EIIAt1DEI1-rilEUW5 De Nieuwstraete omstreeks 1915-1916 De Open Deur Bazar/rommelmarkt Ouddorp 3e Blad VRIJDAG 3 MEI 1991 No. 5996 Ieder jaar vindt op 4 mei 'Dodenherden king' plaats. De gevallenen uit de Twee de Wereldoorlog worden dan met eer bied herdacht. Voor degenen die de oorlog bewust heb ben meegemaakt - en dat geldt in het bijzonder voor de familieleden van de slachtoffers - is 4 mei een gedenkwaar dige en moeilijke dag. Vele herinnerin gen komen dan onvermijdelijk weer tot groter leven, wat niet wil zeggen dat deze herinneringen ooit zouden verflauwen! Voor die mensen gaat de oorlog nooit over. Ook velen die de oorlog niet of niet bewust hebben meegemaakt komen op 4 mei tot stilte en geven zo uiting van hun dankbaarheid jegens de doden die gevallen zijn voor de bevrijding van ons land. De bevolking van Goeree en Overflak- kee is de ellende van de oorlog zeker niet bespaard gebleven en het aantal slacht offers tengevolge van daadwerkelijke strijd of door oorlogsomstandigheden is groot. Voor zover bekend is, heeft na de oorlog nog geen publicatie plaats gevonden van alle Flakkeese slachtoffers tesamen. Wel heeft de heer Th. de Waal uit Mid- delharnis 'Het lot van de Flakkeese Joden" tot in details onderzocht en beschreven en op documentaire wijze in Eilanden Nieuws verhaald. In Ooltgensplaat heeft de heer P. in 't Veld (wonende Molendijk 1) zich zeer verdienstelijk gemaakt met het verza melen van de juiste gegevens omtrent de oorlogsslachtoffers van de gemeente Ooltgensplaat-Achthuizen en zijn be vindingen eveneens in Eilanden-Nieuws en de Flakkeese Nieuwsbode gepubli ceerd. Getracht zal worden van alle dorpen op Goeree en Overflakkee de namen van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog te memoreren, maar de vraag doet zich voor of deze 'zonder uitzondering' kun nen worden vermeld... De redaktie van Eilanden Nieuws biedt, middels het publiceren van dit schrij ven, thans de gelegenheid daartoe. Hierbij dient wel aangetekend te wor den dat de eerder gepubliceerde docu mentaire van de heer Th. de Waal over het afschuwelijk lot van de Flakkeese Joden nu niet zal worden verwerkt en ook niet de slachtoffers van neergescho ten geallieerde vliegtuigen op ons eiland. Evenmin zijn de namen van de zeven Ouddorp Oude Tonge Sommelsdijk Stad aan 't Haringvliet Stellendam Dirksland 1. Cornelis Melissant 2. Jan Troost 3. Dimmen Orgers 1. Hoogerwerf 1. David Doornheim 2. Cornelis van der Mast 3. Hen van der Mast 4. Dirk Sieling 5. J. Zandee Goedereede overleden gesneuveld overleden Herkingen Melissant omgekomen gefusilleerd fosfor brandbom omgekomen omgekomen Middelharnis 1. Johannis Auperlé 2. Joost Boeter B.zn. 3. Gerrit Born 4. Maartje Bouwman-Noordijk 5. Johannis van Erkel 6. M. J. de Gast 7. Leendert van der Groef gefusilleerd overleden gesneuveld bombardement omgek-omen omgekomen Anleben D. Yerseke Hagen-Haspe D. Kassei D. Neuengamme D. Asten N.Br. Melissant Neuengamme D. Duitsland Wageningen Kassei D. Dordrecht Middelharnis Duitsland Birma Birma Nieuwe Tonge Ooltgensplaat-Achthuizen Armeniërs, die op 9 december 1944 op het Havenhoofd te Middelharnis zijn gefusilleerd, opgenomen al worden ook deze mensen uiteraard op 4 mei her dacht. Alle gebeurtenissen waarbij deze slacht offers gedurende de Tweede Wereldoor log op Goeree-Overflakkee vielen, zul len overigens uitvoerig worden beschre ven in een gedenkboek waarvan de samenstelling bijzonder tijdrovend is, maar door de algemeen verkregen mede werking, gestaag vordert. In alfabetische volgorde volgen hieron der de namen van de Flakkeese slacht offers en de plaats waar zij om het leven zijn gekomen: Tengevolge van de vele ontberingen zijn na het einde van de oorlog nog verschei