Koor- en orgelagenda 1991 Van Weel-Bethesda ziekenhuis fib m mmA Stoel 'De Gooye' blijft goed bij in Z.R.O.-A \M ^Ifti'tti'tii^ Méifcirii- ami u Mij' iffü tnd Oud papier en lorren voor het Kindertehuis in Tagari VanWed Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 5 APRIL 1991 Zaterdag 6 april: Hervormde Kerk - Dirksland, Orgel- en trompetconcert. Trompet: Henk-Jan en Herman Drost; orgel: Martin Mans. Aanvang 20.00 uur. Maandag 8 april: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Grote Zangavond ten bate van Vervolgd Christendom. Mannenkoor 'Ons Koor' en Dameskoor 'Toonkunst'. Solisten: Reinata Heemskerk en Sipke van der Land. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 13 april: Hervormde Kerk - Middelhamis. orgelconcert door Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 20 april: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Herv. Exodus Kerk - Sommelsdijk, Mozart Programma door het Ensemble II Galante. Fluit: Frederique Chauvet; forte piano: Carol Pharro; cello: Maaike Roelofs. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 mei: Hervormde Kerk - Oude Tonge, Orgel- en trompetconcert. Trompet: Henk-Jan en Herman Drost; orgel: Martin Mans. Aanvang 20.00 uur Zaterdag 25 mei: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Hervormde Kerk te Dirksland, Chr. Oratorium Vereniging o.l.v. Rinus Verhage. Orgel: Bas de Vroome. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 31 mei: Kerkgebouw Gereformeerde Gemeente, Middelhamis Ringzangavond van de Geref. Gemeenten (Ring Z. W. Nederland) Gemengd Koor 'Deo Favente', Zoetermeer; Gemengd Koor 'Eben Haëzer', Spijkenisse; tónderkoor Ger. Gem., M'hamis; Gem. Koor 'Canticum', Middelhamis. Aanvang 19.45 uur. Zaterdag, 1 juni: Hervormde Kerk - Sommelsdijk Hervormde Zangvereniging 'Jedu- thun' te Middelhamis en het school- koor 1 en 2 'Prins Maurits' te Middel hamis, beide o.l.v. Mar v. d. Veer. Orgel: Bart-Jaap de Bakker. Sopraan: Willy Teytel-Bout Violiste: Katalin Agoston. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 8 juni: Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge Koor- en Samenzangavond Ridderkerks Mannenkoor en Chr. Gemengd Koor 'Advendo' o.l.v. Martin Mans. Orgel: Janco Belder en Martin Mans. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 8 juni: Leerlingen uitvoering Muziekschool Goeree-Overflakkee. Plaats en tijd nog onbekend. Zaterdag 15 juni: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Orgelconcert door leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur'. Zaterdag 29 juni: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Hervormde Kerk - Middelhamis, Abram Bezuijen met een examen pro gramma Uitvoerend Musicus. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 26 juli: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Hervormde Kerk - Middelhamis, Braderieconcert. Jaap Kroonenburg, organist te Maassluis. Aanvang 20.30 uur. Dinsdag 13 augustus: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, In de Toren van Goedereede. Blokfluit: Elly Bakker. Clavecimbel: Aart van der Gronden. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 31 augustus: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Willem van Twillert, organist te Amersfoort en een instrumentaal solist. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 14 september: Hervormde Kerk - Middelhamis, Orgelconcert door Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 28 september: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Hervormde Kerk - Oude Tonge, Jan Kleinbussink, organist te Deventer. Aanvang 20.00 uur. Hieraan voorafgaande: Lezing in de R.K. kerk, Oude Tonge in samenwerking met de Vereniging voor Orgelvrienden. Aanvang 14.30 uur. Zaterdag 26 oktober: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Hervormde Kerk - Dirksland, Kleinkoor 'Toonkunst' o.l.v. Hans van den Hombergh. