Omslag Waterschap Goeree-Overflakkee volgend jaar nog onder de 'magische grens' vein Oct heijclen De Poolster' van touwen losgeslagen in haven Stellendam Predikbeurten Bloemenhandel M. Grinwis Zn. te Ouddorp verrassend mooi uitgebreid Jubilarissen 'Ontspanning' Ouddorp GROTE GRATIS KOPEN AKTIE Niet te geloven Op Visafslag Goedereede 75 miljoen gepasseerd Kerstzangavond Canticum' Middelharnis Abonneert U op Eiianden-Nleuws Kerstconcert ouderenkoor 'Avondklanken' .-'-'T Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' V '^i>*^M*E^^G a DECEMBER1990 Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap Goeree-Overflakkee hebben woensdagmiddag van de Verenigde Vergadering een royaal compliment gekregen voor hun inspanning de omslag per ha voor volgend jaar niet te ver hogen en op 196,- te stabiliseren, 't Lijkt overigens voor 't laatste jaar te zijn, omdat de meerjarenbegroting voor volgende jaren oplopende omslag- cijfers laat zien, 206,- per ha in '92 naar 211,- in '93 en '94, waarna in '95 waarschijnlijk op het ronde getal van ƒ210,- terecht kan worden gekomen. De 'magische grens' van 200,- per ha, tegen overschrijding waarvan de Ver. Vergadering steeds heeft gewaarschuwd, zal derhalve worden gepasseerd, maar een toelichting daarop van het College, waarin gerekend werd met gestegen kos ten, nam evt. protesten alle wind uit de zeilen. De Vergadering ging dan ook stil zwijgend akkoord met de verlegging van de magische grens naar 210,-. Met een omslag van die hoogte behoort het Waterschap tot de hoogsten in den lande. Dijkgraaf Van Kampenhout meent dat de Schappen met een hogere heffing op de vingers van één hand te tellen zullen zijn. Dat onderscheid kwam aan de orde naar aanleiding van een motie die door ingeland G. Joppe werd ingediend over het eindrapport van de Stuurgroep Brokx-nat. 't Gaat daarin over o.a. de vergoeding die de Overheid voorne mens is te betalen aan Waterschappen wanneer aan hen de zorg voor de zeewater-kering wordt overgedragen. De Stuurgroep heeft een aantal vergoe dingsvarianten geformuleerd, maar daar wordt door Dijjkgraaf en Heemra den, zomin als door de Ver. Vergadering genoegen mee genomen. Het Water schap Goeree-Overflakkee wil slechts een budget-neutrale overname en heel nadrukkelijk geen financieel mindere. De motie die algehele instemming kreeg, liet dat ook weten. In de motie werd bezien dat de kosten van het kust beheer de toch al hoge omslag met 20,- per ha zouden verhogen, wat door het Waterschap niet kan worden geaccep teerd. De motie, waarin tot een 100% afkoopre geling wordt opgeroepen zal worden verzonden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, de Vaste Kamercommis sie, enkele individuele Kamerleden en het Provinciaal bestuur in hope dat aan de oproep gehoor zal worden gegeven. Wellicht zal aan collega Waterschappen aan wie eveneens het kustbeheer in hun gebied zal worden overgedragen adhea- sie met de motie worden gevraagd. In het kader van de nieuwe Water schapswet, al door de Tweede Kamer aangenomen, zal het in de nabije toe komst mogelijk zijn dat Waterschaps- lasten ook worden geheven van pachters van ongebouwd en van 'ingezetenen', óók zij die een huurwoning bewonen. Per gezin zou zo'n aanslag zelfs tot 160,- per jaar op kunnen lopen. De hoogte van de nieuwe belasting zal afhankelijk zijn van de mate waarin ieder belang heeft bij het werk van het Waterschap, 't Zal overigens wel beteke nen dat de nieuwe categorieën die tot het betalen van Waterschapslasten zullen worden aangeslagen, verandering zul len brengen in de samenstelling van het dagelijks en algemeen bestuur, waarom krantenkoppen dan ook al hebben voor zien dat in de Waterschapsbesturen ten gevolge van de nieuwe Waterschapswet de landbouw zijn dominante positie verliest. Vanuit de vier distrikten werden t.g.v. de begrotingsbehandeling algemene be schouwingen gehouden, alle met de zelfde teneur zorg te dragen dat de uitgaven beperkt blijven, waarop het streven van Dijkgraaf en Heemraden dan ook gericht is: „Soberheid met behoud van kwaliteit, goedkoop maar niet armoedig!", zo voerde de dijkgraaf aan. 