EIÜVtlDEtl-IIIEUWS POES Kerstconcert Ongetwijfeld Kerstzangavond te Dirksland Kerstzangdienst De Open Deur Abonneert U op Eilanden-Nieuws Damvereniging 'Denk En Zet' Werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelharnis Kandidatenlijst CDA Prov. Statenverkiezing 6 maart 1991 Wijziging inzamelingsdag grof-huisvuil gemeente Dirksland No. 5960 VAUeNDE STCfi KAARSEN MAKEN KEÜSTPUT KEÜSTPOST Arjaon van Herken de Staver - Middelharnis 21 december 1990 m.m.v. kinderkoor 'ApoUo' Nieuwe Tonge o.l.v. Nelleke Bruggeman; dameskoor 'Toonkunst' Middelhar- nis/Sommelsdijk o.l.v. Willem Chr. Meijboom; mannenkoor 'Ons Koor' Middelharnis/Sommelsdijk o.l.v. Willem Chr. Meijboom; harm. 'Apollo' Nieuwe Tonge o.l.v. Harry Bosch; kon. fanfare 'Sempre Cres cendo' Middelharnis/Sommelsdijk o.l.v. Arie Stolk; gemengd koor 'Apollo' Nieuwe Tonge o.l.v. P. V. d. Heijde. Programma: Op een zomerse dag langs het Sta- verse fietspad. Overal klinkt het lied van de arbeid. Links, in de polder, ronken de traktoren door een nu nog natte morgenstond. Op het ritme van de gastoevoer produceren de machines blauwgrijze pluimen aan het mondstuk van de uitlaat. Rechts van deze langzaam verkeersbaan wordt er ijverig geroffeld met hamer en troffel in het optrekken van nieuwe woningen voor medeburgers. Er wappert al een vlag boven de bouwwerken. En de dorpsjeugd be raadslaagt aan de slootkant. Te water Over landschap GEEF VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN 3e Blad VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Waardoor vallen bij mijn ster van Bethle hem de bloemen allemaal af? Antwoord: Deze plant is erg gevoelig. Een kleine verandering in licht of lucht vochtigheid maakt al, dat er bloemen afvallen of helemaal niet uitkomen. Waarschijnlijk hebt u deze ster van Bethlehem verplaatst. Hebt u de cen trale verwarming aan, dan zijn luchtbe vochtigers nodig. Vul de waterbakjes dagelijks bij, of verstuif wat vocht als de klimaat- of hygrometer onder de 65% aanwijst. Je hoort wel eens van mensen dat zij zélf kaarsen maken. Kunt u mij vertellen hoe dat kan? Ze moeten wel in mijn kandelaars passen. Antwoord: U kunt uitgaan van bijen was, maar die is erg duur, of van paraf fine en stearine. De laatste is te koop met smeltpunt 52, hetgeen erg handig is. Ook kunt u restjes was, kaarsen, vet enz. ver werken, maar houd dan kleur bij kleur als u er geen allegaartje van wilt maken. Zoek een buis met de juiste diameter, of koop die bij een ijzerwinkel en zaag hem in stukken van de gewenste lengte. Maak er een katoenen pit aan vast, trek die er door en giet de stukken buis vol met de gesmolten massa. Rustig laten stollen met de draad precies in het mid den. U kunt ook een rij pitten aan een stok knopen en deze draden telkens in een lange bak met vloeibare paraffine, stearine of was laten zakken en daarna optrekken en laten afkoelen. Op die manier voortwerkend kunt u de kaarsen precies zo dik maken als nodig is. Op D.V. woensdag 26 december a.s. (2e Kerstdag) zal er een Kerstzangavond worden gehouden in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland. Aan deze avond werken de volgende koren mee; Het Jeugdkoor 'luventa' o.l.v. Martin Mans en organist Wouter van Lenten; het Gemengd Koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. C. 