Voorkom waterschade door streng winterweer En even werd de wereld wit Cursus tegen slapeloosheid "ölbb Uniek op Tholen Vogels van Goeree fiame^iemaH Toneelavond voor ouderen ^i^^^*fc> Radio Goeree 105.6 MHz KERKDIENST Cursus Nederlands-Engels in Middelharnis Lezing over de Cliinese cultuur in de O.S. groep te Stellendam t Winteruitvoering Gem. Zangver. 'Apollo' te Nieuwe Tonge Streekvergadering Herv. Mannenverenigingen Stichting Open Monumentendag Gemeente Goedereede Generatoren van windmolens op Neeltje Jans vroeg kapot Record aantal bezoekers Delta Expo Archeologisch leer en wat je ermee doen kunt DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 No. 5975 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De winter heeft Nederland nu aardig in zijn greep. Behalve dat de vorst zorgt voor veel ijspret, zit er ook een minder prettige kant aan het vriesweer. Bij het achterwege blijven van maatregelen ten aanzien van het leidingsysteem kunnen vorst en de daarop volgende dooi name lijk aanzienlijke waterschade veroorza ken. Wanneer de vorst lang aanhoudt, wordt bovendien door uitdroging het gevaar voor brand steeds groter. Wees dan dus extra voorzichtig met vuur! Het preventie-instituut van de gezamenlijke verzekeraars, het TBBS Bureau voor Schadepreventie heeft een aantal raad gevingen op een rijtje gezet om schade ten gevolge van winterweer zoveel moge lijk te voorkomen. Voorkom bevriezing De oorzaken van waterschade zijn sterk afhankelijk van het geïnstalleerde lei dingsysteem. Ga daarom de gehele lijst met tips stuk voor stuk na. - Loop het gehele leidingstelsel in uw woning na en controleer of er nergens koude en/of tocht bij de leiding kun nen komen. - Isoleer koude plaatsen (denk aan ramen en deuren en buitengevels) met isolatiemateriaal of tijdelijk met kran ten of textiel. - Sluit buitenkranen en tap hun lei ding af. - Bescherm de watermeter tegen koude. - Als u het huis voor langere tijd verlaat, sluit dan de hoofdkraan en tap de lei dingen af. - Let op plaatsen waar stilstaand water voorkomt zoals in wasmachines, toi letten, putjes en dergelijke. Laat dit water weglopen of zorg dat het niet kan bevriezen. In putjes en toiletten kan men zout strooien. Bevroren leidingen Zijn de leidingen ondanks de voor zorgsmaatregelen toch bevroren, volg dan deze adviezen. - Zorg voor warmte in de betreffende ruimte. - Sluit de hoofdkraan van de waterlei ding en tap de leidingen zoveel moge lijk af. - Tracht met behulp van een warmte bron zoals een haarföhn, warmte- lamp of warm water de leiding te ontdooien. Gebruik hiervoor nooit open vuur zoals branders! - Waarschuw zonodig de loodgieter of verwarmingsmonteur. Doe dat in ieder geval wanneer de leiding is gesprongen. STAD AAN T HARINGVLIET In verenigingsgebouw 'het Trefpunt' wordt op dinsdag 12 februari een gezel lige toneelavond voor ouderen gehou den. De toneelvereniging Stad voert dit jaar het blijspel 'Markus de waterman' van Dick Maasland op. In de pauze volksdansen. Aanvang 19.30 uur; zaal open 18.30 uur. Toegang en koffie vrij. De vereniging voor Natuur- en land schapsbescherming Goeree-Overflakkee organiseert op maandag 18 februari een dia-lezing over de Bokkepolder (een natuurgebied nabij de Oostdijkseweg te Goedereede). De lezing is gebaseerd op het boekje 'Vogels, planten en dieren van de Bokke polder', hetgeen onder verantwoorde lijkheid van de vereniging is uitge bracht. Dhr. H. van Dam, één van de auteurs van het boekje, zal u aan de hand van dia's een beeld tonen welke rijkdommen de Bokkepolder bezit. Plaats van handeling is 'de Grutterswei' te Oude Tonge. De zaal is open om 19.30 uur, de lezing begint om 20.00 uur. De toegang is vrij. Centrale verwarming en boilers Deze installaties kunnen bevriezen als de temperatuur gedurende langere tijd onder het vriespunt blijft. Zo kunnen radiatoren, leidingen en kranen bevrie zen als de thermostaat 's avonds te laag wordt ingesteld. Vooral op koude ka mers, zolders en garages is dat snel het geval. Isoleer de leidingen dus op de koude plaatsen of zorg ervoor dat er vol doende doorstroming is. Isoleren is ook nuttig, maar bij c.v.