Raad Middelharnis - minus SGP/RPF fraktie - stemt in met eiiandelijl( icinder-dagopvang projel(t mciuxmfe mcLtiarzfe 't Principe van eenRabo Lijfrente Koopsompolis is eigenlijk vrij simpel. Rabobank S Meer bank voor je geldj L Wie met meer begint, eindigt ook met meer. Een Rabo Lijfrente Koopsom polis koopt u namelijk rechtstreeks bij de Rabobank. Waardoor belangrijke kosten worden uitgespaard. Het spaardeel van de koopsompolis begint dus met meer, waardoor u ook met meer eindigt. Wilt u weten hoeveel meer, vul dan de coupon in. U kunt natuurlijk ook even langskomen. Ik wil graag weten hoeveel de Rabo Lijfrente Koopsompolis mij uiteindelijk oplevert. Naam:m/v Adres: Postcode AVoonplaats: Telefoonnummer: Afgeven bij of opsturen naar de Rabobank bij u in de buurt. Geboortedatum verzekerde: Ingangsdatum:Einddatum: Stuur mij een vrijblijvende offerte. D f 17.116,- (maximaal aftrekbare storting) D f(ander bedrag, minimaal f 3.000,-) DNeem contact met mij op voor een afspraak. Plaats:Datum: Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 11 DECEMBER 1990 U kent de raad van Middelharnis nog niet wanneer u dacht dat hij (een gemeentereaad is mannelijk, hij dus) in de marathonzitting van 9 dagen eerder al z'n kruit verscho ten had... mis! J.I. donderdagavond stopten de heren een verse pijp en gingen er weer fris tegenaan, tot kwart over elf, maar dat hebben we, met uw permissie niet helemaal uit gezeten. Op de publieke tribune, zeg maar 45 zitplaatsen rijk, hadden ook slechts twee burgers plaats geno men, waarvan de één halverwege de vergadering ging-, en de ander hal verwege de vergadering gekomen was; 't was ook geen boeiend pro gram dat werd geboden. De Koningin was ook al uit de raadzaal verdwenen. Haar beeldtenis had plaats gemaakt voor een veelkleurig doek uit de expositie van Jean Miottre, maar "t zal toch niet daarom zijn geweest dat dhr. Hoogzand - bij de vaststelling van het Welzijnsprogramma '91 - Kunst kring 'de Welle', die die expositie ar rangeerde een 'elitair' karakter toedacht en het daarom niet met de te verlenen subsidie eens was? Anderen, als dhr. Hütink{CDA) namen het op voor 'de Welle' door te wijzen op de organisatie van schoolconcerten en van tentoonstellingen die voor ieder toe gankelijk zijn. „Ze brengen stukjes cul tuur in Middelharnis", vond ook weth. A. Tiggelman en die mening werd door de raadsvoorzitter burg. mevr. Sleurink graag ondersteund, „de Welle haalt zeer bekende artiesten naar Middelharnis", zo waardeerde ze. Niet in deze-, maar in een vorige verga dering waren een aantal woorden ver keerd gevallen waaruit weer bleek hoe waar het is dat „in de veelheid van woor den de overtreding niet ontbreekt", zoals het Spreukenboek laat weten. Mevr. weth. van Eek zou ze hebben gebezigd in haar verdediging van het voorstel tot pachtontbinding met de fam. Verolme, maar zeker niet met de bedoeling om iemand te kwetsen, verzekerde ze met nadruk. Ze zal met de fam. Verolme kontakt opnemen om een en ander nader uit te leggen, niet wat de zaak betreft want daarin is niet verkeerd gehandeld. Door het 'Platform Gemeentelijk Vre desbeleid' was een verzoek toegestuurd vanuit Oost Europa om het aangan van een gemeenteband met een Oosteuro- pese gemeente. Een sympathiek verzoek weliswaar, waarop dhr. Rijvers 'vanuit een solidariteitsgevoel' enthousiast rea geerde, maar de raadsvoorzitter ging met zo'n verzoek wat omzichtiger om, denkend aan de konsekwenties die dat heeft, ook financiële trouwens. Het leek haar goed andere gemeenten die al wel kontakten hebben naar hun bevindin gen te vragen. Nu durfde de voorz. voorshands enige afstand van het ver zoek te nemen, wetend van de 'hartver warmende' hulp die vanuit de burger lijke gemeente aan Oostbloklanden wordt gegeven. Daar wilde ook dhr. Hütink graag op wijzen, zulke kontakten, ook vanuit de kerken bestaan al van vóór de omwente ling in de Oostbloklanden, deze aktivi- teiten te ondersteunen zou z.i. ook uitdrukking aan een 'gemeenteband' kunnen