't Mannetje en orga nist P. Bechtum en het 'Dirkslands Mannenkoor' o.l.v. Dinant Struik en Martin Mans, orgel. De koren zullen zowel zelfstandig, als gezamenlijk Psalmen en Gezangen in het teken van het Kerstfeest ten ge hore brengen. Aanvang 19.00 uur. Toegang gratis. Komt allen. Ik hoorde over kerstputten. Hebben die met Kerstmis te maken? Antwoord: U bedoelt een kerstenings- put. dus de waterput of bron waaruit de evangeliepredikers hier in de eerste eeu wen na Christus water schepten om bekeerlingen te dopen. Bekend zijn de Bonifaciusput in Dokkum en de Willi- brordusput in Deume, Diesen, Geiste- ren, Heiloo, Maashees, Oss, Stamprooi, Vanray en die in de Onze-Lieve-Vrouwe- kerk te Maastricht. Een aantal van die bronnen was voorheen gewijd aan hei dense goden. De aanduiding kerst(e- nings)put stamt dus uit de tijd dat het christendom in ons land vaste voet aan de grond kreeg. Een aantal ervan wordt nog regelmatig bezocht door zieken die het water genezende kracht toekennen. De verzending van kerstpakketjes kwam ons erg duur uit, want we kwamen te laat voor de zeepost en moesten alles per lucht post naar de familie sturen. Zeepost duurde te lang. Is er geen tussenweg? Antwoord: Jawel, en bij informatie op het postkantoor had men u op die moge lijkheid kunnen wijzen. Die kleine pak jes naar Australië, Canada en Nieuw- Zeeland kunt u verzenden per SAL (Surfaced Air Lifted), dan worden ze eerst per vliegtuig over zee gebracht en daarna verder behandeld als zeepost. U betaalt dan bijv. voor een gewicht tus sen 240 en 250 gram slechts ƒ4,25 in plaats van de ƒ7,50 bij luchtpost. Bij hogere gewichten wordt het verschil nog veel groter. MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Verloting nr.: 226.173,645,200,548,1261, 705, 635. 1220, 1229, 1016, 349, 562, 1121, 541, 794, 967, 606, 891, 432. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op dinsdag 18 december wordt in de Ger. Kerk de jaarlijkse Kerstzang dienst gehouden. Naast bekende kersthederen willen wij als koor ook het Kerstevangelie met Lukas 2 zingend vertolken. Medewerkenden zijn: Ds. J. de Rijke, meditatie; ds. P. Roze- boom, opening en sluiting; het kinder koor 'Blij Geluid' o.l.v. Margreet Roze- boom en Nelleke Dillingh. En het Chr. gem. koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. diri gent Paul Kieviet. Organist is Kees Ville- rius. Aanvang 19.30 uur. Het belooft een mooie avond te worden, waarbij we zeker op uw komst rekenen. De toegang is vrij. Maar er zijn kosten aan verbonden, dus een kollekte zal worden gehouden. Ze waren niet 'dier-vriendelijk'. Bezaten toch een kat. Die hadden zij, op hun manier, toch echt wel lief gehad. Nu was hij oud en ziekelijk. Er was echt niets meer aan. Nu moest de poes, bespraken zij, maar worden weggedaan. Hoe raken we het beestje kwijt; want 'doodslaan' valt niet meel Toen kregen zij, zomaar opeens, een kostelijk ideel Ze zouden hem verdrinken, want dat was een zachte dood. Daarover waren beiden 't eens; waartoe men dus besloot. De man werd met 't karwei belast. Ook dat werd vastgesteld De dagen van de oude poes, die waren nu geteld. En zakken waren er genoeg, ook stenen bij de vleet. 't Lag alles voor het grijpen maar, en hij stond al gereed... ,,Waarom" dacht hij ,,zo'n goeie zak spenderen aan het beest? Daarvoor toch waren z'ook weer niet zo zuinig steeds geweest? Dus nam hij een heel oude baal; had daar toch niets meer aan. Zo werden beiden, steen en poes, in d'oude zak gedaan. Daarmee snel naar de waterkant; plompt 't vrachtje in het nat. 't Was even slechts een rimpeling, en 't water was weer glad. ,,Zie zo"dacht hij, ,,die zijn we kwijt; dat is ook weer gebeurd. En nu maar niet aan denken ook, daarover niet getreurd"! Het was een schone avond, dus had hij niet zoveel haast. Maar toen hij bij z'n woning kwam... toen stond hij slbm verbaasd! Want wie daar bij z'n thuiskomst wel bij hem op 't stoepje zat! Het lijkt haast ongelooflijk, maar... 