Burg. de Vos pleit in Nieuwjaarsrede voor instelling dorpsraden Politieberichten Oostflakkee Ger. Gem. Oude Tonge neemt nieuw Verenigingsgebouw in gebruik Door fusie Gezinsverzorging heel Goeree-Overflakkee in één Stichting Tientje stageld voor caravans? ham^emMi Rurn. Ai Vakantiemarkt WNF ganzenexcursie Geen zuiveringsslib meer naar landbouw )6<^ C Jongerenkoor 'Psailite Deo' hervat repetities Hobbemastraat afgesloten 'De Christenvrouw' afd. Dirksland Jeugdsolistenconcours Damkampioenschap Goeree-Overflakkee 1991 Grote rook- en roetschade door brand Ger. Gem. in Ned. )3e Jaargang ^1 f POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANE)SE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OOSTFLAKKEE - Burg. drs. de Vos van Oostflakkee die in een van z'n vorige Nieuwjaarstoespraken zijn flakkeese mede-gemeentebestuurders shockeerde met z'n idee dat de 4 eilandelijke gemeenten tot één gemeente zouden moeten worden samengevoegd, heeft in z'n gisteravond gehouden nieuwjaarstoespraak in Achthuizen een nieuw ideetje gelanceerd, n.l. het instellen van dorpsraden in elk van de woonkernen. Hét middel, zo denkt dhr. de Vos, om de woonkernen meer bij het besturen van de gemeente te betrekken. 'Een aantal representanten' van de betreffende woonkern zou den in zo'n dorpsraad zitting moeten hebben. Inbraak bedrijf in Oude Tonge - in de nacht van 31 december 1990 op 1 januari 1991, werd er ingebroken in bakkerij Van den Berge te Oude Tonge. Diverse vertrekken werden doorzocht en er werd o.a. een onbekend bedrag aan geld gestolen. Een onderzoek naar de dader(s) wordt ingesteld. Rabobank Stellendam Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Niet zonder reden heeft de Stichting Gezinsverzor ging Goeree-Overflakkee zich in een wél-gedocu menteerd informatieblad als 'nieuwe organisatie' gepresenteerd. Aanleiding daartoe is de fusie die per 1 januari heeft plaatsgevonden, met als gevolg dat nu voor heel Goeree-Overflakkee één Stichting voor de Gezinsverzorging opereert. „Een goed opererend bedrijf', zo noemt directeur A. v. d. Veen de 'Stich ting Gezinsverzorging Goeree-Overflakkee', samen gesteld uit de Stichting Gezinsverzorging Goeree- Overflakkee (een eerdere fusie tussen de Stichtingen Dirksland en Oostflakkee), voorts de Stichting Gezinsverzorging Mid- delharnis-Sommelsdijk en de Ge- zinsverzorgingspoot van de Stich ting Maatschappelijke en Sociale dienstverlening in de gemeente Goe dereede. ^H m Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk H Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 I FAX (01870) 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,00 JAARABONNEMENT 50,- ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank; Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 College en gemeenteraad zouden regel matig met zo"n dorpsraad de gang van zaken in de betreffende woonkern door moeten nemen en dhr. de Vos nodigde de raadspartijen - de verliezers en zeker ook de winners - uit daarover van gedachten te wisselen en met ideeën te komen; „...dan zijn we positief gericht bezig en wordt de gemeenteraad weer het bestuursorgaan waar beleidsbeslis singen op basis van argumenten wor den genomen", voorziet dhr. de Vos, en hij vervolgde; „de burger heeft er belang bij dat er naar hem of haar geluisterd wordt door het plaatselijk bestuur als geheel. Hij of zij is niet geïnteresseerd in politiek gekrakeel in de gemeenteraad, waar al of niet strategische of taktische overwegin gen aan ten grondslag liggen. Zelfs leek het dhr. de Vos dat de belangstel ling voor de plaatselijke politiek er door zal toenemen