'n Tikkeltje armoedig is wel de huisvesting van het waterschaps secre tarie-apparaat in het Waterschapsge bouw en het streven lijkt er dan ook op gericht daar binnen enkele jaren iets aan te doen. De Verenigde Vergadering kan daarover een voorstel tegemoet zien. In de meerjarenbegroting is voor 1992 met een uitgave voor verbouw/ nieuwbouw Waterschapshuis van ƒ2 miljoen rekening gehouden,/ 1 miljoen is voor dat doel al gereserveerd. De behandeling van de agendapunten had, nadat de begroting was vastgesteld met een post Onvoorziene van 131.000,- een vlot verloop, zij het ook dat uit de Vergadering op een aantal aandachts punten werd gewezen, o.a. de staat van de wegen en 't soms nauwelijks gelimi teerde gebruik ervan, zoals dat kennelijk geldt voor de Kruisweg-Vroonweg te Middelharnis. Eén van de hoofdinge landen wond er zich danig over op dat die weg zodanig door 'internationaal vervoer en provinciaal strontvervoer' wordt gebruikt dat het agrarisch verkeer in de berm gedrongen wordt en de weg zó wordt beschadigd dat die al aan reconstructie toe zal zijn vóór de ruilver kaveling, in 't kader waarvan die weg is aangelegd, zal zijn opgeleverd. Een grote verscheidenheid van zaken is aan de orde geweest, o.a. het kennelijk gevaar van gecreosoteerde palen, zoals die in de watergangen worden gebruikt, voor het milieu. Afscheid heemraad De Reus In deze vergadering moest afscheid genomen worden van Heemraad A. de Reus uit Ouddorp en de dijkgraaf deed dat node omdat het met de heer De Reus altijd goed besturen is geweest. Het is funktioneel leeftijdsontslag wat dhr. De Reus noopt zijn zetel beschikbaar te stellen. Die zal worden bezet door dhr. J. van de Vlugt uit Stellendam. De Waterschapsloopbaan van dhr. De Reus begon in 1972 bij de Polder Goe- ree, sinds 25 februari 1975 was hij daar heemraad, om per 1 oktober 1984, toen Polder Goeree en Waterschap Flakkee werden geconcentreerd, bestuurder en heemraad te worden van het nieuwe Waterschap. Door dhr. Van Kampen hout werd dhr. De Reus hartelijk bedankt voor de wijze waarop hij zijn bestuurstaak heeft vervuld met mini- tueuze voorbereiding, zo wist de dijk graaf Aan dhr. De Reus reikte hij de Zilveren Uniepenning uit, een Oor konde en een Waterschapskaraf en.... voor mevr. De Reus een boeket bloemen omdat ze, zo zei dhr. Van Kampenhout, „een vrouw uit duizenden is die aller- wege waardering verdient." Wederkerig dankte dhr. De Reus voor de 'zeer vriendschappelijke wijze' waarin het tijdens besprekingen en vergaderin gen steeds was toe gegaan. Graag had hij z'n bestuurswerk nog voortgezet, temeer omdat er tal van nieuwe taken, alle uit dagingen, te wachten staan. Op Goerees' Visafslag is vanmorgen rond 9 uur de 75 miljoen omzet gepas seerd. Twee weken geleden werd de 72,5 miljoen bereikt, de omzet die ook vorig jaar werd bereikt. De 75 miljoen werd volgemaakt door de verkoop van een klein partijtje tarbot (38,84 kg) aange voerd door de GO 3 van CV. wed. 't Mannetje en Zn., en gekocht door fa. v. d. Velden uit Den Bommel. Er wordt op gerekend dat dit jaar ook de 76 mil joen omzet nog zal worden gehaald. i De eigenaren van de GO 24, 'de Poolster', de firmanten Grinwis hebben donder dagochtend, na de zware storm, hun kotter in een merkwaardige positie aange troffen, gestrand en vervaarlijk hellend naar bakboordzijde. De kotter was 's avonds tevoren achtergelaten, naar 't leek veilig gelegen tussen de GO 44 en de GO 32 aan het steiger langs de Gem. Visafslag. Nu lag de kotter dwars voor beide schepen met kiel en linkerflank op de slikbodem. Gehoopt werd dat het schip rond hoogtij (elf uur 's morgens) spontaan vlot zou komen, maar eenmaal zover bleken toch de gezamenlijke 3000 pk's van de 44 en de 32 nodig om de gestrande collega vlot te trekken. Zekerheidshalve werd nadien gedokt maar de scheeps romp bleek geen beschadigingen te hebben opgelopen. D.V. woensdag 19 december hoopt de zangvereniging 'Canticum' van de Ger. Gemeente uit Middelharnis een kerst zangavond te houden. Behalve Canticum hebben voor deze avond het kinderkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge en het gemengde koor 'Schüsan E'duth' uit Middelburg, hun medewerking toegezegd. Door de keuze van de muziek van de drie koren is een