't was de 'verdronken' kat! 1. Oxford Intrada - Jan de Haan (orkest). 2. Adeste Fidelis - arr. Jef Fenders Kinderkoor: Komt allen tezamen, jubelend van vreugde; Samenzang: De hemelse eng'len riepen eens de herders; O Kind, ons geboren, liggend in de kribbe. 3. Openingswoord. 4. Kinderkoor 'Apollo' o.l.v. Nelleke Bruggeman. 5. Gem. zangver. 'ApoUo' o.l.v. Peter v, d. Heijde. 6. Kerstverhaal door Suzanne Verboom. 7. Samenzang: Daar is uit 's werelds duistre wolken 8. Harmonie'ApoUo'o.l.v. Harry Bosch 9. Dameskoor 'Toonkunst' o.l.v. Willem Chr. Meijboom. 10. Meditatie door Burgemeester mevrouw Sleurink-Rabbinge 11. Samenzang: Eer zij God in onze dagen (Gloria in excelsis Deo - arr. Jef Renders). 12. Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' o.l.v. Arie Stolk 13. Samenzang: In Bethlehems stal. 14. Mannenkoor 'Ons Koor' o.l.v. Willem Chr. Meijboom. 15. Dameskoor 'Toonkunst', mannen koor 'Ons Koor' en kon. fanfare 'Sempre Crescendo' o.l.v. Arie Stolk Kerstsuite - Jan de Haan Een aantal bekende en minder bekende kerstliederen zijn voor koor en orkest bewerkt door Jan de Haan, onder meer bekend door pro gramma als 'U zij de glorie' op T.V. De suite heeft 4 delen. 16. Samenzang: Ere zij God. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij de Rabobank te Stad aan 't Haringvliet. Zaterdagavond 15 december staan om 19.30 uur de deuren van 'de Ark' in Goe- dereede weer open voor jongeren van 16 jaar en ouder. We hopen deze avond drs. J. G. Pelle- grom van Trans World Radio in ons midden te hebben die met video en/of dia's ons iets wil vertellen over het bedrijven van zending via de radio. De toegang is gratis, en de avond begint om ±20.00 uur. Tot ziens. Het O. D.-team De werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelharnis- Sommelsdijk, organiseerde op 3 en 10 december 1990 een nieuwe reanimatie cursus, dat is uitwendige hartmassage en mond-op-mond of mond-op-neus beademing. De belangstelling is nog steeds groot. Aanmelden kan nog steeds, want zolang er belangstelling is blijven wij cursussen geven. Hoe meer mensen bij een evt. hartstilstand kunnen helpen hoe beter. Want u weet het: „Wanneer elke seconde telt". De volgende cursus in januari 1991 is volgeboekt. Diegene die zich opgaven krijgen t.z.t. hierover bericht. In febr. komt er weer een cursus. Is er nog meer belangstelling, dan gaan we gewoon in maart weer verder. Als u interesse heeft, kunt u inlichtingen krijgen of u aanmelden bij: de heer L. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middelhar nis, tel. (01870)33 11 ofbij JannieJoppe, Berkenlaan 21, Middelharnis, tel. (01870) 23 18. De cursus bestaat uit twee lesavonden en de kosten zijn 25,-. De geslaagden van deze gezellige en leer zame cursus zijn: Mevr. W. van Biert-Verburg, Sommels- dijk; mevr. N. Buth-Hartensveld, Mid delharnis; de heer M. Edewaard, Som- melsdijk; de heer J. Ghysels, Middelhar nis; de heer W. R. C. J. Groot, Dirksland; mevr. I. van Heukelen, Dirksland; de heer D. Hout, Sommelsdijk; de heer H. V. d. Mast, Dirksland; mevr. A. Nieuw- land, Sommelsdijk; mevr. W. Rens- Machielse, Sommelsdijk; de heer K Stoutjesdijk, Middelharnis; mevr. T. A. Stoutjesdijk-Robijn, Middelharnis. MORGENSTER Een deel der jongeren heeft zich ont fermd over afgedankt verpakkingsmate riaal. Er drijft zo hier en daar wat in de watergang. Geen gezicht eigenlijk tus sen al die fraaie rietpartijen. Maar de jongens en een paar meisjes zijn er zoet mee. De gaafste stukken worden naar hun vaarwater gesleept. Vaardige han den formeren stevige vlotten. Ze varen er echt mee. Punteren eigenlijk met lange staken. De schippertjes