EiuviiDEn-rnEüwa Aan het Waterschap Sportkennismakingsaktiviteiten gestart P.v. 'De Luchtbode' Gevleugelde vrienden Afdelingsavond Plattelandsvrouwen Midden-Flakkee Opbrengst kollekte Lever Darm Stichting Hachelijk avontuur Darmwier en Zeesla Flakkeeënaar levert prima atletiekprestatie Krant wordt zaterdagmorgen bezorgd Fusie Vissersvereniging in de l(op van Goeree waarschijnlijk binnenkort een feit Festival op 25 mei 1991 Chr. Plattelandsvrouwenbond inleveren RBS systeem- en schilderzegels Behendigheidswedstrijden Streekvervoer ZWN CLAT Nederland houdt lezing over Peru Grote bingo-avond te Dirksland Stral(s op de menukaart: Good-Luck weer stapje dichter bij kampioenschap Ingezonden: Excursie-commissie Excursie 2e Blad DINSDAG 14 MEI 1991 No. 5999 DIRKSLAND - In april is de eerste sportkennismakingsaktiviteit van start gegaan. Deze maand stond de sport: JUDO centraal. Jongens en meisjes hadden de aanmel dingsformulieren - welke iedere maand worden verkregen op school - ingeleverd en konden een hele maand gratis kennismaken met judo, bij de judoclub in Dirksland. De trainingen vonden plaats op de donderdag-middag onder deskundige begelei ding van de heer L. Almekinders. De heer Almekinders die zelf al zo'n 35 jaar de judosport beoefent, is in 1960 een judoclubje begonnen op Goeree-Overflakkee en heeft zich nu gevestigd in Dirksland, Middelharnis en Oude Tonge. Kan iedereen op judo? - „Bijna zou je ja zeggen. Want wie zien we in de judozalen, dojo's? Jongens en meisjes al vanaf een jaar of 6, groten en zelfs ouderen tot wel over de 60 jaar. Voor alle leeftijdsgroepen zijn er lessen of trainingen. Tot 12-jarige wordt jeugdjudo gegeven. Hierbij zijn de mindere geschikte technieken weggelaten. Naast het aanleren van een aantal worpen en grepen maakt de judoleraar de jeugd op een specifieke wijze vertrouwd met vallen - ook buiten de judozaal als praktisch ervaren - en zaken als incasseren, accepteren van verlies en het rekening houden met ande ren. Voor een aantal kinderen vindt de dokter het soms noodzakelijk dat ze speciaal op judo gaan. Voor een goed bewegen, het lekker kunnen stoeien onder een bijzon dere discipline en eigenlijk niet in de laatste plaats, om een nodig zelf vertrouwen te krijgen". Bewuste keus - Doel van het projekt is om de jeugd kennis te laten maken met sport als een zinvolle vrijetijdsbesteding. Daarbij gaat het er ook om dat er een bewuste sportkeuze gemaakt wordt voor een bepaalde soort. Het aantal jeugdige leden bij de sportverenigingen in Dirksland is afgenomen. Mede hierom wordt het kennismakingsprojekt gehouden. Mei - In mei staat de sport VOETBAL centraal. Jongens en meisjes kunnen deze hele maand gratis meetrainen bij voetbalvereniging Dirksland. De trainingen vin den plaats op 15 en 22 mei van 15.15-16.30 uur, voetbalvelden aan de Vroonweg. Iedereen is welkom! Wie meer wil weten over het sportkennismakingsprojekt kan kontakt opnemen met Marion van Oosterhout, tel. (01877) 16 64. De buitendijken rond Flakkee geven gelegenheid om er te wandelen en te fiet sen, dat doen ze al jaar en dag. Aan de buitenkant van de dijk is het ide aal vertoeven, je voelt je omringd door de natuur, de geluiden van vogels en water geven het gevoel van rust, gecom bineerd met een schier eindeloze blik is het een eldorado. Het mooie is datje niet naar een ver buitenland hoeft, om het te beleven is het hier, vlak naast de deur. Het is echter jammer dat de toeganke lijkheid tot de buitendijken voor het