Gemeenteraad l\/liddelharnis uitgepraat over haven Sommelsdijk Diamanten echtpaar in Stellendam Bohb fi C Politieberichten VOGELBEURS TiCMneetemaH Pergamano cursus in Oude Tonge Middelharnis Open dag Van Weel-Bethesda bijzonder geslaagd Aanvulling verkiezingsuitslag Provinciale Staten Paasmaaltijd en bingo-avond in Den Bommel Grote Jubileum-bingo t Slotavond kringwerk No. 5983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Aanhouding i.v.m. autodiefstal De man die in december 1990 in Som melsdijk een autodiefstal pleegde is naar aanleiding van een signalering de afgelopen week door de politie Spijke- nisse aangehouden. Omdat de politie Sliedrecht ook nog een of meerdere zaken tegen hem had lopen, is hij daar naartoe overgebracht om voor alle feiten nader aan de tand gevoeld te worden. Diefstal traktoronderdelen Op de slikken van Flakkee stond vorige week een traktor van een loonbedrijf, welke aldaar gebruikt werd om afraste ring te maken. Van deze traktor werd voor een aanzienlijk bedrag aan onder delen gestolen. Inbraak woning In Melissant werd van vrijdag op zater dagnacht ingebroken in een woning. De bewoners waren de achterdeur van hun woning vergeten af te sluiten voordat zij naar bed gingen en zagen de volgende morgen dat er ongewenst bezoek was geweest. Er werden een paar tassen, inhoudende wat geld, cheques en enkele kleine zaken meegenomen. Onbekende bromfietser In Dirksland wilde een jeugdige brom fietser een politiecontrole ontlopen. Hij liet zijn bromfiets vallen toen hij de poli tie zag en rende hard weg. De bromfiets is meegenomen naar het bureau. Aan de hand van het verzekeringsnummer wordt getracht om achter de identiteit van die bestuurder/eigenaar te komen. Rijden onder invloed In Middelharnis bleek van zondag op maandagnacht bij een routinecontrole dat de bestuurder van een personenauto teveel alcohol had genuttigd. Omdat het ademalcoholgehalte tussen de 220 en 350 ug/1 zat, kon nog worden volstaan met een schikkingsvoorstel van 250,-. De open dag van zaterdag j.l. in de nieuwbouw van het van Weel- Bethesda ziekenhuis, is bijzonder geslaagd geweest. De omringende straten konden de autostroom nauwelijks verwerken. In het ziekenhuis was het zó druk, dat het (vooral 's middags) moei lijk was om alle demonstraties op de verschillende verpleegafdelin- gen en op de polikliniek te kun nen volgen. Het organisatie-comité spreekt van een zeer geslaagde open dag. Nog niet alle enquêteformulieren zijn geteld maar geschat wordt dat er minstens 10.000 mensen de open dag hebben bezocht. In Eilanden Nieuws van vrijdag j.l. heb ben we bij het bericht over het voorlopig aantal voorkeurstemmen, behaald door regionale kandidaten, de heer Jan van Gurp op de lijst RPF/GPV in de haast over het hoofd gezien. Dat was uiteraard niet de bedoeling; daarom nu een vollediger uitslag van de voorkeurstemmen. Voor zover ons offi cieus bekend is kreeg Ruud van Dongen (PvdA) 329, Klaas van de Ketterij (SGP) 235, Hans Klepper (SGP) 166enJanvan Gurp (RPF/GPV) 90 stemmen. Het opkomstpercentage voor de staten verkiezingen was landelijk gemiddeld 52%, in de provincie Zuid-Holland 51% en op Goeree-Overflakkee 60%. Redactie De plaatselijke commissie welzijnswerk voor ouderen te Den Bommel organi seert op woensdag 20 maart 1991 een paasmaaltijd en bingo. De middag wordt gehouden in de bejaardenzaal Het Westerlicht, Oranje straat in Den Bommel. Kosten voor deze middag en avond zijn