Antieke vogelkooien en hedendaagse kunst 1, m Van Weel-Bethesda ziekenhuis «iai Politieberichten VERWERS auto's I'M Open Haringvliet? Expositie van 11 mei t/m 1 juni MmMMiMAM Goedereede Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 10 MEI 1991 Vogelkooien zijn 'in', antieke vogel kooien zijn gezocht, maar nauwelijks meer te vinden. De volgende weken zijn bijzondere kooien te zien, museumstuk jes bijna, waar nooit iets aan gerestau reerd is. Soms met afgebladderde oude verf, prachtig gedraaide pootjes of leuke technische snufjes aan de oude 'reis- kooien'. René Mijnders van 'Klein Loogement' toont een kleine verzameling, die hij door de loop der tijd bijeen heeft gebracht en nu voor de liefhebber te ver werven is. Deze decoratieve stukjes antiek staan opgesteld op 18e eeuwse Hollandse meubels, een vitrinekast en een zoge naamde orgelgebogen kleine kast. Een enorme tuintafel van een frans café completeert het geheel. Op deze meubels staan tevens potten van de pottenbakkerij van de St. Paulus Abdij uit Oosterhout. Over dit aarde werk het volgende: Sinds de Middeleeuwen is Oosterhout een centrum van pottenbakkers geweest. Zoals het zovele ambachten is vergaan, zo verdween ook de laatste pottenbakke rij van Oosterhout in 1935. De Benedic tijnen zijn niet alleen bekend om hun verzorgde liturgische erediensten, maar ook om hun artistiek handwerk op velerlei gebied. In september 1970 vormde zich in de Sint Paulusabdij een nieuw pottenbak kerscollectief met de monniken br. Mat- theus Notenboom, br. Jan Rahder en br. Michael Ruijgrok. Br. Jan had zich in de Franse abdij Fontgombault met de nodige vaardigheden vertrouwd ge maakt. Met name had hij zich daar toe gelegd op de vormgeving en het gla zuren van diverse objekten. Br. Mat- theus was zich gaan specialiseren in het draaien. Br. Michael ging, naast andere werkzaamheden in het atelier, zorgen voor het branden van objekten in de gasoven. In aanvankelijk leegstaande, thans onherkenbare kippenhokken, werken de drie monniken nog steeds nauw samen. Uit de oven omtn geen produkt, waarin niet alle drie de hand hebben gehad. Door de opgedane ervaringen van br. Jan in Frankrijk, wordt ook nu nog uitsluitend met franse gresklei gewerkt. Deze klei wordt rechtstreeks uit een groeve in de omgeving van Bour- ges betrokken. Gres heeft, in tegenstelling tot de brand- temperatuur van aardewerk 1000°C) en van porselein 1400°C), een zgn. sintertemperatuur van 1200 - 1300°C. Tijdens dit proces treedt er krimp op. Deze krimp bedraagt bij gres 10%. Daarbij wordt het geglazuurde voor werp al waterdicht. Toch worden in Oosterhout alle objek ten geglazuurd, om het oppervlak glad- Klinkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 der en fraaier van kleur te doen zijn. De glazuren worden door de monniken zelf vanuit verschillende grondstoffen sa mengesteld. Qua vormgeving hebben de monniken nooit gestreefd naar opzienbare ver nieuwing. Eerlijke en harmonieuze vor men, fraai van lijn met een daarbij aansluitend kleurig glazuur, is hun kenmerk. Als pottenbakkers laten zij zich o.a. inspireren door produkten uit het verre en nabije Oosten. Daar zijn al heel lang met gresklei objekten van hoge kwaliteit gemaakt. Vandaar ook de invloed op dekoraties, die sinds enkele jaren op sommige artikelen in 'onderglazuur' aangebracht worden. Naast meer klassieke vazen en schalen, worden in Oosterhout ook veel kannen en kruiken in een meer rustiek genre vervaardigd. Evenals eetserviezen en voorwerpen als bonbonnières, kande laars enz. Eventuele andere verlangens zijn in het atelier bespreekbaar. De heldere, frisse kleuren van het werk van Paul Elshout brengen harmonie en kontrast aan bij deze tentoonstelling. Paul Elshout is wars van begrippen als 'inspiratie' en 'het uitdragen van een boodschap'. „Ik wil mijn vak zo goed mogelijk uitoefenen", is zijn