natuurminnend publiek op veel plaat sen te wensen overlaat. Bekijk de buitendijk tussen de Grevelin- gendam en Battenoord. Aan de Greve- lingendamkant is er een hekwerk met er aan vast gemonteerd 2 borden (foto 1 en 2). Verboden toegang, art. 461 W.v.S. staat er op. Discussie uitgesloten, het betreden van de dijk is strafbaar, kenne lijk is er iemand geweest die dit verbod niet zo op prijs stelde en heeft op bord nr. 1 een vuurwapen leeggeschoten. Helemaal onderaan de dijk bij het riet in de drassige grond zijn enkele paaltjes geslagen met één plankje (foto 3 en 4). Er is niet veel fantasie voor nodig om te begrijpen dat deze konstruktie gebruikt kan worden om over dat hekwerk heen te klimmen. Uitsluitend te voet, dus zonder fiets is dit nog redelijk te doen, hoewel ouderen er zeer zeker moeite mee zullen hebben. Het wordt echter problematisch als er een fiets overheen moet, voor ouderen is dit niet te doen, het is zondermeer gevaarlijk, je moet eerst met de fiets over een zeer hobbelig talud naar beneden, dan de fiets hoog opgetild met een been op het plankje, dan de flets over het hek. L.been over het hek, fiets neerzetten, R- been over het hek en op het andere plankje stappen, dan stap je weer (voor en najaar) in de drassige grond, vervol gens met de fiets in beide handen lopend over zeer puntige stenen met de fiets omhoog tegen de dijk omhoog. Voorwaar geen pretje. Als er over dit soort 'hekovergangen' nog nooit onge lukken zijn gebeurd mag het een won der heten. HERKINGEN Bovenstaande postduiven vereniging nam op 11 mei 1991 deel aan een wedvlucht vanuit Laon. Afstand 240 km. In con cours waren 292 duiven, die om 9.00 uur met westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.07.26 uur en haalde een snelheid van 1278.44 m.p.m. De uitslag luidt: Ik denk ook niet dat ongelukken bij het dijkbeheer zijn gemeld, want welbe schouwd gaat het allemaal illegaal (art. 461 W.V.S.). Wie zou die paaltjes hebben geslagen en de plankjes erop getim merd. En als je dan uiteindelijk op de fiets zit is het 5 minuten rijden en het ritueel her haald zich, want halverwege Grevelin- gendam/Battenoord staat weer een hek mét weer onderaan de dijk een hekover gang, weer 5 minuten later, waar bij Bat tenoord de afrastering eindigt boven en anderaan de dijk een overstapplaats. Vanzelfsprekend is de afrastering ge plaatst om de schapen erachter te hou den. En dat de pachter van de dijk tevens het fietsend en wandelend pu bliek ook liever achter het hekwerk wil houden 'maar dan aan de andere kant' is ook wel te begrijpen. Maar, het hoeft toch niet zo te zijn dat de fietser of wandelaar zich zó veel moeite en ergernis moet getroosten om zich in een mooi stukje rustige natuur te be geven. Over vrijwel geheel Goeree en Overflak- kee aan de binnenkant van de buitendij ken bij hekovergangen, staan mooie blauwe borden van het Waterschap Goeree-Overflakkee met erop geschre ven OPENGESTELD maar... (foto 6) dan volgen er een achttal aanbevelingen en verboden en helemaal onderaan staat met grotere letters: 'Houd u aan onze regels, u bent onze gast'. Deze uit 2 delen bestaande zin houd een verzoek en een mededeling in: 1. Haast vanzelfsprekend dienen we ons aan regels te houden, dat is altijd en overal zo, dus ook in de onderha vige situatie. 