EIÜM1DEI1-I1IEUW5 else kathedraalmuziek te Dirksland ffiatotaÈ S hypotheek [Jj] op maat... nvm Oproep Algemene vergadering van de Rabobank te Dirksland De Speelmansplaten bieden in mei een feestprogramma Reisje voor bejaarden 3e Blad VRIJDAG 17 MEI 1991 No. 6000 Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Op D.V. zaterdag 25 mei hoopt de Christelijke Oratorium Vereniging 'Mid- delhamis' o.l.v. Rinus Verhage met medewerking van Bas de Vroome (orgel) in het schitterend gerestaureerde kerk gebouw van de Hervormde gemeente te Dirksland, een concert te verzorgen dat volledig in het teken zal staan van de Engelse kerkmuziek. Een concert dat geen koorliefhebber mag missen, daar de Engelse vokale muziek - gebed in een rijke, eeuwenlange traditie - van onge kende schoonheid is. Het programma opent met de indruk wekkende hymn (gezang) 'Praise my soul, the King of Heaven' van de compo nist Sir John Goss (1800-1880) die Tho mas Attwood (van wie het koor ook een prachtige motet zingt) opvolgde als organist van St. Paul's Cathedral te Lon den in 1838. Voordien had Goss bij Attwood gestu deerd, die op zijn beurt weer een leerling van Mozart was. Goss, van wie ook nog twee anthems (waaronder 'O Pray for SINT ANNALAND Hervormd Sint Annaland ontvangt een nieuwe predikant óp Tweede Pinksterdag zal er een einde komen aan de ontstane vacature, ont staan op 30 september 1990, ten gevolge van het vertrek van ds. A van Herk naar Hasselt. Na een drietal beroepen werd het derde gehonoreerd. Kandidaat W. C. Meeuse uit Zeist nam het beroep aan. Hij hoopt des namiddags op maandag 20 mei intrede te doen als predikant van de Hervormde Gemeente van Sint Anna land. In de morgendienst van maandag 20 mei zal als bevestiger voorgaan in de Dienst des Woords ds. M. Verduin uit Zeist. the peace of Jerusalem') gezongen wor den, moet evenals Samuel Sebastiaan Wesley (1810-1876) gezien worden als een van de belangrijkste vertegenwoor digers van de Engelse romantiek. Bei den zijn beïnvloed door Felix Mendels sohn die een tijd lang in Engeland gewoond heeft. Het concert wordt afgesloten met twee anthems (motetten) van Wesley, die van een ongekende dynamische diepgang zijn. Het betreft het 'Wash me througly from my wickedness' en 'Blessed be the God and Father'. Muziek waar je eigen lijk niets over kan schrijven, maar die ondergaan moet worden. Tussen de hoekstenen van het pro gramma, Goss en Wesley, is een rijk palet van muziek te horen. Voor wat betreft het koor valt te denken aan nog diverse hymns en anthems waarbij veel aandacht is voor het Pinksterfeest en de daarop volgende zondag Trinitatis, de zondag van de Drieëenheid. In verband met de te verwachten be langstelling is er kindercrèche in het gebouw van de Christelijke kleuter school aan de Schoolstraat. Voor de gas ten zal er tussen de kerktijden een koffiemaaltijd worden aangeboden in het Hervormd verenigingsgebouw aan de Kerkring. Voor wat betreft het orgel valt te denken aan diverse prachtige Voluntary's van componisten als Stanley, Boyce en vader en zoon Wesley. Eigenlijk te veel om allemaal op te noemen, maar bij elkaar een prachtige eenheid. Van al de te zingen composities is in het programmaboekje de tekste en de verta ling afgedrukt, zodat u zich optimaal kunt inleven in de intentie van deze kerkmuziek. Bas de Vroome werd in 1962 te Rotter dam geboren. Hij studeerde bij Jaques van Oortmerssen en later aan het Swee- linck Conservatorium te Amsterdam orgel bij Piet Kee en kerkmuziek bij Klaas Bolt. Hij is als organist verbonden aan de Oude Kerk te Delft. Bij diverse orgelconcoursen won hij