EHAI1DEf1-niEmi/S Meeroken, wat eraan te doen Fa. Nagtegaal Dirkslandse schoolfoto uit Canada f am. M. L. Kievit L.KIE¥I¥ Bakkerij van Harberden MELISHOF M. Mijnders Zn. b.v. 103 zwemdiploma's in 'De Gooye' Interieurverzorging Schoolzwemmen in 'De Gooye' te Dirksland te Dirksland Cees en Jannie v.d. Mast 5e blad VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 No. 5962 Roken op het werk zonder er zelf één op te steken, dat kan. Sterker nog, het overkomt velen elke dag. Je hebt nu eenmaal nog steeds van die werk nemers die in het gezelschap van hun niet-rokende collega's er lustig op los paffen. Zodat je er dan 's avonds nog van kunt nagenieten. Want die lucht gaat overal in zitten. Je haar, je kleren, alles gaat er naar stinken. Ook al wil je dat niet. Om over die droge keel, prikkende ogen en hoofdpijn maar te zwijgen. Los van alle andere klachten die het meeroken kan veroorzaken. Je zou haast wensen dat je goochelen kon, zodat je dan met een truc zo"n brandende sigaret zou kunnen laten verdwijnen. Er zal dus iets moeten gebeuren tegen dat meeroken. Want dat roken slecht is voor hun eigen gezondheid, dat weten de meeste rokers wel. Maar ze beseffen meestal te weinig, dat de rook die zij bin nenskamers verspreiden, ook schadelijk kan zij n voor de gezondheid van de niet- roker. Feiten die voor zich spreken Feit: in Nederland roken ongeveer 4 mil joen mensen. Bijna 11 miljoen mensen roken dus niet. Feit: naar schatting telt ons land ruim 1 miljoen mensen met lichte tot zeer ern stige aandoeningen van de luchtwegen. Mensen die lijden aan astma, bronchitis of longemfyseem. Carapatiënten dus, voor wie het verblijf in een rokerige ruimte niet alleen ondraaglijk is, maar zelfs ronduit bedreigend. Feit: per jaar overlijden in Nederland 18.000 mensen voortijdig aan longkan ker, hart- en vaatziekten en aandoenin gen van de longen als direct gevolg van het roken. Feit: een niet-roker die 40 uur per week in het gezelschap verkeert van een gemiddelde roker inhaleert een hoeveel heid schadelijke stoffen die gelijk staat aan het roken van zo"n 5 sigaretten per dag. Feit: niet-rokers die alleen maar met rokende collega's in dezelfde ruimte werken hebben meer kans om aan long kanker te sterven dan niet-rokers die in een rookvrije omgeving werkzaam zijn. Een hele verademing Redenen genoeg dus om er wat aan te doen. De overheid zit niet stil. Zo geldt In navolging van het behalen van de eer ste overlevingsdiploma's, is er in het kader van het schoolzwemmen in Dirks land door 365 kinderen een persoonlijke zwemprestatie-test afgelegd in het zwem bad 'De Gooye'. De leerlingen van de 5 basisscholen hebben op vijf onderdelen hun vaardig heid kunnen testen. De onderdelen die zijn getest zijn: zwem in 10 minuten zoveel mogelijk meters - borstzwemmen - rugzwemmen - gekleed zwemmen zwem zover mogelijk onder water 5 minuten watertrappen. er sinds 1 januari 1990 op grond van de Tabakswet een rookverbod voor bepaal de openbare ruimten (de zogenaamde publiekstoegankelijke en gemeenschap pelijke ruimten van overheids- en an dere openbare gebouwen). Voor niet-rokers een hele verademing. Vooral als je in deze gebouwen werk zaam bent. Maar als je niet zo gelukkig bent en toch als niet-roker voortdurend in een rokerige omgeving moet werken, dan zou je wel willen dat ook daar wat aan gebeurde. Afspraken maken Rokers en niet-rokers kunnen daar zelf een belangrijke rol in spelen. Bijvoor beeld door de rokers in het gezelschap erop te wijzen dat tabaksrook niet alleen hinderlijk is maar ook nog slecht voor de gezondheid van niet-rokers. Vaak zijn er goede afspraken te maken. Afspraken over het inlassen van rook pauzes bij vergaderingen (maar dan wel buiten de zaal). Of zelfs afspraken over een algemeen rookverbod in gemeen schappelijke ruimten. Of over het beper ken van het roken op de werkplek. De leiding moet er ook wat aan doen Wanneer overleg met rokende collega's niet helpt, zal men iets anders moeten ondernemen. Men kan dan - alleen of samen