2. Bestaat uitsluitend uit letterlijke tekst want uit mijn voorgaand verslag blijkt het tegendeel van gastvrijheid, een gastheer die zijn gasten willens en wetens gevaarlijke toeren uit laat halen mag (ik zou bijna zeggen) ver wachten dat zijn gasten ongehoor zaam zouden kunnen worden. In elk geval (denk ik) is het waterschap Goeree-Overflakkee verantwoordelijk voor het wel en wee van de mensen (zeker de ouderen onder ons) die ge bruik willen maken van de buitendijkse wandel c.q. fietsroute. Door de bordjes aan het hek bij de Gre- velingendam art. 461 W.v.S. en het plaat sen van blauwe OPENGESTELD maar... borden creëerd u een tegenstrijdigheid. Echter door aan te geven dat de dijken zijn opengesteld accepteert u ook al aansprakelijkheid. Kortom door het plaatsen van klaphek jes (foto 5) bij afrastering-doorgangen op plaatsen waar wandelaars en fietsers zonder al te veel moeite gebruik van kunnen maken zullen velen u zeer dankbaar zijn. Mijne heren, dit schrijven beoogt niets anders dan het vestigen van de AAN DACHT op een probleem dat zeer zeker voor verbetering vatbaar is. Wellicht kunt u hierdoor de situatie ter plaatsen doen verbeteren. Namens vele bezoekers, 'wandelaars en fietsers', bij voorbaat hartelijk dank. Hoogachtend, Dhr. J. L. Timmer Neptunuslaan 49 3255 TP Oude Tonge C. Logmans 1, 3, 20, 40, 41, 65, 70; J. de Boer 2,13, 16, 22,25, 31, 36, 37,38,48, 55, 62, 63, 71; J. Molenaar 4, 7, 21, 33, 34; Gebr. Logmans 5,9,12,14,18, 32,44; M. Huizer 6,11,17,45,49, 52, 73; J. Kievit 8, 27. 35, 51, 56, 58, 60, 72; B. v.d. Ochtend 10; M. Auperiee 15,193,23,24,46,47,68; H. Kievit 26; P. Hogewerf 28, 59; A. het Jonk 29, 42, 43; Molenaar en zn. 30, 39, 53, 69; A. J. A. Volaart 50. 54, 64, 66; H. Kameriing 57, 67; D. Kievit 61. DIRKSLAND - Door familie omstandigheden zullen de kran ten in de wijk van de fam. van Lenten i.p.v. vrijdag zaterdag morgen worden bezorgd. Ze vormen één burgerlijke gemeente, ze meren voor het merendeel af in één haven, ze leveren hun vis aan één visaf- slag en ze liggen als dorpskernen maar enkele kilometers van elkaar, Goede- reede, Ouddorp en Stellendam. Toch eigenlijk een vooroorlogse toestand, dat ze alle drie nog een eigen vissersvereni ging hebben. „Waarom fuseren we niet", zo was te horen op de jaarvergadering van de ver eniging Samenwerking in Stellendam. Besloten werd om daar op korte termijn op aan te sturen, vooral nu men straks wel weer wat verzint om de garnalenvis serij onder de kust te verbieden (een ongerepte natuur zonder schadelijke visserij in de Voordelta). Dergelijke voornemens moeten in de kiem worden gesmoord, zo meent ook voorzitter Piet van Dam. Over het beheer van die Voordelta moe ten ook de vissers een vinger in de pap krijgen en houden. Verwondering werd uitgesproken over de houding van de direkteur van de Vis- afslag. Donderdags aangevoerde garna len werden niet geveild, omdat er geen kopers waren. Hadden die niet gewaar schuwd kunnen worden. Heeft' men niet gepleit voor gespreide aanvoer enkele jaren geleden? En nu dit. Kontakt hierover zal met de afslagdirek- tie worden opgenomen. Als men weet in Stellendam niet terecht te kunnen, dan lost men wel ergens anders, maar daar mee is Stellendam niet gebaat. Een weekendverbod voor de garnalen visserij (nu nog alleen in de Waddenzee) zou moeten gelden voor de gehele kust aldus de mening in Stellendam. Op zaterdag 25 mei a.s. zal er in Rekrea- tiecentrum 'De Staver' te Middelharnis een Drum, Majorette en Twirlfestival worden gehouden. Dit festival wordt georganiseerd door Majorettenkorps 'De Somi Girls' uit Sommelsdijk/Middelhamis. Het geheel staat onder auspiciën van het K.N.F, en wordt voor de 5e keer gehouden. De voorgaande jaren waren een enorm suc ces. Dit jaar zullen 23 groepen op treden. Alle korpsen worden beoordeeld door een deskundige jury van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekver enigingen. De groep die het hoogste aantal punten behaald zal een wisselbe- ker ontvangen, die beschikbaar gesteld is door Middenstandsvereniging Win kelcentrum D'n Diek. Het festival begint om 13.