen, bleek wel uit de Ingezonden Stukken! Kennelijk zijn er toch nog velen die zich het eenvoudige bijbelse getuigenis niet zómaar laten afpakken. En terecht, want ons geloof berust op de heilsfeiten. De dingen, zegt Lukas, die onder ons volkomen zekerheid hebben. We moeten maar niet proberen die zaken in overeenstemming te brengen met het denken van de 'moderne mens'. Want als ons verdorven verstand moet bepalen wat wel of niet echt gebeurd kan zijn, dan houden we niet veel over... Waarnemer Het bij uitgeverij 'De Banier' BV ver schijnende blad 'Gezinsgids' voltooit thans zijn 43e jaargang. In 1948 startte het blad als 'De kleine gids' onder redaktie van B. J. van Wijk. In 1966 veranderde de naam in 'De Gezinsgids'. De laatste jaren is de aan duiding 'Gezinsgids'. In het laatste nummer van de 43e jaar gang (15 mei) worden de lezers op de hoogte gesteld van enkele veranderin gen met betrekking tot de 'Gezinsgids'. In het colofon van het blad wordt de heer J. O. Verkerk, sinds 1983 in dienst van de uitgeverij, vermeld als hoofd exploitatie van de 'Gezinsgids'. Hij is verantwoordelijk voor de uitgave en technische verzorging. Vervolgens worden in het colofon ook de namen vermeld van medewerkers die reeds enkele jaren de redaktie van de 'Gezinsgids' vormen: mevr. M. Schalk- Meijering en de heren D. de Bruin, E. Kuijt en drs. A. Ros. De nieuwe jaargang van de 'Gezinsgids' staat in het teken van een belangrijke ontwikkeling. Uitgeverij 'De Banier' BV heeft de aan delen van 'Uitgeversmaatschappij Re formatorisch Gezinsblad b.v.' te Goes overgenomen. Daarmee is 'De Banier' eigenaar geworden van het blad 'De Schakel'. De advertentiemedewerker van dit blad, de heer A. den Braber, komt in dienst van Uitgeverij 'De Ba nier'. De huidige hoofdredakteur van 'De Schakel', de heer J. Roodbeen, is in overleg met de redaktiekommissie van 'De Schakel' toegetreden tot de redaktie van de 'Gezinsgids'. In de komende tijd zullen ook bijdragen van huidige mede werkers van 'De Schakel' in de 'Gezins gids' gepubliceerd worden. 'De Schakel' zal per 1 juli a.s. niet meer verschijnen. De abonnees van 'De Schakel' krijgen, voorzover ze niet dubbel abonnee zijn, een aantrekkelijk aanbod om hun abon nement op 'De Schakel' over te laten gaan naar de 'Gezinsgids'. In verband met de redaktionele samenwerking zal de omvang van de 'Gezinsgids' per 1 juni uitbreiden: van 56 naar 64 pagina's. De abonnementsprijs bedraagt 47,50 per halfjaar. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 IkJ Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 De reumaaptiëntenvereniging Goeree- Overflakkee houdt op 29 mei a.s. een ledenbijeenkomst. Dit gaat gebeuren in het Diekhuus (Ser- viceburo Middelharnis); de zaal is open vanaf 19.00 uur, de avond zelf begint om 20.00 uur. Het Diekhuus ligt aan Bene den Zandpad 7 te Middelharnis. Als gast is uitgenodigd de heer Groenen- daal, die deze avond een inleiding geeft over Reuma Arthreritis. Ook zullen er dia's vertoond worden over deze ziekte. De heer Groenendaal is werkzaam in de Daniël den Hoedkliniek, op de afdeling reumathologie. Wij hopen dat het een interessante avond zal worden, en er een goede opkomst zal zijn. Vervoersproblemen kunnen altijd worden opgelost; u belt (01878) 1408 en alles wordt geregeld. Wij hopen u allen in goede gezondheid te mogen ontmoeten op 29 mei a.s. Het bestuur van de R.P. V. (orgel) en een aantal vocale en instru mentale solisten, de 'Schola Davidica'uit Utrecht, o.l.v. Lisette Bernt, een heel