Echtpaar Non-van Soest in 'de Vliedberg' te Ouddorp 65 jaar getrouwd té. ïh-C 'Veel misverstanden over aanwijzing ganzenfoerageergebieden' VOGELBEURS ^65^6/^w visitekaartjes Wbv. 'Samenwerking' Oude Tonge klimt uit het dal Kerstzangavond te Melissant Drie situaties voor een vorstperiode WcmmMmjA Tolheffing in Randstad wanbeleid 'De Welle', een elitair karakter? Jubileum D.L.V.-Bedrijfsdeskundige J. Wals Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Gedeputeerde Jansen over streekplanherziening Zuid: A.s. donderdag 13 december zullen provinciale staten van Zuid-Holland een definitief oordeel vellen over het ontwerp-streekplan Zuid-Holland Zuid. Voor de gebieden Drechtsteden, Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee beschikt de provincie dan weer over een nieuw plan dat de gewenste ruimte lijke ontwikkelingen voor de komende tien jaar aangeeft. Tijdens de voorbe reiding van het plan heeft de provincie, in de persoon van gedeputeerde Ted Jansen, in de regio's geregeld overlegd met de betrokkenen. Tijdens inspraakrondes en hoorzittingen is voor de landelijke regio's duidelijk gebleken dat de aanwijzing van zogenaamde ganzenfoerageergebieden bij velen in het verkeerde keelgat is geschoten. „Ik kan me echter niet aan de indruk onttrekken dat hierover nogal wat misverstanden bestaan", aldus Jansen. Agrarisch gebruik Wildschade Fabeltje Weerpraatje (door J. H. Pelleboer) Beperkte omvang Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Q33SIS) II bij Drukkerij ^i^hrs. füB Waal l||||il!|||||ill|||||l|illlHIIIIIIIIIIII>llllllll>llllllll"lllllll>HH Als moeder van Soest uit Stellen- dam, al jong weduwvrouw en hoed ster van 15 kinderen dat toch geweten had, dat dochter Jannetje op die zomeravond in 1924 niet alleen met twee vriendinnen, maar ook met 3 jongens aan Ouddorps buitendijk verbleef en als ze dan bovendien nog die fles rode zoete Spaanse wijn zou hebben ontdekt rt'aar het zestal om beurten een slokje uit nam, wat zou ze dan met priemende vinger haar dochter rich ting Stellendam gewezen hebben. En Kees Non, die dekselse knaap uit Goedereede, die had toen best'es tegen een fikse oorvijg op kunnen lopen, want hoe durfde hij... De Woningbouwver. 'Samenwer king' heeft dezer dagen een nogal kwakkelende periode afgesloten en een nieuw begin gemaakt. In de ver gadering van donderdag 22 novem ber hield - blijkens de notulen - de interim-voorz. dhr. H. Stuurman nog rekening met evt. 'grofheden en schelden' uit het ledenbestand, maar de vergadering is voorts in goede harmonie verlopen en dat biedt per- spektief voor de toekomst, die is ingezet onder voorzitterschap van dhr. J. Smal. DINSDAG 11 DECEMBER 1990 63e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Met de aanwijzing van ganzenfoera geergebieden wordt slechts beoogd dat het huidige agrarische gebruik wordt voortgezet. In het zuiden van de provin cie betreft dat in de meeste gevallen gebieden, die aansluiten op buitendijks gelegen gronden. „We willen hiermee voorkomen, dat in die gebieden plotse ling totaal andere aktiviteiten gaan plaatsvinden", legt de dagelijks bestuur der van de provincie uit. „De provincie wil daar bijvoorbeeld geen bosbouw op grote schaal en geen intensieve veehou derij. Ook windmolens zijn in die gebie den uitgesloten". Dat gebieden zijn aangewezen als foera- geerterrein voor ganzen in de winter wil overigens niet zeggen dat agrariërs lijd zaam moeten toekijken hoe ganzen op hun land neerstrijken en schade veroor zaken. Ook op deze gebieden is de zoge naamde wildschaderegeling van