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 4,-. De laatste uitnodiging van het vergader seizoen is daar. D.V. 16 mei as. om 20.00 uur verwachten wij u in de gemeen schapsruimte van het schoolgebouw 'Koningin Beatrix' aan de Margrietweg 6 te Ouddorp. Via de medewerksters van Drogisterij-Parfumerie 'Ouddorp' kornen we deze avond veel te weten over HUIDVERZORGING. De dames Liesbeth van Otterlo, Marie Louise Trost en Catolijne Kievit zijn van beroep gediplomeerd drogiste-schoon- heidsspecialiste en apothekers-assistente. Zij geven deze avond huidverzorgings- adviezen en een demonstratie. Brengt u gerust een vriendin of kennis mee. Voor iedereen is er een leuke attentie. MELISSANT Vrijdag 17 mei a.s. is er gelegenheid tot het verzilveren van RBS systeem- en schilderzegels van 8.30-9.30 uur bij J. du Pree, Bernhardstraat 31, 3248 AC Melissant. DIRKSLAND Bovenstaande postduivenvereniging nam op 11 mei 1991 deel aan een wedvlucht vanuit Laon. Afstand 244 km. In con cours waren 276 duiven, die om 9.00 uur met westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.09.47 uur en haalde een snelheid van 1284.49 m.p.m. De uitslag luidt: L. C. IJzelenberg 1,19,32; J. C. Roodzant 2, 5, 9, 12, 14, 15, 20, 21, 26, 34, 39,44.49, 54, 57; Comb. Nagtegaal 3,10, 33, 35,42, 53, 56, 64, 69; Hameete-Hoekman 4, 13, 28,40; L. S. van der Baan 6,27,36,58,66, 67; J. A. Koppelman 7, 25, 29, 41, 47, 48, 50, 61; K. de Jong 8, 11, 18, 24, 31, 46; J. Kleijnenberg 16, 22, 30, 37, 38,43, 51, 62, 63; A. van der Hoek 17, 65; W. Nieuw- land 23. 52; P. de Jong 45, 59, 68; C. Ver meulen 55. 60. De afdelingsavond van donderdag 23 mei 1991 wordt verzorgd door BVM Groepsvoorlichting Geur en Fleur. Een avondvullend programma om de consu ment voor te lichten over de voeding, gezondheid en persoonlijke verzorging. Er worden deze avond dia's vertoont, een kwis gehouden en er mag geproefd worden om kennis te maken met nieuwe produkten. Namens het bestuur wordt u hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen in het Diekhuus, Zandpad 7 te Middel harnis. Aanvang 19.45 uur. Toegang voor leden gratis, introducé's 2,50. We hebben nog enkele plaatsen voor het jaarlijks reisje op 30 mei 1991. Opgave bij de bekende adressen. In plaats van de traditionele buitenmid dag, hebben we nu een alternatief bedacht in de vorm van een excursie naar de Slikken van Flakkee. Deze excursie staat onder leiding van de heer de Kok en vindt plaats op donderdag 13 juni 1991. Het programma is als volgt: 13.15 uur: Verzamelen bij het Dien stencentrum in Middelharnis voor vertrek naar de boerderij van de fam. de Kok te Melissant. 13.30 uur: Koffie of thee met wat lekkers. 