gesteld op 3,- per persoon, waarvoor u 6 bingoronden kan meespelen. Opgave voor deze middag en avond tot 18 maart, bij J. Zoon, Schoolstraat 15, tel. (01871) 15 74. Deze aktiviteit kan bezocht worden door alle personen van 55 jaar en ouder uit Den Bommel. Voor vervoer kan gezorgd worden, geef dit gelijk op als u zich aanmeldt. Aanvang 15.30 uur. Zaal open 15.00 uur. De bingo begint om 19.00 uur. C=. C C cj-|-|il|-'|ll'»ll») Vrijdag 15 maart is er weer Bingo in Dirksland. De kleindierenvereniging bestaat deze maand 60 jaar. U wordt ontvangen met gratis koffie en gebak. Deze bingo staat in het teken van Pasen. De eerste ronde is weer gratis. Bij een volle kaart mag u zelf uitzoeken. Wij hebben weer een volle tafel met prijzen klaarstaan, waaronder mooie pluche beesten. Verder is er weer iets te drinken en zijn er diverse hapjes voor een klein prijsje. Dit alles in de EHBO-zaal achter de brandweerkazerne, Philipshoofjesweg te Dirksland. Aanvang 20.00 uur. We rekenen op uw komst. Misschien zal de raadsvergadering van 7 maart 1991 de geschiedenis ingaan als de laatste waarin een poging werd gedaan de haven van Sommelsdijk om zijn cultuurhistorische waarde te behouden. In het feit dat de gemeenteraad van Middelharnis onlangs voor een andere ontsluiting van de Westplaat heeft gekozen, vond de fraktie Hoogzand een ingang tot behoud van de haven. Een voorstel, ingediend door de heer Van der Kamp, om de haven in het beschermd dorpsgezicht van Middelharnis-Sommelsdijk op te nemen kreeg alleen de steun van Vooruitstrevend Dorpsbelang en werd met 5 stem men vóór en 11 stemmen tegen verworpen. Voorbereidingsbesluit beschermd dorpsgezicht Aan de orde was een voorbereidingsbe sluit om het dorpsgezicht van Middel harnis-Sommelsdijk tegen ongewenste ontwikkelingen te beschermen. Het was het zoveelste tot nu toe. Aan deze voorbereidingsbesluiten is steeds een stelsel van aanlegvergunnin gen verbonden voor het slopen van beeldbepalende gebouwen, voor de ge meente een instrument om kaalslag van de karakteristieke gedeelten van Mid delharnis en Sommelsdijk te belem meren. Een voorbereidingsbesluit is maar één jaar geldig en daarom was er het voorstel van Burgemeester en Wethouders op nieuw een voorbereidingsbesluit te ne men al was het beleid voor het be schermd dorpsgezicht niet veranderd. Ook nu weer een sloopvergunningen stelsel in het voorgestelde voorberei dingsbesluit. Een wijziging ten opzichte van 1990 was echter dat, overeenkomstig de beslissing die de Raad vorig jaar over de haven van Sommelsdijk genomen heeft, de haven niet langer in het gebied 'Beschermd Dorpsgezicht' is opgenomen. Partijen die vinden dat de haven van Sommelsdijk grote karakteristieke en cultuurhistorische waarde heeft, deden bij de vaststelling van het voorberei dingsbesluit nog een poging om de Raad er van te overtuigen dat het vorig jaar genomen besluit tot demping van de haven moest worden herzien. Discussie gesloten Door de heer Van de Berg (VDB) werd om te beginnen gevraagd waarom de Sommelsdijkse haven uit het beschermd dorpsgebied was gehaald. De heer Van der Kamp van de fraktie Hoogzand vroeg het College: „Hoe denkt u nu over opnemen van de Som melsdijkse haven in het beschermd dorpsgebied? Over de ontsluiting van de Westplaat is vorige maand heel anders besloten dan vorig jaar" en hij vond het logisch dat daarmee ook het standpunt over de haven weer veranderd was. Wethouder mevrouw Van Eek (CDA) was