kracht, waarmee agrariërs de schade vergoed kunnen krijgen, die door ganzen of ander wild is aangebracht. Zij moeten dan wel kunnen aantonen dat zij al het mogelijke hebben gedaan om die scha de te voorkomen. Het gebruik van knal- apparatuuris daarbij toegestaan, zelfs al zou het worden toegepast in officieel aangewezen stiltegebieden. „Dat ganzen neerstrijken in gebieden die de overheid daarvoor heeft aangewe zen is een fabeltje", meent de gede puteerde. Er zijn drie situaties als voorbeeld te noemen voor een vorstperiode. De eer ste, die niet de meest succesvolle is, doet zich voor wanneer, zoals eervorige week, een hogedrukcentrum dichtbij of boven ons land ligt. Er is dan bij opklaringen een sterke afkoeling met soms 3 a 6 gra den vorst, maar overdag weer 3 a 5 gra den boven nul. Dat zet, wat ijsvorming betreft, geen zoden aan de dijk. De tweede en meest ideale vorstsituatie die hout snijdt, is het komen opdringen van een zeer sterk hogedrukgebied van soms 1050 a 1060 mb. van de Oeral naar Scandinavië. Dan vluchten alle depres sies. De wind trekt sterk aan uit noord oost tot oost. Vaak voorafgegaan door een koufront met enige sneeuwval. En dan van dik hout zaagt men planken: strenge vorst en ook overdag lichte tot matige vorst bij een ijzige oostelijke wind. Voorbeelden waren december 1938, december 1946 en januari 1963. Ook, wat ouderen zich nog wel herinne ren, in februari 1929 een soortgelijke periode. Niet de meest aangename vorstperiode, vanwege de koude wind. Gaat die liggen, dan zit je gebeiteld als schaatser. De derde situatie die het meest voor komt, begint met een aktieve storm- en sneeuwdepressie over Scandinavië op weg naar Rusland. Achter die depressie stijgt de luchtdruk sterk. Er wordt snel poollucht met sneeuwbuien aange voerd. Alles kan wit worden, gevolgd door een hogedrukuidoper die zich van Schodand naar Scandinavië versterkt. De bovenlucht is dan zeer koud en een sterke nachtelijke afkoeling vindt plaats, ook vaak met strenge vorst. Wel meer kans op gladheid. Kortom een wat minder vriendelijke entree van een winterse periode. Alle drie zijn ze de laatste drie winters niet voorgekomen. Nu maar afwachten of deze winter één van deze situaties zich zal gaan aandienen. „Ganzen hebben de gewoonte om in voor hen voedselrijke gebieden neer te strijken. De waarde van deze voedsel- plaatsen ontstaat juist doordat ganzen ze sinds jaar en dag als foerageplaats opzoeken. We beschermen deze natuur waarden door ze in het streekplan vast te leggen". Het aanwijzen van foerageergebieden voor ganzen is overigens niet een eigen vondst van de provincie. Ook het rijk zit wat dat betreft op de zelfde lijn. Onlangs heeft staatssecretaris Gabor hierover nog een nota uitgebracht. In de ganzenfoerageergebieden valt het met de omvang van de beperkingen in het agrarisch gebruik wel mee. Het gaat tenslotte juist om het weren van een geheel ander gebruik. „Het provinciaal bestuur weet hoe moei lijk de akkerbouwers er economisch gezien voorstaan", verduidelijkt gede puteerde Jansen. „Een beroepsgroep die het al zo zwaar heeft gaan we niet one venredig belasten. De provincie moet als regionale overheid in haar ruimte lijke beleid echter met diverse belangen rekening houden. Het belang van het zuidelijk deel van onze provincie voor de ganzenontwikkeling speelt daarin ook een rol. Het nieuwe streekplan Zuid-Holland Zuid zal dan ook een weergave zijn van de afweging die pro vinciale staten hebben gemaakt tussen de verschillende belangen die in de streek leven", aldus Jansen. De Stichting Pro Auto