EiuvriDEn-inEuwa Stroomverbruik sterk afhankelijk van samenstelling huishouden Foto-tips voor Kerst en Oud Nieuw 3e Blad VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 No. 5962 In 1989 bedroeg het gemiddelde elektriciteits verbruik van een huishouden 2925 kilowattuur. Dat is ruim 1% meer dan in 1988 en bijna 4% meer dan in 1987. Dat blijkt uit het Basisonder zoek Elektriciteitsverbruik Kleinverbruik (BEK) 1989 dat de VEEN, de vereniging van electrici- teits-distributiebedrijven, vandaag heeft gepu bliceerd. Dit onderzoek wordt jaarlijks gehou den onder 1800 klanten om het bezit en gebruik van elektrische apparatuur in huishoudens in kaart te brengen. Het elektriciteitsverbruik is sterk afhankelijk van de samenstelling van een huishouden. Alleen staanden hebben met gemiddeld 1781 kilowatt uur (kWh) het laagste verbruik. Naarmate de gezinsomvang toeneemt, stijgt ook het elektrici teitsverbruik. Zo heeft een gemiddeld gezin met vijf personen een verbruik van 3532 kWh. Uit het onderzoek blijkt ook dat van het gemid delde verbruik van een huishouden 20% bestemd is voor koelen en vriezen. Bijna een kwart van het verbruik gaat op aan verlichting. Er zijn gemiddeld 23 lampen in huis, waarvan 2,5 exem plaren TL-balken zijn. Hoewel het aantal ener giezuinige lampen met 25% is gestegen, heeft het gemiddelde gezin slechts 0,8 van deze spaarlam pen. Verwacht wordt dat dit de komende jaren zal toenemen. Ongeveer 12% van de huishoudens kookt elek trisch. Dit cijfer is laag omdat koken op gas in Nederland het meest gebruikelijk is. Het gemid deld verbruik bij elektrisch koken is 440 kWh per jaar. Meer dan 12% van de huishoudens heeft een magnetron. Op het terrein van beeld en geluid neemt het bezit van CD-spelers toe. In 1989 bezat ruim 34% zo'n apparaat, in 1988 was dat ruim 23%. 50% van de huishoudens had in 1989 een videorecorder. Dat is een stijging van 4% ten opzichte van 1988. Voor beeld en geluid wordt gemiddeld bijna 220 kWh verbruikt. Dat is circa 8% van het huishoudelijk verbruik. Enkele andere cijfers over het bezit van elektrische apparatuur: 22% heeft een computer, 31% een elektrische deken, ruim 8% een afwasmachine, 66% een wekkerradio en 3% een zonnebank. Donkere dagen, feestelijke foto's! Leer fotograferen als de beste Ook u kunt moeiteloos de mooiste foto's maken van Kerst en Oud Nieuw. Dat bewijzen de tips op deze pagina. Wilt u meer over fotograferen weten, dan beleeft u veel plezier aan het boekje: minicursus Fotograferen. Er is ook een minicursus Doka, waarin u precies leest hoe u zelf foto's kunt ont wikkelen en afdrukken. En er is een minicursus die u vertelt hoe u zelf Klank/diaseries kunt maken. Voor geïnteresseerden in videocamera's ver scheen bovendien onlangs een minicur sus Video/filmen. De minicursussen zijn verkrijgbaar bij veel fotospeciaalzaken of door over making van f 5,95 per stuk op postgiro- rekening 338 van Bureau Voorlichting Foto Film Video in Apeldoorn, onder vermelding van de gewenste minicur- sus(sen). Na ontvangst van uw beta ling, wordt uw bestelling per omgaande opgestuurd. Knallers van vuurwerkfoto's Heeft u wel eens vuurwerk gefotogra feerd? Zoniet, dan hoort het zeker op de lijst van goede voornemens. Voor vuurwerkfoto's heeft u geen flitser nodig. Het licht van het siervuurwerk 'schildert' immers de foto. Kies de meest lichtgevoelige film die in uw camera kan (400, 800, 1000 of zelfs 1600 ISO!) en richt uw camera met Oud Nieuw op de lucht. Kunt u met uw camera dubbele opnamen maken (zie de gebruiksaanwijzing) zet de camera dan op een statief op stevige ondergrond en maak meerdere opna men op één negatief. Het resultaat ziet u op de foto's. De fotospeciaalzaak heeft grote, kleine en heel kleine statieven in alle prijsklassen. Wie graag fotografeert, beleeft aan een statief veel plezier. Met iedere foto-camera kunt u van de komende decemberdagen feestelijke foto's maken. Want kaarslicht, kerstboom en mensen in feeststemming zorgen voor oogstrelende foto's. Hoe u de beste foto resultaten bereikt met Kerst, maar ook met Oud Nieuw, leest u op deze pagina boordevol feestelijke fototips, samengesteld door Bureau Voorlichting Foto Film Video en de redactie van dit blad. We wensen u prettige (foto)feestdagen! Fotografeer met sfeer Uw camera is niet voor één gat te van gen, als u tijdens Kerst en Oud Nieuw sfeer wilt'fotograferen. Heeft u een toestel met (ingebouwde) flitser, dan