EHIVI1DEf1-l1IEmi/5 GESLOTEN Den Hertog bv Wie schrijft er mee van en over Flakkee? AVy i>^ A3COun1artskantoor Cvande\/\fetering bv Kerstnachtdienst in Stellendam uitgeverij en boelchandel Wij wensen onze relaties prettige kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Kerstnachtdienst Geref. Kerk Middelharnis Fa. B. van Eek Zn. No. 5962 Onze kantoren zijn in de periode van maandag 24 december 1990 tot en met dinsdag 1 januari 1991 stichting Gezinsverzorging •Middelharnis-Sommetsd,}i< Dienstverlening in de Gemeente u Wij wensen u Gods zegen op het Kerstfeest en in het nieuwe jaar Stichting Gezinsverzorging Goeree-Overflakkee u en nodigen u uit op onze receptie, 4 januari a.s. tussen 16.00 en 18.00 uur in het 'Prieel' van het komplex 'De Staver'. Wij gaan samen verder onder de naam: Goeree-Overflal<l<ee 2e Blad VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 Nieuwe boeken Van uitgeverij Den Hertog b.v. te Hou ten ontving de redactie van Eilanden- nieuws een exemplaar van de meest recente nieuwe uitgaven. Juist in het najaar verschijnen er naar gewoonte veel nieuwe boeken - vóór het leessei- zoen bij uitstek: de winter. Ook deze vers-van-de-pers-ge komen publicaties zijn weer de moeite van het kennisne men waard. Wat dat betreft zet Den Her tog een goede traditie voort. In onderstaand overzicht vindt u een opsomming met korte toelichting op elk van de desbetreffende uitgaven. Het ligt in de bedoeling een deel ervan binnen kort nog eens aandacht te geven door middel van een meer uitvoerige boek bespreking. Thomas Boston, De viervoudige staat. Gebonden. 475 pag. Prijs 55,-. L. J. van Valen, Thomas Boston, een visser der mensen. Gebonden. 229 pag. Prijs 34,50. Tot en met 31 december 1990 be draagt de prijs van beide boeken samen 79,50. Eén geschrift van Thomas Boston èn een ander dat zijn biografie bevat. Samen een prachtig set boeken dat ieder dien de gereformeerde, en daarbinnen de Schotse, theologie ter harte gaat, zal willen bezitten. Thomas Boston (1676- 1732) was een Godgeleerde die, hoewel hij vele jaren in een klein Schots plaatsje diende, van grote betekenis is geweest. Door zijn geschriften namelijk. Daar van is 'De viervoudige staat" wellicht het meest bekende. Een ander belangrijk geschrift van hem is 'Het verbond der genade". 'De viervoudige staat' beschrijft de vier staten van de menselijke natuur: 1) in het paradijs; 2) na de val; 3) door de wedergeboorte, en 4) de tweevoudige toekomst. Een boek met een ernstige, aangrijpende inhoud! De heer Van Valen, van wie bekend is dat hij een grote kennis bezit van de Engelstalige theologie, schreef een aan trekkelijk boek over Boston. Met name aan de hand van diens eigen 'Memoirs". Het boek is rijk geïllustreerd. Een bijzondere aanbeveling geldt dit tweetal boeken. O Dr. H. F. Kohlbrugge, De eenvoudige Heidelberger. Gebonden. 472 pag. Prijs 49,50. Nog zo'n klassiek werk dat in herdruk onlangs van de persen rolde. Heel wat jaren was Kohlbrugge"s catechismus verklaring alleen antiquarisch verkrijg baar. Dat is dus nu weer anders. Een reden om het u snel aan te schaffen. Voor nog geen vijftig gulden! Een koop je. Weliswaar klopt de ondertitel niet helemaal (het zijn niet alleen 'Catechis- muspréken'; ook preekschètsen zijn opgenomen) - in deze bundel blijkt dat deze 19e eeuwse prediker de diepe tonen van onze catechismus waarlijk heeft verstaan. Er is uit dit boek veel te leren. Het volgende is voor de uitgever be doeld: Kohlbrugge's 'Twaalf twaalftal len" zijn ook al zo lang uitverkocht... O M. Qusit, Weerklank. Ingenaaid. 