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 2 november: Hervormde Kerk - Dirksland Afsluiting CD/MC-aktie t.b.v. 'De Vluchtheuvel' Jongerenkoor 'Laudate Deum' uit Ridderkerk o.l.v. Martin Mans. Organist: Janco Belder. Vierhandige vleugel: Janco Belder en Martin Mans. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 9 november: Hervormde Kerk - Dirksland 'Magnificat' uit Middelhamis o.l.v. Rinus Verhage. Organist: Wim Diepenhorst. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 23 november: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Hervormde Exoduskerk - Sommelsdijk, Mozart programma. Harp: Saskia van Hattem en fluit: Jan Baggerman. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 14 december: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Hervormde Kerk - Middelhamis, Chr. Oratorium Vereniging Middel hamis o.l.v. Rinus Verhage, met medewerking van het Randstedelijk Orkest. Afgelopen zaterdag werd door z.v. 'De Gooye' uit Dirksland meegezwommen met de voorlaatste competitie-wedstrijd in de Z.R.O.-A. Deze wedstrijd werd gezwommen in het 50 m. Aquapulca- bad in Dordrecht. Het was voor het eerst in dit seizoen dat in het 50 m. bad werd gezwommen en deze enorme bak met water was voor de jongsten van 'De Gooye' een onbekend gebeuren. De prestaties waren er echter niet min der om en de spanning tussen degra datie-kandidaat De Geul, en de één plaats hoger staande 'De Gooye', was de kritisch selekteren hypotheek [Jj] op maat... nvm Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 24 december: Hervormde Kerk - Middelhamis, Herv. Zangvereniging 'Jeduthun', Middelhamis o.l.v. Mar v. d. Veer. Organist: Luud Barendrecht. Aanvang 19.30 uur. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor KERKCONCERTEN op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerksteUigen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande gegevens richten. Dat lukt als iedereen zijn gegevens tij dig toestuurt en niet enkele weken voordat het concert plaats vindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrij dag van iedere maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum wor den opgenomen. Aanmeldingsformulieren voor deze m- briek kunnen worden aangevraagd via tel. (01870) 25 60. De volgende punten kwamen aan de orde: 1. Het ziekenhuis valt onder artikel 2, lid d, van de armen wet, als instelling van weldadigheid (dit had grote belastingvoordelen). 2. Het reglement van de instelling heeft behalve de goedkeu ring van gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, ook die van het bestuur van de Classis BrieUe nodig. 3. De gemeenteraad benoemt, evenals de kerkeraad zeven bestuursleden. De burgemeester is voorzitter maar heeft geen stemrecht. 4. Het dagelijks bestuur bestaat uit de burgemeester met twee zowel door de gemeenteraad als door de kerkeraad gekozen leden. 5. Dit bestuur zal tevens fungeren voor de Naai- en Breischool. Een eis van de tijd was dat in het te bouwen ziekenhuis kon worden beschikt over waterleiding en electriciteit. Beide ont braken nog. Men veronderstelde ook, dat niet iedere specia list of verpleegkundige op ons eiland zou willen wonen, wegens het langdurige en schaarse openbaar vervoer. Nodig was een chirurg-gynaecoloog, die ter plaatse moest wonen en die bovendien andere acute gevallen, b.v. op otolo- gisch terrein, kon opvangen. Maar bij een inwoneraantal van circa 3000 zou deze veel te weinig werk hebben. Zelfs zo weinig dat zijn vakbekwaamheid er onder zou gaan leiden. Dit gold tevens voor de assisterende operatiezusters en het verplegend personeel. Om in voorkomende gevallen een chirurg van elders (Rotter dam) te laten overkomen, zou door vervoersproblemen bij acute gevallen, waar het dan juist om ging, op onoverkomen- lijke moeilijkheden stuiten. De lange wachttijd kon dan voor de patiënt noodlottig zijn. De oude situatie zou dan nauwe lijks verbeterd zijn. Men kon Dirksland, voor de herindeling van de gemeenten in 