EIÜVriDEII-niEUWS Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Cursus houding, adem, stem in beweging j eug d- hoekje 6om 3ko VERWERS auto's Boerenkool met... De vissers van de Lage Zwaluwe Fa. B. van Eclc Zn. No. 5958 VORSTELIJK ONOERSCHCID BOERENJONGENS KERSENVLAAI OUDE GLOBE VLEUGELMYSTERIE OUPE OF NIEUWE MUNT? Het is weer tijd voor winterkost. Vooral boerenkool is een veel ge vraagde groentesoort. In de hoven, dichtbij de dorpen gelegen, kan men de hoogopgroeiende planten van de boerenkool met hun typische ge krulde bladeren en donkergroene kleur, vrij algemeen waarnemen. Motluisjes Houding - Adem - Stem - in Beweging, een nieuwe cursus in Middelharnis en Zierikzee. Initiatiefneemster en begeleidster van deze cursus is Herien Wieringa, 30 jaar, geboren en weer woonachtig in Middelharnis. Herien studeerde gedurende 6 jaar aan het conservatorium, waarvan 3 jaar lichte muziek zang en 3 jaar klassieke zang. \V"M van Oom Ko December-raadsel 1 Extra december-raadsel A Tot slot 3e Blad VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 IL. 'f (-^ ^1^:^^^::^^ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Wat is in de weerberichten het verschil tus sen lichte vorst en matige vorst? Antwoord: Van lichte vorst spreekt men in De Bilt als de temperatuur tussen nul en vijf graden Celcius onder nul blijft en van matige vorst bij temperaturen van 5 tot 10 °C. Van 10 tot 15 wordt het strenge, en bij 15 of meer zeer stren ge vorst. Hebt u het recept voor ouderwetse rozijnen op brandewijn? Antwoord: Breng voor ruim een liter boerenjongens eerst een achtste liter water met 125 gram pure suiker en een half stokje pijpkaneel aan de kook. Laat daarin 250 g grondig gewassen rozijnen van beslist eerste kwaliteit tien minuten lang opzwellen. Doe hierna alles in een tevoren met sodawater gereinigde en vlak voor het vullen met schoon heet water nagespoelde stopfles of keulse pot en overgiet de inhoud met ongeveer een kwart liter brandewijn. Doe dit zodanig, dat er geen rozijnen meer boven de vloeistof uitsteken. De fles of pot moet hermetisch gesloten worden, zodat er beslist geen alcohol uit verdampen kan, aangezien anders het percentage te laag wordt en de inhoud daardoor zou beder ven. Schrijf de datum van bereiding op het etiket, want deze ouderwetse boeren jongens zijn pas zo'n zes weken na de inleg geschikt voor gebruik! SIM AVI Op de t.v. zie je vaak programma's van SIMAVI. Wat betekent dat? Antwoord: SIMAVI is de afkorting van 'Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen', of in "t latijn: Succur- rens In Mundo Afflictis Viribus lunc- tis. AFWASVLEKKEN Ik heb een afwasmachine gekocht, gebruik de voorgeschreven was- en glansmiddelen, maar krijg mijn bestek er telkens gevlekt uit. Wat kan er aan de hand zijn? Antwoord: Omdat u niet opgeeft van welk materiaal uw bestek vervaardigt is, kunnen wij uitsluitend enige algemene opmerkingen maken. Echt zilver bij voorbeeld kan reeds donkere vlekken vertonen onder invloed van de zwavel- verbindingen die in de atmosfeer voor komen. Het wordt ook snel aangetast door oxaalzuur in rabarber en derge lijke groenten. Blijft tafelzilver enige tijd liggen voor het wordt afgewassen, dan kunnen de daarop aanwezige voedsel- resten ondeden en kan het zilver door zuren en zwavelverbindingen donker kleuren. Dergelijke vlekken kunnen met een zilverpoetsmiddel worden wegge poetst. Voor een aantal zilverlegeringen en verzilverde vorken, messen en lepels geldt het zelfde. Is het heft van een mes van zilver en het lemmet van roestvrij staal, dan kunnen er door zg. contact- corrosie op het grensvlak van