VERKEERDE KOFFIE IN NIEUW TONGE Plaatwerk Rien Poortvliet Museum Middelharnis op een paar oren na gevild De tussenbalans Het Haventje Dirkslands Mannenkoor Open dag Van Weel- Bethesda Ziekenhuis VERWERS auto's Garage Knöps B.V. 3266 6-C Bejaardenreis Den Bommel Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee alle merken Citroen-Hesselink Officiële opening door Z.K.H. Prins Bernard op 14 september 1991 Rien Poortvliet IVIuseum Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30- Nieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 In verband met een sterfgeval gaat de uitvoering in Zwijn- drecht van hedenavond NIET DOOR. A.s. zaterdagavond 23 februari is er gewoon repetitie. Autobedrijf A. J. van Rumpt RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De besluitvormingsprocedure rond de realisatie van het Poortvlietmuseum is afgewikkeld. Vermoedelijk kan al de volgende maand met de verbouwings werkzaamheden worden begonnen. De officiële opening zal plaatsvinden op 14 september 1991 door Z.K.H. Prins Bernard. In aanwezigheid van dhr. en mevr. Poortvliet maakte burg. mevr. Sleurink dit bekend tijdens een bijeen komst in de raadzaal van Middelharnis. Bedrijven/instellingen die financiële medewerking verle(e)n(d)en Samen sta je sterk 63e Jaargang No. 5978 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20,01.108 De tussenbalans is gereed. Dat wil zeggen: het kabinet is eruit. Of zitten de dames en heren er nu juist middenin? Het woord balans veronderstelt evenwicht. Hoe nauw keuriger die balans, hoe moeilijker hij in evenwicht te krijgen is. Gezien het langdurig onderhandelen is deze balans tamelijk nauwkeurig. Het gevaar van uit evenwicht geraken is dan ook niet denkbeeldig. Om in stijl te blijven: op de ene schaal ligt een bezuinigingspakket, op de andere de inter nationale situatie. Dat is immers de hoofd oorzaak van de opeenstapeling van de tegenvallers Oorlog in de Golf; recessie in Amerika: een lage dollarkoers. Mede af hankelijk wat er deze dagen zal gebeuren in Koeweit zal het gewicht in deze schaal schommelen. In het ergste geval zal er aan de andere kant nog heel wat bij moeten. Je kunt de balans ook anders 'vullenOp de ene kant het CDA, aan de andere kant de PvdA. Op het eerste gezicht is dat vreemd: Het zijn iammers coalitiegenoten. Maar de aangedragen oplossingen zullen er moeten bijdragen aan een verzwaring van de PvdA kant. Daar vindt men de balans teveel door slaan naar de andere kant. Het is de vraag of het zal lukken het nu bereikte akkoord vóór 6 maart zo te verkopen dat het de kie zers aan zal spreken. De PvdA -kiezers wel te verstaan. We zouden het haast vergeten, maar ook deze verkiezingen krijgen het effekt van een tussenbalans. Op zich is dat jammer Pro vinciale Staten zijn te belangrijk om speel bal te zijn van de landelijke politiek. Er is echter zo weinig tijd tussen nu en dan, dat we zullen moeten accepteren dat de lande lijke ontwikkelingen een grote rol zullen spelen. Indirect is dat toch al het geval: na de provinciale- komt de verkiezing van de Eerste Kamer. Het ziet er een beetje naar uit dat daar een kleine aardverschuiving te wachten staat. In ieder geval een reden om te gaan stemmen. Bonifatius Brokken zat met een probleem. Hij las regelmatig krantenartikelen over de sublieme service en krachtige koffie die men serveert bij Karels Autoschade in Nieuwe Tonge. Omdat hij zelf niet zo'n brokkenpiloot was (één krasje in 38 jaar!) had hij van al die opgesomde voordelen bij Karels nog nooit gebruik gemaakt. Maar juist nu verlangde onze Bonifatius hevig naar een dampende bak van die beroemde koffie en omdat hij de stoute schoenen toch al aan had, zette hij spoorslags koers naar Karels. Reeds bij de deur van het kan toor begroette één van de se had e-kun ste naars hem vriendelijk en vroeg zonder omhaal: „Koffie?" Bonifatius had alles ver wacht, behalve dit. Nog vóór men naar het doel van zijn komst had geïnformeerd, zat hij al van dat fel begeerde bakkie bruin te genieten! De man van Karels stelde zich intussen keurig voor: mijn naam is Hans Bruggeman, wat mogen wij voor u doen? En al stamelend vertelde Bonifatius de reden van zijn