ZESKAMP Voordelta in discussie Politieberichten Kadaver-ruzie fiante^ieman Verhelderende opening van zaken Politieberichten Aktie-verkoopdag 'Gegeven leven' BELANGRIJK! Goedereede Koninginnedag 1991 Aangepaste kerkdienst Ver. Oud Militairen Indiëgangers organiseert wederom een film-l(ontal(t- avond in Diricsland Middelharnis POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Veel inbraken Op een bungalowpark aan de Oude Nieuwlandseweg is ingebroken in 15 bungalows en op een bungalowpark aan de Dijkstel weg is ingebroken in 3 bun galows. Omdat de eigenaren nog niet allemaal aangifte hebben kunnen doen, is niet bekend wat er gestolen is. Verzet tegen ambtenaren Twee broers uit Goedereede en Ouddorp werden op 28 februari door de AID betrapt bij het illegaal lossen van vis. Eén van de broers vervoerde de vis met een auto. Toen de AID hem met een dienstauto wilde laten stoppen, werden ze aangereden door de ander, die kenne lijk wilde voorkomen dat zijn broer werd aangehouden. De botsing liep goed af. Er was alleen schade aan de auto van de AID. Met behulp van politie-assistentie uit omliggende plaatsen werden de broers aangehouden. De officier van justitie gelastte, dat zij beiden in verzekering moesten worden gesteld wegens poging tot doodslag. Op 1 maart zijn de broers voorgeleid aan de officier en in afwach ting van hun berechting naar huis gestuurd. Rijden onder invloed Een automobilist uit Waddinxveen werd op 26 februari op de Provincialeweg bij Stellendam aangehouden omdat hij slingerend reed. Hij werd overgebracht naar het bureau voor een ademtest. Hij weigerde alle medewerking en krijgt daarvoor een proces-verbaal. Valse naam Een inwoner van Rotterdam werd op 26 februari in Stellendam bekeurd, omdat zijn auto niet gekeurd was en er een valse keuringssticker op de kenteken plaat zat. Later bleek, dat de bestuurder de naam van zijn broer had opgege^'en. Toen zijn ware naam bekend werd bleek, dat hij nog diverse weken gevan genisstraf tegoed had en ook de rijbe voegdheid was ontzegd. Een telefoontje naar Rotterdam resulteerde in de aan houding van de man. GOEDEREEDE Ongeveer 4 weken geleden meldde een boer uit Goedereede enkele dode kalve ren bij de instantie die zorgt voor de ver nietiging van kadavers. Volgens af spraak moeten de kadavers langs de weg liggen, maar de boer vond dat smerig voor de kinderen die daar langs moeten. Hij legde ze daarom op zijn eigen erf op ongeveer 3 m vanaf de ingang. Hemels breed liggen ze ongeveer 2,5 meter vanaf de rijbaankant. De ingang en het erf bij de boerderij zijn vele meters breed en de vrachtauto kan tot naast de kadavers rijden. Helaas hebben de chauffeur van de vrachtauto en de boer al lange tijd ruzie, dus eist de chauffeur dat de regeltjes worden toege- im.i.iij«i[«] DIRKSLAND In samenwerking met voetbalvereniging DES '67 organiseert de Oranjevereni ging Dirksland op Koninginnedag 1991 een ZESKAMP. Aanvang 14.30 uur op het terrein van DES '67. Verenigingen, bedrijven, maar ook straat- of wijkvertegenwoordigingen, en ook families kunnen meedoen. Een ploeg bestaat uit 7 mensen: een cap tain, 3 mannelijke en 3 vrouwelijke deel nemers. Tevens wordt elke ploeg ge vraagd een scheidsrechter te leveren. Gestreden wordt om een eerste, tweede en derde plaats; elke deelnemer krijgt een herinneringsvaantje. Wilt u meedoen en kunt u een team vor men, geeft u dan op voor 22 maart a.s. bij R. Guldemeester Maanezee 11 3247 XN Dirksland Tel. (01877) 22 34 Er wordt geen inschrijfgeld gevraagd. Wij hopen op een gezellige en amusante middag van zowel deelnemers als publiek. U hoeft ;->'-^ CDA-stemmer niet te wachten op het EUROPA vanig92 U versterkt nu al de betekenis van de Provincie Zuid-Holland door 6 maart a.s. op LIJS I 2 te stemmen. past en weigert hij de kadavers