Drost en Mans in Oude Tonge Van Weel-Bethesda ziekenhuis Projekt rond eeuwwisseling gereed i ^WCENr/?^ de juiste Öfl taxatie... nvm Makelaar Tamboer Brilcentrum Keuvelaar heeft een schitterende kollektie speelse, vlotte, leuke, gekke, oersterke, maffe, modieuze, flitsende, fleu rige, kleurige kinderbrillen. Kom kijken bij Keuvelaar. Zandpad 56 Middelharms Tel, 01870-3437 Ruilverkaveling Tholen vordert Specialismen 1. Chirurgie Versnippering De geschiedenis van het oude ziekenhuis van 1934-1984 door dr. J. L. Braber. (aflevering 8) Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 3 MEI 199| Op zaterdag 11 mei a.s. (aanvang 20.00 uur) zullen de organist Martin Mans en de trompettisten Henk-Jan en Herman Drost weer op ons eiland concerteren. Het concert zal plaatsvinden in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge met haar schitterende Frobenius-orgel. Gezien de overweldigende belangstelling en het enthousiasme van het publiek tijdens het laatstgehouden concert in Dirks- land, zijn de verwachtingen voor het komende concert weer hoog gespannen. Er is weer een zeer afwisselend pro gramma samengesetld met bekende en nieuwe orgel- en trompetwerken. Een greep uit het programma: Trumpet Voluntary (Clark); Toccata uit Suite Gothique (L. Boëllmann); Heer, wees mijn Gids (J. A. Pope); Ouverture (H. Drost) en orgelimprovisaties met sa menzang. Tijdens dit bijzondere concert kunt u tevens - tegen gereduceerde prijs - inte kenen voor de nieuwe CD/MC die deze concertgevers onlangs opnamen in de Grote Kerk te Hasselt. in het doolhof van prijskaartjes MAKELAAR Tel. 01870-3477 Martin Mans (1965) is kerkorganist sinds 1972 en studeerde onder meer bij Cees het Jonk en Herman van Vliet. In zijn funktie van organist begeleid hij diverse koren en geeft hij regelmatig concerten. Daarnaast verschijnen regel matig CD's waaraan hij zowel solistisch als begeleidend meewerkt. Zijn improvi satietalent heeft er mede voor gezorgd, dat hij een steeds vaker gevraagd orga nist wordt. Zijn dirigentenopleiding ontving hij van Cees het Jonk en Martin Zonne- nberg. Hij dirigeert vijf koren, waarmee regelmatig wordt opgetreden. Daar naast schrijft hij koormuziek en compo neerde onlangs een bundel psalmbe werkingen voor orgel. Hermen (1948) en Henk-Jan (1972) Drost vormen een vast trompetduo, en zijn lid van de politiekapel. Ze werkten reeds vele malen mee aan kooropnames en solo-CD's. Regelmatig concerteren zij in binnen- en buitenland. Ook wor den ze regelmatig gevraagd om op te tre den voor diverse omroepen. Met de organist Martin Mans vormen ze een vast instrumentaal trio, sedert het eerste concert, vorig jaar in Oude Tonge. We nemen aan, dat u geen nadere aan sporing nodig heeft om op 11 mei a.s. dit unieke concert bij te wonen en de prach tige briljante trompetklank in kombina- tie met het mooie orgel te beluisteren. Datum: 11 mei 1991. Kerk open: 19.30 uur. Aanvang concert: 20.00 uur. Toegang: ouder dan ISjaar/5,-; jonger dan 18 jaar 2,50. Tevens is er een uitgebreide verkooptafel met CD's, MC's en bladmuziek. Tot ziens!! De Landinrichtingscommissie ruilver kaveling Oud Vossemeer, die één dezer dagen in Tholen werd geïnstalleerd, completeert het ruilverkavelinsprojekt op het eiland Tholen. Reeds eerder gin gen de commisses van de Thoolse ker nen Sint Annaland, Stavenisse en Poort- vliet aan de slag. Het voornaamste doel is het concentreren van diverse land bouwgronden. Dat moet de agrarische bedrijfsvoering ten goede komen. Maar er is ook aandacht voor de natuur- en voor de lanschappelijke waarden. Naar verwachting is het gehele Thoolse pro jekt rond de eeuwwisseling gereed en afgerond. In het oog springende veran deringen zijn naast de herindeling van landbouwgronden, de boomweides en de iets grotere bossen die mogelijk bij enkele Thoolse dorpskernen zullen ko men. Boomweides, lapjes grond van zo'n vijf hectare met wat groen en wan delpaden zijn straks wellicht te vinden bij Sint Annaland, Stavenisse en Sint Maartensdijk. Het stadje Tholen zou goed zijn voor een bos van ongeveer een vijftien hectare. Of er voldoende grond Toch gaf de taak-opdracht stof tot konflikt. Immers: de huis artsen - zelf vaak zeer kundig - van het eiland verwezen hun