EIÜVriDEfl-IIIEUWa One More Voice op E.O.-radio Aktie Zuinig Stoken iNGBSPREKM€T.... sêsM' Orgel- en trompetconcert te Oude Tonge Geen jeugdwerk dhr. J. Lodder te Dirksland H.V. De Krammer Open Jeugdwerk, strandfeest Jeugddienst in de Hervormde Exodusgemeente Orgelconcert studenten R'dams Conservatorium in Grote Kerlc Dordrecht Zingen voor 'Woord en Daad' Uitgebreid cursusaanbod van De Vijverberg Fa. B. van Eclc Zn. Orgelconcert Bram Beekman Grote Kerk Maassluis Laatste tabel AKTIE ZUINIG STOKEN Zaterdag 11 mei D.V. in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge, aanvang half acht BORDJe REGOUT BOWJt MET BOOT CHINEES BORO WADBEHOUDERS 0¥EMTEMPERATUREN WHISKYSOORTEN de juiste taxatie- Makelaar Tamboer OPUCHTENPE OGEN 3e Blad VRIJDAG 10 MEI 1991 No. 5998 De leden van het interkerkelijk jongerenkoor One More Voice o.l.v. W. Chr. Meijboom willen u wijzen op de radio-uitzending van a.s. maandag 13 mei: 'Licht op Jongerenkoren' (Radio 2 van 19.00 tot 19.30 uur). Maandelijks wordt er een jongerenkoor in de schijnwerpers gezet in dit programma. Deze keer valt het licht op ons. Tijdens de uitzending zult u geestelijke liede ren van verschillende stijlen kunnen beluisteren. Wij wensen u veel luisterplezier. ;^jg„ MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK As. zaterdagavond 11 mei vieren we de afsluiting van het seizoen. We hopen dit te doen op onze traditionele wijze, nl. met een strandfeest. We gaan met bussen naar het Oud- dorpse strand. Hier gaan we eerst een wandeling maken. Tussendoor drinken we wat. Tenslotte brengt de wandeling ons bij het strandvuur, waar de warme worsten gereed staan. De mensen die zich hiervoor opgegeven hebben verwachten we op onderstaande vertrekposten: 19.00 uur: vertrek Hoeksteen, Ring, Middelharnis. 19.10 uur: vertrek parkeerterrein ziekenhuis Dirksland. 19.15 uur: vertrek Provincialeweg Melissant. 19.25 uur: vertrek bushalte Stellendam. Om 23.00 uur hopen we terug te zijn in Middelharnis. Tot ziens a.s. zaterdag. Team O.J. W. Zondagochtend 26 mei 1991 is er weer een jeugddienst in de Hervormde Exo dusgemeente aan de Dorpsweg te Som- melsdijk. Het thema van de dienst deze morgen is: 'Goede tijden - Slechte tijden'. Verder werken mee: Kandidaat Klaas Kuypers en het Interkerkelijk koor/ combo Keruchma uit Numansdorp. De aanvang is om 10.00 uur, en na de dienst is er gelegenheid om nog wat na te praten onder het genot van een kopje koffie of een glaasje limonade. Tot ziens op 26 mei. De jeugddienst commissie NIEUWE TONGE Door omstandigheden is er morgen (zaterdag) geen jeugdwerk. HetJ.W.C. De aktie 'Zuinig Stoken' eindigt met de tabel voor de week van 21 april tot en met 28 april, welke u in deze krant vindt afgedrukt. Deze tabel verschijnt een week later in verband met koninginne dag. In de komende periode vindt u geen tabel met streefverbruiken meer in deze krant. Wel kunnen we u verklappen dat op 13 oktober weer een nieuwe aktie zal starten. De meterkaart, die u daarvoor nodig heeft, krijgt u ruimschoots tevoren thuisbezorgd samen met het blad 'Ener gie Water', dat eind september wordt verspreid. Om u te helpen bij het verla gen van het energieverbruik volgen nog wat tips. Nu de buitentemperatuur weer hoger is, kan de kachel uit of op een veel lagere temperatuur worden ingesteld. Dit geldt ook voor de centrale verwarming. Ver warm alleen wanneer het nodig is. In de slaapkamers en de hal is rond deze tijd geen verwarming meer nodig. De ketelwatertemperatuur van de c.v.- ketel kan lager worden ingesteld (60°C). Deze instelling is bij de meeste combi ketels niet zonder meer mogelijk, omdat het tapwater dan niet warm genoeg wordt. Als er geen verwarming meer nodig is, kan de ketel geheel uitgescha keld worden, tenzij u een combiketel heeft die ook voor het warme water zorgt. Heeft uw c.v.