geven. De raad was het er mee eens, er moet ook weer niet te snel van stapel worden gelo pen, „bovendien", zo zag de voorz. een nog onbesproken obstakel: „we zullen wel in de taal van het betreffende land moeten communiceren". Ze zei het niet, maar ze bedoelde 't natuurlijk wel, wie kent ten gemeente- huize Pools of Hongaars...? Besloten werd tot toetreding tot het COGVO, het Centraal Orgaan voor het Gemeentelijk Voortgezet Onderwijs. Aan de gemeente Middelharnis zal medio volgend jaar de Rijksscholenge meenschap Goeree-Overflakkee wor den overgedragen, vandaar. De Destruktieverordening werd gewij zigd, voor dhr. v. d. Boogert de gelegen heid z'n ontevredenheid tot uitdrukking te brengen over de onzorgvuldigheid waarmee kadavers soms - en dan nog te lang - langs de weg worden gelegd, „toe gankelijk", zei hij voor ongedierte, hon den en vogels". Het zal te bestemder plekke onder de aandacht wordt ge bracht. Overigens waren de voorz. geen klachten bekend. Tijdens de begrotingsvergadering had den de muren er al van bol gestaan, van het tekort op het kapitaal dure 'Staver' complex, nu hield de raad er evenmin over stil omdat dejaarrekening 1989 van de Stichting Olympia voorlag, met het weinig opwekkend gevolg dat de raad moest worden gevraagd nog eens ƒ48.540,- bij te passen. Op financiële en beleidsmatige gronden verklaarde dhr. D. Hoogzand zich dan ook tegen de beschikbaarstelling van het extra krediet. Voor het nog lopende jaar 1990 had dhr. Hoogzand zo nog slechter nieuws. De begroting schijnt in de eerste drie kwartalen al met 80.000,- te zijn over schreden, maar bevestiging daarvan werd niet gegeven. Ten opzichte van de begroting kostte het zwembad in 1989/30.357,- meer dan was begroot, de sporthal zelfs ruim ƒ55.000,- meer, de bowlingbanen ƒ36.632,- meer dan was voorzien. Al met al blijkt 'de Staver' over 1989 een gemeentelijke bijdrage van 792.523,- te hebben gevergd. De raad ervaart het als erg belastend, 'een molensteen' werd eerder al opge merkt, maar niemand vermocht de steen der wijzen aan te dragen. De enige hoop die wordt geput is dat het na de aanloop jaren die bijna ten einde zijn beter zal gaan. Suggesties waren er te over. zoals priva tisering van het horecagebeuren en ver hoging van de tarieven, maar daar lijken zoveel bezwaren aan te kleven, dat ze door het College werden afgeraden. Budgetfinanciering, een financiering waar aan de betrokkenen zich uitdruk kelijk te houden hebben is misschien een mogelijkheid en die zal dan ook met het bestuur van 'Olympia' besproken worden, niet voor volgend jaar maar misschien voor 1992. Kinderopvang Waar het ging om het verlenen van een bijdrage in de kosten van kinderopvang op Goeree-Overflakkee mocht op de SGP/RPF fraktie niet gerekend worden. hoezeer door de voorz. ook gewezen werd op de noodzaak dat de kinderop vang gestalte krijgt om moeders de gele genheid te geven her-in te treden in het arbeidsproces, óók in de zorgsektor en in het onderwijs waar aan hen dikwijls grote behoefte bestaat. Pas als de be hoefte uit die sektoren groter en groter zou blijken te worden zou dhr. Quist (SGP/RPF) z'n mening misschien kun nen wijzigen zo liet hij, op eigen titel, weten. Anderen, onder wie dhr. Rijvers (VDB) stemde uitdrukkelijk in met een regio nale benadering, zoals die wordt voorge nomen. De voorbereiding is dan ook in handen gegeven van het ISGO, het Intergemeentelijk Samenwerkingsver band Goeree-Overflakkee. Middelharnis wordt gezien als de plaats bij uitstek om al volgend jaar te starten, in 1993 gevolgd door Stellendam, op welke gemeenten - bij acceptatie - de inspanningsverplichting zal rusten een geschikte accomodatie aan te bieden. In de bespreking in de raad klonk ook her haaldelijk de suggestie door ook in Oude Tonge een kinderopvangmoge- lijkheid te stichten. De Overheid zal het kinderopvangpro- jekt met 5.000,- per kindplaats per jaar subsidiëren. Aan onze regio zijn 56 plaatsen toegewezen; overigens mogen de gemeenten c.q. mag het ISGO wel