eer ste prijzen (Deventer 1981, Roeselare 1989) en tweede prijzen (Nijmegen 1984, St. Albans 1987). Momenteel studeert hij aan de Nederlandse Beiaardschool. Hij is beiaardier te Rijnsburg. Rinus Verhage studeerde orgel (uitvoe rend musicus) kerkmuziek en koordi- rektie aan het Rotterdams Conserva torium bij resp. Arie Keijzer, Barend Schuurman en Jan Eelkema. Ook stu deert hij interpretatie bij Kees van Eersel. In 1979 was hij prijswinnaar van het internationale Albert Schweitzer Orgel festival te Deventer. Naast organist te Stellendam is hij dirigent van een drietal koren, waarmee voornamelijk kerkmu ziek (o.a. Bach cantate's) uitgevoerd wordt. Als orgeldocent was hij verbon den aan de muziekschool te Krimpen a/ d IJssel en in Middelharnis heeft hij een bloeiende privé-lespraktijk. Diverse leerlingen behaalden organistendi ploma's en namen met succes deel aan landelijke en regionale orgelconcour sen. In de loop der jaren werden talrijke con certen gegeven en sinds kort is Rinus Verhage ook direkteur van de nluziek- school 'Goeree-Overflakkee'. Tevens werd hij per 1 juni 1990 benoemd tot organist van het monumental Kam- orgel in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. De aanvang van het concert op zaterdag 25 mei a.s. is 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt 7,-; scholieren, CJP-houders en 65-ers betalen 5,-; kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis toegang. SINT ANNALAND De Speelmansplaten hopen op zaterdag 25 mei a.s. bol te staan van diverse akti- viteiten. De organisatoren van de Thool- se Dagen en de open dagen van de watersportrecreatie zullen de handen ineen slaan en een uitgebreid pro gramma brengen. Het gaat van paarden-, koeien- en gei- tenshows tot rondvluchten per helicop ter boven het gebied van de Speelmans platen. Bezoekers kunnen zich zowel overdag als ook 's avonds vermaken. De Zeilschool Thoolse Gat 17 laat de mensen kennis maken met de huidige zeilsport. Het publiek kan zich tevens op de surfplank wagen. De Thoolse duik- en reddingsbrigade Snotdolf hoopt de diverse demonstraties te verzorgen. De stichting Behoud Hoo- gaars is present met enkele schepen en een tentoonstelling. Ook de natuurver eniging Tholen is aanwezig met een ten toonstelling. De vrijwillige brandweer houdt ondermeer spuitbalwedstrijden voor de kinderen. Op het water liggen verschillende waterfietsen en kano's klaar. De Speelmansplaten zijn voorts het toneel van een tweedehands botenmarkt en een presentatie van diverse water sportbedrijven. Dweilbandjes zullen de gehele dag voor de muzikale omlijsting zorg dragen. Veel vee De drijvende krachten achter de Thool se Dagen staan er dan ook borg voor dat vee in ruime mate aanwezig zal zijn. „Vroeger waren het echte landbouwda- gen", vertelt het bestuurslid van de Thoolse Dagen, de heer H. Zwikker. „Tegenwoordig gaat het steeds meer de recreatieve kant op. Vandaar dat we dit jaar graag aansluiten bij het water sportfestijn". Een kleine greep uit het programma. Behalve paarden, koeien en geiten is er ook kleinvee aanwezig. Zo zijn er bij voorbeeld konijnen en cavia's te zien. Ook zijn er enkele demonstraties met border collies. Verder vertonen, naar alle waarschijnlijkheid enkele schaap scheerders hun kunsten. De Z.L.M. (Zuidelijke Landbouw Maatschappij) verschaft de diverse belangstellenden informatie. Des avonds kan het aanwe zige publiek voor muziek terecht in de opgestelde tent op de Speelmansplaten. Het spektakel begint des morgens om tien uur. De VW eiland Tholen coördi neert de te houden evenementen. In het begin van de vorige eeuw en daar