Hulp Uitbreiding ver.gebouw 'Elthato' Bezichtiging Mii&C VERWERS auto's Uitrijden van dieriijice mest op heel (Soeree-Overflakicee aan banden...! Kontalctbijeenl(omst Melissant Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen- Hesselink Twee gebouwen als één geheel te gebruiken flomiSieman Jaarvergadering SGP BEROEPEN Schaatswedstrijd 'de Zwaluw' Sommelsdijk 63e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 'de Christenvrouw', afd. Dirksland RENAULT-dealer AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Bij overtreding bepalingen boetes tot vijfduizend gulden Gelukkig zal 't niet waar zijn dat er voor de autochtone Flakkeeërs weinig anders opzit dan de stank van uitgereden gier over de landerijen blijvend te moeten verdragen. In de eerste raadsvergadering in 't nieuwe jaar had het Middelharnisse raadslid D. Hoogzand zich wat defaitistisch uitgelaten over het tegengaan van die walgelijke stank overlast soms op de mooiste zomeravonden, maar ziedaar. In alle 4 de eilandelijke gemeenten zal een voorstel worden behandeld dat aan die overlast (waarom dhr. Hoogzand de toeristen raadde 's zomers maar uit de buuri te blijven) een absoluut eind zal maken, 't Zal weer vrijer ademen worden op Goeree-Overflakkee...!!! Stringenter voorschriften Dirksland, 01877 - 1357 Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OOLTGENSPLAAT - ïben ds. J. D. Kleijne van 1933 tot 1936 hervormd predikant was te Ooitgensplaat bleek er een grote behoefte te zijn aan een geriefeiijk gebouw voor het houden van catechisaties, zondagschool, verenigingen en andere kerkelijke iVtiviteiten. Veel van deze samen komsten hadden plaats in de consis toriekamer of in een ruimte achter in de kerk (het koor) dat door een betimmering van het geheel van de kerk was afgezonderd. In de volks mond werd het 'de Zondagsschool' genoemd, een ruimte met witte muren, hoog, koud, kil en ongezel lig. Voor deze tijd onvoorstelbaar. Overbezetting Gebouw bij gebouw ITTi!11li'*ll* Autobedrijf A. J. van Rumpt Aannemers VRIJDAG 8 FEBRUARI 1991 No. 5974 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13.00 JAARABONNEMENT 50.- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank; Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Het is koud geweest deze week. In zo 'n geval kom je er achter waar de wapening tegen de elementen nog niet voldoende was. Mis schien had u wel ongemak, een bevroren leiding of zo. Zo heeft elk jaargetijde zijn eigen aardigheden en ongemakken. Laten we er maar niet teveel van zeggen. Want we beleven deze winter najaren van uit een confortabele positie, alle ongemak ken ten spijt Dat ervaar je als je nadenkt aan hen die geen dak boven hun hoofd heb ben, of die onvoldoende huisvesting of geld hebben. Laten we niet te snel zeggen dat dat eigen schuld is. Trouwens, de barmhartige Sama ritaan vroeg ook niet eerst naar de antece denten van het slachtoffer dat hij vond. Hij hielp. Waar acute nood is moet geholpen worden. Wat dat betreft kan hetgeen kwaad om eens na te gaan of wij al voldoende hiel pen. En als dat niet direkt in de buurt kan, dan is er altijd nog de gelegenheid indirekt te helpen, door middel van een gift. Vanouds hebben organisaties zich ingezet voor de noodlijdende naaste. Nog ouder en bijbels verantwoord is het werk van de dia- konie. Het is jammer te moeten konstateren dat hulp voor dat orgaan in het verleden nogal eens ontaardde in een soort discrimi natie. Die 'trokken' hadden plichten. De gemeenschap controleerde. De linkerhand wist maar al te dikwijls waar het geld dat de rechterhand uitgaf, bleef. Dat laatste is ons mensen eigen. We worden graag geprezen. We willen graag weten of het geld goed besteed wordt In de praktijk betekent dat zeker in een kleine gemeen schap dat degene die krijgt zich ho idt aan de regels, geschreven en ongeschreven. Laten we eerst vaststellen dat de uitzonde ringen op een regel dikwijls de aandacht trekken. Omdat zij afwijken zijn ze waard vermeld te worden. Zo is diakonaal werk, zo is vakbondswerk, zo is werk van over heidsinstanties in de openbaarheid geko