meer plaatsen creëeren maar voor die meerdere zal geen Rijksvergoeding wor den ontvangen. Het ISGO rekent er op in 1993 de volledige capaciteit te benut ten d.w.z. 23 plaatsen in Middelharnis, 23 in Stellendam en 10 plaatsen gast ouder-opvang. Wanneer de vier eilandelijke gemeenten in het projekt samenwerking wordt van de Overheid een investeringsbijdrage ontvangen van 336.000,-. Wanneer de behoefte aan kinderopvang eenmaal is aangetoond wordt het be drijfsleven verondersteld de financie ring voor een groot deel van de ge meenten over te nemen. De prijs die het bedrdijfsleven voor een plaats betaalt zal afhankelijk worden gesteld van de aard van het bedrijf Profit instellingen betalen de volledige kostprijs a ƒ13.000,-, non-profit instellingen beta len 8.000,- per plaats. De verrekening van de ouderbijdrage is een zaak tussen werkgever en werknemer. De raad, minus de SGP/RPF fraktie stemde met het voorstel in voor 1991 een krediet van ƒ49.840,- beschikbaar te stellen. En de uitvoering aan het ISGO op te dragen. Verkeersrotonde overbodig, vindt V. d. Kamp Raadslid W. v. d. Kamp, fraktielid van lijst Hoogzand, heeft zich hogelijk ver baasd over 't feit dat hij - behalve zijn beide fraktiegenoten - niemand uit de raad warm kreeg voor zijn idee een uit gave van zo'n zevenhonderdduizend gulden te besparen. De gemeente is n.l. voornemens ten koste van die 7 ton op het eind van de Molenweg een mini-rotonde aan te leg gen ter verbetering van de verkeersaf wikkeling en ter verbetering van de ontsluiting van het Industrieterrein 'Oost plaat'. Volgens dhr. v. d. Kamp is die aanleg niet nodig omdat de wegbeheer der van de Oudelandsedijk, het Water schap Goeree-Overflakkee aldaar een rekonstruktie voorbereidt, „met een goed overzichtelijke T-kruising', verze kerde dhr. V. d. Kamp. Het had hem al hogelijk verbaasd dat voor de raad van die rekonstruktie geen tekening ter inzage had gelegen, want om een afweging te maken zou de raad daar toch van op de hoogte dienen te zijn gesteld, overwoog dhr. v. d. Kamp. Hij vindt dat de aanleg van zo'n rotonde niet nodig is, het te behalen verkeers technisch voordeel weegt z.i. totaal niet op tegen de kapitale kosten van de aan leg. De Molenweg en de Rottenburgse- weg zullen ondanks de mini-rotonde wegen blijven met snelheidsremmende drempels. Het zou daarom best kunnen, zo dat dhr. v. d. Kamp dat de chauffeurs na het gereedkomen van de gerekon- strueerde Oudelandsedijk en voorts de tertiaire weg T117 die route richting Schaapsweg kiezen, vooral als ook de omleiding om Den Bommel zal zijn gerealiseerd. Z.i., kan de gemeente dan ook de te besteden 7 ton beter in de knip houden en het Waterschap z'n gang laten gaan in het aanleggen van een 'zeer bevredigende' kruising. In zijn beantwoording verklaarde weth. Koppelaar dat er omtrent de plannen door de gemeente met zowel de Provin cie als het Waterschap wordt overlegd, beide instanties hebben het voorstel van de gemeente Middelharnis toegejuicht, terwijl die op de plannen van het Water schap toch een behoorlijke inbreuk plegen. Toch wil dhr. V. d. Kamp de tekening van het Waterschap alsnog ter tafel in een komende commissievergadering. Dhr. Koppelaar zegde toe er zich van te zul- len vergewissen. Overigens wilde het er bij hem niet in dat de verbeterde T 117 het beroepsvervoer een aantrekkelijke route zal bieden. De raad stelde unaniem een krediet van ƒ80.000,- beschikbaar voor het maken van een" plan ter voorbereiding van de voorgenomen verkeersverbetenng met een 'klein-verkeersplein' zoals er o.a. een bij Numansdorp ligt. waarvan dhr. V. d. Berg wist dat die zó lastig is voor het verkeer dat vrachtwagens gemaks halve maar rechtdoor rijden. Bouwrijp maken lokatie Donkereweg Een krediet van 502.250,-, meer dus dan een half miljoen, werd beschikbaar gesteld voor het bouwrijpmaken van de bouwlokatie aan de Donkereweg. Daar onder hoort o.a. de aanleg van een nieuw riool waarop ook de woningen aan de Verl. Hoflaan zullen worden aan gesloten, voorts