Eén van de cursisten van het I.A.C. M'harnis PEN Flakkee in aktie Politieberichten Kerstzangavond te Dirksland Politieberichten Kerstzangavond in hervormde kerk Kerstavond met samenzang Hokkenshow P.V. de Postduif Middelharnis Uitslag van de zoutwaterwedstrijd te Rockanje Oostflakkee Jaarvergadering IJsvereniging 'Voorwaarts' Wijkvereniging 'de Zwaluw' Opperste Sovjet vraagt niet-geregistreerde gelovigen om een Bijbel Case Schrage spreekt in Middelharnis Taaipraatje Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' Deze mevrouw die met zoveel zichtbaar genoegen de laatste hand legt aan een welgeslaagd olieverfschilderijtje is een van de cursisten die in september bij het International Art Centre te Middelharnis aan de cursus tekenen en schilderen voor beginners begon. Ze heeft alle twaalf cursusavonden met groeiend plezier bezocht en haar vaardig heid zo vermeerd dat ze van de cursusleiders Ruud en Susan al menig complimentje heeft geïncasseerd, overigens ook tot eigen verbazing, want haar talent was altijd sluimerend gebleven. Op 7 januari, "s maandags, begint in het I.A.C. weer een nieuwe cursus tekenen en schilderen voor beginners. Voor cursisten dus die nooit een penseel heb ben gehanteerd maar wel dat verlangen voelen er mee te beginnen. Ook cursisten die al wél met het penseel om weten te gaan maar over hun prestaties en techniek nog ontevreden zijn, zijn als cursisten hartelijk welkom. Alle informatie wordt verstrekt door voornoemde Ruud en Susan v. d. Bosch-Offereins, tel. (01870) 71 55. Zaterdag 8 december 1990 organiseerde AV. Deltasport uit Zierikzee voor de 8e keer de Salvator-hoeveloop in Ouwer- kerk. Dit is een loop van 20 km. door de pol der, langs de buitendijk en door het kre kengebied van Ouwerkerk. De opkomst was ook dit jaar weer goed, te weten 130 deelnemers, waaronder zoals van ouds ook weer enkele flakkeese atleten. De winnaar was dit jaar René Everts van AV. Achilles uit Etten-Leur met een tijd van 1.07.35. Flakkeese deelnemers waren: Jan Hoek 1.10.10; Jan van Hassent 1.17.08; Daan Hoek 1.20.51; Adrie Hollaar 1.22.27; Herbert Kunst 1.24.44: Wim Zoon; 1.25.10; Gerko van Heemst 1.27.23; Ger- rit V. d. Boogert 1.34.00; Wim Bakker is helaas uitgevallen. Ie dames was Nel van 't Hof met een tijd van 1.25.03. Doorrijder In de avonduren van dinsdag 4 decem ber, reed de bestuurder van een perso nenauto tegen een andere auto die geparkeerd stond op het terrein van 'de Samaritaan' in Sommelsdijk. De dader meldde zich de andere dag. Het betrof hier een grote witte auto welke nu moge lijk schade heeft. De eigenaar van dit voertuig kan zich in verbinding stellen met de politie in Middelharnis, (01870)24 44. Doorrijder Een veel ernstiger geval van doorrijden na een aanrijding deed zich vrijdag avond 7 december omstreeks 20.00 uur voor. Een hardloper uit Dirksland train de die avond zijn kilometers. Komende uit de richting Dirksland liep hij aan de linkerzijde over de Staverseweg in de richting van Sommelsdijk. De hardlo per was gekleed in een trainingspak, waarover een reflecterend vest werd gedragen. Een voorbijgangster vond de hardloper in de berm van de Staverse weg. Zijn hoofd was geheel bebloed en zij zorgde ervoor dat de man snel naar het ziekenhuis kon worden afgevoerd. Daar bleek dat hij ernstige verwondin gen aan het hoofd had. Na onderzoek is gebleken dat de hardloper het slachtof fer is geworden van een aanrijding met een motorvoertuig. De politie roept getuigen op zich te melden via het poli tiebureau in