Kerstzang Voornes Dameskoor en Zeeuws jongenskoor Hoe Meester Snijder les gaf Garnalenvisserij biedt geen uitlcomst voor grotere l(ustvisl(otters met te weinig vangstrecliten visser Jan 't Mannetje vertelt Zwem-coopertest in het sportcomplex 'De Gooye' Gevonden voorwerpen Uit een modelberekening van het LEI blijkt dat op korte en middellange termijn dertig tot veertig procent van de kotters tot 300 pk in financiële problemen dreigt te komen door een tekort aan vangstrechten. De tekorten komen vooral voor bij de grotere schepen in deze categorie, waarvan zo'n vijfenveertig procent de lopende kosten niet kan dekken met de beschikbare visrechten. Zouden deze schepen zich op de garnalenvisserij storten en daarin de gemiddelde opbrengst nastreven van overeenkomstige gamalenkotters, dan zou de produktie van de garnalenvisserij buitengaats met omstreeks veertig procent moeten toenemen. Niet alleen is het de vraag of de garnalenstand zo'n toename kan opbrengen; bovendien zou die toename nog onvoldoende zijn om het tekort aan rechten van de grotere kotters te compenseren. Het prijseffekt van een toename van de garnalenaanvoer zou overigens nogal mee kunnen vallen, doordat de prijs maar ten dele door de Nederlandse aanvoer wordt bepaald. De LEI-studie staat ook stil bij de gevolgen van Gamalenbesluit en thuispelver- bod voor de garnalenvisserij. Aan wal heeft het thuispelverbod ingrijpende ver anderingen in de garnalenhandel en verwerking teweeg gebracht, maar de visserij blijft betrekkelijk ongemoeid. Ook met de gevreesde ontwrichting van de gamalenmarkt loopt het wel los. Van de twee jaar respijt die de sektor heeft gekregen om een commercieel bruikbare pelmachine te ontwikkelen is goed gebruik gemaakt, zij het niet alleen op de voorziene manier. Enerzijds hebben grote handelaars op ruime schaal pelaktiviteiten in Polen ontplooid, voldoende om zeker de helft van het Nederlandse aanbod van pelle- rijgamalen te kunnen verwerken. Anderzijds bleek al snel de Van Woensel pel machine, waar decennia lang aan was gewerkt, voldoende ver ontwikkeld te zijn om in produktie te worden genomen. Per 1 juli was van deze machine een tachtigtal bij Nederlandse bedrijven geplaatst en verwacht wordt dat dit er aan het eind van het jaar meer dan hon derd zullen zijn: voldoende om het aanbod van garnalen tezamen met de pelle- rij in Polen te kunnen verwerken. Al vóór de oorlog Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 3 december 1990 Dienstdiploma Zichtbaar lesgeven Radiotelefonie Met raad en daad Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Uitslagen van 12 november 1990 Uitslagen van 79 november 1990 Uitslagen van 26 november 1990 Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS'^ VRIJDAG 7 DECEMBER 19% De garnalenvisserij voor de Nederlandse kust wordt tot nu toe vooral bedre ven met kleine schepen met een beperkt motorvermogen, die zich toeleggen op dit type visserij waarvoor geen quota zijn vastgesteld. Garnalenvissers vrezen dat nu ook grotere zogenaamde Eurokotters met vermogens tot 300 pk, die te weinig vangstrechten hebben in hun normale visserij op plat- en rondvis, zich meer op de garnalenvisserij gaan storten. Dat zou zowel de vangsten als de prijzen kunnen bederven. Uit een studie van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI) blijkt echter, dat de garnalenvisserij voor de grotere kustviskotters met ernstige tekorten aan vangstrechten economisch onaantrekkelijk