beide metalen vlekjes ontstaan. Daarom moe ten verschillende metaalsoorten beslist gescheiden in de korven van een afwas machine worden gelegd, want als er zil ver en stalen bestek in één vak terecht komen, kunnen er op alle aanrakings punten dergelijke corrosieplekken te zien zijn. Ook op voorwerpen van uit sluitend roestvrij staal kan zich dat ver schijnsel hier en daar voordoen, maar dat is een kwestie van kwaliteit van het bestek. De zorg die tijdens de fabricage wordt besteed aan het spanningsarm gloeien van het staal, blijkt namelijk van grote invloed te zijn op de corrosiebe- stendigheid. Machinaal afwassen duurt immers veel langer dan met de hand vaatwassen en er treden grote tempera tuurswisselingen bij op. .Alunimium pannen zullen na een beurt in de afwas machine ook een kleurverandering on dergaan en/of een dof(fer) aanzien krijgen. Minder goede kwaliteit plastic schaaltjes kunnen door de hoge tempe ratuur vervormen, ofwel de kleuren ver vagen. Het is daarom van belang bij de aanschaf van bestek, pannen en ander keukengerei om materiaal te vragen dat bestand is tegen behandeling in een afwasmachine. Toen dur nog gijeen dammen in bruggen waere, kwame dur in de week bie oengs in de kaoi allied un hijee! stel vissermannen, Braebangders uut de Lage Zwaluwe. Ze hadde mar kleine visbootjes, eigeluk nie veul groater dan un sloep, in dae vissende ze mee, in dae sliepe ze op. 't Was dikkuls femilie van mekaor, marde naemen bink vergete nae al diejaeren. Die vis sende dan voornaemeluk op spierieng, in dat waere mun spieriengen, van die groate dikke rikken hadde ze, daer zat un boenk vis an. Ze smaekende oak veul lekkerder dan die spierieng die je noe of in toe wel us op de mart koape ken, in dan bi ze nog veul kleiner oak. Die spierieng van vroeger zak dan mar zage, smaekende hijeel appart lekker. Wie ze toentertied oak gegete heit zal zun eige dat nog wel kenne herinnere dienkuk. As ze schoongemaekt waere, in dur zat dan of in toe wel us un kleintje tussen deur, in dat was echt niet dikkuls, dan voengd mun vaoder dasso lekker, om die goed deur te bakken, in dan in zun gehijeel op te eten, mit graet in al. Die joengens van de Laege Zwaluwe. deje alles nog mit zeil, in dat was niet altied zo simpel, mit flienk stroamend waeter. wae je aided nog un verval had van 3 a iVi meter, 's Aevus gienge ze mijeest naer un café, of naer un wienkel (je had toen nog gijeen wienkel-slutieg) waer ze un praetje mae- kende, wat droengken of snoepten, 't Was un hard bestaen, altied koud op dat waeter, ze droege dikkuls mijeer truien over mekaor, in of ze veul uut de kJijeeren kwame in dur eige wasten, dat za wel nie, daz zawwé beperkt gebleve weze tot ienkel 's zaeterdags, want dan gienge ze veulal nae Brae- bant, nae huus terug. In dan had je in die zaalfde haeven un visserman, die hiette akkut wel ha. Gom van Striejen, in offen noe zo hiette of dattun van Striejen of kwam, da week niemijeer. Die had wel un veul groater schip, mit un kajuut in un vooroengder, veul mijeer ruumte dan bie die joengers uut de Lage Zwaluw. Hie vissende voornaemeluk op paelieng, in oak wel ang- dere vis. Toen kojje geweun as Gom an de wal kwam un zootje vis gaen koape an de haeven, zo uut ut Haeriengvliet, vorser kon niet. Kersvers in tegen un redelukke pries. Die vissermannen hadde oak dikkuls op 't durp vaste klajntjes, dae brochte ze dan de vis zaalf as 't werk gedaen was, in dan krege ze dikkuls un bakkie, of mochte soms mee ete, wangt zukke maansen hadde toch oak behoefte an un beetje gezellugheid zouk dienke. Soms wiere dur in 't Haeriengvliet vissen gevange, in die