Windmolens Herkingen draaien Schuur omver gewaaid Win den ergie Politieberichten Groepscommandant Osinga verlaat Rijkspolitie Poortvijet uit Raad Oostflakkee? Goedereede Muzikale ontmoeting Geranlum-Oranjemarkt POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS - De commandant van de onlangs geformeerde landgroep Goeree-Overflakkee verlaat aan het einde van deze week de rijkspolitie. Adjudant R. Osinga is deze week voor gedragen als voorzitter van de Vereni ging voor de Groot- en Tussenhandel in Groente en Fruit. In zijn opvolging is door de korpsleiding van de rijkspolitie nog niet voorzien. Convenant Osinga was één van de ondertekenaars van het convenant, dat vorige maand de drie landgroepen Goedereede, Middel harnis en Oostflakkee van de rijkspoli tie informeel samensmeedde tot één groep. Met het zetten van zijn handtekening werd hij tevens de commandant van dit nieuwe onderdeel. Zijn belangrijkste taak, het daadwerkelijk 'samensmelten' van drie groepen naar één groep, kan hij niet afmaken. De vertrekkende politie man gaat zich nu met een totaal ander produkt bezighouden. Zijn funktie bij de vereniging ligt vooral op het vlak van de representatie en de belangenbeharti ging van de circa 750 aangesloten bedrijven. De leiding van het distrikt Dordrecht van de rijkspolitie, waaronder de groep Goeree-Overflakkee valt, beraadt zich over de opvolging van Osinga. Bij brief van 26 maart 1991 heeft de heer G. W. J. Poortvliet aan de gemeenteraad van Oostflakkee te kennen gegeven dat hij zijn lidmaatschap van de gemeente raad per 1 juni 1991 wenst te beëin digen. Dat er moeilijkheden waren binnen de raadsfraktie van de Partij van de Arbeid werd officieel in de raadsver gadering van 14 maart toen fraktievoor- zitter Van der Mast in een brief van 11 maart had laten weten dat in verband met een ernstige vertrouwensbreuk de heer Poortvliet niet meer namens de fraktie van de PvdA mocht spreken, het woord mocht voeren of anderszins mocht optreden. Bij de ingekomen stuk ken voor de raad van 11 april a.s. bevindt zich niet alleen de brief waarin de heer Poortvliet zijn raadslidmaatschap op zegt, maar is ook een schrijven van de heer Van der Mast betreffende een ver zoek zijnentwegen tot intrekking van de brief van 11 maart en betreffende het opzeggen van het lidmaatschap door de heer Poortvliet. IT!m11Ii'*ii*' Inbraken diefstallen vernielingen - Op vrijdagmiddag 5 april werd inge broken in een woning in Goedereede. De bewoonster was op dat moment aanwezig bij de begrafenis van haar echtgenoot. Bij haar thuiskomst ont dekte zij de ravage die de dader had aangericht in de slaapkamers. De dader nam geld en waarschijnlijk ook sieraden mee. - Uit de Parkhaven werd in de nacht van 4 op 5 april een buitenboordmo tor van het merk Yamaha gestolen. De motor heeft een waarde van onge- veere/3.300,-. - Bij een Motel in Goedereede werden tussen 3 en 4 april een Italiaanse, een Belgische en een Nederlandse vlag gestolen. - Tussen 30 maart en 2 april werden ver nielingen aangericht in een volkstuin aan de Steenweg. Een schuurtje, gaas en gereedschap werden vernield. - Op 2 april werd op de Molentienden een Batavus herenfiets gestolen. - Op 5 april werd een auto-antenne ver nield op de parkeerplaats bij het zwembad in Stellendam. Aanrijding met gewonde Een man op een fiets werd op 4 april op het Hoge Pad aangereden door een per sonenauto en is met lichte verwondin gen opgenomen in het ziekenhuis. De man kwam vanaf een parkeerplaats en OUDDORP Op zaterdag 13 april zal er een muzikale ontmoeting plaatsvinden in het vereni gingsgebouw 'De Dorpstienden' te Oud- dorp tussen Brassband 'Concordia' en muziekvereniging 'Amicitia' uit Dirks- land. Brassband 'Concordia' zal als eerste optreden, waarna enkele rondjes bingo gedraaid zal worden ter bestrijding van de kosten van deze avond. Daarna zal muziekvereniging 'Amicitia' optreden en de avond besluiten. Wij hopen op uw komst, want er zal een uitgebreid repertoire aan brassband en fanfare-muziek ten gehore gebracht worden. De aanvang is om 19.30 uur en de zaal is open om 19.00 uur. De toegang is gratis. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten DIRKSLAND woensdagavond 7.30 uur ds. N. W. Schreuder van Goes (bidstond Part. Synode Zuid). MIDDELHARNIS heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. B. v. d. Hei den, Hardinxveld-Giessendam (bed. H.D.). reed de weg op. Daar werd hij geschept door de auto. Doorrijden na aanrijding Een man uit Spijkenisse trof op 3 april zijn auto aan met een flinke schade aan het rechter achterportier. De dader was doorgereden zonder zijn identiteit be kend te maken. De aanrijding vond plaats op de Langedijk. Rijden onder invloed Een 51-jarige man uit Ouddorp is zater dagavond bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. De uitslag was 335 ug/1. Maximaal is 220 ug/1 toegestaan. Hij kreeg een boete van 250,-. SOMMELSDIJK De supergezellige bloemenmarkt te Sommelsdijk staat weer voor de deur. De stichting Evenementen Middelhar nis organiseert, in samenwerking met de middenstandsvereniging Sommelsdijk en de msv en av Flakkee, voor de 10e keer deze markt in Sommelsdijk, die deze dag een extra tintje meekrijgt in de vorm van Koninginnedag. Dit jaar zal de markt gehouden worden op dinsdag 30 april (Koninginnedag!) van 09.00 tot 16.00 uur in het centrum van Sommelsdijk (Voorstraat, Markt- veld en St. Jorisdoelstraat). Iedereen, die een tuin of bloembak heeft, kan weer uitzoeken wat hij of zij aan kleur bij en in huis wil halen. De bloemenmarkt wordt ook dit jaar weer voorzien van een aantal gezellige accenten, waardoor het verblijf op de markt voor jong en oud de moeite waard zal zijn! Wat biedt de markt? Allereerst 13 bloemisten met natuurlijk veel geraniums, maar ook fuchsia's en andere bekenden en onbekende tuin planten. Dan een braderie op het Marktveld en de St. Jorisdoelstraat waar van alles te koop is. Voor de kinderen is er een kinderboer derij. Tussen 13.00 en 15.00 uur wordt een bal lonnenwedstrijd gehouden waaraan de brandweer van Sommelsdijk haar me dewerking verleent. Ook is er tussen 13.00 en 16.00 uur een grimeur aanwezig. Gegrimeerde kinde ren worden door Foto Hameeteman GRATIS op de foto gezet! Ook het Streekmuseum verleent mede werking: kinderspeelgoed wordt ten toongesteld en vermoedelijk zal de grutterswinkel geopend zijn. het geheel wordt, zoals vanouds, opge vrolijkt door de bekende Notekrakers van Sempre Crescendo. Deze markt wordt dus weer de gezellig ste marktdag van het jaar. De stichting Evenementen Middelhar nis hoopt dan ook weer op een gewel dige publieke belangstelling. Tijdens een bui met zware windstoten is in Dirksland zondagavond laat, de schuur van de firma de Looze aan de Ring (naast Onder de Wiek) omver gewaaid. De firma handelt in plafondsystemen. Dhr. de Looze heeft zich pas een halfjaar geleden in Dirksland gevestigd. De schade is groot. Windenergie is de oudste en door de mens meest gebruikte vorm van energie. De eerste windmolens in onze lage landen werden waarschijnlijk in de 13e eeuw gebouwd. In het jaar 1850 stonden in ons land zo'n 9.000 windmolens. Door de eeuwen heen hebben wij gebruik gemaakt van de wind voor het malen van koren, om polders te bemalen en voor het oppompen van water voor agra rische doeleinden. Ook voor diverse industriële doeleinden werden windmolens gebruikt, zo waren er b.v. oliemolens, houtzaagmolens en papiermolens. Poldermolens trof men aan in groepen. Een interes sant windmolenpark vormen de nog bestaande 19 molens bij Kinderdijk. En zie, ook nu worden weer groepsgewijs opgestelde windturbines als windener giepark gebouwd. De 5 