EHAI1DEf1-i1IEUW5 Jaap van der Velde Czn., middenstander uit HerJcingen, ondernemer in Diricsland 10e transport Sticliting Fialdteese Hulpgoederen Polen VERTON SCHOENEN Wachtlijst voor haaien 4e Blad VRIJDAG 26 APRIL 1991 No. 5995 „Heerlijk", zei de lieer J. van der Velde op de morgen van woensdag 10 april, terwijl alles in rep en roer was voor de feestelijke heropening van zijn ClOOO supermarkt in Dirksland. Een wirwar van mensen, karren, gereedschap, snoeren en de heer Van der Velde temidden daarvan vol positieve spanning, er van overtuigd dat alles tijdig in orde zou komen. Het is nu 24 april, een rustiger woensdag; het spektakel en de drukte van de opening zijn bedaard, iedereen heeft zijn draai in de nieuwe zaak gevonden en de heer Van der Velde heeft nu tijd voor een gesprek over zijn wereld ach ter de boodschappen. Van huis uit „Mijn vader was melkboer in Herkin gen", vertelt hij, „we waren met z'n ach ten thuis, zes kinderen. Het was hard werken maar we hebben nooit wat te klagen gehad. Later begreep je pas hoe zwaar het bestaan geweest is, als kind heb je daar geen erg in. We kwamen niets tekort maar we kregen niets. Je moest er altijd wat voor doen, er was altijd wel wat te werken. Mijn vader had een stukje land en dus moest je uit school naar het land. In 't najaar was er niets op het land te doen maar ook dan was er altijd wel een karweitje. Dat heb ik nou nog over me: je moet er voor werken, je moet er iets voor doen, je krijgt het niet zomaar." Terugkijkend op zijn jeugd, vertelt de heer Van der Velde dat hij op de mulo dacht dat hij boekhouder zou worden. Zijn grote voorliefde ging uit naar puur de boekhoudkundige kant en dat ging ook heel goed. „Na school kreeg ik gelijk een leuke betrekking aangeboden, maar na twee weken zou ik gillend gek gewor den zijn. Een hele dat zitte: niets voor mij." Bedrijvig Jaap van der Velde was toen al een bedrijvig iemand en kwam in kontakt met de direkteur van het 'Eilandencen trum' in Oude Tonge, één van de eerste discountbedrijven in Nederland, het latere 'Eurodiscount'. Daar begon hij zijn loopbaan in het winkelbedrijf als flessenjongen. Bij elkaar is hij er lang gebleven, richtte voor de heer Kastelein de AH-winkel in Oude Tonge op en studeerde ondertus sen voor alle mogelijke diploma's. „Dat leren gaat nog steeds door, bijvoor beeld kursussen voor management, so ciale vaardigheid. Puur vaktechnisch is één van de laatste diploma's die ik gehaald heb, dat voor het slijtersvak. In principe mag ik alles verkopen, behalve munitie en specifieke drogisterij-arti- kelen." De ontwikkeling van de heer Van der Velde ging voorspoedig. Hij was nog maar net éénentwintig toen hij bedrijfs leider werd. „Ik kreeg de gelegenheid me waar te maken toen de toenmalige bedrijfsleider Quist wegging. Toen de den we nog veel meer zelf dan nu; zelf reklame maken, zelf inkopen. Van met name de heer Quist en de heer Kastelein heb ik de fijne kneepjes wel geleerd." Daarna werkte de heer Van der Velde nog in Hellevoetsluis en Rotterdam in dezelfde branche. „Een jaar in Rotter dam in een moeilijke buurt met weinig mogelijkheden heeft me meer geleerd dan al die jaren op Flakkee. Ik heb daar meer uren op het politiebureau doorge bracht - omdat ik te maken kreegn met winkeldiefstallen, overvallen, heroïne- verslaafden - dan bij mijn vrouw. Dat was een hard jaar, dat heeft erg aan me gevreten." Terug naar Flakkee In 1983 kwam de heer Van der Velde terug naar Flakkee. „Ik had mijn leer geld betaald, ik dacht: ik ga terug naar de veilige haven." Hij kwam terug bij Kastelein, van beide kanten wilden ze graag weer met el kaar werken. In Middelhamis werd een 'Eurodis count' opgezet, in Oude Tonge brandde de zaak af De vestiging in Middelharnis kreeg het klantenbestand uit Oude Tonge erbij te verwerken. Dat vroeg veel improvisatie en de heer Van der Velde draaide daar zijn tropenjaren. Hij stak er ook weer het nodige van op. „Dan op een gegeven moment ga je den ken: leuk, dat zou ik zelf ook wel kun nen. Met Kastelein had ik daar ook