1.895,- Mobiin 'Wonen en Vrije Tijd', een gezeiiige beurs Mestlucht S^fc 6 C^Ü^ Zeldzame sterren verdwenen htubrecht§e Rally Formula Garage Knöps B.V. Homj^MtyMi Jeugdwerk 'Elim' OJW Dirksland Fantastisch orgelconcert in het Witte Kericje in Vierpolders Mist-attentieborden bij Breda geplaatst Nieuwe SGP-iciesver. in de gem. Goedereede KIEVIT WARMTE Ramoco b.v. Goeree-Overflakl(ee Citroen-Hesselink Christenen Irak wel degelijk gediscrimineerd Australische EA positief over thema assemblee Wereldraad Kruiskrant voor grotere groep ouderen? No. 5976 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Orgel N.H. Kerk te Vierpolders PAUL KIEVIET, wonende te Middel harnis heeft zich voorgenomen, op zaterdagavond 23 februari a.s., aanvang 20.30 uur, in de Dorpskerk te Vierpol ders een geweldig orgelconcert te geven. Paul, die geboren is in 1964, studeerde Nieuwe Tonge- Berend Bouwman was al jarenlang een goed getrainde wegenbouwer. Het trajekt dat hij zo juist had afgerond, liep van Oude - naar Nieuwe Tonge en Berend glom van trots toen hij het gereedgekomen wegstuk overzag. Rubber-asfalt had hij in het wegdek verwerkt, blijft nau welijks water op staan en rijdt vrijwel geruisloos, een grote stap voorwaarts dus. Na al deze mijmeringen stapte Berend in zijn dienstauto maar kreeg nog voor hij de huisdeur naderde een absoluut wereld-idee. De nieuwe weg was nog niet officieel geopend, dus hinderlijke snelheidskontrole of me deweggebruikers bestonden er een voudig niet. Daar, op die weg, kon hij zijn eigen 6-cyl.-GTI-24V-Turbo eens fors aan de tand voelen. Hij droomde al van snelheden die de legale ruim 2x overschreden. Berend ging vroeg naar bed die avond want hij wilde zich op komende gebeurtenissen solide voorbereiden. De volgende ochtend, gelijktijdig met het hanengekraai, reed onze pseudo-coureurz'n bolide uit de garage en besloot te speren van Oude- naar Nieuwe Tonge. Rustig liet hij de motor en olie op bedrijfstempe- ratuur komen. Toen, aan het begin van de nieuwe weg, gaf Berend een vreselijke dot gas. De machine brieste vooruit, passeerde na luttele secon den de landelijke limiet en over schreed tenslotte moeiteloos de 200 km/u-grens. Berend voelde zich tof, tof, tof! Evenals de chauffeur van de besteleend die al voortsukkelend óók de nieuwe weg zat uit te proberen. De snelheidsduivel klom furieus in de remmen, twee voeten op één pedaal, en voorkwam daarmee een vreselijke klap. Opeens reed hij keurig 50, strak achter de besteleend. Maar plotseling zag Berend een ster in de voorruit van z'n bolide en nog één en nog één. De weg bleek nog niet geveegd en de eend spatte los grind omhoog. Bij de geboorte van de zevende ster kwam er langs de weg een groot bord in beeld met 't opschrift: „Karels Auto schade en voorruitservice". Berend stuurde direkt naar het schadebedrijf en meldde daar dat hij sterretjes zag, maareen kop sublieme Karels-koffie verkwikte hem terstond. De pitten en sterren in de voorruit waren gelukkig goed te herstellen en dat bracht Berend in de zevende hemel. Hij had zich echter voorgenomen in het ver volg minder roekeloos te rijden en be slist meer afstand te houden! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 38 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 sinds 1981 aan het Rotterdams conser vatorium, alwaar hij in 1985 het diploma 'Orgel Docerend Musicus" en het 'Prak tijkdiploma Kerkmuziek' behaalde. In 1985 werd hij eveneens Ie prijswin naar bij het Nationale orgelconcours voor conservatorium studenten te Lei den. Verder behaalde hij diploma's voor 'Theorie der Muziek' bij Jan Kleinbus- sink en voor 'Orgel Uitvoerend Musicus' bij Bernard Winsemius. Ook studeerde hij bij Klaas Bolt, impro visatie aan de Internationale Zomeraca- demie te Haarlem. Op bovengenoemde zaterdagavond staan beroemde werken op het programma van P. Sweelinck, P. Cornet en H. Scheidemann, allen uit de jaren 15/ 1600. Werken van J. Krebs en J. C. F. Bach vullen het 2e deel voor de pauze. Na de pauze, waarin koffie of thee wordt geserveerd, worden ons werken van G. P. Telemann, J. Pachelbel en J. A. Reinken gepresenteerd. Bovenstaande werken vormen een groot deel van een compositie, welke op een CD zullen worden vastgelegd. Ongetwij feld kunt u deze avond reeds intekenen voor het verkrijgen van deze CD. De Dorpskerk is open om 20.00 uur. De entree-prijs bedraagt 5,- (65+ en CJP- houders betalen 3,50). Koffie en thee is gratis. Een uniek concert, waarvan u werkelijk zult genieten. Langs de A16 bij Breda zijn elf borden geplaatst door Rijkswaterstaat (onder deel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat), die de automobilisten voor mist moeten waarschuwen. De borden staan daar voor de duur van de mistpe- riode, tot eind maart. Dit is één van de maatregelen rl'e minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat had aange kondigd naar aanleiding van het ern stige ongeval op de Al 6 op 6 november vorig jaar. Langs de A59 en de A58 zijn ook elk twee borden geplaatst in gebieden waar vaak mist voorkomt, zoals bij het rivier tje de Boven-Mark. De tekst op het bord luidt: ZICHT WEG? GAS TERUG! In het najaar zal een mistdetectiesysteem bij Breda worden aangelegd, waarbij afhankelijk van de dichtheid van de mist de adviessnelheid op matrixborden zal worden aangegeven. De maatregelen vloeien voort uit het advies van de werkgroep Mist van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid van Noord-Brabant. Bij de samenvoeging van de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam in 1966 bestond er in Ouddorp zowel als in Stellendam een kiesvereniging van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Deze twee kiesverenigingen zijn na de samenvoeging van de gemeenten als afzonderlijke kiesvereniging blijven voortbestaan. Bij de verkiezing van gemeenteraadsleden werd door beide verenigingen nauw samengewerkt en kwam men met een gezamenlijke kandi datenlijst uit. Door de beide verenigingen is thans het besluit genomen om als één vereniging samen verder te gaan. Dit besluit werd genomen vrijdag 8 februari jl. op een gecombineerde ledenvergadering, gehouden in het Her vormd Verenigingsgebouw 'Eben Haë- zer' te Ouddorp. De naam van de SGP-kiesvereniging Goedereede blijft dezelfde als van de Ouddorpse vereniging nl.: 'God, Neder land en Oranje'. Nieuw aangepaste statuten werden op genoemde vergadering met algemene stemmen aanvaard. Tevens werd besloten dat de bestuursle den van de beide bestaande kiesvereni gingen het nieuwe bestuur zullen gaan vormen. De volgende personen werden gekozen de funkties binnen het bestuur te ver vullen: Joh. Tanis Kzn., voorzitter. N. D. Human, secretaris. K. Tanis Tzn., penningmeester. A. E. Struik, algemeen adjunct. Het bestuur ziet gaarne nieuwe leden of donateurs toe treden. U kunt zich schrif telijk of telefonisch aanmelden bij de secretaris: N. D. Human, Voorstraat 112, 3251 BE Stellendam, tel. (01879) 12 35. EXCLUSIEVE AANBIEDING JVC midi W-35 CDM Mission 760 JVC MIDI SET 2x55 W Voorzien van CD wisselaar met 2 hoogwaardige Mission boxen. 