de Jong b.v kievit warmte Uit de Historie Sommelsdijk Klink Jaap Verhage Loodgietersbedrijf wensen u prettige Kerstdagen en een gelukkig 1991 Garage mevr. J. van Eck-Kooie van Lint autoschade bv Prettige Kerstdagen voorspoedig 1991 G. Meiaard C. Melaard- I L. van der Baan Bouwbedrijf P. vsn den Boogert f Maatschappelijk leven (d VAN DER BOOM - BOEKENVERKOOP Bijbel-Kuyper Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 Z Kortewegje 18, Sommelsdijk, (01870) 21 06 wenst clientèle, vrienden en bekenden Prettige Kerstdagen en een Voorspoedig 1991 Wij wensen u prettige feestdagen en een bloemrijk 1991 £8& sil 9U tuinaanleg en -onderhoud tuincentrum met personeel Gaarne zullen we In het nieuwe jaar weer voor u klaar staan. Oostdijk 45-49, Sommelsdijk Telefoon (01870) 26 09 Fax 51 48 (17) Landbouw en veeteelt In de Maas- en Scheldebode, 30-10 en 6- 11-18%, opgenomen in E.N. 7-ll-'86, stond: Uit deze gemeente werden reeds 7 mil joen kg. suikerpeen vervoerd naar de fabrieken, terwijl de hoeveelheid die nog moet worden aangebracht groot is. Op de najaarsmarkt alhier werden aan de lijn gebracht 253 stuks vee 7 biggen en 5 honden. De prijzen varieerden van 180,- - 200,- voor vette koeien, 120,- - 160,- voor ossen, 20,- - 40,- voor kalvers, ƒ60,- - ƒ90,- voor IV2 jarige vaarzen, ƒ90,- - ƒ140,- voor 2 jarige vaarzen, ƒ110,ƒ189 voor kalfdra- gende koeien, 50,- - 120,- voor oude melkkoeien, 160,- - 180,- voor vare koeien, ƒ6.- - 9,- voor biggen, 2,- - 3,- voor honden. De handel was leven dig, bijna alles werd verkocht. In het boek: Het Lied van den Arbeid, geeft Rudolf van Reest een ontroerend verhaal, getiteld: „Die uwe landen ge maaid hebben". Voor de Landarbeiderswet heeft zich ingezet: Jan Knape. Zijn boek: De Landarbeiderswet legt daarvan getuigenis af.. De Landarbeiders in de eerste helft der 19e eeuw: maakten toen lange werkda gen; het zomerloon was maximum 75 cent per dag, wat neerkwam op 4,50 per week. 's Winters - als er al werk was - liep dit terug tot hoogstens 15 et, per dag! Het was toen wel armoe troef, ook al kon men toen voor een gulden heel wat kopen. Sociale voorzieningen waren er niet. Geen wonder dat men 's winters op rooftocht ging om 'aerpelpitten' te plun deren! In de arbeidershuisjes werd heel wat armoe gesleten. Men had slechts één kamer om in te wonen, te eten, kleren te drogen en te slapen. (Boekbespreking: Sommelsdijk II door J. L. Braber in E.N.). In E.N. schreef dhr. Braber: Het landwerk begon in de zomer al om 4 uur 's morgens en duurde tot 's namiddags 5 uur. Men nam voor de hele dag brood mee en zette koffie in een ketel, hangend aan een driepoot, boven een vuurtje. Men stookte vaak zo'n vuur tje in een gegraven sleuf, zodat het tegen de wind beschermd was. Over de sleuf legde men een stang waaraan men een aardappelketel hing om eten te kun nen koken. In de oogsttijd hielpen vrouwen en kin deren ook mee, de laatsten van hun twaalfde jaar af of nog wel eerder. Tussen 1800 en 1870 steeg het levenson derhoud met 50%, terwijl de lonen nau welijks hoger werden. Vaste arbeiders genoten emolumenten, zoals steenko len, aardappelen, tarwe, een groente tuintje en goedkoop wonen. Een dank bare aanvulling op het inkomen waren het 'lezen' van tarwe-aren en het 'om den derden' telen van uien. In 1886 waren de daglonen gestegen tot ƒ1,-a 1,25. In de winter werden de vaste arbeiders niet werkloos. Ze werkten dan in de landbouwschuren, ze verzorgden het vee of dorsten het graan. Het koren werd op de dorsvloer met een vlegel (op de maat, afhankelijk van het aantal perso nen, in