ISGO in beeld Voormalige pastorie voor i(inderopvang Op reis naar Roemenië BIJ KARGLS DRAAIT T GVGN NIGT ALLGGN OM VGiUGHGID. Paasontbijt UITNODIGING...! boco MODE fiotni^iemaa 49.- Groei regionale samenwerking Grote zang- en orgelavond in Middelharnis Geschil bijgelegd PAASKORTING InzamelJngsaktie Hulpgoederen Polen in Stellendam Ophalen oud papier Donderdag ophalen oud papier voor de zending Grapje van Restauranthouder TUINMEUBELEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Voor wie belangstelling heeft voor de groei van Goeree-Overflakkee als bestuurlijke regio is het best interes sant een vergadering van het alge meen bestuur van het ISGO, het Intergemeentelijk Samenwerkings verband Goeree-Overflakkee, bij te wonen. Een hele club Het algemeen bestuur van het ISGO bestaat uit 19 leden, 18 raadsleden van de vier gemeenten op Goeree-Over flakkee en voorzitter is mevrouw J. G. Sleurink-Rabbinge, burgemeester van Middelharnis. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 1990 werd de samenstelling van het alge meen bestuur: Dirksland: A J. Schouten, J. H. Kalle, E. Eshuis en L. van Prooijen. Goedereede: J. Klepper, L. Visser, R. J. van Dongen, L. X. den Hollander en A. v. d. Wende. Middelharnis: J. G. Sleurink-Rabbinge, J. H. Koppelaar, K. van de Ketterij, N. M. van Eck-Knape, W. J. C. Rijvers en D. Holleman. Oostflakkee: J. van der Mast, P. de Vries, C. L. M. de Wit en C. Breeman. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door: J. G. Sleurink-Rabbinge, A. J. Schouten, J. Klepper, J. H. Koppelaar en J. van der Mast. Tot op heden zijn er doorgaans vier ver gaderingen per jaar want het takenpak ket van het ISGO is nog niet van dien aard dat er erg veel besluiten genomen moeten worden. Naarmate meer taken aan het ISGO worden overgedragen zal ook het aantal besluiten groeien. Taken op 1 september 1989 trad de gemeen schappelijke regeling ISGO in werking en de volgende taken zijn inmiddels aan het samenwerkingsverband overgedra gen: regeling taxivervoer, logopedische hulp, voorbereiding milieusamenwer- king, klankbord recreatie en toerisme, kinderopvang en regionale verkeers veiligheid. In 1991 zal het ISGO werken aan de uit bouw van taken en bevoegdheden. Om de taken naar behoren te kunnen uitoefenen moeten de nodige verorde ning worden vastgesteld, waarin de uit voering van de taken wordt geregeld. In de laatste vergadering van het ISGO op 19 maart j.l. werd een verordening voor de kinderopvang vastgesteld met de aantekeninga van diverse SGP-ver- tegenwoordigers dat zij vóór de verorde ning waren, al waren zij principieel tegen kinderopvang. Zoals de heer Bree man (Oostflakkee) het stelde: tegen de kinderopvang, maar als die er komt moet het wel goed geregeld worden. Alleen de heer Van der Wende (Goede reede) stemde tegen de verordening. Ook voor de regeling van het taxivervoer op Goeree-Overflakkee werd een veror dening vastgesteld. Kommissies Om bestaande regionale regelingen bij het ISGO te kunnen onderbrengen is het wenselijk dat er funktionele kom missies met een zekere mate van zelf standigheid kunnen worden ingesteld. Daarnaast kan men zich afvragen of het gewenst is kommissies van advies in te stellen waarin vertegenwoordigers van het algemeen bestuur het dagelijks bestuur adviseren bij de nadere uitwer king van het beleid van het ISGO. Voorgesteld werd een verordening vast te stellen om het instellen van deze kom missies mogelijk te maken. Hoewel een grotere betrokkenheid van het algemeen bestuur bij de gang van zaken is het ISGO wenselijk werd gevonden waren er nogal wat vragen en opmerkingen over de formulering van de artikelen in de verordening. Op voorstel van de heer Van Prooijen (Dirksland) werd het voorstel terugge nomen om nog eens goed bekeken te worden voor de volgende vergadering. Mevrouw Sleurink vond dat het verstan digst en zei het kommentaar van de ver gadering te ervaren als een positieve reaktie op hc. l.