is ('De rol van de garnalenvisserij voor de Nederlandse kotter- vloot'. Bestellen door overschrijving van 16,75 op postrekening 412235 van het LEI te Den Haag, onder vermelding van 'Publ. 5.81'). Goed begin is het halve werk volgens Marion van Oosterhout (sportstudente) werkzaam in het sportcomplex 'de Gooye' in Dirksland. Om u een handje te helpen bij de realisering van uw eerste goede voornemen voor 1991 heeft zij voor JONG en OUD de eerste ZWEM- COOPERTEST georganiseerd waaraan u kan deelnemen op woensdag 2 t/m zaterdag 5 januari. Maak van 1991 een gezond en sportief jaar! Iedereen kan zijn konditie komen testen in zwembad 'de Gooye' door de cooper- test te doen. Wellicht kent iedereen het begrip "coo- pertest'. In principe is de zwemcooper- test hetzelfde: 12 minuten zwemmen, waarin zoveel mogelijk meters worden afgelegd. Aan de hand van een schema, ingedeeld in leeftijdskategoriën kunnen de deelne mers opzoeken hoe hun konditiepeil is in hun leeftijdscategorie. Het resultaat wordt ingevuld op een cer tificaat die iedere deelnemer krijgt. Op een groot skorebord wordt de skore van alle deelnemers bijgehouden. De kosten verbonden aan deze zwem- coopertest bedraagt 6,00 inclusief cer tificaat, conditiewijzer en gratis kop koffie. De coopertest zal plaatsvinden op 2,3,4, 5 januari, de tijden zijn: Woensdag 2 Januari: Donderdag 3 januari: 12.00-13.00 13.00-16.00 21.00-22.00 12.00-13.00 13.00-16.00 19.00-20.00 Vrijdag 4 Januari: 07.00-08.30 12.00-13.00 13.00-16.00 19.00-20.00 Zaterdag 5 januari: 11.00-13.00 Voor meer informatie, bel woensdag t/m vrijdag tel. (01877) 16 64 (vragen naar Marion). BRIELLE - Vrijdag 21 december a.s. geeft Voornes Dameskoor, onder leiding van René Verhoeff de jaar lijkse uitvoering van kerstzang in de Sint Catharijne- kerk te Brielle. Voornes Dameskoor zorgt er jaarlijks voor, dat dit concert voor het publiek een aparte bele venis wordt. De Brielse beiaardier Peter Bremer zal verschillende koor werken door carillonspel omlijsten. Dit - zal zeker voor het publiek een muzikale verrassing zijn. Er wordt apparatuur in de kerk opgesteld zodat de klanken van het carillon goed te beluisteren zijn. De sopraan Lisette Emmink zingt de solopartij in een aantal koorwerken o.a. in: 'Lauft ihrHirten' van Michael Haydn en 'Pueri Conciniti' van J. Herbeck. Schola Cantorum Haga- cantare zingt vóór de aanvang van het concert achter in de kerk 'Puer Natus Est (Gregoriaans). Vóór- en na de pauze zingen de jongens van de Zeeuwse koorschool onder leiding van Evert Heijblok. Sinds 1954 beschikte de provincie Zeeland over een unieke instelling waar ruim honderd jongens van 5- tot 14 jaar een gedegen theoretische- en praktische zangopleiding hebben genoten. Veel jongens zingen thans in mannenkoren in Goes en andere plaatsen in Zeeland. Zij gaven overal concerten en maakten toernees in binnen- en buitenland. De jongste Foto J Wükerbeek. MitUk'lburfi leden (5 en 6 jaar) krijgen elke zaterdag les in noten schrift en stemvorming. Na de normale schooltijd komen zij naar het gebouw van de koorschool. Tijdens de lessen en de concerten is discipline het sleutelwoord, 's Zomers geven zij toeristenconcerten in Goes en Middelburg. Zij zingen o.a. 