verzinnen daar bij de spannenste verhalen. Nee, die hebben we niet uit hun rappe mondje opgetekend. Die worden aangereikt door de afdeling jeugdherinnering van ons eigen geheugencentrum. En als je bij het aanschouwen van deze aktivitei- ten eigen ervaringen uit vervlogen tijden tegen het licht van het heden houdt, dan stemt dat altijd mild tegenover de jeugd van tegenwoordig. Nu beschikten wij vroeger niet over afval bouwmateriaal. Alleen gebruik maken van hetgeen de sloot of spui ons verschafte. Zoals langwerpig rietblad dat tot slanke vaartuigjes werd gevou wen om daarna met zorg en eerbied te water worden geschoven. Ook deze kin derbouwsels werden opgetast met fanta siebeelden. Precies zoals hier langs Sommelsdijkse woningen in wording. Maarre, er blijft wel eens wat 'speelgoed' slingeren. En dat belemmert de vrije doorvaart voor een eendenfamilie. Wat moetje als eendenmoeder? Gewoon met kindertjes op de hindernis klimmen en dan snavel tussen de veren. En dan komen wij eraan. Eer we echter tot enige fotografische aktiviteiten kunnen overgaan, is bij moeder de wekker al afgelopen. Ze jaagt de jeugd het water op en kwaakt ont stemt: wegwezen jij. We fietsen een eind mee. Het kleinste kuiken gaat er als een speer vandoor. Dat is voor ons dè ster van deze ochtend. Stappen over naar het andere pad en dat brengt ons op de zogenaamde 'Lorre- dijk' bij de watertoren. Moeten weer al snel afstappen voor een pluizebol van de paardebloem. Die ziet er toch wel een beetje vreemd uit. Wel mooi maar een totaal ander gezicht. Past niet bij het ons zo bekende 'melkwiet'. Veldgids brengt orde in de onzekerheid. Het is een morgenster. De Gele. Wel naaste familie van de paardebloem. „Blauwgroene, verticale, weinig vertakte plant met talrijke lange, smalle, grasach tige bladeren". De aanduiding 'talrijke' kunnen we nu niet overnemen. Kijk maar eens naar die drie magere stengel- tjes met elk een blaadje of vijf. Een beginneling, eerstejaars? Mooie naam luidt Tragopogon praten- sis. Is afgeleid van het griekse Tragos bok, en Pogon baard. Boksbaard dus. Dat heeft dan betrekking op de witte, lange haren van de vruchten. Vooral wanneer het hoofdje nog gesloten is zien deze ontsnappende haren eruit als een baard. Of: bij uitgebloeide bloemen ste ken deze haren als bladeren uit de omwindselen. De vruchten zijn nu rijp. Allemaal geribd en voorzien van een haarkroon op de lange snavel. Ze staan in reien geschikt en vormen zo tesamen die prachtige pluizebol. We halen nu voor zichtig de onderste omgang weg. Dat zijn er achttien. Nu plukken we het mid dengedeelte kaal. Dat is een rondje van dertien. Bovenop tellen we er nog een dikke dertig. Deze plant draagt op één stengel zo'n zestig vruchten die staan te wachten op een duwtje van de wind. Als het zover is doet de haarkroon dienst als zweeftoestel. Bij duizenden reizen dan deze zaden vol beloften ook over het flakkeese landschap op weg naar hun bestemming. Maar deze, van de Lorredijk, doet er niet aan mee. Zij gaat mee naar huis, om ons, via de Flora van Oudemans, verder te helpen naar het signalement van de plantaardige Morgen- ''^'- J. V. P. 1. H. A. van der Meer, Numansdorp. 2. M. M. Kokxhoorn-Papenhove, Leiden. 3. P. M. W. Elsenaar. Bergschenhoek. 4. W. V. d. Berg, Katwijk. 5. J, Heijkoop, Oud-Alblas. 6. S. J. Veerman, Krimpen a/d Lek. 7. P. Visser, Ridderkerk. 8. J. C. V. d. Vlugt, Koudekerk a.d. Rijn. 9. D. C. J. de Planque-Kuipers, Dordrecht. 10. P. A. Kruijk, 's-Gravenhage. 11. L. W. J. van Atten, Rotterdam. 12. Mw. L. M. Boersma, 's-Gravenhage. 13. W. J. V. van Katwijk, Vlaardingen. 14. Mw. L. T. M. Offringa-Knibbe, Voorschoten. 