-ketel een waakvlam, zet deze dan gedurende de zomerpe riode uit. Ook de pomp kan uitgezet worden, mits u deze eens per week een minuut of vijf laat draaien om vastzitten van de pomp te voorkomen. De meeste moderne c.v.-ketels hebben geen waak vlam meer en hebben ook een inge bouwde pompschakelaar die tijdens de zomerperiode de pomp automatisch enige minuten per dag of week laat draaien. De zomer is bij uitstek geschikt om gas- apparatuurte laten controleren of schoon maken door de vakman. U bent er dan van verzekerd dat daarna de verwar ming weer goed en optimaal werkt en u zonder zorgen het nieuwe stookseizoen tegemoet kunt gaan. Gaat u uw oude c.v.-ketel vervangen, denk er dan aan dat toestellen met het gaskeurmerk 'scho nere verbranding' en Hoog Rendement toestellen op dit moment gesubsidieerd worden. Bij de EMGO kan men er alles over vertellen. Vergeet bovendien niet om de schoor steen te laten nazien op gebreken of ver vuiling! In sommige brandverzekering polissen is dit een eis. 1 De tabel voor de week van: 1 1 22 april 1991 t.e.m, 28 april 1991 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m' 11 m= 368 m" 600 m= 14 m=' 445 m= 700 m'' 16 m= 520 m= 800 m'' 18 m" 593 m' 900 m= 20 m^ 670 m= 1000 m' 23 m= 748 m= 1100 m= 25 m^ 823 m= 1200 m' 27 m= 896 m= 1300 m' 30 m= 974 m» 1400 m' 32 m' 1051 m= 1500 m' 34 m'' 1124 m= 1600 m^ 37 m= 1199 m= 1700 m= 39 m' 1276 m» 1800 m' 41 m' 1351 m= 1900 m' 43 m' 1428 m' 2000 m= 46 m' 1505 m= 2200 m' 50 m= 1657 m3 2400 m" 55 m» 1808 m= 2600 m' 60 m= 1961 m= 2800 m" 64 m' 2114 m» 3000 m= 69 m' 2268 m= 3500 m> 80 m' 2651 m' 4000 m= 92 m' 3035 m= 4500 m' 104 m= 3422 m= 5000 m' 115 m= 3801 m= 5500 m= 127 m' 4186 m= 6000 m" 138 m' 4567 m= Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim beneden normaal, de windsnelheid lag op het normale niveau. De zomermaanden zijn ook geschikt om isolatiewerkzaamheden te (laten) verrichten. Door het te laten doen kunt u onder bepaalde voorwaarden in aan merking komen voor subsidie. Infor meer gerust bij de afdeling voorlichting van de EMGO. Zelf kunt u bijvoorbeeld de leidingen van de centrale verwar ming achter schotten en in de kruip ruimte isoleren, voorzetramen maken, warmteschilden achter radiatoren plaat sen of het dak aan de binnenzijde isole ren. Een geïsoleerd dag helpt in de zomer ook nog bij het koel houden van de woning. Voor doe-het-zelf-werkzaam- heden krijgt u echter geen subsidie. Noteer ook in de zomer de meterstan- den. Daar is ruimte voor op de Zuinig Stoken-kaart. Zo krijgt u beter zicht op het verbruik voor koken en warm water en de invloed van zomerse omstandig heden op uw elektriciteitsverbruik. EMGO, afdeling Voorlichting, tel. (01870) 2244. Op woensdag 15 mei 1991 's avonds om 8 uur zal er in de Grote Kerk te Dordrecht een orgelconcert gegeven worden door Wieger Mandemaker, Henny Vaatsta en Henco de Berg, alle studenten aan het Rotterdams Conservatorium bij A. J. Keijzer. Op het programma staan werken van J. S. Bach (Preludium en Fuga in G), L. Vieme, C. Frank (troisième Choral), O. Messiaen, D. Buxtehude (Preludium en Fuga in f) en van de Ie symphonic van C. M. Widor zal het adagio worden gespeeld. Gezien het programma en de talenten van deze drie aankomende organisten, belooft het een mooi concert te worden. 