1966, slechts bereiken door grondgebied van Melissant te passeren terwijl de inwoners van het oostelijk gelegen Kra lingen tot de gemeente Sommelsdijk behoorden. Ook deze ingezetenen, die kerkelijk tot Dirksland behoorden konden profiteren van gratis behandeling en opneming in het te bou wen ziekenhuis. Meer gegoeden uit Dirksland en naaste omgeving konden tegen betaling in het ziekenhuis worden opgenomen, voor zover de bedden niet waren bezet door on- en min vermogenden! In de derde vergadering van het voorlopig bestuur van het Van-Weel-ziekenhuis, gehouden op 13 september 1928, stelde men het definitieve bestuur samen, bestaande uit 15 leden. Burgemeester Visscher werd voorzitter. Ook het dage lijks bestuur werd benoemd, terwijl gemeentesecretaris Rooij het secretariaat zou blijven voeren. Aanvankelijk meenden sommige bestuursleden dat het de bedoeling van de legatrice was om een verpleeghuis te laten bouwen. Er is echter in het testament uitdrukkelijk sprake van een ziekenhuis, zodat meningsverschil hierover was uitgesloten. Door de kerkeraad werd godsdienstige inbreng betreffende het opnemingsbeleid ter sprake gebracht. Dit zou echter in strijd zijn met de testamentaire bepalingen. Wel stelde de diakonie, voor zover deze daarin medezeggenschap had, dat ze de bevoegdheid voorbehield haar karakter als diakonie van de Hervormde gemeente, in de stichting tot openbaring te brengen. De vraag deed zich voor of de exploitatie van het ziekenhuis wel sluitend zou zijn. De heer J. Buth wist echter zijn mede bestuurders ervan te overtuigen, dat het een urgente zaak was, zodat er nu een ziekenhuis voor geheel Goeree- Overflakkee moest komen. hele middag duidelijk aanwezig. De wedstrijd begon met 400 m. \yisselslag dames en heren, een ware slijtageslag. Wanda Jongejan, door griep geplaagd, kon maar 0.9 sec. voorsprong nemen, maar Theo Jan Tanis en Johan Lang broek slaagden er samen in een gat van mim 50 sec. te slaan, met tijden resp. 5.09.4 en 5.28.3 hetgeen Theo Jan brons opleverde en Johan op de achtste plaats deed belanden. Het was voor de vereni ging een gouden start, want op de meeste nummers slaagde De Geul er toch weer in steeds iets van de achterstand af te zwemmen, tot de dames- en heren estafetteploegen aan de start kwamen voor de 4x 100 m. vrije slag. De dames Wanda Jongejan, Antoinette Mijnders. Petra van Keulen en Reina Gijzen wer den in 4.48.4 keurig vijfde en pakten 9 sec. op De Geul, maar de heren Theo Jan Tanis, Mare Nederlof, Johan Lang broek en Leon van Nimwegen werden na een spectaculaire race derde in 3.57.7 en voegden 29 sec. aan de voorsprong toe. Met nog een wedstrijd te gaan staat 'De Gooye' mim 1 min. 40 sec. voor op de Geul, dus moet het mogelijk zijn om in de hoogste afdeling te blijven. Ook individueel gebeurde er nogal wat deze middag, zo waren er twee pers. records voor Chantal Keuker n.l. 1.44.2 op de 100 m. vlinder- en 1.16.1 op de 100 m. vrije slag. Johnny Jongejan verbe- teerde zich op de 100 m. vlinder 1.51.4. Christiaan Velgersdijk zwom weer een mooi pers. ree. op de 100 m. rug j.o. lOjr. hij werd in 1.34.3 tweede en nestelt zich, op de mgslag, definitiefin de top van het distrikt. De overige uitslagen waren: 400 m. wissel dames Wanda Jongejan 5.37.0 5e; 100 m. vlinder o. 12 jr. Jacque line Nelisse 1.39.0 12e, Chantal Keuker 1.44.2 15e, Paul Brinkman 1.47.3 13e, Johnny Jongejan 1.51.4 16e, Marco Franzen 1.59.3 18e; 200 m. vrij o. 16 jr. Reina Gijzen 2.43.3 18e, Antoinette Mijnders 2.44.0 16e, Bemadette Visbeen 2.52.7 20e, Stefan Langbroek 2.28.3 12e, Erik Franzen 2.32.4 23e; 100 m. mg o. 10 jr. Elza Rozenbrand 2.00.8 18e, Jenny Jongejan 2.01.4 19e, Ingmar Brinkman 1.53.7 14e; 100 m. school o. 18 jr. Mirjam Nelisse 1.32.1 15e, Petra van Keulen 1.32.3 16e, Petra van Doorn 1.33.4 19e, Gerben Nelemans 1.23.4 11e. Leen van Es 1.24.6 14e, Frank Franzen 1.27.8 19e; 100 m. vrij. o. 14 jr. Jacqueline Nelisse 1.15.2 14e, Chantal