zui ver en expressief zingend koor. De CD, die kwalitatief uitstekend is qua opname (behoorlijk direkt, dus zeer goed verstaanbaar) is opgenomen in de Maartenskerk in Tiel (fraai Witte-orgel). Het booklet bevat, behalve een uitvoe rige toelichting, ook alle gezongen tek sten. N.a.v. De Schola Davidica zingt uit het Nieuw Utrechts Psalter - MACD03. Lindenberg Boeken Muziek. Prijs/42,50. Middelharnis Paul Kieviet SINT ANNALAND Zaterdagmorgen werden de inwoners van Sint Annaland opgeschrikt door sirenegeloei. Er bleek voor de tweede keer brand te zijn uitgebroken in de kapitale landbouwschuur aan de Melis weg, buiten de bebouwde kom van Sint Annaland. De grote landbouwschuur van de land bouwer Van der Weele werd geheel door brand verwoest. De schade is omvang rijk en beloopt tot een bedrag van enkele duizenden guldens. Twee brandweerkorpsen uit de Thoolse kernen Sint Maartensdijk en Sint Anna land werden gealarmeerd ten einde de brand onder controle te brengen. Helaas was er een groot probleem om aan water te komen om de brand te blussen. Pas na een klein halfuurtje spoot de brandweer na aankomst de eerste straal water in de vuurzee. Het woonhuis bleef gelukkig gespaard. De eerste keer was de brand aangesto ken door met lucifers spelende kinde ren. Bij de tweede brand was naar alle waarschijnlijkheid kortsluiting de oor zaak. Het onderzoek naar de oorzaak van deze brand is momenteel in handen van de politie. --i^ss-.^ Westdijk 33-56 Middelharnis \Tel. 01870-3035-2060 f/Fietsen, brommers. V.l.n.r: Jaap Verolme (rijschool Vemhne). Rob Haffert (secretaris). Frans Bakelaar (voorzitter), Hans Leentjes (penningmeester), Jac. Koole (rijschool Kneteman), Jan van Hulst (rijschool Van Hulst), Harry en Ria Zuyderwijk (Rockanje Motoren). is toegestaan om erg jonge kinderen achterop te nemen. „Ze De club organiseert deze rit als onderdeel van de tweede Nationale Motortoerdag, onder de vlag van het LOOT, het Landelijk Overleg Orgaan Toerclubs. Tevens is er in en om 'De Staver' een motorshow van nieuwe en gebruikte motoren van Rockanje Motoren. De MTCGO is, evenals tientallen motortoerclubs in het land, aangesloten bij het LOOT. De Flakkeese afdeling organiseert dit evenement voor de tweede keer in het bijna vijf-jarig bestaan. De bedoeling van een dergelijk evenement is: een krachtige reklame-kampagne voor de motor in al z'n geledingen. Voorzitter van de bijna 30 leden tellende club is Frans Bake laar, die uitlegt waarom zoveel mogelijk motorrijders naar 'De Staver' moeten komen. „Zoals het LOOT al zegt is de Nationale Motortoerdag in feite een reklame voor hef heb ben en rijden van een motor. Maar dat niet alléén. Het samen rijden is gewoon gezellig. Een toerdag is geen snelheids-wedstrijd. Men hoeft geen inschrijfgeld te betalen, en er zijn geen prijzen aan verbonden. Wel een herinnering voor iedereen die de rit uitrijdt." Frans: „Wie droomt niet om eens op een echte motor te rij den?" Ook dat kan op 1 juni, ook zonder rijbewijs. Na het afleggen van een kort theorie-examen is er voor hen de mogelijkheid op een afgebakend terrein zelf eens motor te rijden. Van Hulst, Kneteman, Kleijn en Verolme zijn als rij schoolhouders aanwezig voor het geven van een (gratis) korte les, ter kennismaking. En voor degenen die 'gewoon' een stukje willen meerijden op een kleine of kolossale motor is er eveneens de gelegenheid op deze Nationale Motortoerdag. De voorzitter van MTCGO wijst er evenwel op, dat het uit veiligheidsoverwegingen niet moeten beslist