4e toegang bedraagt 6,- of/4,- (60-1-/ CJP) en voor kinderen t/m 12 jaar is de toegang gratis. NIEUWE TONGE Chr. Gem. koor 'Vaya Con Dios' uit Melissant, kinderkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge, beide o.l.v. de heer J. Hollaar uit Middelharnis. Organiste Marcelle van Brussel uit Nieuwe Tonge. Opening door ds. A. Belder. Speker voor Woord en Daad, de heer H. Pater uit Gorinchem. We bevelen deze avond van harte bij u aan en hopen op een warme belang stelling. Toegang vrij. Kerk open om zeven uur. In 'Elim' is ook nog een mooie verkoop stand voor 'Woord en Daad', waar ook kleinere dingen (voor kinderen) te koop zijn. Ook deze verkooptafel bevelen wij hartelijk bij u aan! Met ingang van september 1991 start de Prot. Chr. Hogeschool De Vijverberg te Ede met een aantrekkelijk pakket van bij- en nascholingsmogelijkheden voor inrichtingswerkers, verpleegkundigen en leidinggevenden in gezondheidszorg en welzijnswerk. Het cursusaanbod van de Sector Con tractactiviteiten is o.a. gericht op het management in de kleine instelling en Post-HBO Management voor het mid denkader. Daarnaast is er een z.g. combi-cursus voor leidinggevende ver pleegkundigen in psychiatrie en zwak zinnigenzorg (management, specifieke zorgproblemen alsook een cluster soma tologie en verpleegkunde). Op het terrein van methodiek brengt men cursussen t.b.v. groepsleiders en leef groepwerkers, een aanvullende cursus voor verpleegkundigen die als groepslei der in de psychiatrie werken, alsook een cursus methodisch werken in de ver pleging. Voor hen die vanuit een christelijke identiteit werken is er een specifieke cur sus waarin de relatie tussen een christe lijke visie, het methodisch handelen, beroepshouding en pastorale aspekten aan de orde worden gesteld. Meer informatie: Sector Contractactiviteiten van de P.C. Hogeschool De Vijverberg, Postbus 80, 6710 BB Ede. Tel. (08380) 1 91 04 Westdijk 33-56 Middelharnis \Tel. 01870-3035-2060 /Fietsen, brommers, reparatie In de concertserie 1991 zal Bram Beek man op zaterdag 18 mei a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het Gar- relsorgel van de Grote Kerk te Maas sluis. Het programma van Bram Beekman luidt als volgt: 1 Toccata, Adagio und Fuge C-dur (BWV 564)J. S. Bach (1685-17590) 2 Was Gott tut, das ist wohlgetanJ. E. Rembt (1749-1810) 3 Twee trio's op. 47M. Reger - Canon (1873-1916) - Gigue 4 Choral varié sur Ie thème du 'Veni Creator'M. Duruflé (1902) 5 Improvisatie over een pinksterliedB. Beekman (1949) 6 Deuxième SymphonicM. Dupré - Preludio (1886-1971) - Intremezzo - Toccata Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 6,-; kinderen tot 12 j aar en houders van een CJP en Pas65 ƒ4,50. ,,Kom niet an Dirksland". Deze woorden van Jan Lodder zeggen genoeg over de band die hij met zijn dorp heeft.... „Ik zou hier nooit weg willen", vervolgt hij, „ik moet er niet aan denken." Ik bezoek hem deze middag in zijn woning aan de Bosdreef, op een steenworp afstand van de studio van Radio Flakkee, waar hij voor de medewerkers de steun en toeverlaat is. Maar ook zelf is hij iedere week op die zender te horen, o.a. in 'Met de muziek mee', een programma met marsmuziek en licht klassieke muziek. En voorts is hij van de partij in het veel beluisterde programma 'Flakkee-cialiteiten' waarin hij zijn zegje doet Niet voor niets is dhr. Lodder voor deze programma's gevraagd. Hij praat vlot en graag en op het gebied van mars muziek weet hij veel Al 35jaar speelt hij bij 'Amicitia' (tuba), van welke vereniging hij ook jarenlang voorzitter is. En zoals de 'meziek' bij een dorp hoort, hoort Jan Lodder bij Amici tia' en daardoor dus ook weer bij Dirksland. De 'meziek' en zijn werk bij Radio Flakkee zijn twee grote hobby 's van hem. Hij heeft daar n u (hij ging vorig jaar in de vut) ook tijd voor. Het is voor hem een zinvolle tijds besteding. Upraat vlot en gaat gemakkelijk met mensen om merk ik op. Wat heeft u voor uw beroep gedaan?" „Ik heb 30 jaar tussen de wielen gezeten. Ik was vrachtwa genchauffeur bij Van Dongen hier in Dirksland. Ook heb ik daar nog een 'minke'jaren op kantoor gezeten. In 