15. P, Horchner, Berkenwoude. 16. J. A. Klein, Bleskensgraaf 17. Mw. L. H. M. van Ruijven- van Leeuwen, Maasland. 18. W. G. van Yperen, Rotterdam. 19. Mw. S. Feenstra, Gouda. 20. W. Waterreus, Waddinxveen. 21. Mw. E. M. Hellwig-Kuipers, Schiedam. 22. W. M. van Herk, Nieuwland. 23. Mw. W. C. Vroegindeweij, 's-Gravenhage. 24. A. W. A. Ammerlaan-Oosterlaan, Pijnacker. 25. H. H. V. Horlings, Voorschoten. 26. A. Kasius, Barendrecht. 27. J. G. H. Draijer, Hillegom. 28. P. G. Kroeger, 's-Gravenhage. 29. A. P. Kaland, 's-Gravenhage. 30. J. M. G. D. V. d. Linden-Westhoeve, Zoetermeer. 31. W. J. A. Goedhart, Nieuwkoop. 32. Mw. J. G. M. Aartsen, Rotterdam. 33. H. J. Mes, 's-Gravenzande. 34. J. Bruning, Barendrecht. 35. A. Th. C. Fioole, Naaldwijk. 36. M. J. Dudok van Heel-Schokking, Rotterdam. 37. Joh. Harting, Alphen a/d Rijn. 38. Ph. H. Vonk, Ter Aar. 39. G. Hovius, Dordrecht. 40. E. A. M. Zandwijk-van Hage, Noordwijk. 41. J. M. Elderhorst-van Hofwegen, Zoeterwoude. Met ingang van januari 1991 zal voor taan het Grof-Huisvuil niet langer op woensdag maar op DONDERDAG wor den ingezameld. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat het grof-huisvuil vanaf januari a.s. in de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee op dezelfde dag ingezameld zal worden. Wij verzoeken u dan ook uw aanmel ding voor grof-huisvuil tot uiterlijk woensdag 16.00 uur te plegen. Eventuele aanmeldingen na dit tijdstip hebben tot gevolg, dat de inzameling van het te laat gemelde grof-huisvuil verschoven wordt naar de daarop volgende week. Met het gezamenlijk inzamelen van grof-huisvuil wordt weer een stap gezet op de weg naar een eventueel geschei den inzameling van huisvuil op basis van samenwerking binnen de gemeen ten Oostflakkee, Middelharnis, Dirks land en Goedereede. Op dit moment vindt een onderzoek plaats naar de haalbaarheid van het invoeren van een gescheiden inzame- Hngssysteem van huisvuil. Wat betekent nu gescheiden inzameling van huisvuil? Bij de gescheiden inzameling van huis vuil wordt het 'gewone' afval door u gescheiden van het afval, dat organisch (o.a. groente, fruit, kook, en tuinafval) is. Het gescheiden afval wordt bewaard in aparte containers, die de gemenete op haar beurt weer leegt. Zodoende kan het organisch afval buiten de normale afvalstroom worden gehouden en bij voorbeeld ook worden omgezet in kom- post. Daarnaast is het voordeel, dat de verwerking van organist (GFT) afval goedkoper is. Eigenlijk is het wat te vergelijken met uw privé kompostvat. Het verschil is, dat dit systeem dan bij iedereen wordt toege past. Niet iedereen kan immers een kompostvat of de daaruit vrijkomende kompost kwijt. Daarnaast heeft het kompostvat het voordeel, dat minder afval in de containers komt en er dus door de gemeente minder voor de reini ging betaalt hoeft te worden. Dit scheelt u uiteindelijk in uw portemonnee. Zodra de uitkomst van het onderzoek naar gescheiden inzameling bekend is, zullen de gemeenteraden zich hierover gaan buigen. Alhoewel aan gescheiden inzameling natuurlijk een prijskaartje hangt, is het naar onze mening toch noodzakelijk. Immers, iedereen is het er over eens, dat de stijging van de afval stroom moet stoppen willen we niet in ons eigen vuil omkomen. Daarnaast eist de rijksoverheid ook in haar Nationaal Milieu Beleids Plan (NMP) en NMP-f- o.a. een gescheiden inzameling van (huis)houdelijk afval. Simavi steunt vele gezondheidsprojecten in 35 ontwik kelingslanden. Zonder uw steun giro kunnen wij echter niets doen. Spruitenbosstraat 6,2012 LK Haarlem slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9