voor werden de faecaliën in secreetput- ten gedeponeerd. Deze putten werden tweemaal per jaar geopend en geruimd. Dit geschiedde in april of mei en in oktober of november. De inhoud werd vervoerd naar bepaalde beerputten. Ver volgens werd de mest vervoerd naar de mestschuiten, die aanlegden aan de zogenaamde mestkaai. In augustus 1838 werd daartoe door de gemeenteraad van Middelharnis een resolutie ingesteld, betreffende het verpachten van het 'rui men en vervoeren van den secreetmest of zogenaamde beer'. In artikel 6 werd gesteld: „Bij het ruimen en vervoeren van den beer, hetwelk op geene andere tijden zal mogen plaats hebben dan des nachts tusschen tien en vier uren, zal door den pachter worden gezorgd, dat zulks met de meest mogelijke zindelijk heid geschiede en alle onreinheid worde vermeden en voorkomen, zoodat niets daarvan op de straten worde uitgestort; dat de beerput en de beerschuiten steeds gesloten zijn, en alle spoor van onrein heid daarvan worde weggespoeld, zul lende bij nalatigheid hiervan zulks door Burgemeester en Assessoren en ten koste van den pachter kunnen worden geordonneerd en bewerkstelligd". Deze regeling bleef nog vele jaren van kracht, maar uit hygiënisch oogpunt werd lang zamerhand, zowel in Middelharnis als ook in de overige gemeenten op het eiland, overgegaan tot het wisselemmer- stelse, waarbij de zinken emmers regel matig werden opgehaald door de vuilnis ophaler (karreman) om te worden ver vangen door schone. Ook kwam het voor dat men de privaatemmer in een o phet gemeenschappelijk erf staande houten kist ledigde. Dergelijke open bakken werden op geregelde tijden door de karreman schoongemaakt. Blijkens een woningonderzoek te Mid delharnis, ingesteld in 1900 door de toenmalige burgemeester Ulbo J. Mijs, waren de toestanden met betrekking tot de privaten verbijsterend te noemen. Op de 175 onderzochte woningen werden slechts 22 privaten geteld, waarvan 6 in afzonderlijk en 16 in gemeenschappe lijk gebruik, 21 daarvan waren buitens huis in de open lucht geplaatst. Het eene binnenshuis had geen gemeenschap met de buitenlucht. Wat betreft de verzameling van de faeca liën door de bewoners van huizen zon der privaat werd het volgende gekonsta- teerd. Meestal bleek op zolder, soms ook in het schuurhuis voor eigen rekening een inrichting met emmer gemaakt te zijn, iets wat aan de zuiverheid van de lucht in de woning geenszins bevorder lijk was. Zij. die geen voorhuis of zolder bezaten, waren er nog erger aan toe, aan gezien de faecaliën niet anders dan in het woonvertrek konden worden be waard. In het warme jaargetijde veroor zaakte dit, speciaal 's'zondags wanneer geen vuilnis werd opgehaald, aan de bewoners veel hinder. Anderen die op frisheid in hun woning gesteld waren, zochten eenvoudig een plaats achter een schuur of op een mestput. De karreman bracht zijn vracht naar een beerput of naar de vulnisbak (karre- mispit). In de regel werd er te weinig aandacht geschonken aan de plaats waarheen het vuil werd afgevoerd en vond er dientengevolge belangrijke ver ontreiniging van de sloten nabij de kom van de gemeenten plaats. In het bijzon der was dit het geval te Oude Tonge en Stad aan 't Haringvliet. Maar ook bin- rien de bebouwde kom waren nog diverse verontreinigde sloten te vinden. De verzamelplaats van straatvuil lieten in het merendeel van de gemeenten veel te wensen over. Meestal werd het straat- vuil even buiten de bebouwde kom in de helling van een dijk op een voor ieder een toegankelijke plaats neergeworpen. In 1906 werd er voor het eerst gesproken over de afschaffing van deze publieke