Ga je mee Raad Oostflakkee verdeeld over uitvoering Icinderopvangprojeld Mannenverenjglng 'Petrus Datheen' Nieuwe Tonge lierdaclit 40-jarig bestaan deel Konfektie 20% Konfektie Op alle afdelingen zijn er kortingen Kerstzangavond te Nieuwe Tonge Heren-mode Kostuums 10Or korting Dames-mode Extra Kerst-Koopavonden Lingerie - Foundations Biadz. 2 „EILANDEN NIEUWS'' DINSDAG 18 DECEMBER 1990 Ook zwart en donkerblauw (uitgezonderd enkele standaardartikelen) Donderdag 20 decemi Vrijdag 21 decembei Zaterdag 22 december tot 17.00 uur mber tot 21.00 uur Maandag 24 december van 13.00 tot 16.00 uur geopend. MIDDELHARNIS De officiële opruiming begint woensdag 2 januari 1991 Wij wensen U prettige Kerstdagen College wil eerst zekerheid over gastouderopvang te Oostflakkee Twee gezicliten lieeft liet soc. raadslid G. W. J. Poortvliet j.l. donderdag avond in de toen gehouden Oostflakkeese raadsvergadering laten zien. Eén, van een groot grommend bere-beest dat naar de voorzitter klauwde toen die hem een aantrekkelijk stuk prooi ontnam én het gezicht van een zorgzaam mens dat niet toestond, dat z'n oudste collega-raadslid voor 't blok werd gezet. Traditioneel wordt de laatste vergadering van 't jaar door de raads- nestor afgesloten, maar dat was de in mei gekomen heer J. Geluk (75) onbe kend. „Dat kunnen we niet doen", zo besliste dhr. Poortvliet op de aarzeling van dhr. Geluk, en hij verhief zich van z'n zetel; „we gaan de vergadering besluiten", en ieder vond dat prima, 't Werd dan toch nog een stukje vrede op aarde waar juist nog de degens waren gekruist. Die waren gehanteerd geweest door dhr. Poortvliet en door de raadsvoorz. burg. de Vos. Eigenlijk had dat weth. P. v. d. Ree moeten zijn maar die had wegens andere verplichtingen de vergadering moeten verzuimen. 't Konflikt rees over de nadere uitleg van het kinderopvangprojekt waarvan, zo werd ook in Oostflakkee besloten, de uitvoering in handen werd gegeven van het ISGO (Intergemeentelijk Samenwer- kings Orgaan), met als konsekwentie dat het geld dat van de Overheid voor de kinderopvang wordt ontvangen, het zgn. Oort-geld. naar het ISGO zal worden doorgesluisd. Graag echter had het College aan ver dere medewerking - deelname aan het tekort - die voorwaarde gesteld dat het in Oostflakkee - waar voorshands geen kindopvangplaatsen worden gecreëerd - goed komt met de organisatie van gast- ouderprojekten, „want", zo verdedigde burg. de Vos: „We moeten de uitvoering van het projekt zo dicht mogelijk bij de mensen brengen". „In principe moet er ook voor onze inwoners een kinderop vang 'om de hoek' zijn. Het ISGO denkt de kinderopvangplaatsen, de 56 die door de Overheid worden gesubsidieerd in Middelharnis en in Goedereede te ver wezenlijken. Van de gemeente Oostflak kee werd voor volgend jaar een bijdrage in het verlies van ƒ28.193,- gevraagd. Dhr. Poortvliet wilde daarmee instem men, zo niet het College dat eerst de garantie wil hebben dat door het ISGO 'in ruime mate' aandacht wordt besteed aan het gastouderprojekt, ook in Oost flakkee. Voor dat de discussie zich in alle heftig heid ontspon wenste dhr. C. Breeman (SGP) te hebben gezegd dat kinderop vang voor hem en zijn fraktiegenoot dhr. van Dam totaal niet hoeft, niet mag zelfs, omdat de emancipatiegedachte waaruit de kinderopvang voortkomt onbijbels is. „De vrouw en de kat, horen op de mat", vond dhr. Breeman, in tegenstelling tot het FNV dat vindt dat een slimme vent z'n eigen hemd kan strijken. De SGP heeft daar een duide lijk andere mening over en de fraktie wenst daaraan geen consessies te doen. Dhr. Maliepaard (PvdA) wenste