-ketel, boiler en der gelijke moet ook een goede ventilatie zijn. Als u voor korte of langere tijd weg gaat, laat dan de verwarming in het hele huis aanstaan en laat de deuren tussen verwarmde en onverwarmde vertrekken openstaan, zodat het in geen enkel ver trek kan gaan vriezen. Bergingen, schuren, garages enz. Met strenge koude is het niet aantrekke lijk een kijkje te gaan nemen in deze ruimten. Toch is het wèl verstandig, want juist hier treden problemen op wanneer het gaat dooien. In de bergin gen van flatgebouwen lopen vaak lei dingen waar nooit naar omgekeken wordt. Daar ontstaan dan de lekkages en de schaden. Dooi Juist als de dooi inzet kunnen nog pro blemen ontstaan. Blijf daarom attent. - Controleer regelmatig of de leidingen in orde zijn (denk aan zolder, kelder en berging). - Let vooral op kunststof leidingen. Deze kunnen door de vorst bros zijn geworden en daardoor bij dooi springen. - Maak afvoere:^ van regenwater zoals putten, goten en regenpijpen zoveel mogelijk ijsvrij. Bedrijven Ook in bedrijven moet men bij lage tem peraturen extra oplettend zijn. Regel matige controle van beveiligingssyste men (blustoestellen, brandkranen, sprin klerinstallaties) is noodzakelijk. - Zorg dat bij slanghaspels geen water in de slang aanwezig is en isoleer de leiding tot aan de haspel. - Let op dat het water in de sprinklerin stallatie niet kan bevriezen. Vraag zonodig de installateur advies. - Houd brandputten op het terrein sneeuw- en vorstvrij. Het deksel moet loszitten en goed zichtbaar blijven. Deze raadgevingen verkleinen de kans op schade. Meer informatie geeft het TBBS, Bureau voor Schadepreventie, Postbus 54, 3740 AB Baam, telefoon (02154) 1 64 41. Bij deze willen wij u bekend maken dat door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat een zendmachtiging is ver leend aan Stichting Radio Vrijbuiter. Dit betekent dat Stichting Radio Vrij buiter een machtiging heeft voor de aan leg, en het aanwezig hebben en het gebruik van een zendinrichting bestemd voor de Lokale Omroep 'Radio Goeree'. Door het verlenen van deze machtiging is ook de uitzendfrequentie van Radio Goeree bekend geworden, n.l. 105.6 MHz. Vanwege de grote oppervlakte van de Gemeente Goedereede heeft Stichting Radio Vrijbuiter bij wijze van uitzonde ring een uitzendvermogen toegewezen gekregen van 100 Watt. MELISSANT Donderdag 14 februari a.s. om 19 uur nam. hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan ds. J. D. Heikamp van Nieuwleus den. In deze dienst zal er een kollekte worden gehouden voor Adullam. Adul- lam is een stichting voor Gehandicap ten Zorg, waaronder ressorteert 'Veld- heim'. Dagverblijf voor Ouderen te Ede; 'Maanderheim', gezinsvervangend te huis te Ede en DVO in Staphorst wat men daar samen met de Ned. Herv. Gem. hoopt te realiseren. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten OUDDORP heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse (bev. ambtsdragers). De Stichting Volwasseneneducatie (SVE) start 19 februari a.s. met een cursus Nederlands-Engels, welke gegeven wordt in het gebouwvan de SVE, Kastanjelaan 3 te Middelharnis. Deze cursus is bedoeld voor volwasse nen die, óf oude kennis willen ophalen óf nieuwe kennis willen vergaren op het gebied van Nederlands en Engels. In het Nederlandse gedeelte van de les zal aandacht besteed worden aan spre ken, luisteren, schrijven en lezen, terwijl bij Engels het accent ligt bij het spreken en begrijpen van de Engelse taal. De cursus duurt één jaar. Er wordt gewerkt uit leerboeken die speciaal voor volwassenen zijn geschreven. Deze boe ken zijn te leen. De kosten zijn 60,- per jaar. De vakanties zijn hetzelfde als die bij het basisonderwijs. De eerste les is op dinsdag 19 februari 1991 van 8.45-11.45 uur in het SVE- gebouw. Kastanjelaan 3 te Middel harnis. Voor aanmelding of informatie kunt u terecht bij de SVE, telefoon (01870) 39 27, tussen 8.30-12.30 uur. 'Tl'llli*!!