136 pag. Prijs 14,50. Mevrouw Quist schreef al eerder dag boekjes voor jonge mensen. Het is ver-' blijdend dat de vraag naar dit soort boekjes zodanig is dat er ruimte bleek voor nog een dergelijke uitgaaf In hon derd datboekstukjes behandelt zij de inhoud van de Heidelberger Catechis mus. Op deze wijze wordt getracht 'weerklank' te geven aan de Heilige Schrift zelf Aanbevolen voor de jeugd vanaf 12 jaar. Drs. D. Vogelaar, De betekenis van Waterink in onze tijd. Kompas-serie, deel 6. C. Bregman en drs. J. Schipper, Moderne literatuur gevtikt en gewogen. Kompas-serie, deel 7. Ingenaaid. 133 resp. 168 pag. Prijs/19,50 per deel. De Kompas-serie wil bezinnend en toe rustend materiaal bieden op de terrei nen van dogmatiek, ethiek, kerkgeschie denis en literatuur. Drs. Vogelaar, die leiding geeft aan een school voor voortgezet onderwijs, vraagt aandacht voor het leven en het werk van prof Waterink, en de betekenis daarvan voor opvoeding en onderwijs in deze tijd. Prof Waterink (1890-1966) was in zijn tijd en in zijn kring een gezagheb bend pedagoog. Vele jaren was hij hoog leraar aan de Vrije Universiteit. De heren Bregman en Schipper geven in hun boek een kritische analyse van de moderne Nederlandse literatuur. De lij nen worden van verre getrokken; de auteurs starten met Nietsche en Multa- tuli. Via het interbellum en de na oorlogse litgeratuur komen zij bij de jaren zestig (hoofdstuk V) en de zeventi ger en tachtiger jaren (hoofdstuk VI). Uit elk van de perioden wordt een aantal boeken kort besproken. Het slothoofd stuk bevat een 'standpuntbepaling" van uit Christelijke normering. „Beproeft de geesten of ze uit God zijn!" O Ds. W. van Gorsel, Hij beeft onder ons gewoond. Ingenaaid. 85 pag. Prijs 9,75. Dominee Van Gorsel, hervormd predi kant te Schoonhoven, stelde weer een boekje samen zoals we er van hem al verscheidene hebben mogen ontvangen. Een bundeltje meditaties dat zich ken merkt door een heldere uitleg van het desbetreffende Schriftgedeelte en een pastorale toespitsing; Stichtelijk in de goede, oorspronkelijke zin van het woord. Dit boekje biedt negen overdenkingen naar aanleiding van een gelijk aantal tekstwoorden uit het eerste hoofdstuk van het Johannes-evangelie. „Het Woord is vleesgeworden en heeft onder ons gewoond (vs. 14), aldus het thema van wat de Proloog op dit evangelie wordt genoemd. Door Gods genade wer den en worden zondige mensen ge bracht tot de kennis van Hem die als een licht in de duisternis verscheen. „Rabbi, Gij zijt de Zoon van God. Gij zijt de Koning van Israël" (vs. 50). De fraaie omslag van het boekje werd ontworpen door Anneke Kaai-van Wijn gaarden. Ds. J. J. van Eckeveld, Ziekenbezoek. Een pastorale handreiking. Ingenaaid. 