'Once in royal Davids city' van D. Willock en 'Joy to the world' van G. F. Handel. De sopraan Lisette Emmink, een kind van muzikale ouders, studeerde zang aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Voorts kreeg zij zanglessen van Coby Riemersma. Interpretatielessen kreeg zij van Robert Holl. Het orkest: Leiden Sinfoniëtta begeleidt de koorzang. Het orgelspel: begeleiding en soli is in handen van Aart de Kort. Voor- en na de pauze zingt Voornes Dameskoor a capella werken, onder andere: Stille nacht. Bij de aanvang- en aan het einde van het concert is er samen zang. Algehele leiding: René Verhoeff Het concert begint om 20.00 uur. De kerk gaat 19.30 uur open. Kaarten a tien gulden zijn vanaf heden bij alle koorle den verkrijgbaar. Voorts bij de WVs Brielle, Rockanje. Oostvoorne, Hellevoetsluis. Voor donateurs zijn er op ver toon van kaart gereserveerde plaatsen, tot 19.45 uur. Chr. M. De heer J. 't Mannetje, zeevisser uit Goedereede, zei bij de naamgeving van de visserijschool in Stellendam op 23 november: „Als je eens wist hoe Meester Snijder ons les gaP'. Nieuwsgierig geworden door het enthousiasme en de eenstemmig heid waarmee de naamgeving van de visserijschool tot 'Scheepvaart en Transport College Meester Snijder' in brede kring was ontvangen, zoch ten we de heer 't Mannetje op in 'de schuure' aan de Delta Industrieweg in Stellendam om van hem te horen hoe Meester Snijder les gaf. In december 1991 overleed Meester Snijder en bijna 20 jaar later is de herin nering aan de grondlegger van het visserij-onderwijs op de kop van het eiland nog zeer levend. Jan 't Mannetje zat als kind bij Meester Snijder op de lagere school op Goede reede Havenhoofd. Hij weet het nog pre cies: „Hie kon zó les geve, je zag 't geweun voor je aogen as kind wezende. In hie kon vertelle! Vriedagsmiddegs 't leste hallef uure dee' j'n voorleze. Neem noe dat boek 'Alleen op de wereld', ik zag 't geweun gebeure, dat vergeet je nooit meer. 'n Biezondere schoolmeester, in zeker wat de visserieje angaöt, mit 'n vooruutziejende blik". „Vóór de oorlog" vertelt de heer 't Man netje „heeft hij al eens een cursus gege ven enkel voor zeevaartkunde, want toen mijn moeder vorig jaar naar de Vliedberg ging vond ik schriften van mijn vader. We woonden op het Goereese Hoofd en die kleine schuitjes lagen lang stil in de winter, daar kon je soms van 't einde van oktober tot vroeg in het voorjaar niet mee naar buiten. In die wintermaanden gaf Meester Snijder de vissers les in zeevaartkunde. Ik zou dat niet zo geweten hebben als ik die schriftjes van mijn vader niet had gevonden. M'n vader zou nu tachtig jaar geweest zijn". Alles wat Meester Snijder de vissers pro beerde bij te brengen moest hij eerst zelf uit de boeken halen. „Dat begrijp je wel, de man was schoolmeester. Hij was eerst schoolmeester in Goeree en toen de school op het Hoofd is gesticht toen is hij daar gekomen". Met waardering denkt Jan 't Mannetje terug aan de meester uit zijn jeugd: „'n Geweldig aerdige vent, 'n strenge school meester. Hie had op schoole de wind d'r onger, mar toch... iederéén hieng an z'n. In je keek tegen z'n op. As je as dege bie z'n zat had je aok ontzag mar nie meer zo as op de lêêgere schoole". Dammen, afdeling 1: K. de Munck - J. StolkO - 2 B. Roetman - H. Stolkafg. H. Grootenboer - M. van 't GeloofO - 2 Afdeling 2: A. de Munck - C. v. d. Kroon .......2 - O J. Vijfhuizen - H. de MunckO - 2 W. Nieuwland - J. Knops2 - O P. V. d. Groef - A. van Rossum2 - O Beker: C. van Welie - KI. de Jong2 - O Schaken: H. P. Loggen - J. C. de JongO - 1 W. L. Knöps - J. van 't GeloofO - 1 MIDDELHARNIS 691 Zwart boek (psalmen). 699 Tas met sportkleding. 