men, zonder de kanttekening dat het overgrote deel van hel dienstbetoon zonder mankeren verliep. Zo ontstaan verhalen en onjuiste beelden. De streekroman, met die rijke boeren en daggelders heeft daar zeker aan meegewerkt Dat neemt niet weg dat we - de lessen uit het verleden leren ons dat - zo belangenloos mogelijk te werk moeten gaan. Op zich is dat geen probleem, je pakt de giro en een ander doet het werk met jouw geld. Toch zit daar een gevaarlijke kant aan. Het dienstbetoon, het medeleven met de naaste is verschraald tot het invullen van een bedrag. Hulpverlening is anoniem gewor den. Waar is de buurman gebleven, die beter is dan een verre vriend? Maar goed, het kan ook niet anders. Want waar wij huiveren van de kou en misschien - nee toch - wat mopperen op het ongerief hebben we in wezen niets te klagen. Nood is iets wat eigenlijk pas echt elders op de wereld te vinden is We hebben het zo goed. En daarom geven we. Direkt en indirekt. Via onze giro, de bank of de kollektezak, maar ook via de belastingen. Niets op tegen, het is zelfs een roeping. Het ontslaat ons echter niet van de plicht ook dichtbij te kijken. Ons land heeft het moeilijk. Er moet gesne den worden in onze weelde. De tussenba lans noopt tot moeilijke keuzen. En laten we eerlijk zijn: daar willen we wel aan. mits het een ander geldt We zijn gewend aan onze levensstandaard. Doe maar eens een stapje terug. Bij die keuzen ontkom je niet aan de vraag wie wel en wie niet moeten inleveren. Het is - denken wij - een zaak van rechtvaardig heid als daarbij de lage inkomens worden ontzien. We hebben niet om te houden. Maar er ligt nog een keus. Moet de natio nale inspanning voor de noodlijdende derde wereldlanden verminderd worden om voor ons het lastenplaatje iets minder onaantrekkelijk te maken. Dat kan door bij ontwikkelingshulp posten weg te nemen. Dat kan ook door er andere kostenposten onder te brengen. Die drukken dan elders niet meer op de begroting. In harde guldens verandert er dus niets bij ontwikkelingssa menwerking, maar in besteding per projekt wel Minister-president Lubbers voelt daar wel wat voor. Tenslotte is Oost-Europa zo zachtjes aan ook ontwikkelingsland, zo is de redenering. Tegen die gedachtengang is geprotesteerd. Misschien was dat de bedoeling ook. Je kunt door.zo'n voorstel op voorhand een post vaststellen. Dan heb je argumenten om elders wel te snoeien. Vooralsnog geloven we niet dat het voorstel taktiek was. Dus moet het afgewezen worden. Naastenliefde is niet een kwestie van indexeren aan eigen wel vaart. Er moet geholpen worden. Blijft de vraag hoe en door wie. Zoals van een diakonie mocht (en mag) verwacht wor den dat het geld op de juiste plaats kwam (komt) moet dat ook in het groot De rege ring heeft daar op toe te zien. Zij kan daar bij kijken naar de werkwijze van kleinere organisaties, zoals bijvoorbeeld Woord en DIRKSLAND Op D.V. woensdag 13 februari bent u hartelijk welkom op onze jaarvergade ring om kwart voor 8 in 'Onder de Wiek'. Wilt u deze avond een nagelvijltje, pin cet en schaar (en uw portemonnee) meebrengen? U kunt zich deze avond ook opgeven voor de excursie naar Keukencentrum Tieleman te Melissant, op dinsdag avond 26 februari a.s. MIDDELHARNIS Op de woensdagavond j.l. gehouden ledenvergaderingvan de Ger. Gemeente werd uit het gestelde dubbeltal ds. M. Mondria van Waardenburg en ds. J. Mol van Werkendam, eerstgenoemde predi kant beroepen. Zaterdagmiddag 9 februari organiseert wijkvereniging 'de Zwaluw' een schaats wedstrijd voor kinderen van 5 tot 13 jaar. De wedstrijd wordt gehouden op de sin gel tussen 'de Staver' en de Klampen- meet. H-^t begint om 2 uur. Men kan zich vanaf half 2 gratis laten inschrijven aldaar. Natuurlijk staan er ook enk; Ie kramen met warme chocola demelk, soep, worst etc. Dus ouders, ook u bentjn harte welkom. Tot ziens bij het schaatsfestijn van wijk vereniging 'de Zwaluw'. Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Peugeot Talbot Peugeot Tall>ot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 De gemeentelijke milieu-ambtenaren die aan een concept-verordening heb ben gewerkt en die gewikt en gewogen hebben, hebben dat met een kennelijke overtuiging gedaan, 't Was ook hé niet ontgaan dat een weeë vieze lucht soms als een deken over woonwijken en dorpen lag en zelfs woningen en slaapka mers binnendrong. „Een bedorven lucht...", had dhr. Hoogzand gefoeterd en hij deed dat n.a.v. de waarschijnlijke vestiging van een aantal varkensfokke rijen in de omgeving van Middelharnis. Volgens het tot dusver geldend 'besluit gebruik dierlijke meststoffen' moest de uitgereden drijfmest binnen 48 uur worden ondergewerkt, maar die onder- werk-plicht gold niet wanneer op het betreffende perceel een groenbemester groeide; dat was dan ook veelvuldig het geval...! Van die percelen walmde dagenlang een ondragelijke stank. Stringenter voorwaarden zullen nu worden vastgesteld; Middelharnis' gemeenteraad is daar de overige eilandelijke gemeenten gisteravond in voor gegaan. In de aanvullende regeling wordt mestverspreiders geboden de mest ofte injekteren (in geteelde grond) óf de verspreide mest direct na de versprei ding onder te werken. Derhalve wordt geen uitzondering meer gemaakt voor beteelde grond nu er apparatuur is ontwikkeld waarmee de mest geïnjekteerd kan worden. Injektie tot 15 a 20 cm. onder het grondoppervlak - voorkomt het ontstaan van ammoniak dat de oorzaak van verzuring is; bij injektering wordt dan ook geen stankoverlast ondervonden. Ook kan bij injekteren een betere dosering worden bereikt zodat bodem- en grondwater niet verontrei nigd raken. De ontwerpers van de nieuwe richtlijnen erkennen dat de toepassing daarvan voor de betrokkenen een verhoging van kosten zal betekenen en 't is mede daarom dat de sanktie aanzienlijk werd verhoogd. Stond op overtreding van de bepalingen tot dusver een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, in het nieuwe concept wordt een hechtenisstraf van ten hoogste twee maan den over een geldboete van maximaal vijfduizend gulden gesproken, een sank tie die niemand lijkt te durven riskeren. De in te stellen regeling heet 'juridisch haalbaar' te zijn. Een reeks externe deskundigen is een reaktie gevraagd, o.a. van het Ministerie van Landbouw, de landbouwstudiegroep voor bedrijfsvraagstukken Goeree-Overflakkee, de Stichting Regionale Mestbank de Hollanden, de reg. Inspektie voor de Milieuhygiëne, het Arrondissementsparket te Rotterdam en de Flakkeese Landbouworganisaties. Daad. Gerichte, direkte projekten zijn doeltreffend. Los van andere - meer levensbeschouwe lijke doelen van de organisaties - is dus een eerste vereiste dat het geld goed besteed wordt Van ons kant de burgerkant dus, zou het als die inspanning er is niet passen te protesteren tegen de hoogte van het bedrag. Wie veel heeft... geeft, voor dichtbij en veraf. OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. Het kerkbezoek nam een zodanige omvang aan dat het noodzakelijk bleek de afgeschoten ruimte bij de kerkruimte te voegen, terwijl voor de kerkelijke akti- viteiten een goed onderkomen zeer noodzakelijk bleek. De kerkeraad be sloot daarom in 1934 een nieuw vereni gingsgebouw te verwezenlijken. Aan de Zuid-Achterweg werd grond aange kocht en op 26 september 1935 werd een nieuw gebouw, dat de naam kreeg van 'Elthato' officieel geopend. Vóór in de hal kan men op een gedenkplaat het vol gende lezen: Ter herdenking van de inwijding van dit gebouw'op 26 sept.' 1935 met de woorden van Matth. 6:10a 'Uw koninkrijk kome' Ds. Kleijne sprak n.a.v. van deze tekst, dat ook de naam van het gebouw weer geeft en in het Grieks .^het woord 'El thato' betekent. Al 55 jaar heeft 'Elthato' voor kerkelijke en andere doeleinden in een grote behoefte voorzien, maar door het veel vuldig gebruik is al jaren een uitbreiding Het gemeentebestuur van Dirksland zal op 19 februari a.s. weer een kon- taktbijeenkomst organiseren voor de burgerij van het dorp Melissant. Deze bijeenkomst zal worden gehouden in het verenigingsgebouw 'Melishof en zal aanvangen om 19.