Goeree-Overflakkee ingelijfd bij Rotterdam/Rijnmond? Bijbels en Hulpgoederen Gemeentepenning Oostflakkee voor mevr. Oole-van Driel BIDSTOND J2.4fe 6 -c Politieberichten VERKOPING Politieberichten ISGO kan beter Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten BORSTVOEDING Flakkee voor Rusland! Goedereede Omloop van Menheerse 1991 Middelharnis 63e Jaargang No. 5979 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wet gemeenschappelijke regelingen ISGO Gemeentelijke samenwerking geëvalueerd De vraag van GS: grootschaliger indeling?! Waar blijft het ISGO? Inbraak Dierenmishandeling ÜH2 Jaarvergadering Ver. voor Natuur en Landschapsbescherming Diefstal CD-speler Dierenmishandeling Valse bankbiljetten van 250,- Diefstal CV-ketel Fietsenkijkdag en graveren Redactie en administratie: Langeweg 13, Somraelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Het ziet er naar uit dat de regio Goeree- Overflakkee, het kleinste samenwer kingsgebied van Nederland, op zal gaan in een veel groter samenwerkingsver band waarin het belang van de grote stad voorop staat. Bij het evalueren van de wet op de gemeenschappelijke rege lingen gaan bij het Ministerie van Bin nenlandse Zaken en bij de Provincie Zuid-Holland de gedachten uit naar een nieuwe indeling in grote samenwer kingsgebieden, om te komen tot een effektievere aanpak van gemeenschap pelijke belangen en problemen. De regionale samenwerking op Goeree- Overflakkee in de vorm van het ISGO lijkt tot dusver niet overtuigend en naar buiten toe maakt dit gebied niet direkt de indruk van een sterke bestuurlijke eenheid. De oproep in de laatste nieuwjaarsrede van Burgemeester Sleurink van Middel harnis om het ISGO meer inhoud en body te geven lijkt een teken aan de wand. In 1985 werd de nieuwe wet op de gemeenschappelijke regelingen (wgr) ingevoerd en Zuid-Holland werd ver deeld in 12 gebieden waarin de gemeen ten moeten samenwerken. Veel gemeenten ontweken een verre gaand overdracht van bevoegdheden aan gemeenschappelijke regelingen en zochten andere, meer vrijblijvende vor men van samenwerking voor bepaalde bestuurstaken. Goeree-Overflakkee werd in het kader van de wgr als afzonderlijk samenwer kingsgebied aangewezen. Bij de inde ling van samenwerkingsgebieden is er van uit gegaan dat er in een gebied in het verleden al een zekere samenwerking tussen de gemeenten was gegroeid. Goeree-Overflakkee als voormalig eiland werd beschouwd als een apart gebied met een specifiek karakter op tal van bestuursgebieden. In het verleden was er al sprake van enige samenwerking tussen de gemeen tebesturen van de vier gemeenten op het eiland. De Colleges van B en W hadden een periodiek overleg al was het dan nogal vrijblijvend en bleef de uitvoering van dit gemeenschappelijk beleid bij de afzonderlijke gemeenten. Ook waren er al echte gemeenschappe lijke regelingen tussen de vier gemeen ten, zoals het werkvoorzieningsschap Binnenhof en er bestonden al samen werkingsverbanden die verder reiken dan het gebied van Goeree-Overflakkee. Met de wet op de gemeenschappelijke regelingen als stok achter de deur kwa men de vier gemeenten na een moeilijke aanloop in 1989 tot de instelling van het Intergemeentelijk Samenwerkingsver band Goeree-Overflakkee, afgekort ISGO, een bestuursorgaan waaraan de ge meenten algemene bestuurszaken kun nen overdragen. Het ISGO kwam dus naast de reeds bestaande gemeenschappelijke regelin gen en naast de samenwerkingsregelin- gen met andere gemicenten en instel lingen zoals b.v. de Basisgezondheids dienst Zuidhollandse Eilanden en de Brandweer Noordelijke Delta. Al met al kent Goeree-Overflakkee nu 14 samenwerkingsregelingen op ver schillende schaal. Daarvan hebben 6 regelingen alleen betrekking op de vier eilandelijke gemeenten. Aan het ISGO zijn nog weinig bevoegd heden overgedragen en als effektief samenwerkingsorgaan is het amper van de grond gekomen. Voor de uitvoering van tal van bovenlo kale bestuurstaken zijn de krachten nog niet gebundeld; niet alle gemeenten zijn even bereid tot samenwerking en het afstaan van bevoegdheden in een gro ter