LET OP! Garage Knöps B.V. PECHVOGEL Dijkgraaf van Kampenliout over openstellen Haringvlietsluizen Zilveren dag voor Burgemeester van Velzen van Goedereede 3^t>S van nieuwe en gebruikte auto's Roemenië-avonden Spektakulaire Opel Hemelvaartsdag-show in multifunktioneel gebouw 'Dorpstienden' te Ouddorp Karels Autoschade VERWERS auto's Ramoco b.v. Citroen-Hesselink Ophalen oud papier 'Ons Koor' Goeree-Overflakkee Alles is mogelijk, maar vraag niet wat het kost Flakkeese soldaten naar Irak Konlnginnebeker dit jaar voor 'Stellegors' Torenbezoek Middelharnis Zestig jaar getrouwd 63e Jaargang No. 5996 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Middelharnis, Tel. (01870) 22 22 Fax (01870) 56 56 NIEUWE TONGE - Bouwvakker Piet Hamerslag uit Middelharnis was aan zijn laatste werkdag bezig. Morgen zou hij met vakantie gaan. Twee weken gele den had hij zijn twee jaar oude auto daarom een vakantiebeurt laten geven. Immers, op weg naar Italië mocht deze, overigens zeer betrouwbare wagen, hem niet in de steek laten. Een maand gele den had hij zijn verleden jaar aange schafte caravan van stal gehaald en vrouw Marie had hun rijdend huisje weer glanzend schoon gemaakt. De vol gende morgen vroeg werd de caravan aangekoppeld. Alles even controleren. Prima! Opgewekt gingen zij op weg naar het 1500 km verder gelegen vakantie oord. Maar o-wee. Net over de grens kwam uit de richting van de caravan een piepend en snerpend geluid. Het motor toerental nam af en Piet zocht een naar stig heenkomen op de vlucht-strook om te konstateren dat het rechter caravan wiellager was vast gelopen, met alle nare gevolgen van dien. Piet had overal aan gedacht, maar niet aan het spreekwoord 'RUST ROEST'. Hij was vergeten ook de caravan, die een jaar in de stalling had gestaan, een vakantie-controlebeurt te laten geven bij: Langeweg 38, 32440 BH Nieuwe Tonge Tel. (01875) 13 96 Het adres voor caravan-service en reparatie. RENAULT-deaier voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt De dijkgraaf van het Waterschap Goeree-Over flakkee, de heer H. L. van Kampenhout, vraagt zich af waar het naar toe moet met de verandering van het waterregime door openstellen van de Haring vlietsluizen, een zaak die volop in onderzoek is bij Rijkswaterstaat. In een landelijk dagblad las hij op 30 april: 'Openstellen Haringvlietsluizen is onge vaarlijk'. „Natuurlijk is het niet gevaarlijk", zegt de dijkgraaf, „wat het systeem betreft kan het alle maal. Als je die dingen maar op tijd dicht doet bij hoog water. De Oosterschelde-stormvloedkering heeft wel bewezen dat zoiets kan. De waterschappen zullen er heus wel voor zorgen dat de zaak Delta-veilig blijft. De vraag is niet of het gevaarlijk is, het punt is dat het onbetaalbaar is". Onbetaalbaar De dijkgraaf vraagt zich af of men van rijkswege de gevolgen van openstellen van de Haringvlietsluizen wel in alle volheid overziet. „Aan de besprekingen die in allerlei bestuurlijke overlegsituaties plaatsvin den nemen de waterschappen deel. De waterschappen krijgen de ruimte om hun zegje te zeggen, maar toch bestaat de indruk dat we wel gehoord worden maar dat Rijkswaterstaat toch op een bepaald doel afstevent. De Brielse Dijk ring en Goeree-Overflakkee hebben regelmatig tegengas gegeven en gewaar schuwd voor de financiële gevolgen, maar daar trekken ze zich niets van aan. Dat is nog niet relevant, zeggen ze. Wij willen daar bij voorbaat rekening mee houden. Het is een doekje voor het bloeden om te zeggen: het is niet gevaarlijk, dus we kunnen er mee doorgaan. Ik vraag me af waar het van betaald moet worden. Er is nu al nergens geld voor. In de zoetwatervoorziening op Schou- wen-Duiveland wou minister Smit- Kroes indertijd maar 50% van de kosten