EmvriDEfi-riiEüws Ontroerende en plechtige begrafenis van Arie Pronl( 'Ooitgensplaat, zoals het was...', deel 3 verschijnt deze week Verkeerssluatle Langeweg/Rottenburgseweg Middelharnis binnenkort aangepakt Intermezzo-dames kampioen Rotonde moet uitkomst bieden Pinksterdienst Geref. Kerk Ellandelijke mestverordening binnenkort van kracht 'Koningskerk' overvol met familie, vrienden en koorleden ZWIJNDRECHT - De voorname plaats die de op zondag 28 april 1991 overleden dirigent Arie Pronk heeft ingenomen bleek overduidelijk tijdens de rouwdienst die vrijdag middag 3 mei j.l. in de Geref. 'Koningskerk' (de grootste kerk van Zwijndrecht) werd gehouden. Ruim 800 personen gaven van hun belang stelling blijk, terwijl donderdag avond in genoemde kerk 500 mensen de familie kwamen concoleren. Voor ganger in de indrukwekkende rouw dienst was de plaatselijke hervorm de predikant, ds. C. J. v. d. Plas, ter wijl ds. W. J. J. Glashouwer, her vormd predikant te Tuil en 't Waal, verbonden aan de E.O. en voorzitter Stichtingen Christenen voor Israël een slotwoord sprak. Organist was de heer Martin Zonnenberg. Een artikel over de levensloop van de heer Arie Pronk vindt u elders in dit nummer. De Heere schonk veel in Arie Pronk Roepstem Dat doet zingen Twee vingers omhoog In de vergadering van 2 mei heeft de raad van Middelharnis na een lange diskussie besloten ƒ370.000,- be schikbaar te stellen voor verbetering van de verkeerssituatie Langeweg/ Rottenburgseweg door aanleg van een zogenaamd 'klein verkeers plein'. Hoewel iedereen het er al lang over eens was dat aan de hui dige situatie iets moet worden ge daan, zat de knoop in de details en in onduidelijkheid over het funktione- ren van raadscommissies. Vóór de grote vakantie Besluitvorming Wegversmalling Nieuwe Stadse Zeedijk Overleg bewoners Landbouw gaat minder ruiken Parkeerproblem en Geen bijdrage UW 3e Blad DINSDAG 7 MEI 1991 No. 5997 Ruim voor de aanvang van de dienst was de kerk al geheel bezet en speelde de organist gevoelvol het prachtige lied 'Into my heart', dat vanaf het eerste Doe lenconcert als openingslied van alle concerten werd gespeeld en gezongen. Vervolgens speelde Martin Zonnenberg enkele lievelingsliederen van de ontsla pen dirigent, de Psalmen: 108, 121 en 122; de 'Heilige Stad' en het 'Jeruzalem, Jeruzalem'. Ook daar tussendoor klonk de melodie van het 'Into my heart'. De liturgie, die door de familie is samenge steld opende na het votum met Ps. 93:1 en 4. Na het gebed werd gezongen Gezang 202:1, 3 en 5 'Wat vlied' of bezwijk' en na de Schriftlezing uit Psalm 68:1-21, Gezang 49:1 en 3 'Jezus, leven van mijn leven..." De Meditatie werd gekozen uit Psalm 68:20 en 21: Geloofd zij de Heere; dag bij dag overlaadt Hij ons. Die God is onze Zaligheid. Die God is ons een God van volkomen Zaligheid; en bij de Heere, de Heere, zijn uitkomsten tegen de dood. „Hartelijk welkom in deze uitvaart van onze broeder Arie Pronk. We mogen de Heere danken voor alles wat Hij ons in Arie geschonken heeft en waar wij van middag in Woord en Gebed bij stil mogen staan", aldus ds. Van der Plas. „We weten dat hij de openingspsalm, Ps. 93 zo graag zong en ook dat Psalm 68, waaruit we de tekst kozen zo na aan zijn hart lag. Wat zijn we zondag allemaal bijzonder geschokt toen we hoorden van het heengaan van onze broeder. De Heere, zijn grote Opdrachtgever zei bij dit plotseling heengaan het is genoeg en nam hem weg. Wat had hij voor zijn gezin (bijna 25 jaar getrouwd), voor zijn familie en ons nog niet veel kunnen betekenen", aldus de predikant. „Dat geldt ook voor zijn koren, voor de E.O. en voor het gehele