Burgemeester Van Velzen van Goedereede 25 jaar in het ambt Biadz. 2 „EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 7 MEI 199il Nederland telt maar een handjevol SGP-burgemeesters; de heer G. van Velzen is één van hen. De eerste burger van Goedereede vierde afgelopen woensdag - 1 mei - zijn 25-jarig ambtsjubileum. Negentien van de vijfentwintig jaar is hij werkzaam in Goedereede, een veelzijdige en dynamische gemeente. Wellicht heeft geen der kollega's van zijn signatuur zoveel aspekten van het ambt in zoveel facetten leren kennen als de heer Van Velzen. Hij ont ving in zijn gemeente Goedereede een grote verscheidenheid aan mensen: burgers, gemeentebestuurders, kamerleden, gedeputeerden, kunste naars, toeristen, 'Kniertje', ambassadeurs, ministers, commissarissen der Koningin, én - als kroon op het werk - Hare Majesteit Koningin Bea trix zelf. In Goedereede spelen visserij, natuur, recreatie en industriële bedrijvig heid een grote rol. Visafslag, havens, sluizen, jachthavens, scheepswer ven, winkels, tentoonstellingen, bungalowparken, monumenten, musea, visserijschool, landinrichting, het is slechts een greep uit het scala aan aktiviteiten en voorzieningen in de gemeente. Van St. Philipsland Begonnen als ambtenaar ter gemeentesecretarie van zijn geboorteplaats Krab- bendijke werd de heer Van Velzen eerst benoemd tot burgemeester/sekretaris van Sint Philipsland. „Dan heb je eigenlijk heel de gemeente in handen", zei loco-burgemeester Visser van Goedereede in zijn openingstoespraak tijdens de officiële bijeenkomst in het raadhuis waar het jubileum werd gevierd. Bij de benoeming van de heer Van Velzen was Visser eens gaan informeren in Zeeland, want hij wist nog als de dag van gisteren dat hij een schok had gekregen toen bekend werd dat er een burgemeester van een andere politieke kleur naar Goedereede zou komen: „Ik ben natuurlijk van een andere partij." „Julder kriege 'n hoeje burgemeester", had men de heer Visser verzekerd en de Zeeuwse woorden waren uitgekomen. Gemeentesekretaris Vogelaar herinnerde zich dat het bericht van de benoeming tot burgemeester van Sint Philipsland over de radio was gekomen. De heer Voge laar is altijd blij geweest met de ambtelijke ervaring van de heer Van Velzen, waardoor men op advies van de burgemeester kon rekenen in de ambtelijke werksituatie en op begrip voor de omstandigheden van het werk. Aan de 'Fliplandse' periode herinnerde ook burgemeester Vogel van Sint Phi lipsland. Hoewel burgemeester Van Velzen daar maar zes jaar is geweest, heeft hij de nodige indruk gemaakt, mede door de realisering van het bejaardencen trum 'De Rozeboom' en dorpshuis 'De Wimpel'. Burgemeester Vogel sprak zijn ambtsgenoot aan met 'Gerard', iets dat loco-burgemeester Visser na 19 jaren van samenwerking met de heer Van Velzen niet zou wagen. Geboren burgemeester De burgemeester bij de voornaam noemen? Dat kwam gewoon niet in je op, bracht de heer Visser vol overtuiging: „Ook niet in B en W. Ik ben wel eens ergens geweest en daar zeiden ze: Jenny heeft nog geen koffie gehad." In Goedereede is zoiets ondenkbaar. 'Gerard' zeggen tegen de burgemeester! Nee, gewoon een nette conversatie, volgens de heer Visser. „Zulke burgemeesters hebben geen voornaam, die hebben alleen een achternaam." Hij typeerde de heer Van Velzen als een echte burgemeester: „Je ziet het al aan zijn lopen." Hij schilderde hem af als iemand die zijn doel bereikt en onder wiens leiding in de gemeente veel tot stand is gekomen. Hij beschreef de burgemeester ook als een erg reislustig man, waarbij de burgemeestersreis naar Zuid-Afrika breed werd uitgemeten. Volgens de heer Visser heeft de burgemeester een hekel aan witte huizen met groene daken, hoewel de burgemeester een fervent voorstander van groen en bomen is. „Ze zeggen wel eens: Doe er maar niet één weg want hij heeft ze alle maal geteld in de gemeente." Al waren ze het in het college zeker niet altijd eens geweest, de heer Visser had grote waardering voor de wijze waarop de burgemeester zijn taak heeft vervuld: „U hebt altijd klaar gestaan, bij vreugde en verdriet, ook