belang. Het feit dat Goeree en Overflakkee lang geleden twee eilanden waren en vooral ook de diversiteit van de gemeenten doordat de éne gunstiger ligt dan de andere zijn faktoren die medewerking aan een duidelijk 'Goeree-Overflakkee één' niet bevorderen. Voorbeelden zijn niet moeilijk te vin den: twee VWs, twee indicatiecommis sies, een eigen milieu-ambtenaar, het niet eens kunnen worden over een eilan delijke kinderdagopvang, regionale in stellingen die door alle gemeenten apart worden gesubsidieerd, ga zo maar door. Het Ministerie van Binnenlandse Za ken heeft bij de evaluatie van de wet op de gemeenschappelijke regelingen aan de Provincie gevraagd om een inventari satie van knelpunten in samenwer kingsgebieden ten gevolge van provin ciegrenzen en heeft Gedeputeerde Sta ten verzocht de indeling in samenwer kingsgebieden in de provincie te eva lueren. Daarbij spelen nogal wat boven-regio- nale belangen een rol. Zo zijn de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra, het bestuur in stede lijke gebieden, de reorganisatie van de politie, de hulpverlening bij rampen, het Struktuurschema Verkeer en Vervoer ook van invloed op de besluitvorming over de aanpassing van provinciegren zen en de wijziging van de samen werkingsgebieden. Kleine wijzigingen in de provinciegren zen kunnen in bepalade gevallen wense lijk zijn, aldus de Staatssecretaris me vrouw De Graaff-Nauta. Als argument voor een evaluatie van de samenwerkingsgebieden in gevolge de wgr noemt het ministerie onder meer dat soms gekozen is voor een te kleinscha- Het werk van stichtingen, 'Kom Over En Help' en 'Hulp Oost Europa' zal u zeker niet onbekend zijn. Vele Bijbels en andere geestelijke lek- tuur zijn in het verleden illegaal naar plaatsen achter het IJzeren Gordijn getransporteerd. Gelukkig kan dit mo menteel legaal gebeuren! Gods Woord kan nu vrij ingevoerd worden. Dit laatste geldt momenteel ook voor Rusland, het meest gesloten land van het Oostblok. Op dit moment staan enkele duizenden Bijbels, Kinderbijbels en Bunyans Chris- tenreizen, van de stichtingen klaar om naar de Russische gemeente in Zjitomir getransporteerd te worden. De kosten van de lektuur worden ondermeer ge dragen door het deputaatschap van 'Bij zondere Noden'. Het transport zal D.V 2 april 1991 plaatsvinden. De stad Zjitomir ligt niet ver van Tsjer- nobil waar in 1986 de kernramp plaats vond. De gevollgen van de ramp zijn enorm. Het voedsel wat genuttigd wordt is veelal nog steeds besmet. Tevens is de medische nood ook als gevolg hiervan enorm groot! Het brengen van Bijbels en goede lek tuur is het hoofddoel. Daarnaast willen we uiteraard een bijdrage leveren in het lenigen van de materiële nood. Vooral ook, omdat op deze manier voor christe nen in de Sowjet-Unie deuren open gaan. Dat zij voedsel, kleding en me dische hulpgoederen etc. zomaar van vrienden uit het Westen kunnen ontvan gen, terwijl veel van die goederen in de Sowjet-Unie schaars zijn, doet vele Rus sen verbaasd staan... en zet hen aan het denken. Sterker, het is een getuigenis dat christenen elkaar helpen. Laten wij beseffen dat we niet meer dan onze plicht doen. Als we zien naar hetgeen we in het verle den mochten doen, dan lijkt het veel en in onze ogen was het ook veel. Als we echter kijken naar de aantallen, die men nu vraagt... dan zinkt ons de moed bijna wel eens in de schoenen. Nu er legaal getransporteerd kan worden, komt pas aan het licht, hoe groot het tekort is. Het kan ook eigenlijk niet anders. Vijfenvijf tig jaren hebben de drukpersen geen godsdienstig boek afgeleverd. Hoewel we blij en dankbaar zijn met wat we nu hebben mogen doen, zien we nu voor welke, bijna onmogelijke, opdracht de kerk van Oost-Europa ons plaatst. Wij vragen uw hulp om de vrachtwagen te vullen om aan de vraag van het stads bestuur te kunnen voldoen die alleen Bijbels in combinatie met hulpgoederen toelaten. lige indeling, terwijl ook het zicht op Europa '92 pleit voor een bestuurlijke indeling op grotere schaal. Volgens Gedeputeerde Staten werkt de wet gemeenschappelijke regelingen niet bevredigend. Er zijn veelsoortige