twee- of drieslag) of op een gesel- paard gedorst en daarna gezift. De seizoenwerkloosheid werd voor een aantal werkkrachten opgevangen door het verwerken van meekrap in de aan de Langeweg staande meestoof. Deze stoof stond nabij de tegenwoordige Stoof- hoek, die er zijn naam aan ontleent. Woontoestanden De arbeidershuisjes waren overwegend éénkamerwoningen. Hierin woonde dus het gehele gezin. Er werd gekookt, de was gedroogd en men sliep er in bed steden. In een wat groter huis was er een spinne (provisiekast) tussen twee bedsteden. Aan het voeteneind van de bedstede waarin het echtpaar sliep, bevond zich een kribbe, waarin de jongste telg uit het veelal kinderrijke gezin zijn slaapplaats had. Bij een groot gezin sliepen de oudere kinderen op de open zolder, waarvan het dak onbeschoten was. De vloer van de woning bestond uit pla vuizen. In de wintermaanden diende 'de pit', een open haardvuur voor verwar ming. Boven het vuur hingen waterketel of hengselpot aan een verstelbare ket ting (ketelhaak of schoorsteenhaal). De maaltijden waren eenvoudig. De 'stikken' (boterhammen) werden veelal met stroopvet besmeerd. Naar het werk nam men ze mee in de 'stikzak'. De warme maaltijd bestond, vooral na de slacht, vaak uit 'sop over de schuttel'. Op de ronde tafel stond een grote schaal met aardappelen, peren of rapen en 'sop' (kooknat van varkensvlees), waaruit gemeenschappelijk werd gegeten. Om de saus lang te kunnen gebruiken werd deze met 'traswaeter' steeds verdund, wat men 'langnat' noemde. Het vetge halte van de jus werd zodoende steeds lager, zodat 'strukkele' niet gauw plaats vond. In één van de vele kleine winkeltjes haalde men ook wel voor een paar cent mosterd om de aardappelen smakelijker te maken. Deze 'sopte' men dan in een kloddertje op de rand van het bord. Opmerkingen 1. Dit 'kofjekoken' zag ik m'n vader 1920 precies zo doen. 2. Het slapen in de kribbe is nog lang in zwang geweest. Ik sliep er in ieder geval in 1909 nog in. Visserij en scheepvaart In de 14e en 15e eeuw moesten de schepen tol betalen; de inkomsten waren voor de Graaf Gravin Jacoba van Beyeren gaf in 1430 (volgens de beschrijving v. d. Waal en Vervoorn) vrijstelling aan de vaartuigen van Sommelsdijk om tolvrij te varen. Er waren dus 530 jaar geleden reeds vis sers; in 1431 werd door Filips van Bourgondië de vrijheid van alle tol len bevestigd. (E.N. eind december 1963) Er waren ook schippers. J. L. Braber schrijft: Sedert 1486 waren Sommelsdijkse schippers vrijgesteld van het betalen van tolgeld. Mede daardoor was de scheepvaart altijd van groot belang. Zo woonde hier in 1473 schipper Coen Dirkszoon, varend op Antwerpen en in 1493 Wouter Dirkszoon, die ook verre scheepsreizen maakte. De eeuwen door woonden er veel schip pers en scheepsgezellen te Sommelsdijk. In 1717 waren er 5 markt- of beurtschip- pers, waarvan de zogenaamde Dordts- man wekelijks op Dordrecht voer en de vier anderen op Rotterdam. Het waren Pieter de Bruyn, Sijmon Kat- testaart, Marinus Janse Breeman, Leen- dert Lokwell en Ary Pijll. De beurtschippers vervoerden met hun Koornlust 41, wenst familie, vrienden en bekenden prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1991 toe. Oudelandsedijk 30 3245 LH Sommelsdijk Gezegende kerstdagen en Gods onmisbare zegen ii toegewenst voor 1991. 