christelijk volks deel. Hij is velen tot grote zegen geweest. Iemand zei 'Hij is een halve dominee' en bedoelde daarmee, dat Arie regelmatig aan zijn koorleden vroeg: 'begrijp je wel wat je zingt?' Het Woord van God was Heilig voor hem en daarom had hij ook het volk van Israël lief Zijn wens was dat zij ook de Christus mochten vinden. Zondag mocht hij ingaan in de Vreugde van zijn Heere". Na dit inleidend woord ging ds. Van der Plas nader in op de gekozen tekst; een van Arie's lievelingspsalmen. Wij mo gen niet Arie Pronk gaan verheerlijken, dat zou hij nooit gewild hebben. Alleen God de eer, dat was zijn doel. Een Hei land die aan 't kruis stierf voor zondaars, ten Hemel voer en daarna de Geest uit stortte. Dat kwam ook in zijn werk naar voren: „Mijn hart, o hemel Majesteit, is tot Uw dienst en lof bereid". „Het heengaan van onze broeder Arie Pronk is een roepstem voor ons alle maal", aldus de predikant. Wij worden geroepen Hem te verheerlijken. Chris tus wil ook u, ook jou en ook mij dragen. Ik kan Hem u aanbevelen geliefden. Zuster Pronk, familie en allen die hier tegenwoordig zijn, verwacht het maar van de Heere. Want Die God is onze Zaligheid. Wij kunnen onze schuld bij God niet wegwerken. Alleen door Chris tus Jezus is dat mogelijk. In zijn muzi kale arbeid heeft onze broeder Arie Een oud kiekje uit Ooitgensplaat van omstreeks 1915; de Molendijk met enkele bekende en voor nu onbekende beelden. Het huis van dhr. A. D. Hobbel, nu bewoond door defam. Kampen. Vervolgens twee panden van de zaadhandel A. D. Hobbel, nu verbouwden bewoond door defam. G. Luijendijk. daarnaast de kerk van de Geref. Gemeente. De personen van rechts naar links zijn: A. D. Hobbel (in de deur), A. Hobbel C. W.zn., Com. de Vos Joh.zn., onbekend. Com. Buscop en Jacob van Nieuwaal. De schooljeugd is ook present. Links de schuur van Joh. van Hassent. Bijna alle huizen zijn verbouwd. Na een lange tijd van intensieve voorbereiding is het de heer Arie M. Remus uit Zevenbergen wederom gelukt een boekje van zijn vroegere woonplaats samen te stellen, nl. 'Ooitgensplaat, zoals het was...', deel 3. Het is een extra dikke uitgave, dikker dan normaal, met 114 foto's. Plaatjes op velerlei gebied, van scholen, muziek, zang, diverse groepen, dorpsgezichten, gebeurtenissen in vele schakeringen, 't Fort, de veerdiensten, de tram, de land bouw, enz. enz. Er zijn vele zeldzame foto's bij, die zorgvuldig zijn uitgeselekteerd uit een enorme stapel die de heer Remus in zijn bezit heeft. Heel interessant. De foto op de kaft is een prachtige kleurenfoto van een schilderij van de Kaai omstreeks 1900 en vervaardigd door de Plaatse schilder W. J. Ras, broer van schilder L. T. Ras. Alle foto's zijn van een goed gedocumenteerd onderschrift voorzien en deze toe lichtingen zijn bij sommige foto's zelfs uniek. Het is een beperkte eenmalige oplage. Er zal geen herdruk verschijnen. Het boekje is te koop aanstaande zaterdag 11 mei op de markt aan de Voorstraat te Ooitgensplaat. De heer Remus zal hierbij zelf tegenwoordig zijn. De prijs van het boekje is 37,50. U kunt het boekje ook bestlelen bij de heer A. M. Remus, Ameliastraat 14,4761 AC Zevenbergen, tel. (01680) 2 63 18; bij de familie A. J. A. Leijdens, Pieter Big- gestraat 34 en bij mevrouw C. Huijer-den Braber, Meidoornstraat 16, beiden te Ooitgensplaat. Arie Pronk Pronk de vinger naar Hem uitgestrekt. Vergeet het niet, de Heere Jezus Christus komt wederom op de wolken, daar zong hij van. De tekenen wijzen op Zijn komst. Zijn we niet bereid dan wacht ons de eeuwige dood. Maar God wil ons een God zijn van volkomen Zaligheid. Zie af van u zelf zie