ontwape nende stereotype antwoord. De kunste naar werd in 1949 geboren, genoot zijn opleiding aan de Vrije Academie in Den Haag onder de stimulerende leiding van Nol Kroes, Elshouts besluit stond al snel vast: kunst in al haar vormen werd zijn levensdoel: zeefdrukken, etsen, schilde ren en beeldhouwen. Monumentale werken van zijn hand zijn onder meer in Geertruidenberg 'Het Vrijheidsbeeld' en de immense muur schildering 'De Groene Weduwe' in Oosterhout, als stedelijk herkennings punt. Exposities van de kunstenaar waren ondermeer te zien in Amsterdam, Den Haag, Brussel enz. Wie kunst en antiek wil gaan bekijken is van harte welkom in 'Klein Loogement', N.Z. Haven 29 in Goedereede op woens- dagm iddag van 14.00 - 17.00 uur en zaterdagmiddag van 13.00 - 17.00 uur. Expositieduur 11 mei tot en met 1 juni. De medische staf werd in 1963 met drie specialisten uitge breid. Een van hen was dokter A. Reenalda, die in maart in funktie kwam als anaesthesist, zowel voor het ziekenhuis te Dirksland als voor het Rode Kxuis-ziekenhuis te Zierikzee. Helaas vertrok hij reeds per 1 januari 1967 naar de Bethle- hemkliniek te 's-Gravenhage. Het was toen erg moeilijk om een opvolger te vinden. Wel werd G. Bruggeman op 3 mei 1967 tot narcosebroeder benoemd, maar in feite was dit toch een stap terug. Pas in 1976 slaagde men er in anaesthesist Kolodziejek, werkzaam te Zierikzee, voor één dag per week in te schake len. Tot dan gaf broeder M. Poelman narcose; deze verka- larde geen bezwaar te hebben tegen de komst van een narcotiseur. Toen die kwam vertrok hij echter, per 1 juni 1977, naar Veenendaal. Op de OK werd per 1 september 1977 broeder J. Fleurke zijn opvolger. In maatschap met het Franciscus-ziekenhuis te Rotterdam, kwam dokter E. Fibbe met ingang van 1 september 1977 te Dirksland als anaesthesist. In juli 1981 nam dokter A J. Höl- zenspies deze werkzaamheden over. 4. Interne geneeskunde In 1939 kwam, zoals reeds vermeld, dokter C. H. Jessurun als eerste internist in dienst. Hij had zijn artsenstudie te Amster dam voltooid en was daar in het Binnengasthuis opgeleid tot internist. Deze benoeming had tot gevolg dat het aantal opnemingen van interne zieken zodanig steeg, dat alle zie kenhuisbedden bezet waren. Het laboratoriumonderzoek was aanvankelijk nog lang niet zo uitgebreid als tegenwoordig, zodat dokter Jessurun het, met h ulp van zijn vrouw, alleen af kon. Deze werkzaamhe den namen echter al spoedig zodanig toe dat een analyste werd aangesteld, door de notulist aangeduid als 'Annalyse', beslist geen onaardige naam voor een dergelijke funktiona- ris. Reeds in juli 1940 kwam mej. Van der Eijk als tweede analyste. De administratieve werkzaamheden van de internist waren in 1942 dermate uitgebreid dat een secretaresse het medisch archief ging verzorgen; zij was tot 1946 tevens apothekersas sistente. Deze funkties weden toen gescheiden op advies van dokter Jessurun. Dokter Jessurun werd - doordat de Duitsers er achter kwa men dat hij een verklaring aan iemand had afgegeven, waar door deze uit de arbeidsdienst kon blijven - op 12 juH 1944 door de Gestapo gevangen genomen en in hechtenis gezet op het Haagse Veer te Rotterdam. Gelukkig kon men hem reeds bevrijden in september van hetzelfde jaar. Na enige tijd in Rotterdam te zijn ondergedoken, vertrok hij 5 mei 1945. Zittend: L. Weltevrede, T. de Ruiter, A. Vrij. C. Middelburg, 2e analiste A. van den Eijk. A. Kanman, G. Paassen. M. van Luijk en M. Doomheijn. Staande: F. de Jong, A. van den Berg, L Poort. N.N., W. Both, L. Bolle. A. van Beek, C. van de Rotte, zr. Tobi, Z. Blom, W. Ruward, mevr. Jessurun-Brouwer, A. Vons, zr. A. J. Zoeteman, dr. Jessurun, W. den Hartog, zr. Zevenhuizen, dr. Stoel zr. S. Koster, ds. Anker, D. van Dongen, J. van der Wekken, N.N., M. de Graaf. M. de Vries, J. G. Knöps, R. Petiet en T. Hietbrink. OTrtii-Mli:! ;riiW «f^'É-f 11 Nieuwe borden In Zeeland en ook op de Brouwersdam in de gemeente Goedereede worden bor den geplaatst zoals op bijgaand voor beeld staan vermeld. Door de afge beelde kampeermiddelen komt dan een rood kruis te staan en daaronder nog de tekst: 21.00-02.00 uur. Het eerste bord is maandagmiddag aan de Zeeuwse kant van de Brouwersdam onthult door mevr. de Vries, gedeputeer de van de Provincie Zeeland. Door de politie van Zeeland en Goeree- Overflakkee wordt rond Hemelvaarts dag en de Pinksteren intensief gecontro leerd op de aanwezigheid van illegale recreanten. In Goedereede waren de boetes al lange tijd 150,- per overtreding. De Justitie in Zeeland is nu ook overgegaan op een boete van 150,-. van 21.00 tot 06.00 uur Texaco servicestation JaC. de Gast 01877-1122 Carwash Centrum Ingezonden: In uw blad van vrijdag 3 mei heb ik het stukje van dijkgraaf Van Kampenhout gelezen over het openstellen van de Haringvlietsluizen. De heer Van Kam penhout heeft nogal wat bezwaren opge somd waar een groot deel van de eilandbewoners het roerend mee eens is. Er is een geslacht opgegroeid die niet weet wat de kracht van het water is. Dat is geschiedenis geworden, maar de oudere generatie die het meegemaakt heeft, denkt daar wel anders over. De heer Van Kampenhout stemde wel toe dat het wel kan maar wat zou dat niet moeten kosten. En daar de staatskosten de pan uitrijzen, is het toch onverant woord. En dat wij voor 100% beveiligd zitten, daar ben ik het heel niet mee eens. Alles vertrouwt op de Haringvliet sluizen, maar als het hoog water is staan al de sluizen van het eiland open. Is dat niet onverantwoord? Als er een haper is aan het mechanisme en het zou mis gaan, dan is het water niet tegen te hou den, want alle sluizen staan open. Als het water zo hoog zou staan, dat er gevaar dreigt, is het te laat; dan hadden alle sluizen dicht moeten zijn. Zou dat dan geen ramp zijn? Maar daar wordt geen rekening mee gehouden. En wat denk je als we weer eens een winter kre gen als in '63? Wat zou er dan niet kun nen gebeuren? Als het Haringvliet één massa ijs is en de deuren van de keer- sluizen waren niet van te voren dicht gedraaid, zou de ramp niet te overzien zijn. Want dan zal het ijs opgeblazen moeten worden en daar hebben wij nog geen ervaring mee. Laat Rijkswaterstaat van alles maar eens goede nota nemen. Wij zijn het als ouderen die de waters nood hebben meegemaakt, van harte met de heer Van Kampenhout eens en we hopen dat de hogere instanties zich maar eens moeten bedenken. Zo maar enkele opmerkingen van één van de lezers van uw blad. De geschiedenis van het oude ziekenhuis van 1934-1984 door dr. J. L. Braber. (aflevering 9) met het beurtschip 'Neeltje' (eigenaar A de Graaff, schip- persknecht A. Holleman) naar Dirksland, waar hij tot de bevrijding bij smid C. Boogerman een schuilplaats vond. Toen omstreeks Kerstmis 1944 het gerucht de ronde deed dat er te Dirksland een razzia zou worden gehouden, verliet dokter Jessurun zijn onderduikadres en verschanste zich op een zolderkamertje in het ziekenhuis, waar hij ook Kerst feest vierde. Dat kon, omdat de besturend zuster als enige bekend was met de situatie. Daarna keerde hij weer terug naar de smidswoning. Op zaterdag 5 mei 1945 kwam de bevrijding. Hoewel dat 's morgens om tien uur nog niet officieel bekend was gemaakt, hadden de verpleegsters zich al uitgedost met oranje sluiers. Zij hesen ook spoedig onze nationale driekleur aan de vlag- gemast onder het zingen van 'O, schitt'rende kleuren van Nederlands vlag'. Toen kwam het bijzondere moment, voor hen volkomen onverwacht, dat dokter Jessurun zijn schuilplaats verliet en in de theekeuken verscheen, waar hij op innige wijze door de verpleegssters werd verwelkomd. Deze kon dus de volgende dag zijn werk weer hervatten. De internist had ook tot taak het keuren en eventueel behan