Brandweer Oostflakkee naar de Noordelijke Delta Prominent gezelschap bij opening restaurant 't Van Aerssenhuis Sommelsdijl( Politieberichten 100 jaar Christelijk Onderwijs Dirksland Raad Middelhamis beslist over ontsluiting Westplaat flomi^iemaH 32Jb6 6 C 50-jarig bestaan van het korps in 't zicht Middelharnis 63e Jaargang DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 No. 5973 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 OOLTGENSPLAAT - In café-restaurant 'De Hobbelpaarden' werd vrij dagavond 1 februari 1991 de jaarvergadering gehouden van het korps Vrij willige Brandweer Ooltgensplaat. Volgens de verslagen deden zich in 1990 geen grotea calamiteiten voor en moest het korps slechts uitrukken voor een tiental hulpverleningen die toch noodzakelijk waren. Burgemeester drs. C. M. de Vos deed wel de verstrekkende mededeling, dat de korpsen van Oost flakkee van de regio Zuid-Holland-zuid (Dordrecht) zullen overgaan naar de regio Noordelijke Delta. Rustig 1990 Aanwezig waren de Commandant Oost flakkee, de heer J. Kamp en de onder commandant van Oostflakkee de heer W. A. V. d. Welle en van de oude-garde waren tegenwoordig de heren: C. Kik, Abr. Duim en KI. van Ree J.J.zn. Het gemeentebestuur van Oostflakkee werd vertegenwoordigd door burge meester drs. C. M. de Vos en wethouder P. H. van de Ree. Ook de dames van de leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer Kr. Braber C.zn. sprak een welkom tot de leden en de gas ten. Enkele genodigden hadden bericht van verhindering gezonden, o.a. de oud- leden W. Raap, A. Korteweg en C. v. d. Welle. De zieken werden van harte beterschap toegewenst. Door de secretaris, de heer J. Dorsman L.Czn. werden de notulen gelezen en aldus vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat 1990 een rustig jaar is geweest. In januari werd uitgerukt in de Nieuwjaarsnacht; ver volgens op 16 januari sportzaal Acht- huizen; 25 januari opruiming bomen in stormnacht; 17 februari schoorsteen brand te Ooltgensplaat; 27 februari ver wijderen boom getroffen door bliksem inslag; 3 juni huis blank door verstopte riolering; zelfde dag 's avonds auto in de sloot; 12 juni brand aan Steigerdijk; 13 augustus bermbrand Langeweg; 26 oktober brand in het vooronder van een mosselkotter op de scheepswerf; 7 no vember auto in de watering in de Noord- zijdsedreef en 27 november brand in Mavo Oude Tonge, maar dat voor een oefening met de gezamenlijke korpsen. Verder werd vermeld dat de heer C. Bal is begonnen met een cursus onder brandmeester. Op een oefenavond verorberde één der leden 22 haringen, waarvan ook mel ding in de notulen werd gemaakt. Een bijzondere prestatie die de secretaris nauwkeurig heeft opgetekend. Verslag van de financiën werd uitge bracht door de penningmeester, de heer A Kammeraad. De kascommissie, bij monde van de heer P. de Bonte, had niets dan lof voor het werk van de penningmeester. In de kascommissie 1991 werden be noemd de heren M. Leijdens, Jac. Dulle- mond en Ad Duim (reserve). Wisseling twee leden Volgens de voorzitter werden in de vaca ture van de vertrokken korpsleden, de heren Aad Korteweg en W. Raap benoemd de heren Johan van Veen en Piet Troost L.zn. Zij werden vanzelf hartelijk verwelkomd. De heer W. Raap heeft vorig jaar afscheid genomen; de heer Korteweg is 22 jaar brandweerman geweest en heeft van de zomer bedankt. Oorlog Na de pauze kreeg burgemeester De Vos het woord en richtte een blik op de toe komst. De oorlog in de Golf vraagt ook momenteel ons aller aandacht en wij gedenken allen die hierbij betrokken zijn en daarbij al het leven hebben moe ten laten. Het zal, aldus de burgemeester, de lang ste tijd geleden zijn dat het korps bij de regio Zuid-Holland-Zuid zal zijn inge deeld. Binnenkort zal moeten worden overgegaan naar de Noordelijke Delta, waar ook de overige korpsen van Flak- kee bij zijn aangeslotem Het is onvermijdelijk en het brengt weer kosten met zich mee, alleen voor de pie pers die moeten worden aangepast, aldus de heer De Vos. 10, 15 en 30 jaar korpslid Spreker richtte zich tot de twee nieuwe leden, de heren Van Veen