op zijn beurt dat aan het ISGO aan de uitvoe ring geen voorwaarden vooraf zouden worden gesteld. Hij zou de verantwoor ding voor een juiste uitvoering liever overlaten aan de gemeentelijke verte genwoordigers in het ISGO die - zo wilde dhr. Maliepaard toch geloven - „met verstand van zaken zullen han delen". Dhr. Andries (CDA) vond het positief dat de gemeenten zich gezamenlijk ach ter het projekt lijken te zullen stellen, wel leek hem de nodige zorgvuldigheid geboden, waarbij ook de vraag zich aan dient wat de konsekwenties zijn wan neer onvoldoende bedrijven geïnteres seerd zouden zijn. Kennelijk zat 'm daar ook de zorg van de voorz. Minstens wilde hij Oostflak keese deelname in een jaarlijks tekort binden aan de voorwaarde dat kinde ropvang ook in zijn gemeente Oostflak kee goed geregeld wordt. In het ISGO rapport treft de voorz. daar een onvol doende aandacht voor. Alvorens deze taak aan het ISGO over te dragen achtte voorz. de Vos daarover een beleidsdis- cussie op z'n plaats. Hij voelde niet voor een overdracht aan het ISGO 'met blanco cheque', wél voor een kinderop vangprojekt, dat maakte hij met nadruk duidelijk; Oostflakkees' College wil graag z'n bijdrage leveren aan de voort gang van de emancipatie, de mogelijk heid voor de vrouw in het arbeidsproces te worden opgenomen. In de volgende discussieronde werd ook door dhr. Bax (WD) instemming be tuigd, met het scheppen van de moge lijkheid dat beide ouders aan het ar beidsproces deel zullen kunnen nemen, maar dhr. Bax wilde dat ook voor Oost flakkeese ouders laten gelden, waarom hij het stellen van voorwaarden aan het ISGO zeer wel op z'n plaats achtte. Dhr. Andries (CDA) noemde dat daar entegen weer een heilloze weg en vanuit de PvdA-fraktie kwam dhr. Maliepaard met het amendement de door het Col lege gewilde voorwaarden te laten varen. Daar heeft de raadsvoorz. ten zeerste tegen gewaarschuwd. Hij wilde ook in Oostflakkee, de geaardheid van de bevolking kennend, het gastouderschap de grootste kansen bieden; een directe bereikbaarheid is daartoe voorwaarde, zo meende de voorz. die daarom eerst het gesprek wenst met het ISGO waarin de leden zitting hebben niet zónder-, maar mét last en ruggespraak met hun achterban. Schorsing Toen de voorz. na stemming over het PvdA amendement de College-verlan- gens al zag kelderen kondigde hij schor sing aan, om na opheffing daarvan de raad te laten weten dat de rest van het voorstel werd teruggenomen. „Wij heb ben ons voorstel zeer zorgvuldig over wogen en durven voor een beslissing zonder voorwaarden geen verantwoor ding te nemen", maakte de voorz. dui delijk. Het PvdA amendement - geen voor waarden vooraf - werd met 8-4 stem- Op D.V. vrijdag 21 december zal er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge de jaarlijkse kerstzangavond gehouden wor den. De aanvang van deze avond is 20.00 uur. De opening is in handen van de plaatse lijke predikant ds. A. Belder. Verder ho pen medewerking te verlenen: Chr. Jon gerenkoor 'Laudate Deum' uit Ridder kerk o.l.v. Martin Mans; Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge o.l.v. Jaap Hollaar en het Chr. Gem. Koor 'Advendo' uit Nieuwe Tonge o.l.v. Mar tin Mans. De organisten zijn Marcelle van Brussel en Janco Belder. Laatstgenoemde zal sa men met Martin Mans nog een orgelso lo verzorgen, genaamd: Kerstfantasie. Enkele liederen die de koren hopen te zingen zijn: Gebed om genade. Komt al len te zamen (alle 3 de koren), Hynme ps. 116 en In de stad van koning David. Het bestuur van Advendo, dat deze avond georganiseerd heeft, hoopt dat ve len deze avond