ge meenschappelijke regelingen ontstaan met een verschillend werkingsgebied. In december 1990 hebben Gedepu teerde Staten de gemeenten laten weten dat grotere samenwerkingsverbanden in de provincie Zuid-Holland wenselijk zijn. Daarbij willen GS aansluiting zoeken bij het standpunt van het kabinet dat er een andere bestuursaanpak moet ko men voor stedelijke gebieden met om geving. Dat zou neer kunnen komen op het invoeren van een vierde bestuurslaag voor Rotterdam en voor Den Haag met omliggende gemeenten, ongeveer zoiets als we eerder met het openbaar lichaam Rijnmond hebben gehad. Gedeputeerde Staten komen in hun schrijven aan de gemeenten tot de con clusie: „Onze voorlopige gedachten gaan uit naar het bespreekbaar maken van een schaalvergroting tot vier regio's, waarbij we denken aan de politie-inde- ling". Aan de gemeentebesturen is gevraagd vóór 1 maart aanstaande hun mening over een grootschalige indeling aan GS mee te delen. De gewijzigde indeling die het provin ciaal bestuur voor ogen staat omvat: 1. Haagland - Den Haag en omgeving. 2. Zuid-Holland-midden - de bollen streek en oostelijke omstreken. 3. Rijnmond - Rotterdam met omgeving, inclusief de Krimpenerwaard, het Rijnmondgebied, Rozenburg, Voome en Putten en Goeree-Overflakkee. 4. Zuid-Holland-zuid - Dordrecht met de Hoeksche Waard, de Drechtsteden en de Alblasserwaard. Voor de gemeenten op Goeree-Over flakkee kan zo'n drastische schaalver groting vérstrekkende gevolgen hebben op allerlei gebied, bijvoorbeeld op het gebied van de ruimtelijke ordening en woningbouw. De gemeenten zullen een deel van hun taken zien verdwijnen in een heel groot geheel waarin ze meer beperkt vertegenwoordigd zijn. Een bestuurlijk overwicht van Rotter dam ten opzichte van de kleine platte landsgemeenten ligt dan voor de hand. De grote stedelijke gebieden worden door de regering als een nationaal belang gezien, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Pa- tijn, heeft onlangs nog verklaard dat de toekomst en de ontwikkeling van de randstad hoog op de prioriteitenlijst staan. Tegen deze achtergrond is nu de vraag welke bestuurlijke toekomst er nog is voor Goeree-Overflakkee, het aller kleinste samenwerkingsgebied, vier ge meenten met samen zo'n 40.000 in woners. Is vrijwillige samenwerking van deze regio al een gepasseerd station of krijgt het ISGO nog een kans? Er wordt met name gevraagd om: Etenswaren: witte- en bruine bonen, groenteconser- ven (niet in glas), roosvicee, rijst, maca roni, thee, koffie, suiker, bakolie in plastic flessen, kindervoeding bijv. Nu- trix, babyvoeding bijv. Frisolac, melk poeder, bloem, cacao. Overigen: eenvoudige pijnstillers (aspirine, fini- mal, paracetamol), kalktabletten, vita minen, verbandgaas, lakens (liefst wit), dekens, kleding (vooral ook kinderkle ding), schoenen en laarzen (vooral ook voor kinderen), toiletzeep, tandpasta. En verder nog: wiegen, reiswiegen, kin- derledikantjes, kinderwagens, wandel- wagens, rolstoelen. Deze goederen zullen D.V. op 23 maart worden ingezameld. In deze krant zul len wij u hierover nader informeren. Ook uw geldelijke steun is nodig om de gevraagde medische hulpgoederen, zo als injectienaalden, steriele handschoe nen, medicijnen en andere medische artikelen aan te kunnen kopen. Uw gift kunt u overmaken op bankreke ning 34.20.45.407 ten name van 'Bijbels en hulpgoederen' Flakkee voor Rus land. Wanneer u vragen heeft over de hulp goederen kunt u bellen naar (01870) 52 76 of (01870) 60 32. Na afloop zal er D.V. van deze reis ver slag gedaan worden. Helpt u mee een vrachtwagen vullen van Flakkee? In het Dienstencentrum te Oude Tonge zullen ze haar ongetwijfeld missen: mevr. K. J. Oole-van Driel. Twee-en- twintig jaar lang was zij daar voor veel ouderen de steun en toeverlaat. Donderdag j.l. nam ze officieel afscheid. Ze maakt gebruik van de VUT-regeling. Ze had gedacht dit 'geruisloos' en 'in stilte' te doen. Tot haar verrassing bleek het tegendeel waar. Het bestuur van de stichting Welzijnswerk voor Ouderen had voor haar en haar man een prachtig afscheidsfeest georganiseerd, 's