96 pag. Prijs 14,90. In september 1988 hield ds. Van Ecke veld op een konferentie voor predikan ten van de Gereformeerde Gemeenten een lezing waarin hij enkele aspekten van het pastoraat onder zieken be lichtte. De lektor heeft het aldaar en toen gesprokene inmiddels uitgewerkt tot een uitvoeriger geheel. Het verscheen in boekvorm onder de titel die hierboven staat. Bedoeld als een handreiking voor hen die tot de dienst van het pastoraat zijn geroepen, en die deswege ook bij zieken op bezoek gaan. Het is een praktisch boekje geworden dat een bijzondere aanbeveling aan ambtsdragers verdient. De schrijver heeft zijn stof in die zin beperkt dat hij niet ingaat op de specifieke problema tiek van het pastoraat ten behoeve van de psychisch zieke. Aan het slot van het boekje is een overzicht met enige litera tuur opgenomen. ACCOUNTANTS ADMINISTRATIE- CONSULENTEN VOORSTRAAT 15 3241 EE MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-6655 DIEPENDORST 168 3253 VC OUDDORP TELEFOON 01878-1631 Ons kantoor is gedurende meer dan 30 jaren werkzaam op het gebied van administratieve en fiscaie dienstveriening, waarbij tiet t)oogste kwaliteitsniveau wordt getianteerd. De bezetting bestaat uit 13 medewerkers. Onze werkzaamineden: Advisering op fiscaai, administratief en bedrijfseconomisch gebied. Het voeren van administraties. Verzorging van tussentijdse informatie. Samensteilen van jaarrekeningen. Verzorgen van aangiften voor: loonbeiasting omzetbelasting inkomstenbelasting vermogensbelasting vennootschapsbelasting Haalbaarheidsonderzoeken voor het opstarten van ondernemingen alsmede bij uitbreiding van bedrijven. Het voorbereiden en/of begeleiden van automatiseringsprojecten. Daarnaast fungeren wij als klankbord voor onze relaties en zoeken wij met onze cliënten naar oplossingen voor hun problemen op elk gebied met waar nodig Inschakeling van deskundigen van buiten". Wij hebben een nauwe samenwerking met een landelijke en internationaal werkend (register)accountantskantoor en belastingadviesbureau. Theod. van der Groe, Het lezen van de Heilige Schrift. Ingenaaid. 89 pag. Prijs 14,90. Dominee Van der Groe (overl. 1784) was de laatste vertegenwoordiger van de stroming van de Nadere Reformatie. Hij was vele jaren predikant te Kralingen (voor een goed begrip: bij Rotterdam). Al eerder gaf Den Hertog enkele ge- schriftjes van Van der Groe in herdruk uit. Bijvoorbeeld dat over de boetvaar dige tollenaar. Nu dus een boekje over het Bijbel-lezen. Oorspronkelijk ver schenen als voorrede in het derde deel van een prekenserie van de gebroeders Erskine. Het kan overigens ook zelfstan dig gelezen worden. Dat rechtvaardigt deze uitgaaf Het is wat de inhoud betreft een ernstig en ontdekkend werkje. Laten degenen die hun genoegen hebben in het lezen van zowel de Bijbel als andere stichte lijke lektuur dit boekje eens ter hand nemen. Opvallend bij Van der Groe is toch altijd weer de heldere en eerlijke wijze waarop hij zijn hoorders/lezers behandelt. „Dit moeten alle mensen met Gods genade doen als zij ooit het Heilig woord vruchtbaar willen doen zijn: zij moeten niet eerder kunnen rusten voor dat zij hun zielen voorzien hebben van Christus, door de Heilige Geest". O J. W. van den Berg, Palko de kleine evangelist. Gebonden. Ge'illustreerd. 94 pag. Prijs 9,95. Bunyans Cbristenreis, naverteld door T. Mateboer. Gebonden. Geïllustreerd. 