zullen bezoeken, waarin Woord en lied herdacht mag worden wat eeuwen geleden in Bethlehem heeft plaatsgevonden. We hopen dat het een gezegende avond mag worden waar goed gesproken en ge zongen mag worden van de geboren Ko ning der Joden. Er zal één kollekte wor den gehouden, die bestemd is voor de stichting De Poort. Van harte alvast bij u aanbevolen en we ontvangen u graag op 21 december in Nieuwe Tonge, waar u echt geen spijt van zult hebben. Tot vrijdag. men aangenomen. Vóór stemden PvdA. CDA en 2 leden van lijst 5. Tegen waren de beide leden van de SGP fraktie, dhr. Bax en weth. de Vries. Poortvliet wond zich over 's voorzitters taktische manoeuvre nogal op: 'Een politiek novum' noemde het dat een College, halfin een besluitvorming zijn voorstel terugneemt op het moment dat zich een duidelijke meerderheid afte kent. Hij vroeg zich de bestuurlijke 'reinheid' van de Collegebeslissing af, een 'manipulatie', zo schamperde dhr. Poortvliet, maar de voorz. wierp die aan tijging verre van zich. Hij verzekerde geen enkele manipulatie te hebben gewild maar de besluitvorming zo clean mogelijk te hebben willen houden. Nu het voorstel op een zo essentieel onder deel dreigde te worden gewijzigd, nu ver klaarde de voorz. dat het College be hoefte heeft de konsekwenties daarvan tevoren en in alle rust te willen over zien. De aantijging dat de voorz. de raad zou hebben gemanipuleerd nam de heer Poortvliet overigens terug en de voorz. vond dat een mooi gebaar, 'zo tegen de Kerstdagen'. Overigens heeft de raad wél besloten de van de Overheid te ontvangen 'stimule ringsbijdrage' t.b.v. de kinderdagop- vang naar het ISGO door te sluizen; echter met deelname aan het verlies (in geval het bedrijfsleven onvoldoende deelneemt) wordt nog pas op de plaats gemaakt, doordat de voorz. dat deel van het voorstel introk. Een mannenvereniging zoals de 'Petrus Datheen' die in Herv. Nieuwe Tonge al 40 jaar bestaat; een ontmoetingsplaats bij uitstek om samen Gods Woord te onderzoeken. „Soms ook een plaats", zei Bondsvoorz. ds. G. H. van Koo- ten zaterdagmiddag, „waar broeders vrijmoedigheid ontvangen hun gedach ten uit te dragen" en te getuigen, zo zal hij zeker hebben bedoeld en zo gebeurde het, in 'Elim', waar de jubileumbijeenkomst werd gehouden. „De Heere zij gedankt" zei dhr. Chr. Brooshooft, pas opgestaan van een ingrij pende operatie en nog te zwak voor een veelheid van woorden: „de Heere zij gedankt". 't Was een van die ontroerende momen ten waarin dankbaarheid opklom tot God Die Zijn zorg over Gemeente, ver eniging en verenigingsleden zo lang heeft uitgebreid. Daarom, ook niet van de zijde van voorz. dhr. A J. Doorn enig roemen in hen, die de jubilerende ver eniging hebben opgericht en voortgezet. „Het is alles des ontfermenden Gods", beleed dhr. Doorn. Ook in de herden kingsdienst eerder die middag had ds. van Kooten zijn gehoor al een spiegel voorgehouden, waarin men zich kon zien als een loper, afkomstig uit het paradijs en heensnellend naar een eeu wige bestemming. Hebr. 12 vers 1 en 2b vormden daarvoor de tekst. Het was dominees' indringende vraag of men zich op de juiste baan bevindt, de loop baan des geloofs die voert langs Bethle hem en Golgotha. Een baan waarop alles wat hindert mag worden afgelegd. Ds. wekte op die baan te lopen en een leven van heiligmaking te leven, in vol harding en lijdzaamheid, de zonde af te leggen en noch te linker-, noch ter rech terzijde van het pad te wijken. Te lopen, door God geleerd, met zwakken, kreupe len en blinden naar de prijs die Hij geeft aan ieder die gelooft en aan Hem ver bonden