vuilnisbakken. Stellendam was de eerste gemeente op het eiland die hiertoe overging. Een andere veel voorkomende meststof was toentertijd stratendrek. Deze mest bestond uit een mengsel van secreet- mest, aanveegsel van straten, waarin paardenmest, verder as. keukenafval, modder, etc. Het was bijzonder geliefd bij boeren, die het over hun land uitre den. Dit verklaart ook de vele scherven, die men nog steeds in de polder kan aan treffen op plaatsen waar nooit iets gestaan heeft. Mestschippers brachten dit produkt ook naar het eiland, daar de veeteelt op het agrarische Goeree-Over flakkee relatief weinig te betekenen had. Toen in 1909 in Rotterdam gevallen van STAD AAN 'T HARING'VLIET Het jaarlijkse bejaardenreisje voor in woners van Stad aan 't Haringvliet voert deze keer naar Broek op Langedijk. Dit gebeuren vindt plaats op donderdag 6 juni. Vertrek vanaf verenigingsgebouw "t Trefpunt' om 8.00 uur. Onderweg is er natuurlijk koffie met gebak en de brood maaltijd is in Blokker. Vervolgens rijdt de bus richting Broek op Langedijk, het beginpunt van een vaarroute. Het diner 's avonds wordt in Halfweg gebruikt. Kosten 67,50. U kunt zich opgeven bij J. C. Arensman, Vrouwtjesweg 15 te Stad aan 't Haringvliet, tel. (01871) 1617. Aanvoer garnalen in eilce haven Garnalen mogen slechts worden aange voerd in door het Ministerie daarvoor aangewezen havens. Om de zuid zijn dat Breskens, Colijnsplaat en Stellen dam. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten wil de beperkingen opheffen, zodat garnalen kunnen worden aange voerd in elke haven met een visafslag, waar ook plat- en rondvis wordt aange land. Aziatische Cholera waren gekonsta- teerd adviseerde de Gezondheidscom missie Goeree-Overflakkee, dat 'de in voer van straatmest uit besmette streken geheel moest worden verboden', maar toen reeds stelde dit vervoer niet veel meer voor. Om aan vorenstaande onhygiënische toestanden een eind te maken was het bovendien noodzakelijk om een syste matische riolering aan te leggen. Eind 19e eeuw begon men in sommige dorpen op het eiland met de aanleg van een rio lering. Door de aanleg van de riolering konden verscheidene verontreinigde sloten worden gedempt. Deze waterin gen werde verontreinigd door omwo nenden, die er o.m. stratendrek, huis afval en zelfs kadavers in dumpten. De kerkgrachten moesten ér ook meestal aan geloven. Omdat de afwatering van deze pittoreske grachten niet altijd even gemakkelijk te verwezenlijken was ont stond er troebel water wat vaak een ondraaglijke lucht verspreidde. Om deze redenen zijn bijna alle grachten gedempt. Ook met de eerste riolering was het ook vaak dweilen met de kraan open. Zo loosde de riolering in voordien redelijk schone sloten, waardoor ook deze weer werden verontreinigd. De rio lering rond de eeuwwisseling op het eiland was dan ook uiterst gebrekkig. Alleen in Middelharnis kon feitelijk van een enigszins systematische riolering sprake zijn. Degene die ervoor zorg moest dragen, dat het dorp er zonder riolering toch proper uit zag was de reeds eerder genoemde karreman. Wat was dat eigen lijk voor iemand? In het onderstaande wil ik de werkzaamheden van de karre man nader toelichten. De karreman was geen gemeente-ambtenaar, maar ver richtte zijn werk gewoonlijk 'in het aan genomen'. Hij was in eerste instantie belast met het ophalen van het straat- en huisvuil. Hij deed daartoe dagelijks in de vroege morgenstond een rondje door het dorp om alle vuilnis van de straten weg te halen en te vervoeren. De straten werden vroeger meer bevuild dan tegen woordig (alhoewel...?). Zo kon voorheen een