op naar Jezus alleen. „7s dat geen Evangelie op deze dag waar alles spreekt van dood en voorbijgang", aldus de predikant. ..Laten we dan met lichaam en ziel op Hem vertrouwen. Hij heeft onze broeder uitgered en rust gege ven die er overblijft voor het volk van God. Zuster Pronk, kinderen, familie, vrienden klem u dan aan Hem vast, dan komt u niet beschaamd uit", aldus ds. Van der Plas. Na het zingen van Ps. 68:10 en 16 zei ds. Glashouwer: „Dat doet zingen. Dan mag de ziel van de mens zich verheffen tot Zijn schepper. Broeders en zusters, wat heeft Arie ons niet laten zingen. Het ging Arie er om wat er in het hart zat. Hij merkte dat op als het niet uit het hart kwam en zei dan ook weleens tot ons als predikanten als we vroegen hoe of hij de preek of een rede vond "t was knap' en bedoelde daarmee, het kwam van boven het hart vandaan. Er zat geen geestelijk leven in. Hij zong graag het eenvoudige lied, de oude psalmen, de liederen van Johannes de Heer. Mattheus 24 leefde sterk bij hem en heeft daar een groot stuk van gecomponeerd en er over gezongen. Broeders en zusters: „Arie heeft ons veel nagelaten op geestelijk gebied. Zijn ook wij werkelijk met de geestelijke dingen bezig. Dat gaf hij ook door in de Evange lische Omroep. Hij was een heel kor- rekte en bescheiden man, had een hekel aan deftig gedoe, had een diep respekt voor God en was groots in zijn stijl. Daarom ging hij zingen op de bergen in Israël en overal elders. Een kostbaar geschenk hebben we gehad in Arie Pronk. Na een jaar van mindere ge zondheid moeten we afscheid van hem nemen. Wij zijn verantwoordelijk voor hetgeen hij ons nalaat. Arie had een eigen visie op alle gebeurtenissen in de wereld, want hij wist: „de dag dat de Heere Jezus komt breekt spoedig aan". „Persoonlijk zal ik niet vergeten aldus ds. Glashouwer „dat, als hij ging dirige ren twee vingers, van elke hand een. omhoog stak en zo wees naar God. Het prachtige lied dat hij heeft geschreven gaan we nu staande zingen: „Eens zal op de grote morgen, klinken het bazuinge schal". Zowel aan het begin als aan het einde van de dienst spraken beide predi kanten een indringend openings- en dankgebed uit, waarin de achterblijven- den, waaronder ook de koren aan God werden opgedragen. Onder klokgelui werd de kist de kerk uit gedragen, terwijl de organist speelde 'Heer in de Hemel ziet ons aan. Geef ons kracht om door te gaan'. Een ontroe rende dienst was teneinde, die stijlvol verliep. Slechts in besloten familiekring en enkele vrienden werd Arie Pronk naar zijn laatste rustplaats gebracht op de Algemene Begraafplaats aan de Jeroen Boschlaan te Zwijndrecht. Door ds. v. d. Plas werd hier alleen de Apostolische Geloofsbelijdenis uitgesproken. Velen staren hem bedroefd na, maar ook dankbaar wat hij voor de 'zijnen' heeft betekend. Die 'zijnen' reiken ook nog verder dan zijn gezin en familie. Op zaterdag 27 april speelde het tweede damesteam van Intermezzo tegen Spivo 3. De inzet was het kampioenschap van de tweede kalsse D en rechtstreekse pro motie naar de eerste klasse. In de com petitie verloor Dames 2 beide wedstrij den van het team uit Spijkenisse. Toch eindigden beide teams met hetzelfde aantal punten en moest deze beslis singswedstrijd uitkomst bieden. Gesteund door een aantal supporters begon Intermezzo 2 voortvarend. Het team van coach Huib v. d. Valk liep langzaam uit naar een voorsprong in punten en gaf deze niet meer uit handen. De eerste set werd gewonnen met 15-13. In de tweede set verliep het spel van Intermezzo niet naar wens. Spivo 3 profiteerde hiervan door met 15- 9 de set naar zich toe te trekken en de teams