103 pag. Prijs/11,95. Beide fraai uitgevoerde boekjes zijn bedoeld voor de jeugd. Zeg vanaf een jaar of acht a tien. Het eerste vertelt over een jongetje in Slowakije rond 1900. Hij is op zoek naar het land waar de zon nooit ondergaat. Later mag hij er zelfde boodschapper van zijn. Bunyans Cbristenreis behoeft geen in- .troductie. Waarschijnlijk ook de naver telling door Mateboer niet. Deze laatste druk is enigszins herzien. Aanbevolen. Op maandag 24 december a.s. om 22.30 uur zal in de Gereformeerde Kerk een Kerstnachtdienst zijn. In deze dienst zal voorgaan ds. W. v. d. Hoek, die ook het thema van deze avond 'En zij gingen allen op reis, om zich te laten inschrijven" zal (uitleggen) ver klaren. De schriftlezing verzorgt Hans Biene- felt. Kyra van Veen zal een kerstdeclamatie laten horen, naast veel samenzang zal ook het Chr. Gem. Koor 'Middelharnis' o.l.v. hun dirigent Cees den Braber enkele prachtige kerstliederen ten ge hore brengen. 'Gekomen om bij ons onderkomen te vinden". Dit is het thema tijdens de kerstnachtdienst die D.V. op maandag 24 december 1990 in de Geref Kerk te Stellendam zal worden gehouden. Er worden bekende kerstliederen gezon gen. Ds. J. van Westenbrugge houdt de meditatie. Een ensemble van 'De Hoop" geeft zijn medewerking, er is declamatie, de Cantory zingt enkele liederen en Koos Mechielse bespeelt het orgel. De dienst begint olm 22.45 uur en de deuren van de kerk gaan om 22.15 uur open. Iedereen is van barte welkom. O Tot slot twee bundeltjes met gedichten. Jo van Veen-N usmeijer, Zonlicht door de ramen. Ingenaaid. 53 pag. Prijs 9,50. Christlen de Priester, Eenvoudig lin- nengaren. Ingenaaid. 88 pag. Prijs /9,50. Eenvoudige maar zuivere verzen met een goede bijbelse boodschap. De vorm is, met name in het laatstgenoemde bun deltje, traditioneel. J K. 1,1-1991 Dit alles wordt begeleid door onze orga nist Luud Barendrecht. Daar deze dienst een Evangeliserend karakter heeft, wordt iedereen van harte uitgenodigd, deze dienst mee te vieren. Voor deze Kerstnachtdienst is de kerk om 22.00 uur open. Tevens zal deze dienst rechtstreeks wor den uitgezonden door Radio Flakkee; Ether 104.9 FM en Kabel 100.8. ^i==s^ Westdijk 33-56 Middelharnis l\Tel. 01870-3035-2060 /Fietsen, brommers, reparatie Van 'onze' Stellendammer, weer een mooi verhaal zoals het vroeger ging met een en ander bij de visserij. Met onze hartelijke dank... en u had bet naar ons idee toch weer heel goed op papier gekregen hoor. Ons kompliment. Redactie E.N. 'k Hao gezieë da je mun vorige stikje da'k geschreven hao, geplaest heit, mit ut verzoek om ut nog us te doewen. Wat de opmerking van de redaksie angaet is ut taelent niet zoa groat as dat ur veronderstelt is, mar dat laete mun mar zoa. Jao wat de gornaetvisserieë angaet zoas dat vroeger gieng, dat had toch een eigen sfeer. As je dan langs de haevende liep dan rook ut naer teer in kats joe. Want dat mot gezeid worre, mit al d'n aarmoe wier d'r toch geprebeerd, om an de vaertugen ut noadige onderhoud te doewen. Zoa was ut noadig dat de gornaetskorren as ze nieuw waere (want dan wazze ze van wit ketoen) te katsjoeën, waerdeur ze langer meegienge. Op z'n tied as ut weer noadig was, wier d'r weer een ketel katsjoe gekookt, in krege ze weer een beurte. As ut tenminste leië kon. Oak wier op z'n tied de butenkant van ut vaertuug bewaarkt. Dat gieng dan as volgt te waark. Ut vaertuug wier droag gezet in ut dok. Dat was toen waer noe de weunwagens staen. Mit hoag waeter voerre ze ut vaertuug boven de bank, waerop voor twee vaertugen plekke was, in dan wachte tot mit de ebbe het waeter gieng zakke. As ut dan half tieë was, dan gieng de bemanning mit lieslaerzen ut waeter in mit un bezem om de butenkant onder de waeterlijn ofte schuren van oalles dat ur an angroeisels anhieng. In an de ('k zal mar zaagge de bodem) wier mit