hun woonplaats, of direct aan de politie te Middelharnis, (01870) 24 44. Inbraak in schuur Tussen 7 en 8 december werd ingebro ken in een landbouwschuur aan de Dwarsweg te Middelharnis. Uit de schuur werd een hoeveelheid gereed schappen en werktuigen gestolen. Inbraak in woning In de avond van 8 december werd inge broken in een woning te Dirksland. Uit de woning werd een flinke hoeveelheid aan zilveren voorwerpen en sieraden gestolen. DIRKSLAND - Op zaterdag 22 decem ber verzorgen het Chr. Gemengd Koor 'Sursum Corda" o.l.v. Jaap de Geus, het Jeugdkoor 'Cantate Domino' o.l.v. Peter Wessels en de organist Paul Kieviet een kerstzangavond in de Ned. Herv. Kerk van Dirksland. Door 'Sursum Corsa' zal een kerstcan tate van heel bekende nederlandse kerstliederen worden uitgevoerd. Echter niet alleen het koor maar ook het publiek zal d.m.v. diverse samenzangen aan de uitvoering van deze cantate meewerken. Ds. J. het Lam zal de deklamatie voor zijn rekening nemen. 'Sursum Corda' zou het prettig vinden als u ook uw kinderen meebrengt, ook zij kunnen naar hartelust meezingen. En met het oog op veel jonge bezoekers heeft men de aanvang een half uur vervroegd. Het Jeugdkoor zingt drie koralen van Hugo Distier en enkele zeer bekende kerstliederen, zoals 'Hoort gij de eng'len zingen', 'Nu zijt wellekome' en 'Herr Christ der einig Gott's Sohn'. De zangavond begint om half acht. De kerk zal 7 uur open zijn. De toegang is gratis. Er zal een kollekte worden gehouden ter bestrijding van de kosten. Zaterdag 8 december was de laatste zoutwaterwedstrijd in 1990 welke nog mee telde voor de kampioenschappen. De aanvang met lichte sneeuwval en eerste winterkou brachten weinig vissers aan de waterkant. Ma^r zo als het meestal gaat met deze weeromstandigheden is er wel redelijk vis te vangen. Hetgeen ook nu weer gebeurde. De uitslag: 1. T. v. d. Poel371 cm. 2. C. v. d. Jagt312 cm. 3. C. van Bellen259 cm. 4. W. van Welie243 cm. 5. P. Belder175 cm. Zaterdag 15 december is er voor de leden van de HV Krammer de laatste zoutwaterwedstrijd, dit is een z.g. sur- price wedstrijd, deze telt niet mee voor de klassementen maar er is voor ieder prijs. Voor deze wedstrijd gold een voor inschrijving. Het is nu niet meer moge lijk om in te schrijven. Plaatsbewijzen afhalen van 10.00 tot 10.30 uur in café De Geit te Oude Tonge. Vissen van 11.30 tot 14.30 uur. Het vissen wordt waarschijnlijk ver plaatst naar het strand Rockanje. Dit omdat hier de vangsten waarschijnlijk meer zullen zijn dan bij Bruinisse. Informaties over de wedstrijden en eventuele reakties: W. van Welie, telefoon (078) 12 75 73 Gerard Doustraat 15 3331VC Zwijndrecht Denk ook aan opgaven hootvisdagen. Inbraak in loods op heterdaad J.l. maandagavond, omstreeks 21.00 uur, werden door de rijkspolitie van Oude Tonge 2 jongens op heterdaad betrapt bij het inbreken in een loods aan de Capelleweg te Oude Tonge. Later op de avond konden nog 2 ontsnapte verdach ten in hun ouderlijke woning worden aangehouden. Alle jongens waren af komstig uit Oude Tonge en waren in de leeftijd van lótot 18 jaar. Alle 4 verdach ten werden in verzekering gesteld en bekenden de laatste paar jaar ongeveer 24 zaken gepleegd te hebben, variërend van inbraken en vernielingen in en rondom Oude Tonge. De verwachting is dat er in de loop van de week nog meer dere verdachten in deze zaak zullen worden aangehouden. De 4 genoemde verdachten zijn inmiddels weer in vrij heid gesteld. Éénzijdig ongeval met gewonde J.l. vrijdag, omstreeks 21.00 