weer op gelijke hoogte bracht. In de belangrijke derde set ging de strijd gelijk op. Aangemoedigd door het ver bale geweld van de meegereisde suppor ters trokken de blauw-witten aan het langste eind. Met de cijfers 16-14 werd Al vier jaar zoekt de gemeente naar een oplossing voor de gevaarlijke kruising en nu lag er dan een plan dat van alle kanten is bekeken en in nauw overleg met de betrokkenen tot stand is geko men. Het plan was echter niet als agen dapunt in de commissie aan de orde geweest en dat werd door een aantal frakties niet in dank afgenomen. De verkeersproblematiek rond het kruis punt bij de Rottenburgseweg is ingewik keld, gezien de lokatie kort voor de verbinding Langeweg/Staverseweg, de aanwezigheid van drukke uitritten, een parallelweg en meerdere oversteken waar de schooljeugd gebruik van maakt. Er was het college veel aan gelegen nu vaart achter de reconstructie te zetten om vóór de grote vakantiedrukte het ver keersplein klaar te hebben. De suggestie van de fraktie Hoogzand om het voorstel terug te nemen om het nog eens goed in de raadscommissie te bekijken, werd door wethouder Tiggel- man (PvdA) ten sterkste ontraden. De heer Vroegindewey (WD) voelde er ook voor deze zaak eerst in de commis sie te behandelen. „Want een goede besluitvorming is voor de raad niet mogelijk." Wethouder Tiggelman zei dat het plan tot twee keer toe duidelijk in de commis sie onderwijs, welzijn en verkeer is geweest. Degenen die in die commissie zitten, moeten ruggespraak houden naar hun raadsfrakties. „Als er proble men zijn, dan liggen ze daar, niet bij het college", was zijn repliek. Over het funktioneren van de commis sie bleven de heer Van der Kamp en het college van mening verschillen. Uitein delijk zou de fraktie Hoogzand wel akkoord gaan met het collegevoorstel, om de zaak niet te stagneren. De manier waarop het voorstel was voorbereid zat de fraktie duidelijk niet lekker; vragen en suggesties die er nu waren, hadden beter in de commissie aan de orde kunnen komen. De heer Van de Ketterij (SGP/RPF) had er waardering voor dat er na zoveel besprekingen een plan lag waarover is nagedacht. Wat betreft de manier waarop één en ander was besproken, stelde hij voor eens te kijken of de commissies niet anders ingedeeld moeten worden. Zorgen waren erbij meerdere raadsfrak ties over de veiligheid en overzichtelijk heid van de oversteekplaatsen. Opmer kingen en suggesties zullen door wet houder Tiggelman alsnog worden mee genomen om te bekijken hoe één en ander op een juiste manier ingevuld kan worden. Zo werd het voorstel toch met algemene stemmen aangenomen, zij het dat de fraktie Hoogzand tegen verwijdering van de zogenaamde 'Jacobsheuvel' was. Op verzoek van bewoners van de Nieuwe Stadse Zeedijk wordt de verkeerssituatie DEN BOMMEL Op D.V. zondag 19 mei, om 10.00 uur, wordt door de zendingscommissie de Pinksterdienst verzorgd. Voorganger is drs. W. Venema. Het thema van deze dienst luidt: 'hij ging zijn weg met blijd- scliap Muzikale medewerking en begeleiding door het koor, trompettisten en orgel. Hoiliijkswcg 22 Tcli'roon(l)lS7,S) 1092 deze set winnend afgesloten. De voor sprong van 2-1 in sets was een gunstige uitgangspositie voor Dames 2. Met 15-9 werd het karwei afgemaakt en was het kampioenschap een feit. Volgend seizoen zal Intermezzo met twee teams vertegenwoordigd worden in de eerste klasse. Zaterdag 4 mei wordt er een volleybal toernooi georganiseerd voor de A- en B- jeugd van Intermezzo. Vanaf 10.00 uur is iedereen van harte welkom in 'de Sta- ver'. De huidige situatie van de oversteek Langeweg bij de Landbouwschool. daar