wel eens over gesproken, maar door omstan digheden is dat verder nooit doorge gaan. Zierikzee Middelharnis Als je zo'n beetje alles gezien hebt, wil je graag zelf iets ondernemen. Ik had ook in de AH-keuken gekeken; een schitte rende formule, maar om mee te werken vind ik persoonjijk de ClOOO-formule meer mogelijkheden geven, meer kan sen voor je eigen kreativiteit. Toen kwam de supermarkt in Dirksland weer in markt. Ik heb de stoute schoenen aangetrokken en kontakt gezocht met het hoofdkantoor van Schuitema. Ik het een optie gevraag en gekregen. Dat was maar gelukkig want er waren veel lief hebbers en het is geen kleine stap om voor je zelf te beginnen. Er is een half jaar onderhandeld en mijn vrouw gaf het laatste duwtje in de goede richting. Ik ben er van overtuigd: als je gezin er niet achter staat, dan moet je niet als zelfstandig ondernemer beginnen. Mijn vrouws vader was slager in Nieuwe Tonge, ze heeft van huis uit dat mid- denstand-achtige meegekregen." Dirksland De eerste serieuze poging tot zelfstandig ondernemer ging dus na rijp beraad door en op 1 februari 1988 begon Van der Velde, met de direkte doelstelling om de formule Mikromarkt om te bouwen naar ClOOO. „Dat heeft een paar maan den geduurd", vertelt hij. „Op 5 mei 1988 zijn we geopend als ClOOO. Vanaf het begin ging het groeien en het groeit nog steeds. We hebben veel voorspoed, daar zijn we natuurlijk ook dankbaar voor." Wilde het goed blijven gaan, dan moest eriets veranderen. Half vorigjaar begon de heer Van der Velde onderhandelin gen over de belendende percelen voor uitbreiding van de zaak. Met in het ach terhoofd de wetenschap dat erbij ClOOO een nieuwe formule was gekomen, de 'versmarkt-voordeelmarkt'. Als hij zou gaan verbouwen wilde hij ook helemaal up to date zijn. Onder handelingen met de heer Vermeulen resulteerden in een vlotte aankoop van de aangrenzende gebouwen van de Flakkee Bakkerij. Om te verbouwen was het niet de meest gelukkige situatie en de heer Van der Velde vindt een complimentje aan het Schuitema-begeleidingsteam, van bouw tekenaars tot vakspecialisten, zeker op zijn plaats. „Het eindresultaat is me 100% meegeval len. In de praktijk blijkt het nog gunsti ger uitgekomen dan op tekening. Dat is uitzonderlijk, want meestal moetje con cessies doen. Het geheel is ruim en funk- tioneel en dat zie je ook." Het werk achter de vakken Ruim een jaar van voorbereidingen is aan de ingrijpende verbouwing en uit breiding van de zaak voorafgegaan. Om maar eens wat te noemen: een klanten- herkomstonderzoek, onderzoek naar de wensen van de klanten, wensenpro- gramma van de ondernemer, onderhan delingen en aankoop van de panden, de bouw zelf, die men graag door mensen uit de regio wilde laten uitvoeren. Over die bouw; „We hebben alles bij huis gehouden; behalve het koeltech- nisch gebeuren, omdat er op het eiland geen bedrijf is dat een werk van die omvang aankan. Ik ben zeer tevreden over de manier waarop de heel samen werking tot stand is gekomen. Proble men waren er alleen in technisch op zicht, tengevolge van de moeilijke kon- struktie: een oude school, een stuk er aan gebouwd en dan de bakkerij erbij die ook al uit diverse pandjes bestond." Voor de aannemers was het lastig wer ken maar - de heer Van der Velde wil daar toch graag even de nadruk op leg gen - de bereidheid om lang en op onge- Jacques Nieuwenhuizen, een medewer ker van het NIOZ (Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee) uit Nieuwe- diep, heeft een wachtlijst voor de leve ring van 600 haaien. Nieuwenhuizen struint de visafslagen af en gaat aan boord van de visserschepen in Den Helder en andere plaatsen, op zoek naar studiemateriaal voor het NIOZ, dat dan altijd wel iets bijzonders is. Hij koopt geen grote partijen tong of schol, maar zeldzame exemplaren van bijzondere, weinig voorkomende vis soorten, die door het NIOZ worden onderzocht, maar ook worden doorver kocht aan scholen en universiteiten in Nederland en andere landen om als stu diemateriaal te dienen. Zo verkocht hij twee jaar geleden 