14.00 uur: Vertrek met de boerenwagen voor een tocht over de Slikken van Flakkee, waar de Heckrunderen en Fjordenpaarden in het wild rondlo pen... een tocht van 2 uur. Bij terug komst eten we met z'n allen panne- koeken. De kosten zijn 10,00 per persoon incl. koffie en pannekoeken. Opgeven bij mevr. J. Poortvliet-van der bok tot uiterlijk 1 juni. Er kunnen max. 40 personen mee. Ook al bent u slecht ter been, u kunt er toch wel heen. Bij heel slecht weer wordt het verzet naar eventueel 20 juni. Op zaterdag 18 mei organiseert de per soneelsvereniging van Streekvervoer Zuid West Nederland behendigheids wedstrijden met de bus voor hun leden. Deze wedstrijden worden gehouden op het terrein van de stalling van ZWN in Oude Tonge. In totaal doen er honderd chauffeurs mee aan deze wedstrijden. Om 8.30 uur start de eerste en om 16.45 uur de laatste, en zo om de vijf minuten vertrekt er een. Ook is aan de dames gedacht, ledere vrouw die rijbewijs BE heeft, en dat ook kan tonen kan zich ter plaatse opgeven en kan dan meedoen aan het dames-parcours, dit wordt gereden met een luxe auto. Voor de kinderen is er een Skelterbaan, zij krijgen als ze meedoen een aardig heidje, en de beste krijgen een prijsje. Ook voor de dames zijn er prijzen, ze kunnen zelfs een beker winnen, en ook nog uitgezonden worden naar de Neder landse kampioenschappen. Deelnemen aan de Damesbaan en de Skelterbaan is gratis. De toegang is voor iedere bezoeker graüs. Op uitnodiging van de Plattelandse- vrouwen afd. Goedereede/Ouddorp zal de vereniging CLAT Nederland een lezing houden over Peru. CLAT is een organisatie die zich in Nederland al bijna 20 jaar inzet voor de boeren en arbeiders in Latijns Amerika. Twee dames van deze vereniging zullen ook een speciaal Peruaans gerecht klaar maken waarvan geproefd kan worden en natuurlijk is er de gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor deze avond wordt een kleine bijdrage van 2,- p.p. gevraagd i.v.m. de kosten van de ingre diënten. De avond wordt gehouden op 21 mei in Oostdam te Goedereede en begint om 20.00 uur. De kleindierenvereniging Nut en Sport Sommelsdijk heeft vrijdag 17 mei haar maandelijkse Bingo. Ook deze maand staan er weer mooie prijzen klaar. Bij een volle kaart kunt u zelf uitzoeken. We beginnen om 20.00 uur met een gratis ronde. Vanaf 19.00 uur staat de koffie klaar, ook deze is gratis. Het belooft weer een gezellige avond te worden. Wij als bestuur hopen dan ook op uw komst, alleen dan kan deze bingo sla gen. Aan de prijzen zal het niet liggen, er is voor ieder wel iets bij. Dus ieder die de kleindierenver. een warm hart toedraagt; u bent welkom, vrijdag 17 mei in de EHBO-zaal achter de brandweerkazerne, Philipshoofjes- weg 57 te Dirksland. GOEDEREEDE De vorige week gehouden kollekte voor de Nederlandse Lever Darm Stichting heeft in Goedereede een bedrag van ƒ950,85 opgebracht; in Stellendam ƒ1214,60. De NLD-Stichfing is werkzaam op het gebied van alle ziekten van het spijsver teringskanaal, o.a. door voorlichting en preventie, en door het financieren van noodzakelijk wetenschappelijk onder zoek om eraan bij te dragen dat de medi sche kennis op dit gebied wordt vergroot en behandelingsmogelijkheden kunnen worden verbeterd. Alle kollektanten en gevers heel harte lijk dank. Hebt u de kollektant gemist en wilt u alsnog iets bijdragen? Het adres van de Nederlandse Lever Darm Stich ting is: Wilhelminastraat 45, 3621 VG Breukelen; giro 2737; bankrekening 70.70.70.538. Wat een zeiltochtje met Koninginnedag op het Grevelingenmeer had moeten worden, veranderde in een hachelijk avontuur voor drie Brabantse jongens. Nauwelijks buiten de jachthaven te Bruinisse sloeg hun jachtje bij de kunst matige eilandjes de Mosselbank om. Twee van hen konden zwemmend ge noemd eilandje bereiken en de haven meester waarschuwen, waarna men ijlings uitvoer om de derde te redden. Het Grevelingenmeer is