delen van personeel. In 1961 verzwaarden deze werkzaam heden doordat het aantal personeelsleden toenam van 70 tot 90. Daarom kwam in 1961-62 een huisarts-assistent zijn taak verlichten. Er kwam op 1 mei 1963 zelfs een tweede internist, maar deze vertrok reeds 1 november van dat jaar. Per 1 april 1964 associeerde dr. A. Ie Poole zich met dokter Jessurun, wat tot langdurige samenwerking leidde. Dr A. Ie Poole Dokter Jessurun beëindigde zijn interne praktijk per 1 januari 1975, maar bleef de röntgenologie nog twee jaar trouw. Als zijn opvolger kwam dokter J. P. A M. de Bie uit Maastricht in dienst, maar dat klikte niet goed, zodat 7 juni 1976 mevrouw P. Hofs-de Bruijne uit Heemstede zijn plaats innam. Die ziekenhuisapotheek kwam in augustus 1974 onder toe zicht van apotheker J. Slager, die ook de farmacie van Her- nesseroord behartigde. Hij had zich recentelijk in de Voorstraat van Middelhamis gevestigd en noemde zijn apo theek 'Menheerse'. Op 1 juli 1975, eveneens in samenwerking met Hemesse- roord, trad biochemicus dr. P. J. Helmsing in dienst. In het zelfde jaar richtte hij in het ziekenhuis een huisartsen laboratorium op. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, stopte dr. Le Poole op 31 december 1980 met zijn praktijk, die werd overgenomen door dokter A C. Hoek. Reeds in 1942 bezocht röntgenoloog dr. G. den Hoed om de twee maanden het ziekenhuis te Dirksland. Eerst in 1977 kwam röntgenoloog H. J. Schrader in funktie, maar werd reeds in februari 1978 opgevolgd door dr. W. Hen- neke. Als derde in successie kwam de huidige radioloog H. E. Ernst uit Eindhoven in dienst. In 1979 werd mevrouw Y. de Klerk hoofdlaborant van de röntgenafdeling. Het verouderde röntgenmateriaal verving men in 1982 door moderne apparatuur, waarvan ook de huisartsen gebruik konden maken. Er was ook een infektiecommissie waarin dr. P. Kooij medio 1978 zitting nam. In april 1979 werd zijn plaats ingenomen door mevrouw J. C. E. Gierman-van Heek. Als derde internist kwam per 1 april 1984 dokter P.C. van der Velden de medische staf versterken. 5. Keel-, neus- en oorheelkunde Sedert zijn komst had dr. Stoel altijd acute oor-, neus- en keelziekten behandeld. De gekompliceerde gevallen stuurde hij door naar professor Quicx, hoogleraar aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. In oktober 1950 meldde zich voor het eerst een specialist op dit gebied, dr. Mes, om spreekuur te mogen houden. Dit werd niet verwezenlijkt, maar het bestuur kwam in 1951 wel met dokter P. R. Baarsma tot overeenstemming, wat blijkbaar ook niet lang duurde. In juli 1952 begon dokter J. A Bos met tweemaal per week polikliniek te houden en hij behandelde ook wel klinisch. In 1961 liet zijn gezondheid veel te wensen over, zodat hij in september van dat jaar zijn werk voorgoed moest staken. Zijn praktijk werd toen waargenomen door dokter A. H. Dekhuijzen. In juni 1962 kwam dokter J. A. P. M. Beekmans als otoloog te Dirksland. Hij werd voor D'66 tot lid van de Tweede Kamer gekozen, zodat hij mei 1973 als medicus ging stoppen. Nadat dokter W. R. Baarsma zijn specialistische opleiding te Lei den had voltooid, vestigde hij zich hier in mei 1973. 6. Oogheelkunde Vóór 1942 was men voor het aanmeten van een bril aangewe zen op zijn huisarts. Leed men aan een oogziekte, dan ging men 'over waeter' naar een oogarts, meestal te Rotterdam. Als eerste oogarts op Goeree-Overflakkee begon dokter P. C. Verkerk in oktober 1942 tweemaal per maand, op zaterda gen, polikliniek te houden te Dirksland. In 1944 werd dit spreekuur opgeschort door het toen moeilijke en onregelma tige vervoer. Na de oorlog ging dokter Verkerk sedert juli 1945, zoals voorheen, maandelijks weer tweemaal spreek uur houden. In mei 1950 volgde oogarts J. H. Staalman, geestelijk geheel passend in de sfeer van het ziekenhuis, hem op. In oktober van dat