en Troost en vervolgens tot de jubilarissen, de heren C. Bogerman die 15 jaar lid is van het korps en twee 1 O-jarigen: J. C. van Ree Kz. en Jan van Drongelen. Zij kregen een oorkonde en de daarbij beho rende medaille. De heer Jan van Drongelen kreeg het diploma sociale vaardigheid in het kader opleiding onderbrandmeester. Met een kompliment aan het adres van deze drie besloot de burgemeester met de wens dat het korps aktief bezig zal zijn als het nodig is. De commandant, de beer J. Kamp feli citeerde de heren met het behaalde suc ces en memoreerde ook dat de heer M. Hobbel onlangs werd onderscheiden voor 30-jarige brandweerdienst. Een uitzonderlijke prestatie die bet vermel den waard is. Spreker bedankte de leden voor hun arbeid gedurende weer een jaar vrijwil lig verleend. Aktief werkzaam geweest De bevelvoerder, de heer J. Tiggelman attendeerde op enkele technische voor vallen, die beter geregeld moeten wor den. De beer Tiggelman kwam terug op het vertrek van de beer Aad Korteweg die 22 jaar aktief werkzaam is geweest en hoewel hij niet iianwezig was sprak de bevelvoerder aan zijn adres woorden van dank voor zijn inzet. Vernieling fietsen De afgelopen weken werd diverse malen aangifte gedaan van vernieling van fiet sen. De fietsen staan in de omgeving van de bushalte aan de Stationsweg in Dirksland. De vernieHngen lopen uit een van leeg gelopen banden en verdwe nen ventielen tot vernielde onderdelen, zoals koplampen, achterlichten enz. Eenzijdig ongeval Op vrijdagavond 1 februari raakte de bestuurster van een personenauto de macht over het stuur kwijt. In een bocht van de Oudelandsedijk tussen Dirks land en Nieuwe Tonge raakte zij van de weg en de auto vloog over de kop. De bestuurster bleef ongedeerd, een adem analyse wees uit dat zij teveel alcohol had gedronken. Lekkende waterleidingen Van zaterdag op zondagnacht ontdekte de politie een lek in een waterleiding buis in de St. Joris Doelstraat te Som melsdijk. In de nacht van zondag op maandag bleek een kraan in het wegdek van de West-Krakeelstraat/hoek Voorstraat de fect. In beide gevallen zorgde het Waterlei dingbedrijf voor reparatie. Vernieling In het weekeinde werd getracht een trak- tor in brand te steken. De traktor, met aanhangwagen stond geparkeerd op een parkeerplaats behorende bij de wonin gen aan de Rottenburgseweg. De aan hangwagen was geladen met jute zak ken gevuld met witlofwortels. De dader(s) leegden de zakken en sta ken deze onder de traktor in brand het geen met behoorlijke rookontwikkeling gepaard ging. Door nog onbekend ge bleven personen werden de brandende zakken onder de traktor vandaan ge haald, waardoor mogelijk erger werd voorkomen. Diefstal Vrijdagmiddag 1 februari omstreeks 17.00 uur werden 10 melkkratten gesto len. De melkkratten waren eigendom van de Melkunie en stonden bij de Plus markt aan het Kerkepad opgestapeld. Het betreft kratten in de kleur zwart/ grijs. Zaterdagnacht 3 februari werd uit een café in Middelharnis een wijnrode damesjas inclusief zwarte shawl gesto len. De waarde van de jas bedroeg onge veer 400 gulden. Spreker bedankte ook voor de goede samenwerking onderling en met de commandant en onder-commandant. Hij wenste de cursisten sterkte met hun studie. De voorzitter gaf een schets van de reis op 14 en 15 juni a.s., die door Noord- Brabant zal gaan. In het bestuur werd de voorzitter, de heer Kr. Braber met grote meerderheid van stemmen herkozen. Hij nam onder dank zijn herbenoeming aan. In de rondvraag werd door de secretaris gevraagd naar de kilometervergoeding, die volgens de bevelvoerder nog niet ver loopt zoals de afspraak is. Het is voor de belastingplichtigen een ingewikkelde geschiedenis wat betreft de nabetaling. Het zal wederom in behandeling wor den genomen. Opgelegd of niet? De heer J. Tiggelman vroeg of de over schakeling naar de Noordelijke Delta is opgelegd. Volgens de burgemeester is het niet van bovenaf opgelegd, maar de afstemming met de totale regio brengt met zich mee dat aansluiting nodig is. Als dat niet gebeurd kan mogelijk wel van oplegging gesproken worden. Documentatie 50-jarig