776 1 Bruine damesportemonnee met knip. 777 Sleutelbos met 3 huissleutels. 778 Zwarte sleuteletui 'café Oostdijk" met 6 sleutels. 780 Sleutelbosring met 13 sleutels. 781 Bruine sleuteletui met rits opschrift 'Ligtermoet'. 783 1 sleutel merk IVANA. 787 2 sleutels merk LUNDIA 791 Blauwe nylon tas, inhoud: wit regen jack rode jas. 794 1 horloge met zwart gestreept bandje. 796 Paar nylon handschoenen. 797 1 bankbiljet. 799 Volkswagen sleutel. 806 Zwart lederen jack. 808 Zilveren kinderringetje met bloedkoraal. 811 Plastic tas met blauw regenpak blauwe handschoenen. 820 Vredeskruis (goud) met duif eraan. 835 Map van IBW inhoud: lesmateriaal personeelsbeleid. 838 Kinderfiets. 840 1 bankbiljet. 851 2 sleutels merk; NEMEF/TESA. 854 Groene Gazelle herenfiets type sport. 856 Speelgoedauto. 858 Hakmes met houten handvat. 862 Fietssleuteltje. 865 Witte kinderschoen. 868 Postzegelverzameling. 870 2 sleutels incl. met label. Gevonden dieren: 774 Golden retriever (teeO- 831 Rode gestreepte kater (cypers). 832 Bruin zwarte poes. „Na de oorlog kreeg je grotere schepen, maar voor schepen groter dan 50 ton had je een diploma nodig. Oudere vis sers die veel gevaren hadden kregen van het Rijk een 'dienstdiploma' zoals ze dat noemden. Daar moesten ze een cursus voor volgen. Enkel zeevaartkunde - kaartpassen en zo - en het zee-aan- varingsreglement. Maar: toen had je de school nog niet waar je dat leren kon. Snijder zag dat allemaal en is in de lagere school die cursus gaan geven aan de oudere vissers, net als vader en oom Wout. Ik zat toen op de ambachtsschool en ging met nog een paar jongens ook naar die cursus. We kwamen wel niet in aanmerking voor dat diploma want we waren te jong en hadden geen vaarda- gen, maar toch... naar die cursus bij Meester Snijder". „Meester Snijder haalde alles wat nodig was dus eerst uit de boeken en ging het dan ons bijbrengen. Hij kon het zicht baar bijbrengen. Drie witte knoopjes of witte papiertjes op een plankje en dan zag je gewoon die witte lichten. Zeevaartkunde deed hij niet op het schoolbord, maar op een groot bord op de banken. En dan kleine bootjes van een stukje hout, zomaar kleine dingetjes met iets roods aan bakboord en iets groens aan stuurboord en dan moesten wij daar mee gaan varen. Toen al, heel eenvoudig, een simulatiecursus". „In later jaren, de jaren vijftig, kwamen de eerste zenders op de vaartuigen, tele- foniezenders. Daar moest je een 'be perkt certificaat' als radiotelefonist voor hebben. En er was nog geen school in Goeree die de mensen die cursus ge ven kon. Dat is Meester Snijder toen ook gaan doen en wéér moest hij alles uit de boe ken halen: iets over elektriciteit, hoe je accu's moest onderhouden, over zen ders, over het uitzenden van noodbe- richten. We moesten examen doen in Den Haag. Het kwam natuurlijk nooit voor dat een schoolmeester mensen opleidde voor radiotelefonist. Voor ons was het ook vreemd en spannend. De vraag was: wie gaat het eerste? Het viel zo uit dat oom Wout en ik - we voeren allebei op het schuitje bij vader - eerst gingen. De oproep voor het examen kwam en - ik meen van op een woensdag - gingen we met het bottertje in Scheveningen naar de markt en oom Wout en ik naar het examen. Enfin, ik maar eerst onder het mes. Die examinator begon een praatje: „Waar kom je vandaan?" en zo. „Wie heeft je les gegeven" vroeg hij toen. De schoolmeester bij ons op dorp, zei ik. Dat kon niet volgens hem. Het was voor hem onmogelijk dat een schoolmeester ons