kudde koeien, die door een koeie- wachtertje naar huis werd gedreven, een dorpsstraat aanzienlijk vervuilen. De karreman zorgde voor het herstel van de reinheid. Daarenboven veegde hij dage lijks alle stegen en sloppen in het dorp aan. Eenmaal of tweemaal per week deed hij zijn ronde voor het ophalen van de zogenaamde 'beeremmers'. Tevens haal de hij iedere dag de haardas op. Hij ratelde dan om de zes huizen tot waar schuwing aan de ingezetenen, dat zij hun as moeten voorzetten. Hij zag er nauwlettend op toe, dat niemand de haardas in houten voorwerpen voor zette. Hij was namelijk bevoegd om in een dergelijk geval de burgemeester te waarschuwen, waarna een proces-ver baal en boete volgde voor de persoon die deze brandgevaarlijke situatie veroor zaakte. De dorpskarreman moest ge woonlijk zelfzorgen voor een geschikte vuilniswagen met een daarop passende dicht sluitende huif of kap en een paard. In sommige gemeenten kon de karre man gebruik maken van de gemeente lijke karren; doorgaans een houten kar voor het gewone straat- en huisvul en een ijzeren kar voor de beer en de rioolmodder. De karreman genoot in het midden van de vorige eeuw voor zijn gewone dien sten een jaarlij ks traktement van 300,-. Daarboven ontving hij voor het schoon houden van de sloppen en stegen nog eens 26,-. Bij de boeren kon hij veel afval kwijt. Hieraan verdiende hij ook nog een aardig centje. In de loop van de twintigste eeuw veran derde ere veel. Steeds meer huizen wer den aangesloten op de gemeentelijke riolering. De bekende paard en wagen verdween langzamerhand uit het straat beeld van de kleine dorpsgemeenschap en werd vervangen door een echte vuil nisauto. Ook werd het huisvuil niet meer los op straat neergelegd, maar werd netjes in een vuilnisemmer op de stoep gezet. In het begin van de zeventiger jaren werd in de meeste gemeenten de grijze plastic zak ingevoerd. In de tachti ger jaren gevolgd door de groene mini container. En wat dacht u van de glasbak, oliebol, chemocar en de batte rijenbox. Er is binnen het tijdsbestek van een halve eeuw veel op milieu- en hygiënegebied verbeterd. En ook al moet men tegenwoordig zo nu en dan de schoenen aan de rand van het trottoir schoonvegen, omdat men weer eens in de uitwerpselen van een hond is gaan staan. Toch mag men hopen, dat die goede oude (karremans)tijd nooit meer terug komt. Middelharnis Jan Both kritisch selekteren Zandpad 36 Middelharnis Tel: 01870-2784 Hierdoor roept de Coöperatieve Rabobank 'Dirkland' B.A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene ledenvergadering die gehouden wordt op woensdag 5 juni 1991 om 20.00 uur in het Hervormd verenigingsgebouw 'Onder de Wiek', Ring 57, Dirksland. VERKORTE AGENDA - Opening - Notulen vorige vergadering -Jaarrekening 1990 - Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht - Wijziging statuten en huishoudelijk reglement - Mededelingen en rondvraag De volledige agenda, de notulen van de vorige vergadering alsmede de jaarrekening 1990 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. Het Bestuur. De Rabobank is een coöperatieve bank. Dus een banl< met leden. Leden die door middel van ledenvergaderingen het door hen gekozen benuur, invloed kunnen uitoefenen op het beleid van hun plaatselijke bank. Dat is een garantie voor u, dat bij elk advies dat de Rabobank geeft het belang van de leden en cliënten zwaar weegt. De karreman S. Visser, de Sommelsdijkse Icarreman. Dienst gemeentereiniging te Stad aan t Haringvliet anno 1957. B. H. van Pelt. J. Ooserling. de icarreman van Nieuwe Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 9