bij de twee voetsteunen kunnen en een helm bij zich hebben." Nog nooit een toerrit gereden? Ook daar is op gerekend. Des gewenst rijdt er iemand van de club mee. Dat deze rekrea- tieve motorsport steeds meer in de belangstelling komt, merkt men landelijk. Ook op Goeree-Overflakkee komen wekelijks vragen naar de evenementen en de mogelijkheid om lid te worden van de vereniging. De motorclub heeft intussen al vier drukbezochte toerritten gereden. De eerst volgende rit is op zaterdag 1 juni. De week daarna (7 juni) gaat de club een week met vakantie naar Duitsland. Als de club terug is van vakantie, staan er nog tien toerritten op het programma voor dit jaar. Frans Bakelaar: „Motorrijden is weer helemaal in. Geen wonder, want het is een fantastische hobby. Op de motor ervaar je het unieke vrijheidsgevoel en het één zijn met de omgeving die je met je machine doorkruist. Je moet het mee gemaakt hebben: het spelen met de machine, genieten van het landschap dat aan je voorbij trekt. Motorrijden is echt een nieuwe sensatie." In Nederland zijn meer dan 100 aktieve toerclubs die elk jaar honderden toerevenementen verzorgen.-Deze evenementen vormen het middel bij uitstek om optimaal van de motor en het motorrijden te genieten. Ze leiden je door onbekende gebieden die de ene keer verrassend, dan weer indrukwek kend of van een ongekende pracht zijn. Al rijdende ervaar je de intense beleving van het motorrijden en de unieke combi natie van mens, machine en natuur. Meedoen aan toereve nementen betekent ook rijden met een doel en het ont dekken van de veelzijdigheid van de motor als vervoermid del en hobby. Wie na de kennismaking van deze tweede Nationale Motor toerdag meer wil weten van de MTCGO, of daadwerkelijk lid wil worden voor dertig gulden per jaar, kan zich melden bij het bestuur op de dag zelf, of via de telefoonnummers (01874) 27 28 (Frans Bakelaar); (01870) 69 87 (Rob Haffert) of (01874) 2905 (Hans Leentjes). Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. PANTY-STROPER Ik kocht eens prachtige laarzen van lams- vel. maar kan ze nooit met panties dragen, want dan lijken het wel magneten die elke panty omlaag trekken. Ik kan wel blijven hijsen. Wat doe ik daar tegen? Met mijn andere laarzen en schoenen heb ik er nooit last van. Antwoord: De schapenwol in bedoelde laarzen houdt gemakkelijk statische elektriciteit vast. Nylon en dgl. kunst stoffen blijven daar gemakkelijk aan vastkleven en daardoor worden uw pan ties als het ware afgestroopt. Hier is niets aan te doen, want die eigenschap zit in beide stoffen ingebakken. Hoogstens kunt u proberen of het minder wordt als u sokken van een andere stof gaat dra gen, bijv. katoen of linnen, dan wel knie kousen, ofwel panties die van een natuurprodukt worden gefabriceerd. SINAASAPPELHUID Kun je zélf iets ondernemen tegen een sinaasappelhuid? Antwoord: Het allerbeste is toch: naar een huidarts te gaan, want zulke specia listen beschikken over diverse nieuwe middelen, waarmee dergelijke huidaf wijkingen kunnen worden aangepakt. Daarnaast kun u de huid éénmaal per dag natmaken met een aftreksel van peterselie. De takjes droogt u en daarna giet u er heet water op. Dat laat u koud worden en dat vocht gebruikt u. De gedroogde peterselie kunt u het hele jaar door bewaren. Waarom draaien de wieken van de wind molens altijd tegen de wijzers van de klok in, dus linksom i.p.v. rechtsom? Die mo derne energiemolentjes draaien soms wèl rechtsom. Antwoord: U kunt beter vragen: waar om heeft men