met andere niet-rokers - naar de leiding stappen. De werkgever is name lijk door de Arbeidsomstandighedenwet (Arbo-wet) verplicht om de gezondheid van de werknemer zo goed mogelijk te beschermen. Tabaksrook schaadt de gezondheid. Dus moet de werkgever ervoor zorgen dat niet-rokende werkne mers zo min mogelijk aan tabaksrook worden blootgesteld. En werkt men in een openbaar gebouw dat onder de Tabakswet valt, dan is de beheerder van dat gebouw verplicht om rookverboden in allerlei openbare en gemeenschappe lijke ruimten in te stellen. Instanties die kunnen helpen Men kan zich eveneens tot de Dienst commissie, Medezeggenschapsraad of Ondernemingsraad (OR) van het be drijf richten. Die kan het onderwerp dan onder de aandacht van de werkgever brengen en aandringen op aktie. Men kan ook de Gezondheidsdienst van het bedrijf benaderen. Die is im mers mede verantwoordelijk voor een gezond arbeidsmilieu. Kortom, als over leg met rokende collega's niet helpt, dan zijn er nog voldoende andere mogelijk heden! Hoe men het meeroken zonder gegoochel laat verdwijnen Wanneer men in een rookvrije omge ving werkt, laat dan via een poster of sticker weten dat men roken niet op prijs stelt. Rokende collega's moeten hun rookwa ren dan maar op hun eigen werkplek achterlaten. Zo zal men snel merken dat men het roken in de eigen omgeving kan laten verdwijnen. Een beetje opkomen voor zichzelf doet gewoon wonderen. Wie meer informatie wil over passief roken op het werk, kan kontakt opne men met de Stichting Volksgezondheid en Roken, Postbus 84370, 2508 AJ Den Haag. Daar kan men tevens een poster of sticker aanvragen, waarmee men kan aangeven dat men roken op de werkplek niet waardeert. Als u problemen heeft met le zen of, zoals men wel zegt, uw armen wat te kort worden, wordt het tijd eens bij Brilcen- trum Keuvelaar te komen kijken. Grote keuze in monturen, des kundig en vrijblijvend advies. Oogmeting op afspraak. <b WCENT/?^ Zandpad 56 Middelharnis Tel. 01870-3437 AKTIE ZUINIG STOKEN Op de laatste diplomadag in 1990 heb ben erin totaal 103 kinderen afgezwom men voor het zwemdiploma. Voor het diploma A 46, voor het diploma B 47 en voor het snorkeldiploma A 10 kinderen. Het was een gezellige drukte door de grote belangstellingen voor de jeugdige kandidaten, die vol zelfvertrouwen klaar stonden in het zwembad. Na gemiddeld 8 maanden lessen konden zij Voorstraat 15 Tel. (01877) 12 26 MELISSANT Prettige kerstdagen en een voorspoedig 1991 Electwtechnisch Voorstraat 4 Bureau 'MELISSANT telefoon 18 24 f wenst klanten, vrienden en bekenden i gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1991 Julianaweg49 MELISSANT wenst familie, vrienden en clientèle goede Kerstdagen Wie ons blad 'Eilanden Nieuws' ook graag en kon- sekwent lezen is het echtpaar C. van Seters-Mar van Seters-Geertsema in het Canadese Alberta. Zes-en-dertig jaar geleden zijn ze naar Canada geë migreerd. Cor van Seters is in 1924 in Dirksland geboren en hij heeft met interesse gelezen over het 100-jarig bestaan van de chr. basisschool die hij in zijn kinderjaren heeft bezocht; volgend jaar staat dat gevierd te worden en dhr. van Seters hoopt daarbij aanwezig te zijn. Het leek hem leuk ons - ter publicatie - met een oude schoolfoto uit plm. 1930 te verrassen. V^e geven hem graag een plaatsje, evenals de foto van de padvinderij waarvan dhr. van Seters destijds deel heeft uitgemaakt. Van Seters bevindt zich rechts op de voorste rij, links naast hem zit Jaap Maan, die al jong is overle den en de 3e van rechts moet hopman Beekhoven zijn, toenmalig eigenaar van drukkerij Boekhoven te Sommelsdijk. hun beste kunnen tonen voor het oog van vele video- en fotocamera's. Ook de ouders hebben zich van hun beste kant laten zien, door heel sportief het watertrappen mee te doen met de kinderen. Na de prestatie te hebben geleverd, kon den alle kandidaten uit handen van de manager, de heer Bax, het diploma in ontvangst nemen. Het snorkeldiploma A, is een officieel diploma van de Nederlandse