verbeterd. De bewoners hebben klachten over hinder door verkeerstril- lingen, zoals scheuren in muren en vloe ren, terwijl vensterruiten zijn gesneu veld door de verkeersdruk. ,A1 met al een onhoudbare situatie", volgens het college. Naar aanleiding van de klachten is een onderzoek ingesteld en gebleken is dat de schade niet te wij ten is aan de constructie van de wonin gen. „Er blijkt dus een verband te bestaan tussen het (steeds zwaarder geworden) wegverkeer en de schade", aldus het college. Ook de verkeersdeskundige van de Rijkspolitie heeft een onderzoek inge steld en rapport over de toestand uitge bracht. Om de verkeershinder zoveel mogelijk te reduceren zullen twee wegversmallin gen op de Nieuwe Stadse Zeedijk wor den aangebracht, waardoor de rijsnel heid afneemt. Bovendien wordt het ver keer gedwongen het midden van de rij baan te volgen, waardoor de afstand tus sen verkeer en woningen groter wordt. De heer Van de Ketterij vroeg zich af of deze oplossing de juiste is. „Is ook beke ken of deze dijk afgesloten kan worden voor zwaar verkeer?", vroeg hij. Hij steunde het voorstel wel maar vreesde dat deze oplossing niet afdoende is. De heer Van der Kamp merkte op dat het plan niet in de commissie was behandeld. Zijn fraktie vond het op zichzelf een goed voorstel: eenvoudig, goedkoop en snel realiseerbaar. Als het niet toereikend zou blijken, moet er meer gebeuren. De fraktie Hoogzand ziet graag een plan matige aanpak van de verkeersproblema tiek in de vier kernen op niet al te lange termijn tegemoet. De heer Van den Berg (VDB) vond het een goede zaak dat naar de bewoners wordt geluisterd. Zijn fraktie was overi gens bang dat aan symptoombestrijding werd gedaan met deze wegversmalling. Hij vroeg waarom dit onderwerp niet in de commissie was behandeld. Diezelfde opmerking kwam van het CDA. De heer Van den Boogert: „Het is een vrij ingrijpende maatregel; waarom niet in de commissie behandeld?" Hij voorzag problemen met brede land- bouwwagens. Volgens mevrouw Vernooy (PvdA) was het wel in de commissie behandeld en ze vond het voorstel een mooi voorbeeld van goede samenwerking. Wethouder Tiggelman beklemtoonde dat het voorstel in goed overlerg met het politie-apparaat en de bewoners tot stand is gekomen. „Maar we kunnen geen 100% zekerheid geven dat het opge lost is. De snelheid halen we er uit, dat is zeker." De heer Van den Berg adviseerde over leg met het waterschap om tot een betere, vérstrekkender voorziening te komen. De oplossing die nu werd voor gesteld vond zijn fraktie onvoldoende. Ook het CDA bleef tegen het voorstel. ,Als we dit voorstel aannemen, vragen we om problemen", was de mening van de heer Van den Boogert. De heer Tiggelman reageerde: „Als het niet afdoende is, zullen we andere maat regelen moeten nemen. In het politie rapport is als alternatief genoemd: een andere bedding onder de weg aanbren- In de vier gemeente op Goeree-Over- flakkee is in de afgelopen maanden een uniforme mestverordening door de ge meenteraden vastgesteld, zij het dat de gemeente Goedereede een gewijzigde verordening heeft vastgesteld om tege moet te komen aan de problemen van de boeren op de zandgronden. De gemeenten Oostflakkee en Middel harnis hebben inmiddels van het pro vinciaal bestuur bericht van ontvangst van de verordening gekregen. Dirksland heeft toegezegd gekregen dat het bericht in aantocht is. Het wachten is nu nog op bericht van de provincie m.b.t. de gewij zigde verordening van Goedereede. De verwachting is echter dat eind deze maand de mestverordening voor de gen, maar dat geeft gigantische kosten." Hij zegde de heer Van den Berg toe in