't Veurlioad 26, 3245 XW SOMMELSDIJK zeilschip ook passagiers. Het was voor de reizigers niet altijd een pleziertochtje, want mist, storm of windstilte waren bepalend voor de duur van de reis. Ter illustratie van het aantal schippers dat zijn domicilie te Sommelsdijk had een opsomming van de in 1717 daar wonenden. Het waren de schippers: Jacob Thijsz. Veerman, Jasper de Bruyn, Hubregt Jacobsz., Cornells Jacobsz. Veerman, Gerrit Eliasz. Danser, Salo mon Jansz. Pouwer, Cornells Jansz. van Eeuwen, Hubregt Breeman, Abraham Hobus, Ary Comelisz. van Gempe en Jan Maartensz. Goudeman. Er woonden verder veel schippers- knechten, die destijds scheepsgezellen genoemd werden. Het waren: Jacob Jansz. van Zwigt, Isaacq Kattestaart. Leendert Maartensz. Kervell, Corstiaan Pauksz. Knape, Hendrik Versteegh, Pie ter Pauksz. Kanpe. Jan van den Bosch, Hendrik van Schelle, Pieter Cornelisz. Moy, Willem Jansz. Hotting, Gerrit Maartensz. Kervel, Claas Laurusz. Dub- beldenturf Pieter Danielsz. de Zaij, Jan Benjaminsz. van Heyligendorp en Aren Pauksz. Knape. Zoals u ziet zijn vele familienamen thans niet meer bekend te Sommels dijk. Gezondheidszorg Heerste er cholera in de omgeving, dan was dat een reden om de kermis af te gelasten als voorzorgsmaatregel. In 1816 ontstond er te Sommelsdijk toch cholera. Het gevolg daarvan was, dat in dat jaar 5% van de bevolking kwam te overlijden aan deze ziekte. Reeds in 1816 had men 'Choleradrank' aangeschaft wat het ontsmettingsmid del creosootolie bleek te zijn. Maatregelen werden getroffen om uit breiding van de cholera tegen te gaan. In 1832 richtte men dan ook te Som melsdijk een ziekenhuisje op aan de overzijde van de haven, op de zoge naamde mestkaai. Dit was aanvankelijk alleen bedoeld voor quarantaine, maar al spoedig vond ook oppneming van zie ken plaats. Leed men aan cholera, dan werd zelfs opneming verplicht. (Dhr. J. L. Braber in: 'Middelhamis toen en nu'). Opmerking: Of de cholera, die in 1849 te Melissant heerste, ook in Sommelsdijk slachtof fers maakte weet ik niet. De 'klera' kwam de vorige eeuw veel voor. De Goede Ree Het bejaardentehuis (stichting Her vormd Diaconaal Rusthuis) te Som melsdijk is voor heel Goeree-Overflak- kee zeer belangrijk. Men is er jaren over bezig geweest en op 6 september 1951 kon de eerste steen worden gelegd door dominee A. H. Sonnenberg, hervormd predikant te Ooltgensplaat en oud- voorzitter van de stichting (Th. de W.). Het werd in 1953 geopend. Hoewel uitgaande van de gezamenlijke Hervormde Diakonieën van Goeree en Overflakkee kan ieder er terecht. Het culturele leven Het culturele leven stond in die tijd maar op een laag pitje; de vrije-tijds besteding werd gesleten op de 'zieng- schole', of men ging om een boek bij 't wenst clientèle en vrienden en een Familie, vrienden en cliënten wensen wij een gezegend Kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar. Binnenweg 22, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 14 a Familie, vrienden en belienden gezegende Kerstdagen en een gelukliig 1991 toegewenst. 3245 XV Sommelsdijk 5 Wij wensen relaties, vrienden en bekenden I Prettige Kerstdagen f en een Gelukkig en Gezond 1991 toe Gewasbescliermingsmiddelen SOMMELSDIJK f Enkele Ring 15 SOMMELSDIJK f wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1991 Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1991 Gods Zegen op het Kerstfeest en in het nieuwe jaar, Sommelsdijk Nut. Men ging ook wel eens "n aevendje stoppe', dat was oergezellig, of men hield een 'poterbal'. En dan was er ook nog de kermis - later afgeschaft - waar nogal eens om de meisjes werd gevoch ten. Tussen Meneerse en de Sommerdie- kers boterde het niet altijd. Soms had er ook wel eens een volksgericht plaats. (E.N. Boekbespreking: Sommelsdijk II, J. L. Braber). Na de ontbinding der schutterij bleef