zeer beslist in haar beantwoording. Over de haven was door de meerderheid van de Raad zo beslist en nu werd de kaart van het gebied aangepast. Een andere ontsluiting van de Westplaat betekent niet dat het havenkanaal niet dicht gaat, aldus de wethouder. „Ik ontraad ten stelligste het voorstel van de heer Van der Kamp. De meerder heid van de Raad heeft zo beslist, nu moeten we verder gaan", zei mevrouw Van Eek. Ze zag geen cultuurhistorische waarde in de oude haven en karakteri seerde die als een 'open riool' dat nodig dicht moest. De wethouder kreeg steun van andere raadsfrakties. De heer Van de Ketterij (SGP/RPF) zei: „Die discussie is ge weest" en de heer Vroegindeweij: „Die besHssing is genomen en de WD staat daar nog steeds voor de volle 100% achter". De heer Van der Kamp vroeg nog waarom de haven niet simpel in de kaart kon blijven staan: „Want als hij er in staat wil dat nog niet zeggen dat hij open blijft". Hij voerde nog eens aan dat het besluit om de haven te dempen vorig jaar was genomen in het verlengde van de toen gekozen ontsluiting van de Westplaat. Hoewel het al of niet dempen van de haven slechts zijdelings te maken heeft met het ontsluiten van de West plaat - immers dat kan zowel over als door de haven heen - werd dit argument van de fraktie Hoogzand in de raadsver gadering niet weerlegd. Van der Kamp en Van de Berg bena drukten dat er vanzelfsprekend een goede riolering in de buurt van de haven moest worden gelegd, dat stond buiten kijf De vraag of er een riolering moest komen had op zichzelf niets met wel of niet dempen te maken, wees de heer Van de Berg de wethouder terecht. Hij vond dat een oneigenlijk argument van het College en was niet gecharmeerd van de door mevrouw Van Eek gebezigde term 'open riool' voor de haven. „Daar ligt de kern van het probleem niet" zei hij en hij vond dat mevrouw Van Eek de geëigende naam 'haven' diende te gebruiken, „Het is de haven van Sommelsdijk". Om in elk geval de havenkom te behou den kwam de heer Van der Kamp met twee aparte voorstellen. Zowel het voor stel betreffende de havenkom mét haven kanaal als het voorstel beperkt tot de havenkom alleen haalde het niet. Exclusief de haven van Sommelsdijk werd het voorbereidingsbesluit om het dorpsgezicht van Middelharnis-Som melsdijk te beschermen door de ge meenteraad met algemene stemmen genomen. Convenant Sociale Vernieuwing Zonder de gelegenheid te hebben gehad het begrip sociale vernieuwing op zich in te laten werken, kreeg het College van B en W in november vorig jaar het ver zoek van de minister van binnenlandse zaken om een 'convenant sociale ver nieuwing' aan te gaan. Gemeenten die zo'n overeenkomst met het rijk sluiten krijgen een zekere be stuurlijke vrijheid op een aantal beleids terreinen op maatschappelijk gebied. In plaats van een aantal specifieke uit keringen krijgt de convenantgemeente één ongedeelde uitkering van het rijk voor het inhalen van achterstandssi tuaties. Voor Middelharnis is de uitkering voor sociale vernieuwing voorlopig vastge steld op ruim ƒ400.000,- een budget waarmee in beginsel een beetje 'gescho ven' kan worden. Het College stelde voor het convenant aan te gaan en het te beschouwen als een hulpmiddel bij het maken van een beleid voor sociale vernieuwing en als instrument waarmee ambtenaren en bestuurders ervaring op kunnen doen. Veel konkrete mogelijkheden zag het College nog niet in het convenant, maar voorgesteld werd om te beginnen de pro blemen van de gemeente te inventarise ren als eerste stap tot een beleid. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Het echtpaar Keymel-Spuy uit Stellendam is vorige week woensdag in de bloemetjes gezet. Ze vierden die dag het feit dat ze 60 jaar geleden elkaar het ja-woord hadden gegeven. Een van de eerste gasten 's morgens was burg. G. van Velzen. Hij kwam het echtpaar Keymel met deze dia manten echtvereniging van harte gelukwensen. Dhr. en mevr. Keymel leerden elkaar al heel jong ken nen. Als 4-jarig jongetje verhuisde dhr. Keymel van Ooltgensplaat naar Stellendam waar hij in de straat kwam te wonen van het meisje dat later zijn vrouw zou worden. Hij werd landarbeider en werkte meer dan 40 jaar op de boerderij van Biemond. Helaas in zijn gezondheid de laatste jaren minder geworden. Vooral het lopen gaat hem moeilijk af Reden waarom het echtpaar in 'de Vliedberg' te Ouddorp gaat wonen. Ze zijn beiden 79 jaar. De verhuizing naar 'de Vliedberg' is een hele stap voor ze. „We hebben altijd op Stellendam gewoond. Ik ben er geboren en getogen", vertelt mevr. Keymel. „Het valt niet mee om weg te gaan. Maar daar komen we wel weer overheen. We krijgen een mooie kamer en slaapkamer in 'de Vliedberg'. Ook het uitzicht is er prachtig. Ondanks dat ik er tegenop zie om weg te gaan uit Stel lendam denk ik toch dat dit een goede beslissing is. En voor onze zoon Koos is het een geruststelling dat zijn ouders een goede verzorging hebben". LANGSTRAAT-OOLTGENSPLAAT Nog even een herinnering aan de slot avond van het Herv. Kringwerk te Langstraat en Ooltgensplaat, welke ge houden zal worden D.V. donderdag 14 maart a.s. om 7.30 uur nam. in de kerk te Langstraat. Uitgenodigd voor deze avond is de heer R. V. d. Poll uit Veenendaal, die komt spreken namens de Bond tegen het vloeken. Ds. C. J. W. Verboom zal de avond ope nen en sluiten. Behalve de leden van de diverse verenigingen en clubs is ieder een van harte welkom. MIDDELHARNIS As. zaterdag 16 maart is er weer een Vogelbeurs. Deze wordt georganiseerd door het E.F.VV en wordt gehouden in het Dienstencentrum aan de Doetin- chemsestraat 27 te Middelharnis. Er is deze middag ook een handelaar aanwezig. U bent allen van harte welkom. De toe gang is gratis en er is voldoende par keergelegenheid. De aanvang is van half 2 tot 4 uur. Bezoek u ook eens de Vogelbeurs van de E.F.VV. (de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging). Uw eigen wenskaarten maken. Ja, dat kunt u zelf leren. In het Dienstencen trum, Bernhardstraat in Oude Tonge start dinsdag 19 maart a.s. de Stichting W.v.O. bij voldoende belangstelling een cursus in de Pergamano techniek. De cursus omvat 6 lessen voor beginners en wordt gegeven iedere dinsdagmiddag van 13.30-15.30 uur (behalve op 9 april). De kosten bedragen 5,00 per les exclu sief materiaal. Gaarne van te voren tele fonisch opgeven (01873) 23 83 bij Mw. Tonny Bouwknegt-v. d. Bunt. Ze waren speciaal voor de trouwerij van hun juf naar Dirksland gekomen: de kinderen van groep 4 en 5 van de school met de Bijbel uit Nieuw Beijerland. De bruid is Jeanette Wolfert en de bruidegom Lieven Braber. Het echtpaar trouwde vrijdag j.l Zeposeren hier met de kinderen vóórdeHerv. Kerk van Dirksland, waarookde inzegening van hun huwelijk plaatsvond. FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER t^ ^3 X^ CU dJ C~? - Telelcon O'SW 6i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1