windmolens tussen Herkingen en Battenoord, die donderdag j.l. door gedeputeerde H. v. d. Meer offi cieel in gebruik zijn gesteld, zijn al van veraf te zien. Keurig op een rij bepalen ze aldaar het gezicht van de polder. Hun aanwezigheid is niet geruisloos gegaan en zullen wat hun geluid betreft ook niet geruisloos zijn. De akties die bewoners van Battenoord tegen plaatsing ervan in het verleden gevoerd hebben, mochten geen succes hebben. Het was in hun geval, zoals bij Don Quichot, vechten tegen windmolens geweest. Door het overhalen van een hendel stelde dhr. v. d. Meer de 5 molens in werking. Later, in restaurant 'Het Eiland' te Herkingen, zei hij in zijn toespraak dat de realisatie van dit windmolenpark geen najagen van wind is geworden, integendeel. Hij voorzag dat Goeree-Overflakkee ooit nog eens energie zou gaan exporte ren. Een rekensommetje over de energielevering van 1 wind molen was snel gemaakt: 1 windmolen van 250 kW levert een half miljoen kW uur per jaar. Dat is voldoende energie voor 175 huishoudens. Op dit moment wordt er al door dit wind- park aan 875 huishoudens energie geleverd. Dhr. V. d. Meer betreurde de problemen en de vertraging door de gerechtelijke procedures die aan de plaatsing vooraf gingen. Alles bij elkaar heeft de totstandkoming van dit pro- jekt 5 jaar geduurd. Hij sprak zich uit voor nauwere samen werking. De krachten bundelen zodat problemen kunnen worden vermeden en procedures korter worden. Dhr. D. A. la Fleur, direkteur van de EMGO, benadrukte de mede-verantwoordelijkheid, die de energiedistributie-sektor draagt t.a.v. het milieubeleid. Want waarom gaat het bij de milieuproblematiek? Hij noemde o.a.: verandering van kli maat, verzuring, vermesting, verspreiding (stoffen), verwij dering (afvalstromen), geluidshinder en verspilling (van eindige voorraden). Voorts ging hij nader in op de toepassing van alternatieve energie: de windenergie, de oudste en door de mens de meest gebruikte vorm van energie. Milieugroepen, maar zeker ook de overheid en nutsbedrij ven vinden dat de toepassing van windenergie gestimuleerd moet worden. Wind is immers een goedkope, schone en duurzame energiebron. De doelstelling die het door de overheid vastgestelde Inte graal Programma Windenergie (I.P.W.) beoogt, is volgens dhr. la Fleur nog niet gehaald. Niettemin vindt hij dat er alle aanleiding is om windenergie blijvend in de toekomstige energievoorziening te betrekken. Bij het bepalen van lokaties wordt rekening gehouden met windaanbod, woonbebouwing, natuur- en stiltegebieden, vogelconcentraties enz. Gelet op de ruimtelijke mogelijkheden op Goeree-Over flakkee zou plaatsing van 50 mW. haalbaar moeten zijn. Voor de uitvoerbaarheid zal nog de nodige studie en onder zoek moeten worden verricht. Het eerste windpark van de EMGO is nu een feit. Het was met gemengde gevoelens dat weth. Eshuis van de gemeente Dirksland de ingebruikstelling bijwoonde. Van meet af aan was hij bij het projekt betrokken geweest. Hij had het, naar hij zei, niet gemakkelijk gevonden om m.b.t. het windpark een juiste afweging te maken. „Het stimuleren van windenergie is prachtig, als zo'n molen maar niet in je eigen achtertuin staat. En die staat nu wél in de achtertuin". Wat het milieu betreft, deed dhr. Eshuis een beroep op het invullen van ons rentmeesterschap; de zorg voor het nageslacht. Uiteindelijk heerste daarom in de raad van Dirksland toch blijdschap over de totstandkoming van een windpark in de gemeente Dirksland. „Een stap op de goede weg bij het oplossen van het energievraagstuk". FOTO - FILM - REPOnTAGE c=i C3 t^ C^ ftBBBBBl^^lA^ t^ c^ cj C3 g Gedeputeerde H. v. d. Meer zet de windmolen in beweging door een hendel over te halen. Links van hem kijkt dhr. la Fleur toe. En de windmolen draait.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1