bijdragen. Het Waterschap Schouwen- Duiveland heeft toen afgehaakt en gezegd: laat de standsorganisaties eerst maar eens uitzoeken of het die prijs waard is, of dat nog op te brengen is voor de landbouw". De heer Van Kampenhout vervolgt: „Op Goeree-Overflakkee zitten we nu al in de verzilting. Zoals het nu geregeld is kunnen we op een vrij simpele manier water inlaten. Wordt de stand te hoog dan kunnen we water uitlaten via de bui- tenhaven van Stellendam. Nu is het een voudigweg een kwestie van open zetten. Al is er een systeem denkbaar - ik denk aan grote buizensystemen met pompsta tions - waardoor we zoet water ergens anders vandaan kunnen ontvangen, ik denk dat het distribueren van het water kap en keuvel gaat kosten. Volgens Rijkswaterstaat is het aanvoe ren van zoet water voor de landbouw geen punt, maar ik ben bang dat de streek uiteindelijk met de bediening Ds. Stefan Szoverffi brengt thans een bezoek aaii Middelharnis. Als vertegen woordiger van de Roemeense kerken, die geholpen zijn met bijbels en hulp goederen wil hij de dank komen over brengen aan allen die daarbij betrokken waren. Heden Vrijdag, 3 mei hoopt hij in de Hervormde Kerk van Middelharnis het een en ander te vertellen over zijn land en zijn volk. In 'de Hoeksteen' zal door middel van dia's een indruk worden gegeven van de toestand in Roemenië. Omdat de werkgroep vreest, dat de belangstelling daarvoor zo groot is, dat 'de Hoeksteen' te klein is om alle men sen te bevatten, zal de dia-presentatie tweemaal plaatsvinden. Men is daarbij vrij om te kiezen of men voor of na de kerkelijke bijeenkomst naar 'de Hoeksteen' komt om de dia's te bekijken. Het programma ziet er op vrijdag 3 mei als volgt uit: van 7.00-7.50 uur: eerste keer diapresentatie in 'de Hoeksteen'. van 8.00-9.00 uur: Ds. Szoverffi spreekt in de Hervormde Kerk. van 9.10-10.00 uur: tweede keer diapresentatie in 'de Hoeksteen". Zaterdagavond, 4 mei, hoopt Ds. Szo verffi in het kader van het open jeugd werk te spreken voor de jeugd. Ook dan zullen dia's van Roemenië worden vertoond. Aanvang: half acht in 'de Hoeksteen' te Middelharnis. SOMMELSDIJK Vanwege het sterfgeval van een trouw lid uit ons midden is het 'Oud papier' ophalen 1 week VERZET naar 11 mei a.s. Hopende op uw medewerking. Bij voorbaat dank. Het bestuur COMBi wordt opgezadeld en de zak ophoudt, omdat het water ook nog gedistribueerd moet worden. Als het rijk alles gaat beta len wordt dat verhaal weer anders, maar ze zijn niet zo betaal-achtig". Ruilverkaveling gebaseerd op goed water „De hele ruilverkaveling Flakkee is geënt en gestart op aanwezig zijn van zoet Haringvlietwater" aldus dijkgraaf Van Kampenhout. „We hebben tot de ruilverkaveling besloten, rekenend met een investering van 140 miljioen en dat wordt inmiddels 190 a 200 miljoen. We hebben het gemaal Koert gesticht, dat rond de 9 miljoen gulden heeft gekost. Dat gemaal is ingericht voor het binnenlaten van Haringvlietwater. Bij inlaat kan het water twee kanten opge stuurd worden, naar het oosten naar 'Flakkee' en naar het westen naar 'De Stelle' tgoe. De verkaveling hier valt of staat met goed water. In het Brielse gebied ook, daar is de ruilverkaveling pas afge rond. Op het grondgebied van de Brielse Dijk ring staat een pompgemaal voor het Hoogheemraadschap van Delfland. Dat gemaal pompt water uit het Brielse Meer - dat gevoed wordt door het Haringvliet - naar het Westland. In feite haalt heel het Westland zijn water voor de tuinbouw uit het Haringvliet". De heer Van Kampenhout vestigt nog eens de aandacht op de ruilverkaveling Flakkee: „Als de Haringvlietsluizen opengaan valt de grondslag van de hele ruilverkaveling weg. Dan is dat 140 a 200 miljoen weggegooid geld". Drinkwater