als gemeentebe stuurders opstellen en een grote mate van onderling vertrouwen uitstralen. Burgemeester de Vos herinnerde aan het feit dat de gemeentelijke herindeling 25 jaar geleden, op 1 januari 1966, werd gerealiseerd, een samenvoeging die voor velen een avontuur-, een stap in het ongewisse betekende. De gemeentebe sturen van vóór die herindeling waren dragers van de identiteit van het dorp, maar zo'n identiteitsdrager is het ge meentebestuur van Oostflakkee nooit geworden. Door instelling van dorpsra den zou aan de identiteit weer vorm gegeven kunnen worden, zo leek het de burgemeester. Geen van de dorpsker nen van Oostflakkee, ook niet Oude Tonge dat sterk is gegroeid, heeft de Oostflakkeese identiteit naar buiten bepaald, enerzijds vindt dhr. de Vos dat te waarderen, anderzijds beperkt het Oostflakkee in zijn profilering. Overigens ging dhr. de Vos maar lie ver niet in op de vraag of Oostflakkee op 1 januari 2016 zijn 50-jarig be staan zal kunnen vieren, maar burg. de Vos acht dat ook niet belangrijk te zijn omdat een gemeente als bestuur lijke eenheid geen doel in zichzelf-, maar slechts een middel dient te zijn om, terwille van de burger, beleid te kunnen voeren. Spr. voorzag dat andere tijden andere bestuurlijke eenheden kunnen vereisen, wat ze ker voor kleinschalige eenheden zal gelden en 't leek dhr. de Vos toe dat dat op den duur zeker ook gevolgen zal hebben voor de positie van de gemeenten. Vooral in het begin van zijn speech had burg. de Vos z'n gedachten breed uit laten waaieren naar gebieden in verge lijk waarmee ons land een hoge welvaart kent, zoals Oostbloklanden en gebieden uit de Derde Wereld. Het benauwde hem dat de vraag of wij van onze rela tieve welvaart voldoende af willen staan voor hen die hier op het minimum leven of voor hen die in de Derde Wereld op de rand van verhongering leven, negatief beantwoord wordt. „Er zal van ons een fundamenteel andere leefwijze worden verlangd om de ander meer kansen op ontwikkeling te bieden. Ook het klein schalige Oostflakkee zal zich niet meer kunnen afschermen van wat er elders op de wereld gebeurt, Goeree-Overflakkee is niet meer een geïsoleerd stukje Neder land, het maakt deel uit van de ontwik kelingen in de wereld", zo stelde dhr. de Vos vast, in de hoop dat naar zijn ideeën zal worden geluisterd en dat er tenmin ste met elkaar over gesproken zal wor den. Bijna zouden we vergeten te zeggen dat burg. de Vos ook ieder een gelukkig en voorspoedig 1991 heeft toegewenst. Na een periode van enkele weken rust en de zangavond van 24 december j.l. in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge waar aan we mochten meewerken, hopen we op D.V vrijdag 11 januari onze weke lijkse repetities weer te hervatten. We willen op deze manier alle jongeren van 16 jaar en ouder oproepen om lid te worden van ons koor, zodat jullie ook mee kunnen werken aan de uitvoerin gen die gepland staan voor het komende jaar. Vooral de jongens worden hartelijk uit genodigd om eens een kijkje te komen nemen op ons koor, daar de 12 jongens die al lid zijn van ons koor jullie verster king goed kunnen gebruiken. Wat kunnen jullie verwachten op ons koor? Allereerst het samen zingen en in de tweede plaats het ontmoeten van andere leeftijdgenoten. Stap nu gewoon eens over de drempel heen waarvan je denkt dat die hoog is maar waarvan later zal blijken dat die heel laag was, en kom eens een kijkje nemen op onze repetitie avonden die we iedere vrijdagavond houden van 19.00 tot 20.00 uur in de Prins Mauritsschool te Middelharnis, met uitzondering van vrijdag 18 januari want dan hopen we te repeteren