patiënten naar een andere huisarts. Zij het wel dat deze con tinue zorg en voorzieningen kon bieden. Deze praktische uitwerking van het testament was door de legatrice o.i. niet voorzien. Druk werd op het bestuur uitgeoefend om hier verandering in te brengen. Ook andere, oneigenlijke argumenten o.a. van de zijde van burgemeester Visscher gingen een rol spelen. Het resultaat van e.e.a. was dat het bestuur in 1939 besloot de funktie geneesheer-direkteur op te heffen en middels een advertentie een officiële internist aan te trekken. Mijn vader vernam dit uit de krant. Hij had toen o.i. de wijste partij moe ten kiezen en zich er bij neerleggen - deed dat niet - maar trok uiteindelijk aan het langste eind. Op zich was het beter, dat er een eind kwam aan de combina tie gemeente-arts/geneesheer-direkteur, maar de manier waarop het gebeurde was wel wrang. Toch bewaar ik zelf veel aardige herinneringen aan die tien jaar, vooral van de laatste vijf. Wij mochten als jongentjes in de ziekenhuistuin spelen, terwijl mijn moeder als een soort huismoeder voor de eerste verpleegkundigen fungeerde. Ik heb het dan ook zeer op prijs gesteld zo nauw bij de bouw nü van het nieuwe ziekenhuis betrokken te zijn geweest. In augustus 1932 plaatste het gemeenschappelijk zieken huisbestuur in het Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde een oproep voor een chirurg-gynaecoloog, daar behalve chirurgische ingrepen ook verloskundige komplika- ties en vrouwenziekten dienden te worden behandeld. Om dit tweede specialisme te beoefenen - de combinatie komt tegenwoordig niet meer voor - moest de te benoemen specia list dus ook hierin zijn opgeleid. In september 1932 vroeg chirurg-gynaecoloog J. W. J. de Laive, hoofd-assistent aan het Gemeentelijk Ziekenhuis te Rotterdam, om inlichtingen. De artsen Boot, Knöps en Remijnse bevolen hem aan, en per 1 april d.a.v. volgde zijn benoeming tot specialist van het Dirkslandse dubbel ziekenhuis. In maart 1934 kwam hij ter plaatse, waar hij drie maal per week spreekuur ging houden. O.K. I in 1934. Bij moeilijke operaties verleende dokter Witkamp uit Goe- dereede assistentie. Alles verliep naar wens, maar in 1937 vroeg de chirurg inspraak bij de benoeming van een wondas- sistente, omdat volgens hem door het bestuur meer werd gelet op de godsdienst dan op bekwaamheid van een ver pleegster. Voor hem werd in 1939 de woning aan de Staakweg gebouwd. Wastafels in O.K. I. is voor deze plannen zal nog moeten blijken. Met name langs de zuidelijke rand van het eiland Tholen krijgt de ont wikkeling van het natuurgebied dan ook een extra accent. Er wordt ook de nodige aandacht besteed aan de dijkbeplan- ting. Aan de ontsluiting van het eiland Tholen en aan de waterbeheersing behoeft gelukkig niet veel te gebeuren. Diverse landbouwgroeperingen gaven de aanzet tot de Thoolse ruilverkave ling. De versnippering van gronden belemmert een efficiënte agrarische bedrijfsvoering. Zo kost het vervoer naar percelen die ver van de boerderij liggen erg veel geld en tijd. Daarin is echter verandering te brengen door coii- centratie van gronden toe te passen bij bedrijfsgebouwen of eventueel het sa menvoegen van versnipperde stukjes iets verder daar vandaan. Wie welke grond zal krijgen en op welke plaats is momenteel nog onduidelijk. Een zoge heten plan van toedeling zal pas worden gemaakt nadat eventuele belangheb benden gestemd hebben over het defini tieve ruilverkavelingsplan van een van de commissies. Dat plan is het raam werk waarbinnen alles zal plaatsvinden. Er staan adviezen in over de landbouw, de natuur, het landschap en de recreatie. Het laatstgenoemde aspekt krijgt op Tholen relatief maar weinig aandacht. In de diverse commissies hebben be halve de landbouworganisaties ook instanties als de gemeente en het water schap Tholen een stem. Provincie en natuurbeschermingsorganisaties spre ken eveneens een woordje mee. De ruilverkavelingscommissie uit Sint Annaland die het eerst aan de slag ging (in het jaar 1987) is momenteel het verst gevorderd. Stemming over het defini tieve plan vindt pas plaats in het jaar 1992. Inspraak op het binnenkort ver schijnende voorontwerp-plan van Sta venisse is mogelijk vanaf deze zomer. De laatste