radiotelefonie had geleerd. En vragen dat die examinator deed, het hield niet op. Steeds maar weer iets anders, om te kijken natuurlijk wat we wel en niet wisten. Ik slaagde met een zesje. Oom Wout kwam er vandaan en zei: „'t Zwéêt brak m'n uut, hie vroeg 't hemde van je rik. Hie heit uus geweun uut emergeld". Maar: allemaal geslaagd voor radio telefonist". „Toen we voor ons zelf wilden begin nen" gaat de heer 't Mannetje verder, „vroegen we Meester Snijder om raad. Hij was financieel goed op de hoogte. Hij zat in het bestuur van de Rabobank. Je lei je plannen aan hem voor en dan hielp hij je. Hij was een nuchtere man en hij berekende alles, wat haalbaar was en voor welke lasten je kwam te staan. Hij zat toen - rond 1963 - in de gemeente ook en wist van alles af, van gemeente garanties en van rijksgaranties. Hij hielp je met subsidieverzoeken en brie ven opstellen, hij hielp je overal mee. En hij waarschuwde je ook voor te grote risico's, hij was enorm nuchter. Zolang ik me heug was hij voorzitter van de visserijvereniging, van 'Ons Belang' en hij heeft ook nog in het hoofdbestuur van de Nederlandse Vissersbond ge zeten. De man was voor de vissers met goud niet te betalen. Voor de lessen en voor wat hij voor je deed rekende hij niets. Alleen de onkosten van materiaal en zo betaalde je, hij verdiende er niets aan. Toen alles groter en groter werd is hij begonnen om een visserijschool te krij gen. Hij was een uitzonderlijk bekeken man, niet alleen als schoolmeester en zeker voor zo'n kleine vissersgemeenschap als het Goereese Hoofd in die tijd. Ik vond hem de burgemeester van het Hoofd en ik vind dat je hem moet zien als de steunpilaar, de vader van het Goe reese Hoofd, zeker op visserijgebied". Dammen: J. Westhoeve - C. Tanis2 - O J. Visbeen - L. Moerkerk2 - O G. Tanis - J. W. Stoof2 - O J. P. ten Hove - C. Mierop2 - O C. Akershoek - P. van DamO - 2 P. van der Steen - K. TanisO - 2 A. Meijer - J. van Koppen2 - O K. N. Voogd-Tanis - J. MoerkerkO - 2 Schaken; groep A: F. Troost - NAL van Doorn1 - O Kr. V. d. Wende - W. Breenafg. M. Breen - C. WassenaarO - 1 Groep B: P. Breve - M. van Damme1 - O P. V. d. Noordt - R. KickertO - 1 J. van Huizen - E. Santifort1 - O P. Derrez - J. GrinwisVi - Vi A C. Baas - J. Santifort1 - O J. Soeteman - A. van Huizenafg. Dammen: L. Moerkerk - J. Westhoeve1 - 1 J. W. Stoof - J. VisbeenO - 2 J. P. ten Hove - G. TanisO - 2 C. Tanis - J. van Koppen2 - O P. van Dam - P. van der Steen2 - O K. N. Voogd-Tanis - C. Mierop1 - 1 A. Meijer - KI. Tanis2 - O Schaken; groep A: A. J. Kastelein - M. BreenO - 1 W. Breen - WHM van Geelen ....Vi - Vi J. Dijkstra - Kr. v. d. WendeVz - Vi NAL van Doom - P. WesthoeveO - 1 F. Papavoine - F. TroostO - 1 Groep B: A. van Huizen - P. BreveO - 1 J. Grinwis - A. C. BaasO - 1 E. Santifort - P. A. DerrezO - 1 R. Kickert - J. van HuizenO - 1 M. van Damme-P.v.d. Noordt1 - O Dammen: J. Westhoeve - J. W. Stoof2 - O J. Visbeen - J. P. ten Hove2 - O G. Tanis - C. Mierop2 - O, J. van Koppen - L. Moerkerk1 - 1 C. Akershoek - K. N. Voogd-TanisO - 2 P. van der Steen - A. Meijer1 - 1 C. Tanis - K. TanisO - 2 P. van Dam - J. Moerkerk1 - 1 Schaken; groep A: P. Westhoeve - F. Papavoine1 - O A. J. Kastelein - C. Wassenaar1 - O Kr. V. d. Wende - NAL van Doornl - O Groep B: A. C. Baas - E. Santifort1 - O J. van Huizen-M. van Damme1 - O P. A Derrez - R. Kickert1/2 - V2 J. Santifort - A. van Huizenafg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6