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst is er volop de gele genheid met het gemeentebestuur van gedachten te wisselen over de meest uiteenlopende zaken van gemeente lijk beleid. Daarbij zal het nodige kaartmateriaal getoond worden van in voorbereiding zijnde plannen dan wel van plannen die reeds in een ver gevorderd stadium van ontwikkeling zijn. Het gemeentebestuur nodigt de bevolking van harte uit deze kontakt- bijeenkomst bij te wonen. noodzakelijk. Dikwijls is er op verschil lende avonden meer dan één vergade ring of clubwerk en gelijktijdige samen komsten zijn erg hinderlijk. Ook wordt het gebouw voor condoleanties en be grafenissen gebruikt en daarvoor moe ten andere samenkomsten soms worden verzet. Het verenigingswerk vraagt om uitbreiding maar daar is niet altijd ruimte voor beschikbaar. Bijvoorbeeld kunnen twee grote vergaderingen of repetities van de zangvereniging 'Jubi late' niet gelijktijdig plaatsvinden. De zang moet soms uitwijken naar de Chr. school 'De Hoeksteen'. Regelmatig werd er bij de kerkeraad de opmerking ge maakt over de onvoldoende ruimte. Een en ander resulteerde in een aktie om grond te verkrijgen bij het huidige gebouw. In december 1988 ging de ker keraad voor het eerst tot onderhan delen over. Naast 'Elthato' hgt de, in de volksmond geheten 'tuin van de notaris'. Deze werd aangekocht van Maatschappij van Wel stand te Eindhoven. Omstreeks de grote vakantie in 1990 kon men tot het bou wen overgaan. Door de aankoop van genoemde tuin werd het mogelijk om bij het bestaande 'Elthato' een geheel nieuw tweede 'Elthato" te realiseren. Door een verbinding met het oude gebouw via de achter-zij-ingang was het mogelijk een aansluiting te maken waardoor beide gebouwen toch als één geheel kan wor den gebruikt. Twee grote «samenkomsten etc. hebben geen hinder meer van elkaar en de keu ken kan tegelijk voor beide gebouwen worden benut. Op de aangekochte grond kan nog een woning worden gebouwd en dan blijft er voldoende grond over om er t.z.t. een flinke par keerplaats voor auto's aan te leggen. De aanlooptijd voor de bouw heeft wel lang geduurd maar de bouw zelf is heel vlug Voor topkwal/Kif, goede service en voordelige priizen. FOTO FtLM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER t=J CZ3 C3 WesKirail 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878 J612en 2120 Filiaal Reneae Prinnhop - Hogezoom 172 - Telefoon 01116-2400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Het nieuwe, maar ook het oude 'Elthato' te Ooitgensplaat kan worden bezichtigd, morgen, zater dag 9 februari, van 2 tot 4 uur nam. Tijdens dit 'open huis' krij gen de bezoekers koffie aangebo den en kan men door middel van een serie foto's het verloop van de bouw van a tot z volgen. U bent allen heel hartelijk welkom. gerealiseerd. In december 1990 volgde de oplevering. De gehele uitbreiding beslaat 20x8 meter, verdeeld in een grote zaal van Wi bij 7V2 meter, ruime hal, garderobe, toi letten (met een rolstoeltoilet), berg ruimte en een mortuarium (opbaar ruimte), terwijl beide zalen voor condo leance-bezoek en rouwdiensten ge schikt zijn. De opdrachtgever was de diakonie; de architect, het Architectenbureau Fris en Born te Middelharnis. Hoofdaannemer is Van der Welle van Drongelen B.V., die het metselwerk uitvoerde; Dorsman's Aannemersbedrijf timmerwerk; A. L. Hobbel, schilderwerk (allen Ooitgens plaat); A C. Hotting (Langstraat), elec- triciteit; loodgieterswerk en sanitair. Loodgietersbedrijf J. Sprong en Zn., Oude Tonge; verwarming Fa. Feenstra, Gouda; stoffering Fa. Van Drongelen, Ooitgensplaat; geluidsinstallatie Ha- cousto Holland B.V., Berkel en Roden rijs. Het gebouw is voorzien van een ringleiding, terwijl beide gebouwen voor zien zijn van een noodverlichting. Het geheel ziet er keurig uit. HERKINGEN De kiesvereniging der SGP Dirksland hoopt haar jaarvergadering te houden D.V. vrijdag 15 februari 's avonds om half 8 in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Herkin gen. Naast de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda een referaat door de heer B. Stolk te Ridderkerk, getiteld 'Israël in de branding'. Belangstellenden zijn hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1