mee te nemen. Als de boer bereid is om de kadavers 2 meter naar de weg te schuiven, wil hij ze wel meenemen. De boer weigert dat en inmiddels zijn de kadavers al in staat van ontbinding en kunnen ze zelfs ziek tes verspreiden. Met de AID (Algemene Inspectiedienst) zal gezocht worden naar een oplossing in deze zaak. Vanuit het publiek zijn al klachten binnen gekomen want nie mand begrijpt waarom volwassen men sen zich zo gedragen. Op zondag 10 maart 1991 is er weer een interkerkelijke aangepaste kerkdienst voor verstandelijk gehandicapten van Goeree-Overflakkee in de Gerefor meerde Kerk te Middelharnis. De aanvang van de dienst is om kwart vóór drie. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. J, W. van de Gronden, Chr. Geref predi kant en geestelijk verzorger van de Phi ladelphia Stichting, wonende te Nun- speet. U bent allen hartelijk welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld. De vereniging Oud Militairen Indiëgan gers (V.O.M.I.), die de belangen behar tigt van militairen die in voormalig Nederlands-Indië of Nieuw Guinea hebben gediend, organiseert op dinsdag 12 maart a.s. een film-kontaktavond in het Verenigingsgebouw 'De Schakel', ieatrixlaan 31 te Dirksland. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Voor de pauze zullen films worden ver toond die zijn gemaakt tijdens het ver blijf in Indonesië tussen 1946 en 1950, na de pauze films over het Indonesië van nu. De V.O.M.I. is aangesloten bij het Vete- ranenplatform, waarin meerdere orga nisaties van oud-militairen deelnemen. Het is deze organisatie die de kontakten heeft met het Ministerie van Defensie om iets te doen aan de problemen die vele oud-Indiëgangers hebben vanwege hun verblijf overzee in 1945-1951. Een deel erkenning voor wat gedaan is in de tropen is geregeld: o.a. het Nationaal Monument in Roermond, waar jaarlijks op 7 september meer dan 5000 gesneu velde of omgekomen en vermiste mili tairen worden herdacht. Inmiddels is in Roermond een zuilenga lerij onthuld, waarin de namen van alle gevallenen zijn gegraveerd. Het onderhoud van dit monument wordt betaald door het Ministerie van Defensie. Ook zijn er enige maatregelen genomen met betrekking tot het houden van reü nies door oud-militairen. Zo mogen kazerne-commandanten hun accom modatie gedurende de week 'om niet' ter beschikking stellen en mag er een gratis nasimaaltijd worden aangeboden. Wat nog open staat op de verlanglijst van de V.O.M.I. is het uitkeren van een pensioen over de jaren die men overzee heeft doorgebracht onder zware en moeilijke omstandigheden. Vooralsnog heeft de Minister van De fensie daarop negatief geantwoord. Het Veteranenplatform en ook de VOMI blijven doorvechten voor deze zaak. Alle oud-militairen Indiëgangers, met hun partner, zijn van harte welkom op bovengenoemde avond, waarvoor de toegang gratis is. Kinderen van de Chr. Basisschool 'OranjeNassau'in Nieuwe Tonge vormden vrijdagmiddagj.l. een feestelijke erehaag toen hun juf, Jorine van Alphen met haar bruidegom Albert van Heinsberg, opweg naar de kerk waren om hun zojuist gesloten huwelijk te laten inzegenen door ds. P. Melis. Voor een gewone doordeweekse dag waren er opmerkelijk veel vissers op de voorlichtingsmiddag van het Be stuurlijk Overleg Voordelta vorige week maandag in de Dorpstienden in Ouddorp. Daar werd het 'Voor keursalternatief Voordelta' gepre senteerd. Na een welkomstwoord van de heer Ir. D. Tromp, Hoofdinge- nieur-Direkteur Noordzee van Rijks waterstaat en voorzitter van het Bestuurlijk Overleg Voordelta werd door ambtenaren van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij aan de hand van beelden en cijfers toelichting gegeven op de aspekten natuur, recreatie en visserij. Er kon den vragen gesteld worden aan een forum van deelnemers aan het Be