Keuker 1.16.1 16e, Muriel Verbeek 1.18.0 20e, Paul Brink man 1.21.5 22e, Marco Franzen 1.20.0 20e en Johnny Jongejan 1.27.3 23e. OUDDORP Op D.V. zaterdagmorgen 6 april komen wij weer langs om uw oud papier en tevens uw kleding die u op wil mimen op te halen. Dit alles is weer bestemd voor bovenge noemd projekt. Maandagavond 8 apnl na 18.00 uur, de kom van de gemeente. Zet alles wat u weer hebt opgespaard voor half negen en zes uur aan de weg. en graag goed verpakt, dat wij het nor maal kunnen verwerken. Ook kunt u het zelf brengen aan de Duinkerkerweg 6, heeft u een paar dozen, zet ze dan op de aanhangwagen. Heeft u een partij, zet het dan gelijk in de container, die achter het huis staat. U kunt er zo bijrijden. U kunt het dag en nacht brengen, behalve zondags, dan zijn wij gesloten. Wie ons wil helpen zaterdagmorgen is van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. Alle spaarders en ophalers onze harte lijke dank voor uw aller hulp deze maand. Het was ±25 ton oud papier. De zendingscommissie Geachte redaktie, Naar aanleiding van het artikel 'Van Weel-Bethesdaziekenhuis' in uw blad van 22 maart j.l. het volgende: „Rhesusantagonisme, hoewel on bekend, eiste ook veel slachtoffer tjes". Dat was inderdaad waar. Maar 20.05.59 werd een meisje geboren waarvan mij bekend was, dat het rh.antagonisme een rol speelde. De volgende dag kwam een kinderarts uit Breda - naar ik meen coU. Soeters - met zelfge maakte apparatuur naar Dirks land waar intussen een geschikte donor klaar stond en werd het meisje 'gewisseld'. Veel artsen, ver pleegsters en kraamzusters waren aanwezig. Het resultaat was overtuigend po sitief Het bewuste meisje is nu moeder van 6 gezonde kinderen. Hopende u met bovenstaande van dienst te zijn geweest, teken ik. Hoogachtend, B. Elvé De geschiedenis van het oude ziekenhuis van 1934-1984 door dr. J. L. Braber. (aflevering 3) Om tot oprichting van een groot ziekenhuis te komen was overleg met de andere diakonieën van het eiland van emi nent belang, niet alleen voor de eilandelijke bevolking, maar ook voor het Van Weel-ziekenhuis. Daarvoor bood zich nu een mooie kans. De erfgenamen hadden er gelukkig geen bezwaar tegen, dat er op het zelfde terrein ook een diakonaal ziekenhuis zou worden gebouwd. Inmiddels was het geld aan de gemeente overgemaakt en belegd bij de Bank voorNederlandsche Gemeenten. Ook de foto's en portretten van de voorouders van de erflaatster, die in het ziekenhuis moesten worden geplaatst, waren aan gekomen. Het duurde toch erg lang eer men tot konkrete feiten kwam, enerzijds moest men een uniforme regeling voor beide te bouwen ziekenhuizen treffen en anderzijds mocht men niet in konflikt met het testament komen. Paulina Maria van Weel, 1842-1928. De diakonieën eisten ook garantie voor een eventueel exploitatietekort, daar als het ziekenhuis niet zou aanslaan bij de bevolking, het financieel wel eens mis zou kunnen gaan. Deze garantie kon alleen het Van Weel-ziekenhuis geven. Een groot voordeel hierbij was dat ds. Van der Wal, de Her vormde predikant van Dirksland, zowel in het Van Weel- bestuur als in dat van de Hervormde diakonale ziekenhuis vereniging zitting had. Hoewel deze vereniging reeds enkele jaren sluimerend bestond, vond de officiële oprichting er van plaats op 24 januari 1930 in de konsistoriekamer van de Hervormde Gemeente te Middelhamis. Het domicilie van de vereniging kwam echter te Dirksland, omdat besloten was om daar ook het diakonale ziekenhuis te bouwen. Alle dertien Her vormde diakonieën traden als lid toe en stelden een regle ment vast, opgesteld door mr. J. van Kuijk. De beginselverklaring, aangenomen na een theologische discussie over het begrip 'Woord Gods', luidt: „Zij aanvaardt als grondslag en richtsnoer voor haar arbeid de gansche Hei lige Schrift als het Woord Gods, naar de opvatting dienaan gaande uitgedmkt in de belijdenisgeschriften der Neder- landsche Hervormde kerk". Voor het te