De Doele tot in de twintigste jaren van deze eeuw als sociëteitsgebouw in gebruik. Elke zaterdagavond vergaderde de so ciëteit. Er werd rond 1900 door de leden gebiljart gewhist en later veel bridge gespeeld. Ook de polder vergaderde er, terwijl het leesgezelschap 'Onderlinge Vriendschap' (opgericht 1825) er eind vorige eeuw maandelijks bijeenkomsten hield (J. L. Braber E.N.) Uitgeverij en Boekhandel: Aan heeren Inteekenaars op den Bijbel onder Redactie van de Heeren Dr. Kuy- per, Rutgers en Bavinck, bericht onder- geteekende dat hij dezelve zeer sterk inbindt in leder met zware gedraaide slo ten en hoeken voor slechts 8,50, zonder sloten en hoeken 5,- Sommelsdijk W. Boekhoven (1895 M en S) Deze bijbel werd wel bij de Flakkeese drukkerij te Middelhamis uitgegeven, maar W. Boekhoven wilde de afleverin gen inbinden. Bij Boekhoven verschenen kleine werk- Haveneind 13 f Jaap, Elly en (fh euzenkinderen jes. Zie deze advertenties uit de M. en S. Is verschenen, en bij W. BOEKHOVEN voorradig: Levensweg welke God gehouden heeft met Gerrit Tiggelman Bz. geboren 13 November 1788 en overleden 10 December 1873, in dichtmaat, franco p. post 40 cent, als mede verkrijgbaar bij de HeerC. Bresijn onder Den Bommel. Binnen enkele dagen verschijnt: De Visschersvrouw Gedicht vervaardigd op het overboord slaan van de bij den jongsten stsorm ver dronken A. Springvloed, matroos aan boord der vischsloep 'Pionnier' van Middelhamis. De opbrengst is geheel ten voordeele van de weduwe. (1 en 8 december 1893). Prijs 10 cent. Sommelsdijk, W. BOEKHOVEN. Maar ook het grote boek: Beschrijving van het eiland Goedereede en Overflak kee, zijne wording en zijn voortbestaan tot op heden, door J. v. d. Waal en F. O. Vervoom (Met kaarten en platen). Sommelsdijk, W. BOEKHOVEN 1895 Verder: 'De Maas en Scheldebode'. 2x per week verschijnend streekblad. We kunnen steeds genieten van fotocopieën van enige rubrieken in E.N. De Maas- en Scheldebode onder de zin spreuk: 'In Hoe Signo Vinces' of 'In dit teeken zult gij overwinnen'. Eerst heette het Christelijk Weekblad, daarna: Antirevolutionair Orgaan. De Maas- en Scheldebode werd in 1886 opgericht. De heer M. H. Mulder, (hoofd-)onderwijzer te Ouddorp mocht slechts enkel het eerste nummer redige ren want hij stierf reeds in het voorjaar van 1886. (Gedenkboekje Chr. School te Ouddorp). Aantekeningen: 1. Er werd gesproken van: Stoom- dmkkerij van W. Boekhoven. Iemand schreef: „Wat dit met 'stoom' te maken had, weten we niet. Alles wat vroeger machi naal gedreven werd, betitelde men met 'stoom', vandaar ook het woord 'stoomfiets' (E.N.). 2. In de fotocopie M. en S. van 8 en 15 april 1898 stond onder de vele gedichtjes over het DRUK WERK van Boekhoven dit: Door drukken wordt haast iedereen Reeds dadelijk verlicht, Uit het kantschrift is meteen Kortom, de oplossing gedicht, W. Boekhoven echter is de man Elk zal het reeds weten, Ruime keuze overal van Komt wil men niet vergeten. Opmerking: J. v. d. Waal en Vervoom vertellen op pag. 300: In 1886 werd bij dhr. Harnack uitgegeven het Weekblad: 'Onze Eilan den (wordt vervolgd) J. L. Struik ^0mmflsöttk 00 (O Jfi VNI lid ar*flwti<!wsjr9«!!*«»fl«*«*%«^ :-!? ,«»Ssrt«t»a»!*«»!iirtS!*fl»*<»«^ Nieuwlandsedijk 3, 3245 LB Sommelsdijk, Tel. (01870) 22 92 Industrieweg 14, 4301 RS Zierikzee, Tel. (01110) 1 47 94 14K9i(«eKi( fieKijiceK^iAK^jictis^ ocaji tn^ <ii/iSi9^is^.'^vf.A9>^k^^!9>^V!^< ;4tK%4BKijr(JKij(a>!%«eKis^i»^aK^^ dat wensen we alle leden van S.C. van harte toe. Middelhamis k. de Koning

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 18