pokkekrauwers de daer angegroeide pokken d"r ofgekrauwd, in zoanoadig mit een brander der ofgebrand. As dat dan klaer was, in 't was wat opgedra- ogde, dan kwam de nemmer mit koolteerkwasten voor den dag, in dan mar smaere. (Niet op zun elfindertigs, want as ut meugeluk was, dan was ut beste as ut vóór dat de vloed kwam, in 't waeter gieng rieze, dat ut nog wat opgedroagd was. Veule (niet allemaele) vaertugen wiere alleen tot an ut baarghout gekoolteerd, in dur boven al naer gelang de smaek, mit groene, roaie of andere kleuren vaarve opgeknapt. In 't voorjaer, tegen Pienkstere was ut groate schoanmaek. Dan was de bin- nenkante an de beurte in wier benedendeks oalles geschuurd, in daerna mit karboleum ingesmaerd. As ut dan zunnig weer was, dan was ut zaek om je gezicht mit un klonter butter (jao je begriept geen roambutter) in te smaeren want aors was heel je gezicht verbrand. Bovendeks wiere de bin- nenboejen mit brune teer ingesmaerd, in ut dek wier gebreeuwd, 't Was op zun tied oak noadig dat de knaejen mit een breêuw-iezer volgesloge wierre mit waark, waerover een laegje pik gegoten wier, zoadat alles weer waeter- dicht was. Oak de mast wier onder handen genomen, deur eên van de bemanning, die mit een bankje opgehese wier in de mast mit een puzze olie om daer de mast mit in te smaeren. De zeilen, 't groatzeil in de fok wierre meestal aan de Oastkant van de haevende op de Peekoaie uitgeleid, in mit dweilen wier er dan katsjoe opgesmaerd, oales om dur mar zoalang as meugeluk was mee te kannen doewen. Most wel droag weer weze as dat gedaen wier, want dan trok dat spul dur beter in, in droagde des te beter. As 't noadig was, moste de vaertugen op zun tied naer de wurft, in veule gevallen was dat bie Dirk van Duvendieke in Brunisse. Dan bleef de schip per mit eên van de knechts an boord, om zoanoadig wat hand- en span diensten te verrichten. Soms duurde dat meer dan een weke, in al dien tied sliepe ze dan an boord in ut vooronder. Zoa was tur us een knecht, die zeit tegen die schipper, 'k vraege hier om een fiets, in ik gae us thuus kieke. Dat doewe ik oak, was ut weerwoord. Kan joe dan fletse? Welneent, mar as joe me noe een beetje helpt, dan mot dat toch wel gaen. Nó een fiets was gauw verkrege, in overvaere naar dun hoek van Sint Jaope bie Ouwe Tonge was mit de boat die toen daer voer gauw gedaen. Daer gestart in onder dun butendiek richting Haarkingen gieng ut boven verwachting goed, tot op de Meulendiek in Haarkingen waer een mat mit een kurf vol appels un dus- daenige antrekkingskracht had, dat een anriejing niet te vermiejen was, mit as gevolg alle appels over, in van dun diek. Mar tot verbaezing van iedereen de schipper ree geweun deur, tot bie Stellendam. Daer gieng ut pas goed mis. Bie de stee van Biemond was vroeger een groate kreke, in hoe ut gebeurde weer geen maans, mar mit fiets in al verdween de schipper in de kreke in ut riet, zodat alleen un witte zakje mit zun vule wasgoed dur boven uutstak, wat un op zun rik gebonden had. Je begriept wel, dat die knecht heêlemaele geen moeite had om te lachen, (dit leste verhael is histo ries), de knecht leeft niet meer mar de schipper nog wel, die zal wel dienke hoe is ut meugeluk dat dat nog us in de krante staet. Vaorder za"k mar niet gaen. Eventueel een volgende keer wat aors. Un Stellendammer

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5