EIÜVIIDEfl-flIEUWS Stichting 'Friedensstimme' kreeg entree in Rusland Zuid-Holland heeft sluitende regeling voor recreatie en natuur op en rond het water Feestelijk brood voor Kerst en Oud en Nieuw De Wacht aan de lijn Nieuwjaarsconcert door Klaas Jan Mulder Kerstnachtdienst in Geref. Kerk Als eerste provincie in de Randstad een huis Cï] verkopen... m^ Jan Knape Mzn. Op 30 november 1990 reden mede werkers van Friedensstimme in een vrachtwagen de poorten van het Kremlin in Moskou binnen. Zij gaven daarmee gehoor aan het ver zoek van de Opperste Sovjet van de Russische Republiek om Bijbels en kinderbijbels te brengen. Met be hulp van vijfentwintig man van de Russische staatsveiligheidsdienst werd een deel van de vracht gelost. Meer dan 2500 pakketten, met als inhoud: een kinderbijbel, een Bijbel en een boek over het christelijk gezinsleven, werden naar binnen gebracht. Tijdens een pauze kon ieder lid van de Opperste Sovjet in de Georigskizaal, op vertoon van zijn paspoort, een pakket in ont vangst nemen. Russische overheid machteloos tegenover maffiabendes Meer duidelijkheid voor de waterre creant. Met dat oogmerk hebben provinciale staten van Zuid-Holland donderdag 13 december de Verorde ning watergebieden en pleziervaart vastgesteld, een nieuwe, allesomvat tende regeling voor de recreatie op, in en bij het water. Deze verordening komt in de plaats van drie bestaande regelingen, en voegt daaraan regels toe voor de pleziervaart en voor de bescherming van rietkragen en an dere natuurwaarden. Ligplaatsen Natuurwaarden Breed draagvlak Waterkaart Samenvoeging Godsdienstonderwijs Bibliotheken De feestdagen staan voor de deur. Kerstmis en Oud en Nieuw. Het zijn de dagen van gezelligheid, samen zijn en feestelijk eten. Veel mensen maken zich nu al zorgen over het menu en de ingewikkelde recepten. Maar het kan ook eenvoudig en toch apart: met brood. Een paar recepten voor een feeste lijk ontbijt of verrassende brunch met Kerstmis en Nieuwjaar en lekkere tus sendoortjes en borrelhapjes. Kerst- en Nieuwjaarsontbijt of -brunch Feestelijke tussendoortjes Borrelhapjes Makelaar Tamboer VERVOLGVERHAAL - 41 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 4e Blad VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 No. 5962 In de Georgiskizaal ontstond daarop enig gedrang, aangezien alle beambten, gedelegeerden, veiligheidsagenten en journalisten die daar aanwezig waren, zon pakket trachtten te bemachtigen. Een cameraploeg van de Russische tele visie die ook ter plaatse aanwezig was, nam één van de medewerkers van Frie densstimme een interview af, wat direct vanuit het Kremlin op de Russische tele visie werd uitgezonden. De medewerkers van Friedensstimme deelden mee, dat zij door vertegenwoor digers van de Opperste Sovjet en van het stadsbestuur van Moskou ernstig wer den gewaarschuwd geen enkel officieel staatsorgaan, zoals het Kinderfonds, te vertrouwen. Grote steden als Moskou, Leningrad en Swerdlovsk worden syste matisch door de communisten geblok keerd. Transporten uit het Westen moe ten in verband met diefstal, voortdurend worden bewaakt. De autoriteiten gaven toe, dat ze machteloos stonden tegen over de sabotage-aktiviteiten van de maffiabendes, die momenteel op grote schaal plaatsvinden. Het stadsbestuur van Moskou heeft lijs ten samengesteld met namen en adres sen van de meest noodlijdende ge zinnen, gepensioneerden en gehandi capten in de stad, die niet in staat zijn Een nieuw element dat de verordening regelt is het varen met pleziervaartuigen en het innemen van ligplaatsen. De beperkingen voor de pleziervaart variëren van een maximum vaarsnel- heid van zes kilometer per uur tot een totaal