noemende ze: Finten, dat waere lekkere vissen, in as de schubben durof waere, dan mos je ze uut dun schunen snieje. danhadje minderlast vandegraeten. Soms zag je in de vaarte oak wel us vissen dukele, ze zeije dat dat bruunvissen waere, mar die haak nooit van duchtebie gezien. Wel zag je vroeger regelmaetug zijeehoengden op de plaeten tussen Dun Bommel in Tiengemeete. Un ien- kele kijeer kwam dur wel us ijeen in de kaoi, ze ware niet erg schoe voengd ik, mar das aok weer allemael lang geleje. Die zijeehoengden bin noe zowat uutgesturve, in mit veul geld in zurgen prebere ze dur nog wat van te maeken, asse in Pieterburen opgeknapt binne. Hoe lang zalle ze dur nog weze, mit al die troep die in 't butenwaeter komt. Maansen, wae mottut op dun duur heen. 't Zal oengzen (de oudjes) tied wel dure, mar dur komme dur nog nae oengs oak. Soms kank wel al us meeliej ha, mit het kommende geslacht. visliefliebber Hoe is het recept van die kersenvlaai, zoals je die bij sommige grote zaken kunt kopen? Ik bedoel die met geruite bovenkant Antwoord: ledere bakker heeft natuur lijk zijn eigen recept dat hij niet aan de grote klok hangt, maar hier volgt onze werkwijze met 250 gram bloem, 100 gram basterdsuiker, IV2 deciliter melk, 40 g boter, 10 g gist, 5 g zout, een half ei en een pot of blik kersen zonder pit op sap. Maak eerst een vlaaideeg door bloem, basterdsuiker en zout goed te mengen zoals u een brooddeeg maakt. Duw er een kuiltje in en doe hierin het los geklutste ei. Meng de gist met een beetje lauwe melk en giet dat met de rest van de melk en de intussen gesmolten boter in die kuil. Dan de massa dooreen roeren, flink kneden en slaan tot er een soepel deeg ontstaan is. Bekleed hier mee uw licht ingevette vlaaipan. Laat de kersen ondertussen uitlekken. Bind het opgevangen sap met wat zetmeel of sago tot het de juiste dikte krijgt. Meng kersen met het gebonden sap en verspreid deze gelei over het beslag in de pan. Snijd van wat overgebleven vlaaideeg enkele reep jes en leg deze in ruitvorm over de ker senvulling. Laat het geheel zo 20 minu ten op een warm en tochtvrij plekje rij zen. Bestrijk het zichtbare beslag met eigeel, opdat het een mooie bruine kleur zal krijgen, en bak uw vlaai in een inmiddels goed voorverwarmde oven gedurende ca. 25 minuten bij 200 a 220 Celcius. Ik kwam in 't bezit van een gekleurde voor pagina van 'De Globe' dd. 28 maart 1910 met tekening van een leeuwentemmer en een man die door een leeuw wordt aange vallen. Waar werd deze krant gedrukt? Heeft zo 'n ingelijste pagina nog waarde? Antwoord: 'De Globe' was een geïllu streerd weekblad voor Nederland en België, dat in Amsterdam gedrukt werd en is verschenen van 1905 tot in de Eer ste Wereldoorlog, omstreeks 1915 of'16. U kunt enige jaargangen inzien in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag (achter het Centraal Station), het Ned. Persmuseum aan de Oude Hoogstraat 24 in Amsterdam en de Gemeentelijke Archiefdienst aan de Amsteldijk 67 aldaar. Interessant is, dat zo'n ingekleurd ge- illustreerd tijdschrift toendertijd slechts 2'/2 cent per nummer kostte en adverten ties in kleur 10 c p.regel. Zo'n voorpa gina alléén is antiquarisch nauwelijks van enige waarde. Indien er zich een volledig en ongeschonden exemplaar van dat tijdschrift in de lijst bevindt, kunt u voor de waarde informatie inwin nen bij een boeken-antiquariaat. Er bestaat geen vereniging van verzame laars van. Vorige week ving ik bladluizen mei vleugel tjes op een kamerplant en deze week vind ik alleen exernplaren zónder vleugels. Is dat het verschil tussen mannetjes en vrouw tjes? Antwoord: Neen, als