uur, vond er een éénzijdig verkeersongeval plaats op het Hellegatsplein (A29) te Óoltgens- plaat. Een 34-jarige bestuurster uit Din- teloord reed over de A29, vanuit de richting Fijnaart in de richting Rotter dam en verloor door nog onverklaar bare oorzaak de macht over het stuur van haar auto en raakte daardoor eerst de vangrail aan de rechterzijde van de rijbaan en botste vervolgens frontaal in de vangrail aan de linkerzijde van de rij baan en kwam hierna tot stilstand. De bestuurster moest met hoofdletsel in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. OOLTGENSPLAAT op D.V. vrijdag 14 december 1990 zal er een advent- en kerstzangavond gehou den worden in de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat. Medewerking verlenen: ds. C. J. W. Verboom; Chr. Gem. zang vereniging 'Zanglust' uit Numansdorp; Chr. Gem. Zangver. 'Jubilate' en het Kinderkoor 'Jubilate' uit Ooltgensplaat; Paul Rotscheid, orgel; Arie den Broeder en Martien de Vogel, directie. Het pro gramma van deze avond bestaat uit koorzang en veel samenzang. Allen hartelijk welkom. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. De jaarlijkse ledenvergadering van de IJsvereniging 'Voorwaarts' te Ooltgens plaat zal gehouden worden vrijdag 14 december 1990 om 20.00 uur in de bene denzaal van Café-restaurant 'De Hob belpaarden'. Na behandeling van de gebruikelijke jaarverslagen zal er een bestuursverkiezing gehouden worden. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren P. Korteweg en L. Mooijaart. Na de pauze volgen eventuele mededelingen. Op maandag 17 december a.s. wordt in 't Centrum aan de Van Weelstraat te Oolt gensplaat, de traditionele Kerstzang avond voor ouderen gehouden. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. Deze avond wordt u aangeboden door de Zangverenigingen Advendo en Jubi late, muziekvereniging U.D.I., jeugd koor Jehosua, in samenwerking met de plaatselijke commissie Welzijnswerk voor Ouderen te Ooltgensplaat. Aan deze avond wordt tevens medewer king verleend door ds. C. J. W. Verboom en mevr. Joke Tiggelman. U bent van harte welkom. Woensdagmiddag 19 december is er weer kerststukjes maken voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar. We doen het ook dit keer weer in twee keer, nl. van half 2 tot half 3 en van 3 uur tot 4 uur. Je moet wel van te voren een kaartje kopen en dat kan op de knutselmiddag van 12 decem ber van 2 uur tot half 4 en op vrijdag morgen van 9 uur tot 11 uur in het gebouw. Daarna kan men de kaartjes kopen bij: Cora van Nimwegen, Azaleastraat 3; Ellen Breure, Klampenmeet 46 en bij Annemarie Knape, Gladiolenstraat 31 in Sommelsdijk. We maken eerst een kerststukje en daarna nog iets voor in de boom. Dus komt alle naar Wijkvereniging 'De Zwa luw', Sperwer 5, Sommelsdijk. SINT ANNALAND Veertigjaar lid van de vakbond CNV Districtsbestuurder J. Jongejan van de Industrie- en Voedingsbond CNV blikte in de kern Sint Annaland terug in de tijd. Hij deed dat bij de huldiging van de heer W. P. Goedegebuure, wonende aan de Hoenderweg in Sint Annaland, die de gouden speld met lauwertak kreeg vanwege zijn veertigjarig lidmaatschap van het CNV. Deze onderscheiding werd de jubilaris in zijn woning opge speld, in het bijzijn van voorzitter Weg- gemans en secretaris Boogaard van de afdeling Tholen van het CNV. De jubi laris kreeg een bedrag van honderd gul den als jubileumgift. maar hij schonk dat bedrag meteen terug voor de vakbe weging in de Derde Wereld. Op vrijdag 21 en zaterdag 22 december a.s. houdt