vaar- of plankzeilverbod. Op deze manier kan de provincie de recreatie druk in goede banen leiden en kunnen zones worden aangegeven voor verschil lende recreatievormen. In alle watergebieden is het verboden ligplaats in te nemen met pleziervaartui gen. Tijdens de zomer mogen ze echter ten hoogste drie dagen blijven liggen. Voor de Nieuwkoopse en Reeuwijkse Plassen maakt de verordening een an dere uitzondering. Daar mogen plezier vaartuigen 's zomers hooguit vier uur ligplaats innemen. Vanwege de bijzon dere natuurwaarden en het besloten karakter van deze plassen - ze liggen niet op een rondtrekroute - is tot deze extra beperking besloten. Ook de bescherming van riet(kragen) is in de verordening vastgelegd. Rietkra gen zijn niet alleen onderdeel van het karakteristieke Zuidhollandse land schap, ze bergen tevens ecologische Gedeputeerde Peter van Heemst (re creatie, natuur en landschap) is blij dat het deze statenperiode uiteindelijk ge lukt is één uniforme regeling voor de pleziervaart vastgesteld te krijgen, die bovendien kan rekenen op een breed draagvlak bij de betrokken instanties en belangenorganisaties. „Zeker nu binnen de watersport de toervaart en vooral de kleine watersporten als roeien en ka noën toenemen, is het belangrijk een duidelijk regeling te hebben waarmee je de recreatiedruk van de pleziervaart in de hand kunt houden", aldus Van Heemst. Hij vertrouwt erop, dat gemeen ten en rijkspolitie zullen meewerken aan de controle en handhaving. Komend jaar brengt de provincie een waterkaart uit, waarop de gevolgen, die de verordening voor de pleziervaart heeft, in beeld zijn gebracht. De kaart, die in een grote oplage verschijnt, zal onder meer worden verspreid via water sportverenigingen, jachthavens, brug gen, sluizen, gemeenten, VW-kantoren en bibliotheken. De provincie zal met borden aangeven waar wat is toegestaan of verboden. „Sponsors zijn welkom om deze bebording te financieren", aldus Van Heemst. De drie provinciale verordeningen die in de nieuwe regeling zijn samenge voegd zijn de Plassenverordening, die steigers, beschoeiingen, meerpalen, vlon ders, bergruimten en dergelijke behan delt, de Woonschepenverordening (voor woonschepen en bedrijfsvaartuigen) en de Verordening snelle motorboten, die regels geeft voor het varen met speedbo ten, jetski's en waterscooters. om zelf inkopen te doen en beneden het bestaansminimum leven. De medewer kers van Friedensstimme kregen zo'n lijst mee met 1700 adressen in één van de 33 wijken van Moskou. In deze wijk wonen totaal 350.000 mensen. Als voorwaarde voor de hulpverlening stelde Friedensstimme echter, dat alle mensen, behalve van voedsel ook voor zien moesten worden van een Bijbel. Deze voorwaarde werd door de overheid aanvaard en zelfs zeer aanbevolen. Friedensstimme is nu bezig met de voor bereiding van een transport naar Mos kou bestaande uit voedselpakketten, die op diverse plaatsen, door gelovigen van de niet-geregistreerde Baptistengemeen- ten, uitgedeeld zullen worden. Allereerst gaan ze naar de meest arme gemeentele den, dan gaat er een deel naar een inter naat voor gehandicapte kinderen in Moskou en de rest is voor de 1700 adres sen in die ene wijk van Moskou. Bij elk pakket zal een Johannesevangelie en een traktaat gevoegd worden. De bedoe ling hiervan is, dat de mensen merken, dat er ook geestelijke steun geboden kan worden. Wie geïnteresseerd is, wordt uit genodigd voor de christelijke bijeen komsten van de gemeente. De medewerkers van Friedensstimme bezochten het internaat van 213 gehan dicapte kinderen in Moskou zelfs twee keer in de afgelopen twee weken en deel den er gelijk 120 kinderbijbels (afkom stig uit Nederland) uit. De