1287 haaien en heeft nu nog een wachtlijst van 600 van deze roofvissen. Zenuw- en bloedvatenstelsel van deze vissen lijken op die van een mens en voor tandartsenopleiding zijn haaienkoppen, om het gebit te bestude ren, een gewild objekt. Haaien worden door de vissers echter alleen in een meer dan sporadisch aantal gevangen na een strenge winter. bruikelijke uren te werken was er bij iedereen. Medevyerkers Over zijn personeel zegt de heer Van der Velde: „Dat vind je nergens anders. Per- fekt zoals alles gegaan is bij de drukte van de verbouwing en ook daarna. Geen onvertogen woord. Zó'n inzet, er is heel hard en lang gewerkt en al die tijd niet één storinkje." In totaal heeft hij 35 medewerkers, 20 vaste en 15 part-timers, die samen zo'n 750 uur per week werken. De heer Van der Velde geeft graag mogelijkheden aan het personeel - voor het volgen van kur sussen bijvoorbeeld - en hij geeft er de voorkeur aan met een vaste kern van ervaren, geschoolde mensen te werken. „Loontechnisch is dat een zware verant woording, maar ik heb het er voor over. Het bepaalt de kwaliteit van het werk en het maakt het voor mij ook doenlijk." Van een personeelslid hoorden we over werkgever Van der Velde datje vreselijk met hem kunt lachen maar dat er gewerkt moet worden als er gewerkt moet worden. Zelf zegt hij: „Ik ben heel makkelijk, maar ik kan ook heel moeilijk zijn. Dan hebben ze het zelf verdiend en dan resulteert het meestal in afvloeiing." Boodschappen Dat er gemotiveerde mensen in de supermarkt helpen die verstand van zaken hebben, is belangrijk bij de ver koop van de dik 8000 artikelen waarmee de heer Van der Velde een zo kompleet mogelijk assortiment aan wil bieden, dat er tiptop uitziet. „Dat is best veel op de ruimte die we hebben", en dat kan alleen als alles steeds in orde is. Elke dag wordt de win kel grondig schoon gemaakt. „Hygiëne is heel belangrijk", stelt de heer Van der Velde vast. „We werken volgens een heel nieuw landelijk hygiëneplan van Schui tema dat de volledige medewerking van de Warenwet heeft. We doen ook mee aan alle mogelijke keuringen, bijvoor beeld van TNO, die steekproefsgewijs plaats vinden." 95% van alle artikelen wordt gebraht door een grote trailer van Schuitema die 4 a 5 keer per week komt en maximaal een uur nodig heeft om te lossen. „Hoe gemakkelijker die kan lossen, hoe gauwer hij weg is uit het Achterdorp. Ik wil graag dat de overlast voor de omge ving tot een minimum beperkt wordt en ik heb aan de gemeente gevraagd daar aan mee te werken door een parkeerver bod van 18 meter aan één kant in te stel len. Ik vind dat je je best moet doen om het leefbaar te houden. Ze zeggen wel eens dat een supermarkt anderen verdrijft, maar dat is mijn opzet niet. Ik hoop juist dat de middenstand in Dirksland zich nog uit zal breiden, met andere artikelen en voorzieningen. Ik moet zeggen dat de gemeenschap ons komen hier positief heeft opgepakt. Ik heb een flinke klantentrouw mogen konstateren. Ook in de rommelige we ken van de verbouwing bleven de klan ten komen. Daar ben ik dankbaar voor en dat geeft ons de moed om door te Organisatie Behalve inkoop en de aanvoer van het merendeel der artikelen verzorgt Schui tema de reklame, de kleuren en de research, de opstelling van de artikelen. Schuitema is de centrale organisatie die het voorbereidende winkelgebeuren re gelt van de bouwtekeningen tot en met de inrichting van supermarkten. Binnen die konstruktie oefent de heer Van der Velde het ondernemerschap uit. De ondernemer zelf werkt gemiddeld 60 uur per week. In de weken rond de ope ning haalde hij gemakkelijk 100 uur en meer. „Dat is een extreem geval, maar ik heb er wel van genoten. Mijn vrouw werkt 20 a 25 uren per week, ze valt bij voorkeur in bij de vleeswaren en in de slagerij. Dat zit er nog in van thuis." Jaap van der Velde komt ook nu niets tekort maar ook nu krijgt hij het niet. Hij moet er voor werken in zijn supermarkt, die hij omschrijft als: „Niet de grootste maar wel de mooiste en de modernste van Goeree-Overflakkee", en die nu