krijgt u de mooiste foto's, door reke ning te houden met het bereik van het flitslicht. Dat ligt meestal tussen de drie en vijf meter. Fotografeer uw foto onderwerp dan ook bij voorkeur tussen die twee afstanden. Heeft u geen (inge bouwde) flitser, dan haalt u bij de fotospeciaalzaak gewoon een extra lichtgevoelige film. Daarmee heeft u aan de aanwezige sfeerverlichting meestal voldoende om goed gelukte foto's te maken. Bij de fotospeciaal- zaak zal men u minimaal een 400 ISO film adviseren, in plaats van de gebrui kelijke 100 ISO film, of misschien nog lichtgevoeliger. Dat hangt af van de mogelijkheden van uw camera. Neem uw toestel dus even mee als u langs de fotospeciaalzaak gaat. Sterretjes zien In sommige gevallen kunt u de sfeer van de kerstfoto's verhogen, door gebruik te maken van filters. Want met filters kunt u leuke trucjes uithalen! Het zijn glazen of kunststoffen plaatjes, die u al dan niet met behulp van een filter- houder makkelijk voor de camera-lens kunt zetten. Filters kunnen de kleuren van uw foto's beïnvloeden (kleurfil- ters), maar ook bijzondere effecten teweegbrengen (effectfilters). Twee voorbeelden van effectfilters zijn het sterfilter en het multi-image filter. Zoals u hiernaast ziet gaan kaarsvlam metjes als sterretjes stralen wanneer u een sterfilter gebruikt. En met een multi-image filter creëert u een zee van licht. De fotospeciaaizaak heeft filters in alle soorten en maten. Ze zijn voor praktisch elke camera geschikt. Wel licht een leuk kerstcadeau voor de hof- fotograaf in uw familie of voor uzelf7 Kerstbal-kiekjes Of u nu een diner-dansant heeft of een echt kerstbal, vergeet de foto-camera niet. De camera's van vandaag zijn zo klein dat u ze makkelijk in een tas of jaszak kunt meenemen. En de bedie ning is al even eenvoudig. Veel moderne camera's werken vol-auto matisch, waardoor m.islukte foto's tot het verleden behoren, zelfs als u weinig of geen kennis van fotografie hebt! Is uw toestel verouderd en overweegt u het in te ruilen voor een nieuwe camera, dan vindt u bij de fotospeciaalzaak een uitgebreid assortiment. En wat min stens zo belangrijk is: men heeft een persoonlijk advies en ook na de aan koop heeft u de zekerheid van een goede service. Maak uw eigen nieuwjaarskaarten Een nieuwjaarskaart krijgt een per soonlijk tintje, als u ze zelf maakt met foto's. Van uw meest geslaagde foto of dia kunt u (zelfs zonder negatieO bij de fotospeciaaizaak extra afdrukken laten maken op briefkaartformaat. Soms zelfs met een kerst- en nieuwjaarswens erbij afgedrukt. Kerstcadeautips Er is vast wel iemand in uw familie die graag fotografeert. Voor die persoon kunt u voor een cadeau uitstekend bij de fotospeciaalzaak terecht. Op deze pagina bespraken we al enkele hulpmiddelen die leuk zijn om cadeau te geven. En denk eens aan een foto album of -lijst, een statief voor het maken van trilvrije opnamen, een han dige fototas of een mooi foto-portret. g Ook met de bovengenoemde minicur- C sussen kunt u mensen venassen. En is (j uw budget wat groter, neem dan eens ;i*^ o een kijkje bij de moderne camera's. Mooi fotoportret een vergroting waard Sprekende fotoportretten liggen tijdens de feestdagen voor het oprapen. Zoals van opa die zijn kleinkind onder de kerstboom voorleest. Mensen 'ogen' het mooist op de foto als u ze op oog hoogte fotografeert. Kijk dus goed door de zoeker van uw camera voordat u de knop indrukt en kijk even of een lager standpunt (even door de knieën zakken) niet een mooier plaatje ople vert. En heeft u een tele(zoom)lens op uw camera, dan boft u. Want de tele lens is ideaal voor het maken van por tretfoto's. De telestand zorgt er name lijk voor dat uw 'modellen' scherp op de foto komen terwijl de voor- en/of achtergrond onscherp wordt. Oh denneboom, wat zijn uw foto's wonderschoon Het optuigen van de kerstboom vergt vaak meer tijd dan u denkt. Maar het resultaat is dan ook adembenemend! Maak terwijl de boom wordt opge tuigd, ook af en toe even tijd vrij voor een sfeervolle foto van de boom en de familie-leden die u bij het optuigen helpen. Heeft u een direkt-klaar camera, dan kunt u van dat optuigen van de boom een leuke uitnodiging voor familie of vrienden maken, door op de witte rand van de direkt-klaar foto een tekstje te schrijven, zoals: 'We verwachten je op eerste Kerstdag'. Succes is verzekerd!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9