kinderen begonnen direct te lezen, zodat ze bij het tweede bezoek van de medewerkers er over praatten: een jongen had zelfs een gedicht uit zijn hoofd geleerd. Ook het personeel sprak de hoop uit, dat het Woord van God ook hen misschien nog zou kunnen veranderen. Een van de leraressen vertelde, dat veel van deze kinderen geen toekomstperspektief had- denb, er is geen plaats voor gehandicap ten in de Russische maatschappij en daardoor denken velen van hen aan zelfmoord. Enkele gelovigen in Moskou geven nu ook wekelijks godsdienstles aan ver schillende scholen en internaten. Een van hen werd zelfs in de schoolraad gekozen, zonder dat hij het zelf wist. Ook op kleuterscholen konden kinder bijbels uitgedeeld worden; er werd uit voorgelezen en de kinderen mochten tekeningen maken over wat ze gehoord en ook begrepen hadden. Een van de medewerkers van Friedensstimme, die zelf geboren en getogen is in de Sovjet unie, bezocht de school waarbij als jon gen was ondei-wezen. Hij werd door leraren herkend en mocht prompt en kele geschiedenislessen geven aan de 16/17-jarigen. Hij sprak twee uur lang over de Bijbel, het geloof de bergrede etc. Velen stelden vragen en allen kregen een Johannesevangelie en een traktaat. In Moskou opereren nu 6 a 7 straatbi bliotheken. Op uitnodiging van het Ministerie van Cultuur van de RSFSR bracht Friedensstimme een bezoek aan de centrale jeugdbibliotheek in Moskou (100.000 lezers), waarbij ze 150 Bijbels, 100 kinderbijbels, 400 Nieuwe Testa menten en nog meer geestelijke lektuur achterlieten. Men was sprakeloos, want tot op dat moment had men van de Orthodoxe kerk slechts één Bijbel gekre gen en daar was men zeer voorzichtig mee! Doe het dit jaar eens anders. Een paar voorbeelden. - een sneetje Kerstbrood, besmeerd met honing en bestrooid met gehakte walnoot. - een croissantje met chocoladeboter. - een bruine sesamboterham met kalfsfricandeau en mandarijntjes en een toefje groen. - een plakje roggebrood met daarop een plakje peer, een mengsel van fijngeprakte roquefort en boter en een walnoot als garnering. Brood biedt daarnaast vele mogelijkheden voor een feestelijk broodhapje tus sendoor. Leuk om eens te proberen. En ook hier geldt: verandering van spijs doet eten. - een uitgehold minipuntje gevuld met garnalen en een beetje cocktailsaus. - een tijgerbolletje besmeerd met crèmepaté en daarop wat cranberries. - een bruin party-broodje met sesamzaadjes, roerei en daarop plakjes tomaat en wat tuinkers. - een wit party-broodje met veldsla, crème fraïche en gerookte forelfilet, versierd met schijfjes wortel en wat venkelgroen. Borrelhapjes van brood. Nieuw en lekker. Met brood in huis maakt u de heerlijkste hapjes. Van een casinobrood snijdt u de korstjes af U kunt hiervan zg. canapes maken door ze in diverse vormen te snijden (ster, vierkant, driehoek, rond). Hiervoor kunt u koekjes-uitstekers gebruiken. Canapes kunt u op verschillende manieren feestelijk versieren. Een paar suggesties: - besmeerd met mayonaise, daarop tomaat, een kleiner rondje ei, wat reepjes ansjovis en zalmeitjes. - met boter, daarop een plakje gerookte zalm en een takje dille in het midden. - met mayonaise, één grote garnaal en kervel. - met mosterdboter, daarop ham en plakjes augurk. - met smeerkaas en daarop een plakje kiwi. Op zaterdag 5 januari 1991 zal de bekende en beroemde organist Klaas Jan Mulder uit Kampen weer het tradi tionele Nieuwjaarsconcert verzorgen op het prachtige hoofdorgel van de Grote- of Sint Laurenskerk te Rotterdam. Al vele jaren is het een traditie om de eerste zaterdag van het nieuwe jaar met deze populaire organist het jaar te beginnen met een populair-klassiek