is. Ps. 89:7 en 8 was het slotlied van deze indrukwekkende dienst, waar in werd gezegd dat de mens niet uit zich- zelve, maar alleen om 't eeuwig wel behagen de eerkroon dragen zal. Jubilarissen In 'Elim' zou Bondsvoorz. ds. van Koo ten nog stilstaan bij het 40-jarig jubi leum van 3 van de leden en 't was hem een vreugd hen het Bondsinsigne op te mogen spelden. Het betrof de heren Th. de Gast, secretaris en oud-koster die 't mocht getuigen liever dorpelwachter te zijn dan in 's bozen tent te verkeren, voorts dhr. T. Houweling, penningmees ter en dhr. C. Brooshooft die meer dan dertig jaar voorz. is geweest. De drie jubilarissen die eerder samen het dage lijks bestuur hebben gevormd werden door de aanwezigen Ps. 134:3 toegezon gen: „Dat 's Heeren zegen op u daal". Felicitaties Vervolgens werd richting jubilarissen een felicitatiewoord gesproken door ver.voorz. dhr. Doorn die elk van hen tevens een boekenbon aanbood. De jubilerende vereniging werd voorts hartelijk toegesproken en bemoedigd door ds. van Spanje als voorz. van het Streekverband van Herv. Mannenver- enigingen, door ds. Belder namens ker- keraad en gemeente en door mevr. Koorevaar-Drooger namens de Vrou wenvereniging 'Ora et Labora'. Door dhr. Doorn werden ook de ontvan gen schriftelijke felicitaties voorgelezen van o.a. meerdere oud-predikanten. Terugblik Uit de terugblik zoals die door dhr. Kabos ten gehore werd gebracht bleek al langer dan veertig jaar geleden sprake van een mannenvereniging te zijn ge weest, opgericht op initiatief van ds. v. d. Kooy. Op 19 augustus 1940 werd de toenmalige 'Petrus Datheen' opgericht, ze zou in 't eerste levensjaar tot 18 leden Bondsvoorz. ds. van Kooten speldt dhr. Brooshoofd het insigne op: achter hen de heren de Gast en Houweling. groeien, maar de laatste notulen dateren van 17 mei 1943. In 1950 - op 18 decem ber - werd de vereniging her-opgericht en het is de vereniging nadien welge- gaan, zij het ook dat het schommelend ledental wel eens bedenkelijk laag is geweest. Momenteel telt de vereniging 35 leden. Dhr. Kabos begreep dat zijn terugblik over het verenigingsleven niet meer kon zijn dan een spiegel op het persoonlijk en gemeentelijk leven en op de tijdsomstandigheden. De ervaring persoonlijke beleving heeft zich echter niet in notulen laten opsluiten. Daarom gold temeer de vraag wat uit zoveel jaren verenigingsleven voor de grote Land man de oogst zal zijn en of Hij ook uit de leden schoven in Zijn schuur zal dra gen. Biddend en vertrouwend hoopt de vereniging door te gaan. Zegen op haar werk was de vereniging ook door ds. Belder toegebeden en die zegen werd, aan het slot van de bijeen komst ook door voorz. Doom afgebeden van Hem Die de vereniging zo lang al heeft gedragen zodat gegraven mocht worden in de schat die door de Heere is toevertrouwd. Dhr. Doom wees het onderzoek van het Goddelijk Woord als opdracht aan „God liefhebben is Zijn \Voord liefhebben, het Woord dat door zijn smaak hart en zinnen strelen kan". Dhr. Doorn riep dan ook op tot onder zoek van, en een compromisloze ge hoorzaamheid aan het Woord, en aldus levende concordantieën te zijn tegen het verval en de miskenning van de Heilige Schrift. Niet het 'ik wil' en het 'ik vind' te laten gelden, zo had ook ds. van Spanje gewaarschuwd, maar samen te luisteren naar Gods Woord en daarvoor te leren bukken en buigen. Ziend op de ervaren weldaden vroeg dhr. Doorn de aanwezigen te besluiten Ps. 25:2 te zingen: „Heer ai maak mij Uwe wegen", waarna voorz. Doom met dankgebed besloot. O o^v^S

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6