heeft geen goed woord over voor de plannen van de overheid om over te gaan tot tolheffing in de spitsuren in de Randstad. In haar brief van 9 december j.l. aan de leden van de Tweede Kamer zet Pro Auto nog eens heel duidelijk uiteen, dat de tolheffing wederom een kille belas tingheffing is voor de automobilist. Pro Auto wijst erop, dat die automobilist blijkens de begrotingscijfers reeds 12,6 miljard opbrengt in 1990 aan belastin gen en accijnzen. Hiervan verdwijnt 10 miljard in de algemene middelen! Daarnaast is Pro Auto van mening, dat het voorgenomen overheidsbeleid ten aanzien van de auto funest is voor de Nederlandse economie. Deze kan slechts bestaan bij de gratie van een hoge mobi liteit; tijd is geld. Pro Auto vindt tevens, dat het openbaar vervoer al decennia lang heeft bewezen voor het merendeel van de automobilis ten geen echt alternatief te kunnen vor men. Deze problematiek mag bekend verondersteld worden. Ook in het so ciale en recreatieve verkeer, zo consta- teerd Pro Auto, kan het openbaar vervoer geen echte concurrent van de auto zijn. In haar brief aan de Tweede Kamerle den stelt Pro Auto eveneens, dat aanleg van infrastruktuur de bereikbaarheid sterk verbetert en dat daarmede de file- problematiek wordt opgelost. Pro Auto haalt als bewijs voor haar stelling de Brienenoordbrug aan, de Heinenoord- tunnel en de Zeeburgertunnel. Pro Auto wijst de Kamerleden er tevens op, dat zij dagelijks groter wordt (nu al 5000 automobilisten die meedoen) en dat blijkt, dat steeds meer geledingen in de Nederlandse samenleving weerstand gaan bieden tegen het anfi-autobeleid van de overheid. Pro Auto verzoekt de Kamerleden dan ook met klem de tolplannen tot lucht ballon te verklaren en deze vervolgens door te prikken. MIDDELHARNIS In het in dit nummer opgenomen raads- verslag van Middelharnis hebben we een verschrijvinkje gemaakt waar, van uit de fraktie Hoogzand, die insinuatie wordt gedaan als zou kunstkring 'de Welle' een elitair karakter hebben, 't Was niet dhr. Hoogzand-, maar z'n fraktiege- noot Holleman die die opmerking maakte. Redactie MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. A W. Verhoef, Beek bergen. STAD aan 't HARINGVLIET heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate, 's Gravenpolder. OUDDORP De dienst van donder dagavond, waarin zou voorgaan ds. J. S. V. d. Net van Dordrecht GAAT NIET DOOR. fOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER 1=3 c=] c=) c^wê^KÊÊIêêêUê^A^ Crj en C3 C3 C3 - TelelvO" OIS'O 6B'" MIDDELHARNIS - Zaterdag 15 de cember organiseert de Ie Flakkeese Vogelver. (E.F.V.V) weer een vogelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetin- chemsestraat te Middelharnis. Aanvang 14.00 uur tot 16.30 uur. Toegang gratis. Langeweg 13 SOMMELSDIJK Op 21 december a.s. hoopt Jaap Wals het feit te vieren, dat hij 25 jaar bij de Tuin- bouwvoorlichdng aktief is. Ter gelegenheid hiervan wordt hem, namens het bedrijfsleven en de D.L.V., een receptie aangeboden in Restaurant 'De Blauwe Keet', aan Rijksweg N59 (Rotterdam-Bruinisse-Oosterland-Zierik- zee) te Oosterland. Telers en andere relaties, die hem met dit jubileum willen feliciteren, zijn van harte welkom hem de hand te drukken van 16.30-17.30 uur. Jaap Wals is, in 1965, zijn werk bij de voorlichting begonnen als Assistent Streekverbetering voor het gebied Grij- soord, op Flakkee. In 1971 werd hij bedrijfsvoorlichter Glas- en Volle- grondsgroenteteelt, een combinatie die toen wel vaker voorkwam, op Goeree- Overflakkee en in het gebied rond Gouda. In 1978 werd gespecialiseerd