orgelconcert. Ook deze keer weer een prachtig pro gramma met werken van Bach (toccata in F-dur), Bach-Vivaldi (adagio uit con certo in d-moU), Brewer (marche heroi- que), Schubert (impromptu in As-dur), Chopin (polonaise in A-majeur), Zwart (Psalm 24), Sullivan (the lost chord). Bruin (toccata). Het programma zal worden afgewisseld met samenzang van bekende liederen. Aanvang: 20.15 uur. Kerk open: 19.15 uur. Toegangsprijs 6,- p.p.. Inlichtingen: (01858) 182 60. OUDDORP Maandagavond 24 december wordt de jaarlijkse kerstnachtdienst gehouden in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp. Voorganger is de eigen predikant, ds. J. C. van Westenbrugge, terwijl daar naast medewerking wordt verleend door de cantory alsmede door leden van 'De Hoop" uit Stellendam, die een instru mentale bijdrage zullen verzorgen. Het thema luidt: 'Gekomen om bij ons een onderkomen te vinden'. Voorafgaand aan de dienst zullen er kerstliederen worden gezongen. Aanvang is om 21.00 uur. De kerk is open vanaf 20.30 uur. met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 ^^^l^:f.^^.4.l^lf4■**4■'*■****4■*¥*********>^*******■**********4■4■**'^4■4■********4■*'^*■¥4■***'^'^****4■¥■*^ En zo komt het verhaal op de straat van de steunvent, die er met de gemeentekas vandoor is. „D'r zat niet veel in", zegt de gelukkige man, die gaat trouwen. Maar met een gestolen kas is het een bijzonder gek geval, die wordt hoe langer hoe gro ter! Voordat de dag een paar uur verder is zal het bedrag tot dertig duizend gul den zijn aangegroeid.. De Burgemeester is der vertwijfeling nabij. „Hoe moet dat terecht komen!... Westerbaan d'r van door!" Hij verdiept zich in het lot van de ambte naar: „Wat mankeert die kerel om zomaar een goeie betrekking te grabbel te gooien... Zou-die nou werkelijk denken, dat Duitsland deze oorlog nog verliezen kan!... Zonder inkomsten, zonder bonnen, met een gezin op z'n hals!... Waar heeft zo'n kerel z'n verstand gezeten!! En als-ie gepakt wordt gaat-ie naar een concentratiekamp, of naar een Duitse gevangenis!"... Hij loopt te ijsberen over de secretarie, hoofdschuddend, met zijn ogen naar de grond alsof daar de oplossing te vin den is voor alle moeilijke vraagstukken van deze tijd. „Wat een onverstand... wat een onverstand"... Dan bepaalt hij zich bij zijn eigen omstandighe den, die plotseling zo verergerd zijn. Hij wringt vertwijfeld zijn handen en vraagt half overluid aan zichzelf „Wie moet nou al dat werk... Hij was met alles op de hoogte en heel handig..." De Secretaris heeft al enige tijd met onrust de radeloosheid van de Burgemeester gade geslagen. Dat is hij werkelijk van de Burgemeester niet gewend! Hij maakt de schuchtere opmerking: „'t Is misschien het beste, dat Andriesen voor hem invalt"... „Och, Secretaris, u weet niet half hoe moeilijk het is in deze dagen om Burgemeester te zijn... En nou die vent er vandoor!... O, wat een stommeling, om je zó te laten zitten!"... Hij hervat zijn wandeling met dreunende stappen en troosteloos hoofd schudden: „Vorderingen... ontruimingen... in kwartieringen... nou weer dat lopen langs die lijn... Ik weet het warempel niet... Andriesen, ja... 't zal moeten, maar ik heb er een zwaar hoofd in"... De Burgemeester wordt uit zijn troosteloosheid opgebeurd door de heer Holtzappel. die op bezoek komt. „Ha, m'nheer Holtzappel, hoe vaart u?"Dank u, dank u, gaat wel, de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen!"