stuurlijk Overleg. En vragen waren er. Voordelta uniek gebied Door afsluiting van zeearmen in het kader van de Deltawerken is in het gebied voor de kust ten zuiden van Hoek van Holland tot voor Walcheren ook in het onderwaterlandschap veel veran derd. Er hebben zich spectaculaire mor fologische ontwikkelingen voorgedaan. Stromen zijn anders geworden, zand banken verschoven of nieuw ontstaan en er zijn ondiepten gekomen, waarin een rijk bodemleven zich kan ontwikke len waar de grote rivieren voedselrijk water aanvoeren. De grote vraag is nu: Wat gaan we met die Voordelta, dat overgangsgebied tus sen de Delta en de Noordzee doen? De natuurlijke ontwikkelingen van de Voordelta zijn van dien aard dat van een uniek gebied gesproken kan worden, ook internationaal gezien. Maar het Deltagebied - in feite geen Delta - maar een estuariumgebied - is ook aantrekkelijk voor water- en oever recreatie en altijd was er al de visserij. Andere dan natuurbelangen zijn hier nadrukkelijk aanwezig, sommige al van oudsher. Met de ruimte moet gewoekerd worden. Het ideale is niet haalbaar en met een zeer zorgvuldige belangenafwe ging zal geprobeerd moeten worden het optimale te bereiken. De veiligheid van onze kust, natuur, recreatieve en economische belangen, hoe verdragen deze funkties elkaar? Hoe kan bereikt worden dat iedereen gelukkig kan zijn met de Voordelta? Beleidsplan Voordelta Op basis van de Vierde Nota Ruimte lijke Ordening wilde men van rijkswege een beleidsplan voor de Voordelta ont wikkelen. In bestuurlijk overleg met vertegen woordigers van alle bij het gebied betrokken bestuurslichamen - ministe ries, provincie, gemeenten en water schappen - is men nu gekomen tot een zogenaamd voorkeursaltematief, een plan dat voor de toekomst van de Voor delta het beste lijkt. Fietsen kijkdag/fietsengraveren In de loop van de tijd zijn er weer een flink aantal fietsen verzameld, waarvan geen eigenaar bekend is geworden. Iemand van wie in de afgelopen tijd een fiets werd gestolen en die nog niet terug gevonden werd wordt uitgenodigd om op onderstaande dagen een kijkje te komen nemen. Plaats: Politiebureau Middelharnis, Hof- laan 50-52, tel. (01870) 24 44 op zaterdag 9 en zaterdag 23 maart 1991. Beide dagen tussen 9.00 en 17.00 uur. Tevens is er op deze dagen gelegenheid om de postcode in uw fiest te laten graveren! Schoorsteenbrand Door een verstopt rookkanaal in de schoorsteen van een woning aan de Oranje Nassaustraat in Middelharnis, brak er brand uit. De brandweer bluste de zaak en kon erger voorkomen. Een prop in het rookkanaal werd verwijderd. Diefstal portemonnee Uit een kleedkamer van de Staver werd een portemonnee gestolen. Dit gebeurde op zaterdag 2 maart tussen 13.00 en 13.30 uur. De voordelta: natuur richtinggevend, niet uitsluitend Dat plan is door het Bestuurlijk Overleg in januari j.l. op hoofdlijnen goedgevon den en er komt nog een hele procedure met inspraak, waarna men het plan eind 1991 hoopt vast te stellen. Het beleidsplan Voordelta heeft als doel aan te geven hoe de natuurlijke ontwik keling van het gebied veilig gesteld kan worden in relatie tot de kustverdediging en aan te geven hoe andere funkties, zoals recreatie en visserij daarin inpas baar zijn. Het gepresenteerde voorkeursaltematief gaat er van uit dat de natuurlijke ontwik kelingen van de Voordelta centraal staat in die zin, dat de natuur zich dient te ontwikkelen volgens de processen die in het systeem zelf werkzaam zijn. Menselijk ingrijpen wordt tot een mini mum beperkt. Zo is het in het algemeen niet de bedoe ling de natuur te aktiveren. Aan de andere kant worden maatregelen nodig geacht om de spontane ontwikkeling en de mogelijkheden die er zijn niet te belemmeren of af te breken. De bedoeling is zoveel mogelijk opties open te houden, geen