stemming op Tholen, die over het projekt van Oud Vossemeer, zal ver moedelijk plaatsvinden in het jaar 1994, Uitvoering van ieder plan zal naar schatting een tijd van vijfjaar in beslag nemen. De verdeling van het eiland Tholen in vier verschillende blokken is in zekere zin een handicap volgens de distriktsin- genieur van de landinrichtingsdienst Zeeland, ir. B. A. M. Holtslag. „De com missies bekijken de grondverdeling bin nen de gebiedsgrenzen. Dat is erg lastig voor bedrijven die verspreid liggen over verschillende blokken. Maar landeige naars kunnen zelf een grond-uitwisse- ling voorstellen. Een zogeheten 'uitruil coördinator' zal dat proces gaan begelei den." Hoveel de gehele ruilverkaveling zal gaan kosten is momenteel erg moeilijk in te schatten. In ieder geval neemt de rijksoverheid tweederde gedeelte voor haar rekening. Het resterende bedrag dragen instanties bij zoals de gemeenten en het waterschap. Ook de landeige naars zullen in de buidel moeten tasten. Voor de verbetering en de verkaveling is dat bijvoorbeeld in Sint Annaland en Stavenisse jaarlijks zeventien gulden per hectare, uitgesmeerd over een pe riode van 26 jaar. In 1939 kreeg dr. De Laive (overleden te Utrecht op 27 mei 1983, oud 81 jaar) het verzoek om te gaan praktizeren in het Diaconessenhuis te Utrecht, wat hij accepteerde. Het vertrek van deze chirurg betekende een groot verlies voor het Dirks landse ziekenhuis. Anderzijds was het een goede gelegen heid om nu ook een internist aan te trekken, zodat er een geheel nieuwe medische staf kon komen, want dokter Boot die tot dan de interne patiënten behandelde, genoot onvol doende vertrouwen van de huisartsen. Daardoor was van het begin af het opnamecijfer ver onder de verwachtingen gebleven. Kochers en naalden. Omdat een intemist-röntgenoloog een eis van de tijd was en tevens van belang voor de exploitatie van het ziekenhuis, besloot het bestuur een tweede specialist aan te trekken. Er heerste wel enige twijfel of een internist, zeker in de aanloop periode, voldoende werk zou hebben. Als respons op de advertentie solliciteerden elf chirurgen. Men benoemde uit het geselekteerde tweetal dr. D. W. van Noort te Enkhuizen. Omdat hij bedankte kreeg dr. G. Stoel uit Amsterdam, die reeds te Dirksland waarnam sedert 1 juni 1939, op 12 juli 1939 zijn definitieve benoeming. Dr. Stoel had gestudeerd aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en zijn bevoegdheid obstetric behaald aan de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam. Ook was hij twee jaar werkzaam geweest als gouvemementsarts te Paramaribo. Een maand tevoren was dokter C. H. Jessurun benoemd als internist. Deze twee specialisten hadden onderling een uit stekende verstandhouding en adviseerden het bestuur in voorkomende gevallen betreffende het medisch gedeelte. Sterilisatie-afdeling van instrumenten. In 1939 lagen de rails, waarover de stoomtram van Middel- harnis naar Ouddorp reed, tussen het ziekenhuis en de watergang De Boezem. Daar kruisten verschillende wegen Ziekenhuis gedurende 1940-1945 met wit kruis op dak geschilderd. de trambaan, zodat de tram er altijd met veel gefluit pas seerde. Dit was uiterst storend voor de concentratie van dr. Stoel. Op zijn verzoek bij de R.T.M., werd het fluiten van de locomotieven ter plaatse sterk beperkt. In 1939 werd de Nederlandse krijgsmacht gemobiliseerd, maar dr. Stoel kreeg vrijstelling van militaire dienst. In juni en juli 1942 was hij echter gedwongen zijn werk gedurende zes weken te onderbreken, wegens gijzeling te Haren door de Duitse bezetter. Dr. Eijkman trad in die periode op als plaatsvervangend chirurg. Na de uitschakeling van dokter Jessurun in 1944 door gevan genneming en de andere specialisten, die polikliniek hiel den, door de stagnerende verkeersverbindingen, was dr. Stoel de enige specialist te Dirksland. O.K. I: V.l.n.r. dr. Stoel. zr. G. Korteweg, zr. Kerling, zr. W. de Harder en N.N. De Duitsers hadden gedurende de bezetting het ziekenhuis vrijwel ongemoeid gelaten, omdat ze er zelf in voorkomende gevallen op kosten van de Krankenkasse, gewonde of zieke militairen Heten opnemen. Door de noodgedwongen vetarme voeding tijdens de laatste oorlogsjaren, waren patiënten met