mevrouw. Het is niet voor te stellen dat u hier geen burgemeester meer zou zijn." Praktisch en onopvallend De nestor van de raad, de heer De Jong, waardeerde de heer Van Velzen als een praktische burgemeester die op vakkundige wijze de raadsvergaderingen voorzit en van a tot z op de hoogte is van alle zaken. Hij noemde de burgemeester 'een voudig, ongedwongen tussen de mensen, medelevend', iemand die in de kerk in Ouddorp nooit gebruik heeft gemaakt van de plaats die van oudsher voor de bur gemeester is gereserveerd. De heer De Jong stond ook stil bij alles wat er tot stand is gekomen; Goedereede is ekonomisch een welvarende gemeente. Hij verzekerde de nu 61-jarige burge meester dat die gerust de komende vier jaar als eerste burger vol mag maken en wenste hem toe daarvoor de nodige kracht en wijsheid te mogen ontvangen. Hoogtepunten en dieptepunten Gemeentesekretaris Vogelaar herinnerde aan de hoogtepunten in de achterlig gende jaren, maar memoreerde ook: „Een zestal personen is ons door de dood ontvallen", een droevig feit waaraan men op een dag als deze wilde terugdenken. Burgemeester Van Velzen zei in zijn dankwoord dat het onthaal van deze middag hem bijzonder goed deed. „Bovenal past het mij God te danken die het mij geschonken heeft deze vijfentwintig jaar te volbrengen." Ook de burgemeester herdacht de medewerkers die overleden zijn. „Dat grijpt je op een dag als van daag erg aan." De heer Van Velzen vond het een voorrecht zijn funktie te hebben kunnen uitoe fenen in een boeiende en interessante gemeente, met een gemeenteraad van een zeer hoog peil die het decorum van de raad hoog houdt. „De raadsvergadering is tenslotte geen 'klapbank' of een naaikrans", zei de burgemeester. Waardering ook voor het ambtelijk apparaat, dat onder leiding van de sekretaris de burge meester in zijn werk steunt, in welke waardering ook direktie en personeel van de visafslag en de andere diensten werden betrokken. Boeiend maar vermoeiend Een gemeente waar zoveel gaande is, is niet altijd even gemakkelijk te besturen omdat met belangentegenstellingen konfliktstof is ingebouwd, heeft de heer Van Velzen ondervonden. „Boeiend en interessant", zei hij daarover, werk dat hij met groot enthousiasme en plezier doet. Moeilijk was wel eens dat het ambt weinig persoonlijke vrijheid geeft. Alles overziende: 25 jaar in het brandpunt van de gemeentelijke belangstelling, 25 jaar wonen in een glazen huis, typeerde de burgemeester zijn ambt als 'prach tig, maar niet altijd even gemakkelijk'. „Vijfentwintig jaren zijn omgevlogen. Ongelooflijk snel is die tijd voorbijge gaan." Op die woorden van burgemeester Van Velzen willen we graag inhaken met een aantal flitsen uit zijn loopbaan, in een jubileumportret dat een beeld wil geven van een ambt dat de heer Van Velzen in 25 jaar ervaren heeft als 'boeiend maar vermoeiend'. Opening van het bejaardentehuis De Rozeboom'25 februari 1972 doorJ. van Aartsen. commissaris der Koningin. Ook burgemeester Van Velzen was aanwezig bij de opening. 6 september 1972. Entree van het burgemeestersechtpaar in de gemeente Goedereede. Achter de heer en mevrouw Van Velzen een glundere wethouder Visser. Op 8 september 1972 ontvangt burgemeester Van Velzen de commissaris van de Koningin, Mr. M. Vrolijk, ter gelegenheid van de openingvan het nieuwe gemeentehuis aan de Tramweg in Goedereede. Op 9 september 1972 is het alweer feest. De nieuwe visafslag aan de buitenhoven wordt geopend. Openingshandeling: verkoop van een partij vis waarbij de nieuwe burgemeester de mijnklok bedient. Naast burgemeester Van Velzen op de foto de 'oude' burgemeester Smith, die als ééndagsadmiraal de vlootschouw afneemt. Burg. Van Velzen zou aan het einde van de dag uitroepen: „De helft was me niet aangezegd. 1987. Fiets- en ruiterpad Oosterweg ingebruik genomen door gedeputeerde Jansen en burgemeester Van Velzen. 30 april 1989. Een stralende Koninginnedag in historisch Goedereede. Tijdens het koninklijk bezoek loopt alles soepel en naar wens. (.^»<^^'-^^<^ï*^>t^v^rK^^i,^n(.^^t ■>'.^%<^v^v^«^v^^<.^|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 10