in alleen vollegrondsgroenteteelt, op Goe- ree-Overfiakkee en in Zeeland. In 1986 werd zijn rayon wederom aangepast: Schouwen Duiveland en Goeree-Over flakkee. Bij de laatste reorganisatie van de voor lichting, tot DLV, is hij Bedrijfsdeskun- dige Zaadteelt geworden en dit voor geheel Nederland. Team Vollegrondsgroenteteelt DLV-Westmaas 't Is allemaal goed afgelopen want Kees' belangstelling voor Jannetje zou na die avond met die alcoholische versnape ring niet afgelopen zijn. Bij z'n kamera den is 't met de meisjes op niks uit gelopen, maar vandaag precies 65 jaar geleden zeiden Kees Non en Jannetje van Soest van harte 'ja' voor de ambte naar van de burgerlijke stand en in 'de Vliedberg' te Ouddorp vieren ze van daag hun briljanten bruiloft. „Je kunt je niet indenken hoe snel 't is gegaan" erkennen ze beiden, hij 88 en zij 83, nog in het rijke bezit van hun 4 kinderen, klein- en achterkleinkinde ren, voorts van een zonnig humeur en een redelijke gezondheid. Dat 't wel'es wat kwakkelen is geweest met vooral de gezondheid van dhr. Non zagen ze aanvankelijk over 't hoofd toen ze blijmoedig ontkenden dat er in al die jaren naast lief-, ook een portie leed is geweest. Als een ander er dan om vraagt wil dhr. Non 't wel kwijt, tweemaal een beroerte en eenmaal een hartaanval, een gebroken heup en een scheurtje in z'n middenrif, longtrombose en een kwaal tje dat hem op warme melk heeft gezet, maar ach, je hoort dhr. Non daar niet moeilijk over doen. Hij draagt de onge makken wel mee en, weet hij: „je tijd is toch bepaald". Een bewonderenswaar dig man die zich hogelijk tevreden noemt: „onherroepelijk!", zo bena drukt hij. Samen hebben we in hun knusse kamer gemijmerd over 't begin van hun verke ringstijd. Bij Jannetje thuis lag geen krant voor hem gereed, wél was er een stoel voor hem, zij het ook dat die aan de peltafel stond waaraan het hele gezin tot in de avonduren gornet pelde, de enige verdienste die nog binnenkwam nadat vader van Soest aan boord van een gar- nalenbotter het leven had verloren toen door een mede-opvarende een opgeviste mijn tot ontploffing werd gebracht. Rampspoed over het grote gezin, maar dat heeft er zich doorheen geslagen. De landarbeidersknuisten van Kees Non hebben daar aan meegeholpen en heel wat garnalen heeft'ie van kop en staart ontdaan, heel wat. Eigenlijk was 't nog gezellig ook, zo met z'n allen aan de arbeid, vinden ze achteraf Een van de eerste bestuursdaden van dhr. Smal was dhr. Stuurman bijzonder hartelijk te danken voor de twee jaar waarin hij zijn grote ervaring (Wbv. 'Middelharnis') heeft willen gebruiken om 'Samenwerking' te ordenen. Dhr. Smal durft het voorzitterschap aan nu, zo vergeleek hij, dhr. Stuurman 'de kar weer op de rails heeft gezet' en energiek wil hij er met zijn bestuur én graag ook de ledenvergadering voor zorgen dat die kar nu verder rollen kan. De leden werden ook door de schei dende heer Stuurman tot die medewer king opgeroepen, waarmee al een begin kan worden gemaakt door op donder dag 20 december de ledenvergadering te bezoeken, 's avonds om half acht in de bejaardenzaal aan de Bernhardstraat te Oude Tonge. Dhr. Stuurman benadrukte in zijn afscheidswoorden dat het de leden zijn die een Vereniging vormen en het beleid dienen te bepalen, waarom aller op komst naar de ledenvergadering drin gend gewenst is. Een jarenlang onzorgvuldig beleid heeft als erfenis nagelaten dat er voor miljoe nen aan achterstallig onderhoud is aangetroffen. De beperkte aanwezigheid van finan ciële middelen laat niet toe dat rigoureus ongedaan te