galstenen een uitzonde ring, zelfs ook nog na de oorlog. Wel veroorzaakte het toene mende verkeer meer slachtoffers dan voorheen. Als dr. Stoel een vrij weekend of vakantie wilde hebben, kwam een collega uit een Rotterdams ziekenhuis waarne men. Zo verving dr. Tjie in 1950, toen dr. Stoel een bijscho lingscursus volgde. Tot I960 moest dr. Stoel vrijwel alle medische problemen alleen oplossen. In december van dat jaar benoemde het bestuur dokter C. M. Hoogenboom te Arnhem voor een jaar als tweede chirurg. Deze kwam per 1 september 1961 in vaste dienst. November 1967. Koffiepauze op de O.K. V.l.n.r dr. Stoel, zr. G. Korteweg, zr. E. Stolk. zr. E. Dekker en dr Hoogenboom. In 1964 werden van chirurg en internist de zilveren jubilea gevierd conform hun persoonlijke wensen. In een feestelijke bijeenkomst in 1970 nam dr. Stoel, althans wat de chirurgie betreft, afscheid. Het vele goede op deze eenzame arbeidspost werd in toespraken meermalen krach tig onderstreept. Bij de bevolking werd hij wel gekwalifi- cieerd als een ruwe bolster met een blanke pit. Omdat zich geen gynaecoloog meldde, zette hij het specialisme verlos kunde en vrouwenziekten nog enige jaren voort. Ook toen nam hij nog met moeite afscheid van zijn werk, dat het cen trale punt in zijn leven vormde. In de ruim dertig jaar dat hij te Dirksland werkzaam was, had hij ongeveer 20.000 klini sche operaties verricht. Het grote vertrouwen dat de bevol king in deze specialist stelde, bleek onder meer uit het feit dat hij in zijn begintijd een patiënt soms moest overreden van de noodzaak van een chirurgische ingreep. In latere jaren was het juist andersom, bepaalde zieken moesten overtuigd wor den dat een operatie niet op zijn plaats was! Dokter J. A. van Oijen kwam in september 1976 in dienst en dr. Stoel stopte er definitief mee per 1 maart 1978. De laatste jaren is de toepassing van fysiotherapie sterk toe genomen, vooral als nabehandeling van frakturen. Dat was in 1948 nog heel anders. Toen een fysiotherapeut zich des tijds bij het ziekenhuis meldde, werd deze afgewimpeld met de opmerking dat er sedert jaren één te Middelhamis prakti seerde, zodat er geen behoefte aan een tweede was. De laatste inwonende verpleegkundigen moesten in 1979 extern gaan wonen om plaats te maken voor de gerenoveerde fysiotherapeutische afdeling. Hier zijn werkzaam de heren P. van den Berg en F. G. Koese als fysiotherapeut. Sedert 1979 hield de patholoog-anatoom maandelijks een patiënten- en necrologiebespreking voor huisartsen en medische staf Daar de famifie slechts sporadisch toestem ming gaf om sektie te verrichten, deed dokter Jessurun een beroep op huisartsen en predikanten om te trachten hierin verbetering te brengen. 2. Gynaecologie Reeds in 1970 waren er plannen om een full-time gynaeco loog aan te trekken. Het duurde echter tot l juli 1974 toen dr. A. W. Mante, chef de clinique van de verloskundig- gynaecologische afdeling van het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht, dit specialisme hier ging uitoefenen. Dat wilde dus zeggen dat hij de opvattingen van het ziekenhuis over euthanasie en abortus onderschreef Hij vertrok 1 maart 1978 naar Doetinchem en werd opge volgd door mevrouw E. van Adelsbergen, die reeds enige tijd voor hem had waargenomen. In hetzelfde jaar werd zr. A. van Weezel bevorderd tot hoofd verpleegkundige van de obstetrische en gynaecologische afdeling, maar wegens ziekte moest zij haar werk in 1981 beëindigen. Op 1 februari 1981 trad dokter N. P. J. Vreuls uit Gilze als tweede gynaecoloog in dienst. Zr. M. Panis werd in januari 1982 hoofd van de afdeUng kraam en gynaecologie. 3. Anaesthesie Sedert de ingebruikneming van het ziekenhuis, hebben gedurende vele jaren operatiezusters op lofwaardige wijze de patiënten narcose gegeven. In mei 1936 werd zr. Weever hoofdzuster van de operatieka mer. Tot 1947 was J. Zevenhuizen operatiezuster. Zr. Keriing, per 1 januari 1949 benoemd tot hoofd van de operatiekamer (OK), bleef dit 24 jaar en vertrok met eervol ontslag in december 1972. Zij werd opgevolgd door zr. Steenbergen die 1 februari 1977 vertrok. Zr. J. van Schothorst zette het werk als hoofd van de OK voort. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 6