onze uurwerken niet pre cies als de wieken linksom laten draaien? Want de windmolens zijn veel ouder dan onze klokken en horloges, en ook de mens draait van nature naar links bij rondjes. Kijk maar eens naar wielerba nen, schaats- en hardloopwedstrijden! Technisch bezien was dat wel mogelijk geweest. Ook kan men molens zodanig bouwen dat de wieken met de wijzers van de klok meedraaien, want elke kon- struktie kent haar spiegelbeeld. Enkele molens van dat type zijn er wel gewseest, zegt men, maar wij hebben ze nooit kun nen vinden. Tijdens de eerste kruistocht (1096-1099) troffen onze ridderiijke voorouders in 't nabije oosten al wind molens aan. In de middeleeuwen begon men hier naar dat voorbeeld grotere windmolens (na) te bouwen en daarna heeft men elkaar nauwkeurig nage volgd. Bij de korenmolen moet de hori zontale as, die met de wieken meedraait, zijn beweging overbrengen op een verti- kale as waaraan de maalstenen beves tigd zijn. Die maalstenen werden gebikt (gebild heet dat) in een bepaald patroon, zodat de bovenste, de draaier, maar naar één kant kon gaan. Ook daarom was het nodig dat de wieken altijd in dezelfde richting draaiden, anders zou de mole naar twee soorten molenstenen nodig hebben. Oude molenaars geven de voor keur aan stenen die draaien zoals ze nu draaien. Bovendien gaat het verkruien van de kap naar de wind volgens hen bij dgl. molens gemakkelijker als men de kap met de horizontale as rechtsom kan draaien, dus als de wijzers van de klok, maar dan moeten de wieken juist ander som, tegen de wijzers in draaien. Bij de moderne energiemolens, waarbij de as een dynamo kan aandrijven, maakt de draairichting van de wieken eigenlijk niet uit. RAMEN VOL MIST Als ik mijn autoruiten met een ajwasmid- del, spiritus of ammonia in lauw water ont doe van straatvuil. dode insekten. vogelpoep enz., krijg ik ze nooit helemaal schoon. In de zon blijf je een mistsluier zien. Wat kan ik daartegen doen? Antwoord: Veel reinigingsmiddelen la ten een film achter op glas. U moet daarom altijd naspoelen met schoon koud water en als dat niet te veel kalk bevat, drogen uw ruiten helder op. Zo niet, dat kan een dmppeltje azijn in dat laatste spoelwater alles ophelderen. SIAMESE BANAAN Een tros bananen bevatte laatst Twee over de gehele lengte aan elkaar gegroeide vruch ten. Hoe ontstaat zo 'n tweeling? Antwoord: Als na de bevruchting een beschadiging van het vruchtbeginsel optreedt kan het wondje genezen, maar blijft het nieuwe gevormde weefsel zich wel eens in lengterichting delen. Het komt voor bij pit- en peulvruchten en bij hauwen van kruisbloemigen, maar blijft zeldzaam en is niet erfelijk. Bij aard beien en besvruchten kunt u het vaak Op zaterdag 25 mei a.s. zal er D.V. weer een Zang- en orgelavond worden gehou den in de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam. Aan deze avond zullen meewerken het Chr. Gem. koor 'Song of Praise' o.l.v. Jelte Veenhoven. Het koor zal worden begeleid door Jan van Weelden aan het koororgel. De begeleiding van de samen zang op het hoofdorgel is in handen van Aad V. d. Hoeven. Ds. L. Romein uit Pijnacker heeft ook nu weer de leiding en zal een korte medi tatie houden. De avond begint om 20.00 uur, de deu ren gaan om 19.15 uur open en de toe gang is gratis. Noteert u de datum, want het belooft weer een fijne avond te worden. U bent van harte welkom. Inlichtingen kunt u krijgen bij mevr. A. V. d. Maarel-Heijkoop, tel. (010) 4 5175 60.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 9