bestaan De oud-commandant, de heer W. A. van der Welle ziet al uit naar het 50-jarig bestaan van het Vrijwillige korps. Hij vroeg of het niet gewenst is reeds nu documentatie (kranten en foto's) te ver zamelen om alsdan een album aan te leggen. De eerste foto's hiervoor werden door de heer Van der Welle al aan de voorzitter overhandigd. Applaus. De dames die het dagverblijf van de brandweer schoonhouden werden hier voor door de voorzitter hartelijk be dankt. Een bijdrage in de kosten voor een avondje chinese werd aan hen overhandigd. Met een woord van dank voor de goede belangstelling sloot de heer Braber de vergadering. Medio 1991 zal het 100 jaar geleden zijn, dat het Christelijk onderwijs in Dirksland daadwerkelijk gestalte kreeg. Door Gods goedheid mocht de Bijbelse boodschap een eeuw lang aan verschillende generaties worden doorgegeven. Het Bestuur van de schoolvereniging wil deze mijlpaal uiteraard niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom werd reeds in augustus vorig jaar een Jubileumcommissie in het leven geroepen, die inmiddels veel voorbe reidend werk heeft verzet. Ongetwijfeld zal niet alleen de Dirks- landse gemeenschap in de plannen geïnteresseerd zijn, maar ook de vele oud-leerlingen, oud-personeelsleden en oud-bestuursleden. De officiële herdenkingsdag zal D.V. Zaterdag 29 juni 1991 zijn. Op het pro gramma voor die dag staan een herden kingsdienst in de N.H.-kerk, een recep tie en een reünie, waarvoor zich nu reeds enthousiaste oud-leerlingen uit Liba non en Canada hebben aangemeld! Er wordt dan ook door de Jubileumcom missie rekening gehouden met een zeer grote belangstelling voor het jubileum. In de week na de herdenkingsdag, de eerste week van juli, zal er voor de hui dige leerlingen een Jubileumweek zijn. De Jubileumcommissie heeft in samen werking met het personeel ook voor de leerlingen een programma opgesteld: oude spelletjes, een bezoek aan het Schoolmuseum in Rotterdam, een jubi- leummarkt, sponsorloop voor Woord en Daad, gezamenlijk eten enz. Naast het organiseren van allerlei akti- viteiten wordt er door de Jubileumcom missie ook hard gewerkt aan het ont wikkelen van een Jubileumboek. In dit (gebonden) boekwerk, dat naast lees boek vooral ook een kijkboek zal zijn, komt een stuk schoolhistorie, zijn inter views opgenomen met vooral oudere oud-leerlingen, maar er zullen met name ook veel foto's óver de afgelopen 100 jaar worden opgenomen. De jubi leumcommissie doet daarom een drin gende oproep om fotomateriaal! Er moeten vele foto's in omloop zijn, die het waard zijn uit de vergetelheid ge haald te worden, en in het Jubileum boek of in de fotogalerij kunnen wor den opgenomen. Het Van Aerssenhuis aan de Som- melsdijkse Voorstraat heeft zich zaterdagavond weer als het voor name huis gepresenteerd dat het door de eeuwen heen is geweest. Eeuwen geleden, toen het geslacht van Aerssen er nog resideerde werd er al landspolitiek bedreven en zaterdagavond bogen bij de entree opnieuw de bediendes voor een reeks bekenden uit de landspolitiek. Nu waren ze gekomen om in het door oud-Minister Luns te openen restaurant 'het Van Aerssenhuis' de befaamde culinaire genoegens van het echtpaar Zegers te smaken. Die opening was trouwens een kolfje naar de hand van de oud-politicus Luns, Minister van Buitenlandse Zaken in 8 kabinetten en oud-secretaris Generaal van de NAVO. Ieder mocht 't weten hoe zeer er een band bestaat tussen het cuH- naire en tussen de politiek en, op uitnodiging van Capitol Hill Consul tancy waren meerdere bekenden uit de politiek dan ook aanwezig, o.a. dr. J. D. Dees (WD), ondervoorz. van de Tweede Kamer; Ad Ploeg (oud-Staatssecretaris en thans lid van de Tweede Kamer); dhr. J. P. van lersel, lid van de CDA fraktie in de Tweede Kamer; oud-Minister B. J. Udink; dr. Ginjaar (voorz. van de WD fraktie in de Senaat) en echtgenoot mevr. Ginjaar-Maas, lid van de Tweede Kamer. Nóg exclusiever zou het gezel schap hebben kunnen zijn, maar de Prins van Oranje was wegens studiever plichtingen verhinderd en ook Prinses Margriet en echtgenoot hadden bericht van verhindering