toch wel wat buitenissige bezoek. Maar beste vriend, lachte Brugge- man, als je zo graag met onze dienstverle ning wilt kennis maken, „pak" dan ergens een paaltje of schamp een schutting en kohi dan terug. De ironie van het geheel stemde beiden vrolijk. Bonifatius bedank te Bruggeman voor de inderdaad heerlijke koffie en verliet het kantoor Behoedzaam laveerde hij achteruit het parkeerterrein af, draaide de openbare weg op en toen gebeurde het. Boem. Een laag-bij-de gronds paaltje had zich in het rechter- achter spatbord genesteld, zonder enige opzet. Bonifatius stapte geschrokken uit, overzag de schade en riep toen verheugd: een deuk, eindelijk een deuk! Direkt reed hij terug naar de werkplaats waar Brugge man, die alles zag gebeuren, de schade formulieren al uit de kast had gehaald. Vanuit een gemakkelijke stoel keek Bonifa tius toe hoe de schade-meester van alles voor hem liep te regelen. Na een kwartiertje was Bruggeman klaar en sprak op sonore toonzo, de boel staat op papier, de verze kering gaat accoord met direct herstel, hier zijn de sleutels van de leenwagen en zeker nog een kop koffie? Heel graag, brul de Bonifatius, maar dan wel „koffie ver keerd". Die schenken we óók hoor, kwam het antwoord. En zo werd onze olijke brok kenmaker ongewild hoofdpersoon in een nieuw kranteartikel van De tussenbalans is gereed. Het is met recht een tussenbalans. Een momentopname - nou ja moment in de begroting 1991. Met verstrekkende gevolgen voor de komende jaren. Op zich is dat moedig en goed. Al te lang heeft men in het verleden gaten gedicht met gaten. Het financieringstekort is het bewijs. De Tweede Kamer zal nu uitmaken of de juiste keuzen zijn gemaakt. Nu liggen de conclusies natuurlijk voor de hand. De regeringspartijen zullen al dan niet mokkend akkoord (moeten) gaan. Maar nogmaals het is een wankel even wicht. De WD is fel tegen, tot nu toe ontbre ken echter alternatieven. D'66 zit in een moeilijk parket Deze partij was tot nu toe erg redelijk in het oppositie voeren. In alle redelijkheid zal zij nu niet veel anders kun nen doen dan veel van het aangeboden pak ket billijken. Het is daarom te begrijpen dat deze partij wil wachten met het debat tot na 6 maart. Opmerkelijk is dat SGP en RPF veel feller zijn in hun kritiek dan het GPV. Deze laat ste partij moet uitkijken niet al te veel te gaan teren op politieke successen. Het kan averechts werken als uitspraken van haar vertegenwoordigers gebruikt worden door de voorzitter van de ministerraad om ande ren te oren te wassen. Het pakket op zich heeft al onder een sper- vuur van kritiek gelegen. Breedmaatschap- pelijk wel te verstaan. Dat maakt acceptatie aan de ene kant moeilijker, maar ook mak kelijker. Er blijven niet veel groepen buiten schot, of het moeten de lagere inkomens zijn. Op zich is daar veel voor te zeggen. Aan de andere kant moeten we niet vergeten dat ook daar spaarders zitten, dat ook daar de auto - om twee dingen te noemen - inge burgerd is. Al met al een tussenbalans die de porte monnee aanspreekt. Dat moet kunnen. Er zijn ook verliespunten. De mindering op ontwikkelingshulp is er een. Het milieube leid kan een tweede worden. Omdat het niet meer de politieke aandacht krijgt die het waard is. Intussen zijn er tussenbalansen beloofd die voor de maatsch anpij veel belangrijker zijn Omdat ze van veel meer invloed zijn op het volksleven. De euthanasiekwestie is er een, de ethnische konsekwenties van de biotech nologie een tweede. Verder kan de wet op de gelijke behandeling genoemd worden. Voor beelden van kwesties die niet in geld, maar wel in mentaliteit zijn uit te drukken. Dan komt het komplex van normen en waarden aan bod. Natuurlijk gaat u D.V 6 maart stemmen. Dan zijn juist deze laatste punten van belang. De door God gegeven normen en waarden geven houvast voor een 'stil en gerust levenOok het stembiljet stelt u voor de keus. GOEDEREEDE op D.V. zaterdag 2 maart willen we gaan bowlen. Als je zin hebt om mee te gaan, kun je jezelf daarvoor opgeven bij Ewout en Annet Tanis, Pieterstraat 38a (jongeren uit Goedereede), Fam. P. Tanis, Duinroosplein 8 (jongeren van het Havenhoofd), voor dinsdag 26 fe bruari. Deze