mooi programma van advents- en kerst liederen samengesteld. Schüsan E'duth staat o.l.v. J. Coppoolse; 'Bid en Zing' o.l.v. Jaap Hollaar, terwijl 'Canticum' haar eerste openbare optre den heeft o.l.v. Paul Kieviet, die sinds september jl. dirigent van dit koor is. De avond begint om half acht in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente, Chr. de Vrieslaan 40 in Middelharnis. Het bestuur rekent op uw aanwezig heid. Op dinsdag 18 december a.s. geeft het ouderenkoor 'Avondklanken' te Mid delharnis (enig op Goeree-Overflakkee) haar traditionele kerstconcert voor leden van de ANBO, de Alg. Neder landse Bond van Ouderen. Dit jaar is weer gekozen voor een combi natie van zang èn instrumentale mu ziek. Het 'Christmas-ensemble' zal zorgdragen voor de begeleiding en er komen twee wel héél jonge fluitisten het feest opluisteren. De 12-jarige Anne- mieke Wielhouwer en de nog maar 8- jarige Mathilde Bruining zullen beiden een prachtige bijdrage leveren. Wij hopen u te mogen begroeten in het Dienstencentrum aan de Doednchem- sestraat te Middelharnis. Aanvang 14.00 uur. De toegang is geheel vrij. Zondag 16 december 1990 Derde Adventszondag OUDDORP Herv. Gem. Dorp: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. D. Heemskerk; Eben Haëzer: 9.30 uur ds. D. Heemskerk en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 19 december (dorp): 19.30 uur ds. R. Veldman Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lees- dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmuller en 17.00 uur dhr. van Lambalgen Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. R. van Kooten, Soest en 18.30 uur ds. F. Hoek. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. R. W. de Koeyer en 18.00 uur ds. J. Codée. Donderdag 20 december: 14.15 uur ds. J. Codée, huwelijksbevestiging Kees Blokland en Hetty Adriaanse Ger. Kerk 10.00 uur mw. J. Groeneveld-Bijl en 17.00 uur drs. J. Staat, Yerseke. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., v.m. bediening Heilige Doop en nam. N.G.B. art. 4; extra kollekte vrije zit plaatsen en deurkollekte Zondags school Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur Mr. G. Kaai en 17.00 uur dhr. A. v. d. Schee Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. het Lam; extra kollekte kerstviering zondags school Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Verwaard, Sliedrecht en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje; extra kollekte pastoriefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kollekte voedselhulp Rusland Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte kerk (verwarming) Chr. Ger. Kerk 9.30 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. M. van Krimpen en 17.00 uur ds. J. M. Bij het verslag - op de voorpagina - over de jubileumviering van Dam-en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp, ontbrak de ruimte die nodig was om bovenstaande foto te plaatsen. Mevrouw Voogd-Tanis overhandigt aan de heren G. Tanis en A. Meijer elk een tinnen wand- bord. De heren werden ten gevolge van hun 40-jarige verbondenheid aan de vereniging benoemd tot resp. ere-voorzitter en ere-lid. Aarnoudse Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bedie ning Heilige Doop; Ie kollekte kerk voogdij en 2e kollekte quotum. Woens dag 19 december: 15.00 uur ds. A. Bel der, huwelijksbevestiging René Ro zenheek en Joke van der Vlugt Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje, viering Hei lig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Wil- lemsen, dankzegging Heilig Avond maal; avondmaalskollekte t.b.v. Stich ting De Poort Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student W. Visscher, Moer- kapelle. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Exaltoen 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte diako- nie zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur dhr. A. v. d. Schee en 18.00 uur ds. A. V. d. Zwaag. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Ouwendijk, Oudshoorn en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte quotum Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. M. Snoek en 18.00 uur ds. J. Noord hof OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte kerk en krijgsmacht Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. W. Venema. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Verduijn, Roosendaal. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. vdn Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée, Stellendam, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. R. W. de Koeyer, Stel lendam, dankzegging Heilig Avond maal Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten DIRKSLAND dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). Toen aan 't eind van de zestiger jaren 't hart van de Ouddorpse Maart Grinwis sneller ging slaan wanneer hij richting Dijkstelweg fietste was dat niet omdat hij de bloemenkas van Eeuwit Grinwis zo bewonderde. Veel meer was 't om de dochter des huizes te doen met wie hij, zowel als met de bloemetjes heel innige be trekkingen heeft aangeknoopt. Hun huwelijk werd gezegend met de geboorte van 8 zonen en 6 dochters en met de bloemetjes heeft Maart het intussen ook wat royaler aange pakt met een bloemenkas van zeven- honderd-en-vijftig vierkante meter...! Het was burgemeester van Velzen gister avond een genoegen die nieuwe zaak te openen, op de plaats trouwens waar 't tussen Maart en Klaartje begonnen is, zo'n tweeëntwintig jaar geleden. Ogen schijnlijk geen gunstige plek omdat 'bloemenhandel Grinwis' zoveel be langstelling ondervindt dat 't verkeer er hinder van ondervindt maar dat heeft de langste tijd geduurd. De oude kassen worden verwijderd en een heel nieuw complex is er voor in de plaats gekomen, met een voldoende parkeergelegenheid, als 't tenminste op andere dagen niet zo druk meer wordt als dat op de openings avond het geval was... „Een prachtige verkoopruimte...!" zo heeft burg. van Velzen bewonderend uit geroepen toen hij de ruime kas betrad, een presentatie waarmee hij dhr. Grin wis complimenteerde. „Ondernemers moeten niet te gauw denken dat het met de presentatie van hun bedrijf wel goed zit", zo doceerde de burgemeester, we tend dat een aangename presentatie een klantentrekkende werking heeft. Bloe menhandel Grinwis weet daarvan en 't is mede daarom dat de nieuwe kas is opgericht, vol prachtige bloemen en planten en een veelheid van decoraties. Het stond allemaal te pronk gisteravond en nóg wenste dhr. van Velzen dat 't alle maal weer te klein zal blijken te zijn... Namens de gemeente bood hij dhr. Grinwis een klok aan al had dhr. van Velzen allerminst zorg dat de Grinwis- sen zich zullen verslapen... Twee zoons, Eef en Poulus en dochter Marja werken intussen mee in 't bedrijf Een van hen mag zich zelfs 'meester- bloembinder' noemen zodat voor Bloe menhandel Grinwis geen opdracht te moeilijk is. Niet alleen met de verkoop van bloemen houdt men zich bezig, in een van de (verwarmde) kassen worden wekelijks zo'n vijfduizend narcissen getrokken en vandaar op de markt in Honselersdijk afgeleverd. Daar koopt dhr. Grinwis trouwens zelf alle bloemen in en hij verzorgt het gladiolenvervoer naar de veiling uit het gebied Ouddorp/ Middelharnis. Een heel drukke nering derhalve, maar wie donderdagavond getuige was van de feestelijke opening zal gezien hebben dat geen van de Grin- wissen daaronder gebukt is gegaan, integendeel. Burg. van Velzen kreeg als dank voor het plegen van de openingshandeling via een echte mijnklok, voor de tuin van 'de Vliedberg' voor komend voorjaar 250 geraniums aangeboden! :U!Ü. zei mevrouw Peerbolte uit Zierikzee. "Op 27 no vember l<ocht ik een Philips Ideurentelevisie voor 1795 gulden en op 6 december kreeg ik zomaar het hele aankoopbedrag terug, zo'n leuke Sinterklaas-surprise heb ik nog nooit gehad". Zoveel geluk kunt u ook hebben, want op 27 de cember vindt er nog een trekkig plaats van de bij van der Heijden in Dirksland en Zierikzee. Kom maar snel uw kerstkado's pen, het kost u misschien geen cent! Zierikzee, Havenpark 5 tel. 01110-15202 Dirksland, Schelpenpad 26 tel. 01877-1236 De openingshandeling waarin burg. van Velzen de veilingklok op O zou moeten laten stoppen. Dhr. Grinwis (l) bleek daar heel wat meer bedreven in; rechts mevr. Grinwis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2