Mid dags werd er in het Dienstencentrum een receptie gehouden waarbij ze uit handen van weth. P. de Vries de ge meentepenning ontving. „Een bijzonder eervolle onderscheiding", vond mevr. Oole, „ik ben daar erg blij mee". Na de receptie stond haar nog een ver rassing te wachten: een koud buffet in 'De Staver' met alle medewerkers van het Welzijnswerk en daarna gezellig bowlen. Toen ze in 1969 aantrad, stond het wel zijnswerk voor ouderen nog in de kin derschoenen. De nadruk lag in hoofd zaak op de verzorging, o.a. wassen en koken. Mevr. Oole heeft zelf nog 7% jaar lang voor een groepje ouderen gekookt. Daar na heeft ze de maaltijddienst opgestart die nu vanuit 'Ebbe en Vloed' wordt verzorgd. In de loop der jaren kwam er steeds meer zorg bij. Tot uiteindelijk het accent op het gehele welzijn van de oudere kwam te liggen. De lichamelijke zorg Op 21 februari werden een achttal inbraken ontdekt op het Noordzeepark aan de Oude Nieuwlandseweg te Oud- dorp. De toegang tot de bungalows werd verkregen door het inslaan van een ruit, waarna de vergrendeling van het raam werd geforceerd. Ontvreemd werden o.m.: videorecor ders, wekkers en radio's. Op de Brouwersdam te Ouddorp wer den een zestal dode vogels aangetroffen waarvan de koppen waren afgetrokken. Vermoedelijk werd dit gedaan om de schedels te verzamelen. Op een weiland te Ouddorp werden een aantal schapen aangetroffen die in staat van verwaarlozing verkeerden. Tevens werden er 2 dode schapen aangetroffen. Door de dierenbescherming wordt onder zocht of proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen de eigenaar. DIRKSLAND D.V. woensdag 27 februari zal er weer een gebedssamenkomst zijn in de Her vormde Kerk van Dirksland. Wij willen via dit bericht iedereen oproepen te komen naar deze plaats van gebed om samen te bidden voor een spoedige afloop van de Golfoorlog in het Mid den-Oosten en in het bijzonder voor de vrede van Israël. Evenals vorige keer zal de bijeenkomst om 19.00 uur beginnen en ongeveer kwart voor acht zijn af gelopen. Zij die financiële steun willen geven aan de Joden die momenteel in grote getale terugkeren naar Israël willen we verwij zen naar het speciale gironummer 3223 t.n.v. Christenen voor Israël te Leid- schendam o.v.v. Russische Joden. - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER =3 CZ, fW'llll.'^ll^l t^l C3 C3 CJ CJ tU C3 MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster. DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Gouda. OOLTGENSPLAAT heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. Wethouder P. de Vries van Oostflakkee reikt mevr Oole-van Driel de gemeentepenning uit. Naast haar staat dhr, Oole. werd meer en meer door andere instan ties overgenomen. Veel aktiviteiten zijn onder de bezie lende leiding van mevr. Oole van de grond gekomen: hobby's, cursussen, handwerkgroepen, volksdansen, kaar ten, biljarten, soos, enz. Extra zorg en aandacht ging van haar uit naar die ouderen van wie de partner was wegge vallen en naar ouderen die geen kinde ren hadden. De laatste 5 jaar woont het echtpaar Op dinsdag 30 april a.s. organiseert Vc Intermezzo voor de 16e maal de Om loop van Menheerse. Het parcours met een totale lengte van 7,5 km is als volgt: Start 'De Staver', Langeweg, Rotten- burgseweg. Molenweg, Oudelandsedijk, Oostdijk, Kade MH, Vingeriing, Wilhel- minabrug, Sasdijk, Kade SD, Westdijk, Oudelandsedijk (fietspad). Molenweg, Staverseweg (parallelweg/fietspad). Fi nish 'De Staver'. De start van de wedstrijd staat gepland op 10.45 uur en om circa 12.00 uur begint de prestatieloop. Evenals voorgaande jaren staat de wed strijd wederom open voor rolstoelat leten. De wedstrijdlimiet is voor de senioren gesteld op 35 minuten en voor de overige deelnemers 40 minuten. In elke catego rie (dames, junioren, senioren en vetera nen) zijn een aantal fraaie bekers be schikbaar gesteld. Tevens ontvangt iedere deelnemer een finishfoto en een medaille. De limiet voor de prestatieloop bedraagt 60 minuten. ledere deelnemer ontvangt een herinneringsvaantje. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door Piet Bal, tel. (01870) 55 71. op donderdag 7 maart 1991 houdt de Ver. voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee haar 12e Algemene Jaarvergadering. De vergadering wordt gehouden in de aula van de Lagere Agrarische School, Langeweg te Sommelsdijk en begint om 19.30 uur De zaal is om 19.00 uur open. Men heeft dan de gelegenheid andere leden van de vereniging te ontmoeten en om de documentatie-tafel te bezichtigen. De toegang is gratis. Van 19.30 tot 21.00 uur verzorgt de milieu-politie een lezing. Dhr A. W. Poldervaart, regio-milieu-coördinator van het regionale coördinatiepunt Oude Tonge zal ons meer over zijn werk vertellen onder de titel 'Ons milieu'. Hij schetst een beeld van de ontwikkelingen van het milieu-toezicht door de politie. Verder vertelt hij ons het een en ander over de bewustmaking bij de burgerij van ons milieu en de voor- en nadelen daarvan. Ook het nieuwe projekt over de 'afvalstoffenwet' zal aan de orde komen. Dhr Poldervaart brengt veel informatie materiaal mee. Zijn lezing zal hij houden aan de hand van dia's. Het belooft een zeer interessante lezing te wor den over een onderwerp, wat zeer aktueel is. Na de lezing volgt een pauze van een kwartier Daarna volgt de ledenvergadering. Een ieder is van harte welkom. OUDE TONGE De vrouwenvereniging 'Niet in eigen kracht' der Gereformeerde Gemeente hoopt D.V. woensdag 27 februari haar verkoping te houden in het Verenigings gebouw van de kerk, Julianastraat 43. De openingstijden zijn 's middags van half 3 tot 5 uur en 's avonds van 7-9 uur. Ieder is hartelijk welkom. Oole in Haamstede, waar ze oorspron kelijk vandaan komen. Daarvoor woon den ze 17 jaar in Oude Tonge. „Ik zal mijn werk erg missen, vooral de kontakten en het samenzijn. Maar er komt een tijd om je werk los te laten", zegt ze. Haar plaats in het welzijnswerk op Oostflakkee wordt nu ingenomen door Mariëtte Walter, die al seder 1 oktober 1990 door mevr. Oole zelf is ingewerkt. De borstvoedingsorganisatie La Leche League haar maandelijkse bijeenkomst op dinsdag 5 maart 1991 in Sommels dijk. We beginnen om 20.00 uur. Ben je zwanger of al moeder en heb je zin om gezellig met andere (a.s.) moe ders over borstvoeding te praten? Kom dan naar onze bijeenkomst. Deze avond staat in het teken van: 'Problemen voor komen en oplossen'. Natuurlijk is ook je baby heel hartelijk welkom. Bel voor informatie en/of hulp bij borst voeding: Joke Kamp, (01873) 27 63. Vanuit de kleedkamer van sportcom plex 'de Staver' werd afgelopen week een CD-speler weggenomen. De kleedka mer was niet afgesloten op het moment dat een judo-club aan het trainen was. Na afloop van het trainen ontdekte de eigenaar de diefstal. Een ergerlijke vorm van dierenmishan deling heeft zich voorgedaan in de nacht van 17 op 18 februari te Middel harnis. De eigenaar van een duif vond het gedode dier de andere morgen, met twee gebroken pootjes, in het hok. Tevens werd in diezelfde nacht een kip van hem met een schoenveter aan de nek opgehangen. Vorige week zijn door enkele midden standers op het eiland een paar valse bankbiljetten van 250,- ontvangen. De herkomst wordt nog onderzocht. Alhoe wel het tot nu toe nog maar een enkel exemplaar van ƒ250,- betreft, is het zeker aan te bevelen om ontvangen bankbiljetten te controleren op water merk en zgn. blindenstip. Vanuit een in aanbouw zijnde woning, aan de Olympiaweg te Sommelsdijk werd de afgelopen week een CV-combi- ketel gedemonteerd en meegenomen. De inbreker(s) verschafte(n) zich de toe gang tot de woning door een raam te forceren. De politie van Middelharnis zal op zaterdag 9 en op zaterdag 23 maart 1991, van 09.00 tot 17.00 uur zgn. fietsen-kijk- en graveerdagen organiseren. In de loop van de tijd zijn er weer een flink aantal gevonden fietsen binnengebracht die de politie graag aan de rechtmatige eigena ren terug zou willen geven. Tevens zal op die dagen de gelegenheid geboden wor den, ook voor mensen die hun fiets niet kwijt waren, om de postcode op voorge schreven wijze in hun fiets te laten graveren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1