Onderwa tersport Bond. Het snorkelen is voor de jeugd een leuke en leerzame sport, ook als voorbereiding op het persluchtdui- ken, dat vanaf 14 jaar beoefend mag worden. De instrukteur Frans de Vries heeft de 10 jongens en meisjes in de afgelopen maanden met enthousiasme voorbereid op het eerste snorkeldiploma. Het ni veau waarop de kinderen afzwommen was zeer goed. De lessen snorkelduiken worden gegeven in het sportcomplex 'De Gooye' op vrijdagavond van 19.00- 20.00 uur. De geslaagden voor diploma A: Ralph van Wezel, Leonard v. d. Velde, Cornells Melissant, Lucas Blokland, Peter Meyboom, Anne Marie Stoop, Bianca v. d. Beek, Anne Marie Struik, Jacco Weststrate, Sander der Weduwen, Miranda Breederveld, Debbie Grijpink, Lieke Rijk, Sjoerd v. d. Meyh, Angelique Dingemanse, Patric Admiraal, Arjan Kroeze, Stefan Maliepaard, Miranda de Vogel, Tommy v. d. Ochtend, Chantal de Wit, Martin van Opdorp, Maurice v. d. Klooster, Michel Melissant, Jenny Bax, Corine Hameeteman, Michelle Lokker, Patric Blok, Cindy van Mourik, Clina Lokker, Patrick v. d. Klooster, Alex Robijn, Jessica van Reyen, Joyce van Huizen, Bennie Grootenboer, Saskia Hameeteman, Mare Koppelman, San- der Kievit, Patrick Louwerse, Adriënne V. d. Sloot, Simone Brugman, Geerte de Geus, Rianda Goedegebuur, Richard de Waal, Wilco Kik, Corina de Bruin, Mariska v. d. Bok. Diploma B: Jesper Boerma, Ronald v. d. Boogert, Joyce Heimans. Niels Droger, Connie Bestman, Jordi Visbeen, Joost van Dijk, Bart Groeneveld, Thierry Zalmé, Ma rian Leijdens, Jan Willem v. d. Bok, André Roozemond, Rens Koene, Ro nald P. van Herpen, Jeroen Vroeginde- wey, Konrad de Jong, Jan Schuring, Soazie Reek, Jos Tieleman, Corina de Munck, Geertrui Struyk, Anne Marie van Lenten, Pasquinel Scheurleer, John ny Sturris, Mirjam Kievit, Johan Dors man, Eduard Boerman, Dimitri Win kels, Ferdy v. d. Berg. Ilona van Rumpt, Miranda de Gast, Marye Struik, Arnette Struik, Christian Poortvliet, Yvette Ver meulen, Hannah Stribos, Elvira de Vries, Lien Bouman, Dick Scholtens, Timmy Bakker, Johan Looy, Adriaan Mijnders, Francesca van Dijk, Christa den Hoed, Cornelia Krijger, Valeska Brusse. Snorkeldiploma A: Teon Koote, Paul Brinkman, Sarah Hai- ney, Bauke v. d. Vooren, Marlous Slo ven, Jeroen Keuvelaar, Sander Verbiest, Jorg Boerma, Ingmar Brinkman, Pie- ter Korevaar. Administratiekantoor Ph. McliSSant wenst clientèle, familie, vrienden en bekenden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Ons kantoor is gesloten van 26 t/m 31 december 3248 AS Melissant, Marijkelaan 27 en een wenst clientèle, familie en vrienden prettige Icerstdagen en een voorspoedig 1991 voorspoedig 1991 Nieuweweg 6 MELISSANT f Veren igingsgebouw Melissant wensen iedereen Prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar Transportbedrijf wenst alle clientèle, familie en bekenden 'i Prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar l Nieuweweg 31, telefoon (01877) 14 09 MELISSANT Aan al onze vrienden en bekenden prettige Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar toegewenst. Molendijk 66, Tel. (01877) 11 66, MELISSANT De tabel voor de week van: 10 december t.e.m. 16 december 1990 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m' 16 m= 106 m' 600 m= 19 m= 129 m' 700 m' 22 m= 150 m= 800 m= 25 m= 171 m= 900 m' 28 m' 193 m' 1000 m' 32 m= 216 m= 1100 m= 35 m' 238 m" 1200 m' 38 m= 259 m= 1300 m= 41 m' 280 m' 1400 m= 45 m= 302 m= L-iOO m' 48 m= 324 m' 1600 m' 51 m^ 344 m= 1700 rti' 54 m' 366 m> 1800 m' 58 m' 389 m» 1900 m» 61 m' 411 m» 2000 m= 64 m' 431 m' 2200 m= 71 m' 475 m3 2400 m= 77 m" 516 m" 2600 m' 84 m' 562 m' 2800 m= 90 m= 604 m= 3000 m= 97 m= 649 m» 3500 m= 114 m= 759 m^ 4000 m' 130 m= 868 m' 4500 m= 147 m^ 976 m= 5000 m> 163 m= 1084 m= 5500 m= 180 m' 1193 m= 6000 m= 196 m» 1300 m' Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur op het normale niveau, het waaide iets harder dan normaal. i,sr!jrt«K^««**«i!ia-a«^«?!*a»!*«?*«^ i Struijk f.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 17