in 'Vita Nova' te Sommelsdijk. Heb je na dit lezen nog vragen stel ze dan gerust en bel dan naar Cor Donse laar, tel. (01114) 23 79. Schaapskooi afgebrand - Omstreeks 17.00 uur moest de vrijwillige brand weervan Ooltgensplaat uitrukken voor een uitslaande brand in de schaapskooi aan de buitendijk in de Grote Adriana Theadorapolder te Ooltgensplaat. De brandweer kon niet meer voorkomen dat de schaapskooi geheel verloren ging. In de schaaps kooi was alleen een partij hooi aanwezig. Uit onderzoek bleek, dat 4 jonge knaapjes uit Ooltgensplaat in de schaapskooi met vuur hadden gespeeld hetgeen uit de hand was gelopen. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De respektievelijke ouders van de knaapjes zullen vermoedelijk aansprakelijk gesteld worden voorde ontstane schade. De combinatie Vakantie-Rabobank is een combinatie die voor Stellendam en Goedereede al jarenlang een vanzelf sprekende zaak is. Ook in het seizoen 1990 hebben velen via het kantoor aan de Voorstraat 77 te Stellendam hun vakantie veraf of dicht bij geregeld. Voor het tweede jaar in suc cessie werd de grens van 1.000 personen alweer gepaseerd. Dit jaar viel de eer van het passeren van deze mijlpaal toe aan de heer en mevrouw D. van Ours. Met een busreis naar Spanje in de maand december maakten zij het getal vol. Uit de hand van de reismedewerkers van de bank ontvingen zij voor dit feit een leuke attentie. Voor de derde maal werd afgelopen zaterdag 5 januari gedurende de gehele dag een vakantiemarkt gehouden. Weder om was er belangstelling om zich te oriënteren over de mogelijkheden die er zijn voor een kompleet verzorgde va kantiereis. Van 10.00 tot 16.00 uur stonden de deu ren van het kantoor Voorstraat 77 wijd open, waar, onder het genot van een hapje en drankje of wat exotisch fruit, voorlichting kon worden verkregen om trent vakantiebestemmingen. Voorlichting over alle vormen van va- kantievieren, zoals busreizen, vliegrei zen, bootreizen, treinreizen en auto- reizen, zowel veraf als dichtbij. Er waren stands met uitgebreide documentatie over verschillende landen. Teveel om op te noemen. Het werd zodoende een gezellige informatieve dag voor ieder een. Ook werd er dit jaar weer een prijsvraag gehouden met een hoofdprijs van ƒ250,- te besteden bij Rabobank Stel lendam. Een ieder die niet in de gelegenheid is geweest zaterdag een bezoek te brengen aan de bank, wordt aangeraden dit als nog te doen. Er zijn wel veel mogelijkhe den, maar vooral voor het hoogseizoen zijn veel bestemmingen al snel volge boekt. Zorg dat u er tijdig bij bent om teleurstellingen te voorkomen! MIDDELHARNIS In verband met rioleringswerkzaamhe- den in de Hobbemastraat t.b.v. de woningbouw in het plan Donkereweg, zal het gedeelte Hobbemastraat tussen Hoflaan en Juliana van Stolberglaan deze week op dinsdag, woensdag en donderdag voor alle verkeer worden afgesloten. Zaterdag 19 januari a.s. organiseert het Comité Zuid-Hollandse Eilanden van het Wereld Natuur Fonds onder leiding van de heer J. Verkerk (Vogelwerkgroep Hoeksche Waards Landschap) een gan zenexcursie rond Goeree-Overflakkee. De excursie gaat per bus, vertrek 9.30 uur vanaf het parkeerterrein van de Vis- afslag te Stellendam. Kosten 10,- per persoon. Einde excur sie tussen 15.00-16.00 uur. Donateurs, introducé's en belangstel lenden van harte welkom. Voor deelname kunt u zich zo spoedig mogelijk opgeven bij mevr. Broer- Waldeck, tel. (01873) 13 30. Een tientje stageld per dag, voor toeris ten die met hun caravan op Veerse Dam, Brouwersdam, Grevelingendam of waar dan ook aan dam of dijk in Zeeland, een gehele dag komen