*' De Open Schoolgroep te Stellendam nodigt alle belangstellenden uit naar een lezing te komen over de Chinese cultuur. Deze lezing zal gehouden worden door mevrouw Yuk Lin Cheng uit Stellen dam op dinsdag 19 februari 1991 van 13.15-15.15 uurin het Haagse Huus. Toe gang gratis. Mevrouw Yuk Lin Cheng zal met behulp van een videofilm vertellen over de gewoonten van de Chinezen ten aan zien van wonen, voeding, onderwijs etc. Haar specialiteit is de Chinese keuken waaraan zij in haar lezing extra aan dacht zal geven. Ook zal zij alle aanwe zigen trakteren op, door haarzelf, ge maakte Chinese hapjes. Het belooft een interessante middag te worden. U bent van harte welkom op dinsdag 19 februari 1991 van 13.15-15.15 uur in het Haagse Huus te Stellendam. Voor informatie kunt u bellen naar de SVE, telefoon (01870) 39 27, tussen 8.30- 11.30 uur. SINT ANNALAND De Drogisterij Bram Goedegebuure aan de Voorstraat 46 in de kern Sint Anna- land beschikt momenteel kort over een uniek computer-systeem. Met dit sy steem kan hij zijn klanten optimaal adviseren over het gebruik van de juiste geneesmiddelen. De computer is be stemd voor de homeopathie. Wat is homeopathie? Bram Goedegebuure legt uit: „De ho meopathie is een geneeskundig systeem, waarbij de mens geheel centraal staat. De behandeling richt zich naar de indi viduele mens. Elk geval wordt afzonder lijk beschouwd en de geneesmiddel keuze is zodoende afhankelijk van de symptonen die bij een bepaalde patiënt wordt waargenomen. De ziekte kan wor den behandeld met een middel, dat bij een gezond mens dezelfde ziektever schijnselen oproept als die welke deze ziekte te zien geeft. Het gelijke wordt met het gelijkende genezen". Als een kind met bepaalde klachten, bij voorbeeld hoesten, bij Bram Goedege buure binnenstapt dan kan aan de hand van de klachten en de computergege vens daarbij het juiste geneesmiddel worden meegegeven. Tevens wordt dan tekst en uitleg (over de werking, dosering enzovoorts) op papier meegegeven aan de klant, zodat hij of zij het thuis nog eens rustig op zijn of op haar gemakje kan nakijken. Voor de meeste klachten heeft Bram Goedegebuure ook een dieetplan in de computer zitten. „Homeopathie slaat op het moment erg aan. De arts blijft natuurlijk de belang rijkste schakel voor de 'patiënt'. Het is natuurlijk niet zo dat de computer de arts vervangt", legt Bram Goedegebuure duidelijkheidshalve uit tot slot. Iedereen met of zonder klachten is van harte welkom bij Drogisterij Bram Goe degebuure in de Voorstraat 46 in de kern Sint Annaland. Een unicum op Tholen! In een roerige wereld even stilstaan en de ongereptheid ondergaan van pas gevallen sneeuw. Op vrijdag 15 februari 1991 zal 'Apollo' haar jaarlijkse uitvoering geven in Ons Dorpshuis in Nieuwe Tonge. Naast het zangprogramma onder lei ding van haar dirigent Peter F. C. v. d. Heyden zal de toneelgroep uit Stad aan 't Haringvliet het toneelspel Markus de Waterman van Dick Maasland brengen. Het zangprogramma zal voor ieder wat wils brengen terwijl de toneelgroep uit Stad altijd goed is voor een leuke en gezellige opvoering van het toneel. Het gezellige samenzijn na het toneel zal worden verzorgd door Radio Super star. De aanvang is om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Kaarten eventueel aan de zaal verkrijg baar a ƒ3,00 per stuk of telefonisch te bestellen bij de volgende nrs. (01875) 15 20,13 30,18 36,17 55 en(01870)41 28. De in 'Eilanden nieuws' van vrijdag j.l. aangekondigde vergadering van de Herv. Mannenverenigingen te Abben- broek gaat wegens de weersgesteldheid NIET DOOR. De Open Monumentendag 1991 zal gehouden worden op zaterdag 14 sep tember van 10.00 tot 17.00 uur. Er wordt een tentoonstelling georgani seerd in de Gemeente Goedereede on der het motto: Vissers en hun schepen vroeger en nu Het ligt in de bedoeling om zowel in Goedereede als in Ouddorp en Stellen dam een verzameling ten toon te stellen van: - oude scheepsmodellen - schipperstruien - jakken (apen) - petten - kousen (van blauw sajet) etc. etc. De Commissie zal het op prijs stellen als diegenen die dergelijke scheepsmodel len en kledingstukken hebben, deze in bruikleen willen geven voor de periode dat de tentoonstelling