de ruimte en de mogelijkheden biedt nog meer een regionale funktie te gaan vervullen. Hij heeft er vertrouwen in: „Heerlijk om zoiets te ondernemen." Veel voorbereidingen en veel vrije tijd en vrijwilligerswerk is er aan vooraf ge gaan, voordat op maandagavond 8 april met 20 vrijwilligers de container werd geladen. Dit alles was bestemd voor twee ziekenhuizen in Oost-Polen. De inhoud 1000 kinderpakketjes) was bijeengebracht door scholieren en partikulieren. Daarnaast was er veel kle ding en huishoudelijke apparatuur, waaronder een wasdroger, bedrijfscen- trifuge, mangel en andere. Verder mochten we voor zo'n 30.000,- aan medicijnen meenemen. We kregen 25 dozen krentebroden, vele kisten sinaasappelen, kaas en beleg en nog vele andere produkten van firma's. We hebben er de grootste moeite mee alleen een nuchter verslag te geven. We verbinden er een aantal gedachten aan, zo u wilt: gevoeles. Op woensdagmorgen 10 april vertrok ken wij om 8 uur uit Oude Tonge met drie bestuursleden en drie chauffeurs (die spontaan hun vrije dagen ter be schikking stelden) richting Polen. De reis verliep vlekkeloos. Zelfs over het passeren van de Poolse grens valt niets te melden, en kwamen we bij ons slaap- adres in Sulecin aan. De ontvangst was hartelijk en we zagen daar ook vele bekenden. Ook de vrachtwagenchauf feurs hadden een voorspoedige reis, zelfs zo, dat toen we de volgende morgen uit het raam keen, we het transport zagen staan. Ze waren ons gevolgd via de grensovergang Frankfurt a/d Oder in plaats van Forst. (Chauffeurs van de vrachtwagen waren Wenny van Veen uit Dirksland en Leen Maliepaard uit Oude Tonge met een vrachtwagen van de firma Nagtegaal uit Melissant; de bege leiders hadden als vrijwillige chauffeur Jaap Koppenaal uit Middelhamis.) Ver volgens hebben we de tocht verder geza- menlijjk voortgezet naar Oost-Polen, wat een hele prettige ervaring was. Er was tenslotte nog zo'n 800 km te gaan. De reis verliep naar wens. We arriveer den 's avonds om 8 uur bij het zieken huis in Chelm. Het weerzien was harte lijk en hartverwarmend, ook door de lei der van Solidariteit van het ziekenhuis, de heer Bogdan Olbryk. Na ons wat opgefrist te hebben, zijn we wat gaan eten en vermoeid naar bed gegaan. De volgende dag vroeg weer uit de veren om het transport uit te laden. De organisatie was zo goed geregeld, dat er al een tiental vrijwilligers klaarston den om te helpen bij het uitladen. Daarna zijn we gestart met het uitdelen van de kinderpakketjes aan kinderen die van te voren geselekteerd waren uit de armste gezinnen. Daar stond dhr. Bogdan Olbryk borg voor, en het was ook te zien. Ze droegen haveloze kle ding, kapot en vuil. Wat waren ze blij met de truien en sokken die de Hol landse dames gebreid hadden en die ter plaatse uitgereikt werden en aangetrok ken. Blije gezichten waren er te zien al was het maar voor een sinaasappel of lolly. Het volgende reisdoel was een bezoek aan het kindertehuis in Chelm. Hier waren kinderen ondergebracht van spe ciale zorg, dat wil zeggen gehandicap ten, weeskinderen en moeilijk lerende kinderen. Deze kinderen kregen hier eerst een persoonlijk pakket, dat meteen door hen opengemaakt werd. Deze beel den zijn niet over te brengen op papier, maar maakten veel emoties los bij ons als hulpverleners. Daarna kregen wij een rondleiding door het tehuis. De kin derbedden werden opgefrist met de gebreide dekens uit Holland. Ook hier werd veel kinderkleding, schoenen en gebreide kledingstukken achtergelaten. De meegebrachte krentebroden, kaas en sinaasapellen waren hier een ware deli catesse. De yerrycans limonadesiroop, tandpasta, shampoo, zeep, snoep, cacao, die we als stichting inkochten, werden voor het weekend bewaard als extraatje. Ook willen we nog vermelden van de fietsjes, steppen en poppenwagen waar de kinderen meteen weg mee wisten. Deze zijn allen gerepareerd, en van nieuwe onderdelen voorzien en overge- spoten in Holland. Bij de aanblik van de vreugde van de kinderen zag men hoe dit op z'n plaats was. Wat moet men een liefde