3 JAAR volledige GARANTIE Middelharnis Telefoon 01870-2222 NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 16 februari gaan de deuren van 'Elim' om half 8 weer open. Wij hebben voor jullie een open avond op het programma gezet. Een ieder die belangstelling heeft, is ook deze avond, bij ons weer van harte welkom. Breng gerust je vriend(in) óók eens mee, en je zult zien hoe jij je bij ons thuis voelt. Tot ziens in 'Elim'. Het JWC Sanitair-Centr. verwarming 01870-2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 Talbot AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Een van de eerste bezoekers van de beursin 'de Staver' te Middelharnis waren de heer en mevrouw Sleurink, die de diverse stands uitgebreid 'aandeden'. Burgemeester mevr. Sleurink had kort tevoren de beurs officieel geopend. Ze vond het een eer dit te mogen doen. „Zeker in deze tijd nu aanslagen op de economie worden gedaan". „De economie van een land is een peiler van de tijd", zo zei ze in haar openingswoord. „Het is een test hoe het in een land gaat. Op dit moment, nu de economie van bui tenaf wordt bedreigd is een beurs als deze belangrijk. Er wordt getoond welke produkten dicht bij huis verkregen kunnen worden. Een beurs heeft vaak een indirekte funk- tie. De bezoekers zie je later in je winkel weer terug". Een positief gebeuren noemde ze de gezamenlijke pre sentatie van provincie en gemeenten. Ook de presentatie van de Technische School (ondanks de krokusvakantie) werd door haar gewaardeerd. Door de weersomstandigheden van de afgelopen week was het voor de organisatie niet gemakkelijk de stands in te richten. „Op de standhouders is een behoorlijke claim gelegd", vond burg. Sleurink. Een dag tevoren was ze nog pools hoogte wezen nemen. Voor het resultaat stak ze haar com plimenten niet onder stoelen of banken. „Een goede beurs", zo wenste ze, „met nawerking op de toekomsf De beurs is geopend t/m zaterdag 16 februari. Ingezonden: Geachte redaktie, In Eilanden Nieuws van vrijdag 8 februari jongstleden stond midden op de voorpagina (jawel) een stukje over de nieuwe bepalingen omtrent het uitrij den van dierlijke mest. Het woordgebruik in dat stukje is bij mij wat onplezierig overgekomen, om niet te zeggen dat ik het tamelijk tendentieus vind. Uitdrukkingen als 'walgelijke stan koverlast', 'weeë vieze lucht', 'bedorven lucht' en 'dagenlang walmde een ondra gelijke stank' doen uw kommentaar bol staan van afschuw. Laat ik het voorzich tigheidshalve maar licht overdreven noemen. Smaken verschillen. Wat de één stank vindt, is voor de ander misschien hele maal niet zo onoverkomelijk. Zelf ben ik van mening dat er geen betere mest is dan echte mest, met alle reuk van dien. Wat zou men ervan denken als de boe ren nog meer echte mest gingen gebrui ken onder druk als ze staan van de publieke opinie over het gebruik van kunstmest? Terug naar het taalgebruik. De soms geestige onderschriften en stukjes in Eilanden Nieuws van jaren geleden lijken tegenwoordig vervangen door stukjes met daarin woorden als: 't, ie, em. Jammer, dat is geschreven spreektaal en dat doet in een krant wat geforceerd populair aan. Redaktie, ik roep u hierbij op om terug te keren tot die frissere aanpak van jaren geleden. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, P. Lodder Sommelsdijk Heb je zin om te tafeltennissen, te darten of een ander spel te doen. Of je wilt gezellig koffie drinken? Dat kan allemaal! En wel op de open avond in 'Onder de Wiek' te Dirksland. Zaterdag 16 februari vanaf 19.30 uur. Tot ziens, want jij komt toch ook? Mensenrechtenorgan isatie weerspreekt bisschop GÖTTINGEN - De christelijke min derheid in Irak wordt wel degelijk gedis crimineerd. Dat stelt de Duitse mensen rechtenorganisatie 'Organisatie voor bedreigde volkeren' in Göttingen. Vorige week had het hoofd van de katholiek-chaldesche kerk, patriarch Raphael I. Bidawid, het tegendeel be weerd. Volgens de mensenrechtenorganisatie zijn de laatste jaren 20.000 Assyrische