... De Secre taris is stomverwonderd... Ze gaan samen naarde smaakvol ingerichte Bur gemeesterskamer. De regen slaat tegen de in lood gevatte ruiten. „Nog altijd slecht weer, mijnheer Holtzappel"Nog altijd slecht weer. Burge meester"... Ze gaan zitten, de Burgemeester aan zijn lesse naar, de heer Holtzappel in een diepe fauteuil bij de haard. De Burgemeester zegt: „Het zou werke lijk geen overdaad wezen als-ie nog brandde... een koude dag vandaag, niet... maar we zullen blij moeten zijn als er van de winter wat te stoken valt!"... De heer Holtzappel is vol optimisme: „Voordat het winte ris dan zal deze oorlog door Duitsland gewonnen zijn. Burgemeester!"... De Burgemeester knikt vergenoegd. Hij vraagt: „Excuseer me een moment". Hij krabbelt iets op een stukje papier en draait aan het telefoontoe stel. „Even verbinden met de Secretaris... Ja, met de Burgemeester... Wil u een oproeping laten plaatsen voor een ambtenaar. Secretaris. Ja, tele fonisch opgeven aan de Gemeentestem... Nee. die komt niet meer terug, en als-ie terug komt dan gaat-ie regelrecfht naar de Sicherheitspolizei... Bevordering van Andriesen, nee, geen sprake van. Ik wil bepaald een all-round, pardon, een hm... hoe zal ik het zeggen... een ambtenaar hebben net als Westerbaan, met alles op de hoogte... Noteert u even de teksfDe Burgemeester ontcijfert hak kelend de krabbels van het papiertje... „Sollicitan ten moeten blijk geven begrip te hebben voor de nieuwe orde". Hij kijkt naar de heer Holtzappel of die het wel gehoord heeft. „Ja, zó is 't goed. Secre taris". Hij belt af en draait zijn stoel een halve slag om. „Ja, dat is me wat met die ambtenaar, mijn heer Holtzappel"... Maar de heer Holtzappel is niet gekomen om over de zaak van de ambtenaar te spreken. Hij komt met een speciale opdracht van de heer Ortskom- mandant. Die heeft in de gebeurtenissen van de allerlaatste tijd zowel in Oosthoek als in West plaat aanleiding gevonden alsnog te verordenen, dat de bewoners zich tussen zeven uur 's avonds en vier uur 's morgens niet in de open lucht mogen ophouden. „Maar mijnheer Holtzappel!... En dat in een land- bouwstreek! Er is 's avonds al zoveel werk op de akker!"... Mijnheer Holtzappel haalt zijn schouders op: „Dat staat niet te mijner beoordeling. Burgemees ter, bevel is bevel... En u zult moeten toegeven, dat er wel reden geweest is om tot deze maatregel over te gaan"... De Burgemeester knikt. En de heer Holtzappel knikt ook: „Het is te hopen, dat de bevolking de zaak ook zo ziet, dan is er misschien kans, dat de verordening spoedig zal worden ingetrokken". De heer Holtzappel geeft nog enkele aanwijzin gen met betrekking tot het laatst uitgevaardigde verbod. Vanwege de Ortskommandantur zullen bekendmakingen worden verstrekt waarin de bevolking op de hoogte wordt gebracht en tevens nog eens ernstig wordt gewaarschuwd om zich te onthouden van daden van sabotage en terreur. De Burgemeester moet zorg dragen, dat deze bekendmakingen overal in de gemeente worden aangeplakt. Bovendien wordt hij verantwoorde lijk gesteld, dat de publikaties niet worden afge scheurd, noch bekladderd of iets van dien aard, want dat zal worden beschouwt als belediging van de Duitse Weermacht... „Maar mijnheer Holtzappel, hoe kan ik"... De Burgemeester komt verschrikt uit zijn stoel. De heer Holtzappel haalt gelaten zijn schouders op. „Moet u weten. Burgemeester. U kunt de biljetten laten bewaken... enfin, moet u zelf uitvinden... Tenzij dat u er de voorkeur aan geeft, dat de Duitse Weermacht zelf die zorg op zich neemt"... Er klinkt dreiging in die laatste woorden. „O nee, mijnheer Holtzappel, dat zal werkelijk niet nodig zijn"... Bij de deur aarzelt de heer Holtzappel: „Ik heb nog es nagedacht over die ambtenaar, die er van door is. Burgemeester. We zullen om te beginnen zijn huis en meubelen vorderen ten behoeve van de Duitse Weermacht... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13