avond kost 7,50, doe dit in een envelop met daarop je naam in de brievenbus van één van bovenstaande adressen. We vertrekken 19.30 uur bij 'de Ark'. De Havenmeesters DIRKSLAND - Vooruitlopend op de officiële ingebruikname van het nieuwe beddenhuis van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, krijgt de bevolking op 9 maart a.s. de gelegenheid kennis te maken met het nieuwe beddenhuis van 135 bedden en 5 wiegen, de nieuwe polikliniek en het laboratorium. Interessant is dat ook op 9 maart maar dan in 1934 het bestaande ziekenhuis werd geopend. Gedurende de a.s. open dag zal van 10.00 UUT tot 16.00 uur een groot deel van het nieuwe beddenhuis, polikliniek en laboratorium voor het publiek toegan kelijk zijn. Tevens zullen er door specialisten, mede werkers, instellingen en leveranciers een aantal interessante demonstratie- en informatiestands zijn. De direktie en de kommissie 'Open Dag' van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis heten u op 9 maart a.s. van harte welkom. De koffie staat klaar. Namens de direktie en de leden van de kommissie 'Open Dag' van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis te Dirksland. Kiinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2236 Het betrouwbare adres voor uw Ze hands auto! Het Oranjecomité van Den Bommel biedt alle 55-plussers van dit dorp op zaterdag 13 april een reisje aan dat als volgt is vastgesteld: Vertrek 13.15 uur vanaf Schoolstraat (hal bej.won.). Met de bus richting Rot terdam, met een rondvaart door de grootste haven van de wereld. Duur ongeveer Vh uur. Vandaar naar wegres taurant Kanters in Moerdijk waar een broodmaaltijd wordt aangeboden. Dan gaat het weer richting Den Bommel met een thuiskomst om ongeveer 18.30 uur. Als u mee wilt met deze GRATIS bus reis, dient u zich vóór a.s. zaterdag 2 maart telefonisch op te geven bij dhr. J. Zoon, Schoolstraat 15, Den Bommel, tel. (01871) 15 74. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 voor ^■^■'^>^*l^^.l^4.l^l^l^.^.l^l^l^^.,^^l^^^l^l^^. Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 >r Jopknalileil, goede i en voordelige prijken FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO COMPUTER o CU CD CJ cm C3 C3 Weslsirail 35 Molenweg 4 Ouddorp Teleloon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse Prinnhoc Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 Middelharnis Telefoon 01870-2222 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 De bijeenkomst was speciaal belegd voor de bedrijven/instellingen die fi nanciële medewerking hadden verleend om dit projekt te verwezenlijken. Hun totale bijdrage werd door het stich tingsbestuur deze middag symbolisch in ontvangst genomen. Eveneens symbolisch was de aanbie ding van het origineel schilderij van het vroegere hotel Meyer door dhr. Poort vliet. Het schilderij vertegenwoordigt de gehele kollektie die over enige tijd in het Poortvlietmuseum te bewonderen zal zijn. Burg. Sleurink richtte zich tot de aanwe zigen met de volgende toepasselijke beeldspraak: „Toen bekend werd dat het museum misschien in Drenthe zou komen, was dat voor ons een schot voor de boeg. De jacht op het Poortvlietmu seum werd geopend. Het was geen gemakkelijke prooi. Gelukkig raakte hij verstrikt in de netten van Middel harnis". De burgemeester was van mening dat het museum alom gewaardeerd zal wor den; niet alleen op Flakkee maar ook in de rest van Nederland en in het buiten land. De realisatie is vooral mogelijk Hotel Restaurant 'Parel v. d. Delta', Mid delharnis; Amrobank, Middelharnis; De Voogd Assurantiën, Middelharnis; Aan nemersbedrijf Dijkers en Pijl b.v, Mid delharnis; Handelsonderneming Sloe- burg, Middelharnis; Erven Warnink b.v., Middelharnis; Architektenburo E. den HoUander-Lagerwall, Middelharnis; Re creatiepark De Klepperstee, Ouddorp; De Vier Boompjes b.v.. Middelharnis; Fogem b.v., Middelharnis; Van Zielst interieurverzorging b.v., Middelharnis; Garage Knöps b.v., Middelharnis; Aan nemingsbedrijf C. Boeter Zn. b.v., Mid delharnis; Gemeente Middelharnis; Ge meente Oostflakkee; Gemeente Dirks land; Gemeente Goedereede; Provincie Zuid-Holland; Stichting