maken waarom de leden werden en worden opgeroepen er begrip voor te hebben dat soms met 'eenvou dige noodreparaties' moet worden vol staan in afwachting van een definitieve verbetering die nog enige tijd moet wor den uitgesteld. „Het is de enige manier om binnen de financiële perken te blijven", zo heeft dhr. Stuurman de Vergadering voor gelegd. Aan 59 woningen wordt momenteel groot-onderhoud gepleegd, gefinan cierd uit de ABR, de Algemene Bedrijfs- reserve. In de komende acht jaar zal aan 200 woningen groot onderhoud worden gepleegd. Daarna zal opnieuw moeten worden bezien welke stappen er onder nomen moeten worden om de Vereni ging weer financieel draagkrachtig te maken. Duidelijk is dat een krachtig financieel en technisch beleid noodza kelijk zal zijn en blijven. 's Morgens vroeg bracht Jannetje d'r gar- naaltjes weg en omdat 't kon gebeuren dat ze moest wachten ging er ook een breisok mee. Daaraan breide ze voort voor de deur van de soms nog gesloten pellerij, maar ze is er nooit echt onder gebukt gegaan. Met haar man vertrok ze, anderhalfjaar na hun huwelijk naar Rotterdam omdat in 't fiakkeese geen werk meer voor hem was. Een broer was hem al voor gegaan en bij hem ging de Goereese Cornells in de kost. Hij werkte bij Piet Smit. bij z'n broer, bij de Rotter damse Gemeentereinigingsdienst en tenslotte, tot aan z'n zestigste bij Shell Pernis waar hij als operator, nu 28 jaar geleden, afzwoei. Het gezin woonde in Rotterdam, de 3 dochters inmiddels in de omgeving, maar vader Non besloot toch maar weer naar Flakkee terug te gaan. Moeder Non, was 't gewend geraakt in Rotter dam en zij had er best willen blijven. 't Gezin, van wie de jongste zoon nog thuis was verhuisde naar Stellendam en 3 jaar geleden werd dat voor Ouddorp geruild. In 'de Vliedberg' wonen ze tot grote tevredenheid, vooral nadat ze naar de begane grond konden verhuizen waar dhr. Non zocht wat'le vond, mensen en wat drukte. Rotterdam mochten ze van hem houwen, 't 'moederland' heeft een van z'n zonen weer terug en nou hopen ze maar dat ze nog wat jaartjes samen mogen blijven. En vandaag, vandaag zullen ze misschien wel weer een fles opengetrokken hebben en misschien is er wel wat heimwee opgeborreld naar een tijd die best gezellig was... De Chr. Gem. Zangver. 'Vaya Con Dios' organiseert op vrijdag 14 december a.s. in het verenigingsgebouw'Melishof een Kerstzangavond, onder leiding van diri gent Abram Bezuijen. Aan deze avond werken mee het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' en kinderkoor 'Zang vogeltjes'. De avond begint om 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. In een uitvoerige toelichting werd de ledenvergadering duidelijk gemaakt dat het niet het bestuur-, maar de Rijksover heid is die de huren vaststelt. De huur verhogingen die worden toegepast moe ten door de Ver. aan de Overheid wor den afgedragen; het betekent dat de Ver. bij moet passen wanneer enig huurder in gebreke blijft de hem opgelegde ver hoging te betalen. In die gevallen zal via de rechter betaling worden afgedwon gen. Wederkerig subsidieert de Overheid de maandhuren; afhankelijk van de Stich- tingskosten kan die subsidie tussen de ƒ400,- en ƒ500,- per maand liggen. Zonder die Overheidshulp zou het huurbedrag van een nieuwe woning zeker in de buurt van de ƒ1000,- per maand liggen. In de vergadering van 20 december zal de begroting 1991 worden behandeld. Voor leden bestaat gelegenheid tevoren alle relevante stukken in te zien op het kantoor aan de Kennedystraat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1