gestuurd, mét trou wens de aankondiging dat zij te gelege ner tijd het Van Aerssenhuis hopen te bezoeken. Het hoge gezelschap, waarvan Z.E. Mr. Dr. Luns nooit eerder op Goeree- Overflakkee was geweest en dr. Dees regelmatig een bezoek brengt aan z'n oud-studiegenoot, apotheker?. Slager in Middelhamis) werd door ceremonie meester dhr. Bom hartelijk begroet op de verdieping van het Van Aerssenhuis waar vroeger Frangois van Aerssen, heer van Sommelsdijk en Neerlands Staats man z"n werk heeft gedaan en met z'n vertrouwelingen besprekingen hield. Nu is het het echtpaar Zegers dat er z'n culinaire overleggingen houdt en met de resultaten daarvan heeft het selekte gezelschap deze avond kennis gemaakt. Het geserveerde 'menu de l'Europe' bevatte ingrediënten uit meerdere Euro pese landen en... 'waereme bosvruchten met ies en slagroam', een in 't Flakkees geschreven gang die nadere uitleg be hoefde, 't was al verondersteld Zweeds te zijn...! Burg. mevr. Sleurink heeft in haar tafel rede herinnerd aan de geschiedenis van het Van Aerssenhuis, een huis dat men vroeger misschien met angst en beven heeft betreden omdat men voor de toen malige Ambachtsheer van Middelhar nis verschijnen moest, nü een huis waarin gerechten worden geserveerd die minstens kunnen wedijveren met de franse composities die Frangois van Aerssen er zal Ijebben geproefd. Burg. Sleurink noemde het Van Aerssenhuis dan ook een aanwinst voor haar mooie gemeente Middelhamis en met het gezelschap bracht zij dan ook een heil- dronk uit op dhr. en mevr. Zegers die zich op zo'n unieke lokatie hebben gevestigd. De openingshandeling door Mr. Luns gepleegd was het onthullen van een her inneringsbordje waarop van de officiële opening melding wordt gemaakt, op nieuw een historisch feit. Vanzelfsprekend worden de foto's na het jubileum weer aan de eigenaar gere tourneerd. Foto's kunnen vanaf heden op school worden ingeleverd. Graag op de achterzijde naam en adres vermel den, en indien mogelijk wordt ook een korte beschrijving van de foto zeer op prijs gesteld. Foto's van de laatste 10 jaar behoeven niet ingeleverd te worden. Daarnaast is de jubileumcommissie erg benieuwd hoeveel vraag er naar het Jubileumboek is. Hoe groter de oplage, hoe lager de prijs. Bovendien zal de uit gave van het boek een eenmalig gebeu ren zijn. Belangstellenden worden drin gend verzocht zo snel mogelijk hun voorlopige bestelling door te geven onder tel.nr. (01877) 2145 of (01877) 29 60. Ongetwijfeld zal de Jubileumcommissie in de komende maanden met meer en konkrete informatie naar buiten treden. U wordt op de hoogte gehouden! In de raadsvergadering van a.s. donder dagavond lijkt de gemeenteraad van Middelharnis een besUssing te zullen nemen over de ontsluiting van de West plaat, de noordelijk van Westdijk, Oost dijk en een deel van het Zandpad gelegen toekomstige bouwlokatie. In de struktuurschets, zoals die in april 1988 werd aanvaard werd deze bouwlo katie al vastgelegd, maar het is vooral de wijze van ontsluiting geweest die de bestuurlijke gemoederen nadien heb ben bezig gehouden. Wat het College betreft - en de inmiddels gebleken meer derheid van de raad - kan de kogel nu door de kerk met de beslissing de Lange weg bij Holland-Zeeland door te trek- fffl1li*ir' ken, ten koste weliswaar van enkele bedrijfspanden, maar die zou herbouw op het nabijgelegen Gestelplein kunnen worden geboden. Weth. Tiggelman (PvdA) is tegen het door de meerderheid van het College in te dienen voorstel; hij vindt de door braak niet nodig omdat z.i. volstaan zou kunnen worden met ontsluiting via de Kaai te Sommelsdijk. De College meerderheid vindt echter dat via die route meer historische waarden worden aangetast dan dat bij doortrekking van de Langeweg het geval zal zijn. Mr. Luns heeft het herinneringsbord onthuld Met de genodigden toastten dhr. en mevr. Zegers (r) op het welslagen van de onderneming VIDEO - COMPUTER C3 m El CT] CJ a/Renesse Pimsnop - Hoaeroom U2 - Telefoon 01'16-^400 3l Sommefsiljy* WesIKrakselsi'asi 8 - Somroetsa^iK - Teleloor 0'870-6a4!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1