dene mannen en vrouwen bezweken. Een soms langdurige en speciale verple ging mocht voor hen niet meer baten. Familieleden, kennissen, getuigen of personen die namen missen in deze droeve opsomming of die over aanvul lende informatie beschikken, worden vriendelijk verzocht SCHRIFTELIJK kontakt op te nemen met: de heer D. Hoogzand Hyacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk GOEDEREEDE D.V zaterdagavond 4 mei staan we stil bij de herdenking van de Tweede Wereld oorlog. Dat willen we doen aan de hand van een film die gaat over het leven van een joodse jongen. Wat hij meemaakt, zowel voor, tijdens als na de oorlog, en hoe ongelovig de mensen zijn als hij zijn verhaal doet. I.v.m. dodenherdenking gaat de deur van De Ark pas om 8.15 en 8.30 voor open. De entree is 2 gulden. Tot ziens. Zaterdag 11 mei a.s. houdt de Gerefor meerde Kerk van Ouddorp een bazar/ rommelmarkt. Er is op deze dag veel te doen, o.a. ver koop van antiek, 2e hands fietsen, boe ken en platen, bloemen en planten voor in de tuin. Grabbelton, levensboom, schiettent, ballengooien en eigen ge maakte spullen van de kreatieve groep. Er is op deze dag ook een kraam met: koffie/limonade met bolus, oliebollen, pannekoeken en de barbeque staat ook heel de dag aan. De verkoop begint 's morgens om 9.00 uur tot 's middags 16.30 uur. De opbrengst van de bazar/rommel markt is bestemd voor: de kankerbestrij- den, Hemesseroord en voor de Gerefor meerde Kerk. U kunt ons deze dag vinden op het par keerterrein aan de Dorpstienden bij de Sporthal in Ouddorp. In noe hóór 'k de leezer al zaage: „Dat g'laof'k, want je zal het noe wel üüt je hóód laete, om zoe'n drukke straete, zoemar midden op t'n dag te blokkêêren." In dat mag je teegenwoorig nog genéés zonder vergunning. Nee, dat kan een fotograaf wel vergeete 'oor. As s'n het half augustus wil perbeere, dan mag "n het in januaorie wel anvraege. In I9I6 was het aollemaele nie soe omslachtig in het gieng toch aok. Het was wel midden in d'n oorlog, mar de moblesa- osje was niet wat '40-'45 teweegbrocht. Het fototoestel was aok van aore makelij, mar d'r zit toch nog aerdig perspecief in. As 'k die foto zoe es bekieke, dan dienk 'k: nóóit geweete dat taer zukke gróóte huuzen stonge. Je hóórt aoltied van die kleine krotjes in je maekt tan voor jezelf een voorstelling.... Arme maansen, die haa nie feul caanten, dus ze weune in kleine huusjes. De Nieuwstraat was nou niet bepaald een rijke buurt. Toch zijn het huizen met een verdieping, met grote ramen en je kon er van alles vinden, zoals het spreekwoord zegt: Edel en onedel. Maar om noe biê m'n verhael te kommen: dat dit nu vijftig jaar geleden is.... wat een tijd, driekwart eeuw en de klok draait nog steeds door...! En je aantal jaren draaien mee. Ik begrijp er niks van dat hier nu ongeveer 35 personen op staat en dat ik er toch nog 30 denk bij naam te kunnen noe men. En mijn geheugen is al zoveel afgebrokkeld dat ik toch bang was, hiermee te beginnen. Ik hoop dan ook dat men wat clementie zal betonen en of ze het mij dan willen laten weten. Van de genoemde personen zullen er zeker verschillende al niet meer in leven zijn, maar ik ben er toch ook nog. Ik ben zeker ook een heil eind, over de helft. Maar daar zal ik het bij laten.... want nu ga ik namen noemen. De hele toestand is opgebouwd, naast de smidse van Gebroe ders Nieuwland één van de firmanten Willem, komt er ook op voor. De smidse met boogramen en daarnaast de schilderswerk- plaats van Toon Visser. En tussen deze twee genoemde werk plaatsen staat Willem, geleund tegen een hekje. Naast Nieuwland staan twee dames kleuteronderwijzeressen. Mar toen wazze ze juffrouw van de bewaerschoole. De eene is Anna van Eek, een dochter van de