^jtellen van kommissies. Meer bevoegdheden Tenslotte was er het voorstel om meer gemeenschappelijke taken te aanvaar den. Het dagelijks bestuur heeft in het kader van de verdere invulling van het ISGO de deelnemende gemeenten ge vraagd om de volgende bevoegdheden over te dragen: volwasseneneducatie, sociale recherche, werkvoorzienings schap, puinstort, schoolvervoer en vluchtelingenbeleid. Unanieme steun voor dit voorstel waar van de heer Kalle zei: „Onze fraktie in Dirksland heeft steeds al gepleit voor meer taken opnemen in het ISGO. Dit is een verheugend voorstel". In augustus 1990 kocht de gemeente Dirksland van de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente de pastorie aan de Boezemweg in Dirksland om een ontslui ting te hebben wanneer men in de toekomst een woningbouwlokatie in 'plan noord' gaat ontwikkelen. Het zal zeker nog enige jaren duren voordat plan noord in gebruik kan worden genomen. Eerst moet Dirksland-zuid volgebouwd worden en er moet ook nog een nieuw bestemmingsplan ontwikkeld worden voor woningbouw in Dirksland-noord. De pastorie staat ondertussen leeg. De gemeente Dirksland betaalde er 290.000,- voor en het renteverlies op het geïnvesteerde kapitaal is aanzienlijk. Daarom stelt het College van Burgemeester en Wethouders aan de gemeente raad voor in de raadsvergadering van 28 maart a.s. te besluiten de pastorie voor 24 maanden te verhuren aan de Stichting Kinderopvangvoorzieningen Goeree- Overflakkee voor een huurprijs van 1500,- per maand. Het is de bedoeling dat de stichting op termijn een onderkomen in Middelharnis krijgt. De gemeente Middelharnis kon echter niet tijdig een geschikte akkomodatie voor kinderda- gopvang bieden. B en W van Dirksland zijn verheugd een voorziening als de kinderdagopvang binnen de grenzen van de gemeente te mogen hebben, ook al is het maar voor twee jaar. Op zaterdag 6 april 1991 zal er tussen 09.00 en 11.00 uur een inzamelingsaktie voor hulpgoederen naar Polen gehou den worden in het verenigingsgebouw De Rank te Stellendam. De meeste vraag gaat uit naar kleding welke nog goed te gebruiken is en voedsel. Deze goederen worden de daarop vol gende maandag, 8 april 1991, door een aantal mensen uit Stellendam wegge bracht naar Krakow en Rabka in Polen. Er zal o.a. een blindeninstituut worden bezocht en een ziekenhuis en een kerke lijk instelling. U kunt voor informatie terecht omtrent deze aktie bij de fam. J. van Gurp, tel. (01879) 23 54. !T-li'l-"-*"*) Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag goed gebundeld en vroegtijdig gereedzetten s.v.p. OOLTGENSPLAAT Donderdag 28 maart a.s. zal weer oud papier worden opgehaald ten bate van de Zending van de Geref Gemeente. Om 6 uur nam. start de ploeg. Vriende lijk verzoek alles vroegtijdig en gebun deld gereed te zetten. Morgen hoopt het transport be stemd voor Noslac (Roemenië) te vertrekken. Met een trailer, waar geen krant meer bij kan plus een mudvol geladen vrachtwagen hoopt men dan vrijdag a.s. de reis te heb ben volbracht en de plaats van bestemming te hebben bereikt. Er is door de werkgroep, waarin verte genwoordigers van de Chr. Ger. Kerk en de Hervormde Gemeente van Middel harnis, alsook Marianne Tanis, namens de Chr. Ger. Kerkeraad van Sliedrecht zitting hadden, heel wat voorbereidend werk verzet. Ook de heer W. Taaie en zijn vrouw heb ben er veel tijd in gestoken. Het was bemoedigend, dat zij zoveel steun ondervonden vanuit de gemeen ten, die zij vertegenwoordigden. Daar naast ook