genieten van de recreatievoorzieningen, door Rijk of provincie aangelegd zonder een cent in de provincie te verteren. Ze laten alleen de schillen en de dozen (of erger) achter, met dat parkeertientje kunnen weer voorzieningen worden getroffen voor hen zelf plus andere toe risten, zoals toiletvoorzieningen en kan het onderhoud aan de waterkant be taald worden. Dit voorstel werd geuit door burgemees ter C. Rutten van Middelburg in zijn Nieuwjaarstoespraak op 2 januari 1991 ten stadhuize van de Zeeuwse hoofd stad. Graag toeristen in Zeeland, maar niet hen die voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. De Gereformeerde Gemeente te Oude Tonge hoopt a.s. zaterdagmiddag het nieuwe Verenigingsgebouw, gebouwd aan de kerk in de Julianastraat, in gebruik te nemen. Daartoe wordt 's mid dags om half 3 een bijeenkomst met de genodigden gehouden, waarna van 3 tot 5 uur voor belangstellenden gelegen heid bestaat het nieuwe gebouw te bezichtigen. Het werd gerealiseerd omdat het de Gemeente aan Verenigingsruimte ont brak. De oude kerkeraadskamer heeft dat gemis weliswaar jarenlang gelenigd, maar vorig jaar werd tot de bouw van een Verenigingsruimte besloten, 15 me ter lang en 5 meter breed. De leden van de kleine gemeente (plm. 80 leden en doopleden) hebben zelf waar mogelijk de handen uit de mou wen gestoken bij o.a. de graafwerkzaam- heden. Het technisch gedeelte van de bouw werd gerealiseerd door aanne mingsbedrijf de Geus uit Dirksland. In de kerk werd de oude kerkeraadskamer die vrij gekomen is bij de hal ge trokken. Bij de opening van a.s. zaterdagmiddag zal zowel dhr. J. Blaasse als voorzitter van de bouwcommissie, als dhr. P. Groenendijk, voorz. van de kerkeraad betrokken zijn. FOTO - FILM REPORTAGE - VIOED - COMPUTER Ji|.|.'.|J|IJ»ll»| CU D C3 DIRKSLAND U kunt zich nog opgeven voor het 10- jarig bestaan van 'de Christenvrouw' op D.V. zaterdag 12 januari te Amersfoort. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Opge ven bij mevr. Melissant-Huizer, tel. (01877) 24 19. Vertrektijden bus: 8.00 uur: Rabobank Melissant. 8.10 uur; Vroonlande. 8.15 uur: 'de Schakel'. 8.20 uur: 'de Samaritaan' (S'dijk). Op zaterdag 27 april wordt het jaarlijkse Jeugdsolistenconcours gehouden in het verenigingsgebouw 'Melishof te Melis sant. Muziekleerkrachten op Goeree-Over flakkee en daarbuiten kunnen hier alvast rekening mee houden. De deelnemers aan dit concours mogen niet ouder zijn dan 18 jaar. Ze worden in vier categorieën ingedeeld, nl.: grote instrumenten (orgel, piano); kleine in strumenten (blokfluit, dwarsfluit, gitaar, accordeon enz.); zang (ook duo's, trio's enz.); groepen (instrumentaal: duo's, trio's enz.). Afhankelijk van het aantal deelnemers vindt er nog een leeftijdsindeling plaats. Binnen niet al te lange tijd ontvangen scholen en muziekleerkrachten aan meldingsformulieren voor dit concours. Ook dit jaar organiseren de gezamen lijke damverenigingen op Goeree-Over flakkee het kampioenschap voor de persoonlijke titel voor 1991. Er zal weer worden gespeeld volgens het Zwitsers systeem wat het spelen van 7 wedstrijden inhoudt. Ook voorthuisdammers staat deze wed strijd open. Juist voor hen is het misschien een uit daging om zich via dit tournooi aan te sluiten bij de plaatselijke vereniging. Een ieder is van harte welkom mits hij of zij woonachtig is op Goeree-Overflak kee of lid is van een damvereniging op ons eiland. Opgave voor dit tournooi kan geschie den tot 16 januari 1991 bij de vol gende adressen. - A. Knape, St. Joris Doelstraat 3, Sommelsdijk, teL (01870) 25 81 - E. Visbeen, Beukelaar 16, Melissant, tel. (01877) 22 38 - C. van Welie, Bloemendaal 52, Dirksland, tel. (01877) 10 14 Het nieuwe gebouwtje werd tegen de kerk aan gebouwd Het zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden zet in zijn verzorgings gebied met ingang van 1991 geen zui veringsslib meer af naar de landbouw. Tot nu toe werd dit produkt als mest stof gebruikt. Zuiveringsslib is een restprodukt dat ontstaat bij het zuiveren van afvalwater in zuiveringsinstallaties. Tot nu toe werd slechts een beperkte hoeveelheid van het geproduceerde zuiveringsslib - 15 procent - afgezet in de landbouw. Dit slib werd streng gecontroleerd en vol deed ruimschoots aan de daarvoor gel dende landelijke eisen in de 'Richtiijn voor de afzet van vloeibaar zuiveringss lib ten behoeve van gebruik op bouw- en grasland'. Besloten is geen zuiveringsslib meer af te zetten naar de landbouw omdat met ingang van 1991 het zuiveringsschap de mogelijkheid heeft al het zuiveringsslib gecontroleerd te storten of te verbran den. Tot nu toe was dit niet het geval. Het verzorgingsgebied van het zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waar den bestaat uit Goeree-Overflakkee, Voorne-Putten, Rozenburg, Botlek, Europoort, IJsselmonde, Eiland van Dordrecht, de Hoeksche Waard, de Alblasserwaard, de Vijfheerenlanden, de Krimpenerwaard en het Zuidhol landse deel van de Lopikerwaard. OUDDORP In de woning van de vissersfam. A. Kleijn aan de Spreeuwenstein te Oud- dorp heeft op Nieuwjaarsavond een brand in de woonkamer door het hele huis een grote rook- en roetschade ver oorzaakt. De brand is kennelijk ont staan door kortsluiting in het t.v.-toestel dat niet eens ingeschakeld stond omdat de bewoners afwezig waren. Een dochter van de fam. Kleijn die die avond de woning van haar ouders pas seerde zag dat de ruiten aan de binnen kant beroet waren, waarna ze de brand ontdekte. De brandweer heeft het vuur met hogedruk geblust. Niet de vlammen, maar het roet dat zich door het hele huis in een vette laag had afgezet, heeft de grootste schade veroorzaakt. Die wordt gelukkig door de verzekering gedekt. BRUINISSE Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. W. Verhoeks van Amemuiden, bed. H. Doop en bev. ambtsdragers. DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). MIDDELHARNIS heden (dins- dagjavond 7.30 uur ds. F. Harinck van Rotterdam-Zuidwijk. Dir. A. van der Veen De nieuwe Stichting waarvan het Hoofd kantoor zich in Oude Tonge bevindt, met bijkantoren in Ouddorp, Melissant en Sommelsdijk, heeft 300 medewer- kers(sters) in loondienst en telt 150 AAW (Apha)hulpen. De Stichting heeft in haar naam voor het vertrouwde begrip 'Gezinsverzorging' gekozen. Het dage lijks bestuur bestaat uit 7 personen. Alle betrokkenen hebben alkaar j.l. vrijdag ontmoet tijdens een gelegenheidsrecep- tie in het Prieel te Middelharnis. Het fusie-informatieblad geeft ook een duidelijke uifleg van de motieven die tot de fusie hebben geleid. Eerstens ging het om het behoud van de Chr. identiteit van de organisatie, voorts gold de over tuiging dat een organisatie voor (de steeds meer toegepaste) thuiszorg slechts door schaalvergroting in stand zou kun nen worden gehouden en met fusering werd ook een versterking nagestreefd van de onderhandelingspositie ten aan zien van de samenwerking met andere organisaties voor Gezinsverzorging en het Kruiswerk. Binnen enkele jaren zal - aldus gedicteerd door de Overheid - het samengaan van wijkverpleging en ge zinsverzorging een feit zijn en zal er ook op Goeree-Overflakkee sprake zijn van één thuiszorg-organisatie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1991 | | pagina 1