het periodiek overleg met het water schap over een lange-termijn-visie te praten. Een aanvraag om het voormalig koets huis aan de Van Gorcumstraat een horeca-bestemming te geven was in de commissie ruimtelijke ordening gekop peld aan het parkeerprobleem in de kern van Sommelsdijk, omdat een ho reca-bestemming in 't algemeen verkeer aantrekt. De raad stond nu voor de keus: alvast een verklaring van geen bezwaar aanvragen en ondertussen een oplos sing vinden voor het parkeerprobleem ofte wachten tot die oplossing voorhan den is. Weinig onderwerpen weten de gemoe deren zo bezig te houden als verkeers- en parkeerproblemen, zo bleek ook in deze raadsvergadering. De heer Van den Berg wilde weten: „Heeft het college geen idee hoe het verder moet met par keren in de gemeente? Hoe serieus gaan we nu met dat probleem om?" Hij vond het geen goede zaak dat probleem steeds maar vooruit te schuiven. Ook de fraktie Hoogzand pleitte voor een goede verkeersoplossing. Volgens wethouder Tiggelman zijn er voldoende parkeerplaatsen in de direkte omgeving van het koetshuis: Achterweg, De Wurft, de Kaai van Sommelsdijk. Het zijn volgens hem niet zozeer de horecagasten die parkeerproblemen ver oorzaken. „Het was al eerder een pro bleem", zei de heer Tiggelman en hij weet dat aan de mentaliteit van de par keerders, die het liefst vlak voor de deur parkeren. Raadsvoorzitter mevr. Sleurink deelde mee: „Men zal verbaliserend gaan optre den. Dat zal commotie geven, want de bewoners van de Voorstraat zullen een bonnetje op hun auto vinden." Vooruitlopend op een aanvaardbare oplossing voor het parkeerprobleem wordt aan G.S. een verklaring van geen bezwaar gevraagd. Gesteld dat goedkeu ring van de provincie wordt verkregen, dan komt de aanvraag om het koetshuis te verbouwen terug in de raad. Wethou der Tiggelman verklaarde dat het par keerprobleem in zijn totaliteit wordt besproken in de werkgroep 'verkeer' op Een verzoek om 500,- subsidie voor het 10-jarig bestaan van de Unie Van Vrijwilligers werd niet ingewilligd, gege ven de subsidieverordening die in de gemeente Middelharnis van kracht is. CDA, VDB, WD en fraktie Hoogzand wilden een uitzondering op de regeling maken, omdat het jubileum wordt aan gewend om het werk van de UW te pro fileren. De meerderheid van de raad vond echter dat van 'gelijke monniken, gelijke kappen' moest worden uitge gaan. Niet dat men de vrijwilligers geen jubi leumdineetje gunt, maar de subsidiever ordening voorziet nu eenmaal niet in 10-jarige jubilea en men wilde geen pre cedent scheppen. Wethouder Tiggelman konstateerde dat de raad zélf de verordening zo heeft vastgesteld en zei: „Jammer dat aan het verzoek geen gehoor kan worden gege ven." gezamenlijke gemeenten kan worden afgekondigd. Dit zal o.a. gebeuren door een advertentie in de krant. Verwacht wordt dat de regeling in juni rechtskracht verkrijgt. Bij de werkgroep die de regeling heeft voorbereid bestaat de indruk dat de intentie van de verordening niet altijd even duidelijk is overgekomen. Vanuit de werkgroep wordt gesteld dat de veror dening de traditionele werkwijze van het uitrijden van dierlijke mest niet ver biedt, maar daar beperkende voorwaar den aan stelt. Mest moet direkt worden ondergewerkt (mestinjektie) óf moet. wanneer het om het spreiden van mest gaat, in twee opeenvolgende werkgangen worden on dergewerkt. In de praktij kwordt onder twee opeen volgende werkgangen 6 uren verstaan. Op beteelde grond is het spreiden van mest niet toegestaan. In de verordening staat omschreven wat onder beteelde grond wordt begrepen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 9