voor deze kin déren voelen om in zulke omstandighe den met zo weinig materiaal te kunnen en te willen blijven werken; diep respekt dwingt het af Pi: ■fa volgde een zware en emotionele tocht naar de krotten waar sommige mensen onder erbarmelijke omstandig heden wonen en werken. Onder begelei ding van de heer Olbryk deelden we daar pakketten uit, en konden we zien waar de kleding die in Holland ingeza meld was, bleef (Nu we dit op papier zetten, komen de eerste bedankbrieven uit Polen hier binnen.) Hier vonden we gezinnen met veel kinderen, moeders die er alleen voorstonden, haveloos en armoedig, er was duidelijk te zien dat er een groot gebrek was aan vitaminen. Jonge mensen met zeer slechte gebitten, bleke en vuile gezichten, ook hier zou zeep en waspoeder van harte welkom zijn. Bij het zien van deze situatie's gaf dit bij ons een schokkende ervaring, en dit iedere keer weer opnieuw. Daaruit blijkt dat er hier nog weinig verbete ring is. Moe en voldaan en vol van emoties dat we dit konden doen, gingen we terug naar ons slaapadres. De volgende dag was ons doel een kin derziekenhuis 30 km ten zuiden van Chelm. Hier worden kinderen verpleegd met huidziekten, die daar ook les krij gen. Zij kregen ook pakketjes aangebo den. Ook hier zagen we de vreugde in de ogen van de kinderen die persoonlijk iets kregen. De direktrice bedankte ons in gebrekkig Duits op een zeer hartelijke manier. Na afscheid te hebben genomen, was een ziekenhuis met 445 bedden in Kras- nystaw ons volgende doel. Ook hier waren alle voorbereidingen getroffen voor onze komst. De direkteur verwel komde ons zeer hartelijk en direkt daarna zijn webegonnen met het uitla den van het transport. De wasdroger, centrifuge en mangel werden met open armen ontvangen. Ook ging hier een gedeelte van de overgebleven pakketjes uit de vrachtauto voor een kindertehuis in Krasnystaw. Later op de dag werd er met de leiding van het ziekenhuis overleg gepleegd voor een rondleiding en welke afdelin gen we wilden bezoeken. In het zieken huis zagen we de gipskamer zonder gipsverband, wegwerphandschoenen hingen aan een touwtje te drogen voor meermalig gebruik, urinaals en po's die hard aan vervanging toe zijn, slechte matrassen en ledikanten, kapotte lakens en geen andere om ze te vervangen. Hier is ook plaats voor Sterilon spray voor alle moeders die de baby's borstvoeding geven. De medicijnkast was schamel gevuld met Russische medicijnen van jaren oud. Wat waren ze blij met de dozen meegebrachte medicijnen uit Holland. Zo ook met de injektienaal- den. Ook aan verband, klein medisch materiaal en desinfekterend materiaal is een groot gebrek. Er is voor ons hier nog veel werk te doen in de toekomst; aan alles is een tekort. Het geld dat u afstond met de onlangs gehouden koUekte wordt dan ook hier aan besteed. Al deze tekorten opvullen is ten enen male onmogelijk, het enige wat we kunnen doen is: trachten in te gaan op een aantal verzoeken, zover dat binnen ons bereik ligt. Samenvattend menen we dat dit een nood zakelijke reis is geweest. Daarom willen we trachten ons te concentreren op het medisch terrein, wat binnen onze moge lijkheden valt. Hiervoor is zeer veel geld nodig. Hoe dit probleem op te lossen of met andere woorden de kosten van vervoer te drukken, verdient zeker nauwkeurige overweging. Wilt u ons verder steunen in ons werk,, dan kan dat door het storten van een bij drage op: bankrekening 14.09.91.999 t.n.v. S.F.H.P., Oude Tonge giro 148004 t.n.v. S.F.H.P., Dirksland Uw bijdrage is daarom voor ons onmis baar. Dit alles komt ten goede aan de gehele Poolse bevolking. Deze reis werd mede mogelijk gemaakt door: Auto Service, Dirksland Bakkerij Kommer Akershoek. Ouddorp Bakkerij Heestermans, Oude Tonge Dekker Groente en Fruit Kaashal, Middelhamis Brabant Schoenen, Middelharnis Drogisterij Hisschemoller, Middelhamis Foto Hameeteman, Sommelsdijk Warnink Advokaatfabriek, Den Hertog, Dirksland Middelharnis Het rondbrengen van de pakketjes in de krottenwijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 13