P.V. de Postduif met haar leden uit Middelharnis en Sommelsdijk haar jaarlijkse tentoonstelling in de vorm van een hokkenshow. leder lid zet acht duiven in, te weten twee oude en twee jonge doffers en twee oude en twee jonge duivinnen. De duiven worden gekeurd op vliegwaarde door de heer Jac. Visser uit Stad aan 't Haring vliet, welke vorig jaar in verband met ziekte af moest zeggen. De fondkam- pioen van de Kring Flakkee zal de dui ven op vliegwaarde beoordelen. Op beide avonden zal het rad van avon tuur draaien en de vele prachtige prijzen zoals vleespakketten. rollades, balen duivenvoer enz. enz. zullen zeker in trek zin bij de vele belangstellenden. Bij P.V. de Postduif wordt er tijdens de tentoon stelling nog echt gezellig gemolken en veel duiven worden naast de keurmees ter ook nog eens door de aanwezigen beoordeeld, overigens na de prijstoe- kenning. Vrijdagavond zullen de kampioenen van het afgelopen vliegseizoen gehul digd worden. Zaterdagmiddag is de trekking van de grote verloting en zater dagavond zal getracht worden een aan tal tegoedbonnen voor jonge duiven bij opbod te verkopen. Hieronder de fonde- lite van Zuid-Holland. Onder andere is er een bond van de Gebr. Hagens uit Achthuizen, geweldig sympathieke sportmensen waar pure klasse alleen goed genoeg is. Ook weer een bon van het eigen lid Jan Polder die ook het afge lopen seizoen weer geschitterd heeft op de grote fondvluchten en wat te denken van Batenburg en Zn. uh Klaaswaal, schitterende uitslagen al diverse jaren op de grote fond. Theo de Jong uit Noordhoek schenkt ook een bon. Hij werd reeds 4x gekroond als marathon kampioen van Nederland en dat voor een redelijk kleine melker. Ook een bon van de eigen keizer generaal mevr. Dub- beld. Corrie is voor de 4e keer achtereen volgend keizer-generaal geworden, een schitterende prestatie. Deze bon is het aanbevelen zeker waard. Verder een bon van de grote klapper van het afgelopen fondseizoen 1990. Een geweldige presta tie werd geleverd door Leo Hoogervorst uit Vrouwenakker. Met 17 vliegduiven in totaal is hij winnaar geworden van de Westeuropese Super Marathon, met een overvclucht van ca. 60 kilometer t.o.v. van Flakkee is dit een ongelooflijke prestatie. A met al de moeite waard voor een bezoek aan onze show in zaal 'De Notenkraker', Juliana van Stolberglaan te Middelharnis. Openingstijden: vrijdagavond vanaf 19.00 uur en zaterdag vanaf 14.00 uur. Tot ziens bij P. V. de Postduif. Op 24 oktober 1990 kregen alle 2.000 afgevaardigden van de Opper ste Sovjet van de Russische Repu bliek (RSFSR) en alle 550 be ambten van het Moskouse stadsbe stuur een Bijbel. De 2.550 Russische Bijbels werden hen uit naam van de leiding en de hele gemeenschap van niet-geregistreerde gemeenten van de Sovjet-Unie en van Friedensstimme geschonken. Dit kwam tot stand, nadat vertegen woordigers van parlement en stadsbe stuur zelf om Nieuwe Testamenten voor alle afgevaardigden hadden gevraagd bij één van de leiders van de niet- geregistreerde Baptisten-gemeente in Moskou, Benjamin Naprijenko. Na overleg met andere leiders werd besloten de parlementsleden en beamb ten van het stadsbestuur volledige Bij bels te geven. De Bijbels werden uitgereikt op de dag, dat de nieuwe godsdienstwet voor de Russische republiek werd aangenomen, op 24 oktober. De overhandiging van de 2.550 Russi sche Bijbels vond plaats in aanwezig heid van Peter D. Peters, een man die vijf keer om zijn geloof gevangen heeft geze ten, van Benjamin Naprijenko, leider van de