ze op de wind komen aanvliegen hebben ze allemaal vleugels, maar vinden ze smakelijk voedsel op planten van hun gading, dan komen er uit hun eitjes jongen zónder vleugeltjes, want die hebben ze op zo'n blad, waarvan ze het sap opzuigen, niet nodig. Pas als ze elkaar door de snelle, vermenigvuldiging verdringen of de sapstroom mindert, worden er weer luis- jes met vleugels geboren. En die vliegen naar nieuwe planten. Hierbij potloodovertrekujes van vóór- en achterzijde van een koperen munt. Ik zou graag willen weten hoe oud of nieuw deze wel zou kunnen wezen. Hierbij en kele gegevens. Antwoord: Dit is een reclamepenning met daarop de imitatie van een oude Romeinse munt op naam van Marcus Agrippa, een generaal en een vriend van keizer Augustus, die ook bekend is uit de Bijbel. Het omschrift op de voorzijde betekent: Marcus Agrippa Lucii Filius (zoon van Lucius) Consul III (voor de derde keer consul), en het omschrift aan de keerzijde is: Tribunicia Potestate, Consul II (d.i. bekleed met Tribunen- macht en voor de tweede keer Consul). Voor- en achterkant kloppen dus niet met elkaar, omdat ze afbeeldingen van verschillende munten tonen. Dgl. imita ties zijn na de oorlog voor reclamedoel einden vervaardigd. De datum is ons onbekend. Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! De laatste paar jaren is er met de boe renkool wat bijzonders aan de hand. Men weet dat koolsoorten o.a. veel last hebben van vreterij door rupsen (kool witjes). Gedurende het groeiseizoen kan daarte gen met chemische middelen worden gespoten. Sommige mensen passen een veiliger methode toe. De door de vlinders afgezette eitjes kun nen gemakkelijk met de hand kapot gedrukt worden en men kan de jonge rupsen, voor zij teveel schade aan de planten berokkenen, ook vangen. Maar dat kan slechts worden toegepast bij de teelt van kool op kleine schaal. Van de zomer werden de boerenkool- planten belaagd door een heel klein wezentje met de Latijnse naam: Aleijro- didae-Protella, meer bekend onder de naam van Witte vlieg. Ik heb die naam niet zelfbedacht maar die is afkomstig van de amateur-entomoloog (en wat voor één) de heer P. Vroegindeweij uit Middelharnis. Vroegindeweij heeft dit kleine beestje voor ons gedetermineerd. Wie thans boerenkool in zijn hof heeft staan en een maaltje mee naar huis wil nemen, komt tot de vervelende ontdek king dat de bladeren aan de onderkant melaats zijn door de aantasting van deze motiuisjes. De witte vliegjes vliegen bij aanraking van de plant af Eigenlijk zijn het geen vliegjes. Vliegjes hebben slechts twee vleugeltjes maar de motluisjes hebben er wel vier! Wanneer die kleine beestjes (5 mm) van de plant na een flinke spoelbeurt verwij derd zijn, blijft er aan de onderkant van de krulbladeren. waar de witte motluis jes hebben gezeten een wasachtige stof Lichte muziek is de verzamelnaam voor de jazz, blues en pop muzieksoorten. In haar vrije tijd besteedde zij de afgelopen 15 jaar; 4 jaar aan yoga en oosterse sporten; 6 jaar aan dramatische expressie, akteren en mime; ±5 jaar aan dansexpressie en jazzballet. Al deze verschillende elementen vindt men terug in de cursus. Herien: „Zang, sport, drama en dans hebben dezelfde onmisbare basis, namelijk een goede houding en ademhaling. Als deze basis ontbreekt of matig is, zal de ver dere uitvoering extra moeilijk, onnodig zwaar en zelfs slecht zijn. Dit geldt ook voor het doen in het dagelijkse leven. Veel mensen hebben een verkeerde houding en ademhaling. Kijk bv. maar naar al diegenen die van het ene op het andere been hangen als ze moeten wachten. Ook zie je veel ietwat kromme ruggen, omdat