1948 heb ikmijn rijbewijs gehaald. Dat was precies op de dag dat ik 18 jaar werd 'k Zal het nooit vergeten... „Zoo, bin je daer", zei Den Adel, de rij-examinator, tegen me. Ik moest een paar rondjes rijden en de betekenis van een paar borden uitleggen waarna ik mijn rijbewijs kreeg. Eerst wou 'k broodbakker worre mar dat stieng me niet an. Toen ik bij Gijs van Dongen kon komen, heb ik dat met beide handen aangepakt Heel wat vrachten zand heeft Lodder in die jaren gereden, met name voor het herstel van de dijken na de ramp van '53 en later voor de Deltawerken: vanaf de eerste afsluiting, de Grevelingendam, tot de laatste toe, de Oosterscheldekering. Bijna vanzelfsprekend komt de watersnoodramp ter sprake. Mede dankzij de inspanning van veel inwoners van Dirks land is dit dorp niet onder water gelopen. Die inspanning bestond uit het versterken of soms ook dichten van de dijken rondom Dirksland met zandzakken. De heer Lodder heeft daarin ruim zijn aandeel geleverd. Hetwaren waarschijnlijk de spannendste uren uit zijn leven. Want mét Dirksland zou ook het ziekenhuis onder water zijn gelopen.... Hij heeft zijn verhaal hierover eens verteld voor Radio Rijnmond. Dat was dus zijn eerste radio-optreden. Mevr. Lodder steekt even haar hoofd om de hoek van de deur. „Nee, ik gae weer weg", zegt ze als ik vraag of ze er bij komt zitten. „Ik sta niet zo graag in de belangstelling. Mar jae, je moet mensen hebben die er voor en die er achter lopen, Hetr echtpaar Lodder heeft zes kinderen. Vijf wonen er in Dirksland en één aan de overkant. Trots laten ze me de trouwfoto's zien die aan de muur hangen. „Allemaal hard werkende kinderen", zegt.Ian later. „Ze hebben toen ze nog thuis woonden, met elkaar jarenlang een krant rondge bracht in heel Dirksland. Wat dat betekent kan iedereen zich wel indenken: weer of geen weer, de krant moet bezorgd en het liefst zo vroeg moge lijk. Jan reed er 's zaterdags vaak met de auto achteraan om ze een handje te helpen. Nu zijn ze met z 'n tweetjes over, zo gaat dat met opgroeiende kinderen. Eén ding hebben ze voor gewoonte gehouden: 's zaterdags bij pa en ma op de koffie. T.K. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van i<an maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Kunt u voor mij bepalen hoe oud het blauw-groene wandbord op deze foto is? Op de achterkant staat Petrus Regout Co Maastricht, en F6.3 met een G. Antwoord: Dit zeegezicht van de be kende Maastrichtse aardewerkfabriek dateert van 1920. Voor verzamelaars heeft het nog een waarde van circa ƒ30,-. Uit een nalatenschap verkreeg ik een wand- bordje met zeilboot en molentje, en aan de achterzijde enkel maar een nummer: 4090 AlllT Verder staat er niets op. Heeft het nog waarde? Antwoord: Dit is een bazarartikel uit de twintiger jaren. Het zal hooguit enkele tientjes opleveren. Maar dan moet u er eerste een liefhebber voor vinden. Hierbij een kleurenfoto van een oud Chi nees wandbord. Kunt u daarvan de huidige waarde bepalen? Antwoord: U noemt het Chinees, maar het ziet er niet naar uit dat het werkelijk uit het verre oosten komt. Vermoedelijk is het hier vervaardigd. Helaas ont breekt een duidelijk vermelding van de fabriek, maar het is beslist niet met de hand beschilderd, doch lopende-band- werk uit een fabriek van souvenirartike- len. Het motief wijst in de richting van de jaren 1920 -1930. De waarde ligt rond de 30,-. Wat is het adres van de Vereniging voor Waddenbehoud? Antwoord: De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee vindt u aan het adres Voorstraat 18, Postbus 90, 8860 AB Hariingen, telefoon (05178) 15541. Mijn gasoven heeft een regelknop met stan den 1 t/m 8, maar welke temperatuur de oven bij die standen krijgt, staat er niet