van mensen, die gaarne bereid bleken een steentje bij te dragen, ook al behoorden zij tot een ander ker kelijk genootschap. Zelfs winkeliers boden ongevraagd hulp aan. De een gaf enkele dozen schoenen, een ander schonk dozen vol kleding. Het transport bevat: kleren (dames-, heren- en kinderkle ding) veelal van prima kwaliteit, daarbij veel schoenen; naast zelfrijzend bak- meel, rijst, slaolie, zout, zeep, enz. enz. diverse pakketten levensmiddelen. Van de een kregen ze enkele balen erw ten en bonen, een ander gaf tientallen broden mee, weer een ander schonk een aantal kisten sinaasappels. Verder: diverse fietsen, rolstoelen, naai machines, allerlei soorten timmermans- en tuingereedschappen. Ook verf. De kinderen van de Groen van Prinste- rerschool zorgden voor leuke school- pakketjes, bestemd voor hun onbekende vriendjes en vriendinnetjes daar. Daar- D.V. zaterdag 30 maart wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Middel harnis een grote zang- en orgelavond belegd waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan een hulptransport met bijbels en levensmiddelen dat op 2 april vertrekt naar Rusland. Deze avond, uitgaande van de samen werkende stichtingen Kom over en Help en Hulp Oost Europa, wordt georgani seerd door het Dirkslands Mannen koor. Dit Mannenkoor, uitgaande van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland, is in 1988 opgericht en bestaat uit 120 leden. Het koor gaf reeds meerdere CD's uit. Vanaf de oprichting is de muzikale lei ding in handen van Dinant Struik en Martin Mans die respektievelijk diri gent en organist van dit koor zijn. Op deze avond zal voor het eerst mede werking worden verleend door de bari ton Paul Visser, afkomstig uit Werken dam, en in de regio Dordrecht een bekende en graag gehoorde solist. Hij zal zowel afzonderlijk als in samen werking met het koor enkele liederen ten gehore brengen. De organisatie rekent op een volle kerk en een grote opbrengst van de kollekte. De avond vangt aan om 19.30 uur. Komt allen!! Het huis De Cleene Mossel, eertijds woning van enkele Bruse burgemees ters, ontleent zijn naam aan de daarin gemetselde gevelsteen 'Dit huis is goed en bequaam. De Cleene Mossel is sijn naam'. Bang dat de gevelsteen naar Zie- rikzee zou verhuizen, betaalde de ge meente er een flink bedrag voor, met de bepaling dat de steen in Bruinisse. in het betreffende gebouw, toen timmermans werkplaats moet blijven. Dit gebeurde, de familie Dorst uit Obs- terland kocht het gebouw, transformeer den het tot restaurant, maar de gevel steen bleef en de eetgelegenheid werd naar de gevelsteen genoemd. Nu de familie Dorst het naastliggende pandje kocht en bij de zaak voegde werd daarin eveneens een gevelsteen gemet seld, 500 jaar jonger dan de steen van de Cleene mossel, met de afbeelding van krukels (alikruiken). Dit gebouwtje heet nu: 'De Cleene Krukel'. De Rem. Geref. Gemeente te Sommels dijk houdt traditiegetrouw haar Paas ontbijt op zondag 31 maart 's morgens om half negen. De kerkdienst die hierna volgt zal wor den geleid door mevr. ds. Pool Bast uit Goedereede. Deze dienst begint om 10 uur. naast kwamen er zelfs van buiten onze eilandelijke grenzen vele, vele tafeltjes en stoeltjes voor scholen. En laten we niet vergeten de grote hoe veelheden bedden, lakens en dekens, injektiemateriaal, bloeddrukmeters en stethoscopen. Hierin had de Chr. Ger. Kerk van Sliedrecht een enorm aan deel. Daarnaast gaan er veel bijbels en kin derbijbels mee. Die liggen in Hongarije klaar om opgehaald te worden. En er is nog veel meer. Dat alles gaat morgen richting Roe menië. We vernamen van een van de leden van de werkgroep, dat het een genoegen was om dit werk te mogen doen. Alleen al vanwege het