mogelijkheden af te sluiten. Waar recreatie en visserij de natuurlijke ontwikkeling van de Voordelta belem meren of onmogelijk zouden maken, zijn er onherroepelijk spanningsvelden. Men wil dat probleem oplossen door zonering, een indeling in gebieden naar hoofdfunkties: natuur, recreatie en vis serij. Na een periode van veel voorbe reidingen, mogen we u nu uitnodi gen voor onze aktiedag. D.V. zaterdag 9 maart hopen we als jeugd van de Gereformeerde Gemeente name lijk een verkoping te houden in ons verenigingsge bouw. De opbrengst van alles wat u deze dag kunt doen en kopen, is bestemd voor mensen met een handicap. Naaste heerlijke, zelfgemaakte cake, koek, oliebollen, slaatjes en advokaat, hebben we (dag)boeken, handdoeken, speelgoed, fruit, bloemen en zelfs enkele kinderfietsen te koop. Ook kunt u bij ons het resultaat zien en kopen van het werk van onze 'kreatieve medewerk sters'. Neem gerust uw kinderen mee. Ook voor hen is er van alles te doen. De sjoelbakken staan al klaar! We hopen dat deze dag door uw mede werking een drukke en geslaagde dag Het feit dat aan gebieden een boofd- funktie wordt toegekend betekent ech ter niet dat andere funkties daar bij voorbaat uitgesloten worden. Het houdt in dat de hoofdfunktie beperkingen aan de andere funkties kan stellen. Zo zal er bij platen en banken wel gevist mogen worden, maar - vanwege vogels en zeehonden - op een bepaalde manier en op afstand. Natuur Schaarse vogelsoorten hebben zich in de Voordelta genesteld en onder water is de Voordelta de kraamkamer van een verscheidenheid aan leven. Omvrille van de natuur worden in het plan rustgebieden aangewezen op pla ten, slikken en aangroeistranden en worden bufferzones langs rustgebieden aangegeven, met name langs de zuid- en oostzijde van het Brielse Gat en langs de platen van de Oosterscheldemond. In rustgebieden zullen geen vaste vistui- gen mogen worden geplaatst en voor de vogels moet een hoeveelheid kokkels gereserveerd worden. Ook is er sprake van mogelijk twee 'ecoplots' waar bodemverstorende vor men van visserij zullen worden geweerd (daar valt de garnalenvisserij buiten) en de aanleg van slufters. Omdat het natuurgebied de Kwade Hoek aangroeit in noordelijke richting wordt in het plan aanbevolen de vaar geul het Slijkgat micer noordwaarts te verplaatsen. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Op de Eben-Haëzerschool te Goede reede, houden we een projekt over de zending. Aan het eind van dit projekt willen we een rommelmarktje houden. En dat wordt georganiseerd door groep 8. De opbrengst willen we besteden aan de zending in Kenya. Het rommelmarktje wordt gehouden op 9 maart van 14.00 tot 16.00 uur in de Eben-Haëzerschool te Goedereede. Komt u ook!? Namens groep 8. Eben-Haëzerschool Blauwe Distelstraat 31 Goedereede-Havenhoofd zal worden. Laten we samen een steen(tje) bijdragen aan de hulp voor onze gehandicapte medemens. We reke nen erop, u tussen 10.00 en 15.00 uur te kunnen begroeten, in het verenigingsge bouw van de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis, aan de Chr. de Vries- laan. Heeft u geen vervoer, wij komen u graag halen en brengen u wanneer u wilt weer terug naar huis (tel. 4280). N.B. Giften zijn natuurlijk ook van harte welkom. U kunt uw gift storten op rekeningnummer 34.20.08.927 van de Rabobank, ten name van de aktie 'Gege ven leven'. FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER c:^ C3 m IZ3 m lu 'p - Teleloon 0I87S-I612 en 2120 IT '7? - Teletoon 0'!!6 3i00 31 S - Sommelsöi/* - Teleloon 0!3?0-6i CDA De Voordelta, overgangsgebied tussen Delta en Noordzee, met mogelijkheden voor natuur, recreatie en visserij. Vorige week werd het Voorkeursaltematief Voordelta gepresenteerd. (foto Rijkswaterstaat)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1