bij Antwoord: U kunt ongeveer de vol gende temperaturen aanhoduen. Bij stand 1: 140°; 2 160°; 3 180°; 4 200°; 5 220°; 6 240°; 7 260°; 8 280°; maar de gasdmk kan per huizen blok verschillen! Bakt u in een piekuur, als vrijwel iedereen eten kookt, dan kan het noodzakelijk zijn kort of lange tijd een hogere stand in te schakelen. Aan een hotelbar is meestal keuze tussen Schotse, Ierse. Amerikaanseen zg. Bourbon whisku. Wat is daar voor verschil tussen? Antwoord: Bourbon is de beschermde naam van een Noordamerikaanse whis ky, die gestookt wordt uit een gegist beslag dat tenminste 51% mais moet bevatten en verder hoofdzakelijk rogge. De rooksmaak wordt verkregen door het destillaat in nieuwe eiken vaten op te slaan, welke inwendig verkoold zijn. Volgens de wettelijke voorschriften moet de drank daarin twee jaar liggen voor ze mag worden gebotteld. Whisky uit de VS. die niet aan deze eisen voldoet, wordt als Amerikaanse whisky ver kocht. Deze bevat bijv. meer rogge- dan maisdestillaat, of is in oudere vaten gela gerd. De Canadese whisky is vaak een mengsel van verschillende produkten van diverse leeftijden die drie a vier jaar op fust is gelagerd. De echte Ierse whis key (met ey geschreven) wordt bereid uit gerst, rogge en al dan niet gemoute haver en tarwe. Ze moet minstens vijf jaar bewaard zijn in inwendig verkoolde oude bourbon-, rhum-, of sherryvaten, zodat de drank een extra smaakaccent verkrijgt dat andere whisky niet bezit. Schotse whisky wordt onderscheiden in 'grain whisky', welke volledig uit ge moute gerst is gefabriceerd. De produk ten die in Engeland en ons land worden bereid, bestaan uit een mengsel van ori ginele of industrieel nagemaakte 'grain whisky' met (naar gelang de kwaliteit) 30 tot 70% 'malt whisky'. Als die verhou ding niet op het etiket staat, kunt u door vergelijking van de prijzen nagaan wat de beste 'blend' is. Blended whisky is Op zaterdag 11 mei 1991 zullen de orga nist Martin Mans en de trompettisten Herman en Henk-Jan Drost concerte ren in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Een unieke kans om deze bekende musici te beluisteren en aan het werk te zien. Het programma vermeldt bekende en nieuwe orgel- en trompetwerken, als mede orgelimprovisaties met samen zang. Het concert vangt om 20.00 uur aan; de kerk is om 19.30 uur open. Toegang: boven 18 jaar ƒ5,- p.p. en onder 18 jaar 2,50 p.p. Tevens kunt u tegen gereduceerde prijs intekenen voor de nieuwe CD van de concertgever. Komt allen! Zaterdag 4 mei was er voor leden van de H.V. Krammer een witviswedstrijd. Tus sen de buien door werd er nog een enkel visje gevangen. De uitslag: 1. C. van Welie247 cm. 2. A. van Dijk218 cm. 3. C. v.d. Jagt212 cm. 4. D. Lagendijk153 cm. 5. P. Belder149 cm. Zaterdag 11 mei is de laatste zoutwater- wedstrijd van het seizoen voor leden van de H.V. Krammer. Inschrijven: café 'De Geit' te Oude Tonge van 10.30 tot 11.00 uur. Vissen van 12.00 tot 15.00 uur. Voor eventuele informaties en vragen hiervoor en over: W. van Welie, telefoon (078) 127573. Gerard Doustraat 15,3331 VC Zwijndrecht. in het doolhof van prijskaartjes INVM, Tel. 01870-3477 namelijk een drank die samengesteld is uit twee of meer der eerder genoemde originele whisky's. Hoe komt 't, dat de ogen van het wild 's nachts op lampjes lijken? Stralen die ogen licht uit? Antwoord: Achter het netvlies van de ogen van bedoelde nachtdieren ligt geen pigmentlaag, maar een spiegelend op pervlak. Het weinige licht van maan en sterren dat er 's nachts is, wordt daar door weerkaatst en tegelijk door de oog- lens geconcentreerd. U kunt die ogen vergelijken met reflectors en met behulp van dat weerkaatste licht kan het wild een prooi zien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 9