feit, iets te mogen betekenen voor onze naaste, die dage lijks leeft in een land, waar de nood zo onbeschrijfelijk groot is, groter dan van welk ander Oostblokland ook. Maar daarnaast ook vanwege de hulp, die van alle kanten werd ondervonden. Het was hartverwarmend! Volgens de laatste berichten is de toe stand in Roemenië nauwelijks ver- schllend met de situatie van voor de revolutie. De Sekuritate is weer volop in aktie, post wordt onderschept of gecen sureerd en de mensen leven in voortdu rende angst. Het geschil betreffende de zg. vriende- lijkheidsborden in Sommelsdijk lijkt te worden opgelost. Beide partijen, ener zijds de Stichting Evenementen en het gemeentebestuur, anderzijds de dorps- groep 'Sommelsdijk' zit niet stil, hebben een voorlopig akkoord bereikt. De borden Middelharnis zullen van oktober tot en met maart vervangen wor den door borden met daarop de naam Sommelsdijk. Voor de Havendag bij voorbeeld zou het menige overlandse gast in verwarring kunnen brengen als hij of zij op de rustieke Kaai van Som melsdijk stilte zou ontmoeten, terwijl De bekende Roemeense predikant ds. Tökes laat in zijn pas uitgegeven boek: 'De vonk in de Roemeense revolutie' geen enkele twijfel bestaan over het tra gisch verloop van de dingen na de omwenteling. De leden van de werkgroep laten allen hartelijk danken, die met geld, goederen of metterdaad (bv. bij het beschikbaar stellen van opslagruimte, het sorteren of inladen van de goederen) hun bijdragen hebben geleverd. Ze hopen binnen afzienbare tijd een verslag van de gemaakte reis in ons blad te kunnen plaatsen. De organisatie van het geheel vond plaats in goed overleg met de Stichting Hulp Oost-Europa. Dat is een van de stichtingen, die nu de aktie 'Flakkee voor Rusland' is gestart. Uit de roep van alle kanten (Roemenië, Rusland, Polen) blijkt wel, dat de mate riële nood in het Oosten ontstellend groot is. Wat is het dan een voorrecht, iets voor onze medemensen te mogen doen. En is het ook niet onze plicht? We wensen de begeleiders van het trans port temidden van het Roemeens- Hongaarse predikantengezin, waar zij de Pasen hopen door te brengen geze gende dagen toe en straks weer een behouden thuiskomst. het aan de Kade van Middelharnis bruist van aktiviteiten. De Kaai van Sommelsdijk is overigens een prima plek voor grote evenementen. Er gaan geruchten dat er op Koningin nedag onder toezicht van de brandweer een groot vreugdevuur ontstoken zal worden, onruststokers als die Sommels- dijkers zijn. Een en ander in het kader van de aktie 'De Kaoie moet open blijven'. Voorts overweegt de Middenstandsver eniging één maal per jaar een Koeien- markt oude stijl te organiseren, met bloemen- en plantenkramen, alsmede snoep- en speelgoedkramen, waarbij de bananenwagen niet zal ontbreken. Dit dan wel in de zomer vanwege de toeristi sche aantrekkingskracht. 2x3 dagen op de gehele voorjaar en zomerkollektie bij: OUDE TONGE Geopend: donderdag, vrijdag tot 8 uur en v.a. 10 uur; zaterdag tot 4 uur (goede vrijdag geen koopavond) volkunststofvanaf FOTO - FILM - REPORTAGE - VtDEO - COMPUTER t^J C3 C3 czj C3 en SOmmelsdiih WesIKmkeelslraa! S - Son MELISSANT Bij de Volvo-dealer gelooft u uw ogen en oren niet! Neem de gloednieuwe Volvo 440 Sunray (29.750,-0 en de 440 GL Highway (35.750,-!). De 460 GL*), met een tijdelijk uniek aanbod: Airbag, ABS en gordelaanspanners voor 1.950,-! De 940/960, de 340 Special èn na een testrit, 'n gratis Volvo Love songs CD. '\7"0IJ\7"0 U bent welkom van 21 tot 31 maart! Geniet het vertrouwen, *)uilslu!le!:id in wit KARELS AUTOSERVICE, LANGEWEG 30, NIEUWE TONGE, TEL: 01875-2222. Dankbare gezichten (foto: Mediaform Soea) 10%

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1