tummerman op t'n Oós- diek; d eaore mit tie gróóte strikke in d'r haer, Jenneke v.d. Wende. Naederhangd wier ze mevrouw Beversluis, want ze trouwde met Bram Beversluis, naar ik meen 'n leraar op de Ulo. Laet 'k noe vrom gaen nae de lienkerhoek, die ouwe vister mi z'n melknemmertje. Het is Wullem van den Hoek; die zal héél wat reisjes gedaen haa. In noe was 'n schipper te voet... dat zei je dan. Noe kon het z'n eige dan veroorlove om op z'n gemak om maalk te gaen. In het hoekje net an d'n ingang van de smisse staen twéé meisjes. Dat kleintje mit t'r guitige gezichtje mêên 'k dat ze een Kortewegje is; d'r moeder was een Dubbeld. Het andere meisje is t'r dienk ik één van Kóólbaarge. D'r vao- der was boer in ze weunde op t'n Ouwendiek. Net voor genoemd meisje zie ik een Van der Valkje. Hie weunde toentertied op de Weistraetjes. Hie had van dat steke lige róódhaer. Het leken wel goud, maar ongdertussen zal het wel zuiver gewoore weeze. As ik het goed haa, dan wazze aok die jongers naederhangd iets van dorsers, mit van dié gróóte dorsmachiênen. Hie staet neffen Hans Jordaon, een borstelmaeker van Van Sliedrecht. 'k Zieje daer opzieje nog beezems staen, dus die heit t'n daer mar neergezet. Hie is naederhangd getrouwd mit Bets van Donge uut Sommerdiek. Mit tat witte bloesje, hie spriengt t'r nogal üüt, bie aok die donkere kinders, z'n pette stoer op z'n hóód in z'n klompen in z'n hand: dat is Chiel Lóói. Aok uut één van de Weistraetjes. Het wat kleinere jongetje, daer tussen Chiel en Teun Mossel man ingeklemd: nee.... die kan 'k nie tuusbrienge. Mar Teun Mosselman die haauw 'k goed gekanne. Z'n vaoder was tum- mermansbaes. 'k Glaove niet dat tie zelf waarkte mar de tum- mermanswienkel was net om het hoekje, den Westelijken Achterweg. In die wienkel of wèrkplaese wazze v.d. Stad in Sprinkvloed van de Kaoidreeve druk an 't tummeren. Neffen Teun Mosselman staet tan Vaarvers (Wervers). Die weunde wel in de Nieuwstraete, mar méér nae 't schoolplein. Het gaf aok niet waer ze wennende, as t'r mar kinders kwamme. De fotograaf most aok eete, in as noe aol die kin ders een foto mochte kaope, dan was tie man z'n dag weer goed. Noe zal ik het hier mar bie laete, dan gae ik kommende weeke weer wel vaorder. (wordt vervolgd) De Zaanse Menheersenaer Dodenherdenkin Oorlogsmonument te Middelhamis 1. Klaas Akershoek onderg. mijnenveg ;r Engelse kust 2. Jacob Breen gesneuveld Tholen 3. Adrianus Aren Breen overleden Nordhausen D. 4. Anna Haas-Franken overleden Oswiegin P. 5. Markus van 't Geloof gesneuveld Cuyk 6. Dimmen Hameeteman Braunschweigd 7. Eeuwit Hameeteman overleden Salza D. 8. Martijn Hameeteman omgekomen Huie Thailand 9. Johannes Hoek 7 Wittstock D. 10. Markus Hoogmoed trambeschieting Goedereede 11. Teunis Krijn Koek overleden Hessenrode D. 12. Jan Komtebedde uitputting Nordhausen D. 13. Adrianus Lokker overleden Hamburg D. Hessenrode D. Ouddorp It. 1 ilUllidS iVlClJCI 15. Jan C. Meijer overieaen bombardement 16. Lena Meijer bombardement Ouddorp 17. Gerrit Molesteeg overleden Sandbostel D. 18. Krijn de Mooij overleden Parijs F. 19. Aren Nieman 9 Petersdorf D. 20. Johannes Sperling 9 Weert 21. Theodorus Fr. Witte verdronken Hela Dantzig D. 22. Arnoldus van Wijk overleden Amersfoort 23. Jacob van Wijk overleden Jützenbach D. 1. Jan van Eijkeren verdronken Oude Tonge 2. Pieter Hartog omgekomen Thailand 3. Jan Kik 9 Duitsland 4. Cornelis Kik omgekomen Neuengamme D. 5. Arend Klem omgekomen Neuengamme D. 6. Jacob Koert overleden Ludwigslust D. 7. Cornelis Koert omgekomen onbekend D. 8. Jirm de Vos omgebracht Duitsland 9. Jacob Westdorp Duitsland 10. A. Wietsema 9 Neuengamme D. 1. Jan Breeman bombardement Dortmund D. 2. Marinus van Dijk 3. Abram Doornhein 