Dijkgraaf Van Kampenhout denkt niet alleen aan de landbouw. Hij heeft ook zijn bedenkingen over de gevolgen van een zout (of brak) Haringvliet voor de drinkwatervoorziening. Momenteel komt het drinkwater voor Goeree-Overflakkee en de kop van Schouwen uit het Haringvliet. „Er zijn theoretisch drie alternatieven voor een regime van eb en vloed, maar Goeree-Overflakkee zit so wie so in het Het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester G. van Velzen op 1 mei 1991 werd in het raadhuis van Goedereede in stijl gevierd; 'thuis', in een zekere bescheidenheid, met decorum zowel als hartelijkheid. De heer en mevrouw Van Velzen met kinderen en familie, vrienden en kennissen, de gemeenteraad van Goedereede, het gemeentepersoneel; een niet al te groot gezelschap dat de öinciële bijeenkomst tot een ongedwongen gebeurtenis maakte. Welgeteld vier toespraken werden tot de jubilaris gericht. Loco-burgemeester Visser sprak namens het College van B en W, SGP-raadslid De Jong voerde als nestor van de Raad het woord, de gemeentesecretaris, de heer Vogelaar, richtte zich namens het personeel tot de burgemeester. Burgemeester De Vogel van St. Philipsland bracht de geluk wensen en groeten over uit de eerste gemeente van burge meester Van Velzen. Zoals het bij een dergelijk ambtsjubileum hoort werden er ernstige dingen gezegd, maar - zeker niet in de laatste plaats door de regie van loco-burgemeester Visser - was er een sfeer van allesomvattende gemoedelijkheid. Hoewel de burgemeester had verzocht eventuele geschenken te geven m de vorm van een gilt voor de vluchtelingenhulp in Soedan, kreeg hij toch twee mooie cadeau's: een beste fiets van de gemeente en een mooie bureaulamp van de raadsfrakties. Na het officiële uur was er een drukbezochte feestelijke receptie. Meer ruimte voor een beeld van het zilveren ambtsjubileum van burgemeester Van Velzen in onze editie van dinsdag aanstaande. zoute gedeelte. Waar het drinkwater dan vandaan moet komen? Uit de Biesbosch denkt men. Volgens Rijkswaterstaat is dat geen punt, maar alles heeft zijn prijs. Als je geen verontreinigd slib in het Haringvliet wilt moet je bij de bron beginnen, bij de verontreiniging door de industrieën die hun afvalwater lozen in de rivieren hogerop. Ik zie er niet zo veel in om aan het eind alles overhoop te halen, want dat geeft ook ingrijpende konsekwenties voor de hele infrastruk- tuur voor de waterrecreatie rond het Haringvliet". Infrastruktuur waterrecreatie Kijkend naar de gevolgen van een getij- denregime in het Haringvliet zegt de heer Van Kampenhout; „Alle jachtha vens hebben vaste steigers en alles bij elkaar gaat het om een groot aantal lig plaatsen. Hellevoetsluis, Middelharnis, Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, met zijn allen zullen ze voor gigantische investeringen komen te staan. Het moe ten dan allemaal beweegbare steigers worden, ook al krijg je maar een ge dempt getijverschil van b.v. een meter. De schutsluizen in het Haringvlietge- bied staan nu altijd open; die moeten dan weer volledig bemand worden. De kosten zullen echt gigantisch zijn. Of daar al serieus over nagedacht is door degenen die met het idee gekomen zijn, betwijfel ik". Waar het idee vandaan gekomen is? Volgens de dijkgraaf van de milieugroe peringen. „Alles goed en wel" zegt hij, „maar het doet wel schrijnend aan dat de veiligheid van de mens naar de ach tergrond wordt geschoven. Dat zie je vandaag de dag heel sterk; de vooroever bescherming wordt gemaakt voor de vogels en niet voor de bescherming van de dijken. En nu dit plan. Ik heb trouwens gehoord - alleen nog maar gehoord, hoor - dat de aktiegroe- pen van de Noordzee er niet naar uit zit ten te kijken dat het verontreinigde