jaar ging hij wekelijks polikliniek houden. De volgende oogarts, vanaf 1973, was dokter K. Biesheuvel, die ook in het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee prakti- zeerde. In 1977 waren de spreekuren erg druk geworden, met heel lange wachttijden als gevolg. Deze behoorden tot het verleden toen een technische hulpfunktionaris werd inge schakeld. Toen kwam er bovendien tijd vrij om scheelzien- operaties te verrichten. Om aan de toenemende vraag naar poliklinische hulp te kunnen blijven voldoen, begon dokter D. C. Verhoeven per 1 januari 1984 als tweede oogarts. 7. Dermatologie In 1942 hield huidarts H. J. Th. Hiemke spreekuur op de eer ste en derde dinsdag van elke maand. In september 1943 deed hij zijn praktijk over aan dokter J. Edel. Door de ver voersproblemen in de laatste oorlogsjaren was het hem niet meer mogelijk regelmatig spreekuur te houden. In juli 1945 zette hij zijn spreekuren weer voort. Deze werden toen echter dermate slecht bezocht, dat dokter Edel het soms liet afwe ten, wat ook weer averechts werkte. De oorzaak van het geringe spreekuurbezoek lag bij de huisartsen die te weinig patiënten naar hem verwezen. Deze maakten namelijk bezwaar tegen de ingewikkelde recepten die de huidarts voorschreef en die door de apotheekhoudende huisartsen moesten worden bereid. Door deze zalfkwestie stopte dokter Edel er in 1946 helemaal mee en zette dokter L. van der Lugt de dermatologische praktijk voort. Toen de nieuwe polikliniek in 1956 gereed kwam werd deze dokter opgevolgd door huidarts C. G. Westerhof uit Schie dam. Hij overleed reeds mei 1961. Dokter H. P. Jeremiasse werd de volgende dermatoloog tot zijn overlijden in septem ber 1972. Diens opvolger, dr. J. C. M. Grosfeld uit Bergen op Zoom, ging daarna op de eerste en derde dinsdag van de maand spreekuur houden. In 1976 begon hij met de nieuwe behan deling met ultraviolet licht (PUVA) voor de frequent voorko mende huidziekte psoriasis, met veelal fraaie resultaten. Na zijn afscheid van 'De Lievensberg' te Bergen op Zoom, kwam dr. Grosfeld als full-timer de medische staf ver sterken. Door de snelle groei van zijn dermatologische praktijk was assistentie gewenst. Op 11 november 1978 kwam mevrouw J. C. R. M. Maksimovic-Veldboer, die behalve te Dirksland ook te Hellevoetsluis spreekuur ging houden. Kort daarna voegde zich ook mevrouw N. van den Heuvel als part-timer bij dit tweetal. Zij hield ook spreekuur in het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. Dr. Grosfeld zette er 1 april 1982 definitief een punt achter. 8. Neurologie en psychiatrie In 1942 kwam de zenuwarts J. Bijl elke vierde dinsdag van de maand spreekuur houden. Evenals voor andere specialis men was dit door de onregelmatige veerverbindingen in de laatste ooriogsjaren niet meer mogelijk. In juni 1945 wilde dokter Bijl zijn werkzaamheden te Dirksland weer hervat ten, maar daarbij bleef het, want hij vertrok naar Enge land. Dokter F. van Iterson volgde hem op. Deze hield in juni 1946 zulke lange spreekuren dat het arbeidspatroon van de ver pleegsters danig in de war raakte. Hij begon om 12 uur en had soms 's avonds half negen de mensenmassa nog niet ver werkt, wat dus ook voor het personeel een onplezierige zaak was. In 1952 was dokter K. Visser neuroloog-psychiater. Men vond hem te weinig psychiater. In 1958 deed hij zijn praktijk over aan dokter J. A. Bult. Psychiater-neuroloog dr. B. F. Vos behandelde sedert 1 januari 1977 uitsluitend neurologische patiënten. Zowel dr. Vos als dr. J. C. Jedeloo zijn verbonden aan het psy chiatrisch ziekenhuis 'Schakenbosch' te Leidschendam en behandelen te Dirksland uitsluitend poliklinisch patiënten. (wordt vervolgd) Verkoop van nieuwe auto's en occasions Schadeherstel APK KEURINGSSTATION KORTEWEEGJE 41-45 POSTBUS 23 3247 m DIRKSLAND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 6