christenen gedood. Ook verwijt zij de Wereldraad van Kerken dat deze in navolging van het Iraakse kerkgenoot schap de volkerenmoord bagatelliseerd. Bidawid bracht onlangs een bezoek aan het hoofdkantoor van de Wereldraad in Geneve. Daar uitte hij begrip voor Sad dam Hoesseins oproep tot een 'heilige oorlog'. Volgens de gegevens van de instelling zijn alleen al tussen april 1987 en augus tus 1988 tweeduizend Assyrische chris tenen omgekomen bij gifgasaanvallen. Tussen 1979 en 1988 zouden 61 van hun dorpen met de grond gelijk gemaakt zijn en minstens 85 kloosters en kerkgebou wen vernield. Vele Assyrische christe nen hebben hun land moeten verlaten, onder meer omdat het Irakese bewind massadeportaties liet plaatsvinden. CAMBERWELL - De Evangelische Alliantie van Australië heeft in een document het thema van de assemblee van de Wereldraad van Kerken, 'Kom, Heilige Geest, vernieuw de ganse schep ping', onderschreven. Volgens de EA kan dit thema, dat een 'kenmerkend en uniek christelijk onderwerp' is, 'niet door de kerk verwaarloosd worden, in het bijzonder in deze tijd van nood en mogelijkheden'. Het document voegt er aan toe: 'Onze doelen en onze prioriteit voor gebed, studie en aktie zijn bepaald door het bij bels getuigenis, omdat de Geest juist GOEDEREEDE - Het Kruiswerk Zuid hollandse Eilanden onderzoekt de Kruis krant op de mogelijkheid tot versprei ding in een groter gebied dan de gemeente Goedereede. De krant ver scheen de afgelopen twee jaar bij alle inwoners van 65 jaar en ouder in Stel lendam, Goedereede en Ouddorp. De Kruiskrant is een uitgave van het Kruiswerk ZHE en geeft informatie op het gebied van gezondheid, gericht op ouderen. Twee wijkverpleegkundigen, Mw. L. Maas en Mw. L. Termaaten schrijven de krant in samenwerking met anderen, zoals de diëtiste of de fysiothe rapeut. Door middel van deze informa tie en praktische tips is het de bedoeling dat de oudere het leven kan vergemak kelijken en langer zelfstandig kan blij ven. Het Kruiswerk ZHE is van mening dat een dergelijke krant ook voor ouderen in andere gemeenten op de Zuidhollandse Eilanden nuttig kan zijn. Voordat de krant in een groter gebied verspreid wordt, wil het Kruiswerk echter eerst onderzoeken of de huidige lezers er iets aan hebben en er tevreden over zijn. Zij krijgen hiervoor deze maand een enquê teformulier thuisbezorgd. Sommige le zers zullen daarnaast ook telefonisch worden benaderd om een aantal vragen te beantwoorden. Mede aan de hand van de verkregen reakties zal besloten worden of de kruis krant ook in andere gemeenten op de Zuidhollandse Eilanden verspreid zal worden. door het Woord spreekt'. De verklaring benadrukt het belang van bijbels onder wijs over de persoon en het werk van de Heilige Geest in relatie tot aktuele onderwerpen, zoals schepping en her schepping, verlossing, redding, de kerk en het individu. Aan het slot van het document stelt de Australische EA: 'Christenen wereld wijd worden opgeroepen om vuriger te bidden voor de komst van de kracht van de Heilige Geest, waarbij ze zichzelf behoren toe te wijden aan hun heilige roeping en de Geest op geen enkele wijze mogen bedroeven. Ze moeten juist bidden dat hij inderdaad zal komen om zijn kerk te vernieuwen en de harten van mensen tot Christus zal trekken'. VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-3516 FOTO FILM -REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER l^'-j.-fl-IIJaii^ C=3 C3 C3 WesKtraal 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878 '612 en 2^20 Filiaal Renesse Printshop Hogezuom 172 Telefoon O'16-2400 ft w Peugeot Peugeot Talbot dealer Kastanielaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1