stichten eilandelijke ziekenhuis 'Betfiesda'. koos men zeven over het eiland verspreid wonende bestuursle den, met name: Voorzitter: Ds. C. van der Wal, te Dirksland. Penningmees ter: Ds. J. Polhuijs, te Stad aan 't Haringvliet. Leden: Ds. A. Dekker, te Nieuwe Tonge; de heer W. Bouman, te Stellen- dam; de heer D. den Braber, te Middelhamis; de heer D. Korteweg, te Ooltgensplaat en de heer K. Voogd, te Oud- dorp. De diakonie van Sommelsdijk was het niet eens met het reglement en bedankte reeds in 1931; het duurde tot 1941 voordat deze weer als lid toetrad. Op de volgende vergadering, dat was 4 december 1931, volgde de mededeling dat met de stichting 'Van Weel ziekenhuis te Dirksland' een overeenkomst was gemaakt, om beide ziekenhuizen gemeenschappelijk te beheren. Reeds in augustus 1929 hadden 10 diakonieën besloten om 100.000,- beschikbaar te stellen voor de bouw van een zie kenhuis, samen met het Van Weel-ziekenhuis. Een gemeen schappelijk beheer was echter niet haalbaar, daar dat in strijd zou zijn met het in het testament gestelde. Het geslacht Van Weel De eerste Van Weel op Overflakkee, kwam in 1708 van Tho- len. De tak in Dirksland begint met David van Weel, die in Den Bommel geboren was en zich eind 18e eeuw als notaris te Dirksland vestigde als opvolger van zijn schoonvader. Op Overflakkee wonen nu geen Van Weels meer, maar elders is de familie nog goed vertegenwoordigd. De oudst bekende voorvader in mannelijke linie, van de legatrice van het naar haar genoemde ziekenhuis te Dirks land, woonde te Bommeneede, aan de noordzijde van Schouwen, dat sedert de middeleeuwen tot Holland be hoorde. In het begin van de tachtigjarige oorlog werd van dit miniatuurdorp een vesdng gemaakt, als onderdeel van de vestinggordel Ooltgensplaat-Willemstad-Klundert-Geertrui- denberg-Heusden. Deze reeks vestingen werd aangelegd of versterkt tegen aanvallen van Spanjaarden uit zuidelijker gelegen gebieden. Een weel is een diep stroomgat, ontstaan tijdens een dijk doorbraak. Vroeger kon men geen nieuwe dijk op dezelfde plaats leggen als de vorige en daarom dijkte men de twee uit einden aan elkaar, met een wijde boog om de weel heen. waarin volgens oud-Flakkeese visie 'geen boom' zat. Elders werd een weel ook wel een wiel genoemd. Jan Toniszoon, de oudst bekende generade, of één van zijn voorouders woonde bij zo'n weel, waaraan zijn achternaam werd ontleend. In het omstreeks 1780 aangenomen ge- slachtswapen is een weel symbolisch weergegeven. Toen op 26 januari 1682, tijdens zware storm, ook de dijken van de polder Bommeneede het begaven, moest de gehele bevolking vluchten en zich elders vestigen. De vesting lag op een landpunt en verdween voorgoed in de golven van de Grevelingen. Pas vele jaren later volgde gedeeltelijke herbe- dijking van de polder. Stamreeks I. Jan Tonissevan der Weele, geboren omstreeks 1655, wellicht te Bommeneede, vluchtte in 1682 naar het nabij gelegen Dreischor. Daar voorzag hij in zijn onderhoud onder meer als rietdekker van de overwegend houten huizen. In 1693 verkozen de kerkelijke lidmaten hem tot ouderling, maar voor dat zijn ambtsperiode was verstreken vertrok hij naar Scherpenisse. Daar werd hij op 6 oktober 1693 schoolmees ter, koster en voorzanger. In dezelfde funkties treffen we hem na 8 januari 1704 aan in de stad Tholen, waar hij in 1710 overleed. Hij was in mei 1688 te Zonnemaire getrouwd met Neeltje Maartensdochter Stoel en na haar overlijden, in 1704 her trouwd met Maria Hicken. Uit het eerste huwelijk: II. Anthony van Weel, gedoopt te Dreischor 6 december 1689, was evenals zijn vader schoolmeester. In de vergadering van 19 januari 1708 benoemde de kerkeraad van Den Bommel hem in deze destijds kerkelijke funktie. Later werd hij ook landmeter en cartograaf. Hij overleed te Den Bommel in 1756 en was daar in 1711 getrouwd met Martijntje Goud swaard 1692-1742. Uit dit huwelijk: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 6