de sloop van garage van Splunter en de sanering van de grond aldaar. Een bedrag van een half miljoen werd gevoteerd voor het bouwrijp maken van dat gedeelte van de Oostplaat waarop het nieuwe 'Binnenhof zal worden gerealiseerd. Belastingvoorstellen Er dienden een aantal belastingvoor stellen, al in de begroting verdiscon teerd, te worden vastgesteld en zo ge beurde het ook, zij het ook met de nodige discussie, vooral waar het de Onroerend goed belasting betrof, 't Was den volke al meegedeeld dat die niet ver hoogd zou worden, maar tóch lag een verhogings-voorstel ter tafel. Het bleek om een 'voorlopige' wijziging te gaan, door het College voorgesteld omdat nog niet de nieuwe taxatiebedra gen ontvangen zijn. Het blijkt daarom om een fictieve verhoging te gaan die niet zal worden toegepast. Het College, ook de raad, wenst zich te houden aan de toezegging dat voor 1991 van verhoging van de O.G. belasting geen sprake zal zijn. B W zeggen in hun toelichting dat 'zonder meer' van een verlaging sprake zal zijn. De reinigingsrechten werden met 25% verhoogd, de begrafenisrechten met 15% en de rioolrechten met 5%. Reparatie brugleuningen het Dijkhof De leuningen aan de brug naar het Dijk hof in Stad aan 't Haringvliet blijken in zeer slechte staat te zijn, waarom ze die nen te worden vervangen. De kosten worden op 11.800,- geraamd en zon der morren stelde de raad dat bedrag dan ook beschikbaar. Dhr. V. d. Boogert (CDA) mocht dan zeggen dat daar geen water meer is en ook geen brug meer nodig is. 't zou veel meer kosten, zo verzekerde weth. Kop pelaar, om de brug te laten slopen en er een nieuw stuk straat aan te moeten leggen. Een ijsbaan voor Stad Stad aan 't Haringvliet krijgt een heuse ijsbaan voor de aanleg waarvan de raad graag een krediet van 55.000,- beschik baar stelde, daarom graag omdat eerder op een krediet van minstens een ton was gerekend. Tot dusver was er op Stad een voorzie ning in het uitbreidingsplan, een een voudige weliswaar, maar die is in middels geheel vervallen. De nieuwe ijsbaan - „ijsbaantje" zegt het College - wordt aangelegd in een ontgraving aan de polderwatering, waar door aansluitend aan het bestemmings plan een waterpartij kan worden ge maakt. D.m.v. een stuw in de polderwa tering zal in de waterpartij een vast peil kunnen worden gehandhaafd. Aan het Waterschap is inmiddels voor de ontgraving toestemming gevraagd, alsook voor het maken van een stuw en het maken van een dam met duiker voor het bereikbaar maken van het gebied voor onderhoudswerk aan het bos dat in het kader van de ruilverkaveling gestalte krijgt. Via het bruggetje over de polder watering zal de ijsbaan kunnen wor den bereikt. „Een oer-hollandse voorziening", zo waardeerde dhr, Hoogzand het voorstel en zo deed de hele raad. Dhr. v. d. Boo gert was minstens zo tevreden, maar hij vroeg zich af of er misschien niet voor een beveiliging rond de waterpartij dient te worden gezorgd. Het leek het College niet nodig omdat Stad heeft leren leven met een brede kreek in die omgeving. „Je kunt niet elk water beveiligen", vond ook weth. Kop pelaar, tot sommiger vermaak onthul lend dat hij in z'n jonge jaren ook wel eens in de haven kopje onder was gegaan. „En dat water was dieper dan 1.50 mtr.", zo herinnerde hij zich. Alarmeringsapparatuur Unanieme instemming was er voor het voorstel garantie te verlenen voor een lening van ƒ45.000,- die de Stichting Bejaardenwerk Middelharnis wil afslui ten om van de alarmeringsapparatuur een aantal verouderde exemplaren te vervangen en i.v.m. de toenemende vraag meer nieuwe aan te schaffen. De investering is nodig vanwege de beperkte mogelijkheden en de storings gevoeligheid van de huidige centrale. Waardering in de raad omdat ouderen, wanneer ze beschikken over alarme ringsapparatuur langer hun zelfstandig heid kunnen bewaren. Vis huisarts of de Kruisvereniging kunnen ze vragen om voor verkrijging van die apparatuur in aanmerking te komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6