men inzakt (zich terugtrekt) in plaats van zich op te richten, wat toch een meer zelfverzekerd gevoel zal geven en minder vermoeiend is. De ademhaling zit niet ontspannen laag in de buik, maar gespannen hoog in de borstkas. Dit heeft vaak een verkeerd stemgebruik tot gevolg. Oorzaken zijn o.a. dat men nooit goed heeft leren ademen en dat men vaak zo gespannen en gehaast leeft". De cursus is bedoeld voor iedereen die zin heeft om iets met zijn/haar lijf en stem te doen en op zoek wil naar zijn/haar eigen basis. Grondgedachte is, dat men zich, ook na de cursus, door deze sterke, evenwichtige basis in het dagelijkse leven, maar ook bv. in tijden van stress, beter in balans kan houden. De cursus bestaat uit 10 lessen van een uur en wordt gegeven in Middelharnis, in 'Het Diekhuus" en in Zierikzee in een zaal van restaurant 'Mondragon'. Een groep bestaat uit minimaal 8 en maxi maal 12 personen. Er kan elke avond les gegeven worden tussen 19.00 en 22.00 uur, behalve vrijdagavond. Welke avond en lestijd het wordt, hangt af van het aantal cur sisten en hun voorkeur. Dit kan dus nader met elkaar overlegt worden. Omdat een goede houding en ademhaling een fundamentele bijdrage leveren voor een evenwichtiger leven, kun je er niet vroeg genoeg mee beginnen. Bij voldoende belangstelling, wil ik ook cursus gaan geven aan basisschool kinderen van ±8 tot en met ±12 jaar en middelbare scholieren van ±12 tot en met ±17 jaar. Verdere informatie en eventuele aanmelding bij: Herien Wieringa, (01870) 79 47. (Ook voor privé zangles klassiek en licht). achter. Die stof is kleverig, dus hecht zich aan de bladeren vast. Er zijn mensen die hun hele bed boeren kool vanwege de ernstige aantasting door motluisjes hebben vernietigd. De jonge bladeren in het hart van de plant hebben en gelukkig minder last van, zodat er toch nog boerenkool uit eigen tuin kan worden gegeten. D. Hoogzand Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest, Een zeer uitgebreide hoek hebben we deze keer niet. Maar... genoeg om even voor te gaan zitten. Er is nog geen ADVENT-puzzel. Die hopen we één van de volgende keren te plaatsen. Wel een dierenpuzzel, waarbij je de genoemde Bijbelteksten bij de juiste afbeelding zoeken moet. In de volgende Bijbelteksten gaat het ^j^_ onder andere over de dieren die je afge beeld ziet. Welk plaatje hoort bij welke tekst? Teksten: Spreuken 30:27 Psalm 105:40 Spreuken 30:25 2 Samuel 13:29 2 Samuel 2:18 Jeremia 49:29 Job 39:8-11 Psalm 104;18a Spreuken 27:27 Psalmi 119:176 Westdijk 33-56 Middelharnis iXel. 01870-3035-2060 'Fietsen, brommers, reparatie Je ziet hier een heel bekend gedicht. Edith Voogd typte het keurig uit, maar liet de klinkers weg. Edith krijgt er de extra punten voor en jullie zullen het zeker niet moeilijk vinden. Vul de ontbrekende klinkers in: .k g. sl.p.n .k b.n. m.. 'k Sl..t m..n b..d. ..gj.s t.. H..r h..dt ..k d.z. n.cht .v.r m.. g.tr..w d. w.cht 't B.z. d.t .k h.b g.d..n z.. h.t H..r. t.ch n..t ..n Sch..n m..n z.nd.n v.l. z..n m..k .m J.z.s' w.l m.. r..n Z.rg v..r d' .rm. k.nd'r.n H..r .n h.rst.l d. z..k.n w..r J., v..r .11. m.ns.n s..m b.d .k .n J.z.s' n..m D.. m.. d.nkb..r .n g.z.nd .pst..n .n d. m.rg.nst.nd .Is 'k m..n ..gj.s .p.n d.. l.cht .w z.n m.. vr..nd'l..k t.. Edith Voogd Fijn dat jullie trouw blijven puzzelen... en schrijven. Voor volgende keer - bij gezondheid - hebben we zo'n zes brie ven liggen... en weereen paar mooie zelf gemaakte raadsels. Wees niet bang datje niet meer aan de beurt komt als je al veel ingestuurd hebt! Bij leven-en-welzijn tot volgende keer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9