Haringvlietslib naar de Noordzee wordt gespoeld". Dan heb je het daar; geen echte oplos sing met een methode die onvoorstel baar veel gaat kosten, is de mening van de heer Van Kampenhout. Hij ziet meer in grote onderwaterbassins waarin het verontreinigde slib wordt opgeslagen. Van de Nederlandse soldaten, die naar Zakko in Noord-Irak zijn gezonden om de terugkerende Koerden te bescher men, komen er vier van Flakkee; te weten: A. van Splunter te Goedereede, van Wijk te Oude Tonge, E. Vroeginde- wey en A. Kievit, beiden te Middelhar nis. Laatstgenoemde is beroepsmilitair. Alle vier zijn ze gelegerd in de prinses Margrietkazerne in Wezep. Ze werden vorige week zaterdag onverwacht opge roepen om met spoed naar de kazerne terug te keren. Op een regenachtige Koninginnedag wist basisschool 'Stellegors' in Stellen- dam de konlnginnebeker voor het ko mend jaar in haar bezit te houden. De konlnginnebeker is de schaakwisseltro- fee, waar jaarlijks op Koninginnedag de basisscholen van Stellendam om strij den. In een spannende en gezellige schaakwedstrijd bleken de leerlingen van 'Stellegors' dit jaar net iets sterker te zijn dan het team van basisschool 'Zomerland'. Zomerland heeft een ste vige reputatie hoog te houden, gezien de resultaten in voorgaande jaren. Maar Remco, Hans, Pak Lie, Johan en Jacco trokken voor Stellegors dit jaar aan het langste eind. Doel Haringvlietsluizen „De Haringvlietsluizen zijn gebouwd om de boel af te sluiten uit een oogpunt van veiligheid en te funktioneren als uit laatklep wanneer er in de winter teveel ijs is. Dat doel wordt naar mijn mening toch teveel uit het oog verloren. De ramp van 1953 is te lang geleden om iedereen er van doordrongen te laten zijn hoe gevaarlijk het water kan zijn. Men weet niet meer wat er gebeurd is en wat er gebeuren kan. Ik vind dat je moet kiezen voor de meest optimale beveiliging en de konsekwen ties daarvan op een andere manier moet oplossen, bij de bron in plaats van aan het uiteinde" besluit de dijkgraaf en dan spreekt toch weer de waterschapper. Evenals vorig jaar is het mogelijk om elke 3e zaterdag van de maand de toren te bezoeken in Middelharnis. Dit kan in de periode mei tot half oktober (herfst vakantie) van 13.00-16.30 uur. Onder begeleiding wordt de toren be klommen en kunt u eventueel met vra gen terecht over de historie van de Ned. Hervormde Kerk. Kinderen onder 12 jaar worden alleen onder begeleiding toegelaten. De kosten bedragen voor volwassenen ƒ1,50 en kinderen 0,75. OOLTGENSPLAAT Op donderdag 25 april 1991 herdacht het echtpaar Leendert Huijer en Teuntje Hokke, Weespad 20, 3257 KK Ooltgens- plaat, hun 60-jarige echtvereniging. Dit feit werd in familiekring herdacht. Na mens het gemeentebestuur van Oost- flakkee kwam burgemeester, drs. C. M. de Vos het echtpaar en de familie felici teren. Ook gaarne onze hartelijke geluk wensen van deze plaats. De Christenvrouw afd. Dirksland Op D.V. woensdag 8 mei bent u weer hartelijk welkom om 19.45 uur in 'Onder de Wiek'. Onderwerp: 'Klederdracht en oude volks geluiden'. Mevr. Klok uit Oostvoorne zal ons hier iets over vertellen. Gasten hartelijk welkom. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Klinkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Verkoop van nieuwe auto's en occasions Schadeherstel APK KEURINGSSTATION If If tuf If It 4-^ifit-if. 4. l^.l^ If if i^if If i,.^.if.ififif stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor topkwallieii. goede service en voordelige pn/ren. FOTO - FtLH - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C^ C3 C3 FOTO'VIDEO-AUDIO C3 CJ Telefoon OWZB-1612 emi20 72- reletoonOIUS-2400 Sorrmalsdljk - Teletoon 01870-Bl Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1