4. Teun van Es gefusilleerd treinbeschieting overleden Vught Wierden Durtmund D. 5. A L. W. van Hemert verongelukt Java-Sumatra 6. Beschier Kieviet overleden Kassei D. 7. Pieter Slis gefusilleerd Terbregge 8. Leen van der Sluis omgebracht kamp Dora D. 9. Abraham Stoutjesdijk gesneuveld Rilland Bath 10. Willem Troost omgekomen Neuengamme D. 11. Johannis Visser hongeroedeem Wuppertal D. 12. Willem Vis van Heemst gefusilleerd Terbregge 13. Pieter Vogelaar overleden Lüdenscheid D. 14. Johannes de Waal verdronken Sommelsdijk 1. Johannes Mulder bombardement Bochum D. 2. tannetje van Sprang-v. d. Mast bombardement Oud-Beijerland 1. Jan Brinkman bombardement Kassei D. 2. Stoffel van Dam gesneuveld Kruiningen 3. Arend Melissant zeemijn Noordzee 4. Cornelis Melissant bombardement Nocthausen D. 5. Cornelis Roon overleden Nocthausen D. 6. Adrianus van Rossum Stellendam 1. Ewoud Bal omgekomen Thaicamp Birma 2. Cornelis de Bruin explosie Dirksland 3. Marinus de Bruin explosie Dirksland 4. Gerardus de Bruin explosie Dirksland 5. Jacob de Geus Northausen D. 6. Abraham Guldenmeester overleden Duitsland 7. Jacob den Hollander omgekomen kamp Thailand 8. Johannes Klem omgekomen Wolffenbuttel D 9. Leendert Ph. Knöps A.zn. bombardement Northausen D. 10. Leendert Knöps H.zn. Duitsland 11. Abraham van Lenten gesneuveld Den Dungen 12. Willem Melissant bombardement Northausen D. 13. Beije Soldaat explosie Dirksland 14. Jan Vijfhuizen gesneuveld Ypenburg 15. Willem Walraven overleden kamp Banjoewangi 9 9 8. Jan van den Hoek omgekomen Neuengamme D. 9. Cornelis Jordaan 9 Duitsland 10. Anthony Koote bombardement Middelharnis 11. Jan Koster overleden Weischmar D. 12. Jan Kornelis Kruik gesneuveld Dordrecht 13. Kroos Ned. Indië 14. Anna van der Made bombardement Middelharnis 15. Jan van der Made bombardement Middelharnis 16. Jan de Man 9 Koopvaardij 17Van den Nieuwendijk 18. Jacobus de Pijper omgekomen slag op Java Zee 19. Cornelis Joh. Sarelse overleden Lünen D. 20. Cornelis van Sliedregt overleden Fulda D. 21. Aart van Sliedregt omgekomen Heilbronn D. 22. Job Springvloed Dubbeld explosie Wierden 23. Cornelis Verhage beschieting locomotiefMiddelharnis 24. Johannes van der Vlist bombardement Middelharnis 25. Arend Vroegindeweij bombardement Dortmund D. 26. Adrianus van der Waal overleden Birma 27. Leendert Wesdijk 9 Flores Ned. Indië 1. Wout van der Veer VI Kaatsheuvel 2. Jacob Arie Verolme gefusilleerd 3. Jacob Visbeen expl. landmijnen Souburg 1. Johannes van Binsbergen overleden Kassei D. 2. Johannes W. de Boet overleden Kassei D. 3. Johannes Bom beschieting Tjimaki Ned. Indië 4. Hendrik de Bonte overleden Dortmund D. 5. Hendrik den Braber beschieting Ooltgensplaat 6. Johannes Broeders beschieting Kaatsheuvel 7. Maria Joh. Broeders beschieting Kaatsheuvel 8. Cornelis Gootjes VI Kaatsheuvel 9. Johannes van Gurp overleden Friederichsveld D. 10. Cornelis Abr. Hotting gesneuveld Java Zee 11. Jacobus W. Janssen overleden Kassei D. 12. Jan Kanters gefusilleerd Dubbeldam 13. Petrus Kerp treinbeschieting Wierden 14. Ewout Kromdijk VI Kaatsheuvel 15. Adriaantje Kroon bombardement Wijk bij Duurstede 16. Johanna Kroon bombardement Wijk bij Duurstede 17. Maria Fr. Kroon bombardement Wijk bij Duurstede 18. Johannis C. Moerenhout 9 Duitsland 19. Pieter J. Nattekaas bombardement Zevenbergen 20. Laurens Neels magnetische mijn Ooltgensplaat 21. Johannis Overbeeke overleden Ladelund D. 22. Pieter Stam VI Tilburg 23. Pieter Troost gefusilleerd Dubbeldam 24. Adam van der Veer omgekomen Ladelund D. 25. Teunis van der Veer omgekomen Neuengamme D. 26. Leendert Vinke overleden Birma weg 27. Geertrui de Wit bombardement Wijk bij Duurstede

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 9