ter plaatse niet erg diep. Met onderkoelingsverschijnse- len werd de derde opgepikt. Nu lamsoren en zeekraal, de op de schorren in Zeeland voorkomende plan ten, die als voorjaarsgroenten worden gegeten, door toedoen van de Milieufe deratie slechts in beperkte mate worden gesneden en dan alleen voor eigen con sumptie, probeert men op een nieuwe manier profijt te trekken uit wat de natuur biedt. In de Deltawateren komen verschillende soorten wieren voor, grove wieren en fijnere wieren, die alle veel jodium bevatten, een uitstekend middel tegen struma. Uit vijf soorten hebben de eigenaars van het viersterren restaurant 'Inter Scaldis', het echtpaar Boudeling in Kruiningen, er twee overgehouden, waarmee mo menteel proeven worden genomen, om ze als een smakelijke delicatesse, op het menu te kunnen zetten. Zeesla en darm wier blijken mogelijkheden te openen om ze straks op de menukaart te doen verschijnen. Zeewier is in Japan een veel gevraagde lekkernij. Waarom dan niet in Nederland, vraagt men zich af In Frankrijk wordt veel zeewier gebruikt in de cosmetische industrie. TILBURG - Adrie Hollaar uit Som melsdijk en lid van atletiek-vereniging Delta Sport heeft tijdens de landelijke veteranen-competitie een uitstekend re sultaat behaald op de 5000 meter. Op de sportaccomodatie van AV Atilla in Tilburg, tevens stadion van de voet balvereniging Willem 2 kwam Hollaar tot een prima tijd van 16.30.3. Door deze prestatie behaalde hij samen met zijn teamgenoten een elfde plaats in de eer ste ronde voor het clubkampioenschap van Nederland. Zaterdag 11 mei vertrok Good-Luck naar Ritthem om daar vlak bij Vlissin- gen tegen Atlas 1 te korfballen. Met nog twee wedstrijden te gaan stOnd Good- Luck bovenaan en Atlas onderaan de ranglijst. Good-Luck opende met een doelpunt uit een ingesturdeerde vrije worp die al heel veel goals opgeleverd heeft. Anne- loes Vroegindewey mocht het afmaken. Even later trok Adas gelijk, 1-1, maar lang duurde dit niet want Anton Mol bracht de stand op 1-3 door twee afstandsschoten. Er werden nog veel meer kansen gecreëerd maar niet afge maakt door Good-Luck, terwijl Atlas heel weinig kon doen. Vlak voor rust speelde de blessure van Marjan Holt weer op. Martha van den Boogert kwam in haar plaats. Uit een mooie doorloopbal maakte Diane Slui 1-4, een goede uitgangspositie voor de tweede helft dus. Direkt na de pauze werd Leo van der Made foutief gestopt, hij benutte zelfde toegekende strafworp. Hierna kwam weer het spelbeeld wat we al heel vaak gezien hebben. Het lage tempo van de tegenstander overnemen, slordige passes waardoor Atlas weer hoop kreeg en terug kwam. Johan van der Made kreeg een tik tegen z'n been en moest het veld verlaten. Jacco de Vos mocht zijn taak overnemen. Met behulp van twee strafworpen en een afstandsschot werd het zo'n vijf minu ten voor het eind weer heel spannend, 4-5. Verder liet Good-Luck ze niet komen en dus gingen de twee punten mee naar Flakkee. 25 mei staat de laatste competitiewed strijd tegen A.C.K.C. genoteerd. Bij winst of gelijkspel is Good-Luck kam pioen, bij verlies is daar nog een beslis singswedstrijd voor nodig. A.C.K.C. is altijd een lastige tegenstander en Good- Luck kan dan ook veel steun gebruiken. Er wordt om 16.00 uur thuis gespeeld. Overige uitslagen: Good-Luck B - S'vogelsO - 7 Korbatjo C - Good-Luck C2 - 4 Good-Luck D - Vent. Sport D5 - 5 ADO Q2 - Good-Luck QO - 4 Good-Luck R - Vent. Sport R20 - 2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 5