gemeente in Moskou die twee keer om zijn geloof in het strafkamp zat, met een groep gelovigen uit hun ge meente en vertegenwoordigers van Frie densstimme, die op dat moment in Moskou waren. Vanuit de Opperste Sovjet van de RSFSR belde afgevaardigde Gleb Ja- koenin, de beroemde orthodoxe pries ter, die jaren om zijn geloof gevangen zat, alsook afgevaardigde Vera A. Bojko, secretaresse van de Commissie voor Godsdienstzaken en de voorzitter van deze Commissie, Polozin. Zowel in het parlement als in het stads bestuur was men op de hoogte van de aankomst van een half miljoen Nieuwe Testamenten, een geschenk van Frie densstimme aan de niet-geregistreerde gemeenten van Moskou. De douane weigerde echter deze Nieuwe Testamenten aan de gemeente af te geven, omdat deze niet geregistreerd is. Na enige petities aan de douane vanuit het binnen- en buitenland en nadat het stadsbestuur van Moskou zich ermee bemoeide, werden de Nieuwe Testamen ten midden oktober bij de niet-gere gistreerde gemeente in Moskou af geleverd. Een woordvoerder van Friedensstimme wijst er op. dat hiermee de niet-ge- Orka's van tien meter lang, vijfduizend kilo zwaar en met vierenveertig scherpe tanden. Dat waren de dieren waarmee Case Schrage enkele jaren geleden dagelijks te maken had. Hij werkte meer dan 23 jaar met ver schillende dieren, waarvan ruim negen jaar als hoofd trainer van walvissen en dolfijnen in Victoria, Canada. Hij maakte veel mee in die tijd en vond onder meer een gewonde baby-orka waarmee hij zo'n goede band wist te creëeren dat er laterr een film over werd gemaakt. Case is van Hollandse afkomst, geboren in 1943 te Amsterdam. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Zes keer kwam Case dicht bij de dood maar nu weet hij dat God een plan had met zijn leven. Hij gaf zijn werk op en reist nu als evan gelist over de gehele wereld. En zo geeft hij een boeiend getuigenis over zijn leven en spreekt over diverse onder werpen. Hij leeft in vertrouwen, vraagt geen gif ten, toch wordt er steeds weer gezorgd voor voedsel, onderdak en reiskosten. Maandag 17 december spreekt Case Schrage in het 'Diekhuus' te Middelhar nis. Onderwerp: huwelijk. Aanvang 20.00 uur. De koffie staat klaar. Deze avond is kosteloos en namens het werkteam 'Er is hoop' heten wij iedereen hartelijk welkom. registreerde gemeenten, de meest ver volgde Christenen in de Sovjet-Unie tot voor kort, door de Opperste Sovjet van de Russische republiek, zijn erkend. De tijd, dat alle krantenartikelen door de redacteuren met de hand werden geschreven, ligt al in een ver verleden. De schrijfmachine nam de taak over van de pen en nu voert de schrijfma chine al weer een verwoed gevecht tegen de computer, die de artikelen kant en klaar kan overseinen. Ondanks die veranderingen toch maar eens een Taaipraatje over de pen. Alleen al, omdat de zegswijze 'het is met geen pen te beschrijven' in de betekenis van, dat gaat iedere beschrijving te boven, zo erg is het, meestal in negatieve zin, nooit zal worden vervangen door 'dat is met geen schrijfmachine of computer te beschrijven'. De oorsprong van de pen als voorwerp om te schrijven is al heel oud. De Romeinen, Grieken en Egyptenaren waren de schrijfkunst al machtig. Ook in ons land gebruikte men vroeger een gesneden slagpen van een vogelveer. Die brachten in de handel geld op en dat leidde tot misbruik. Daarom moesten sommige vogels zelfs beschermd wor den. Dat blijkt uit een oude verordening uit het Staatsblad van 11 juni 1814: „Een ieder, die aan eens