geopend is. U kunt kontakt opnemen met de Com missieleden: (01879) 1186 en (01878) 13 03. U wordt vriendelijk verzocht te bellen voor 1 maart, liefst op vrijdag tussen 19.00 en 20.00 uur. Neeltje Jans, het voormalig werkeiland in de Oosterscheldemonding werd al in een vroeg stadium uitgekozen als een geschikte plaats voor het plaatsen van windturbines om elektrische stroom op te wekken. Er kwamen er acht. Het bleek enerzijds een goede keus. De windvangst is maximaal en de stroom- afgifte eveneens. Maar alles heeft zijn keerzijde. Ook de slijtage is maximaal. Naast de slijtage van het onafgebroken in gebruik zijn, komt op deze plaats in de Oosterschel demonding, de invloed van vocht en zout, die even verwoestend werkt alsof de molens midden op zee stonden. Gevolg: veel stagnatie. Fabrikant Bouma, ingenieursbureau Energie Connection en opdrachtgever Trios Bank zijn nu tot het besluit geko men, om nieuwe generatoren aan te brengen die bestend zijn tegen de optre dende euvels, waardoor de reparatiekos- ten tot het verleden zullen behoren. De Delta Expo. de op de Neeltje Jans gevestigde Dagattraktie over de Ooster- scheldekering en de Waterbouw in Nederland trok in 1990 een record aan tal bezoekers. Ruim 423.000 personen passeerden de toegangsloketten, 15.000 meer dan vorig jaar. Eind maart van dit jaar wordt een expositie toegevoegd over windenergie, tot en met oktober is er dan ook nog de expositie over zeespiegelrijzing. De g.v.o. werkgroep van de Kruisvereni ging in Ouddorp organiseert een cursus tegen slapeloosheid. Gedurende 8 we ken, elke woensdagavond om 20.00 uur. Wij starten woendagavond 6 maart 1991 in het Groene Kruisgebouw, Dirkdoens- weg 33 te Ouddorp. De kosten (incl. cur susboek) zijn 35,- voor kruisleden en ƒ45,- voor niet-leden. Waarom een slaapcursus? Kent u het gevoel van: Ik wou dat ik kon slapen, hoe laat is het nu, al 3 uur? Wat duurt zo'n nacht toch lang, of dat gevoel van: „Ik neem maar een slaappilletje, dan slaap ik tenminste". Om de een of andere reden lukt het sla pen niet meer. In dat geval is een slaap cursus iets voor u. Het doel van deze cursus is te leren sla pen zonder het gebruik van slaap middelen. Om in slaap te komen en om van een gezonde nachtrust te kunnen genieten is het erg belangrijk, dat men zich goed kan ontspannen. Onder deskundige lei ding krijgen de cursisten uitgelegd hoe je dat kunt doen, en wordt tevens een aantal methoden geleerd, die bestaande gewoontes helpen veranderen, o.a. hoe de knop om te draaien en problemen buiten de slaapkamer te laten. Informatie en opgave: Kruisvereniging Ouddorp, tel. (01878) 13 21 elke werkdag tussen 13.00 en 14.00 uur. U kunt zich opgeven t.m. 21 februari 1991. Lezing over restauratie van opgegraven leer Vormeloze stukken opgegraven leer blij ken vaak archeologisch waardevol ma teriaal te zijn. Doordat hij uit alle delen van het land leervondsten krijgt aangeboden van opgravingen, heeft Goubitz een fantas tisch inzicht gekregen in de diverse ver schijningsvormen en de verspreiding van de leren voorwerpen met name uit de (late) middeleeuwen. Dit voor velen onbekende terrein zal zeker door Goubitz's voordracht een bron van interesse gaan vormen. De avond begint om 20.00 uur in het gebouw De Doele, St. Joris Doelstraat 32 te Sommelsdijk. FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER CJ C3 C3 C3 Kerkgracht Dirksland. 11 februari 1991 Door Olav Goubitz gerestaureerd en getekend middeleeuws schoeisel Door de heer Olav Goubitz, restaurator aan de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort, zal dinsdagavond 19 februari voor De Motte een lezing met dia's houden over bovengenoemd onderwerp. Het is de eerste keer dat een dergelijk boeiend onderwerp gekozen werd. Goubitz heeft zich een hoge graad van specialisatie eigen gemaakt voor wat betreft de restauratie van opgegraven leer en geldt momenteel als een autori teit in Nederland. Vele publikaties ver schenen van zijn hand in de vakbladen. Met name het fraaie tekenwerk is een lust voor het oog.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1