Cultuurfonds Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Hoevelaken; Rabobank Middelharnis; Stichting voor Sociale en Maatschappe lijke Belangen, Middelharnis; Kamer van Koophandel en Fabrieken, Dor drecht; Nationale Stichting Stijgbeugel, Hilversum; M.A.O.C. Gravin van By- landtstichting, Den Haag; Stichting Co mité voor de Zomerpostzegels, Middel harnis; Heineken Nederland b.v., Rotter dam; Gewestelijk Arbeidsburo, Spijke- nisse; Van Lint Autoschade b.v., Som melsdijk; Dynamic Communication, Gouda; Fa. Esselink b.v., Middelharnis, geworden door de gezamenlijke inspan ning van bedrijven, instellingen, overhe den, semi-overheden en fondsen. Naast de artistieke waarde van het toe komstige museum wees de burgemees ter ook op de eocnomische en de toeristische aspekten. „De gehele regio profeteert mee: het duingebied aan de kop van Goeree en het landschap van het rustieke Flakkee. Het museum is een welkome schakel in dit geheel". Dhr. H. A. van der Meer, lid van Gede puteerde Staten in Zuid-Holland, ging nader in op het toeristisch belang van het museum. Recreatie en toerisme nemen een belangrijke plaats in in het beleid van de provincie Zuid-Holland. Hij noemde enkele redenen, onder meer de werkgelegenheid en vestiging van het bedrijfsleven. Een ander belangrijk as- pekt noemde Gedeputeerde Van der Meer de samenwerking met gemeenten en bedrijfsleven en de rol van de WV. Goeree-Overflakkee neemt in de Delta- wateren een belangrijke plaats in, vond Overhandiging van het schilderij (het vroegere hotel Meyer) door Rien Poortvliet aan de voorzitter van de Stichting Poortvlietmuseum, burgemeester mevr. Sleurink hij. Reeds 3 van de 4 gemeenten hebben een toeristisch-recreatief ontwikkelings plan. Hij pleitte voor één gezamenlijk plan voor het gehele eiland. „Samenwer king is het sleutelwoord". Aanwezig was ook dhr. J. Kraaijeveld van Hemert van de Kamer van Koop handel te Dordrecht. Hij noemde de tot standkoming van het Poortvlietmuseum een belangrijk gebeuren; met name het economisch belang werd door hem onderstreept. „Het toerisme in eigen land komt opzet ten. Helaas is er een golfoorlog voor nodig om dit te bewerkstelligen". Voorts deed hij nog een beroep op het regionale bedrijfsleven het Poortvliet museum financieel te steunen: „Met eigen kapitaal werken is altijd beter dan een lening. De Kamer van Koophandel te Dordrecht heeft niet geaarzeld om steun toe te zeggen. Rien, jouw museum gaat een grote rol spelen. Het wordt een goede promoting voor Flakkee". In de boeken van Rien Poortvliet zal in de toekomst een verwijzing naar het Rien Poortvlietmuseum worden aange geven. Dit maakte dhr. Wegmans van uitgeverij Kok bekend. Het Rien Poortvlietmuseum wordt gevestigd in het voormalige raad- huis van de gemeente Middelhar nis. Het is een monumentaal pand, dat naar een ontwerp van de indertijd beroemde bouw meester Arent Arentszoon van 's- Gravenzande in 1639 werd ge bouwd. In 1989 kwam het plan op tafel om in het oude raadhuis de omvangrijke kollektie van Rien Poortvliet permanent te gaan exposeren. In 1990 en deels ook in 1991 is hard gewerkt aan de realisatie. Geen geringe opgave, want een ingrijpende inpandige verbouwing was noodzakelijk. Mede dankzij de financiële inbreng van een aantal bedrijven en instellin gen is een sluitende investeringsopzet tot stand gekomen. De ingang van het museum is gesitueerd op de begane grond. De ruimte waar de bezoeker binnenkomt herbergt eveneens een koffiekamer. Naast deze ruimte bevinden zich 2 vertrekken die een historisch belang verte genwoordigen en bij het museum worden betrokken, namelijk de voor malige gevangenis en geselkamer. De expositiezalen bevinden zich op de verdieping die via een trap/traplift bereikt worden. Het gehele museum is toegankelijk voor minder-validen en rolstoelgebruikers. In het museum bevindt zich een afgescheiden ruimte waarin een video-presentatie kan worden bekeken over Rien Poortvliet. Boeken, kalenders en dergelijke zijn in het museum te koop. Het is de bedoeling, dat het museum het gehele jaar geopend is en wel op alle werkdagen (de dinsdagen alleen in de zomermaanden) en zaterdag's.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1