anders zwaan de pen nen uitplukt, of zwanen jaagt, verbeurt een bedrag als boete." De penneschacht werd destijds ook wel gebruikt om kleine hoeveelheden voed sel op te nemen. Jonge vogels in kooitjes opkweken met de pen. Daaraan is de zegswijze ontieend 'ze worden met een pen gevoerd' met betrekking op een gezin met een magere keuken, waar schraalhans keukenmeester was. De stalen pen kwam in Engeland al voor in de 17e eeuw. In ons land pas in de 19e eeuw. Vooral de kroontjespen was be roemd. De nieuwe kroontjespen was voorzien van een uiterst dun vet- of was- laagje en moest voor gebruik even met de tong schoongelikt worden. Waar schijnlijk is daarvan de benaming pen- nelikker, voor een klerk, ontstaan. De pen als schrijfmiddel komt voor in talrijke uitdrukkingen, zoals de pen ter hand nemen, neerleggen, in de beteke nis van niet meer in het openbaar schrij ven, en de pen voeren. Een secretaris en een griffier werden vroeger wel een pen voerder genoemd. Verder: aan de pen toevertrouwen, in de pen komen, voor beginnen te schrijven. Thans meestal vervangen door 'in de pen klimmen'. De pen diende ook om scherpe kritiek te uiten. Daarvan is afkomstig: zijn pen in gal dopen. Bittere en boosaardige woor den kiezen. Pen en punt bieden bete kende: zich teweerstellen. Bekend is: de pen is het scherpste wapen. Vader Cats wist dat al: „Het puntje van een gauwe pen, is 't felste wapen dat ik ken." Weinig bekend is 'pen en inkt roepen'. Dat werd gezegd van janken en jamme ren. Meestal van een geslagen of aange reden hond. Waarschijnlijk afkomstig van mensen, die het zo benauwd had den, dat ze om pen en inkt riepen, om hun testament te maken. Behalve als schrijfmiddel komt pen veelvuldig voor in de betekenis van pun tig voorwerp. Vooral in vroeger tijden werd zo'n pen gebruikt om het open schuiven van ramen en vensters te voor komen. Een middel om ongewenste en ongenode gasten, zoals inbrekers, bui ten het huis te houden. Ook wel een hou ten nagel om iets aan de muur op te hangen. Een bevestiging die nog wel eens wat te wensen overliet, waardoor een schilderij van de muur viel. Daar van is de zegswijze afgeleid: de wijze hangt zijn wijsheid niet aan een hou ten pen. Een oude gewoonte was bij allerlei werkzaamheden, die bij toerbeurt wer den verricht, de namen van de werkers op een lijst te vermelden en aan een pen te steken. Daarvna is de uitdrukking afkomstig 'bij de pen af in de betekenis van: ieder op zijn beurt. Vandaar dat een werkje in Amsterdam wel 'een pennetje' werd genoemd. „Een los werkman had in twee weken al geen pennetje ge had." Een pen was eveneens de benaming van een knijper of prang. Met de pen op de neus werden onwilhge paarden in toom gehouden. Trekken aan de leidsels ver oorzaakte pijn. Dat leverde de figuur lijke uitdrukking op: iemand de pen op de neus zetten. Iemand dwingen zich in te houden, hem waarschuwen in over moed geen ondoordachte dingen te doen. Soms tot een verklaring dwin gen. In de scheepvaart werd het roer met een pen vastgezet. Daarvan is de zegswijze afkomstig: het roer hangt uit de pen. Als het roer niet in orde is, wordt het bezwaarlijk een goede koers te varen. Eveneens van toepassing op personen, die het met hun zedelijk gedrag niet al te nauw nemen. Bij een kompas is de pen de stift, waarop de wijzer beweegt. Van daar overdrachtelijk: het kompas is van de pen. De zaak is van streek, in de war. Zo zei men in de Zaanstreek 'het weer is van de pen'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2